„PTT faalde bij opsporing, i maar was erg dicht bij" Vischfon tein spuit weer Raadslid Bordewijk kandidaat wethouder LEIDSE ETHERPIRATEN IN TWEEDE EXCLUSIEVE INTERVIEW: Snelheidscontrole vNogeen pornouitzending en dan stoppen we ermee Tele visie- Onze excuses7 7 piraten dtpemnen - maakten antenne van Gllf- —TTAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 JANUARI 1980 PAGINA 3 VERSCHUIVING VAN PORTEFEUILLES OM VERTREK VERBOOM OPTEVANGEN Bordewijk. LEIDEN Raadslid P. Bor dewijk is de enige nog over gebleven kandidaat voor de wethoudersportfcuille van de scheidende wethouder A. Verboom (volkshuisves ting). In de vergadering van de PvdA-fractie van gistera vond, waarbij de opvolging van Verboom werd bespro ken, bleef alleen de kandida tuur van Bordewijk over eind. Met dien verstande dat zijn eventuele voordracht gepaard zou gaan met een verschuiving van de diverse portefeuilles. ..De enige voorwaarde voor het wethouderschap van Bor dewijk is, dat er een er een be vredigende portefeuille-rege ling gevonden wordt", aldus de fractievoorzitter van de PvdA J. Peters. De verklaring van Peters staaft de geruchten die circuleren als zou wethou der D.J. Tesselaar (onderwijs, recreatie, sport en samenle ving) de directe plaatsvervan ger van Verboom wordten. In dat geval dient voor Tesselaar weer een opvolger gevonden te worden. Wellicht wordt Tesselaar door H. Van Dam (financien) opgevolgd, die dan die op zijn beurt uiteindelijk door de enige nieuwe kandi daat. Bordewijk. vervangen zou kunnen worden. Peters: ..Het is inderdaad niet uitge sloten. dat Tesselaar en Van Dam een andere portefeuille krijgen en dat Bordewijk de vrijgekomen plaats inneemt. Maar over de juiste indeling moet nog gesproken worden, dat beslissen we pas volgende LEIDEN „De PTT heeft gefaald. VVe hadden toch wel gedacht dat ze wat slimmer waren, al waren ze aar dig warm. De zender stond dicht in de infojbuurt waar in de Oudejaarsnacht door PTT en politie invallen zijn ge pleegd. We zaten op een afstand van maar een paar honderd meter van de 3123 Marislaan, waar de invallen zijn ge pleegd. Ze hebben gewoon een grote fout gemaakt", dit zegt één van de Leidse etherpiraten, die tijdens de jaarwisseling opnieuw een porno-uit- ooitej zending uitstraalden in het Leidse ka beltelevisienet. De Leidse bevolking 4 heeft zich kennelijk niet ernstig geër gerd aan de laatste van de in totaal vijf aanstootgevende porno-uitzendin gen. De Leidse politie kreeg alleen na de eerste twee uitzendingen een be hoorlijk aantal klachten te verwer ken. De klachten na de uitzending op Tweede Kerstnacht en oudjaarsnacht waren op de vingers van een hand te tellen. Voor de tweede maal zijn in de Leidse Courant de leden van de Leidse Piraten Televisie (PTV) aan het woord Net als bij het eerste ex clusieve interview diende de anonimiteit van s de piraten gewaarborgd te worden, terwijl men N ook tegenover ons het achterste van de tong niet liet zien. De in totaal vijf uitzendingen die de PTV in het afgelopen jaar heeft gepleegd op het Leidse kabelnet vonden plaats op 12 janua ri, op 8 juni. tijdens Eerste Kerstnacht (groten deels mislukt door barre weersomstandighe den). tijdens Tweede Kerstnacht en in de nacht van de jaarwisseling. Deze laatste uitzen ding was de spreekwoordelijke kroon op het piratenwerk. In het interview met onze krant op vrijdag 28 december vertelden zij openlijk, dat ze nog één laatste uitzending de lucht in J zouden sturen. De allerlaatste, want het werd 8; hen te gevaarlijk. De slotacte was bedoeld om de PTT-opsporingsdienst nog eens een hele goede kans te geven. Men kondigde de uitzen ding zelfs aan. De PTT had het kennelijk goed begrepen, want in de oudejaarsnacht stonden drie opspo ringsbusjes met verfijnde apparatuur gereed om ogenblikkelijk met het uitpeilen te kunnen beginnen. De actie werd geieid door de heer Neuteboom. Maar de ambtenaren hadden een tegenvaller. Toen de uitzending begon, bleef t«( 8ewenste assistentie van de Leidse politie "uit. Pas na enkele tientallen minuten kwam de verlangde sterke arm en eerst op dat moment kon men voluit aan de slag. De actie leek suc cesvol. De peilwagens naderden hun doel in