Vluchtelingen in tenten en bouwsels van stro Conflict over Afghanistan maakt wereld gevaarlijker Hoe lang kan Amerika nog afzien van geweld? TTt ^BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 JANUARI 1980 PAGINA 7 1' Minder drank in Westduits \leger BAD SEGEBERG 1In de can tines van het Duitse leger moeten e minder bier en minder andere alcoholhouden de dranken verkocht worden om het alco holmisbruik tegen te gaan. Dit hebben sol daten en theologen op een bijeenkomst van de protestantse acade mie Bad Segeberg over alcohol bij het werk" voorgesteld. Legerarts Jiirgen at I Furtwdnglcr uit Ham- an burg vertelde dat de naa drinkgewoonten in hel leger kunnen leiden tot alcoholisme. Late wraak van ^gondelier VENETIE In Venetië is een 80-jarige voormalige gondelier aangehouden op be schuldiging van het neerslaan van een 55-ja- rige politieman die hem 33 jaar geleden had aangehouden wegens moord. De politieman overleed woensdag zonder bij kennis te zijn gekomen. In 1947 spoelde het zwaarverminkte lijk van de rijke 45-jarige Cinda Cimetta bij Venetië aan. De 22-jarige rechercheur Savino Sinisi arres teerde kort daarna de gondelier Luigi Sardi en zijn medeplichtige Bartolomeo Torna. Zij wer den schuldig bevonden aan de roofmoord op mevrouw Cimetta. Ook werd bewezen geacht dat zij het lijk in stukken hadden gezaagd en in de lagune van Venetië haden gegooid. Sinisi werd dinsdagavond in een nauw straatje in Venetië enkele malen met een met lood ver zwaarde stok op het hoofd geslagen. Hij over leed de dag daarop aan zijn verwondingen. Berlinguer wil regering van na tionale eenheid ROME De leider van de Italiaanse commu nistische partij, Enrico Berlinguer, heeft ge vraagd om de vorming van een regering van nationale eenheid waar aan alle partijen, van christen-democraten tot communisten, deelne men teneinde het hoofd te bieden aan de terro ristische dreiging in Ita lië. Berlinguer, heeft dit eerder gelanceerde voorstel gedaan in het partijblad „Unita", een dag na de moord op drie politiemannen in Milaan. Panama: kanaalakkoord onaanvaardbaar PANAMA Panama heeft president Carter meegedeeld dat de wet, waarbij het Amerikaanse Congres vorig jaar septem ber de verdragen voor de overdracht van de Pana- ma-kanaalzöne heeft goed gekeurd, onaanvaardbaar is. In een brief van de Pa namese president Aristides Royo staat dat de wet in tegenspraak is met de let ter en de geest van de ver dragen van 1977. De ver dragen die ondertekend zijn door Carter en de voormalige president van Panama Omar Torrijos, voorzien in de overdracht van de kanaalzone. BRITS DREIGEMENT IN RHODESIE SALISBURY (AP) Het Britse gezag in Kho- desië heeft officieus gedreigd met harde maat regelen tegen verscheidene duizenden guerril lastrijders die weigeren het staakt-het-vuren in de zeven jaar oude Rhodesische oorlog te eer biedigen, zo heeft eeii officiële zegsman woens dag bekend gemaakt. Gezien de explosieve situatie onder het dertien da gen oude bestand, zijn de Britten tot dusverre niet overgegaan tot openlijke dreigementen tegen de recalcitrante guerrillastrijders. De zegsman ver klaarde evenwel dat dezen „een zeer groot risico lopen". In enkele gevallen is de hulp van Rhodesische vei ligheidstroepen ingeroepen om de politie bij te staan. Kard. Willebrands naar Rome VN vanavond bijeen over Afghanistan NEW YORK De Algeme ne Vergadering van de Ver enigde Naties zal vana vond om 9 uur bijeen ko men om zich te buigen over de situatie in Afghanistan. Eerder was een veroorde ling van het Russische in grijpen en