CDA Koudekerk voorstander herindeling bij Hazerswoude Kardinaal: Bisschoppensynode geen synode van decreten Bibliotrailer vervangt bus Bouw dakkapellen ini Uithoorn toegestaan i Priesterraad Rotterdam: agenda synode onvolledig Concert in Marana thakerk Nieuwkoopse scholieren in nieuwe Anne Frankschool Botsing met melkauto KORTWEG Zelfstandigheid niet in geding bij gesprek met r. k. kerk KORTE METTEN REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 JANUARI 1980 PAGIN4T1 KOUDEKERK AAN DEN RIJN/HAZERSWOUDE De CDA-fractie Koudekerk aan den Rijn, ervan uitgaan de dat in de toekomst het minimum-aantal inwoners van een gemeente acht- tot tienduizend inwoners zal be dragen, is ervan overtuigd dat het dorp ten noorden van de Oude Rijn zijn zelf standigheid zal verliezen. In de algemene beschouwingen over de gemeentelijke begro ting voor dit jaar merkt de fractie onder meer op over het onderwerp „gemeentelij ke herindeling": „De CDA- fractie heeft zich duidelijk, als het toch moet, voor aan sluiting bij Hazerswoude uitgesproken". Volgens de christen-democraten moet men zich in het Kouderkerk- se bezinnen over de vraag wat er moet gebeuren, voor dat „anderen mede over ons lot gaan beslissen". De PvdA merkt wat ditzelfde onderwerp op dat het voors hands voor de hand ligt dat Hazerswoude de partner van Koudekerk aan den Rijn wordt. „Maar afweging van consequenties moet plaats vin den alvorens dit samengaan als de enige mogelijkheid te aanvaarden". De VVD in Koudekerk was in het verleden altijd voorstander van een eventuele toekomstige herindeling met Leiderdorp. Nu het provinciebestuur hier in elk geval geen voorstander van is, willen de Koudekerkse liberalen medewerken aan goede alternatieven. De fractie van Algemeen Belang Koude kerk, ten slotte, ziet het vooral zitten in een eventuele inde ling met Hazerswoude-Rijn- dijk. „Uit een oogpunt van het welzijnsplan voor beide zijden van de Oude Rijn de meest succesvolle oplossing, ook qua verbinding". Overigens: deze fractie ziet graag de contacten van beide gemeenten nu reeds graag verbeterd, uit een oog punt (weer) van een goed wel zijnsplan. NIEUWVEEN De ge meenteraad van Nieuwveen heeft besloten de bibliobus te vervangen door een bibli otrailer. De trailer wordt op 10 januari, om 14.00 uur, in gebruik genomen door de Nieuwveense wethouder van welzijnszaken, de heer H.Soede. De vervanging van de bus is voor Nieuwveen van grote be tekenis daar de trailer groter is dan de bus en daarom over meer boeken kan beschikken. Daarnaast zal de bibliotrailer Met de komst van de trailer wordt het ook mogelijk 's avonds boeken te lenen. Tot 1 juli komt de rijdende biblio theek één maal per 14 dagen naar Nieuwkoop, daarna waarschijnlijk elke week. We gens de grote draaicirkel van de trailer kan de oude ver trouwde standplaats bij het ge zondheidscentrum niet meer worden gebruikt. Een nieuwe plaats is gekozen op het par keerterrein aan de Hogendijk bij de Schoterbrug. Harro Ruysenaars en Antoine Oomen ALPHEN AAN DEN RIJN Cellist Harro Ruysenaars en pia nist Antoine Oomen verzorgen morgenavond in de Maranatha- kerk te Alphen aan den Rijn een concert. De aanvang is 20.15 uur. Toegangsprijs bedraagt 8, houders van een CJP of een Pas '65 ontvangen een reduktie van 3. Kaarten zijn verkrijg baar bij de Kulturele Raad, Wilhelminalaan 12, telefoon: 01720- 94583. Harro Ruysenaars heeft, na enige tijd gestudeerd te hebben aan het Amsterdamse Conservatorium, vier jaar les gehad van de Franse cellist Marice Gendron die verbonden is aan de „Staatli- che Hochschule für Musik" te Saarbrücken. Antoine Oomen ontving in oktober 1968 de zilveren vrienden krans van de vereniging „Vrienden van het Concertgebouw". Aan het Amsterdams Conservatorium behaalde hij in februari 1969 de „Prijs van uitnemendheid". Sinds die tijd vormt hij met Ruysenaars een vast duo en treedt verder ook op in combinatie met andere musici. ZOUTERWOUDE Het Soossie organiseert donderdag 10 januari een Rock Roll avond. Een professionele dan ser zal enkele shows weggeven terwijl de uiteraard ook aan wezige disco er voor zorgt dat alle aanwezigen zich ook uit kunnen leven. Leden hoeven geen entree te betalen, niet le den slechts 1,50. De avond duurt van 19.15 uur tot 21.30 HAZERSWOUDE De to neelgroep van het Plattelands Jongeren