Vrijwillige boycot Iran niet meer dan „„politiek gebaar" lussische diplomaten uitgewezen, luchten van Aerof lot beperkt Tweeduizend kruideniers zonder melk I Vakcentrale MHP roept op tot algemene matiging NEDERLAND WIL OLIE NIET MISSEN lRTER verhoogt druk op moskou I iekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes M.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: aal 46,30; jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 9 januari 1980, 70e jaargang no. 21549 Sloane Om 22.11 uur op Ned. II eerste deel „A man called Sloane" en om 20.32 uur „Totaal" met o.a. The Shirts. Om 20.00 uur op Ned. I tv-spel „Terug van weggeweest" en om 20.55 uur „Ot...en hoe zit het nou met Sien?". Lichte vorst Veel bewolking, maar geen sneeuw van betekenis. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt Matige wind uit oostelijke richtingen. Morgen zon: 8.44 - 16.46. Schev. hoogw.: 8.01 en 20.15. Laagw.; 3.21 en 16.09. 1hs man! VERDAM Mannen ijden onder hun rol tan. kunnen vanaf 1 t telefonisch hulp en oeken in Amsterdam. 'PS een van de initia- 'niers moet de „man- jn" een „impuls ge- an het proces van de i en-eman cipa tie nelijke) vrijwilligers j het helpend oor bie- tan mannen die in de p ziten met het tonen tederheid tegenover genoten en vrouwen, het het ontwikkelen huishoudelijke vaar- v -den. John van der Wiel sportman van '79 De schaker John van der Wiel is gisteravond uitgeroepen tot de Leid- se sportman van het jaar 1979. Nationaal kampioen en kandidaat grootmeester Van de Wiel kreeg de Zilveren Sleutels en de geldprijs van duizend gulden. Hier wordt hij gelukge wenst door burgemees ter Vis van Leiden. Zie verder pag. 9 Kabinet trekt betogers aan DEN HAAG Met de komst van het ka binet Van Agt is het aantal betogingen op Het Binnenhof sterk gestegen. In de laatste twee jaren van Den Uyl, aldus Ka mervoorzitter Dolman in zijn Nieuwjaarstoespraak, waren het er 46. Dit aan tal steeg onder Van Agt tot 254. Of er enig ver band bestaat tussen het kabinetsoptreden en de demonstraties, kon (wil de) Dolman niet zeggen.^ Landbouwschap vergiste zich in de weg DEN HAAG Het Land- bouwschap heeft - in tegen stelling tot wat het vorige week in een persbericht liet weten - helemaal geen bezwaar tegen de aanleg van rijksweg 19 (A4) tus sen Den Haag en Schie dam. Het schap heeft nu in een nieuw persbericht laten we ten wat het, in een brief aan de verkeerscommissie uit de Tweede Kamer, óver die weg allemaal allemaal aan goeds heeft verteld. Man week vast in relaxhuis TERNEUZEN De po- litie van Temeuzen heeft een 33-jarige explo itant van een „relax huis" aangehouden. De man had zeven dagen lang een 55-jarige stadge noot in zijn inrichting vastgehouden, mishandeld en bestolen. De exploitant loodste op 27 december de toen dronken man mee naar zijn club, mishandel de hem, liet hem bankche ques tekenen en zijn auto papieren op zijn eigen naam overschrijven. Rubberslangen verjagen duiven OKLAHOMA CITY - Slan- gen van rubber hebben de uitwerking die geboortebe- perkingspillen en lawaai makers niet hadden. De duiven die zitten op de daklijsten boven de ingang van het Kapitool in Oklaho ma. blijken zich te laten ver jagen door de rubberslangen van groen en zwart met zichtbare giftanden die op de lijsten zijn aangebracht. De marmeren trap van het Ka pitool wordt nu niet langer bevuild. Moskeebezetters terechtgesteld MANAMA (Bahrein) In Sa- oedi-Arabië zijn vandaag 63 mensen terecht gesteld die in november van het vorige jaar hebben deelgenomen aan de gewapende bezetting van de grote moskee in Mekka. Dit is bekend gemaakt door het Sa- oedische ministerie van bin nenlandse zaken in een be richt dat door het nieuwsa gentschap van de Golfstaten is verspreid. De terechtstellingen zouden in verscheidene steden zijn voltrokken. De Saoedische radio maakte er in zijn nieuwsuitzending van van middag geen melding van. Aanslag op busremise in Belfast In Belfast Is vannacht een aanslag gepleegd op een busremise, die daarna volledig