Australië zet Oranj e voor schut Eric Heiden schittert in drielandentoernooi Uitslagen Hilversum Merit.'t Beste vanbeide: Licht en lekker. JPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 JANUARI 1980 PAGINA 17 )OELMAN MAARTEN SIKKING: „HET WAS MIJN SCHULD" Theo Nolten gecremeerd Sportwereld RUSSISCHE SCHAATSERS STELLEN TELEUR Geen kans hartchirurgie „Zonnestraal" f€* 'opangelov de snelste Merit. De teer- en nicotine-arme sigaret met 'n volwaardige en dus lekkere smaak. Dankzij het unieke 'Enriched flavor' procédé. Meer smaak, minder teer en nicotine 't Beste duseigenli|k van Wl beide Proef Merit - en ontdek zelf dat lichter roken ook V lekker kan zijn. MERIT1 Na-competitie en geld voor verliezende ijshockeyteams BUNNIK —De vijf eerste di visieclubs in de Nederlandse ijshockeycompetitie, die zich niet plaatsen voor de play-offs voor het Nederlands kam pioenschap, kunnen een on- derlingena-competitiespelen. Hiervoor is een prijzenpot be schikbaar van 50.000 gulden, binnen gebracht door een sponsor. De winnende ploeg in de na- competitie ontvangt 12.000 gulden, nummer twee 11.000, nummer drie 10.000, nummer vier 9.000 en nummer vijf 8.000 gulden. Op de bondsver gadering van de NIJB van gis teravond in Bunnik, die slechts anderhalf uur duurde, werd ook besloten alle spelers van het Nederlandse team, dat de wereldtitel in de b-groep veroverde, te eren met de bronzen bondsmedaille. Begeleidings team voor Lake Placid Den Haag Het bestuur van het Nederlandsch Olym pisch Comité heeft de bege leiding aangewezen voor de Nederlandse ijshockey- en schaatsploegen, die van 13 tot en met 24 februari deel nemen aan de Olympische Winterspelen in Lake Pla cid. De begeleidingsteams zien er als volgt uit: IJshockey: F. H. Schweers (chef d'equipe), D. Smit (technisch directeur), J. A. Serrarens (arts), K. Crou- wel (masseur), H. Westberg (coach) en H. Serierse (materi aalverzorger). Schaatsenrijden: D. de Vroo- men (chef d'equipe), C. P. J. Ie Nobel (arts), A. Meyerink (masseur), E. van 't Oever, J. Jorritsma en A. Krook (coa ches). DEN HAAG Velen, voor al uit de sportwereld, waren gisteren aanwezig bij de cre matie van de ex-bokser Theo Nolten die op 62-jarige leef tijd plotseling overleed. Theo Nolten was als amateur kampioen in het vlieggewicht. Toen hij tot de rijen van de profs was overgegaan, behaal de hij de Nederlandse titel in zowel het bantam- als het vlieggewicht. Theo Nolten. een sportieve, hard stotende en in geheel Europa veel ge vraagde bokser, die tweemaal tegen de Europese kampioen uitkwam, was in het dagelijks leven werkzaam in de bouw als metselaar. Henk Nooren toch prof Den Haag Henk Nooren heeft zich buitenspel ge plaatst voor de Spelen van Moskou. Nederlands toprui- ter tekende als professional bij de Brabantse zakenman Van Opstal. Nooren heeft afgezien van de mogelijkheid de overeenkomst pas na de spelen te onderteke nen. Om twee redenen. Ten eerste zou hij daarvoor veel in komsten derven, want Van Opstal zou pas na de onderte kening de betaling laten be ginnen. Ten tweede meent Nooren dat zijn Olympische paard Valmonte met zijn zes jaar nog te jong is om de zware voorbereidingsperiode mee te maken. Nederlaag Punch (Van onze basketbal medewerker) DELFT Punch heeft gisteravond te gen Amstelveen een onnodige nederlaag van 105-103 geleden. De Delftse basketbal- formatie bood Am stelveen goed tegen stand, maar te veel balverlies werd Punch in de slotfase van de wedstrijd noodlottig. Terwijl het Delftse pu bliek en Herman Pluim, na de vierde fout van de Amstelvener, een privé- oorlog uitvochten, bleven beide ploegen knap