Sociale uitkeringen en prijs compensatie op de tocht DA dringt opnieuw aan p terugroepen bassadeur oskou Nederlanders keren terug tot kop je koffie £eidóc Qowuvnt Matige vorst in aantocht Verdeling van de pijn REGERING TREKT GARANTIE OVER KOOPKRACHT IN Kamercommissie buigt zich over wetenschappelijke diefstal Motorrijtuigen belasting in nabije toekomst omhoog leidse courant VRIJDAG 11 JANUARI 1980 PAGINA 13 EN PVDA ZIEN ER NIETS IN an onze parlementaire redactie) AAG De Tweede-Kamerfractie :t CDA heeft er gisteren opnieuw bij ing op aangedrongen de Nederland deur in Moskou terug te roepen insultatie. Dit als protest op de Russi- ival in Afghanistan. Tevens willen de i-democraten dat de regering alvast t Nederlands Olympisch Comité gaat ken of ons land nog wel deel moet ne- de Spelen, die dit jaar in de hoofd- de Sovjet-Unie worden gehouden. Coalitiegenoot VVD voelt echter op dit moment nog niets voor dergelijke maatregelen, evenmin als de Partij van de Arbeid. Dit bleek na afloop van het mondelinge overleg, dat de vaste Tweede-Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken had gevoerd met minister Van der Klaauw. De bewindsman reageerde niet inhou delijk op de verzoeken van het CDA. In feite volstond hij met te zeggen dat alle gedane sug gesties vandaag in de ministerraad zouden wor den bekeken, maar dat waarschijnlijk niets zou worden besloten voordat het overleg met de partners in EEG en NAVO was afgesloten. Donderdagochtend op Schiphol, bij zijn ver vroegde terugkeer uit Midden-Amerika, had hij echter al meegedeeld niets te zien in het terug roepen van de ambassadeur en het boycotten van de Olympische Spelen. CDA-woordvoerder Jan Nico Scholten toonde zich na het overleg enigszins bitter over de zijns inziens weinig overtuigende houding van de re- Protest tegen Rusland Ongeveer 150 leden van CDA, WD, D'66 en DS'70 hebben gisteren voor de Russische ambas sade in Den Haag geprotesteerd tegen de inval van de Sov jet-Unie in Afgha nistan. De kamerle den Gualthérie van Weezei (CDA), Blaauw (WD), Brinkhorst (D'66) en Nijhof (DS'70, op foto met witte jas) werden weliswaar door de ambassa deur te woord ge staan, maar deze weigerde een petitie aan te nemen. De PvdA deed niet mee aan deze door DS'70 georgani seerde demonstra tie. Fractievoorzitter Den Uyl uitte eerder op de dag in een onderhoud met de ambassadeur zijn afkeuring over de inval. gering. Hij zei niet in te zien, waarom de am bassadeur niet zou kunnen worden teruggeroe pen. „Het liefst met de andere EEG-landen, maar desnoods ook zonder". Scholten vroeg zich af waarom dit wel mogelijk was geweest ten aanzien van Zuid-Afrika en Frankrijk en „nu niet, bij deze onvoorstelbaar brute daad van agresssie, die je niet voor mogelijk had ge houden". Wat betreft de Olymische Spelen merkte de CDA'er op dat het erom gaat „of wij in zo'n land nog wel fris en vrolijk aan een sportfestijn kunnen deelnemen". N HAAG (ANP) De lerlanders zijn weer te- gekeerd naar hun kopje ie, nadat zij - door de e koffieprijzen - enige hun heil hadden ge- ht bij thee. Uit het bui- land hebben we weer meer wijn laten komen en de Nederlandse koeien, varkens en kippen hebben vorig jaar heel wat meer mengvoeder verorberd dan een jaar daarvoor. Deze en nog veel meer bijzon derheden over de gang van zaken vorig jaar op de uitge breide agrarische markt ver telde dr. C. H. J. van Beuke- ring van het Hoofdprodukt- schap voor Akkerbouwpro- dukten gisteren in zijn nieuw jaarsrede. Per hoofd van de bevolking wordt er nu 7,7 kilo koffie ge bruikt. Na het dieptepunt van 5,2 kilo in 1977 is dat al weer meer dan de zeven kilo van 1977. Dat was het jaar waarin de Braziliaanse koffieoogst bevroor, waardoor de prijzen stegen, echter weer gevolgd door betere oogsten en prijs daling. Het theeverbruik per hoofd van de bevolking is van 690 tot 610 gram