n U Antilliaanse premier niet bezorgd over Cubaanse invloeden E) deTijd Nog veel problemen met agrarische grondpolitie Conferentie over toekomst Noord- Ierland opgeschort HP m u Bj Üi NIEUWSNET Gandhi vorm nieuwe regering Onderzoek naar bete leefomstandigheden voor slaehtkuikens Prof. W. Tenhaeff: „Cycloide" paragnost ten onrechte boos pj mw 1 BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 JANUARI 1980 PAGINA LANDBOUWORGANISATIES TWEESLACHTIGHEID VERWETEN pai-lementaire redactie) DEN HAAG Het is zeer de vraag of er wer kelijk mogelijkheden zijn de sterke stijging van de grondprijzen tegen te gaan. Ook aan de methode die het kabinet daarvoor heeft geko zen in het wetsontwerp Vervreemding Land bouwgronden kleven nadelen. Dat schrijven drs. G. van der Grind en drs. J. Kraakman van de Stichting Maatschappij en Onderneming SMO in een boekje „Boeren zonder grond? Grondpolitiek en de Landbouw". In het genoemde wetsontwerp kiest het kabinet voor het stellen van eisen (leeftijd, vakbekwaam heid en bedrijf) aan potentiële kopers van gronden. Daardoor moet hun aantal afnemen en de prijs van de grond dalen. Immers, bij een toenemende vraag stijgt de prijs. Opvallend bij het wetsontwerp is echter dat, hoe wel ook de boerenbonden en de Voedingsbond CNV vóór het stellen van eisen aan kopers zijn, niemand binnen de landbouw of de politiek het er over eens is wat die eisen dan precies zouden moe ten inhouden. In hun werkje noemen beide heren ook een aantal alternatieven voor de door de regering gekozen methode tot prijsbeheersing van landbouwgron den. Zo kan de overheid zelf gaan optreden als ko per/verkoper van gronden waarbij zij zelf de prij zen vaststelt. Deze methode wordt ondermeer door de Voedingsbonden FNV aangehangen. Maar ook hieraan kleven nadelen. Een andere mogelijkheid is het vergroten van het aanbod van landbouw gronden. Dat is echter geen reëel alternatief omdat daartoe alleen nog mogelijkheden zijn in de IJssel- meerpolders. Ten slotte is er een terugkeer moge lijk naar eën vorm van prijsbeheersing door de overheid zoals die tot 1963 in het kader van de wet op de Vervreemding van Landbouwgronden be stond. Maar deze wet werkte weer in het nadeel van minder kapitaalkrachtige boeren. De schrijvers van het boekje tonen zich erg kri tisch over de opstelling van de landbouworganisa ties ten aanzien van onteigening van gronden. Zo toonden de organisaties zich felle tegenstanders van de intenties van het kabinet-Den Uyl om bij onteigening van gronden niet meer de verkeers- waarde, maar de gebruikswaarde van de gronden als uitgangspunt van de te betalen vergoeding te nemen. Dit om tegen te gaan dat eigenaren van gronden zouden profiteren van een waardestijging van de grond wanneer zou blijken dat bijvoorbeeld een gemeente een stuk landbouwgrond zou kopen voor toekomstige huizenbouw. De boerenorganisa- ties wezen een dergelijk voorstel radicaal van de hand. Tegelijk leefde echter binnnen de boerenorganisa- ties ook het besef .dat het hanteren van gebruiks waarde tot een lagere grondprijs zou leiden, wat gunstiger zou zijn voor toekomstige gebruikers. Beide schrijvers noemen de tegenspraak tussen deze uitlatingen en het formele standpunt van de organisaties echter niet onverklaarbaar. Zij wijzen erop dat de boerenorganisatie groepen leden hebben. De ene bestaat uit' i ren van gronden en gebouwen die geen oj hebben en dus belang hebben bij hoge prijz andere groep bestaat uit ondernemers (vooi geren) die juist wel hun bedrijf willen uitt en dus liever lagere prijzen hebben. Bij p; ligt dit ongeveer hetzelfde, aldus de sch Zoals bekend viel het kabinet-Den Uyl uitei in maart 1977 op de grondpolitiek, juist op hi van het hanteren van verkeers- dan wel gel waarde. Het kabinet Van Agt heeft inn wetsvoorstellen ingediend waarbij men uit v ven gaan van de verkeerswaarde bij ontei van gronden. WILLEMSTAD De Antilliaanse