'Geen woonruimte in monument' Provinciale weg wordt met verkeerslichten beveiligd Leim uidense Reconstructie in woord en bewegend beeld Reorganiseer afzet in bloembollensector Verdeeldheid over bouw fietsenkelder onder ,,Midasr BRUG OVER WOUD WETERING AANGEPAST AAN HEDEN DAAGSE EISEN PLAN ALPHENS COLLEGE VALT NIET IN GOEDE AARDE Voorzitter De Jonge van Bloembollen cultuur: Vierkampen- toernooi ASC REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 JANUARI 1980 PAGINA E EMMELOORD Er moet een forse reorganisatie gisteren in Emmeloord op een bijeenkomst voor bij de afzet in de bloembollensector komen. Dit is bollenkwekers. één van de maatregelen die de voorzitter van de Al gemene Vereniging voor Bloembollencultuur, J. P. M. de Jonge, voor ogen heeft om de bloembollensec tor van grote problemen te vrijwaren. Hij zei dit „Er zijn te veel handelaren, commissionairs en veilin gen", aldus De Jonge. Hij acht één veiling voor de ver koop en een beurs voor de voorverkoop voldoende. Dit zal naar zijn mening in belangrijke mate kostenbespa rend werken. Daarnaast moet er in zijn visie een goed marketing-ap- paraat komen. Nu wordt er nog veel uit de losse hand gewerkt. Met behulp van de resultaten van die marke ting zullen regionale teeltplannen moeten worden opge steld, aldus De Jonge. De Jonge benadrukte dat de bollensector anders grote problemen krijgt. "Men heeft tot op heden het hoofd door een toenemende produktie boven water kunnen houden, maar de winstmarge per bloembol is inmiddels zo klein geworden dat een kleine prijsdaling al tot ver liezen kan leiden". Een toernooi dat, zes jaar gt den voorzichtig werd gest maar inmiddels is uitgegro tot één van de grootste sch kevenementen van Nederla De plaats waar het toern zich zal afspelen is de Opst dingskerk te Alphen aan Rijn. Men zich opgeven bij van Niekerk, BriljantsU 370, 2403 AN Alphen aan Rijn. Kosten: zes gulden, jeugd tot twintig jaar bet vier gulden. De brug over de Woudwe tering WOUBRUGGE Ruim vijfen twintig jaar geleden werd in YVou- brugge de dubbele klapbrug over de Woudwetering opengesteld voor het verkeer dat gebruik maakt van de provinciale weg. Op 26 septem ber 1953 was het deze brug die de kern van het dorp een geheel ander aanzien gaf. Immers, de verbinding tussen de beide oevers had tot op dat moment plaats door middel van een pittoreske dubbele ophaal brug die ter hoogte van de Neder lands Hervormde kerk het water kruiste en bij het gemeentehuis de andere oever bereikte. Deze brug dateerde uit 1869 en moest verdwij nen omdat de verkeersintensiteit te groot werd. De huidige brug die iets zuidelijker van de vroegere overgang over het water werd gesi tueerd is nu op haar beurt ook weer aangepast aan de grote ver keersdrukte. Van de brug maken dagelijks zo'n tienduizend auto's gebruik. Bij de recente werkzaam heden kreeg de brug een andere in deling: er kwam naast de twee voetpaden een speciaal rijwiel pad. De werkzaamheden naderen nu hun voltooiing en misschien is het daarom wel interessant om eens in de geschiedenis van deze Woubrugse oeververbinding te dui ken. Zoals gezegd verving de brug een overgang uit 1869. Hoewel de huidige brug pas in 1953 haar beslag kreeg waren er al in de zomer van 1937 plannen om tot vervanging van de uit 1869 daterende brug over te gaan. Die plannen kwamen van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. De provin ciale plannen vielen bij de Woubrugse gemeenschap lang niet in goede aarde. Hier richtte men zelfs een „comité tot behoud van het plaatselijke natuur schoon" op. De Woubruggenaren vreesden grote hinder tijdens de kerkdiensten, wegens de omweg die het verkeer zou moeten maken. Het comité kwam ook met een alternatief voor de provinciale plannen: een in gebouwde basculebrug op dezelfde plaats als de oude. met dien verstande, dat de nieuwe bascule dan een halve meter hoger zou moeten komen Het comité uitte zich ook vierkant te gen de aanleg van hoge dijken voor de opritten voor de nieuwe brug. Zij was van mening dat het dorp daar door „gevierendeeld" zou worden. Een andere belangrijke reden om te gen de provinciale plannen te zijn was de opvatting dat men een afname zag van toeristisch verkeer, iets waarmee de plaatselijke