Coach Henny Blom: „Caen komt, geen twijfel aan" Schaker John van der Wiel eids sportman van het jaar „Zeventiger jaren kenden prachtige eindsprint" EIDSE SPORTERS ZETTEN OPGAANDE LI.TNVOORT Tien jaar Zilveren Sleutels VOORZITTER SPORTSTICHTING P. BIEGSTRAATEN: ïgecalculeerde nederlaag oor Zuiderkwartier eturson schiet vier maal aak tegen Noordwijk TAAL NOCH TEKEN VAN PARKER'S EERSTE EC-TEGENSTANDER ORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 JANUARI 1980 PAGINA 9 IDEN Na vorig jaar al aanmoedigingsprijs te ontvangen werd van de Wiel gistera- I uitgeroepen tot Leids nan van het jaar 1979. ididaat-grootmeester en tonaal kampioen Van Wiel kreeg de Zilveren ils en een bedrag van nd gulden ondermeer het behalen van het •pees jeugdkampioen- ip schaken, een titel die op 5 januari van het vo- g jaar binnenhaalde. Vol- - s het juryrapport was de herkiezing van Van der $1 een uitgemaakte zaak. $en haarzuivere voorzet yy voor de sportief inge- de jury niet te missen ||i", zo luidt de omschrij- van de jury die Van Jf Wiel betitelde als de op- f Sger van Jan Timman. De y nes van de tafeltennisve- iging Scylla legden be- j op de tweede plaats, de werd Krachtsportve- j iging De Spartaan en K:mmer Edward Maas je ontving de vierde prijs. ™<ir werden er maar negen aanmoedigings in uitgereikt Igens het Leidato-juryrap- werd de opgaande lijn 1978, vorig jaar doorge- ;ken. Er werden in het af- ipen jaar prestaties ver- it die niet alleen in natio- ook in internatio- d opzicht (Van der Wiel, basketballers van Parker, ffeur Ronald Florijn, zeiler van Grieken) opzien irden. Een van de conclu- in het rappport is: de lse sportwereld is de laat-" paar jaar vooral in de eedte sterker geworden en eemt in landelijk opzicht een istaande plaats in. Een positief aspect was, dat jéudig talent in het afgelo- jaar danig van zich heeft in spreken. enals de prestatiecurve heg ook het prijzengeld dat Leidato kon verdelen. De idse Spaarbank meldde 4 h met een bedrag van dui- nd gulden als nieuwe spon-. Met de inbreng van Spor- lis Wout Bergers (duizend llden), Leidato (1500 gul- n), Groenoordhal-directeur idré de Jong en reclamebu- iu Joop Visser kwam het te rdelen prijzenbedrag op een aal van 4500 gulden. als bekend ging duizend den van dat bedrag naar maar John van der Wiel. tafeltennisters van Scylla, tweede geïndigd, mochten renhonderd gulden in ont- ngst nemen. Reden voor ze prijs is het herfstkampi- ïschap dat het drietal San- de Kruiff, Stephine van Gelukwensen van Piet Biegstraaten (rechts) voor John van der Wiel. Gennip en Sophia Vaal burg onder leiding van coach Theo Bakker onlangs behaalde. Voor LKV de Spartaan, vorig jaar als vierde geïndigd, was de derde plaats en een bedrag van vijfhonderd gulden gere serveerd. LKV, al jaren abso luut de sterkste in het Neder landse krachtsportwereldje lijkt die monopolie-positie te gaan uitbreiden. De Leidse krachtsportvereniging kon het afgelopen jaar maar liefts negen nationale jeugdtitels begroeten. Ook de senioren lieten zich weer niet onbe tuigd, Dit bewijzen de zes Ne derlandse kampioenschappen. Zwemmer Edward Maasdijk van de Zijl/LGB, vorig jaar winnaar van een aanmoedi gingsprijs, viel dit keer in de 'echte' prijzen. Maasdijk be- LEIDEN Driemaal feest gisteravond in het restaurant van zwembad De Zijl: niet alleen werd daar John van der Wiel gehul digd als Leids sportman van het jaar 1979 en het feit herdacht dat de uitreiking van de Zilveren Sleutels gisteren voor de tien de keer plaatsvond, maar ook Sportstich ting-voorzitter Piet Biegstraaten werd in de bloemetjes gezet wegens het feit dat hij tien jaar geleden tot voorzitter van die stichting werd benoemd. In zijn dank woord merkte Biegstraten op dat het leek alsof hij al afscheid nam. Feest derhalve voor de tiende uitreiking van de Zilveren Sleutels, een overigens onaan trekkelijk kolossaal attribuut dat elk jaar weer kan worden teruggegeven. Feest ook voor voorzitter Piet Biegstraten. En voor de derde maal feest in verband met de uitrei king van de tiende sportprijs. Voor het ge mak nog even die tien winnaars: 1970 LKV De Spartaan; 1971 Wielervereniging Swift; 1972 De Zijl/LGB; 