pre mier, Don Martina, lijkt de zorg van Venezuela over invloed van Cuba in het Caraïbisch gebied en Latijns-Ame- rfka, een van de voornaamste onder werpen van gesprek tijdens het bezoek van minister Van der Klauw aan Cara cas, niet geheel te delen. Bij het vertrek van de minister, die hem uitvoerig heeft ingelicht over zijn ge sprekken in Caracas, verklaarde hij in antwoord op een vraag of er inderdaad sprake was van Cubaanse invloed en of hij de Venezolaanse zorg hierover deelde, dat „wij er van uitgaan dat de regeringen en volkeren in het Caraïbisch gebied zelf beslissen, hun recht op zelfbeschikking volledig toepassen. Het is niet aan de An tillen om anderen voor te stellen welk so ciaal, economisch of politiek beleid zij moeten voeren, wij mengen ons niet in de binnenlandse aangelegenheden van welk land dan ook." De premier vermeed zorg vuldig de woorden Cubaanse beïnvloe ding" in de mond te nemen. Don Martina is er verder alles aan gele gen om de beroering die op de Antillen is ontstaan door de verklaringen van de mi nisters Van der Klaauw en Van der Stee te sussen. Bij de terugkeer van minister Van der Klaauw naar Nederland, gister middag, weigerde hij commentaar te ge ven op de uitspraken van minister Van der Stee dat „veel waars steekt in de uit spraak dat een onafhankelijk Aruba niet levensvatbaar is" en dat „de wereld niet zit te wachten op een klein landje dat er bij komt." Toen minister Van der Klaauw in Caracas in feite minder ver ging. door te zeggen dat hij daar, als Nederlands minister van buitenlandse zaken en in nauw overleg met de Antilliaanse regering, uitging van het voortbestaan van de eenheid van de Nederlandse Antillen, verklaarde Don Martina dat de minister niet met zijn re gering had overlegd. Minister Van der Stee zei dat zijn collega Van der Klaauw beslist niet het standpunt van de Neder landse regering had weereeceven Mevrouw Indira Gandhi. NIEUW DELHI Mevrouw Indira Gandhi grote winnares van de algemene verkiezin in India, heeft gisteravond van president Sa va Reddy formeel opdracht gekregen een n we regering te vormen. De 62-jarige ex-premier was 34 maanden geleden bij mene verkiezingen krachtig verslagen en scheen toer heel te zijn uitgeschakeld. De congrespartij van mevrouw Gandhi is verzekerd een tweederde meerderheid in het Indiase parlement dat de bezetting van 532 zetels in het parlement bel was, had mevrouw Gandhi er 350 van weten te verwer De uitslagen van twee kiesdistricten moeten nog bini komen. De oppositie is volslagen ontredderd. De Lok Dal (Vt partij) van aftredend premier Charan Singh, bezel tweede plaats met zegge en schrijve 41 zetels, 14 te wc om Singh de officiële status van leider van de opposit geven. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britten gaan een nieuwe poging ondernemen om alle Noordierse partijleiders bij elkaar te brengen op de conferentie over de toe komst van Ulster. Aan de drie zittin gen van de conferentie die tot nu toe zijn gehouden in het Stormont Castle van Belfast werd alleen deelgenomen door de Democratische Unionisten, de Sociaal-Democraten, de Labour Partij en de Alliance. De conferentie werd gisteren overigens ver daagd tot 21 januari omdat verschillende deel nemers verplichtingen elders hebben, onder meer in het Europese Parlement. In de tussentijd gaat minister Atkins van Ulster met James Molineaux praten. Hij is de leider van de Officiële Unionisten, die tot nu toe op de conferentie ontbraken. Molineaux be schouwt de conferentie als „louter tijdverlies" en weigert hardnekkig mee aan de ronde tafel te gaan zitten. Verwacht wordt dat Atkins Molineaux zal uit nodigen voor een gesprek met andere Noord Ierse partijleiders over punten, die niet op de agenda van de conferentie staan, maar die toch verband houdt met mogelijk gedecentraliseerd bestuur van Ulster en de relaties van deze ru moerige provincie met Londen en