de eis van on middellijke terugtrekking van de Sovjettroepen in de Veiligheidsraad door een Russisch veto voorkomen. De Verenigde Staten heb ben goed vertrouwen dat in de Algemene Vergadering een twee-derden meerder heid te vinden zal zijn voor de door de Russen in de Veiligheidsraad afgewezen resolutie. In de Algemene Vergadering kunnen de grote mogendheden geen veto uitspreken, maar daar staat tegenover dat een uit spraak niet kan leiden tot strafmaa tregelen. De havenarbeiders aan de Amerikaaanse oostkust boycotten sinds gisteren Russische schepen. Alleen de schepen die nu in de ha ven liggen zullen worden gelost en geladen. Deze boycot geldt naar schatting 900 Russische vrachtsche pen en vijf of zes cruise schepen die in het Cari- bisch gebied rondvaren. Aan de Stille Oceaankust is aan Russische vissers schepen een visverbod op gelegd binnen 320 kilome ter uit de Amerikaanse kust. Ook Poolse en Oost- duitse vissersschepen wor den door dit verbod getrof fen. Een Russisch balletgezel schap heeft een toernee door de VS afgezegd, even als het eerste elftal van de Russische voetbalclub CSKA-Moskou. Een Ameri kaanse tentoonstelling in Moskou op het gebied van handel en techniek is afge last. WASHINGTON - „Die man staat mid den in mijn gezicht te liegen", moet een onthutste president Jimmy Carter in de zomer van 1978 hebben gezegd tegen enkele van zijn stafleden, nadat hij zojuist een gesprek over Salt II had gevoerd met de Russische minis ter van buitenlandse zaken Gromyko. Carter had Gromyko een zeer gede tailleerd rapport voorgelegd over de Russische inmenging in Ethiopië. Er werd zelfs de naam van een Russische generaal in genoemd, die wegens ziek te in allerijl naar Moskou was gevlo gen. Gromyko's enige reactie was ge weest: „Welke generaal? Welke troe pen? Wij hebben geen troepen in Ethi opië". Het verhaal doet pas sinds kort de ronde in politiek Washington en de bedoeling is duidelijk. Het moet aantonen hoe naïef en argeloos president Carter zich ten aanzien van de Russen heeft gedra gen. De president, die in 1977 zijn ambt aanvaardde met de uitdrukkelijke be doeling via een betere verhouding met de Sovjet-Unie de veiligheid in de we reld aanzienlijk te verbeteren had vol gens zijn rivalen door de Russische inva sie in Afghanistan „eindelijk een wijze les geleerd". Carter had het ze overigens zelf bijna in de mond gelegd door in een tv-interview te verklaren dat zijn ideeën over de Russen in de week na de Russi sche inval in Afghanistan drastischer waren gewijzigd dan in de twee en een half jaar er voor. Carter toonde zich vooral geschokt door „de aperte leugen", die Brezjnjef hem via de hotline had voorgeschoteld: de regering van Afgha nistan zou de Russen om hulp hebben gevraagd in de strijd tegen buitenlandse agressors. Zes republikeinse presidentskandidaten en de twee democratische tegenstrevers van Carter, Kennedy en Brown, hebben grif ingehaakt op Carters aangever. Car ters zwakte ten aanzien van de Sovjet-U nie heeft de Russen ertoe gebracht een dergelijke daad van brute agressie aan te durven, is de bijna eensluidende conclu sie. Het is een feit, dat Carter ondanks zijn snelle opmerkingen over de schending van de mensenrechten in de Sovjet-Unie van meet af aan de Russen met fluwelen handschoenen heeft aangepakt. Carter had bij zijn pogingen de ontspanningspo- litiek meer inhoud te geven en via een tweede Salt-akkoord te komen tot een afremming van de krankzinnige bewa peningswedloop echter de onvoorwaar delijke steun van alle NAVO-partners. Bovendien