e Raad wil op plek 'Thijswijk' 60 uizen voor alleenstaanden bouwen Afkeuringen kwellen gebruikers van sportcomplex Adegeest VALKENBURG RENOVEERT ZES WONINGEN Katwijk gaat bevrijding extra uitbundig herdenken [OORDWIJKER PRESENTEERT ONGEWOON GOEDKOOP BOUWPLAN Kruisvereniging heeft gebrek aan vertrouwen Opknapbeurt van 'Buitenlust' :GIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 JANUARI 1980 PAGINA 7 RDWIJK Daags na nieuwjaar staan demonstranten voor het Noordwijkse dhuis Met spandoeken betuigen deze igeren hun ongenoegen over het ontbre- ii van woonruimte in het dorp voor de ep alleenstaanden. „Een zomerhuis is huis", laten ze weten, ier de receptiegangers. die b en w gaan ikwensen. bevindt zich de Noordwijkse nemer Jan de Raad. „Mijnheer De Raad, moet voor ons gebouwd worden", roept van de demonstrerende jongelui. De 1 stopt even. „Jongens, jullie horen nog me", zegt hij als hij de stadhuisdeuren inenstapt. Noordwijkse bouwer heeft woord gehou- l ln z'n kantoor aan de Pickéstraat venti- rt hij vandaag al een nieuw bouwplan. het terrein van de voormalige wasserij hijswijk", recht tegenover de zetel van bedrijf, gaat De Raad een zestigtal reekamer-woningen bouwen, speciaal voor ïfenstaanden. Deze flats in de koopsector len voor hen beschikbaar tegen een tndelijkse woonlast van 100 - tot 327.-, inkelijk van het inkomen Het lijken on* oon lage prijzen maar dat het echt kan, dt duidelijk uit de toelichting van de r De Raad. paar jaar geleden kocht hij het leegstaande rijfspand van de in Zaltbommel woonachti- eigenaar. ..Ik zag er gewoon wat in", aldus Raad. ..De wasserij staat tegenover het huis, ar ik vroeger woonde en ik heb er m'n leven g op gekeken". I terrein, direct grenzend aan de noord-zuid binding van Noordwijk-Binnen, leek hem bij uitstek geschikt voor de vestiging van een nieuwe brandweerkazerne. „Het gebouw waar die jongens nu in zitten, is hopeloos gesitueerd", zegt De Raad. Hij had voor de nieuwbouw een aardig plannetje. B en w voelden er echter niets voor. Zij hadden andere plannen De Noordwijkse bouwer kwam toen op het idee het terrein, na sloop van de opstallen, te be stemmen voor woningbouw. Aanvankelijk gin gen z'n gedachten uit haar de vestiging van enige grote huizen met garages, maar in een la ter stadium groeide het plan om op de grond van „Thijswijk" zo'n zestig tweekamer-wonin gen voor alleenstaanden te bouwen. „Uit m'n contacten met de jongens in de kraakpanden was mij duidelijk geworden, dat er onder deze groep een ontstellend stuk woningnood bestaat, waaraan nog maar weinig wordt gedaan. In Noordwijk zijn thans enkele projecten van de grond gekomen, maar in andere gemeenten is nog helemaal niets gebeurd. Ik keur daarmee de akties van de krakers niet goed. maar ik kan er wel begrip voor opbrengen, dat zij op die manier de aandacht op hun problemen vesti gen". De Raad wil de koopflats gaan bouwen door ge bruik te maken van de zogenaamde premie A- regeling. Op grond van deze regeling wordt een subsidie verstrekt, gebaseerd op het belastbare inkomen van de koper. Naarmate men meer verdient, krijgt men minder subsidie. Het Bouwbedrijf De Raad B.V. heeft laten uitreke nen hoe de woonlasten ten aanzien van de flats in het plan „Thijswijk" voor de verschillende inkomensgroepen komen te liggen. Daarbij is men uitgegaan van een aantal veronderstellin gen. zoals een koopprijs van iets minder dan een ton, een rentestand van 10%. een hypo theekverstrekking van 100% met een looptijd van dertig jaar en een aanslag in de loonbelas ting volgens de tariefgroep voor vrijgezellen De resultaten zijn verrassend. Zo zal iemand met een belastbaar inkomen van 20.000 - in het eerste jaar een woonlast hebben van 100 - per maand. Dit bedrag loopt langzaam op. maar zal volgens de gegevens van het Bouwbedrijf nooit boven de 13% van het belastbare inkomen uitstijgen. Bij een inkomen van 24.000.