de rest van het Britse koninkrijk. KAMPIOENEN BIERTAPPEN AMSTERDAM Op de Horecava in Amsterdam hebben gisteren de finales plaatsge vonden van de biertapwedstrijden. Links L. Laurier uit Vossenheuvel (winnaar catego rie éénmanszaken), midden J. de'Weert en rechts W. Kolthoorn, beiden uit Emmel- oord, winnaars tweemanszaken. (Van een orvzer verslaggevers) BEEKBERGEN Op initiatief van het Pluil instituut in Beekbergen worden alternatieve j lijkheden onderzocht voor de produktie van vlees. Het gaat daarbij om het vlees van slacl kens, bij de produktie waarvan aan bepaald* men voor huisvesting, verzorging en voed moet worden voldaan. Daarvoor dienen regels te worden afgesproken ten aanzij de leeftijd en de manier waarop een kuiken geslacht m^ den, het transport en meer van dat soort zaken die verban den met het welzijn van het dier. De belangengroep „Rechten voor al wat leeft" heeft bij hi duktschap voor Vee en Vlees in Rijswijk kortgeleden o vraagd om een dergelijke regeling. Het Produktschap daarover nog geen definitief standpunt ingenomen, maa wel gezegd het nuttig en noodzakelijk te vinden dat er et sumentenonderzoek worden gehouden naar de afzetmogt den van alternatief geproduceerd varkensvlees. De gegevj er zijn over de resultaten van de scharreleieren in de plu sector kunnen wellicht mede behulpzaam zijn. UTRECHT (ANP) Volgens de Utrechtse parapsycholoog Prof. W. Tenhaeff is de Antwerpse paragnost C. Heilijgers volstrekt ten onrechte boos over de persoonsbeschrijving waarin de laatste een „cycloide" persoonlijkheid wordt ge noemd. De persoonsbeschrijving komt voor in een recent boek van prof. Tenhaeff dat getiteld is „Ontmoetingen met paragnosten". Tijdens een kort geding tegen Tenhaeff waarin Heilijgers rectifi catie eiste van de karakterschets, zei de verdediger van de Ant werpenaar gisteren voor de Utrechtse rechtbank over de ge wraakte aanduiding: „Cycloide roept bij mij de associatie met een cycloop op". Tegenpleiter mr. R.A. de Jonge voerde daarte gen aan dat het in het geheel niet de bedoeling van Tenhaeff is geweest om de paragnost te vergelijken met een monster met één oog. Cycloide betekent zoveel als vriendelijk, goedig, gezel lig en onderhevig aan sterke stemmingswisselingen, aldus zijn verduidelijking. Ook Tenhaeffs stelling dat Heilijgers een „in- 'fantiele homo-erotoische instelling" bezit, achtte hij niet beledi gend. Daarmee wordt immers bedoeld, zo zei de advocaat, dat de Heilijgers een latente homo-sexuele aanleg heeft, die echter al in de jeugd niet verder tot ontwikkeling is gekomen. Tenhaeffs ad vocaat zei in geen enkel opzicht te begrijpen waarom de Ant werpenaar zich gekrenkt zou kunnen voelen. „Tenhaeff erkent Heijlijgers als bonafide paragnost en het boek is juist een keur merk voor zijn gaven". Om de twee partijen de gelegenheid te geven hun probleem in der minne te schikken, heeft rechbank- president mr. V. van Dijk de zitting verdaagd naar 30 januari. Burgers benoemd in junta El Salvador SAN SALVADOR De militaire leiders van El Salvador hebben gisteren drie burgers benoemd in een nieuwe rege ringsjunta en hebben een beroep gedaan op linkse verzets groepen, vreedzaam aan de regering deel te nemen. De burgers die in de junta zijn benoemd zijn Antonio Morales Ehrlich en Hector Dada, allebei gematigd en bestuurders van de christen-democratische partij, en dr. José Ramon Avalos, een arts die aan het instituut voor sociale verzekering is verbonden en wiens politieke voorkeur niet bekend is. Dada is onder de vo rige junta van n zaken geweest. De HAAGSE POST tekent bij Rusland en Afghanistan aan: „Terugkeer tot de koude oor log, hervatting van de omsin- gelingspolitiek, nu met China, Pakistan en een West-Europa met eurostrategische raketten, betekent een levensgevaarlijke bedreiging voor de Sovjet- Unie en daarmee voor on szelf." Een ander commentaar over hetzelfde onderwerp zegt: „Het