uit is gebrand. Op de foto: een overzicht van de aangerichte ravage. Op deze manier heeft Noord-lerland al zo'n 750 bussen verloren. LOONPAUZE HELPT NIET (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De MHP, de vakcentrale voor bonden van middelbaar en hoger personeel, wijst een door de rege ring op te leggen loonpauze van enkele maanden af. Zo'n overheidsingrijpen is echter volgens de centrale alleen te voorkomen, als de sociale partners overeenkomen voors hands af te zien van een loonstijging bovenop de prijs compensatie. De MHP is bereid zo'n overeenkomst met de werkgevers en de overheid aan te gaan, zo heeft haar voorzitter, drs.H.van der Schalie, vandaag gezegd. Volgens de voorzitter van de MHP is er een allesomvattend matigingsbeleid nodig. Dat kan worden bereikt, als morgen tijdens het gesprek tussen ovèrheid, werkgevers en vakbe weging in de Stichting van de Arbeid wordt afgesproken, dat de vakbeweging haar looneis laat vallen, dat de werkgevers de nog wel aanwezige ruimte gebruiken voor verruiming van de werkgelegenheid en dat de overheid zich in haar uit gaven verder matigt en een stringenter prijsbeleid voert. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Meedoen van Neder land aan een economische boycot van Iran, wat de Verenigde Staten graag zouden zien en waar het kabinet vrij dag over beslist, zal niet meer kunnen zijn dan het maken van een politiek ge baar. Materiële effecten zal een derge- f lijke actie niet of nauwelijks kunnen hebben, zo verluidt het in regerings kringen. De belangrijkste reden daar van is dat Nederland het niet zonder Iraanse olie meent te kunnen stellen en er daarom niet voor voelt een beroep op het bedrijfsleven te doen om de import daarvan te staken. Wel is er een kans dat de regering an dere bedrijven zal vragen de contacten met Iran voorlopig op te schorten. Daar bij is vooral te denken aan het scheep en luchtvaartverkeer. Het is vrijwel uit gesloten dat de regering een dergelijke boycot verplicht kan stellen. Dit vanwe ge het ontbreken van een daartoe strek kende resolutie van de Veiligheidsraad en het nog niet van kracht zijn ge zien de houding van de Eerste Kamer is het zelfs de vraag of het er de eerste ja ren van komt van de Sanctiewet. Donderdag of vrijdag zal de tweede ka mercommissie voor buitenlandse zaken over deze zaak overleg voeren met mi nister Van der Klaauw, die zoals be kend hiervoor uit de Antillen is terug gekeerd. De kamerleden keren van kerstreces terug. Om het overleg is ge vraagd door de CDA-kamerleden De Boer en Gualthérie van Weezel. (Zie verder pag. 15) SHINGTON/KA- pL President Car- heeft de Russische in- iging in Afghanistan grootste aanslag op trede genoemd sinds tweede wereldoorlog een schandelijker dan de Russische venties in Honga rije en Tsjechoslowakije, resp. in 1956 en 1968. Te genover ongeveer hon derd Congresleden ver- klaarde de president dat de Verenigde Staten een sterke vloot op de been zouden houden op de Arabische Zee om te wa ken tegen verdere Russi sche expansie. De Ameri kaanse maatregelen zul len vermoedelijk niet leiden tot terugtrekking van de Russische troe pen, maar wel een grens stellen aan de Russische dadendrang, die een be dreiging is van de Ame rikaanse veiligheid, al dus Carter. Carter deed zijn uitspra ken nadat hij eerder nieuwe maatregelen had ,afgekondigd om Moskou onder druk te zetten: de uitwijzing van 17 Russi sche diplomaten, die deel zouden gaan uitmaken van de staf van een Rus sisch consulaat in New York, de terugtrekking van 7 Amerikaanse di plomaten uit Kiev, die toezicht hielden op de o- pening van het Ameri kaans consultaat in die stad, en het intrekken van de toestemming aan de Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot voor een derde wekelijk se vlucht op de VS. Deze laatste maatregel kan van invloed zijn op het vervoer tijdens de Olym pische Spelen, de komen de zomer. Washington heeft 2,2 miljard dollar beschikbaar gesteld om graan op te kopen dat niet aan de