Bezorgde Pakistani ingeklemd tussen Brezjnjev en Gandhi Premier Martens tovert |jVN Staking Franse spoorwegen Onafhankelijkheid geen oplossing voor problemen van Corsica jsolutie iaakt p ins Dochter modekoning ontvoerd Toestand Tabriz rustig maar zeer gespannen (Van onze Parijse correspondent) PARIJS - De tragische gebeurtenissen rond het bezette hotel in de Corsicaanse hoofdstad Ajaccio (zie ook voorpagina), waar eergisteren drie mensen om het le ven kwamen en zes zwaar werden ge wond, hebben zich afgespeeld tegen de achtergrond van het Corsicaanse (afschei- dings)probleem, waarvoor ondanks aan zienlijke vooruitgang in de laatste jaren nog steeds geen afdoende oplossing gevon den is. Een oplossing voor de problemen zal overigens ook niet in de onafhanke lijkheid worden gevonden. Het is een probleem dat nauw samenhangt met de geïsoleerde karakter van het eiland en zijn beperkte ontwikkelingsmogelijkhe den. De schoonheid en aantrekkelijkheid van Cor sica is voor een deel het gevolg van de afwe zigheid van industrie. Maar deze afwezigheid beperkt ook de werkgelegenheid en de alge mene ontwikkeling van Corsica. In vroeger jaren trokken de jongeren die op hun eiland geen bestaansmogelijkheden vonden weg, grotendeels naar naar het vaste land, maar ook naar de koloniën, Venezuela en de Vere nigde Staten. De Corsicanen hebben altijd een grote voor keur aan de dag gelegd voor ambtelijke func ties. Tientallen jaren vervulden zij deze zowel op het Franse vasteland als in de koloniën, terwijl velen eveneens een militaire loopbaan kozen. Deze carrières zijn voor de Corsicaan echter bijna ontoegankelijk geworden; deels door de vrijwel totale dekolonisatie die Frankrijk heeft doorgevoerd, maar ook door een felle concurrentie van Fransen van het vasteland, waar de bevolkingstoename in de na-oorlogse jaren sterk geweest is. Vele jonge Corsicanen blijven dientengevolge op hun ei land en anderen keren daarheen zelfs terug. Zij willen op hun geboortegrond leven en ge ven blijk van een aanzienlijke afkeer van de consumptie-maatschappij. Intussen zijn de mogelijkheden om in de land- en tuinbouw op Corsica een bestaan te vinden gering geworden, hoewel deze secto ren sedert twintig jaar sterk zijn ontwikkeld. De oostkust, vroeger een dun bevolkt en braakliggend gebied waar malaria heerste, is nu een paradijsje geworden waar grote hoe veelheden zuidvruchten worden verbouwd. De ontginning van de oostkust werd echter niet ter hand genomen door Corsicanen, maar door Fransen die na de onafhankelijk heid van Algerije uit dat land naar Corsica kwamen en zich daar vestigden waarbij de regering in Parijs financiële en technische hulp verleende om de repatrianten een nieuw bestaan te verschaffen. Deze immigranten hebben de Corsicaanse oostkust in een aantal jaren totaal herschapen, waarbij aan totaal aan de eiland-bevolking (die overigens niet geheel en al van schuld is vrij te pleiten) werd voorbijgegaan. Naast de land- en tuinbouw is toerisme (het Middellandse Zeeklimaat, uitzonderlijk fraaie kusten en een bijzonder mooi landschap) de tweede economische peiler van het eiland. Het toerisme is binnen vier a vijf jaar tot de grote en enige industrie van Corsica uitge groeid. Maar bij gebrek aan eigen kapitaal van de eilandbewoners ook weer door onder nemingen van het vasteland en uit het bui tenland. Hoewel met de ontwikkeling van toerisme een zekere werkgelegenheid werd geschapen, is het toch geen oplossing omdat de ondernemingen doorgaans hun eigen per soneel meebrengen. De gebeurtenissen van de laatste jaren heb ben van de zijde van Parijs geleid tot aan zienlijke financiële hulpverlening en andere maatregelen, onder meer voor het stichten van een eigen Corsicaanse universiteit. Maar de beschikbare gelden zijn tot dusver veelal niet op de juiste plaatsen beland. Ook wordt sedert enige tijd meer geïnvesteerd en een ze kere