bij el kaar. Punch slaagde er re gelmatig in een achter stand weg te werken, des ondanks ging Amstelveen met een voorsprong van 60-56 rusten. Die achterstand is Punch niet meer te boven geko men. Nadat men een nade lig verschil van tien pun ten in de slotfase had te- uggebracht tot twee (101- 103) had Punch een te lecht schot om naast Am stelveen te komen. Am stelveen accepteerde het met dank en won uiteine- lijk met 105-103. Het de buut van Harry van Leus den in de basis bij Punch geeft vertrouwen voor het belangrijke duel zaterdag M tegen Donar. m Scores Punch: Strong 36, Taylor 20, Van Helfte- iren 20. Amstelveen: Wells 135, Crompton 20, Fopma Ageeth Vollard van BOB is hier twee Hongaarse verdedigsters te snel af en gaat scoren. BOB verrastin Europese bekerwedstrijd OUD BEIJERLAND Het dames basketbalteam van BOB heeft de eerste wed strijd in de kwartfinales van het toernooi om de Eu ropese beker voor lands kampioenen tegen BSE uit Boedapest zeer verrassend met 85-72 gewonnen. Bij rust was de stand 50-39. Voor BOB scoorden: Anita Blange (28), Carla de Liefde (17), Irene Maarschalkerweerd (30), Irma de Vroet (8) en Ageeth Vollaard (2). Door dit onverwachte resul taat gloort er voor BOB aan de horizon enig perspectief door te dringen tot de laatste vier. Groepswinnaar wordt vrijwel zeker het zeer sterke Mineur Pernik uit Bulgarije. Voor de tweede plaats, die ook recht geeft op deelneming aan de halve finales, ligt BOB volle dig in de races Daarvoor zal het moeten duelleren met BSE en Clermont Ferrand. KOPENHAGEN Joke Beu- sekom en Lene Koppen heb ben in de dubbelspelfinale van het internationale badminton- toernooi te Kopenhagen met 10-15, 15-2, 15-0 verloren van het duo Gilks/Perry. In de fi nale van het damesenkelspel zegevierde de Deense Koppen met 12-9, 11-2 over de Engels Gillian Gilks en bij de heren won haar landgenoot Morten Frost met 15-8, 10-15, 15-9 van de Indiër Prakash Padukone. VAL DTSERE Peter van der Swaluw en Katuscha Esser hebben in Val d'Isère de natio nale skititels in de combinatie veroverd. LONDON De amateurclub Harlow bereikte gisteravond na een zege van 1-0 op Leices- ter City de vierde ronde van het toernooi om de Engelse voetbalbeker. PARIJS Lucien van Impe, de tourwinnaar van 1976, te kent overmorgen een contract bij een nieuwe Franse forma tie. In de eerste helft ging het nog wel met ons. Maar in de tweede periode werden we com pleet weggespeeld". 1100ste treffer Nederland nam al na drie minuten de lei ding. Roderik Bouwman liep zich bij een solo vast en Litjens benutte de strafcorner die Bouwman er had uitgesleept, feilloos. Het betekende de 1100ste treffer in de histo rie van het Nederlands elftal. De Australi sche gelijkmaker was er één van een merk waardig soort. Een afgezwenkte voorzet van Ronald Riley werd door Paul Litjens van richting veranderd, waarna Sikking kans loos was. Litjens leek even voor rust een voor Nederland psycholigisch belangrijke treffer te hebben ge scoord, toen hij zijn tweede strafcorner inknal- de. Irvine evenaarde twee seconden na rust echter zijn prestatie, waardoor Oranje dat voor deel niet kon vasthouden: 2-2. Tot een tiental minuten in de tweede helft kon Nederland zich nog enigszins aan Australië op trekken. De Australiërs waren in die periode wel feller, maar omdat het veldspel van Neder land van iets betere kwaliteit was, was de te genstand nog redelijk te noemen. Toen braken er echter de drie minuten aan, waarin Neder land volkomen werden weggespeeld. Een fa lende Maarten Sikking en Nederlandse verde digers die van het kastje naar de muur werden gestuurd, boden