Sportcomplex Lisse wordt voor 2,8 miljoen uitgebreid VOLOP BELGISCHE MELK! Gem een tesecre taris Jac. Vreeken na 40 jaar Oegstgeestse dienst met vervroegd pensioen Verplaatsing houthandel maakt woningbouw in Warmond mogelijk Spoedige nieuwbouw school De Springplank HAAL HET BU DIGROS Y erkeersongevallen in Lisse toegenomen WIELERBAAN VOORLOPIG IN DE IJSKAST REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 JANUARI 1980 PAGINA OEGSTGEEST Tijdens een gisteravond gehouden bijeenkomst van de - Oegs- tgeester commissie voor on derwijs deelde de wethou der, mevrouw T. L. Blom-de Koek van Leeuwen mede dat de goedkeuring voor de nieuwbouw van de 4c open bare lagere school „De Springplank" thans door Den Haag schriftelijk is be vestigd. Verwacht wordt dat de kredietaanvraag voor de bouw van de school in april de raad zal passeren. Met de uitvoering van de plannen zal gestart kunnen worden in de maand juni zodat men in juni 1981 reeds het oude gebouw aan de Lange Voort zal kunnen verlaten. De nieuwe schoot komt op een terrein naast de Christelijke Ped. Academie aan de Ken- nedylaan. De ingang komt echter aan de Frans Halslaan te liggen. Ook de gereformeerde dr. K. Schilderschool aan de Voscuyl heeft toestemming gekregen om uit te breiden met onder meer een lokaal voor de kleu terschool. Deze nieuwbouw zal ongeveer 5 a 6 maanden gaan vergen. Men is aan het onder handelen met het R.-K. schoolbestuur om de mogelijk heden te onderzoeken of er twee klassen van de Schilder school ondergebracht kunnen worden in de Mariaschool. De toestemming voor uitbrei ding van de R.K. Willibrord- school aan de Rhijngeester- straatweg is nog niet binnen. Wethouder mevr. Blom: „Ik zie het niet zo somber in, de gemeente heeft nog tijdig, voor het ingaan van nieuwe voor schriften betreffende de scho lenbouw, zijn medewerking toegezegd". VOLLE MELK LITER MAGERE MELK LITER (en buiten de koeling nog houdbaar ook!) LISSE Het aantal door de Lissese Rijkspolitie geregis treerde ongevallen op de weg is vorig jaar met 71 toegeno men tot 350. Een belangrijke toename is te zien op de wegen net buiten de bebouwde kom en op de omleidingsweg rond de Lissese dorpskern. Op de Heereweg nam het aantal ongevallen met 12 af tot 81. In twee gevallen had de aanrijding een dodelijke afloop en in 1979 liepen 25 verkeersdeelnemers zwaar lichamelijk letsel op. Niet minder dan in 85 gevallen reden automobilisten door zonder zich om de slachtoffers te bekommeren. Het grootste aantal verkeersongevallen vond plaats door een on juiste visie op de algemene verkeersregels, terwijl 28 botsingen het gevolg waren van de gladheid (+20). In twaalf gevallen was de oorzaak een overstekende voetganger en 29 keer werd er on voldoende afscheid tussen beide auto's bewaard. Reeks inbraken in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Inbrekers zijn gisteravond op drie plaatsen in Alphen actief geweest. In alle gevallen werd een ruitje ingeslagen. De poli tie acht het niet uitgesloten, dat de inbraken door dezelfde dader zijn gepleegd. In een woning aan de Vijver straat werd een portemonnee met vijftig gulden ontvreemd. De bewoners waren niet thuis. Even verder aan de Haven straat, werden de inbrekers in hun activiteiten gestoord door de bewoonster, die vroeg naar bed was gegaan. De insluipers kozen daarop het hazepad. Tenslotte werd in een bejaar denwoning aan de Buitendorp straat ingebroken. Ook daar was de bewoner afwezig. „MENSEN MINDER VERDRAAGZAAM DAN VROEGER De kantine en kleedruimten van het sportcomplex aan de Spekkelaan LISSE De raad van Lissc nam gis teravond het besluit, om de voorge stelde uitbreiding van de sportterrei nen aan de Spekkelaan uit te voeren. Met dit voornemen is een bedrag van 2,8 miljoen gemoeid. Aanvanke lijk lag dit bedrag in de buurt van de 5,5 miljoen, waar dankzij ingrij pende bezuiniging stappen is men tot de lagere kostenraming geko men. Overigens zal een en ander niet gepaard gaan met het aanleggen van een wielerbaan voor de RTV de Bol lenstreek. De aanleg van deze baan in