middenstand weer schade zou worden berokkend. Een bezwaar kwam ook van de Kerk voogdij van de Nederlands Hervorm de Gemeente. In een brief van 6 juli 1937 uitte men de vrees dat er af breuk gedaan zou worden aan de este- thische waarde van het uit 1653 date rende kerkgebouw, dat voorkomt op de lijst van monumenten. ONTEIGENING De provincie zette haar plannen ech ter door en in maart 1938 werd een onteigeningsprocedure in gang gezet. Zeven Woubruggenaren dienden een bezwaarschrift in, waarvan er enkele overigens ongegrond werden ver klaard. Men wilde wel voldoen aan het verlangen om op de beide oevers een tunnel aan te leggen voor het plaatselijke verkeer. Het gemeentebestuur van Woubrugge had ook zo haar bezwaren tegen de provinciale plannen. Het plaatselijk bestuur had moeite r.iet haar visrech ten en over de verkleining van de los- en laadplaats. Hoe dan ook: bij Ko ninklijk Besluit van 5 augustus 1938 werd de onteigening uiteindelijk toch vastgesteld. Enkele jaren later, de oor log was inmiddels al uitgebroken, be gonnen in januari 1941 de onderhan delingen tussen de provincie Zuid- Holland en de gemeente Woubrugge over de verlichting van de brug. Een maand later, op 12 februari, nam de gemeenteraad het besluit dat zij de verlichting van de opritten zou gaan bekostigen. Daarmee was een bedrag van 15.000,- gemoeid. De oorlog gooide voorlopig roet in het eten. Nadat na de oorlog de voorberei dende werkzaamheden energiek ter hand werden genomen konden eind 1951 de bouwwerkzaamheden toch aangevangen worden. Bij grondborin gen stuitte men achtereenvolgens op veen. blauwe zeeklei, wederom veen. schelpzand en op een diepte van twintig meter grofzand en grind. Op beide oevers van de Woudwete ring moesten ten behoeve van de nieuwe brug ook enkele woningen worden afgebroken. KUNSTWERK De bouw van .de brug werd opgedra gen aan de betonindustrie „Nobi" te Vinkeveen. die het karwei aannam voor 444.000,-. In totaal 267 heipalen van tien tot veertien meter lengte moesten de grond in worden gedre ven terwijl voor.de bouwput 1650 ku bieke meter grond moest worden uit gegraven. Het waterverkeer onder vond gedurende de bouw weinig hin der. Aangezien de doorvaart aanzien lijk breder zou worden dan van de oude brug was de drukke scheepvaart door Woubrugge belangrijk gediend met de nieuwe brug. Het kunstwerk kreeg een vaarwijdte van ruim veer tien meter,/een tweede van bijna acht meter en een totale lengte van 195 meter. De lengte van de westelijke en de oostelijke opritten werden resp. 87 en 75 meter. Het brugwachtershuisje (de toenmali ge brugwachters, de heren C. van 't Wout, C. Lieverse en A. Buntsma gingen in 1953 van gemeentelijke- over in de provinciale dienst) werd vier meter boven de waterspiegel ge situeerd, terwijl in de vijf meter diepe kelder een door Werkspoor geleverde motor staat opgesteld, die de brug in beweging moet brengen. STOPLICHTEN Onder de beide opritten bevinden zich diverse opslagruimten, welke door de provinciale waterstaat ver huurd worden. Twee ruimten werden direkt door de gemeente Woubrugge gehuurd ten behoeve van de dienst gemeentewerken. Twee poortjes aan de beide oevers alsmede twee trappen verlenen fietsers en wandelaars door gang over en langs de Woudwetering. Voor de bekleding van de opritten die in 1953 voorzien werden van een vijf centimeter dikke slijtlaag van as falt gebruikte men 165.000 stenen. Omdat de Vierambachtspolder en de Oudendijksepolder resp. 4.87 en 4,34 meter beneden het Nieuw Amster dams Peil lagen moesten de opritten zeer lang worden gemaakt om een voldoende doorvaarthoogte voor de scheepvaart te verkrijgen. Ook de beide kruispunten op tie beide oevers worden in de verbou wing van de brug meegenomen. Wanneer de werkzaamheden aan de brug binnenkort zullen zijn af gesloten staat een aanpak van de beide kruisingen op de lijst van uit te voeren werken van de provincie. Het is daarbij de bedoeling dat er ook verkeerslichten geplaatst gaan worden, die straks de Woubrugge- naars een veilige oversteek moet garanderen van de drukke provin ciale weg. Net zoals de brug ruim vijfentwintig jaar geleden het dorp een geheel ander aanzien gaf, zo ook zal straks de reconstructie van de kruispunten de entree tot