is Carter niet de uitvinder van de ontspanningspolitiek (déetente) noch van Salt. De besprekingen over het eerste Salt-akkoord startten onder het bewind van Nixon en waren in het bij zonder het geesteskind van Henry Kis singer. Dat was in 1969, een jaar nadat de Russen Tsjechoslowakije op krachtige wijze in het gareel hadden geplaatst op een moment dat de Vietnam-oorlog nog in volle gang was. In mei 1972 werd SaltI in Moskou ondertekend. De nau welijks verholen steun van de Russen aan de Arabische olieboycot in 1973-1974 en de Russische inmenging in Angola in het voorjaar van 1976 hebben Nixon en zijn opvolger Ford er niet van weerhou den met de ontspanningspolitiek door te gaan. De steeds sterker wordende Russische, c.q. Cubaanse aanwezigheid in Afrika, een serie even spectaculaire als schrij nende dissidentenprocessen in Rusland en de opgeblazen crisis rond de aanwe zigheid van parate Russische troepen in Cuba hebben ook Carter er niet van weerhouden aan de ontspanning te blij ven vasthouden. Wel moest Carter een steeds hogere prijs betalen voor zijn po gingen SaltII rijp te maken voor een toenemende mate onwillige Senaat. Na dat Carter in het begin van zijn ambtspe riode prestige-objecten als de neutronen bom en de Bl-bommenwerper in de ijs kast zette, zij het onder hevige kritiek en hij de steeds luidere roep om verhoging van de defensie-uitgaven enigszins kon beteugelen, zijn thans ook ter linkerzijde de protesten verstomd over een reële verhoging van het defensiebudget met bijna vijf procent. En kon Carter op 22 mei 1977 tijdens een toespraak op de No tre Dame universiteit in Indiana nog zeggen: „We zijn nu eindelijk bevrijd van onze buitensporige angst voor het communisme", bijna drie jaar later moet hij publiekelijk toegeven zich ernstig vergist te hebben in „de ware aard" van de Russen. De angst voor het communis me is in het verleden meermalen een slechte raadgever voor de Amerikanen geweest. Het heeft geleid tot fervente steun aan afschuwelijke regimes tot een hopeloze oorlog in Vietnam, die het Amerikaanse prestige een enorme scha de heeft toegebracht. Het is gezien het Amerikaanse verleden niet onbegrijpe lijk, dat het wantrouwen van derde we reld-landen ten opzichte van de Vere nigde Staten soms niet onderdoet ten aanzien van de Sowjet-Unie. Daarbij speelt natuurlijk ook een rol dat Ameri ka een open en daardoor kwetsbaardere samenleving is. Het is van groot belang te weten wat er achter de Russische inval steekt. De analyses daarover lopen nogal uiteen. Het feit dat de Russen via Afghanistan een flinke stap dichter zijn gekomen bij de Perzische Golf en de daaraan gelegen olievelden, wordt over het algemeen niet gezien als de enige reden. Een belangrij ke reden lijkt, dat de Russen bang waren voor de val van de marxistische regering in Afghanistan. Er zou dan een militante moslim-regering hebben kunnen on- staan, die een belangrijke invloed zou kunnen uitoefenen op de grote islamiti sche bevolking van Rusland. Voorts zou den de Russen nerveus zijn geworden door de nieuwe Chinees-Amerikaanse relatie, de sterk pro-Amerikaanse hou ding van Egypte en het feit, dat drie lan den (Somalië, Kenia en Oman) de Ame rikanen nieuwe bases in of nabij het Midden-Oosten hebben aangeboden. De gevolgen zijn groot. Een langdurige breuk in de ontspannings politiek, in welke sfeer Salt II geen schijn van kans maakt, is hoogstwaarschijnlijk. Een di recte militaire confrontatie tussen de beide grootmachten is niet direct nader bij gekomen, maar „Afghanistan" leidt onherroepelijk