in het conceptplan wel opgeno men. maar de uitvoering is dermate kostbaar (ruim 9 ton), dat men be sloot de aanleg van deze baan voor alsnog op te schorten. De frakties van Lisse lieten er geen twijfeld over bestaan dat men de komst van de wielerbaan in eerste instantie toe zal juichen, maar men had oog voor het kostenaspect en ging met het voor stel mee. Niet echter de ..linkse" groe pering in de raad. die door het indie nen van een motie trachtte onmiddell- lijk tot een uitspraak over de aanleg van de baan te komen. De motie die door de heer Prins (PvdA) werd inge diend, werd weggestemd. De progres sieven schaarden zich wel achter het totale voorstel tot uitbreiding van het park. Tegen stemde alleen de heer Aangeenbrug (SGP/GPV), dit vanwege principiële redenen (sport op zondag). Rekonstruktie Een aantal ogenschijnlijk eenvoudige collegevoorstellen stuitten op toch nog behoorlijk tegengas. Het waren de di verse voorstellen om enige straten in het centrum te asfalteren en te rekon- strueren. Het tracé Schoolstraat en Grachtweg zal worden geasfalteerd en gerekonstrueerd ter hoogte van de kruising met de Kapelstraat/Grach- tweg. In diezelfde periode zal ook be gonnen worden met de rekonstruktie van de Kapelstraat en Kanaalstraat tot een promenadeachtig gebied en de kruising met de Moer en Houtstraat wordt onder handen genomen Het hele karwei wordt in drie fasen af gewerkt. te beginnen omstreeks 28 april met de bocht bij de Kapelstraat. Als alles goed verloopt, zal men zo rond de bouwvakvakanties een heel eind ge vorderd zijn en mogelijk kort na die vakantie de zaken voor elkaar hebben. De linkse groeperingen pleitten har- stochtelijk voor een zo goed mogelijk onderkennen van de positie van de fietser. Er ontstaan naar hun mening gevaarlijke situaties, die voorkomen kunnen worden. Een van die oplossin gen zou kunnen liggen in het omleggen van het eenrichtingsverkeer (alleen voor de fietsers: dan) van de Grachtweg en hel instellen van eenrichtingsver keer op de Meer en Houtstraat. De eer ste gedacht is er één die door het colle ge nader bekeken kan worden, aldus wethouder De Kort. maar het eenrich tingsverkeer naar of van het Blokhuis zal problemen oproepen Voor hel ludieke bedrag van ene gul den verwisselde tijdens deze vergade ring de school aan de Lisbloemstraat van eigenaar. De school heeft thans het fraaie onderkomen in plan Meeren- burgh in gebruik genomen en de ge meente is nu de „gelukkige" eigenaar van de oude school. In eerste instanties leek het erop. dat hier wat soelaas voor het ruimteprobleem van de verenigin gen was te vinden, maar de oude school verkeert in een zodanig slechte staat dat dit of geheel niet mogelijk is. of slechts met heel hoge kosten De raads leden vroegen dan ook- welhaast alle maal of het college van plan is op dit gebied iets anders voor het vereni gingsleven te organiseren. Akkoord ging de raad met de verkoop van gron den ten behoeve van de uitbreiding van het winkelcentrum Blokhuis. De progressieven stemden tegen. OEGSTGEEST Van ge meentesecretaris Jac. Vree ken zou je kunnen zeggen dat hij een bliksemcarrière in dc ambtenarij heeft ge maakt. In 6 jaar tijd bracht hij het van volontair in Zwijndrecht („de gemeente secretaris was een kennis van mijn ouders"), tot chef van de afdeling financiën in Oegstgeest („je moet je voor stellen dat Oegstgeest toen. nog maar 8 ambtenaren in dienst had"). Toen 9 jaar ge leden de oude secretaris met pensioen ging werd Jac. Vrceken in deze functie be noemd. Op 15 januari, na 40 jaar ambtenaar in Oegst geest te zijn geweest, neemt Liij afscheid van de gemeen tedienst. Niet om zich rustig terug te trekken maar om meer tijd te kunnen beste den aan zijn hobby's en lief hebberijen. „Ik heb altijd al een brede interesse gehad. Ondanks het feit dat ik het in Oegstgeest naar mijn zin heb gehad ben ik toch blij dat ik nu met vervroegd pensioen kan gaan." De heer Vreeken maakt gebruik van dc VUT regeling, die ver vroegd uittreden voor amb tenaren mogelijk maakt. ..Toen ik in 1934 mijn