gezakt. De wijninvoer is in de eerste negen maanden van vorig jaar van 110 tot 114 miljoen li ter gestegen. Daarvan was 29 miljoen liter sherry vrijwel evenveel als een jaar daar voor. Ongekend was volgens de voorzitter de groei van de Nederlandse mengvoederpro- duktie: in 1978 bedroeg die ruim 13,5 mjljoen ton en dat is 10,7 procent meer dan in 1977. Vooral het rundvee is er meer van gaan eten. De regering heeft gisteren, na het overleg met werkgevers en werknemers, haar eigen verantwoordelijkheid moeten nemen: er is een wettelijk verplichte loonpauze van twee maanden afgekondigd. Jammer dat het zover is moeten ko men. Betwijfeld moet ook worden of dat wel nodig is ge weest. De sociale partners hadden in het afgelopen najaar immers een centraal akkoord practisch bereikt Zo dichtbij als de sociale-economische harmonie toen leek, zo ver weg is deze nu. DAAR kunnen spijtige woorden over worden gesproken, maar tevens moet worden geconstateerd dat het kabinet niet anders meer kon dan het heft in eigen handen nemen. Al zijn er op onderdelen hier en daar wat twijfels over de recen te, uiterst sombere cijfers van het Centraal Planbureau, niet temin is het duidelijk in welke richting deze wijzen: in eco nomisch opzicht zijn we aan een uiterst moeilijk jaar begon nen. De komende periode zal worden benut voor het bijstellen van het overheidsbeleid, in samenhang met een reeks van maatregelen die het geheel aanvaardbaar moeten maken. Het kabinet heeft gisteren gelukkig meegedeeld, dat het voor de samenstelling van dit pakket zoveel mogelijk in overleg wil blijven met de sociale partners. De mogelijkheden voor het bijstellen van het beleid wil de regering zowel in de col lectieve als in de actieve sector zoeken. Dat valt toe te jui chen, evenals de opmerking van premier Van Agt dat het draagkrachtbeginsel in het oog zal worden gehouden. De pijn wordt gelijkelijk verdeeld. Men kan zich afvragen, of de bijstelling niet ook via een der de weg gezocht zou kunnen worden, namelijk door het tijde lijk maar weer wat vergroten van het financieringstekort. Dat zou mogelijk zijn als ervan kan worden uitgegaan, dat er sprake is van een tijdelijke recessie, vooral veroorzaakt door de onverwacht sterke toename van de energieprijzen. In dat geval zou de loonmatiging èn de ombuiging van iets minder drastische aard kunnen zijn dan nu in het verschiet lijkt te liggen. MAAR wellicht dat ook zonder het vergroten van het fi nancieringstekort nog haalbaar is te maken, dat de koop kracht voor de minima (lonen en uitkeringen) gehandhaafd, kan blijven. Bij de inspanningen die het kabinet de komende, weken gaat plegen, zou dat vooralsnog uitgangspunt moeten^ zijn. Daar is niet alleen een sociale reden voor, maar ook een - economische. Want bij een totaal laten vallen van de koop- krachtdoelstelling en een al te drastische ombuiging (drie vier miljard klinkt uiterst fors in de oren) nemen de beste dingen af. Dat heeft een negatief effect op de prijsontwikke ling en vervolgens gevolgen voor de werkloosheid. En het omlaag brengen van de werkloosheid moet de eerste doel stelling van het beleid blijven. Er moet derhalve worden ge waakt voor een al te forse bijstelling van het beleid. Daar mee zou men het doel voorbijkunnen schieten en verder in een neerwaartse spiraal terecht kunnen komen. terdamse raad oordeelt aakbonus" havendienst 'ERDAM (ANP) De rdamse gemeenteraad gisteren unaniem de sing van het college B W veroordeeld om imeentelijk havenlood- n het personeel van de einskamer een „sta- igratificatie" van 800 in netto te geven. nwethouder Riezenkamp chter nog geheel achter ssluit te staan en dat de ring moet worden gezien n blijk van waardering de manier waarop de en en het personeel van apiteinskamer tijdens de ïstakingen „onder bijzon- zware omstandigheden" aak hebben verricht. Hij iet niet met de raad