CDA acht inprijpend pakket matigingsplannenju>odzakejjijk luivelactie leëindigd Recherche op spoor van miljoenen fraude GIJZELING OP CORSICA BEËINDIGD Rijksweg 13 Den Haag-Rotterdam krijgt vier rijstroken meer VERDERE LOONMAATREGELEN NA LOONPAUZE NIET UITGESLOTEN MINISTER TUIJNMAN BEVESTIGT: Hagedis van vijf meter ontdekt Massale vechtpartij in café Soma/nt Vrijdag 11 januari 1980, 70e jaargang no. 21551 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes f 4,69 jal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: Minivoetbal België vanavond tegen de Ned. militairen in de minivoetbal show op Ned. II om 21.25 uur. Verder op dit net om 20.27 uur „Geheim commando". Op Ned. I om 20.40 uur artis tieke debutanten in „Voorstel ling" en om 21.55 uur tweede deel Cubaanse film „Het laat ste avondmaal" over sociaal onrecht. Rustig weer Veel bewolking en droog. Overwegend lichte vorst. Wei nig wind. Morgen zon: 8.43 - 16.49. Schev. hoogw* 8.48 en 21.16. Laagw.: 4.11 en 16.57. alympics: nhem come" at geld tekort 1EM Het bedrijfsle- Arnhem en omgeving liet op de stoep van het „Arnhem Welcome" lijdragen voor de pre- ie van de stad tijdens nende Paralympics. De' ing is 7'/2 ton; daarvan nog drie ton binnenko- Als het geld er binnen maanden niet is, moet iantal activiteiten ge it. En Telebingo helpt mité niet. Studentenstops deels voorbarig AMSTERDAM Van de acht studierichtingen waarvoor een studenten stop geldt, hebben er slechts drie - geneeskun de, tandheelkunde en diergeneeskunde - hun deuren voor een aantal studenten gesloten moe ten houden. Bij „rechten" waren er zelfs 214 studieplaatsen over. Al dus het Amstedamse uni versiteitsblad. Er zijn twee studenten die al zes keer zijn „uitgeloot". Recordpuzzel Dit rijtje puzzels moet het Guinness recordboek halen, meent de 29-jarige Duitser Werner Schmidt uit Be- rgheim. De puzzel velletjes hebben aan elkaar geplakt al een lengte van ruim 16 meter be reikt. Het wordt een kruiswoord puzzel met 21417 vragen en 43500 in te vullen hokjes. Mondale: Spelen in Montreal of München WASHINGTON Vice-president Monda le van de Verenigde Staten heeft geopperd de Olympische Spelen dit jaar in Montreal of in München te houden in plaats van in Mos kou. Beide steden be schikken volgens hem over voldoende facili teiten. Een dergelijk besluit zou verhinde ren dat de Spelen wor den misbruikt voor het wettigen van de Russi sche inval in Afghanis tan. KASSA VOOR CAROLINE PARIJS Een Parijse rechtbank heeft de uitgever van het blad „Photo Magazi ne" beboet met 80.000 franc (ongeveer 40.000 gulden), te betalen aan prinses Caroline van Monaco. Het blad had foto's van de prinses gepu bliceerd waarbij nogal veel van haar te zien was ge weest, en zonder toestem ming van de prinses. Vol gens de rechter deden de fo to's geen inbreuk op de pri vacy van de prinses, omdat zij voor het publiek'zichtbaar was, maar heeft iedereen het exclusieve recht op afbeel dingen van zichzelf. Zakkenrollers 'gebrandmerkt BOGOTA De politie in de Columbiaanse stad Pereira gaat plegers van kleine misdrijven herkenbaar maken in het open baar om het publiek voor hen te beschermen. Ze krijgen rode, onuitwisbare verf op de linker hand, linkerarm en het voor hoofd. Het betreft vooral zak kenrollers en straatrovers tegen wie een sterke verdenking be staat, maar niet voldoende be wijzen om hen op te sluiten. Twintig verdachten werden op die manier gebrandmerkt. Rechters en advocaten hebben tegen de politiemaatregel gepro testeerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wanneer in de loon- pauze van twee maanden die de rege ring gisteren heeft afgekondigd de so ciale partners en het kabinet geen overeenstemming over het te voeren sociaal-economischbeleidkunnen be reiken zal een opgelegde loonmaatre gel de lonen en inkomens dit jaar verder aan banden leggen. Dat kan opgemaakt worden uit de reacties van de twee regeringspartijen, CDA en VVD, op het kabinetsbesluit van gisteren, afgekondigd na besprekin gen in de Stichting van de Arbeid met de werkgevers en werknemers. De Zuivel- en Vleeswaren-cao mogen niet worden uitgevoerd. In afwach ting van nadere richtlijnen zijn de be sprekingen over de cao in de bouw opgeschort In politiek Den Haag is overigens ver schillend gereageerd op de afgekon digde loonpauze. PvdA-woordvoerder Van der Doef beschuldigde het kabi net er van hiermee een volstrekt ver keerde weg te hebben ingeslagen. De socialisten willen op de eerste dag na het kerstreces (22 januari) de regering uitvoerig aan de tand voelen over het te voeren beleid. Daarbij wil Van der Doef met