Gemeente sloopt dak boven van kamerbewoners 'lannen voor vervangende ïieuwbouw in De Kooi Kortere opnameduur bedreigt financiële positie AZL 1>REIGENDE PLANNENZONDER VERVANGENDEWOONRUIMTE CDA-raadsleden verontwaardigd over irritatie bij Leids college Fietsster gewond op Morsweg LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 JANUARI 1980 PAGINA 3 JsiDEN Veertien ka- jrbewoners aan de Ui- •stegracht 9 in Leiden n de kans binnen- »rt dakloos te worden, it als de gemeente haar ,nnen tot sloop van gebouw en de er- t gelegen meubel- jakerij inderdaad uit- '9jert. Het bedrijf en het z.jderkomen voor de ka merbewoners, allen stu- gjnten, zou moeten wij- 3» voor de bouw van "mgezinswoningen, die ^lar in het ontwerp-be- emmingsplan Pancras- zijn geprojecteerd. °jor de studenten, die al tijd in het pand is geen oplossing asjzocht. Het ernaast lig- jnde timmerbedrijf ziet fk niets in een gedwon- >on verhuizing en pro beert al geruime tijd laachtig tegen het be- (semmingsplan. Morgen- a fond wordt in de s°(kdscommissie ruimte- 2|ke ordening over het (ortbestaan van het on- Jrkomen van de stu jnten en het bedrijf ge- iroken. De eigenaar in het bedrijf A.C. SJinkenberg zal dan Aet alternatieve plan- ikin komen en ook de '"bdenten zullen probe- meer gehoor voor an problemen te krij- fin. Studentenhuisves- ■jig en het buurtcomité jllen zich eveneens niet (betuigd laten. Enkele kamerbewoners voor het pand Uiterstegracht 9, dat op de nominatie staat gesloopt te worden. Buitenaards In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor- straat 17 wordt dinsdag 15 januari de volgende lezing gehouden in de cyclus over de oorsprong van mens en kosmos. Ditmaal houdt D.J.P. Kok van het Theoso fisch Genootschap een lezing onder de titel: „Is er bui tenaards leven?". De lezing begint om acht uur, de toe gangsprijs is vier gulden vijftig (leden twee gulden vijftig). Koffieconcert Het koffieconcert, dat K&O zondag 13 januari in de foyer van de Stadsgehoorzaal organiseert, wordt verzorgd door het Trio Alclapia. Door de bijzondere samenstelling van het trio is het mogelijk werken ten gehore te brengen, die zelden in de de concertzaal worden uitgevoerd. Het trio be staat uit de altviolist Ernö Steier, de clarinettist Bert van den Akker en de pianiste Noor Relijk. Het programma wordt geopend met 'Fünf Stücke' van Max Bruch, waarna 'Vier Stücke voor claniret en piano van Alban Berg wordt vertolkt. Tot slot wordt het 'Kegelstatt-trio' van Mozart uitgevoerd. Het concert begint om 11.30. De voorverkoop van kaarten vindt plaats op het bureau van K&O aan de Oude Vest. Telefonisch plaatsbespreken is mogelijk op nummer 141141. Les petites fuges De nieuwste film van de Zwitserse regisseur Yves Yer- sin 'Les petites fuges' wordt vrijdag 18 januari ver toond in het Kijkhuis aan de Leidse Vrouwenkerk- koorstraat 17. De film duurt twee uur en 15 minuten. Het tragi-komische verhaal gaat over de boerenknecht Pipe (Michel Robin) die voor het eerst de vrijheid krijgt door zijn pensionering. Hij koopt een brommer en gaat de wereld verkennen. Er zijn twee voorstellin gen, te weten om acht en elf uur: de toegangsprijs is vier gulden vijftig (leden twee gulden vijftig). Dooidagen Het Sociaal Pedagogisch Centrum houdt vrijdag 18 en za terdag 19 januari zogenaamde dooidagen zwakzinnigen zorg" in clubhuis „Morschwijk" aan de Topaaslaan. Er is ■een informatiemarkt ingericht, waaraan tal van Leidse in stellingen die zich op de een of andere manier met zwak zinnige zorg bezighouden, deelnemen. Tevens worden er films over de verschillende soorten zwakzinnige zorg ver toond en verzorgt de zwakzinnige band „De Sleutels" ver schillende optredens. Het clubhuis is voor deze „dooida gen vrijdag van vier tot negen uur en zaterdag van tien tot vijf uur open. zijn niet tegen de bouw van eengezinswo- Bgen. We weten dat er veel gezinnen al heel |g op zoek zijn naar een geschikte woning, lar ook een student of een werkende jongere ■Immers een mens en moet ergens een dak bo-, k4p z'n hoofd hebben. Op