tenachterstelling is achterhaald. Het probleem is nu echter niet meer van finan ciële aard. Het is een vraagstuk geworden van rationale besteding van de beschikbare kredieten. Bovendien zouden jonge Corsica nen verantwoordelijke functies moeten krij gen, hetgeen nog maar al te weinig gebeurt. De grotendeels op een legende berustende re putatie dat de Corsicaan weinig serieus en ar beidzaam is, lijkt vele investeerders nog altijd ervan te weerhouden sleutelposities aan jonge Corsicanen toe te kennen. Een afscheiding van Frankrijk, die door de extremisten van de autonomisten-beweging gepredikt wordt, levert geen oplossing voor de problemen. Een groot deel van de teleur stelling en bitterheid jegens Parijs heeft zich echter in de loop der jaren in deze beweging geconcentreerd. Daarnaast zijn ook anti-auto- nomisten erg actief. De acties tegen deze groeperingen, die tot de nu afgelopen gijze ling en de bloedige incidenten van woensdag avond hebben geleid, waren het gevolg van een gevoel van grote onrechtvaardigheid bij tal van jongeren, die voor onafhankelijkheid van hun eiland zijn. Want terwijl de onder drukking van het autonomie-streven „gena deloos" was, werden de leden van de anti-au- tonomistengroeperingen praktisch ongemoeid gelaten. Deze beweging bestaat grotendeels uit leden van een militante beweging van ne- o-gaullistische strekking - de Sac - en hun groep staat bekend als Francia. Zij hebben aanslagen gepleegd en zijn provocerend te werk gegaan. Maar hoewel hun actie bij de autoriteiten bekend schijnt te zijn en de da ders door vele Corsicanen geïdentificeerd zijn, heeft de justitie van verdacht weinig ij ver blijk gegeven om ze te arresteren, is me ning van de afscheidingsbeweging, die vlak voor de gijzeling in Ajaccio twee leden van de anti-autonomistenbeweging gevangen had ge nomen. Zij wilden hen overleveren aan de justitie omdat zij agenten van de Franse ge heime dienst zouden zijn. IITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 JANUARI 1980 PAGINA 11 sest pHANISTAN !rP" p-bej lsta(j YORK De Algeme- 1 encrgadering van de Vere- t Naties heeft gisteren reaulpoedzitting gewijd aan lie vajovjet-Russische invasie Jghanistan. Tijdens de tg werd een ontwerpre- &e ingediend, die aan- twft op de terugtrekking rvoljalle buitenlandse, dus andftrussische troepen uit 5jaianistan. In diplomatie- n vj, jingen is men ervan ;2 e, uigd dat de resolutie de vereiste mcerder- van twee derden der 9 'men zal krijgen als de 3 etig in de namiddag gerT t voortgezet. Het effect wer een dergelijke uit- ok s'ik is echter gering. t de nieuwe Afghaanse iter van buitenlandse za- had geprotesteerd tegen tting, met het argument ie Sovjettroepen in zijn waren op grond van ver- afspraken, verklaarde de ise afgevaardigde dat de nationale gemeenschap er van overtuigd is dat de sche troepen door de vo- regering in Kaboel waren nodigd. en de aanhoudende ge- ten in Afghanistan is het niet waarschijnlijk dat de ische troepen het land iig zullen verlaten. Sinds ren oefenen de Afghaanse indelingen de controle uit de noordoostelijke sector hebben zij de Russische j*n in de zuidoostelijke fincie Paktia tot staan ge- pgen. In het noordoosten ien 400 Russische militai- fzijn gesneuveld. Honder huizen zijn verwoest en aantal slachtoffers onder lurgerbevolking moet groot ïoge Amerikaanse re- ngsfunctionarissen is bij de issing in het Kremlin o' nval in Afghanistan presi- Brezjnjev maar zijdelings okken geweest. Zijn ziekte leraan debet. Andere bron- hadden gemeld dat Brez- tv en premier Kosygin zou- zijn overstemd door een irderheid in het Politburo er leiding van de ministers miko van buitenlandse en Oestinov van defensie. Duitse diplomatieke krin- werd gesuggereerd dat het om geruchten ging die be- d waren om het beeld van tjnjev als voorstander van Ie en ontspanning te be den. Verenigde Staten hebben nu toe weinig steun onder