de Australiërs vrij spel. Riley, Boyce en Batch zorgden voor een voorsprong van 5-3, waarop niets viel af te dingen. Van Heumen: „Op zo'n moment moet er tenminste één speler in de groep staan die de zaak gaat coördineren. Iemand die de ploeg uit de chaos kan halen. Een dergelijke speler was er giste ren bij Oranje niet te vinden. Ze hadden meer dan genoeg^met zichzelf te stellen. Met het ge volg dat Batch (hij kreeg van Ties Kruize alle vrijheid die hij zich wenste) de voorsprong tot 7-2 uitbouwde. Litjens bepaalde, door het weer benutten van een strafcorner, de eindstand op 7-3". HARRY VERMEULEN Wouter Leefers (links) in duel met een Australische verdediger. Duizenden Pakistani waren getuige van de pijnlijke nederlaag van het Nederlands hockeyteam. Pakistan nog ongeslagen KARACHI Het Westduitse hockeyelftal heeft gisteren zijn eerste nederlaag geleden in het internationale toernooi in Karachi. De Westduitsers verloren met 4-3 (2-1) van we reldkampioen Pakistan. De wedstrijd werd door 35.000 toeschouwers bijgewoond, hoewel het stadion slechts is berekend op 25.000 mensen. Talloze voor werpen werden op het veld gegooid, waaronder stenen, maar het spel werd niet onderbroken. Voor Pakistan scoorden Kaiee Mullah (2), Hanif Khan en Manzoorul. Blöcher en Strödter (2) zorgden voor de Duitse doelpunten. Pakistan bleef door deze zege als enige ongeslagen. De stand: 1. Pakistan 4 8 23-6 2. West-Duitsland 4 6 18-14 3. Australië 4 5 14-14 4. Nederland 4 4 17-16 5. Spanje 4 3 6-10 6. India 4 2 8-18 7. Engeland 4 0 8-16 OSLO De eerste dag van de schaatsinterland tussen Noor wegen, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie heeft bewezen dat Eric Heiden nog altijd een klasse apart is, maar ook dat Hilbert van der Duim straks bij de Europese kampioen schappen in Trondheim zeker niet kansloos is. Jan Egil Stor- holt en Kay Arne Stenshjem- met, de beide Noorse toppers, zoeken immers nog steeds ver twijfeld naar hun vorm, terwijl de Russen gisteravond op het ijs van Bislet in Oslo moesten constateren, dat hun toptijden van Alma Ata voor de zoveel ste keer niet op waarde kunnen worden geschat. Nog tien dagen hebben de Noren en Russen de tijd om naar een topvorm te groeien. Voor Stenshjemmet en de schaatsers uit de Sowjet-Unie lijkt dat echter onvoldoende om in Trondheim een rol van betekenis te kunnen spe len. Alleen Storholt, die in zijn woon plaats zijn vorig jaar in Deventer ver overde titel moet verdedigen, lijkt langzaam maar zeker de trainingsach terstand aan het wegwerken te zijn. Met de voorbereiding op het supersnel le olie-ijs van Alma Ata hebben de Russen al vaak de kous op de kop ge kregen, zodat vorig seizoen van die ge woonte werd afgeweken. Niettemin streek de schaatsploeg eind november toch weer op de dicht bij de Chineze grens gelegen Medeo-baan neer, waar gedurende de maand december een reeks van imponerende tijden werd neergezet. Victor Ljeskin kwam op de tien kilometer tot een tijd ver onder de magische grens van 15 minuten (14.41.13), terwijl Serge Martsjuk, Ser- gej Balasjov en Pavel Pegov op de 1500 meter ruim onder de twee minuten do ken. Gisteravond bleek echter alleen de Amerikaan Eric Heiden te kunne im- ponerèn. Heiden staat op eenzame hoogte. Alleen op de 500 meter lijkt de drievoudig wereldkampioen straks te kloppen, want tot groot enthousiasme van het publiek werd hij op de kortste afstand door Frode Rönning afgetroefd: 38.90 tegen 39.07. „Het liep vanavond echter niet zo lekker", verzekerde Eric Heiden na afloop, want ook op de sprint wil hij in Lake Placid het liefst op de hoogste trede van het