de -.eidse binnenstad. In drie woningen in de Ma- islaan deed men een inval. De zender was ^Jechter nog niet gevonden toen de uitzending ^^Bloptc. De gehele actie was opnieuw een mis- ^Hlukking geworden ^■Verondersteld wordt, dat de etherpiraten ei- Hl genlijk best gepakt hadden willen worden. Zij ontkennen dit zelf in alle toonaarden, maar het heeft er toch alle schijn van, dat ze wilden ;1 ei dat de zendapparatuur werd gevonden. Ze wa- nati ren kennelijk en volgens technici ook wel it hi terecht erg trots op hun technische presta- radf ties. Per slot van rekening was het een enorme Ischi $idsêiwi tafwïli ftfim Uit de L.C. van 28 december. LEIDES De eiherplratea willen hun ex case* aan bie- I hebben ondervonden. UfcrbtJ doel en ingewikkelde klus geweest. 'Geweest', want de etherpiraten lijken zich te houden aan de belofte dat het op Oudjaarsnacht de laatste uit zending was. Ze hadden dit al op 28 december in onze krant aangekondigd. Het was hen te gevaarlijk geworden. Toch zegt een van hen nu al weer de kriebels te krijgen bij de gedach te alleen al, om nog maar eens.... Marislaan De etherpiraten grinniken nog steeds als ze te rugdenken aan die laatste Uitzending van ou dejaarsnacht. „De PTT was er van overtuigd dat het die eerste binnengevallen woning in de Marislaan was. Wat ze echter hebben gepeild was een „lob" (een soort uitzaaiing van het sig naal). Neuteboom en de andere PTT-ers heb ben zeker hoogtevrees. Als ze daar met een hoogwerker of een uitschuifantenne de lucht in waren gegaan, hadden ze de zender vast en zeker gevonden. Ja, slechts de zender, want het apparaat werd op afstand bestuurd door een toonslot. We konden het op afstand aan- en uitzetten en zelfs bijstellen. Grappig was, dat we nog naar die invallen in de Marislaan hebben gekeken. We hadden geen flauwe no tie dat naar ons werd gezocht. We dachten dat het om inbrekers ging. Die hele woning werd door schijnwerpers in het licht gezet en er wa ren allemaal agenten ik geloof van de op roerpolitie die het huis binnengingen. Later begrepen we dat het om ons te doen was. Ja. we zijn toen toch wel een beetje geschrokken. Ze waren wel erg dicht bij gekomen. Daarom kappen we er echt mee. Ik kan me wel een beetje voorstellen, dat we nog wel eens de kriebels zullen krijgen en het dan misschien nog eens doen. maar dan natuurlijk wel op een heel andere manier. Natuurlijk kondigen we dan die uitzending weer aan, want we blijven sportief tegenover de PTT en politie". Techniek De etherpiraten willen nu wel in grote lijnen vertellen op welke manier ze de uitzendingen verzorgden. „Tot nu toe hebben we de zender steeds van standplaats veranderd, bij elke uit zending opnieuw. Zelfs de testuitzendingen ge beurden vanuit verschillende plaatsen. De laatste keer maakten we gebruik van een pa rabool waardoor we een nog meer gebundeld en scherp signaal hadden. Van de plek waar we op oudejaarsnacht de uitzending verzorg den. hadden we terplaatse die parabool ge maakt van kippegaas. Het ding had een door snee van één meter negentig. In het midden van die parabool zat uiteraard de zender, die door de reflecties in de parabool een zeer ge richt scherp signaal teweeg bracht. Dit signaal richtten we op de ontvanger van Belgische te levisiebeelden op de mast van de kabeltelevisie in Oegstgeest. We kozen België, omdat die zen der mooi richting stad uitwees Al de uitzen dingen zijn tot nu toe vanuit de Leidse binnen stad verzorgd. Je moest het signaal vlijmscherp in het hart van de ontvanger richtten om een goed beeld te krijgen" ..De laatste keer zaten we erg hoog. maar dat hoeft m principe niet We deden dat eigenlijk alleen om het de PTT extra moeilijk te maken. De zender had ook een heel hoge frequentie, namelijk 800 megahertz, dat is bijna een giga hertz en vrij moeilijk te bereiken De zender is heel zwak. slechts 500 mili-watt, dus een halve watt. We zetten daar 30 decibel op. waardoor het signaal enkele honderden keren wordt versterkt. Dit alles maakte het voor de PTT moeilijk om ons te pakken". „De rollen waren nu eens omgedraaid. Nor maal gaan illigale zendamateurs stiekum de lucht in en als er dan een PTT-auto in de buurt verschijnt