is moeilijk aan te nemen, dat Moskou ernstige, diep in grijpende en langdurige gevol gen heeft gewild. Als de Rus sen zich hebben vergist, moet hun dat niet alleen duidelijk worden gemaakt, maar dan moeten ze ook de tijd krijgen zich te herstellen." In een arti kel over de terugkeer van de haviken echter weer deze con clusie: „Geopolitiek is het nieuwe toverwoord, waarmee elke zet van de Sovjet-Unie moet worden beantwoord. Kis singer heeft de uitdrukking opnieuw uitgevonden en pro beert er de Amerikanen nu mee te overtuigen. Het lijkt een nieuw syndroom te zijn, de opvolger van het Vietnam- trauma." Uit datzelfde Viet nam een reisreportage. Het omslagverhaal is gewijd aan prof. Karei van het Reve, „Ne derlands beroemdste anti-com munist". In ELSEVIER aandacht voor de vraag of Nederland de Olympische Spelen in Moskou moet boycotten. „Het zou voor de sport heilzaam zijn als er in de Tweede Kamer eens gedis cussieerd werd over de vraag hoe autonoom de sport mag zijn, en of een sanctiewet haar niet zou moeten behoeden voor mensonwaardige blun ders, onder de vlag van het IOC. De deelneming aan de Spelen van 1936 in Berlijn was zo'n barre blunder." Met presi dent Ul-Haq van Pakistan wordt gepraat over de Russi sche inval in het buurland Af ghanistan. Hij stelt zijn ver trouwen in China, want: „De Verenigde Staten zijn niet ef fectief. Natuurlijk zouden wij erg graag zien dat ze wat meer actief zouden zijn in ons deel van de wereld. Maar de ge schiedenis heeft ons geleerd op dit punt geen illusies te koeste ren. Is Amerika nog de leider van de vrije wereld? Ik vraag u: in welk opzicht dan? Ik hoop dat Amerika zijn rol om een tegenwicht te vormen - een rol die het na Vietnam heeft opgegeven - spoedig weer zal hervatten." Minister van Trier merkt in een vraag gesprek over de bedreiging van de chips op: „Het valt te wensen dat de discussies daar over wat efficiënter zullen verlopen dan nu bij de kern energie het geval is." Elders constateert het blad dat het van naïeviteit zou getuigen te verwachten, dat de komende bisschoppensynode het verlos sende woord zal spreken. Schaatskampioene Ria Visser tenslotte zegt over haar trai ning: „Ik lijd er niet onder, hoor, al word je er natuurlijk niet mooier van. Maar dat heb ik er wel voor over. Mijn bo venbenen zijn behoorlijk om vangrijk. Maar dan denk ik: als je niet zou trainen, zou je misschien heel dik worden." DE TIJD voorziet een nieuw conflict in de Rotterdamse ha ven. FN V-onderhandelaar Van Eldik: „Het zal de arbei der een rotzorg zijn welke re gering er zit, maar inleveren is er niet bij. Vraag je dat, dan heb je ijs op je hoofd." Elders echter de voorspelling dat voor Nederland de magere ja ren zijn begonnen. „Want om het nog maar eens duidelijk te zeggen: het gaat verrekte slecht met onze economie. De ernstige problemen worden nu voor een deel versluierd door de aardgasbaten. Na 1984 val len die echter steeds meer weg en moet Nederland met de bil len bloot. Dan zal blijken hoe zeer we de laatste jaren boven onze stand hebben geleefd." In een commentaar deze verkla ring voor de minachtende ma nier waarop Rusland Afgha nistan is binnengevallen. „Na Vietnam en Watergate doet Amerika soms denken aan de timide kaartspeler, die zich, met vier azen in de hand, van tafel laat spelen door de bruta le tegenstander die een vijfde aas produceert." Veel aan dacht tenslotte- voor de ko mende bisschoppensynode. „Schijneenheid, de mantel der liefde, verzoening van onver zoenlijke inzichten terwille van de lieve vrede, dat is wat van de synode gevreesd moet worden. Katholieken moeten leren leven met de onbereik baarheid van eensgezindheid in een aantal zaken." VRIJ NEDERLAND noemt Afghanistan een Russisch ge schenk voor Carter. „In een eendrachtige samenwerking met China kunnen de Ver enigde Staten hun invloed in de betrokken landen aanzien lijk uitbreiden. Vanuit dit per spectief