den om meer internationa- jconomische druk op Mos- te leggen. Japan heeft tegen de Sovjet-Unie ge- ite samenwerking tussen an, de VS en China van de d gewezen, omdat ontspan- voor Japan van levensbe is. Ook Frankrijk geeft onvoorwaardelijke steun Ie VS, omdat het zijn ei- belangen verdedigt, aldus mier Barre. Argentinië zal weigeren graan te verko- aan de Sovjet-Unie. Mor- wordt in Washington een gadering van graanprodu- ■nde landen gehouden. eregelde iegdienst el AvivCaïro L AVIV Eind deze and komt er een geregel- vliegdienst tussen Tel iv en Caïro. Ook op het ied van vervoer over d, post en telefoon zullen male verbindingen tot nd worden gebracht. Dat het voorlopige resultaat- het vierdaagse bezoek premier Begin van Isra- aan president Sadat van ypte. kwestie Oost-Jerusalem en Palestijnse autonomie blij- i verschil van mening ople- ■en, aldus Begin op een ^conferentie gisteren na terugkeer uit Egypte. „Ik president Sadat opnieuw rteld dat Jeruzalem de eeu- |e en ondeelbare hoofdstad Israël is", deelde Begin in een toelichting op de iblemen. Een voorstel van dat, dat eerder door de lesseth is verworpen, om de lonomie van de Palestijnen de Gaza-strook voorrang te ienen boven die van de ;lijke Jordaanoever zal ieüw door het Israëlisch lement worden bekeken. ord beperkt •roductie ETROIT De Ameri- lanse autofabriek Ford in 'troit heeft besloten haar fcemblagebedrijf in Los öfeles in februari voor Jfcd te sluiten wegens de £rke daling in de vraag aar grote auto's. Verleden eek vrijdag had Chrysler to fabriek in Michigan ge- toten. Door de sluiting bij komen meer dan dui- tod man op straat te staan. VAL KABINET VOORKOMEN BRUSSEL De Belgische premier Wil- fried Martens is er opnieuw in geslaagd een vrijwel zekere val van zijn rooms-ro- de kabinet ts voorkomen. De 43-jarige Vlaamse ministerpresident, geboren in het „Meetjesland" tussen Gent en de Ne derlandse grens, ontpopt zich steeds meer als een politieke tovenaar, die op onnavolgbare wijze het onverzoenbare bijeenhoudt. Het Vlaams-Waalse compromis, dat Martens gisteren tevoorschijn haalde is in feite niet meer dan een uitstel voor onbepaalde duur van de fel omstreden regeringsplannen öm het land op te delen in drie economische en staatkundig zelfstandige gewesten: Vlaande ren, Wallonië en Brussel. De definitieve- vorm die het Federale België moet krijgen, is ter uitwerking in handen gegeven van een speciale parlementscommissie (inclusief de oppostitie) die er drie jaar de tijd voor krijgt. Blijkt die periode te kort, hetgeen lang niet denkbeeldig is, dan vervallen per 1 januari 1983 alle eventueel reeds gemaakte afspraken. Van Vlaamse kant was de laatste maanden steeds meer verzet gerezen tegen de drie-de ling van het land, zodat Nederlandstalig België thans - vooral dankzij de ingebouwde vervaldatum in het compromis-Martens - voorlopig niets te vrezen heeft. Vlaanderen wil een tweeledige staat, omdat anders de Franstaligen in Brussel en Wallonië teza men het land zullen overheersen. Wonderlijk genoeg echter voorziet het com promis-Martens wel degelijk in de totstand koming van de drie genoemde gewesten, en wel op zeer korte termijn. Reeds in februari aanstaande zullen - zo hebben de regerings partijen hem beloofd - de wetsontwerpen worden aanvaard, waarin Wallonië, Vlaan deren en Brussel elk hun eigen regeringen (executieven) en parlementen (gewestraden) krijgen, en waarin de wetgevende bevoegd heden van de drie nieuwe landsdeling zijn geregeld. De drie federale deelstaten zullén echter zo lang de totaal ongewisse definitieve staats vorm uitblijft, geen enkele werkelijke zelf beschikking hebben. KONINKLIJKE BELANGSTELLING Koningin Juliana en haar dochter prinsaes Irene bekij ken hier vol belangstelling sieraden in een Madrileens warenhuis in de Spaanse hoofdstad Madrid. De koningin brengt op het ogenblik een privé-bezoek aan prinses Irene en haar man