1973 De roeiers van Aso- pos; 1974 Tafeltennister Nora Bakker; 1975 Atletiekvereniging De Bataven en tennisser Louk Sanders; 1976 Swift en Herman Filippo; 1977 snelwandelaar Nico Schroten; 1978 Par ker; 1979 John van der Wiel. wees dat die aanmoedigings prijs niet ten onrechte werd uitgereikt. Hij vestigde diver se records, werd tweede bij de Nederlandse kampioenschap pen en werd uitgenodigd voor de Nederlandse selectie. Een vierde plaats en vijfhonderd gulden voor Maasdijk derhal ve. Negen aanmoedigingsprijzen werden er uitgereikt. Bedra gen van tweehonderd gulden voor jeugdige sporters die het nog net niet haalden maar van wie de jury verwacht dat zij het op korte termijn gaan kampioen in de klasse tot 54 kilo en geselecteerd voor het Nederlands team. Waterpolo- speler Stan van Belkum van de Zijl/LGB. Van Belkum, lid van de nationale selctie, krijgt op de Olympische spelen in Moskou de kans zich hele maal te bewijzen. Ronald Flo rijn van Die Leythe, Neder lands kampioen in de skiff en ook geselecteerd voor de Olympische spelen. De 16-ja- rige Stephine van Gennip, speelster van het tafeltennis- team van Scylla dat enkele maanden geleden de herfstti- tel veroverde. Stephine van Gennip werd tweede bij de Nederlandse jeugdkampioen schappen en behaalde de vier de plaats bij de senioren. Cees van Grieken uit Warmond, 25 jaar oud. In zijn zelf gebouw de boot werd Van Grieken wereldkampioen in de solok lasse zeilen. Voetballer Be nnie Heemskerk van RCL, de enige 'Leidse' voetballer die in het Nederlands amateurelf tal nationaal en internationaal ook aan de weg timmerde. De gehandicapten sportvereni ging De Sleutels die vijf schermers en één atleet als vertegenwoordigers heeft bij de Para-Olympics die in Arn hem worden gehouden. Het rolstoelbasketbalteam van De Sleutels promoveerde. Atlete Asti Oskam van De Bataven, Nederlands kampioene én re cordhoudster op de vierhon derd meter. Asti Oskam maakte tevens deel uit van de estafette-ploeg van De Bata ven die nationaal kampioen werd. De laatse aanmoedi gingsprijs ging naar Sport school Leiden. Behalve twee jeugdkampioenen taekwondo werd Ruud van Ooyen (Ne derlands kampioen in de klas se tot 54 kilo) uitgezonden naar de Wereldkampioen schappen. Niet in aanmerking voor een plaats bij de top-vier kwamen Parker, de snelwandelaam Dirk Maasen van de Broek en Nico Schroten, roeiverenigin gen Die Leythe en Asopos en Boksclub DTS. In het juryrap port worden zij terwille van' het reeds eerder gememoreer de breedte-effect toch ge noemd. Een jubilerende voorzitter van de "Sportstichting Piet Biegstraaten. LEIDEN Ook Piet Biegstraaten keek even terug. In zijn nieuwjaarstoespraak gaf de jubilerende voorzitter van de sportstich ting een korte terugblik op de jaren zeven tig van de Leidse sport. Een korte terugblik zoals gezegd. Uitgebreider ging Biegstraa ten in op de onderwerpen tarieven van de sportaccommodaties en het wijzigen van de statuten van de Sportstichting, een wijzi ging die in maart in de Leidse gemeente raad zal worden behandeld. Biegstraaten vatte de jaren zeventig voor wat betreft de Leidse sport als volgt samen: „Na aanvankelijk een trage start in de beginjaren 70/73 werd het tempo in de laatste zes a zeven jaar geleidelijk aan opgevoerd, gevolgd door een prachtige eindsprint in 1979 met als hoog tepunten de opening van het Vijf Meibad en de opening van de kunststof-atletiekbaan in de Leidse Hout". Maar Biegstraaten gaf ook nog de nodige pro blemen die om een oplossing vragen aan. Zoals het wielercircuit van Swift rond de vuilnisbelt, een baan waartegen de wijk Meerburg nog al wat bezwaren heeft. Korfbalvereniging Pernix die door die nieuwe atletiekbaan in de knel is gekomen. Rugbyclub DIOK die volgens Bieg straaten recht heeft op een ruimere behuizing. Een betere sporthal met een goede accommo datie voor het publiek. Over de punten Pernix, sporthal, Swift en DIOK wordt volgens Bieg straaten reeds „gestoeid". Als laatste zaken noemde de voorzitter renovatie van verouder de kleedruimten en een verbeterde jeugdsport- subsidie. In zijn nieuwjaarsrede ging Biegstraaten uit voerig in op het onderwerp tariefmaatregelen (geld dat de verenigingen betalen voor het ge bruik van sportaccommodaties). Maatregelen die volgens Biegstraaten niet onredelijk ziin maar waartegen vooral uit de voetbalwereld grote prostesten komen. De voetbalverenigin gen zouden de huren niet meer kunnen op brengen. Ook de zwemwereld is niet bepaald ingenomen met de huidige tarieven. „In sep tember heeft de gemeente ons gevraagd de ta rieven te verhogen. In onze begroting van 1980 bedraagt de post tariefmaatregelen 66.000 gul den. De raad van beheer wees dat bedrag af. De gemeente ging wel accoord met die tarief- kosten. Let op, dit is een bedrag boven de reeds bestaande tarieven. De sportstichting moet nu voorstellen doen op welke manier die gevraagde tariefmaatregelen moeten worden verdeeld. Wat krijg je dan: boze gezichten, ver wijten, elkaar de zwarte Piet toeschuiven en meer van die dingen. Wij vragen ons af of het onredelijk is dat er gezien het begrotingstekort (3.814.280 gulden red.) van de Sportstichting en, mede gelet op de grote investeringen van de Leidse overheid om verbetering aan te brengen in de sportaccommodaties en andere sportzaken, een tariefmaatregel moet worden genomen. Is het dan ook onredelijk dat deze maatregelen zo eerlijk mogelijk moeten wor den verdeeld over alle gebruikers van de ac commodaties? Daarbij komt nog dat de helft van die 66.000 gulden voor ongeveer de helft ten laste komt van het onderwijs", aldus Piet Biegstraaten. Ook het punt statutenwijziging werd door de voorzitter uitvoerig behandeld. Een wijzigiging van die Sportstichtingstatuten (een onderwerp dat in maart in de gemeenteraad wordt behan deld) wilde Biegstraten afzonderlijk memome- ren: „Een meerderheid van de raad van be heer vindt het niet meer noodzakelijk dat bij het aanwijzen van de organisaties die zitting moeten hebben in de raad van beheer B en W rekening zal moeten houden met de geestelijke schakeringen die er op dit gebied bestaan. Als dit voorstel wordt goedgekeurd zal er in de toekomst dus geen plaats meer zijn voor de Ne derlandse Culturele Sportbond en de NKS. Met andere woorden de heer Van Zijp en de vertegenwoordiger van de NKS (Biegstraaten red.) zullen dan worden bedankt voor hun diensten. Om te voorkomen dat ik straks de laan word uitgestuurd, meende ik enige maan den geleden het bestuur te moeten meedelen dat ik mijn organisatie de NKS per een januari 1980 niet om verlenging van mijn mandaat zou vragen. Ik zou derhalve vanaf januari geen recht meer hebben binnen de Sportstichting te functioneren. Op verzoek van wethouder en bestuur zal ik echter blijven meewerken de statutenwijziging af te wikkelen, om vervol gens af te wachten welk besluit B en W zal ne men ten aanzien van de zogenaamde koepelor ganisaties", aldus de heer Biegstraten. onze korfbalmedewerker) TERDAM Zuiderkwartier is er gis mond niet in geslaagd het OSCR erg ilijk te maken. De nederlaag kwam ook weer niet zo onverwacht omdat de se eersteklasser al met vierinvallers tte. In het verloop van het duel werden eens twee wissels ingezet door coach Co ^jlaas. De nederlaag bleef evenwel duide- Via een 105 ruststand werd een 14—7 stand bereikt lerkwartier trad aan met tweede teamspe- Rens Hanze, Gijs Kloos, Rob de Hertog en f Stouten. Dit wegens een aantal blessures afwezigen door wintervakantie. Derhalve een nederlaag tegen de nummer .twee al ingecalculeerd. Toch zat er even iets meer in. Nadat OSCR in de eerste tien minuten een 51 voorsprong had genomen, kwam Zuiderkwar tier weer erg dichtbij: 64. Deels werd dit ver oorzaakt door het inzetten van routinier Albert de Groot voor de nauwelijks gemotiveerde Rob de Hertog. De opleving bleek echter van korte duur. Bij rust hadden de Rotterdammers al weer een ruime marge gecreëerd: 10—5. In de tweede helft veranderde er niets wezenlijks in het wedstrijdbeeld. Een tweede wissel bracht Christa Metselaar in het spel voor Bettie Stou ten. De overwinning ging natuurlijk naar de thuisploeg en wel met de eindcijfers 147. Voor Zuiderkwartier scoorden Bettie Stouten (2), Wil de Wit (2), Jeanette van de Waerde, Gijs Kloos en Rob de Hertog. meer van te merken, Peturson nam vier van de zes Rotterdamse