seinen ze dat naar elkaar door en kappen resoluut. Nu werd de PTT eigenlijk uitgenodigd om ons te pakken en gingen we niet uit de lucht. Ach, het is natuurlijk ge kkenwerk en we bedoelen het niet zo kwaad met de PTT en ook niet met brigadier B. Klerks, die we zo voor joker hebben gezet in de laatste uitzending. Ach, we lazen in het po litieblad en de Leidse Courant een verhaaltje van die man. waarin hij heel fanatiek tekeer ging tegen etherpiraten en we vonden dit wel een leuke gelegenheid om eens wat terug te doen. We hopen echt niet dat hij nu wijkagent moet worden hoor", aldus de etherpiraat. sylvia van Leeuwen Vreemde gevonden voorwerpen Je kan het zo gek niet verzinnen of het ligt wel op het politiebureau; gevonden voorwerpen dus. Van nacht kleding tot bouwtekening. De heren, wier zicht gedeel telijk ontnomen wordt door het gemis van een bril, kan ook even op de afdeling gevonden voorwerpen van het politiebureau komen kijken, want ook een heren- bril is aanwezig. Voor degene, die misschien wel uit kwaadheid over het slechte kerstrapport zijn tas met boeken ergens heeft laten staan: de tas staat bij bureau gevonden voorwerpen. Uit kwaadheid op de echtge- no(o)t(e) de trouwring weggooien is natuurlijk geen manier, maar er is nog een kans om de fout gedeelte lijk goed te maken; de ring ligt, evenals een dames- en herenhorloge en een broche op het bureau van politie. Tenslotte wachten de volgende attributen op de recht matige eigenaar: een ordner, cadeaubon, regenjas, vul pen, handschoenen, een munt, een tas met kleding, een geldbedrag en diverse portemonnaies en sleutelbossen. Dirigen ten - cursus De Russische dirigent Alexander Vakoulsky leidt op ver zoek van K&O een dirigenten cursus in Leiden. Vakoulsky geeft een zogenaamde A -cursus, bestemd voor hen die nog nooit gedirigeerd hebben en een B-cursus voor degenen, die al enige ervaring hebben in het dirigen ten vak. Alexan der Vakoulsky studeerde aan het conservatorium in Le ningrad. In '76 vestigde hij zich in Nederland Als gastdiri- gent treedt hij regelmatig met tal van Westeuropese orkes ten op. Beide cursussen worden op de zaterdagochtend ge geven; de A-cursus van 9 tot 10.30 en de B-cursus van 10.30 tot 12 uur De eerste cursus vindt zateradg 19 januari plaats. Tot 12 januari kunnen belangstellenden zich bij K&O aan de Oude Vest aanmelden. De cursusprijs be draagt /100.- Inlichtingen over de cursus zijn bij K&O ver krijgbaar (tel. 111141). Tamara Het anti-isolatietheater Bakuba brengt op vrijdag 18 en zaterdag 19 januari het toneelstuk „Tamara" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. „Tamara", dat „Morgen" betekent wordt door Bakuba beschouwd als een intercultureel totaaltheaterproject. Het gaat over de hopeloze strijd van een zwarte man en een blanke vrouw in hun poging gestalte te geven aan hun liefde, met als achtergrond de Randstad Holland. „Tamara" wordt gespeeld door Caprino, Cocky Boonstra, Lilian Mijnals, Roel Tcrborg en Fridi Martina. De regie is in handen van Caprino en Huib Broos. De voorstelling op vrijdag is een try-out, die op zaterdag de première. Aanvang op beide avonden 20.30 uur. Vocaal concert De alt-mezzo Jard van Nes opent morgen een liederen-re cital in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. Zij brengt werken van Brahms. Debussy en Duparc ten gehore. Na de pauze zingt de bariton Meinard Kraak liederen van Schu bert, Martin en Caplet. Beiden worden aan de vleugel be geleid door Gérard van Blerk. Meinard Kraak is hoofdle raar solozang aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Jard van Nes wist tijdens het 25ste Internationale Vocalisten Concours in 1978 te Den Bosch als enige van de Nederlandse deelnemers tot de finale door te dringen. Zij behaalde behalve een eervolle vermelding de BUMA-prijs en de Prijs van de Stichting Vrienden van het Lied. Voor toegangskaarten kan men terecht bij K&O aan de Oude Vest. Telefonisch plaatskaarten bestellen kan op nummer 141141. De toegangsprijzen bedragen respectievelijk drie. vier en vijf gulden. Leden van 'Vrienden van het Lied' hebben gratis toegang. Volksdansinstuif De maandelijkse volksdansinstuif van het Leids Vrije