tot een meer verdeelde en gevaarlijke wereld. De bewapenings wedloop heeft een nieuwe impuls gekre gen. En meer geld voor wapens betekent meer inflatie en minder geluk voor de arme landen. En dat is aan het begin van de tachtiger jaren een weinig bemoedi gend vooruitzicht. SCHIPHOL Kardinaal Wil lebrands is gistermiddag van Schiphol naar Rome vertrok ken om daar de bijzondere sy node van de Nederlandse bis schoppen bij te wonen. Deze synode begint maandag. Een vluchtelingenkamp met tenten en wat balen stro is het armoedige en onhygiënische onderkomen van duizenden Afghaanse vluchtelingen in Pakistan. Foto Harry Vermeulen. (Van onze speciale verslaggever aan de Afghaanse grens. HARRY VERMEULEN) PESHAWAR Veertig kilometer buiten Peshawar ligt het vluchte lingenkamp Shini Gul. Het is niet het eerste kamp op weg van Pesha war naar het Chitral-gebergte, maar veruit het grootste. Tiendui zend vluchtelingen huizen er in ten ten en bouwsels van stro die op het eerste gezicht niet eens bestand lij ken tegen een fikse regenbui en die zeker niet voldoende bescherming bieden tegen de nachtelijke kou die in het berggebied van Pakistan bij zonder hevig kan zijn. In dat op zicht hebben de vluchtelingen van Shini Gul het nog getroffen ten op zichte van hun lotgenoten die diep in de bergen zitten en waar momen teel echte winterse omstandigheden heersen. Hoewel de Nederlandse bezoeker niet als een onwelkome gast wordt gezien moet er, alvorens hij het modderige pad naar het kamp op mag gaan, uit voerig worden gediscussieerd over het waarom van zijn komst. Wanneer dan eindelijk het moment is aangebroken dat het kamp van dichtbij bekeken mag worden, breekt er plotseling gro te paniek uit. Kinderen lopen krijsend heen en weer en vrouwen schieten als hazen in hun tenten om er niet meer uit te komen. „Ze hebben net gehoord dat de dokter op weg is om ze een in enting te geven", zo legt een tolk uit. „Dat hebben ze nog nooit meege maakt. Ze zijn er als de dood voor. Ook de mannen zijn bang, al zullen die liever sterven dan dat toe te ge- Het geven van inentingen is een van de hoofdpunten uit het noodge dwongen bescheiden hulpprogram ma dat de Pakistaanse regering heeft opgezet. Naast het beschikbaar stellen van zoveel mogelijk tenten, dekens, melk en 80 cent per dag per man voor voedsel, trachten de Pakistaanse auto riteiten epidemische ziekten als tyfus en cholera te voorkomen, door de vluchtelingen te laten inenten. Maar het lijkt een nagenoeg onmogelijke opgave wanneer men de omstandig heden in Kamp Shini Gul als voor beeld neemt. Er is geen enkele sani taire voorziening. Shini Gul is een kamp waar voorna melijk vluchtelingen uit de omgeving van Kaboel zijn gevestigd. Het waren over hel algemeen kleine kooplieden en winkeliers in de bazaar, voor Af ghaanse begrippen dus redelijk wel gestelde mensen die door het Russi sche geweld van de ene dag op de an dere tot verschoppelingen zijn gewor den zonder enig bezit. „Negen maanden geleden zijn we uit Kabul verdreven. Met tienduizenden tegelijk vluchtten we weg uit ons land dat toen door de Russische heidenen was bezet. We konden niet overdag reizen. Dan werden we door de Russi sche luchtmacht beschoten", zegt een van hen, waarna hij als bewijs van het militaire optreden een aantal lege hul zen van luchtmachtmunitie laat zien. We waren dus verplicht om door de bergen te trekken. Velen van onze groep zijn door ontberingen gestor ven. Wij, handelaren uit Kaboel zijn door deze tocht wel veranderd. Iedere Afghaan is een moedig man, maar wij