%Kom niet terug voor je de vijand hebt verslagen Amerikanen proberen strategische positie in Azië te versterken ln Sovjet-Unie zijn en marxisme meer ni vore Handel met Iran bestaat vooral uit olie en zuivel Khomeiny heeft geen invloed meer op bezetters ambassade fAFGHAAN SE REBELLEN NOG ZONDER EENHEID at WEINIG ENTHOUSIASME VOOR BOYCOT BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 JANUARI 1980 PAGINA 15 dpi Russische patrouillerende militair passeert een Afghaanse dorpeling vajet zijn ezel. om} tan) (Van onze speciale verslaggever in Pakistan, Harry Vermeulen) aaifESHAWAR Na vier uur in de na- tiddag wordt de weg naar de Khyber- as hermetisch afgesloten De Paki- ndistaanse regering laat vanaf het mo- linijnent dat de schemer over de majestu- apeuze, met sneeuw beklede toppen van Ie Suleman Range-bergen begint te allen, niemand meer toe op de enige reg die Pakistan met Afghanistan ver- rbindt. ?hu nfe 'erecht, zoals veel Westeuropese vracht- om nagenchauffeurs kunnen beamen, want ij hebben dikwijls op minder prettige wij- e ervaren hoe gevaarlijk dit gebied is, vaar het wemelt van de smokkelaarsben- b len en waar iedere man zijn eigen geweer k° Iraagt. te" Momenteel is de pas, die ooit Alexander Ie Grote doorgang verleende op zijn ver- iveringstochten naar Voor-Indië, tot be- dpt|dreigd gebied verklaard. Dat houdt in dat md Ie controle op de spertijd nog strenger is ~'man normaal. Een Pakistaanse grenswacht naakt ons duidelijk dat het voor onze vei- igheid beter is dat we onmiddellijk terug keren naar Peshawar, omdat de spertijd !0 eeds is begonnen. let visitekaartje van dr. Inamulla Khan, "Is Ie secretaris-generaal van de Wereld Mo- v« lim Organisatie en een leugentje om be- itwil, verrichten echter wonderen. Waar- im zou een eenvoudig en gelovig bergsol- iaat zich aan de regels houden, wanneer ten belangrijk man als dr. Khan het blijk bar anders wil? Het resultaat is dat de portocht naar de Afghaanse grens ver- rolgd kan worden. tan beide zijden van de grensweg zijn, ussen de schijnbaar ondoordringbare ber- ;en geitepaden zichtbaar. „Langs deze be- gpaden, die voor niet-bergbewoners nau- Jvelijks begaanbaar zijn, komen de vluch- I elingen 's nachts naar beneden en trek- ;en de vrijheidsstrijders weer de Af- j-phaanse grens over om zich bij hun strij- •te? jende makkers te voegen", aldus Syed Safdar Ali Shah. Hij is een voormalig mi- v nister van de provincie NWFP en hij ge niet nog steeds veel gezag in de hoofdstad Peshawar. Bovendien is hij een fanatiek i moslim die zich de zaak van de Afghaanse i vluchtelingen bijzonder aantrekt. Syed fic' Safar Ali Shah ziet het niet alleen als een ,OP taak om de vluchtelingen te helper., maar ►an hij zet zich tevens in om de diverse groe- vapt peringen tot een eenheid te smeden. Iets waaraan het tot nu toe volledig ontbreekt door de verschillende opvattingen hoe de Islam beleefd moet worden. „Die eenheid is hard nodig om de Russen goed te kunnen bevechten", aldus Ali Shah. „Ik moet toegeven dat op dit. mo ment nog niet goed wordt samengewerkt. Maar toch komt er al verbetering in. De diverse leiders hebben al enkele malen met elkaar gesproken. Het resultaat ervan is dat er boven in de bergen, diep verbor gen, vier opleidingskampen zijn voor vrij heidsstrijders. Maar al wordt het verzet van de Afghaanse vluchtelingen nog zo goed georganiseerd, zij zijn machteloos wanneef ze geen wapens krijgen. Hoe kynnen zij de Russische tanks en lucht macht bevechten, wanneer ze slechts over oude geweren beschikken? Zeker de Moslimlanden zijn verplicht om naast voedsel, hun broeders ook wapens te fjeven in de strijd tegen de ongelovigen die hun land hebben bezet. Dat is de re den waarom de Russen de strijd in Afgha nistan nooit helemaal