eens r sprake is geweest van zaam heden die binnen wrmale taak vielen. ilitie boos er korting p toeslagen tECHT (ANP) De inen van minister Wie van binnenlandse zaken idrastisch te snijden in j( onregelmatigheidstoesla- van de politie-ambtena- j] heeft bij de Nederlandse tiekorpsen een storm verontwaardiging ver- aakt ins de haar A. A. Wester- n van de Algemeen Chris- te Politiefederatie dreigen el rijks- als gemeentepoli- loor de plannen te worden )rt in hun overwerkver- ling, onregelmatigheid- lage en verschuivingsver- iing. Volgens Westerlaken de kortingen zo drastisch dit in sommige gevallen oplopen tot een strop van ele honderden guldens per nd. ilastingaanslag ndartsen pgeschort JN HAAG (ANP) De fastingaanslag van onder peren tandartsen wordt f nader order opgeschort. ptssecretaris Nooteboom in antwoord op vragen luit de Tweede Kamer gedeeld dat de fiscus wil 'enten totdat bekend is bij 'Ike tandartsen boekenon- rcoek zal worden ingesteld. J laatste naar aanleiding van vermoeden van fraude dat [en tal van tandartsen is ge- Vervolg van voorpagina) DEN HAAG De eerstko mende twee maanden mo gen de lonen in Nederland niet worden verhoogd, er kunnen zelfs geen CAO-on- derhandelingen worden ge voerd. Recente akkoorden in de vleeswarenindustrie en de zuivel mogen niet uit gevoerd worden. Dit alles is het gevolg van de loon pauze waartoe het kabinet gisteren besloot toen in het gesprek tussen regering, werkgevers en vakcentra les was gebleken, dat de so ciale partners niet vrijwil lig een adempauze in de loonontwikkeling wilden overeenkomen. Het kabi net wil de twee maanden gebruiken om een nieuw beleid uit te zetten, wat on der meer betekent dat de rijksbegroting met vier miljard moet worden ver laagd. Premier Van Agt, die de rege ringsdelegatie leidde, heeft tijdens het gesprek gezegd dat de econo mische ontwikkelingen zo ernstig zijn, dat het kabinet zijn doelstel ling van handhaving van de koopkracht tot aan het modale in komen onmogelijk kan handha ven. Alle inkomenscategorieën zullen volgens Van Agt moeten delen in de verarming, ook even tueel de sociale uitkeringen, reke ning houdend met de draag kracht. Het is volgens het kabinet nog de vraag of de prijscompensa tie per 1 juli a.s. volledig kan zijn. Aan de prijscompensatie van 1 ja nuari j.l. zal niet worden getornd. Regelen De regering zal de komende twee maanden - ze had eerst een loon pauze van vier maanden gewild, maar halveerde die termijn op aandrang van de sociale partners - niet alleen gebruiken om haar begrotingsbeleid grondig bij te stellen, maar ook om zaken te re gelen als inkomensbeleid, arbeids marktbeleid, aanpakken van het zwart werken en eventueel voor bereiden van een loon- en prijs maatregel, die moet ingaan als de loonpauze voorbij is en werk gevers en vakcentrales niet alsnog een akkoord zouden sluiten dat voor de regering aanvaardbaar is. Met betrekking tot de aangekon digde belastingverlaging ter hand having van de koopkracht zei premier Van Agt, dat het kabinet naar de letter niet meer gebonden is omdat deze bedoeld was als handreiking in een andere situa tie, namelijk om het tot stand ko men van een centraal akkoord te stimuleren. Nu zal nader worden bezien of de toezegging gestand zal worden gedaan. Van de zijde van de vakcentrales is de loonpauze een onverstandige stap genoemd, die niets oplost. Kok (FNV) zei te vrezen dat het zwart werken erdoor zal toene men, dat er weerstanden worden opgewekt (o.m. bij de zuivel en de vleeswarenindustrie) en dat er na elke loonmaatregel inhaaleffecten optreden. Hij zei de stellige over tuiging te hebben gekregen, dat de regering afstevent op zeer in grijpende bezuinigingen en dat wat de lonen betreft alleen nog maar mag worden gerekend op een nominaal gelijkblijven, dus niet een handhaving van de koop kracht. Grote groepen werkne mers zullen volgens