waren geen strijders zoals onze broe ders uit de bergen. Door het geweld dat tegen ons is gebruikt, zijn we dat wel geworden. Veel van onze zonen en broeders zijn achtergebleven bij de vrijheidsstrijders in de bergen. Iedere man hier al is hij nog zo oud wacht op het moment dat hij een wa pen krijgt, dan zullen we de Russen bevechten zoals ze nog nooit hebben meegemaakt". Krijgshaftige taal. die echter weinig reëel aandoet in een omgeving waar de ellende overheerst en waar de eni ge wapens bestaan uit messen en en kele ouderwetse geweren. Khomeiny's geheime politie infiltreert in Frankrijk (Van onze Parijse correspondent) Toen kardinaal Willebrands gisteren i^aar Rome vertrok, waar maandag de bijzondere synode over de kerk in Ne derland begint, moest hij, net als ieder ander, zijn koffertje voor controle afge ven. De kardinaal verklaarde voor zijn vertrek op de luchthaven de synode met „spanning en enige bezorgdheid" tegemoet te zien. „Ik heb echter wel de hoop en het vertrouwen dat er voor de Nederlandse kerkprovincie iets goeds uit zal komen", aldus de kardinaal. Kardinaal Willebrands verwacht niet dat de paus de Nederlandse bisschoppen opdrachten zal ver strekken. „De paus zal zich luis terend opstellen, zo verwacht ik". PARIJS - De Franse politie is ongerust over de grote aantallen Iraniërs die se dert enige tijd Frankrijk binnenkomen en die de zogenaamde vijfde koionne van Khomeiny zouden vormen. De Iraniërs komen officieel als toeristen naar Frank rijk en ze hebben generlei visa nodig om de grens te overschrijden. In feite zijn zij „moordbrigades" van de Savama, de ge heime politie van Khomeiny, een opvolg ster van de beruchte Savak van de ex-s jah. Volgens de politie zijn er in de Iraanse am bassade in Parijs geregeld bijeenkomsten van kopstukken van de Savama, zoals twee dagen voor de moord op admiraal Sjafih. E)e Savama generaals Kaveh, Fardoest en F^- roesian hadden deze bijeenkomsten geleid. Onlangs is Ali Assefi, adjunct-directeur van de Savama naar Parijs gekomen en daarna naar Nice doorgereisd. In Nice en omgeving is een belangrijke Iraanse kolonie voorname lieden, die kort voor de terugkeer van Kho meiny naar Iran het land verlaten hebben. In de laatste dagen zijn in Frankrijk nog vier pas aangekomen kopstukken van de Savama gesignaleerd, die de Iraanse emi granten-kolonies infiltreren. Officieel be vinden zich 5000 Iraniërs in Frankrijk maar in werkelijkheid zou hun aantal 12.000 overtreffen. Onder hen bevinden zich vele welgestelden, aanhangers van het bewind van de sjah, maar ook aanhangers van Kho meiny. De Savama-agenten opereren in Frankrijk uiteraard tegen de voormalige medestanders van de sjah en de tegenstanders van de zo genaamde Islamitische revolutie en van Khomeiny, en de Franse politie toont zich daarover ongerust. De meeste uitgeweken Iraniërs hebben Frankrijk als toevluchtsland gekozen omdat de leden van de hogere klasse in Iran een Franse opvoeding hadden en Frans vaak beter spreken dan Perzisch. Zij wachten nu allen op wat zij noemen de onvermijdelijke revolutie die Khomeiny ten val zal brengen en vooral diens religieuze dictatuur. In Tabriz dragen aanhangers van ayatollah Sjariat Madari een gewonde demonstrant weg. Russisch veto dreigt bij stemming over sancties tegen Iran NEW YORK/GENEVE/TEHERAN De Verenigde Staten en hun belangrijkste bondgenoten zijn bereid om eigen econo mische sancties tegen Iran in te stellen, wanneer de Sovjet-Unie uitvoering geeft aan het dreigement om bij de stemming in de Veiligheidsraad over sancties