- be draagt de maandelijkse woonlast 184.-. Het perspectief voor volgende jaren vertoont onge veer hetzelfde beeld als dat bij de inkomens groep van 20.000.-. Als laatste voorbeeld noemt het Bouwbedrijf de mensen met een be lastbaar inkomen van 28.000.-. Deze komen uit op een maandelijkse woonlast van 327.- en dit bedrag loopt in tien jaar tijd op tot 491.-. Ook in dit geval is de koper van een flatje beter af dan de huurder, want rekening houdend met een jaarlijkse huurverhoging van 7%, zou een huur van 327.- in tien jaar oplopen tot 643 - Hier ligt dus een aantrekkelijke mogelijkheid tot het verwerven van een eigen woning tegen een maandlast die. afhankelijk van het inko men, lager kan liggen dan menige huurwoning. De premie A-regeling bestaat al geruime tijd. zo blijkt uit de toelichting van de heer De Raad Men noemde het toen „bouw in de beschutte sfeer" Uitsluitend woningbouwverenigingen en gemeenten konden van de regeling gebruik maken, maar in de praktijk kwam daarvan weinig terecht. Voor minister Beelaerts van Blokland is dit aanleiding geweest om te bepa len. dat vanaf april 1979 ook particuliere bou wers in de gelegenheid werden gesteld om met toepassing van de premie A-regeling te bou wen. mits zij aangesloten zijn bij het Garantie instituut. ..Ik vind het een uitstekende regeling", merkt De Raad op, „omdat de premie wordt aangepast aan het inkomen van de man en niet aan de grootte en de prijs van de woning. In zijn veel jarige praktijk heeft de Noordwijkse bouwer met een scala aan premieregelingen te maken gehad. „Dit is de eerste, echt goede regeling; de beste na de oorlog", zegt De Raad en hij kan het weten. Voor zover hem bekend is van de nieuwe mogelijkheid, die de premie A-regeling biedt, nog weinig of geen gebruik gemaakt. Het is zijn bedoeling in het plan „Thijswijk" veertig tweekamer-woningen te bouwen en twintig flatjes met een iets kleinere woonopper- vlakte. Het tweekamer-type beschikt over een ruime hal. een zit- annex eetruimte met een open keuken, een aparte slaapkamer, alsmede een behoorlijk ruime badcel, voorzien van een douche, wastafel en toilet. Al deze flats hebben een balkon, die vanuit de eethoek is te bereiken. Elke woning krijgt een eigen c.v.-installatie. Dit vindt bouwer De Raad erg belangrijk voor mensen, die overdag van huis zijn. Verder is in het projekt veel aandacht besteed aan het laag houden van de servicekos ten. Gemeenschappelijke ruimten zijn daarom zoveel mogelijk weggelaten. Het uit twee woon lagen en kapverdieping bestaande wooncom plex is omgeven door galerijen. Elke flat heeft daardoor een eigen ingang, te bereiken via de galerij. Bij de opzet van het bouwplan is rekening ge houden met een behoefte aan zestig parkeer plaatsen. De auto's kunnen in te bouwen gara geboxen worden gestald en verder op een aan het gezicht onttrokken binnenterrein. VOORSCHOTEN Het sportveldencomplex Ade geest begint vermaardheid te krijgen vanwege de vele veldafkeuringen. Zowel de hockeyvereniging als de voetbalvereniging Randstad Sport ziet regelmatig de vel den afgekeurd terwijl elders in Voorschoten en omgeving wel buitensport bedreven kan worden. Het eerste zon dagelftal van Randstad Sport heeft een achterstand van twee wedstrijden, waar door in de 4de klas van de KNVB de ranglijst een on overzichtelijk beeld geeft en de kompetitieleider voor de moeilijke opgave staat om inhaalwedstrijden vast te stellen. De laatste weken was het sportveldencomplex ..Burge meester Van dér Hoeven- park", waar o.a. SVLV speelt, wel steeds bespeelbaar, maar" het nieuwste complex „Ade geest" was toen al drassig en op sommige plaatsen, zowel op