erepodium staan. De Noorse sprinters waren in Bislet trouwens geweldig op dreef. Met uit zondering van Teije Andersen bleven zij op de 500 meter allen onder de 40 seconden, maar die laatste oefent zijn specialisme dan ook op de 1000 meter uit. In 1.18.77 zegevierde hij op deze af stand, juist voor de Rus Vladimir Loba- nov (1.18.95), die zo'n beetje als enige van zijn ploeg niet in de malaise deel de. De Amerikaanse sprinters kwamen in het hoofdstuk niet voor. Peter Schot- ting, de Nederlander die samen met Di ane Holum de training verzorgt, vond het echter niet verontrustend. „We zijn nog maar zo kort in Oslo, dat wij het tijdsverschil nog in de benen hebben. Bovendien moet onze beste man. Peter Muller, door griep verstek laten gaan". De drie kilometer werd voor Noorwe gen en de Sowjet-Unie een grote decep tie. Eric Heiden werd met speels gemak winnaar in 4.14.10, voor Bislet een baanrecord, terwijl Mike Woods zich met een tijd" van 4.17.77 zelfs op de tweede plaats nestelde. Hij versloeg in een persoonlijk duel Storholt, die de laatste twee ronden kracht te kort. Nog triester verging het echter Stenshjem met, die normaal gesproken moeiteloos Craig Kressler op forse achterstand zou moeten kunnen rijden. De Noor zat echter hopeloos vast, zodat hij zijn Amerikaanse tegenstander niet alleen moest laten voorgaan, maar bovendien met een beschamende zesde plaats ge noegen moest nemen. Nog wel voor de beste Rus Ljeskin, die achtste werd i 4.22,73. „De vooruitgang is minimaal", moest de 33-jarige Noorse coach Arne Lier dan ook constateren. „Maar ik blijf toch optimistisch". Tien dagen lijkt voor Noren te kort en dat opent voor Hilbert van der Duim perspectieven. Stand in net landenklassement: 1. Noorwegen 71,5 punten; 2. Sowjet- Unie 54,5; 3. Verenigde Staten 54. STEVEN TEN VEEN HILVERSUM - De uitslagen van de gisteren op de drafbaan in Hil versum gehouden koersen zijn: CHESHIREPRIJS 2000 m: 1. Sorry H (M. Bouwhuis) 1.24 1, 2. Sjalom Antole, 3. Rolanda P. Winn. 2,00, pl. 1.70 1.50 2.10 kopp. 3.50, trio 33.70. Niet gestart: Stardeter G. STAFFORDPRIJS (Eerste afde ling) 2000 m: 1. Schenk (J. de Leeuw Jr) 1.24.3, 2. Simon D, 3. Sandbox du Bois. Winn. 2.50, pl. 1.40 1.40 1.70, kopp. 5.30. HÊRTFORDPRIJS 2920 m: 1. Pa tron D (A. Knijnenburg) 1.26.2, 2. Pala, 3. Riki Kandia. Winn. 3.60 pl. 1.80 4.30 1.70, kopp. 44.70, trio 389.50. AMATEURWINTERKAMPIOEN- SCHAP VIER 2440 m: 1. Pico (J. Scheffer) 1.25.7, 2. Salva, 3. Ranishka. Winn. 8.40 pl. 2.50 1.70, kopp. 16.60. SURREYPRIJS 2000 m: 1. Petrel di Robles (T. Smeding) 1.21.8, 2. Ora et Labora, 3. O. Leendert. Winn. 1.50, pl. 1.20 1.60 6.20, kopp. 3.00, trio 62.60. Niet gestart: Ornantes Duke en Nunivak. CAERNAVONPRIJS 2000 m: 1. Nouveau Rheteur (G. van Dubbel den) 124.4, 2. Permano, 3. Pollux. Winn. 16.40, pl. 3.50 1.90 2.30, kopp. 46.90 SOMMERSETPRIJS 2440 m: 1. Prusso Suppreme (M. Bouwhuis) 3.22.9 1.23.2, 2. Oswald, 3. Lexinton M. Winn. 11.20, pl. 3.00 2.10 2.20, kopp. 44.50,trio 925.80. GLOUCESTERPRIJS 2000 m: 1. Orlaya Dear (P. Smit) 1.20.4, 2. Nata lie Hanover, 3. Ottolina B. Winn. 2.00, pl. 1.30 1.30 1.50, kopp. 3.40. Niet gestart: New Petulance. SUSSEXPRIJS 1600 m: 1 Norman Dakota (J. Hendrikx) 1.21.8, 2. Mister B„ 3. Nero van Enter. Winn. 7.20, pl. 2.30 1.50 3.30, kopp. 12.20, trio 134.60. Niet gestart: Liebestraum. STAFFORDPRIJS (Tweede afde ling) 2000 m: 1. Shirley Baker (A. Suykerbuyk) 1.27.5, 2. Sheridan. 