alternatieven komen. Zijn CDA-collega Weijers toonde zich teleurgesteld in het mislukken van het overleg. In de twee maanden loonpauze moet volgens hem een breed pakket worden opgesteld ter voorbereiding van een machtiging swet, waarin inkomensmatiging en ombuigingen worden vervat en dat aan werkgevers en werknemers ter beoordeling moet worden voorgelegd. Met dit pakket moet de sociale part ners de laatste kans gegeven worden om in overleg met de overheid het so ciaal-economische beleid te bepalen. Ook VVD-leider Rietkerk toonde zich voorstander van het opstellen van een dergelijk pakket, al zei hij na het mis lukken van het overleg weinig opti mistisch te zijn over de kansen op suc ces. In dat geval zal de VVD evenals het CDA na de loonpauze een verdere afgedwongen matiging door de over heid steunen, aldus Rietkerk. Naar de mening van het CDA-Ka- merlid Weijers zou een matigingspak ket de volgende maatregelen moeten bevatten. aftopping en afroming van de prijs compensatie. aftopping van de inkomensgroei, waarbij boven een bepaald bedrag (bijvoorbeeld 50.000) helemaal geen vooruitgang meer mag optreden. het fors snijden in de topinkomens van de vrije beroepsbeoefenaren en in de salarissen van politieke ambtsdra gers zoals burgemeesters, wethou ders). het beperken van de hypotheekren teaftrek boven de 4 ton het beperken van dë dividenduitbe talingen. beperking van de huurverhoging om de koopkracht niet verder aan te tasten. het tot standbrengen van een Ver mogens Aanwas Deling. (Zie verder pagina 13) 5ES! [KOORD OVER JORSCHOTTEN IRDAM (ANP) De stakende chauf- s van CMC/Melkunie in Rotterdam, Am- dam en Groningen rijden weer. De werk ers en vakbonden zijn gisteravond tot reenstemming gekomen over de hoogte de voorschotten die de chauffeurs in ver- d met de herziening van de loonstructuur ie sector hadden geëist. terugwerkende kracht tot 23 december krijgen 15,20 bruto per week. De werkgevers hebben ezegd alles te zullen doen om te voorkomen de door de regering afgekondigde loonpauze de «taling van de voorschotten zal dwarsbomen, lit het nodig zijn, dan stappen werkgevers en Icnemers naar minister Albeda van sociale za- Als dat ook geen resultaat zou opleveren, dan dt het voorschotten-geld bewaard in een potje ng de loonpauze duurt. rigens zal het nog wel even duren voordat alle kels in Rotterdam en Amsterdam weer van oende melk zijn voorzien. Door de staking van ihauffeurs kwam ook het produktiebedrijf stil ggen, dat nu eerst weer moet worden opgestart. Onkruit met verf Tijdens de commandowisseling bij het Korps Mariniers, gisteren in Rotterdam, hielden 20 leden van de actiegroep „Onkruit" een demonstratie. Ze riepen leuzen en besmeurden enkele bussen waarmee de genodigden werden aangevoerd met verf. De demonstrant die op de linkse foto wordt achtervolgd door een politieman, zag er daarna overigens (foto rechts) óók nogal beklad uit. Directeur betaalt ter plaatse belastingschuld van drie ton (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op verdenking van groot scheepse premie- en belastingontduiking, heeft de fiscale recherche, samen met de recherche van de economische controledienst en de Rot terdam politie, gisteren op drie plaatsen in de Maasstad een „bezoek" gebracht aan enkele bv's. Daarbij zijn alle administraties in beslag genomen. Bij de fraude gaat het vermoedelijk om enkele, zo niet tientallen miljoen guldens aan niet-afgedra- gen sociale premies en loonbelasting. Volgens de Rotterdamse politie, die niet wil zeggen om welke bedrijven het gaat, zijn „vooralsnog" geen arresta-. ties verricht. Vermoedelijk zullen nog meer huis zoekingen worden verricht bij verdachte bv's, want de politie in Rotterdam zei wèl dat deze drie bezoeken „wel eens een sneeuwbaleffect zouden kunnen hebben". Bij het doorzoeken van een be drijf aan de Groenendaal (de overige bezochte be drijven liggen in andere stadsdelen) kwam de re cherche te staan tegenover een directeur, die op verzoek van een meegekomen belastingdeurwaar der, ter plekke zo'n 275.000 gulden aan achterstal lige belasting en premies betaalde. Na betaling bleek hij nog eens 235.000 gulden in een tas te hebben. Dit geld werd, mèt de hele administratie, in beslag genomen. Hangende het onderzoek wil de niemand verdere mededelingen doen. AJACCIO In de Corsicaanse hoofdstad Ajaccio is vannacht een einde gekomen aan de gijzeling van een tiental mensen door Corsi caanse nationalisten. De gijzelaars werden sinds woensdagochtend door 20 tot 25 gewa pende Corsicanen, die zich inmiddels aan de politie hebben overgegeven, vastgehouden in een