kunnen winnen, net is voor de Afghanen een heilige oorlog. Ze snijden zichzelf liever de keel door, dan dat ze toestaan dat de Russen in hun land blijven. Zo zijn deze mensen. Het zijn sim pele figuren die geen enkele luxe wensen. Het zijn altijd strijders geweest en ze zul len dat blijven". De lezing van Syed Safar Ali Shah wordt als de enige ware bevestigd door een van de rebellen die in groepen langs de Af ghaanse grens opereren. Zoals veien van hun soortgenoten zijn ze bij geen enkele verzetsgroep aangesloten. „Wij gaan terug om de Russische vijand te bevechten", laat hij via een tolk weten. „Onze vrouwen, moeders en zusters houden van ons. Maar toch zeggen zij: ga de vijand bevechten en kom niet terug voor je hem hebt versla gen, of vecht tot je gedood wordt". Fanatisme genoeg dus bij de Afghanen. Maar daarmee alleen zijn de Russen niet te verslaan. Zolang het de Afghaanse vrij heidsstrijders aan samenwerking ont breekt, hebben -de Russische bezetters weinig te duchten. De strijd lijkt derhalve voorlopig in het voordeel van de Russen beslist. Wat blijft zijn de guerrilla-oorlog en de vluchtelin genkampen. Beide zaken die het arme en in politiek opzicht te beklagen Pakistan niet kan hebben. WASHINGTON/ASSOEAN/PEKING In verband met de Russische inter ventie in Afghanistan zijn de Verenig de Staten van plan het Britse eiland Diego Garcia in de Indische OCeaan te maken tot een basis voor hun in dit ge bied patrouillerende vloot. Een woord voerder van het Pentagon zei dat Was hington er de Britten onlangs van op de hoogte had gesteld dat het zich voor stelde de basis uit te breiden met met geld dat in de begroting van 1981 wordt macht hebben vooruitlopend op mogelijke militaire samenwerking in het Midden- Oosten vanaf Egyptische bases gezamen lijke proefvluchten gemaakt. Dit heeft de Egyptische minister van defensie Kamal Hassan Ali gisteren bekend gemaakt. Hij sloot echter de mogelijkheid van perma nente bases in Egypte uit. De Amerikaanse minister van defensie Harold Brown heeft gisteren in Peking de Chinese vice-premier Deng Xiaoping op nieuw verzekerd van de wil van de Vere nigde Staten zijn defensie uit te breiden Volgens een hoge Amerikaanse functiona ris zijn specifieke maatregelen ter sprake gekomen als antwoord op de Russische in menging in Afghanistan. Een militaire al liantie tussen beide landen tegen de Sov jet-Unie zit er echter voorlopig nog niet De Verenigde Staten en Turkijje zijn het gisteren niet eens kunnen worden over de toiekomst van de voor Amerika steeds vi taler wordende bases op Turks grondge bied. Het huidige akkoord over de bases loopt vandaag af. Men verwacht dat van daag een principe-akkoord over het ge bruik van de bases zal worden onderte kend. Dat zou dan in de komende weken nader moeten worden ingevuld. Saoedi-Arabië mobiliseert de Islamitische wereld voor gezamenlijke actie tegen de militaire actie van de Sovjet-Unie. De Sa- oedi's willen zo spoedig mogelijk een bij eenkomst van de Islamitische conferentie- organisatie waar 42 Islamitische landen bij zijn aangesloten. CPN-fractieleider Marcus Bakker keurde gisteren in een uitzending van Brandpunt de Russische interventie af. Afghaanse soldaten houden de wacht bij een controlepost op de weq naar de hoofdstad Kaboel. Onze correspondent Jonathan Steele maakte onlangs, even voor de inval van de Russische troepen in Afghanis tan. een rondreis door de zuidelijke Sovjet-republieken waar een grote con centratie van moslims woont Hij schetst in onderstaand artikel de posi tie van de islamitische bevolking bin nen de Sovjet-staat in het licht van de opleving die de islam de laatste tijd doormaakt. Het is niet ondenkbaar dat in die positie verandering gaat optre den door de tegestand van de A fghaan se rebellen tegen de Russische invasie. BAKOE Bij een bezoek aan Bakoe, de hoofdstad van de socialistische provincie Azerbeidzjan, is de bezichtiging van een belangrijk, symbolisch standbeeld een verplicht toeristisch nummer. Het stand beeld stelt een vrouw voor die op veelzeg gende wijze de moslim-sluier, de chadour, afwerpt. 