doelpunten voor zijn rekening. In de vijfde minuut opende de blonde IJslander vanaf de stip de score. Scheidsrechter De Mun- nik uit Amsterdam kende die strafschop toe wegens hands van Hans Westgeest in het Noordwijkse strafschopgebied. Peturson zou zelfs een echte hattrick scoren, in de vijftiende en drieënveertigste minuut liet hij de Noord wijkse doelman andermaal kansloos. In de tweede helft voegde Feijenoord nog drie tref fers aan het totaal toe. Roger Albertsen, Wim Jansen en Peturson verzorgden die produktie. LEIDEN Van BC Caen was gisteravond in de Vijf Meihal nog geen spoor te bekennen. Twee uur lang was de zaal - volgens EC-voorschrif- ten - gereserveerd voor een training van de Franse ploeg. Zonder de moeite te nemen om daarvan een berichtje te sturen vond Caen het echter niet nodig om aan de speelzaal te wennen. Speculaties van een handjevol wachtenden, inhoudende dat Caen bij de wedstrijd zelf wel eens uit kon blijven, wenste Parker-coach Henny Blom echter niet serieus te nemen. Hij meende: "Het zal mij niet verbazen als Caen een half uur voor de wedstrijd met een bus arriveert en zo het veld oploopt. Dit soort taktie- ken komt bij Europa Cupontmoetingen zo vaak voor. Koude oorlog om een tegenstander in verwarring te brengen. Er staat echter een enor me boete op weg blijven en Caen heeft te veel er varing met de Europa Cup om zich zo iets in het hoofd te halen." In middels wist nog nie mand bij Parker, dat klaar was voor een keu rige ontvangst, hoe en wanneer de Fransen naar Nederland zouden komen. En nog minder waar de ploeg op dat moment verbleef. Het moet al met al heel vreemd lopen als Parker van avond om 20.30 uur dus toch niet de eerste schreden zet in een nieuw Europa Cup-avon tuur. Tegenstanders in de tweede ronde van EC II (van de eerste ronde was de Leidse ploeg vrijgesteld) zijn Caen, net Griekse Panathinaikos en bekerhouder Gabetti Cantu uit Italië. Twee van de vier teams kwalificeren zich na een volle dige kompetitie voor kruisfi nales met de andere poule. Deze kruisfinales (in feite hal ve finales) zijn dubbelwedstrij- den waarin klassering voor de finale (één wedstrijd) op het spel staat. Parker's tweede coach Han Wallaart heeft BC Caen beke ken in de Franse kompetitie. Henny Blom en speler Jimmy Woudstra zagen respectievelijk Panathinaikos en Cantu. Van Caen is Han Wallaart niet ge schrokken. Wèl oordeelt hij het verstandig om de ploeg, die momenteel vierde staat op de Franse kompetitieladder, niet te onderschatten vanwege de rijkelijk aanwezige routine. Caen heeft een aantal Franse internationals en bezit in de Amerikaan Bob Miller een ui terst waardevolle (en gevaar lijke) center. Miller is zeker geen onbekende voor Parker. Vorig seizoen speelde hij nog voor het Spaanse Badelona, dat Parker uitsloot van verde re deelname aan EC L Miller, die 2.10 m. meet, weet een iets 'kortere' troef van Caen aan zijn zijde, de tot Fransman ge naturaliseerde Amerikaan Ri ley. Riley is al meermalen voor de Franse nationale ploeg uitgekomen, evenals de 'echte' Fransen Dobbels (een schut ter), Jeangalle (al wat ouder) en de uit Airika stammende N'Diaye, die met drives en 'rommelen bij het bord' voor een flinke score-inbreng moet zorgen. De guards van Caen tenslotte spelen betrouwbaar, maar onopvallend. Zij scoren weinig. Een snelle ploeg mag Caen niet worden genoemd, reden voor Henny Blom om zijn ploeg een hoog tempo voor te schrijven teneinde Caen uit eindelijk "van het plankier te vegen". BC Caen is op papier de zwakste uit de poule. Par ker, dat samen met Cantu het hoogst staat genoteerd, moet van de Fransen thuis, maar ook uit, kunnen win nen. Moeilijker, maar niet onmogelijk, wordt het tegen Gabetti Cantu en in iets mindere mate tegen Pana thinaikos, vooral in de uit wedstrijden waar in enorme heksenketels het hoofd koel gehouden moet worden. Han Wallaart geeft Parker uit stekende kansen op het be reiken van de kruisfinales. Zijn prognose: "Wij rekenen toch minstens op een tweede plaats". LEJO BUCK A.s. donderdag 21.00 uur waterpolowedstrijd ZIJL/LGB R.N. FL0RENTINA Zwembad „De Zijl"

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9