Kok heel drastisch onder de nullijn worden gedrukt. Ambtenaren en trend volgers zullen dit extra voelen omdat de kortingen op hun inko mens onverminderd voortgaan. Hij vond bezuinigingen en loonbe- vriezing een hachelijke zaak om dat door mindere bestedingen de economie verder kan inzakken. Valbijl Van der Meulen (CNV) vond het kwalijk dat de regering de valbijl al laat vallen voordat er nog maar met CAO-onderhandelingen is be gonnen en dus voordat de vakbe weging haar verantwoordelijk heid heeft kunnen tonen. Van der Schalie (MHP) zei te verwachten dat al het rekenwerk wel zal uit komen op een loonstijging van nul plus een kleine variatie. Werkgeversvoorzitter Van Veen stelde opnieuw dat het bedrijfsle ven ruimte moet worden gegeven. Hij had geen problemen met de loonpauze, maar uiteindelijk moet er volgens hem wel een kleine marge voor loonstijging blijven om het mogelijk te maken dat knelpunten op de arbeidsmarkt via beloningen kunnen worden opgelost. Onvoldoende Volgens de socialist Van der Doef wil de PvdA zeker niet wegkrui pen voor de gewijzigde situatie, maar er zou nog onvoldoene zijn aangetoond dat de cijfers en voor spellingen zo zeker en zo ernstig zijn als regering en Centraal Plan bureau willen doen voorkomen. De PvdA staat een andere aanpak voor, aldus Van der Doef, die daarbij verwees naar eerdere voorstellen van de socialisten. Daartoe behoorden ook de aftop ping, de vermogensaanwasdeling en de beperking van hypotheek renteaftrek die nu door het CDA- Kamerlid Weijers worden ge noemd en die ongetwijfeld tot ernstige conflicten met de WD zullen leiden. Van der Doef wil op 22 januari een aantal van der gelijke voorstellen in de Tweede Kamer op tafel leggen,, waardoor met name voor de vakbeweging het klimaat zou verbeteren om het toch nog met de regering eens te worden over vrijwillige mati- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Commissie voor de Verzoekschriften van de Tweede Kamer heeft zich de afgelopen maanden bezig gehouden met een niet-alledaagse zaak: diefstal van wetenschappelijk onderzoek, waarvan een Neder lander de dupe is geworden. De diefstal werd gepleegd door een Amerikaanse kunsthistorica, mevrouw J. Durham-Spicer, die nu hoogleraar is. Het slachtof fer is drs. F. van Leeuwen, indertijd student kunstgeschiedenis in Amsterdam. Mejuffrouw Spicer, zoals zij toen nog heette, kwam in 1970 met de in vakkringen opzienbarende ontdekking dat bepaalde teke ningen niet door Brueghel de Oude maar door Roelandt Savery waren gemaakt. Dit werd gepubliceerd in de tijdschriften „Ume- ni" en „Master Drawings". Mejuffrouw Spicer maakte daarbij echter gebruik van de resultaten van onderzoek door de Am sterdammer Van Leeuwen. Deze was op grond van het hand schrift op de tekeningen geheel, onafhankelijk tot de conclusie gekomen, dat de maker een ander moest zijn dan men tot dan toe altijd had aangenomen. Vier branden: miljoenen- schade DEN HAAG (ANP) Branden op vier ver schillende plaatsen in ons land hebben gisteren voor miljoenen guldens schade aangericht. Alleen al in Groningen ont stond een schadepost van meer dan tien miljoen gulden toen daar tijdens laswerkzaamhe- den brand ontstond in het be drijfspand van de VOP han delsonderneming bv in oud papier. De grote loods en de inventaris gingen geheel ver loren. In Hoenederioo werd door nog onbekende oorzaak het bowlingcentrum De Rug- gestee op camping Veluwshof in de as gelegd. De oorzaak van de brand waardoor in Heeg (Friesland) het hotel-res taurant de Prins van Oranje teloor ging, is evenmin be kend. In Amsterdam was kort sluiting er de oorzaak van dat een magazijn van van het grootwinklebedrijf Dirk van den Broek uitbranddfe. WEERMAN HANS DE JONG: GORREDIJK (ANP) Het zal de komeiide nach ten licht blijven vriezen, van min 1 tot min 5 gra den, maar nu zich wat meer opklaringen voordoen