gymna sium had behaald, wist ik ei genlijk niet zo precies wat ik zou gaan doen. Ik kwam uit een groot gezin en één van mijn oudere broers studeerde Nog een studie konden mijn ouders niet bekostigen zodat verder studeren er voor mij niet inzat. Wij woonden des tijds in Dordrecht en mijn ou ders waren bevriend met dc gemeentesecretaris van Zwijn drecht. Daar ben ik toen als volontair begonnen In mijn eerste jaar verdiende ik er 100 gulden. Opleidingen voor ge meenteambtenaren zoals we die nu kennen, bestonden toen nog niet. Ik werd bijgespijkerd door de gemeentesecretaris en de chef financien van Zwijn drecht. Na drie jaar solliciteer de ik met succes naar een functie bij de afdeling finan ciën in Voorschoten. Twee jaar later, in 1940, werd ik aange steld als chef van de afdeling financiën in de gemeente Oegstgeest." „Er is sinds die tijd wel wat veranderd in Oegstgeest. Het gemeentelijk apparaat heeft zich aanzienlijk uitgebreid, momenteel tot een kleine 40 man. De groei van de gemeen te van 8000 naar 16000 inwo ners, m,aar ook de steeds maar ingewikkelder wordende wet geving, heeft daar'in belangrij ke mate toe bijgedragen. De eisen die tegenwoordig aan de ambtenaren worden gesteld liggen ook veel hoger dan vroeger." On verdraagzaam Dat de invloed van de burger op gemeentelijk niveau steeds verder toeneemt is niets nieuws. In dc loop der jaren zijn regelingen ontwikkeld waarin burgers het recht krij gen tegen een beslissing van Secretaris Jac. Vreeken (links): ,,De gemeentedienst heel wat ongewikkelder geworden" het gemeentebestuur bezwaar aan te tekenen (zogenaamde AROB procedures). Soms gaat het om bezwaren legen de bouw van een duivenhok in de tuin van de buurman, in andere gevallen zijn de protes ten gericht tegen de bouw van grote aantallen woningen in een poldergebied (plan Haas- wijk). Wanneer er bezwaar schriften tegen een bestem mingsplan worden ingediend, kan dat een jarenlange vertra ging. en daarmee een stagnatie in de woningbouw, tot gevolg hebben. Jac. Vreeken: ..Na tuurlijk is het een positieve zaak dat de burgers meer rechten hebben gekregen. Ik heb echter de indruk dat men in vergelijking tot vroeger on verdraagzamer tegen over el kaar is geworden. Vroeger wa ren beslissingen veel makkelij ker uit te leggen, tegenwoor dig wordt er meteen geprotes teerd. Maar. de burger heeft het recht om tegen beslissin gen van een gemeentebestuur in beroep te gaan en het is dan ook een goede zaak dat daar gebruik van gemaakt wordt. Het vervelende van een AROB procedure is het aantal jaren dat zo'n procedure in be slag kan nemen. Het kabinet Den Uyl heeft in het verleden nog eens voorgesteld om de beroepsmogelijkheid bij de Kroon af te schaffen om zo de procedure wat te bekorten. Ik geloof niet dat zo'n maatregel haalbaar is, maar ik heb wel de indruk dat er van de Raad van State binnen niet al te lange tijd maatregelen zijn te. ..Hoorzittingen zijn zonder meer een goede zaak. Vaak komen op zo'n bijeen kon ideëen naar voren die voor gemeentebestuur nieuw z Ik krijg echter wel eens de druk dat diegenen die op z hoorzitting aanwezig zijn n welijks een doorsnede vorn van de betrokken bevolkin groep. De zwijgende meerdf heid zogezegd." Middelpunt Ondanks zijn betrokkenhe bij het het gemeentelijk func oneren heeft de heer Vreek er toch voor gekozen om willig met vervroegd pensic te gaan. Zijn brede intere heeft daar direct mee ken. „Ik ben voorzitter vi het bestuur van de Christelijl Pedagogische Academie Oegstgeest. Met de ontwikk lingen op onderwijsgebied, integratie van het kleuter- lager onderwijs, in het v uitzicht dacht ik dat het was meer aandacht aan de functie te schenken. Dan b ik secretaris van de landelij Christelijke Sport Unie e ik natuurlijk verschillen hobby's. Van stil zitten zal weinig komen." Gisteren nam Jac. Vreeken scheid van zijn ambtenan vrijdagmiddag vindt er in 'gemeentecentrum de offici receptie plaats. De scheidei gemeentesecretaris „I* nu eenmaal een openb functie en dan hoort een ceptie er bij, maar eigenl hoeft het voor