het dorp een geheel ander karakter ge ven. HANS VAN DER WERELD ALPHEN AAN DEN RIJN Het plan van B en W van Alphen aan den Rijn om de mo gelijkheid te onderzoeken, woningen te stichten op de twee etages van het pand Rijnkade 11, voorheen de huisvesting van het bureau JCZ, is gisteravond bij de com missie voor Openbare Werken niet in goede aarde gevallen. De commissieleden stelden zich op het standpunt dat het gebouw, een van Alphens weinige monumenten, bestemd moet blijven voor publieke funkties. Het onderzoek (kosten 50.000,dat het col lege voorstond zou zich richten op de haalbaar heid van een restauratie, de begane grond te bestemmen als museum („heemkamer") en de bovenste etages in te richten als woonruimte voor kleinere huishoudens. Met het onderzoek naar de restauratie ging de commissie akkoord. „Wij willen in ieder geval het pand behouden," zei Van Vliet (CDA) die als eerste het tegengas gaf. „Verder moeten we open laten wat we er in de toekomst mee gaan doen," zo zei hij. Ook Van As (VVD) vond het „prematuur" om nu al aan een woonbestemming te denken. Zijn ge dachten gingen uit naar „een publieke funktie" van het gehele pand. Behoudens Vis (VVD) en („Een woonfunktie is het beste") sloten de ove rige leden zich bij de zienswijze van Van As aan en floten daarmee het college duidelijk te rug ook al stelde wethouder Haanstra. dat p zien de ligging van de trap ten opzichte van stijlkamers er moeilijk wat anders van gemaj j kon worden dan woonruimte. Vreugde Dat de grootst mogelijke meerderheid van commissie niet in de pas wenste te lopen van en W stemde vooral de voorzitter van de Hisl rische Vereniging. A. de Kok, aanwezig op publieke tribune tot grote vreugde. De K wees trouwens op een bestaande overeenkon tussen de gemeente en deze vereniging. Daari zo stelde hij, was opgenomen dat het de g meente verboden was om de bestemming (m seum) van het pand te wijzigen zonde overl te plegen met de vereniging. En uit wat hij v« der opmerkte bleek dat er met de Historisc Vereniging geen overleg had plaatsgevondt Haanstra ging op de opmerkingen van De K( niet in. Volgens De Kok meende zijn verei ging dat Rijnkade 11, „een Alphens huis" z< moeten worden waarin naast plaats voor et permanent museum er ook ruimte voor expo; ties zou moeten komen. „De richting die h college nu aanwijst, daar zijn wij niet gelukk mee," aldus De Kok. Het onderzoek zal zich nu beperken tot de c sequenties van een restauratie en de andere opperde mogelijkheden. ALPHEN AAN DEN RIJN De commissie voor Openbare Werken heeft gisteravond ver deeld gereageerd op het voor nemen van het Alphense col lege van B. en W. om een fiet senkelder te realiseren onder het te bouwen sociaal culturele centrum in Ridderveld bij de Concertweg. De kelder moet plaats gaan bieden aan 5 tot 600 fietsen of bromfietsen, no dig voor vooral de talrijke be zoekers aan het jongerencen trum „Midas" waarvoor „de begane grond" is gereserveerd. De kosten van de voorgestelde fietsenkelder belopen zo'n drie ton. Samen met het gebouw zelf - er komt ook nog een eta ge op voor het Buurtcentrum - zouden de totale kesten oplo pen tot 2.7 miljoen gulden. Het voornemen van B. en W. bleek te zijn gestoeld op advie zen van de stedebouwkundige afdeling van de gemeente. Deze had gesteld dat het stal len van zo'n aantal fietsen bo ven de grond „esthetisch niet verantwoord" zou zijn. Verder zo luidde een andet argument, zou ook het lawaai van de brommers teruggedrongen worden. P. Vis (VVD) plaatste gisteren vraagtekens bij dit laatste argument. Hij vroeg zich af of er niet meer lawaai zou ontstaan indien de brom mers eerst een hellingbaan zouden op moeten rijden alvo rens naar buiten te kunnen. Ook had hij moeite met de hoge kosten. „Ik vraag mij al of het wel drie ton waard is", aldus Vis. Metaal (PvdA) vond het esthe tische argument opmerkelijk „Dan kun je bij alle scholen en winkelcentra wel kelders gaan bouwen", zei hij. Verder wees Metaal (,'.het is nogal een in vestering") erop dat in een kelder „de openbare controle" zou verdwijnen. „In een kel der zou er daarom nog wel eens van achterlicht gewisseld kunnen worden, om me nu maar eens voorzichtig uit te drukken", stelde hij. Van As (VVD) vond het „vreemd" dat