prins Carlos Hugo, die in Madrid wo nen. ROME (AP) Onbekenden hebben gisteravond Barbara Piatelli, de 27-jarige dochter van de Italiaanse herenmo dekoning ontvoerd toen zij uit haar auto stapte bij de garage van haar ouders in de deftige wijk Flaminio. Volgens de politie hadden drie gangsters de moeder, die met haar dochter meereed, ge dwongen op de bodem te gaan liggen en hierop sleurden zij de dochter in een donkergek leurde auto die daarop snel wegreed. In Dublin werd gisteren de vrouw van een bankdirecteur en zijn twee dochters ontvoerd en spoedig daarna weer vrijge laten. De bankdirecteur zou een losgeld van 30.000 pond betaald hebben (ongeveer 120.000 gulden). (Van onze Parijse correspondent) PARIJS - Het spoorverkeer in Frankrijk zal volgende week ontwricht worden als gevolg van stakingen van het perso neel waartoe de drie belangrijkste bonden van werknemers opgeroepen hebben. De reeks stakingen begint zaterdagavond om acht uur en loopt af op zondag 20 januari om 08.Ó0h. De gevolgen van de actie zullen zich het sterkst doen gevoelen van zaterdag tot woensdag aanstaande. De linkse vakbonden roepen het treinpersoneel op om het werk neer te leggen vanaf zaterdagavond tot maandagmorgen en de bond van zelfstandig rijdend spoorwegpersoneel heeft de staking uitgeroepen van maandag middernacht tot woensdag 16.00h. Het treinverkeer van en naar het buitenland en uiteraard door Frankrijk zal door een en ander gestoord worden, hoewel eerst maandag na te gaan zal zijn in welke mate de staking het verkeer verlamt. De vak bonden hebben tot de staking opgeroepen om loonsverhogingen af te dwingen en verbeterde arbeidsvoorwaarden zoals het plaatsen van een tweede machinist op bepaalde treinen die thans door één machinist bestuurd worden. Vakbondsleider George Meany overleden WASHINGTON De Amerikaanse vakbond sleider George Meany is gisteravond op 85-jarige leeftijd in een zieken huis in Washington overleden. Meany is bijna een kwart eeuw voorzitter geweest van het overkoepelend vakver bond AFLCIO. Hij legde zijn functie vorig jaar novem ber neer in verband met zijn slechte gezondheid. Meany was een felle anti-com- munbist, vooral als het ging om kwesties die voor de hele wereld van belang waren. Hij gold als de onbetwiste spreek buis van de georganiseerde Amerikaanse arbeiders. (Van onze speciale verslaggever Harry Vermeulen) PESHAWAR-KARACHI Wanneer het Nederlandse hoc- keygezelschap vannacht in het vliegtuig stapt, laat het een Pa kistan achter dat diep bezorgd is over wat de toekomst bren gen zal. Door de Russische in terventie in Afghanistan is het land, dat voor de supermachten van enorme strategische beteke nis is, binnen enkele weken tot een politieke brandhaard uitge groeid. Ongevraagd maar niet onverwacht, want de ontwikkelingen in Afghanistan vertoonden maandenlang een voor Pakistan ongunstig beeld. De Pakistani dragen de Afghaanse kwes tie als een loodzware last met zich mee. Een op lossing ervoor zien ze nauwelijks zitten. Een aantal vooral zij die de islam wel aanhangen maar deze niet met politiek vermengd willen zien zijn van mening dat Pakistan er van al les aan moet doen om de Sovjet-Unie niet te provoceren. „Geef de vluchtelingen voedsel en onderdak maar geen wapens, anders legt Paki stan zijn eigen nek in de strop", zeggen zij. Zij zijn doodsbenauwd dat bij te opvallende steun van Pakistan de rebellen er inderdaad wel eens voor zouden kunnen zorgen dat de Russen het niet bij Afghanistan alleen laten. In schrille tegenstelling met deze gematigde vi sie staat het standpunt van de orthodoxe mo- slim-Pakistani. Deze fanatici uit de bergstreken van Noordwest-Pakistan kennen slechts één oplossing: de Afghaanse vluchtelingen moeten de Russen bevechten waar mogelijk is. In som mige gevallen is de sympathie voor de zaak al in daadwerkelijke steun omgezet. Straatbeeld in het Kaboel van deze week: een