het hockey- als het op voetbal gedeelte. stonden zelfs plassen. Thans is het sportveldëncom- plex Adegeest na de vele re gens een drassig geheel en er zal een behoorlijke langdurige periode voor nodig zijn om de velden weer bespeelbaar te krijgen. Direkteur G Buijs van de ge meentelijke plantsoenendienst en verantwoordelijk voor het onderhoud beziet het allemaal heel nuchter. „Het sportcom plex „Burgemeester Van der Hoevenpark" ligt op zand grond. Daardoor kan het he melwater snel wegvloeien en ook wordt het opgenomen. Het sportveldepcomplex „Adegeest is gelegen op kleigrond. Die grond neemt weinig water op Dat is gewoon een realiteit. Het noodveld dat ligt op het «iracé van Rijksweg 11 is veel langer bespeelbaar omdat dit ook op zandgrond ligt". De bemaling bij de sportvel den is optimaal en volgens een bodemdeskundige zullen de sportvelden op „Adegeest" al tijd moeilijk bespeelbaar blij ven. omdat de aanleg te goed koop is geweest. Op de klei laag is een laagje zand gestort en daar is de grasmat opge legd. Beter, maar ook veel kostbaarder was de aanleg ge weest, indien eerst de kleilaag weggehaald was tot een be hoorlijke diepte en de klei vervangen was door zand. Met een goede bemaling waren de velden dan optimaal bespeel baar geworden. Inmiddels voelt de meerderheid van de gemeenteraad weinig voor de aanleg van een kunstgrasveld omdat de aanleg daarvan on geveer twee miljoen gaat kos ten. Een onderzoek naar de kosten van het weghalen van de klei en vervangen door zandgrond kan waarschijnlijk in vergelijking met een kunst grasveld voordeliger uitvallen met het voordeel dat alle vel den beter bespeelbaar wórden Joop Peeters VALKENBURG De gemeenteraad van Valkenburg stem de gisteravond in met een plan om zes woningen aan de Burg. Lotsystraat en de Mar. Poststraat te renoveren. Met dit karwei is een bedrag van vier ton gemoeid. De werk zaamheden worden naar alle waarschijnlijkheid uitge voerd door de plaatselijke aannemer Ooms. Om te kunnen laten zien wat renovatie behelst heeft de aanne mer Ooms al een woning aan de Burg. Lotsystraat gerenoveerd. De gemeenteraadsleden waren enthousiast over dit werk en drongen bij het college op spoed aan. Met name was men onge rust over de mogelijkheid, dat het college met een andere bou wer wilde gaan onderhandelen. Dit sloot het college niet uit, omdat aannemer Ooms had laten weten niet zo best met de kos ten uit te komen. De raadsleden zouden het sterk betreuren als het zoeken naar een bouwer van buiten de gemeente weer ver traging op zou leveren. Het college maakte overigens bekend, dat van de zes te renoveren woningen er momenteel al drie ont ruimd zijn. ASSENAAR De com- Maaatschappelijke Drzieningen vergadert vana- md om 19.30 uur in het raad- is. Een belangrijk gedeelte En de vergadering, waarbij 1 publiek spreekrecht heeft, rdt ingenomen door het ge- U ek over de regionalisatie - de geestelijke gezond- Iszorg in Zuid Holland, maast staan op de agenda: woonruimteprobleem van 1-Oost Aziatische vluchte- h gen en het jaarverslag van w Sociale Dienst. ASSENAAR De Wasse- arse Raad voor Jeugd en k ageren houdt vanavond een P rgadering in het raadhuis Pauw'. Op de agenda staat rmeer een advies over de U icedure-verordening, die in rband met hert gemeentelijk Izijnsbeleid is opgesteld en i concept reactie op de Was- paarse woningbouwnota. De [adering begint om 20.00 K)RDWIJK Het ou- ncabaret van Natascha lanuels presenteert zaterdag januari het nieuwe pro- mma 'Medianeuroze' in de ordwijkse Kuip. Het is een irisch programma rond de lid vorming van de vrouw haar marktwaarde. Het ca- et moet de rol die de vrou- n zich door de media toebe eld zien, aan de kaak stel- Kaarten voor het optre- n zijn a 15 gulden onder ier verkrijgbaar bij het