tijdscentrum vindt zondag 13 januari plaats met het unieke optreden van het Bulgaarse orkest van Emil Kolev. De orkestleden bespelen respectievelijk de ac cordeon, clarinet, viool, symbaal en gitaar. De orkest leden behoren tot de besten van Bulgarije en zij genie ten bekendheid door optredens voor radio, televisie en de vele grammofoonplaten die zij hebben gemaakt Tijdens de instuif wordt ook de nodige aandacht be steed aan volksdansen uit andere landen. Vanaf 20.00 uur is iedereen welkom in het LVC aan de Breestraat De toegangsprijs bedraagt 4.50. LEIDEN De Leidse poli tie heeft gistermiddag tegen 28 automobilisten proces verbaal opgemaakt bij een snelheidscontrole op de Leidse Churchilllaan. De radarcontrole werd gehou den tussen 13.00 en 14.00 uur In totaal werden 242 automo bilisten gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid was 82 kilometer per uur. verlast door aieeltuin JDEN' Een bewoonster n de Van der Duynstraat Cbij de Leidse gemeen- geklaagd over de erlast die zij ondervindt or verhuur van het zaaltje n de speeltuinvereniging oorderkwartier'. Dit zaal- voor het houden n y n bruiloften en partijen. O aaH. spelen en 'zingen' arbij ook muzikanten, tr^ ;tgeen leidt tot flinke ge- in|C dsoverlast in de buurt", ie|aus de briefschrijfster. bewoonster vraagt het ge- ïntebestuur of het van de rhuur op de hoogte is en of el er geen sprake is van onei- ue r concurrentie met ;d mmerciële zalenverhuur- ;ojg rs Voorts wil zij weten of de k|z tteente de bestemming kent n de inkomsten uit deze j0N!rhuur- Zij meldt het ge- Pentebestuur al diverse ma- bij het zaaltje te hebben aagd. maar dan telkens Voorlijk te zijn behandeld. LEIDEN De fontein aan de Leidse Vischmarkt spuit weer. Het vernieuwde monu ment tegenover het stadhuis werd gistermiddag door bur gemeester AJ. Vis en wet houder C. Waal ingewijd en in werking gesteld. De Vischfontein werd in okto ber 1978 gedemonteerd om de werkzaamheden aan de walmuren doorgang te laten vinden. Van deze gelegen heid werd gelijk gebruik ge maakt om het pronkstuk hier en daar te restaureren. Ook het visbankje naast de „springende" fontein is weer op zijn oude plaats neerge zet Het karwei heeft ruim 2 1/2 ton gekost. „De fontein werd in de jaren 1693/1693 opgericht ten gerie ve van de vischkoopers om deze van helder welwater uit een put op den Burcht te voor zien", zo vermelden vergeelde annalen op het stadhuis. Het ontwerp voor de fontein is waarschijnlijk van de vroegere stadsarchitect Jacob Romans. De modellen voor het beeld houwwerk zijn van Johannes Hannaert en Cornelis Minee. Het water van de fontein werd destijds gebruikt om er vis in schoon te spoelen. De vorige eeuw kwam er een smeedijze ren hek omheen, omdat er ook dorstige paarden van de marktkooplui water plachten te drinken. De fontein is opgetrokken uit hardsteen en marmer. De Leidse architect Bob van Beek heeft er samen met steenhou wer Wagemaker voor gezorgd, dat de kapotte brokstukken weer door nieuwe werden ver vangen en op hun plaats ge bracht. Het gietijzeren hek is goeddeels vernieuwd door het constructiebedrijf van Welling uit de Sleutelstad. De Visch fontein is een decoratief ju weel met allerlei symbolische zee-motieven erin. Zo treft men er het volgende aan: op kinkhoorns blazende „meer- kindertjes", dolfijnen die uit hun neus water spuiten en een waterbekken met maskers en Burgemeester Vis eet heel toepasselijk een haring bij schelpen. tein. het Inwijden van de Vischfon- D'66 RAADSLID HOEKEMA: 'Bomen- wachters' voor Leiden LEIDEN De in Leiden aanwezige bomen moeten in kaart gebracht worden. Spe ciale ambtenaren moeten worden aangesteld als zoge naamde 'bomen wachters' om toezicht uit te oefenen op het behoud van deze waarde volle attributen. Dit meent althans het D'66 raadslid J.Th Hoekema in vragen aan het gemeentebestuur. Het raadslid heeft de vragen gesteld naar aanleiding van een nieuwe verordening van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) over het bewaren van houtopstand. Het raadslid wil weten of het colle ge de huidige Leidse verorde ning wil aanpassen aan de hand van de VNG-regeling.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3