Kontakt te Hazers- woude-dorp doet op zaterdag 12 januari en vrijdag 18 janua ri aanstaande van zich spreken in het Nederlands Hervormd Verenigings Gebouw. Op bei de avonden gaat om kwart voor acht het doek op voor „Operatie Nachtegaal'een blijspel dat werd geschreven door Hans van Wijngaarden. De leerlingen van de Anne Frankschool in Nieuwkoop namen gisteren op feestelijke wijze hun nieuwe schoolgebouw in gebruik. Hun oude onderkomen, 'drie' lokaties aan de Dorpsstraat, werd in optocht verlaten maar niet nadat de bewoners van het naburig bejaardenhuis muzikaal voor de prettige ver standhouding waren bedankt. Het naambord van de oude school werd zin gend door het dorp gevoerd en bevestigd aan het nieuwe, moderne, gebouw aan de Churchilllaan. Het nieuwe schoolgebouw wordt medio februari officiéél geopend. Een 27-jarige inwoner van de Haarlemmermeer is gisteren rond het middaguur op de Hazerl woudse Rijndijk in volle vaart achterop een geparkeerde rijdende zelfbedieningswinkel geri 2 den. De directe oorzaak van de botsing tussen de wagen en de automobilist die uit de richtii e Alphen kwam, is nog niet bekend. De man is met een gebroken pols en letsel aan borstkas 6 mond naar het Leidse Academisch Ziekenhuis vervoerd. De schade aan beide voertuigen aanzienlijk. c 1 UITHOORN Burgemees ter en wethouders van Uit hoorn hebben onlangs beslo ten de bouw van dakkapel len op woningen onder be paalde voorwaarden toe te staan. Tot voor kort werd vergunning voor dergelijke (ver)bouwplannen gewei gerd omdat het college, en met haar de welstandscom missie, van mening was dat dakkapellen aan de voor kant van woningen uiterlijk niet mooi waren en daarom ongewenst zijn. Aan de hand van een nader onderzoek is de commissie tot de conclu sie gekomen dat zij in som mige gevallen toch een posi tief advies op een bouwaan- vrage kan uitbrengen. Het college van burgemeeester en wethouders meent dat dak kapellen een belangrijke rol kunnen spelen bij het vergro ten van de woonruimte in ver schillende woningen. Daarbij signaleert het college dat het aantal mensen dat informeert naar de mogelijkheden om een dakkapel op hun huis te plaat sen de laatste tijd sterk toe neemt. De toestemming tot plaatsing wordt echter niet in alle gevallen verleend. Archi tectonische gegevens van hui zenblokken en de stedebouw- kundige situatie ter plaatse spelen bij de beoordeling e belangrijke rol. Het is dan oj de bedoeling dat de dakkapj len een enigszins gelijke voij krijgen. De aanvragers vj een vergunning om een da) kapel te plaatsen moeten ei bouwtekening laten mak door de dienst Openbare Wq ken van de gemeente Ul hoorn. De welstandscommis} zal na beoordeling van de j kening een advies uitbrenegj aan het college. ZOETERWOUDE Onder het motto nieuwjaarsbal orga niseert voetbalvereniging SJZ zaterdag 12 januari een feest voor leden en niet-leden. Van ,Open dagen" sociale werkplaatsen ALPHEN AAN DEN RIJN Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de SWA (Sociale Werkvoorziening Alphen aan den Rijn) is er vrijdag en zaterdag een „open dag". Op deze dagen kunnen belangstellenden kennis maken met de SWA, die voorziet in werk voor ge handicapten. De sociale werkplaatsen de Binnenhaven, de Spoorhaven en de administratieve dienst de Molenwerf worden op vrij dag opengesteld tussen 9 en 16.30 uur en op zaterdag van 9.30 uur tot 16 uur. Bij vol doende belangstelling kan men op die dagen ook een be zoek brengen aan de Appelen burg, voor de buitenobjecten en de werkplaats in Nieuw veen. Rond het zilveren jubi leum van de SWA zal er ook een boekje verschijnen met de titel: „Ik? Ik werk!" Daarin zal nader worden ingegaan op het ontstaan en de ontwikkelingen van de SWA die verantwoor delijk is voor de sociale werk voorziening voor Alphen en omliggende gemeenten, een gebied van ongeveer 125.000 inwoners. De SWA telt op dit moment zo'n vijfhonderd vrouwelijke en mannelijke werknemers. Voor deze werk nemers is er op vrijdag een feestavond gepland in Avifau- 9 tot 1 uur verzorgt de gebr. Helverstein de muziï zodat het mogelijk is om nai het uitbrengen van nieui jaarswensen, ook te danse Het bal wordt gehouden in 1 kantine van sportpark Haa broek. HAZERSWOUDE „Mo Hazerswoude" is het mot van de films die zaterdag vond 12 januari vanaf half gen worden gedraaid