mij niet zo.' ben geen figuur om in middelpunt van de belangst ling te staan." GERT VISSl50' SASSENHEIM In verband met rioleringswerkzaamheden ter hoogte van het parkeerter rein tegenover de Nederlandse Hervormde Kerk op vrijdaga vond 11 januari zal een gedecl- /an de Hoofdstraat voor het verkeer worden afgesloten Die avond zal in verband hier mee het doorgaande verkeer vanaf 19.00 Uur worden omge leid via de Kerklaan en dc Parklaan. Deze omlegging zal naar verwachting de hele avond en een gedeelte van de nacht voortduren. LEIDERDORP Op zater dag 12 januari zal wethouder mevr. Irma Gehner-Ellenber- ger officieel het secretariaat van K O-Leiderdorp ope nen. Het secretariaat is geves tigd in een voormalig school gebouw aan de Splinterlaan 91. Mevr. A. Kunst-Sariemijn, die de dagelijkse leiding heeft van de volksuniversiteit K O-Leiderdorp en het cursus werk coördineert en adminis tratief begeleidt, zal op werk dagen van 14.0016.00 uur op het secretariaat aanwezig zijn. In het gebouw aan de Splin terlaan beschikt K O ook nog over twee lokalen voor een gedeelte van het cursus werk. Het is niet de bedoeling van K O om het cursuswerk te centraliseren. Voor een groot aantal cursussen zal bruik gemaakt blijven word van andere lokaliteiten in dorp. c >U( WASSENAAR In I Wassenaarse jongerencentn 0f Nieuw Nijevelt treedt vriji ,ej 11 januari de Leidse pui n groep 'De Dummies' op. ,nj groep speelt zowel eigen andermans muziek en zet zi zoals het een ware punkgri betaamt, af tegen alles wat rogant, dom en burgelijk Het optreden begint om 21 e uur. Naast de vaste concei 'jJ vonden op de vrijdagavoni 0n( vindt iedere zondagmiddag ,fr( 14.00 uur een totaal-theat )or projekt plaats. Op dins ,n i wordt één keer in de tweer;j ken een film gedraaid. aai a ar, STOMPWIJK Carnav vvj vereniging 'De Gaanders' tor ganiseert op zaterdag 12 jan )re ri een groots boerenkielen l/". in Het Blesse Paard in Stor rm wijk. De muziek op d et avond wordt verzorgd door Pintengluurders en De Par sic ra's. Speciale gast op het bi n Jan Rijinga, de Nederla k kampioen standwerken. Cf gehele feest zal in het te r a staan van het thema vaflKjj- Gaanders: 'Hobbel er maa'fer los'. |r' WARMOND In de commissie fi nanciën werd gisteravond ouder meer gesproken over de aan- en verkoop van grond van en aan Dekker Hout Vast Gold bv. Het voormalige houtbe- werkingsbedrijf v.d. Willik aan de Straat ter Leede (nu Dekker Hout Vast Goed bv) zal als alles volgens plan verloopt binnen afzienbare tijd worden verplaatst naar het nieuwe industrieterrein in het bestemmings plan Zuid. Het bestemmingsplan Zuid is ontwikkeld om bedrijven die hinder opleveren in de dorpskern te verplaatsten. Tevens krij gen die bedrijven dan de mogelijkheid zich uit te breiden, hetgeen in de kern vrijwel onmogelijk is. Het houtbewer- kingsbedrijf is bovendien gevestigd in een saneringsplan waar men sociale wo ningbouw wil plegen. Snelle verplaat sing brengt dus de realisering van dat plan (Ter Leede) dichterbij. rein in totaal 32.060 m2 kopen waarop twee bedrijfshallen, kantoor, showroom, kantine en twee bedrijfswoningen ge bouwd kunnen worden. De commissiele den konden akkoord gaan met de aan- en verkoop mits er maatregelen ter voorkoming van speculaties zouden wor den getroffen. Clausules in de kontrak ten zouden het onmogelijk moeten ma ken dat de grond direkt wordt doorver kocht. De ontsluiting over dc Leede naar het industrieterrein door een betonnen brug zal ongeveer 3.000.000,- gaan kos ten. Deze kosten komen ten laste van de bedrijven die daar al gevestigd zijn en dus ook gebruik maken van de brug en worden verder meegenomen in de grondprijs. Na de verplaatsing van Dek ker en de sloop van enkele oude pandjes zullen er in het plan Ter Leede ruim dertig woningen gebouwd kunnen wor den. Naast het plan Lommerlust is Ter Leede voorlopig het laatste bouwplan voor Warmond. Daarna rekent men op huisvestingsmogelijkheden in de ge meente Voorhout. De te verplaatsen houthandel.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4