heeft de Sovjet-Unie met de volkomen onterechte bezetting van het toch al be vriende Afghanistan zijn hand lelijk overspeeld, zodat de Russen in het koude oorlogs spel momenteel weer eens te meer lelijk achterstaan." Voorts twee pagina's' kritische doorlichting van de Tweede Kamerfractie van de PvdA. Enkele uitspraken van leden: „De fractie bestaat uit 53 ach ter elkaar en achter anderen aanlopende mensen, die al niet weten hoe ze af moeten krij gen wat morgen speelt. Het echte denkwerk komt in de knel. En die automatische angst voor hiërarchie. Ieder een moet gelijk zijn, alles moet rouleren. De PvdA-fractie lijkt soms wel op het oude Athene. Maar ja, dat heeft het ook moeten afleggen. Het huidige systeem draagt te weinig bij tot het besef dat de Kamer fractie de primaire broedplaats móet zijn voor toekomstige be windslieden. Alleen de vlotte- praters stromen door. Je komt niet meer op de lijst als je geen praatje over je hebt." Elders tenslotte de onthulling, dat de verschillende afscheidsrecep ties die commissaris van de Koningin prof. Verdam gaat geven, de provincie Utrecht bij elkaar 50.000 gulden kosten. „Nee hoor, daar heeft niemand Commentaar op geleverd." NIEUWSNET publiceert een geheim rapport over de ver ziekte toestand bij de Rijkspo litie. „Er is gebrek aan erva ring in de lagere rangen. Er heerst een ongezonde concur rentiestrijd om promoties. Het doel van de politie wordt uit het oog verloren. Het sociale beleid faalt. De officieren be perken zich tot ad hoe werk; de rest wordt verwaarloosd". Een beschouwing ook over het „stratego"' dat Rusland met Afghanistan speelt. „Moskou gaat er van uit dat, als Ameri ka bepaalde maatregelen neemt, de Russen hun eigen tegenmaatregelen zullen ne men: een beperking van de Joodse emigratie, nieuwe ac ties tegen dissidenten, diplo maten en journalisten, druk op Berlijn, bemoeienis met Rho- desie. Er zijn genoeg mogelijk heden." Een ander artikel con stateert dat het publiek 1980 blijkbaar niet als economisch rampjaar ziet. „Vrijwel alles is sneller volgeboekt dan vorig jaar, ondanks de veel hogere prijzen, meldt een reisbureau. De mensen horen al jaren dat het volgend jaar allemaal vre selijk zal gaan. Dat maakt in tussen op niemand meer veel indruk." De medische rubriek voorspelt: „Aspirine lijkt een nieuwe toekomst te hebben. Onderzoekingen hebben aan getoond, dat een dagelijkse do sis bij hartinfarctpatiënten een halvering van de stë en de recidivekans leid Het blad start een serie psychiatrie en de rechten patiënten. HERVORMD NEDERL/ vindt inzake de kwestie ghanistan dat het westen zijn recente besluiten en m regelen de duiven in Kremlin een aantal belan, ke argumenten uit har heeft geslagen om terugl dendheid te betrachten plaats van een remmende vloed op een fatale Sovjet sluitvorming is er een aann digende invloed van ui gaan". Bij de bisschoppens] de de voorspelling dat Rome geen echte oplossir kunnen worden bereikt. 1 slotte zullen de geloviger Nederland zelf moeten kie zelf orde op zaken moi stellen en dat kan nog sf nend genoeg worden Een der artikel beschrijft hoe AR verpulvert onder CDA-geweld. „Ze is alleen te redden als mensen met zag en kennis van zaken I vierkant achter een begiri politiek zetten, en onmidi lijk beginnen met het orgj seren van die kiezers uit en CDA, die wel degelijk een door Goudzwaard bedi de beginselpolitiek te vim zijn." Een ander artikel schrijft hoe de commercie i meester maakt van de 01] pische Spelen voor gehar capten. Een interview tensi te met de godsdienstwei schapper prof. Mulder. dienen duidelijk te maken i het waardevolle van de Isl is, en aan de Moslims moe we laten zien wat het Chi tendom wil. Dat moeten w« de eerste plaats door onze hl ding te tonen. Onze enige J tentie is dat wij meer wei van Jezus dan de Moslii maar dat moeten we dan o waar maken."

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10