pas in zo'n laat stadium (de planologische procedure van de eerste bouwlaag is al afge rond red.) het fielsenprobleem om de hoek kwam kijken. Van Vliet (CDA) zag het fiet- senplan van B. en W. wel zit- Fietsenmaker in kelder? ALPHEN AAN DEN RIJI G. Blaauw (PvdA) heef gisteravond in de commissi* Openbare Werken het plai gelanceerd om, als er eei fietsenkelder wordt gereali seerd onder het sociaal cul turele centrum in Ridder veld, er dan een werkplaat bij te maken voor een fiet senmaker. Blaatiw meendi dat dat het toezicht op di gestalde fietsen ten zou komen terwijl verde aan het verlangen naar ee fietsenmaker in deze wij op deze manier mogelijk te gemoet zou kunnen worde gekomen. Het plan wer zichtbaar, door zowel houder Haanstra als de d rokteur Openbare Werke Bos, instemmend ontvai gen. ten. Hij wees er verder op bij het alternatief om boven grond de fietsen te gaan si len er zoveel grond nodig zijn dat men dan tenmin een bedrag kwijt zou zijn 1 tot 11/2 ton. Nadat er d wethouder Haanstra „nog kele stukken" waren toi zegd ging de commissie koord met het voornemen het college om het plan van fietsenkelder nog deze ma; in de raad te brengen. Dan ook de procedure kunnen ginnen voor de tweede boui laag. De vraag of de fiets* kelder een meerderheid halen in de raad werd gistel nog niet beantwoord. LEIMUIDEN De film „Rekonstruc- tie". gemaakt door Jaap Oostermann is gistermiddag in de raadszaal van Lei- muiden voor het eerst getoond. De film geeft een beeld van de rekonstructie van -de waterkering Vriezekoop-Zuid in de pe riode augustus 1978 tot en met oktober 1979. „Rekonstructie" bevat veel natuu ropnamen en geeft een beeld van het au- tenthieke boerenbestaan op het platte land. In deze film komen duidelijk twee doelen naar voren. Het ene doel is de wijze aan te tonen waarop een instantie, in dit geval het bestuur van de Wassenaarsche Polder, slim te werk is gegaan om zonder toestemming van de aan- en ingelanden van de polder hun plan te realiseren. Wat sinds 1 januari 1979 volgens de Waterstaatswetten niet meer mogelijk is zonder toestemming van de betrokkenen. Het andere doel is een do cument te scheppen van blijvende waarde, waarin men ziet hoe de oude weg bepalend was voor de sfeer van het landschap. De rekonstructie is een aanleiding geweest voor Jaap Oostermann die zelf voormalig inwoner is van Leimuiden om dit te filmen. Hij is afgestudeerd aan de Rietveldacademie in Amsterdam met als vakstudierichting grafisch ontwerpen. Hij heeft een voorkeur voor „het landschap" in de beeldende kunst, met name landschappelijke waarnemingen Het team dat .Reconstructie" vervaardigde: v.l.n.r. Bert Thijsselink, Nel Zeegers, Jaap Oostermann en Gerard van Dijk. en de perspectivische korrekties. Volgens rekonstructie van Vriezekoop-Zuid. Meer Wat er verder met de film zal gebeuren is Jaap moet iedere kunstenaar zich kritisch dan 1.500.- kostte de film. nog niet bekend, maar wie geïnteresseerd is, opstellen, hij moet reageren op veranderin- Een volgende vertoning van de film is ge- o.a. doelend op scholen, kan zich richten tot gen. Jaap reageerde door filmopnamen te pland op 17 januari 1980 om 20.00 uur in de het Commitee „Rekonstructie", Leimuiden, maken van het begin tot het einde van de zaal Keijzer te Leimuiden. p/a Vriezekoop-Zuid 49. Paats ontvangt eerste boekje „Ik? Ik werk!' ALPHEN AAN DEN RL Burgemeester M. Pa: van Alphen aan den R heeft gistermorgen het e ste exemplaar ontvang van het boek dat is uitge/ ven ter gelegenheid van 25-jarig bestaan van de SV (Sociale Werkvoorzieni Alphen aan den Rijn). Het boek. „Ik? Ik werk!", gedrukt in een oplage 1500 stuks die uitgereikt worden aan de werkneme relaties en andere belangst lenden. Het boekje geeft historie weer van de SW Het is geschreven door G« van Beeck, die als journal verbonden is aan het ti schrift „Aangepaste W< voorziening". Burgemeester Paats stelde de SWA een heel grote be kenis heeft voor Alphen omgeving. „Vele ouders intens dankbaar voor de n gelijkheden die daardoor den worden", aldus de bur| meester. ALPHEN AAN DEN RI De Alphense Schaakcl (ASC) houdt op zaterdag al weer voor de zesde k een groots opgezet Vierka pentoernooi.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6