het gemeentehuis w3ft men maar van de gezinnen uitgaan en zo jjlen steeds weer veel alleenstaanden uit de fit. Dat wij nu zo maar dakloos kunnen wor- n, is hier een voorbeeld van. De voorzitter p de werkgroep Pancras-Oost van het bureau idsontwikkeling. de heer Eggenkamp, heeft gezegd dat hij zich niet wenste te be- 'ien met het zoeken naar andere huisvesting in we hem vroegen waar we naar toe moes als er gesloopt ging worden. We moeten dus ïr zien", aldus student Wout de Jong. "De leente heeft dit pand ongeveer 12 jaar gele- opgekocht van de firma Zaalberg en Van jk die hier een bedrijf had. Hier zou een weg rden aangelegd. Klinkenberg heeft toen de iden weer van de gemeente gehuurd, maar in de wetenschap dat over een tiental jaren sloop zou kunnen plaatsvinden. De heer Klin kenberg heeft het pand toen verbouwd tot ka mers voor studenten. We hebben hier nu alle maal een aardige kamer en niet zo'n hoge huur. In het huurcontract dat wij hebben getekend stond echter nergens vermeld dat het gebouw gesloopt zou worden". Niet alleen de studenten voelen zich in hun huisvesting bedreigd. De heer Klinkenberg, die naast het studentenonderkomen een meubelfa briekje heeft, wil ook liever aan de Uiterste gracht blijven. „De ruimte die ik hier heb is zeer geschikt. Het bedrijf is milieuvriendelijk en het biedt aan elf mensen werk. Als ik moet verhuizen zullen de kosten te hoog worden en loop ik de kans het niet meer te kunnen bol werken. Vooral door de huuropbrengst van de studenten ben ik in staat mijn bedrijf draaiende te houden. Daarom wil ik ook niet dat de stu denten verdwijnen. Ik heb alternatieve plan nen laten maken, door architect Hofman. In deze plannen kan het bedrijf dan blijven be staan, maar de gevel wordt zo aangepast dat het met de rest van de te realiseren nieuwbouw in overeenstemming is. Ik heb over deze plannen contact gehad met stedebouwkundigen en die zeggen dat het goed past in het stadsbeeld. Ik zou het gebouw dan van de gemeente kopen. Met de huuropbrengsten van de studenten kan het bedrijf dan nog lange tijd voortbestaan. Een ander alternatief is dat er in het gebouw waar nu de studenten zitten 6 tweekamerapparte menten komen. Hierdoor zou het gemiddelde aantal woningen in het bestemmingsplan opge vijzeld kunnen worden. De studenten moeten er dan wel terzijnertijd uit. Het uitvoeren van plannen duurt echter altijd vrij lang en de stu denten zouden op die manier nog geruime tijd kunnen blijven en de tijd hebben naar wat an ders uit te zien. Zoiets is altijd beter dan dat ze er al op 1 juli dit jaar uit moeten. Van mij mo gen ze blijven hoor, maar als mijn bedrijf ge handhaafd kan worden als er die 6 tweekame rappartementen komen dan kies ik daar toch voor", aldus de heer Klinkenberg. Voor de voorzitter van de werkgroep Pancras- Oost, de heer W.M.N. Eggenkamp ligt het alle maal veel gecompliceerder. „De hele buurt en de toekomstige bewoners hebben in samenwer king met de gemeente een plan opgesteld, waarbij er al vanuit is gegaan dat Klinkenberg was verdwenen. Logisch ook, omdat hij per slot van rekening al per 1 januari 1978 moest zijn vertrokken van de Uiterstegracht. Nu komt hij. met andere plannen Uitstekend natuurlijk, maar ik weet niet of dit plan gehoor zal krijgen bij het college, dat moet gewoon afgewacht worden. Ook de studenten wisten al heel lang dat ze naar wat anders moesten uitzien. In au gustus vorig jaar zou over deze zaak al in een commissievergadering zijn gesproken en een uitnodiging voor deze vergadering is naar hen verstuurd. Sinds die tijd moeten zij het dus al weten. De gemeente hoeft zich dus ook niet verantwoordelijk te voelen voor de studenten in dat pand. De heer Klinkenberg wist hoe de zaken stonden en had dat aan zijn huurders duidelijk moeten maken", aldus de heer Eggen- kamD. voorgevel van de woningen aan de Javastraat. CRSTE SPADE GAAT OVER TWEE MAANDEN IN DE GROND DEN De commissie Ikshuisvesting bleek gis- zeer ingenomen 't de door architect M.P. lutte getoonde plannen nieuwbouw in de Leid- ijk