in h» Groenendijks parochiehi SII (Pleyn '68) aan de Hazer eff woudse Rijndijk. Met nan lid- zullen beelden worden ve lei toond die werden geschoten genoemd gedeelte van de g Drd meente Hazerswoude. Teveina' worden filmpjes aan het piivai bliek voorgeschoteld die we rir den gemaakt bij plaatselijl pu industrieën, zoals Scholtpm Vleeswaren Fabriek en ïs voormalige Machinefabrie iss van De Jong. Na de filmverti all ning kan het publiek een spelM. letje bingo spelen. len ;r ord SR De meerderheid van de priesterraad van het bisdom Rotterdam mist in de agen da van de bisschoppensynode de vermelding van de verdeeldheid tussen de bis schoppen. Verder ontbreekt in de agenda de vervreemding tussen bisschoppen en priesters, die het gevolg is van enerzijds gebrek aan vertrouwen in het zoeken naar nieuwe wegen en anderzijds gebrek aan begrip voor de werkelijkheid De meningsverschillen en de kritiek binnen de kerk zijn, naar het oordeel van de meerderheid te negatief geformuleerd. De minderheid van de priesterraad meent, dat de oorzaken van de verdeeldheid in de Nederlandse kerkprovincie eerder gezocht moe ten worden in een gebrekkige begeleiding door vele priesters van het kerkvolk en in een tekort aan leiding vanuit de bisschoppen. In de doelstelling van de synode het herstel van de eenheid binnen de r. k. kerk in Nederland moet volgens de priesterraad rekening worden gehouden met overwegin gen als: de verdeeldheid tussen de Nederlandse bisschoppen bemoeilijkt op bijzondere wijze de communio (gemeenschap) in de kerkprovincie en: bij toekomstige bisschop- penbenoemingen moet meer rekening worden gehouden met de aanvaarding door de lokale kerk. ORTHODOXIE: De opheffing van de scheiding tussen de rooms-katholieke kerk en de orthodoxe kerk zou het herstel van de eucharistische gemeenschap betekenen, maar zeker niet, dat de oecumenisch patriarch ondergeschikt aan de paus wordt Dit zei metropoliet Damaskinos van Tranoupolis in Genêve. Hij is directeur van het or thodoxe centrum in Chambésy bij Genêve en secretaris van de voorbereidingscommis sie voor het panorthodoxe concilie. Het is volstrekt onjuist, aldus de mei het einde van de orthodoxe zelfstandigheid zou betekenen, kennen zoals deze is. De grootste hindernis op weg naar eenhei van r. k. kerk en ortho doxie is naar de mening van Damaskinos het primaat van de paus. De tweezijdige gesprekken tussen de r. k. kerk en de orthodoxe kerk-houden niet in, dat de betekenis van de Wereldraad van Kerken als geringer wordt gezien. Metropoliet Damaskinos denkt, dat het resultaat van de gesprekken een verrijking van de veelzijdi ge gesprekken op wereldniveau zal zijn. Een positief resultaat zou volgens hem het Kli maat tussen het Vaticaan en de wereldraad verbeteren. KardinaalWillebrands heeft de verwachting dat de bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen in Rome niet zal resulteren in decreten van bovenaf. „Decreten, dat is een woord dat eigenlijk in het kerkelijk verkeer niet past. En ik hoop dus dat de synode dit karakter niet gaat krijgen." Wezenlijk voor het college van bisschoppen noemde hij de band met de voorzitter, de paus. Dat is een collegiaal verband en niet een decreterend ambt, aldus de kardinaal gisteravond in het KRO-radioprogramma „Kruispunt". De onenigheid tussen de Nederlandse bisschop pen staat niet als afzonderlijk punt op de agen da. Maar wel wordt in de inleiding de collegiali teit van de bisschoppen genoemd. De kardinaal: „Het is duidelijk dat daarbij vragen aan de orde komen als: wat ontbreekt er aan die collegiali teit, waarom ontbreekt er iets aan, wat is de schade ervan, kunnen we die niet herstellen?" Die collegialiteit staat volgens de kardinaal ten dienste van de totale kerkgemeenschap. „Als in die collegialiteit iets ontbreekt, zal dat ook zijn uitwerking hebben als schade aan de opbouw van de gehele gemeenschap van de kerk." De kardinaal, die verrast was over het grote aantal reacties dat hij had ontvangen, relati veerde het nadeel van de korte tijd van voorbe reiding op de synode. De voorbereiding is vol gens hem niet beperkt tot de paar weken sinds de agenda bekend is. Er is immers geregeld con tact met diverse lichamen in de kerkprovincie, zoals de Raad voor de Liturgie, de Raad voor Katechese, de Raad voor Kerk en Samenleving, de