fV-kantoor aan de Grent of efonisch onder nummer 719-11612. CJP-houders en ■plussers betalen 12,50 gul- n. Het optreden begint om lf negen. HDSCHENDAM De be- igenvereniging Duivenvoor- houdt maandag 14 januari n vergadering in het Paus hannes Centrum in het fidschendamse Prinsenhof. deze vergadering zal ge roken worden om de belan- nvereniging om te zetten in n wijkvereniging. Kandida- voor een bestuursfunctie de nieuwe vereniging kun- !n zich, voor 7 januari, hriftelijk aanmelden bij het cretariaat, Brederode 78 in 'idschendam. De bijeen- wnst begint om 20.00 uur ben wLeidschendam: LEIDSCHENDAM „Wij hebben de indruk dat de Leidschendamse Kruisvere niging geen vertrouwen heeft in de mogelijkheden die de onderbouw biedt en dat gebrek aan vertrouwen wordt vertaald in argumen ten. Wij zijn nog steeds van oordeel dat de bevolking in zuid gediend zou zijn met spreiding van wijkposten en dat de besprekingen door de LKV in een te vroeg stadi um van overleg zijn beëin digd." Dit delen burgemees ter en wethouders van Leid schendam mee in antwoord op een aantal schriftelijke vragen van de fractie Ge meentebelangen over de wei gering van de kruisvereni ging en deel van de onder bouw van 40 flatwoningen aan de Tol in zuid als wijk post in te richten. Vooramelijk door uitspraken van wethouder J. M. Kranen burg leefde langer dan een jaar bijna iedereen in de over tuiging dat de kruisvereniging het gebouw aan de Delfland- straat zou verlaten en een nieuwe post zou inrichten in nieuw-zuid. De Stichting Be- jaardenwerk Leidschendam die op het punt stond aan de Damlaan een ruimte te huren ter vervanging van het dien stencentrum aan de Damstraat kwam hierop terug toen wet houder Kranenburg beloofde dat het leegkomende gebouw aan de Delflandstraat ter be schikking zou komen De kruisvereniging heeft echter al in juni laten weten geen be langstelling meer voor de on derbouw te hebben vanwege onbekendheid met de huur prijs en een gebrek aan pri vacy. Bij de begrotingsdebat ten nam de gemeenteraad met algemene stemmen een motie aan waarin B. en W. werden uitgenodigd het gesprek met de LKV over een deel van de 2100 m2 grote onderbouw te heropenen. Uit een daarna door de LKV aan de raadsle den gezonden overzicht van de kontakten tussen de kruisve reniging en het gemeentebe stuur bleek overigens dat de LKV oorspronkelijk wel inte resse heeft getoond voor ver huizing naar zuid. Burgemeester en wethouders zeggen dat het bekend is dat LKV reeds lang zocht naar een betere spreiding vart de wijkgebouwen en dat daarbij steeds sprake is geweest van het verlaten van het gebouw aan de Delflandstraat en het vinden van een onderkomen in zuid. „In tegenstelling tot wat de LKV blijkbaar meent", aldus het college, „zien wij die verplaatsing niet als „vulling van een onderbouw" maar als een volwaardige oplossing van dat probleem van de LKV". Het college zegt aan de vraag naar spreiding van wijkgebou wen te hebben willen tege moet komen. De Kruisvereni ging heeft echter de indruk gewekt het huren van een deel van de onderbouw te zien als een tegemoetkoming aan het gemeentebestuur. Voor die bereidheid zou dan een tegen prestatie moeten worden gele verd door het aanbieden van een nieuwe ruimte in noord. De LKV "heeft namelijk nu als hoogste urgentie een nieuwe wijkpost in noord aangewezen. Het college zegt verder dat de kostenfactor nog niet in het geding is geweest, niet in de „zachte" en n iet in de „harde" sector. Eerst wordt gepro beerd, samen met enkele be langstellenden, na te gaan of de onderbouw in ruimtelijk opzicht een oplossing voor be paalde wensen kan bieden Wat de door de gemeenteraad aangenomen motie betreft, die volgens Gemeentebelangen beter had kunnen worden ont raden. zegt het college die als een uitspraak