tegen Iran met een veto te komen. De Ameri kaanse regeringswoordvoerder die dit vannacht bekendmaakte, sloot een blok kade van de Iraanse havens door de Ame rikaanse marine niet uit. De Veiligheids raad begint vandaag het debat over Iran. In Genève heeft het Rode Kruis gisteren do cumenten gepubliceerd, waaruit blijkt dat de behandeling van politieke gevangenen in Iran in het laatste jaar regeringsjaar van de sjah aanzienlijk was verbeterd. Tot de publi catie van de tot nu toe geheime documenten, die in 1977 op speciaal verzoek van de sjah door het Rode Kruis waren opgesteld, werd besloten nadat de Iraanse ambassade in Brus sel dinsdag een deel ervan had gepubliceerd. Hierin werd wel melding gemaakt van veel voorkomende martelpraktijken, maar niets over de eveneens door het Rode Kruis gecon stateerde verbeteringen. In Iran zelf is het gisteren weer tot hevige onlusten gekomen, met name in de stad Ta briz. Bij de vechtpartijen tussen aanhangers van de ayatollahs Khomeiny en Sjariat Mada ri zijn zeven doden en honderden gewonden gevallen. Elders in het land waren, ter gele genheid van een religieuse feestdag, miljoe nen mensen op de been maar kwam het ner gens tct incidenten. (Zie ook pagina 15). (Van onze parlementaire redactie) LEIDEN De „volstrekt machteloze po sitie", waarin de Verenigde Staten zich be vinden ten aanzien van Iran, betekent op langere termijn een gevaar voor de we reldvrede. Dit schrijft dr. P.H. Kooijmans, oud-staatssecretaris van Buitenlandse Za ken en thans hoogleraar volkenrecht in Leiden, in „Atlantisch Perspectief", een uitgave van de Nederlandse Atlantische Commissie. Kooijmans wijst erop dat Amerika onder een enorme druk staat, zowel vanuil de eigen be volking als vanuit zijn positie als grote mo gendheid. Daarom moet men zich afvragen, aldus de ex-bewindsman, hoelang de VS zelf nog kunnen afzien van het gebruik van ge weld, terwijl de tegenpartij dat niet doet. Volgens Kooijmans staat het volkenrecht niet toe dat Amerika een gewapende aanval op Iran doet. „Op het verbod van geweld-ge- bruik door individuele staten kent het Hand vest van de VN maar één uitzondering en dat is het geval van zelfverdediging". Dat laatste is, aldus de hoogleraar, slechts geoorloofd als er sprake is van een gewapende aanval „en het getuigt van een al te liberale uitleg van het Handvest om de bezetting van een am bassade daarmee gelijk te stellen". Wat kunnen de Verenigde Staten wel doen, als zij binnen de spelregels willen blijven „Zij kunnen hun toevlucht nemen tot repre sailles," aldus Kooijmans. Het bevriezen van de Iranese tegoeden bij Amerikaanse banken, waartoe president Carter opdracht heeft ge geven, is volgens de oud-staatssecretaris daar om zeker te verdedigen. Kooijmans acht het niet waarschijnlijk dat de Verenigde Naties (Veiligheidsraad) de bezet ting van de Amerikaanse ambassade kunnen beëindigen. „Want het centrale probleem blijft dat we te maken hebben met een land, dat de spelregels van het internationale ver keer verwerpt en waarom zou dat land een uitzondering maken voor de spelregels van de VN?" Juist daarom bevindt Amerika zich in zo'n onmogelijke positie, meent de hoogle raar. „Tegen iemand die vuil spel speelt kan men proberen de wedstrijd voort te zetten, te gen iemand die de spelregels zelf niet accep teert, is dat bijna onbegonnen werk". Gewapende aanhangers van ayatollah Sjariat Madari, de voornaamste opponent van Khomeiny, houden in de stad Tabriz een massa-demonstratie in het oog.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7