Afghaanse politieman met het pistool in de hand op wacht bij een legervoertuig, waarin twee verdachte personen worden on dervraagd. In Pakistan weet men ook niet goed wat men aan moet met het Amerikaanse aanbod tot hulp. Men beseft dat er in geval van een nood situatie niet veel anders overblijft (ook al noemt president Zia de verhouding met China erg goed), maar dan nog heeft men het on machtige gevoel om in de armen te worden ge dreven van iemand die niet te vertrouwen is. „Wanneer bij de Amerikanen voor een keer eens niet het eigenbelang maar het belang van het Pakistaanse volk voorop zou staan, dan zou den ze al een stuk gewonnen hebben", is een algemene lezing. Uit de handelingen van hun eigen regeringsleiders hebben de Pakistani niet veel moed kunnen putten. Zelfs in deze werel domvattende situatie, blijft Zia de kleurloze mi litair die hij is. Steeds veelvuldiger worden zijn kwaliteiten vergeleken met die van ziin voor ganger Bhutto die vorig jaar in Rawalpindi is opgehangen. Bhutto, wiens ideeën bij het gewo ne volk nog steeds populair zijn maar ieder een laat het wel uit zijn hoofd om dat hardop uit te spreken was een persoonlijkheid. Ondanks de grove fouten die hij vooral aan het eind van zijn politieke carrière maakte, was hij een man met gezag op het wereldpolitieke to neel. Een kwaliteit waaraan het bij Zia ont breekt. Zia's politiek is volledig afgesteld op de islam. In Pakistan was er al volop kans om zijn idee tot uitvoering te brengen door de over het algemeen strenge geloofsbeleving en omdat er geen belangrijke stromingen zijn die politiek- ideologisch gebonden zijn. Zia aarzelt niet om zijn gezag zonodig met har de hand uit te oefenen. Diverse organisaties die zich inzetten voor het lot van politieke gevan genen hebben hun bezorgdheid al uitgesproken over het stijgend aantal gevangenen in Paki stan en over de straffen van wrede en onmen selijke aard die de militaire rechtbanken toe passen. Onlangs kregen een aantal winkeliers in Karachi stokslagen toegediend omdat ze het met de richtlijnen voor prijzen niet al te nauw hadden genomen. De pers staat ook onder con trole. Zelfs in deze dagen van hoogspanning, kauwen de kranten slechts de internationale persbureau's na. Wanneer men er dan ook nog rekening mee houdt dat de beloofde verkiezingen twee maal zijn uitgesteld dan is het duidelijk dat Zia wel over maar niet met het volk regeert Een volk dat zich bedreigd voelt door het spel der we reldmachten en waarvan de gemoedsrust er niet beter op is geworden nu Indira Gandhi in India weer aan de macht is. De Pakistani be schouwen haar als een pro-Moskou politicus, waardoor de gevoelens vangeïsoleerd-zijn al leen maar zijn toegenomen. TABRIZ In Tabriz, de hoofdstad van de Iraan- se provincie Azerbeid- jan, was de toestand gis teren voor het eerst na bijna een week van felle onlusten rustig, maar zeer gespannen. Terwijl militairen rond de stad stellingen betrokken, groeven gemaskerde en zwaar bewapende aan hangers van ayatollah Sjariat Madari zich in voor hun hoofdkwartier in het centrum van de stad. De aanhangers van Sjariat Ma dari eisen op de eerste plaats de terugtrekking van Revolu tionaire Garde. Daarnaast wil len zij meer autonomie voor hun provincie Azerbeidjan. In Teheran werd gisteren de aanhouding bekendgemaakt van een fanatieke anti-reli gieuze organisatie, die verant woordelijk zou zijn voor een groot aantal moorden sinds het begin van de revolutie. Tevens werd bekendgemaakt dat een delegatie van de studenten uit de Amerikaanse ambassade in de stad Qom een ontmoeting zal hebben met Khomeiny, die vóór hij zich zondag voor vijf tien dagen volledig afzondert moet beslissen of de Ameri kaanse zaakgelastigde, die tot nu toe bescherming geniet in het ministerie van buitenland se zaken, naar de ambassade moet worden overgebracht

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11