te willen zien dat de raad het met B. en W. eens is. Hiermee zou indirect een beroep op de kruisvereni ging worden gedaan haar me ning te herzien en is daarom een steun in de rug, van bur gemeester en wethouders. De renovatie van een 63-tal woningen van de woningbouwve reniging „Buitenlust" in Oegstgeest wordt grondig aange pakt. Het projekt dat onder meer woningen in de Balistraat en aan de Rijnzichtweg omvat, vergt een bedrag dat de vier miljoen gulden nog ruim overschrijdt. De bewoners zijn on dergebracht in zgn wisselwoningen elders in de gemeente, maar men heeft ook een aantal wooncaravans in gebruik. Na renovatie zal de huur omhoog gaan. De tijdelijke verhuizing van de oudere bewoners is, dank zij de medewerking van het Buitenlustbestuur, goed verlopen. Meisje (9) lichtgewond VOORHOUT - Een 9-jarig meisje is gistermiddag licht gewond geraakt toen zij op de 's Gravendamseweg ge schept werd door een auto mobilist Het meisje wilde op de drukke verbindingsweg met haar fiets oversteken naar de ouderlijke woning. Een 19-jarige automo bilist uit Lisse kon het kind niet meer ontwijken. De ver wondingen van het meisje konden door een plaatselijke arts behandeld worden. Bromfietser rijdt tegen tractor ALPHEN Een 30-jarige bromfietser uit Hazerswou- de is gisteravond op het Rietveldse pad tegen een stilstaande tractor aangere den. De bromfietser liep hierbij borstletsel op. Een 39-jarige landbouwer stond met de tractor en aan hangwagen rechts van de weg omdat hij motorpech had. On danks het feit dat de verlich ting van het voertuig nog functioneerde, zag de brom fietser het obstakel te laat en reed er in volle vaart bovenop Hij moest met ernstig letsel naar het Leidse Academisch Ziekenhuis vervoerd worden. COMMISSIE AKKOORD MET 57 MILLE SUBSIDIE MEER KATWIJK De onder het voorzit terschap van wethouder J. J. van Oosten vergaderende commissie voor cultuur en recreatie stemt in met het verzoek van de beide in Kat wijk aanwezigzijnde Oranjevereni gingen. om voor de viering van 5 mei 1980 een ekstra subsidie-bedrag van J 57.200,te mogen ontvangen. De beide plaatselijke Oranjevereni- fingen, één voor het oude dorp en én voor Katwijk Rijn, hebben het voornemen ter gelegenheid van de 35-jarige bevrijding een bijzonder feestprogramma te organiseren. De gisterenmiddag op het Katwijkse gemeentehuis vergaderende commissie zag geen enkel bezwaar in het toeken nen van deze eenmalige ekstra subsi die. Besloten werd om een subsidie op basis van het inwoneraantal te ver strekken. Het subsidiebedrag per inwo ner werd daarbij op 1.50 gesteld. Met inwilligen van het verzoek is een be drag van 57 duizend gulden gemoeid. De enige eis die eerder het college van burgemeester en wethouders hierbij aan de Oranjeverenigingen stelt, is dat de programma's op elkaar afgestemd worden, zodat er van „konkurrentie" geen sprake kan zijn. De commissie is van mening, dat de door de raad besloten bijdrage van 4 cent per kilo in Katwijk opgehaald en aan de handel verkocht oud papier, een succesvol besluit is. Opzet hierbij was de zelfwerkzaamheid van de verenigin gen te stimuleren. Voorlopig wordt deze subsidieregeling verlengd tot 31 oktober 1980. Daarna zal als nog beke ken worden of de termijn verlengd wordt. Tot nu toe is door de verenigin gen 78 ton oud papier aan de handel verkocht. De commissie voor cultuur én recreatie is bereid om een bedrag van 5 1/2 dui zend gulden bij te dragen om de mu ziekuitvoering die het Christelijk Ge mengd Koor ..Hallelujah" op 16 januari geeft ook financieel haalbaar te maken. Het Koor. dat ieder jaar een opvoering van de Matthëus Passion verzorgt, wil ter gelegenheid van haar 80-jarige be staan deze bijzondere uitvoering geven.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7