behoort matige vorst (tot min 7 graden) vooral in het noordoosten tot de mogelijkheden, aldus weer man Hans de Jong uit Gorredijk. Dat er over enkele dagen dus toch een ijsvloertje op sloot en plas verwacht mag worden, is te danken aan de gretige produktie van hogedrukgebieden. In de eerste helft van de week hadden Rusland en Scandinavië het alleenrecht in handen, doch sinds kort is ook zuidwest-Europa mee gaan doen. In Nederland zal het uitgesproken rustig weer zijn met stralingsvorst, zonder die bijtende koude wind die gewoonlijk uit Rusland komt. De echte strenge vorst blijft weggelegd voor de landen aan de Oostzee waar de temperaturen tot 27 graden onder nul kunnen zakken. In winterse hogedrukgebieden vormt zich boven de koude grondlaag vaak een warmere luchtlaag. Die heeft het nadeel dat de afvoer van industriële afvalstoffen stagneert, doordat die warme laag als een deksel op de pot werkt Ook verschijnen er vaak tv-beelden van grotere afstand op het scherm. In dit geval werkt de warme laag als een spiegel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is zeer groot dat de motorrijtuigenbelasting in de toekomst zal worden verhoogd. Dit omdat bij de ophef fing van het Rijkswegenfonds de opcenten die in het kader van dit fonds bovenop de hoofdsom van de motorrijtuigenbelasting worden geheven, per provincie zullen wor den vastgesteld. Hierdoor is het mogelijk dat een bezitter van een auto in de ene pro vincie meer motorrijtuigenbelasting gaat betalen dan een autobezitter in een andere provincie. Volgens de laatste wijziging van de motorrijtui genbelasting van 1 januari 1979 bedroeg de mo torrijtuigenbelasting voor een auto van 1000 kilo 476 samengesteld uit 244 als hoofdsom van de eigenlijke belasting en nog eens 232 aan opcenten in het kader van het Rijkswegen fonds. Het rijk wil dit fonds echter zo snel mo gelijk opheffen en de opcenten opnemen in de totaalsom van de motorrijtuigenbelasting. Zoals bekend verschilt het bedrag van de mo torrijtuigenbelasting thans per auto al naar ge lang het gewicht van de wagen. Uit het schrij ven van de bewindslieden aan de kamer blijkt tevens dat het particuliere autobezit in ons land sneller stijgt dan enkele jaren geleden werd aangenomen. Zo bedroeg het particuliere auto bezit in 1978 289 auto's per 1000 inwoners. Naar verwachting zal dit oplopen tot 370 per 1000 in woners in het jaar 2000. WEINIG VERANDERING DE BILT-KNMI - Het weer blijft onder invloed van een krachtig hogedrukgebied. Bo ven Scandinavië is de lucht druk inmiddels tot 1045 milli bar gestegen. Ook zijn er uitlo pers van dit gebied boven Rus land, de Noordzee en Enge land. In Scandinavië en West- -Rusland komt matige tot strenge vorst voor met mini mumtemperaturen van 15 tot 20 graden onder nul, maar daar is ook weinig bewolking. Elders in Europa handhaaft zich een dun maar hardnekkig wolkendek, waardoor er niet meer dan lichte tot matige vorst optreedt In ons land vroor het vannacht 2 tot 4 gra den. In het komende etmaal zal de luchtdruk bij ons nog verder stijgen waarbij de zwakke noordoostenwind ver der afneemt en het morgen rustig weer zal zijn met nog veel bewolking en overwe gend lichte vorst Enkele op klaringen zijn in de loop van de nacht en ochtend niet uit gesloten, waarbij zich eventu eel mistbanken kunnen vor- Vooruitzichten voor zondag: Droog weer en overwegend lichte vorst Weersvooruitzichten .in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks -2 gra den. Max. temp.: omstreeks +1 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent get bew. geKbew. geh.bew. geh.bew. geh'bew. Do BUI Eetde Den Helder Luchth. R'dar Twente VUssingen Z.'Umburg Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Gendve Helsinki Klagen furl Kopenhagen Luxemburg Madrid geh.bew. onbewolkt motsneouw

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13