Sovjet-Unie geleverd kan worden. Volgens het Pentagon, het Amerikaanse minis terie van defensie, heb ben de Russen zich in Afghanistan nog niet in het binnenland gewaagd, maar hebben zij zich in gegraven rond de grote steden, vliegvelden en wegknooppunten. Er hebben volgens het Pen tagon dit in tegenstel-, ling tot berichten uit Ka boel en Pakistan nau welijks gevechten plaats gevonden tussen de Rus sische troepen en het Af ghaanse verzet, sinds hun aankomst in het land. (Zie ook pag. 15) Tederlanders actie tegen lussich \p treden in Lfghanistan EN HAAG Onder lei- ng van het Tweede Ka- erlid R. E. F. M. Nijhof in DS'70 demonstreren orgenavond bij de Russi- he ambassade zeker hon- rd Nederlanders tegen it ingrijpen van Rusland wat de organisatoren temen, binnenlandse za- :n van Afghanistan en ;t sturen van troepen lar dat land. Het is de irste demonstratie in Ne tland tegen dit Russisch itreden. De PvdA is van an het demonstrerend trzet in Nederland tegen t optreden te bundelen eventueel een groot- theepse demonstratieve jeenkomst te houden, zo eeft de voorzitter van de vd A-Tweede Kamerfrac- e drs. J. Den Uyl laten 'eten. ok de Communistische artij Nederland vindt het ptreden van Rusland in fghanistan onjuist. Dit iel gisteravond op te ma- en uit een gesprek, wat actualiteitenrubriek randpunt van de KRO isteravond had met het ■PN-Tweede Kamerlid- flarcus Bakker. Actiesin zuivel breiden zich uit (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Ook van morgen nog was er geen en kele reden tot hoop dat de acties van de hpnderd mel krijders van CMC-Melkunie in Amsterdam en Rotter dam op korte termijn zullen worden beëindigd. De acties hebben zich integendeel van daag verder uitgebreid. Ook bij Domo in Groningen re den de chauffeurs niet uit. De gevolgen van de acties waren vandaag ook in de winkels merkbaar. Een klei ne tweeduizend melkhande laren, kruideniers en super- markts kregen geen verse melk; ook de 315 filialen van Albert Heyn werden niet be voorraad. De voorzitter van de Raad van Bestuur van CMC, 'Timmer, zei vanmorgen in een gesprek op de radio eerst de resultaten van het onderzoek te willen afwachten naar een mogelijke wijziging van de functiewaar dering van de arbeiders in de zuivelindustrie. Timmer wilde dan ook niet ingaan op de eis van twintig gulden netto per week. Hij zei het niet uit te sluiten dat dat onderzoek zal uitwijzen dat binnen het raam van de cao sommige chauf feurs een hoger loon moeten krijgen, maar wilde op het uit eindelijke resultaat niet voor uitlopen. Timmer wees er voorts op dat nog los van de eisen die in zijn bedrijf zijn gesteld, de eisen die de voedingsbonden FNV op landelijk niveau op tafel hebben gelegd een loonsverbe tering van acht tot tien pro cent betekenen. „Wij zijn een Ook de filalen van Albert Heyn zijn getroffen door de acties bij CMC/Melkunie. Nieuwe voorraad werd niet aangevoerd, vandaar de oproep aan de klanten om niet meer dan twee liter melk in het boodschappenwagentje te laden. coöperatie. Voor de bij ons aangesloten boeren zou dat een inkomensderving van ƒ20 tot ƒ25 per week betekenen. Zo'n lastenverzwwaring drukt extra sterk, gezien hun toch al moeilijke positie binnen de EEG", aldus Timmer. Na een overleg van de werk geversorganisaties in de zuivel werd gisteren duidelijk dat pas tot juridsche stappen zal wor den overgegaan als vast staat dat de bonden de acties steu nen. „Dat weten we nog steeds niet zeker", aldus een woor- voerder, die opnieuw een be roep deed op de chauffeurs om de acties op te schorten totdat het resultaat van de functie waardering bekend is. De vak- groepsraad zuivel van de voe dingsbond CNV vindt dat er zo snel mogelijk nieuw overleg met de werkgevers op gang moet komen. Zij vinden het voldoende als straks de even tueel vast te stellen toeslagen op het basisloon met terugwe- kende kracht tot 1 januari 1980 worden uitgekeerd. Het CNV wil de acties dan ook niet ondersteunen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1