3. Sal Geluk. Winn. 9.10, pl. 2.50 1.70, kopp. 16 90. Niet gestart: Sara van Alphen. TOTALISATOROMZET f 365.491. ARACHI Maarten Sikking was kei- jrd voor zichzelf, maar wel bijzonder eer- jk in zijn commentaar na het voor Neder- nd desastreus verlopen duel tegen Austra- E, dat in een nederlaag van 7-3 eindigde. Iet was mijn schuld", stelde de hockeyer e al zo dikwijls het doel van Oranje op iljante wijze heeft verdedigd. „Ik wilde it te mooi doen en daardoor maakte ik gro- blunders. Vooral in de tweede helft. Het g vooral aan mij dat de Australiërs over is heen walsten". Het was een loffelijke, n bij topsporters niet veel voorkomende luding, die Sikking zich aanmat. et was inderdaad zo dat Sikking bij een aantal ustralische treffers niet vrijuit ging. Maar dat as niet alleen de oorzaak van de pijnlijke ne- rlaag. Het toernooi in Pakistan al verloopt t voor Nederland niet zo succesvol is in verre van nut, dat een aantal zwakke plek- n binnen het team van Van Heumen zijn lotgelegd. De inzet en concentratie van het tderlandse elftal zijn veel minder dan die bij andere teams, zoals het duel tegen de altijd lokkende Australiërs leerde. Ook de verdedi ng is een zorgenkind. André Bolhuis was dan el geblesseerd, maar ook met zijn aanwezig lid verloopt het niet al te perfect in dat deel n de ploeg dat nog niet eenmaal in een vaste nenstelling heeft gespeeld, ndat Wouter Leefers met een vormcrisis mpt, komt ook het middenveld (waar Ties uize er voor spek en bonen bijloopt) niet uit verf, terwijl de voorhoede al niet veel beter aait. De Nederlanders hebben nauwelijks lddoelpunten gemaakt. Goede combinaties n zelden te zien. De strafcorners van Paul tjens met elf doelpunten staat hij toch ;er aan de top van de ranglijst geven een lor Nederland acceptabel maar wel vertekend eld van doelpunten weer. k wil het niet als excuus voor de nederlaag bruiken", voerde Wim van Heumen aan, naar er zijn een stuk of vier geblesseerde spe- rs en bovendien zijn vijf spelers niet fit omdat last van buikloop hebben gehad. Dat neemt hter niet weg dat de Australiërs beter waren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft gistermid dag een verweerschrift van het ziekenhuis „Zonnes traal" in Hilversum tegen het besluit van staatssecre taris mevrouw Veder-Smit, geen verdere medewerking te verlenen aan de oprich ting van een hartchirurgi- sche afdeling, „niet ontvan kelijk" verklaard. Een en ander betekent dat het besluit, waar een dergelijke af deling dan wél ingericht zou moeten worden, verder is ver traagd. Zoals békend hebben de Zwolse ziekenhuizen ook een verzoek voor het opzetten van een afdeling open-hartchi- rurgie ingediend. De staatsse cretaris liet echter tijdens de behandeling van de begroting Volksgezondheid en Milieuhy giëne (eind vorig jaar) weten, dat zij hierover geen uitspraak Wilde doen, in afwachting van de procedure voor de Raad van State. Ie tweede slalom voor de strijd om de wereldbeker (heren) t het Olympische seizoen heeft gisteren in Lenggries Wdl) een zege opgeleverd voor de 20-jarige Bulgaar Petar opangelov. Deze was met 1 minuut en 36.17 seconden de ïelste in twee manches. De Rus Alexander Zhirov werd reede met 1.36.66 en favoriet Ingemar Stenmark uit Zwe- fcn eindigde als derde in 1.36.92. De Amerikaan Steve Ma- e liep enkelletsel op. Stenmark blijft met 90 punten leider de strijd om de wereldbeker. Veelsmaak,weinigteer en nicotine. Beerschot roept Knobel te hulp Antwerpen Georg Knobel heeft vanaf gisteren de trai ning overgenomen bij de Belgische voetbalclub Beer schot. Knobel volgt de Tsje- choslowaak Ladislav Novak op. Luis Cubilla, de Uruguese trai ner van Olimpia Asuncion, kampioen van Paraguay en Zuid-Amerika, heeft ontsla? genomen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17