De Kooi. In de plan zijn eengezins- en be- irdenwoningen, aangepas- woningen voor invaliden dl tweepersoonshuishou- jjis geïntegreerd opgeno- Jn. De vervangende nieuw- (iw voor 186 woningen ge- d«rt in opdracht van wo- Qgbouwvereniging Werk- ^nswoningen. De sloop en jfvangende nieuwbouw zal worden uitge- ilprd. m i' vangende nieuwbouw rdt het eerst gerealiseerd in Javastraat en de Timor- straat. Verwacht wordt dat daarmee over twee maanden kan worden begonnen en dat dit eind 1980 gereed is. Het gaat om 36 woningen, bestaan de uit twee-, drie-, vier- en vijf kamers. Op de begane grond zullen de twee- en drie kamerwoningen worden gere aliseerd, terwijl er op de eerste etage tweekamerwoningen zullen komen. Op de hoeken van de straat zullen de huizen wat ruimer uitvallen en over vier of vijf kamers beschik ken. Deze huizen worden ge bouwd door Noorlander b.v. en zullen een huur van gemid deld 400 gulden moeten op brengen. Nadat de Javastraat en Timor- straat eind van dit jaar gereed zullen zijn, wordt met de ver vangende nieuwbouw in At- jehstraat, Ringkade, Park straat. Kooilaan. Bilitonstraat en het Kooipark begonnen.. Deze plannen zijn nog niet uit besteed en moeten nog wat meer worden uitgewerkt. Een opmerking van het raadslid Beijen tijdens de commissie vergadering of een zo geva rieerde bouw niet te duur zal worden, kon door architect Schutte ontkennend worden beantwoord. Overal zijn nage noeg dezelfde maten gebruikt, alleen heeft men hier en daar wat extra. In het nieuwbouwplan komt de de Bankastraat niet meer voor. Aan de Atjehstraat komt gestapelde bouw met op de be-, gane grond eengezinswonin gen en op de eerste verdieping bejaardenwoningen. De be jaardenwoningen hebben nog een berging op de begane grond. Op de eerste etage is een galerij gecreeerd waardoor de woningen bereikbaar zijn. De etage is te bereiken met een lift. Aan de Ringkade wordt ook gestapelde bouw ge realiseerd. Hier wordt de eer ste etage voor één- of tweeper soonshuishoudens bestemd. Aan Parkstraat, Kooilaan en Bilitonstraat komen eengezins woningen, alle voorzien van een tuin en berging. Achter de bebouwing zal een groenvoor ziening worden aangebracht. In het Kooipark zullen de hui dige twee blokken met acht woningen op dezelfde plaats weer herrijzen. Een poging van het college om deze wo ningen op de monumentenlijst- te plaatsen is niet gelukt. De 16 woningen die in het park komen zijn gedeeltelijk vier- ep vijfkamerwoningen. LEIDEN De twee CDA- raadsleden mevrouw C. Kramp en de heer A. van der Waals hebben het colle ge van b en w opnieuw vra gen gesteld over de realise ring van een daklozencen- trum in Leiden. De vorige vragen waren door het colle- BESTUUR ACADEMISCH ZIEKENHUIS IN NIEUWJAARSREDE: LEIDEN De teruglopende bezettings graad van het Academisch Ziekenhuis Lei den bedreigt de financiële positie van het ziekenhuis. Dit constateerde gistermiddag de heer J.P.M. Hendriks, voorzitter van het bestuur van het AZL in zijn nieuwjaarsrede. De heer Hendriks ziet hierin indirect een mogelijkheid om zonder iemand schade te berokkenen een bezuinigingsoperatie door te voeren door afstoting van capaciteit. Overigens is die teruglopende bezettings graad geen typisch Leidse aangelegenheid, maar een landelijke tendens. In zijn nieuw jaarsrede ging de voorzitter van het bestuur ook in op de Leidse nieuwbouwplannen en de naderende overheveling van de academi sche ziekenhuizen van het ministerie van Onderwijs naar het ministerie van Volksge zondheid. Al jaren valt bij het Leidse Academisch Zieken huis een toenemend aantal opnamen te zien, gepaard aan een teruglopende opnameduur. De positieve en negatieve effecten hiervan hielden elkaar lange tijd in evenwicht. Nu lijkt het erop, dat het aantal opnamen zich min of meer gaat stabiliseren, terwijl de gemiddelde opna meduur blijft zakken, resulterend in een leeg stand van een omvang, die landelijk gezien on ontkoombaar en binnen afzienbare tijd leidt tot afstoting van capaciteit. De heer Hendriks noemde het korter worden van de