pastorale raden en priesterraden. „Er is bij ons wel zoveel bekend van hetgeen op verschil lende terreinen leeft aan problematiek, aan nood, aan verlangens, dat wij dat natuurlijk al lemaal moeten meenemen naar Rome." Kardinaal Willebrands zei te verwachten, dat de paus hoewel deze geen veertien dagen voor de synode kan vrijmaken toch zoveel moge lijk bij de bisschoppenvergadering aanwezig zal zijn. „Ik weet niet hoe de synode gaat aflopen", aldus de kardinaal. „Er is ook geen voorbeeld, wij zijn de eersten die het doen. Het ligt in elk geval in mijn bedoeling om de synode een goede follow-up te geven. Ik moet eerst de resultaten' in handen hebben om te weten hoe hiermee moet worden gewerkt." Over zijn verwachtingen voor de synode zei kardinaal Willebrands, dat hij naar Rome gaat met bezorgdheid én in vertrouwen. „Terwijl ik me bewust ben van de moeilijkheden die hier liggen, zowel voor het houden van de synode en het verloop ervan als voor de latere uitwerking, heb ik toch groot vertrouwen dat hier iets goeds uit kan komen." Paus leert Portugees Met het oog op zijn reis naar Brazilië is paus JohannesPaulus II begonnen Por tugees te leren. Het Romeinse dagblad „II Tem po" bericht, dat Antonio Expedi te Marcondes, pastoor in Perdi- zes (Brazilië) naar Rome is ge komen om de paus les te geven „II Tempo" schrijft, dat zijn taak niet moei lijk zal zijn, want ten eerste kent de paus al een beetje Portugees en ten tweede heeft hij een ta lenknobbel. De paus wordt in juli 1980 in Bra zilië verwacht, hoewel het Vati caan nog geen bijzonderheden heeft gegeven. Het voortbestaan van de ka tholieke kerk op Cyprus loopt gevaar, zo heeft de vica ris-generaal van het maroni- tisch-katholieke bisdom Cy prus, Jean Foradaris, in een rapport laten weten aan zijn bisschop Elias Farah, die nu in Libanon woont. Bij de be zetting van het noordelijk deel van het eiland door het Turkse leger zijn de meeste katholieken gevlucht met achterlating van hun bezittin gen en leven nu in opvang kampen in het zuiden van het eiland. Gebrek aan werk en huisvesting heeft vele katho lieken doen emigreren. Van de tienduizenden die voor heen op het eiland woonden zijn er nauwelijks nog 5500 over. De achtergeblevenen wonen verspreid tussen de gTieks-orthodoxe bevolking. Het gevaar is groot, dat de katholieken worden geassimi leerd en ophouden als zelf standige groep te bestaan. De vierde conferentie van ka tholieke en protestantse theolo gen uit de derde wereld zal van 20 februari tot 20 maart worden gehouden in Sao Paulo in Brazi lië. Het thema van de bijeen komst is: „De ecclesiologie in Latijnsamerikaanse contekst". De oudste inwoonster van Frankrijk is een religieuze en wel zuster Julia van de orde van de Charté de Besan^on. In haar klooster te Nimes heeft zij haar honderdelfde verjaardag in goede gezond heid gevierd. Zij neemt nog actief aan het kloosterleven deel, ondanks het feit, dat zij indertijd ternauwernood mocht intreden wegens haar gebrekkige gezondheid. Het dertigste congres „Kerk in Nood" zal van 30 juli tot 3 au gustus in Königstein worden ge houden. Het thema is „Onze verantwoordelijkheid voor de vervolgde kerk". Het internati onale congres zal zich niet al leen bezig houden met de ver volging van christenen door atheistisch-communistische re giems, maar ook met de vervol ging van de kerk wegens haar sociale betrokkenheid in landen van de derde wereld, zoals in Latijns-Amerika, alsmede met de onderdrukking van christe lijke minderheden door andere godsdienstige groeperingen. Vooral zal de vraag naar de verantwoordelijkheid van de Westeuropese christenen voor de vervolgde geloofsgenoten aan de orde komen. Henry van Engelen, die al ja ren actie voert tegen secten, is naar hij heeft medegedeeld in de val gelopen van enkele le den van de Moon-secte. Hem werd gevraagd te komen bij een „twijfelend lid" van de sec te. Daar werd hij opge wacht door een aantal leden, die hem sloegen en presten tot het tekenen van een belof te al zijn belastend materiaal over te dragen. In zijn auto gingen drie secteleden mee naar zijn flat in Zandvoort, maar bij het politiebureau van die plaats sprong Van Engelen uit de wagen en lichtte de politie in. De drie secteleden in zijn auto wer den gehoord.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4