hotelletje. De Franse regering heeft steeds geweigerd met de bezetters te onderhandelen en hun rechtszaak zal niet als een „politieke zaak" worden behandeld. „Het zijn gewone misdadigers", aldus de Franse minister van binnenlandse zaken Bonnet. De bezetting van het hotel was een direct gevolg was van de strijd tussen leden van een afscheid dingsbeweging én anti-autonomisten. Woensdag avond kwamen bij onlusten, die uitbraken na een betoging ten gunste van de bezetters, drie mensen om het leven (zie ook pagina 11). onsumptie Nederlander is weer meer fie gaan drinken en minder rwljl weer 4 miljoen wijn »r werd geïmporteerd. Productie van varkensvoer *9 met elf procent, die van Uimveevoer met acht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet blijft er van uitgaan dat Rijksweg 13 Den Haag-Rijswijk- Delft-Rotterdam (A13) moet worden verbreed door de huidige weg van twee maal drie rijstroken te brengen op tweemaal vijf rijstroken. Deze rijstroken, zogenaamde rangeer- banen, zouden ook toegang moeten ge ven tot de nu op de A13 aangesloten wegen. De bestaande weg van twee maal drie rijstroken zou als centrale doorgangsweg moeten gaan functione ren. Met deze ingreep wordt de be staande weg ruim 110 meter breed. De aanleg van twee maal twee of twee maal drie rijstroken alleen aan de oost kant van de weg, wijst de regering voorlopig van de hand. Dit blijkt uit antwoorden van minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) op schriftelijke vragen vanuit de Tweede Kamer naar aanleiding van het Struc tuurschema Verkeer en Vervoer. Met de aanleg van de extra rijstroken aan de oostkant van Rijksweg 13 zou een extra bedrag van 110 tot 115 miljoen zijn ge moeid, omdat dan een extra damwand aan het talud van de weg zou moeten worden gemaakt. Dit kost ongeveer 10 tot 15 miljoen per kilometer weg. Voor de verschillende varianten van een verbreding van de bestaande A13 geeft de minister ook geluidsprognoses. Een ver breding van de weg met vier rijstroken aan de oostzijde zal de geluidbelasting op de gevels in Delft aan de westkant van de weg doen toenemen tot 72 decibel. Voor de bebouwing aan de oostzijde (500 meter van de weg) zal ook een hoorbare toena me van de geluidoverlast plaatsvinden. De minister gelooft daarom dat langs de weg een zeker vier meter hoog geluidwe- rend scherm en extra geluidwerende voorzieningen aan de hogere woonlagen van de flats langs de weg noodzakelijk zijn. Een scherm zal trouwens al nodig zijn als de A13 niet wordt verbreed. De geluidwerende voorzieningen aan de wo ningen zelf kunnen in dit laatste geval echter achterwege blijven. LONDEN Een hage- king van een Britse ex- De bekendmaking van den door de leider van dis van ruim vijf meter peditie in een nauwe- deze voor de weten- de expeditie, en een slang met wrat- lijks bekend moerasge- schap nog onbekende tenop de plaats van bied in de binnenlan- dieren vond gisteren De reuze-hagedis zou zijn ogen. Ziedaar de den van de staat Pa- plaats op het ministerie een monitor-hagedis wonderlijke ontdek- poea-Nieuw Guinea. van defensie in Lon- kunnen zijn, die vol gens de plaatselijke be volking voorzien is van lange tanden en klau wen en die mensen aanvalt en verscheurt De slang is van een va riëteit met hele kleine ogen, aldus een zoölo gisch expert. LEIDEN Elf Leidenaars zijn gisteren rond midder nacht betrokken geweest bij een vechtpartij in een café aan de Garenmarkt/hoek Raamsteeg. Het rumoer ont stond nadat men er niet in slaagde een geldkwestie naar tevredenheid te rege len. Twee cafébezoekers zijn naar het A.Z.L. overge bracht. De ongeregeldheden begonnen toen enkele personen met vuisten hun beweringen kracht bij zetten. Later werd zelfs met barkrukken gesla gen, waarbij behalve schade aan het interieur van het café ook diverse tanden en kiezen het moesten ontgelden. Van degenen, die naar het zieken huis werden overgebracht, had één man een scheurtje in de schedel en een gebroken neus. Vier cafébezoekers werden licht gewond. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd Miljoenenorder Leids bedrijf LEIDEN De sektor NEM-ketel en apparatenbouw van de Hollandse Constructie Groep bv te Leiden heeft een op dracht gekregen voor het leveren van zes NEM-ketels met hulpapparatuur. De ketels zijn bestemd voor een distilleerderij in Thailand. Met de order is een bedrag van 20 miljoen gulden gemoeid terwijl de fabricage van de ketels zo'n 20.000 manuren met zich mee zullen brengen. De levering vindt gespreid plaats over een periode van twee jaar. - f/ "F ,#4 V

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1