opnameduur een positief verschijnsel, maar waarschuwde ervoor, dat door een tendens van overcapaciteit elders ook de voor academische ziekenhuizen zo belangrijke elementen als onderwijs en re search in het gedrang dreigen te komen. „De fi nancieringsstructuur moet door deze ontwikke lingen wel worden aangepast om de exploitatie niet nadrukkeleijk in gevaar te doen komen. Het overleg met het ministerie is reeds geopend om tijdig op de omstandigheden t^, kunnen in spelen. Dat de gevolgen voor de tariefstructuur ingrijpend zullen zijn, is zonder meer duide lijk.", aldus de heer Hendriks. Nieuwbouw Minister Pais van Onderwijs zal in elk geval zelf de eerste paal voor de nieuwbouw van het AZL slaan. Dit maakte gistermiddag voorzitter van het AZL bestuur Hendriks bekend. Het AZL verwacht een bouwtijd van zo'n vijf jaar. Gedurende de bouwtijd moeten noodoplossin gen worden getroffen voor de diverse afdelin gen die straks in de nieuwbouw worden onder gebracht en thans zich nog in onverantwoorde situaties bevinden. De heer Hendriks noemde het brengen van de ziekenhuizen onder het mi nisterie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne een positie aangelegenheid („een vervulling van een reeds lang gekoesterde wens"). Hij sprak over het feit dat in ons land eindelijk eens een totaal beleid op het terrein van de Volksgezondheid gevoerd kan gaan worden met daarin een centrale plaats voor de acade mische ziekenhuizen. Heel wat minder positief over de nadere over heveling van de academische ziekenhuizen naar een ander ministerie was prof. dr. G.J. Tammeling, decaan van de Medische Faculteit in zijn nieuwjaarsrede. De hoogleraar sprak over een enorme operatie, waarbij 'intensive care' geen overbodige luxe zou zijn. Hij noemde de ingreep met name voor universiteit en facul teit zeer groot en riskant. „De faculteit veran dert niet alleen haar relatie met het ziekenhuis, maar ook die met de universiteit", aldus prof. Tammeling. Hij constateerde daarbij, dat de fa culteit der geneeskunde wezenlijk verschilt van alle andere faculteiten en dat voor 'medicijnen' de universiteit niet meer is dan een doorgeef luik voor de autonoom opererende faculteit met afwijkende werktijden en de patiëntenzorgtaak. ge nogal geïrriteerd afge daan met onder meer de op merking dat de raadsleden „naar de bekende weg vroe gen". Beide raadsleden heb ben zitting in de raadscom missie maatschappelijke aangelegenheden, waar wet houder P.H. Schoute, vol gens zijn zeggen, meermalen mededelingen over de voort gang heeft gedaan. De twee raadsleden blijven op hun standpunt staan dat het college wel erg veel tijd verlo ren heeft doen gaan door na dat eind 1978 een rapport over de wijze waarop het centrum moest worden beheerd, is uit gebracht, pas eind 1979 een nieuwe werkgroep, de stich ting „Opbouw Onderdak" i.o. in het leven heeft geroepen met de opdracht de beheers vorm voor het centrum op nieuw te bekijken. Het college was niet bijzonder blij met de grote rol die in de eerste rap portage aan het Leger des Heils was toegekend. De twee CDA-raadsleden ver wijten het college dat het pas nadat door hen vragen over de zaak zijn gesteld in de raads commissievergaderingen mededelingen heeft gedaan. Bovendien vinden zij het hoogst merkwaardig dat het Leger des Heils pas nadat de nieuwe, stichting „Opbouw Onderdak" i.o. was geïnstal leerd te horen heeft gekregen dat de medewerking aan de totstandkoming van het daklo- zencentrum voorlopig niet meer op prijs werd gesteld. LEIDEN Een 17-jarig meisje uit Gouda is gister morgen gewond geraakt bij een aanrijding op de Mors weg. Het meisje passeerde op haar fiets juist een aantal gepar keerde auto's toen zij door een personenauto met aanhanger werd ingehaald. De aanhanger bleek iets breder dan de auto te zijn en raakte de fietsster die kwam te vallen. Ze moest met gekneusde ribben voor onderzoek naar het Acade misch Ziekenhuis worden overgebracht. De automobilist is na het ongeval doorgereden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3