225 kilometer ten zuiden van Ba koe ligt Iran, ten oosten daarvan Afgha nistan. Vreemdelingenhaat, spanning tus sen de bevolkingsgroepen onderling en schrijnende inkomensverschillen zijn slechts een greep uit de moeilijkheden van de wereld van de islam van vandaag. Maar in de Sovjetstaat Azerbeidzjan, het centrum van de Russische sji'iten, gren zend aan Iran, gaat economische ontwik keling en sociale vooruitgang gepaard met respect voor de islamitische godsdienst. Deze indruk willen de Sovjet-autoriteiten in ieder geval wekken. Ze steken er onge looflijk veel tijd en geld in om dit beeld in het buitenland en vooral in de islamiti sche landen, die in een maanvormige cir kel ten zuiden van de Russische grens lig gen, te verspreiden. De Russen hadden reeds voor de huidige islamitische opleving toenadering gezocht tot de moslimwereld. Het oude beleid dat gebaseerd was op steun aan de Arabieren tegen het kolonialisme en Israël, werd te eng geacht. De Sovjet-Unie begon haar blik te richten op de conservatievere Ara bische staten. Buitenlandse moslimleiders werden uitgenodigd naar Azerbeidzjan en Centraal-Azië te komen om met eigen ogen te zien hoe de moslims leven. Een duurogend maandblad „Moslims in de Sovjet-Unie" vormt onderdeel van de propagandacampagne. Het tijdschrift wordt uitgegeven in het Oezbeeks, Ara bisch, Frans en Engels en is in elke boek handel te koop. Men richt zich voorname lijk op lezers in Saoedi-Arabië. In een on langs verschenen nummer werd fel gerea geerd op berichten in Saoedi-Arabie dat de islam zich niet kon handhaven in de atheïstische Sovjet-Unie. TT TT T 0 00 In de praktijk is de islam een zelfde lot beschoren als andere godsdiensten in de Sovjet-Unie. Sinds de revolutie zijn de 25.000 moskeeën die het land rijk is, bijna allemaal gesloten. Deze ontwikkeling is in 1928 begonnen; ongeveer 30 jaar later werd er door Kroetsjev de laatste hand aangelegd. De laatste jaren is het tot de Sovjet-autori teiten doorgedrongen dat godsdienstvrij heid als een belangrijk goed wordt gezien door het buitenland. Als gevolg hiervan hebben ze een aantal concessies gedaan aan de gelovigen. In de afgelopen drie jaar zijn zeker 20 moskeeën heropend. In het hele land zijn er nu 300 moskeeën die dienst doen. In de van oudsher islami tische provincies Oezbekistan en Kazakh stan wonen tussen de 45 en 50 miljoen mensen en de Sovjet-Unie telt dus meer onderdanen met een islamitische achter grond dan welk land ook in het Midden- Oosten. (Op de bevolking van Azerbeidz jan na, zijn alle moslims in de Sovjet-Unie Soennieten). Met zijn 1.600.000 inwoners is Bakoe de op vijf na grootste stad in de Sovjet-Unie. Er zijn slechts twee moskeeën in gebruik. De vice-voorzitter van het geestelijk directo raat van moslims in Transkaukasië, de moefti (=moslimpriester) Hajji Ismail Ah- medov, zei in een interview dat Azer beidzjan 25 grote moskeeën telt waar de mensen bijeenkomen voor het vrijdaga vondgebed. Hij benadrukte dat rond elke moskee ongeveer 10 kleinere gebedshui zen staan waar de mensen op doorde weekse dagen gaan bidden. In Mashtagy, een stad met 50.000 inwo ners op 30 kilometer afstand van Bakoe ben ik door één van de plaatselijke ouder lingen rondgeleid door de moskee. De man die in het normale leven timmerman was en 5 jaar lang Arabisch had gestu deerd aan de theologische school in Bok hara, liet me vol trots de gebouwen en de in aanbouw zijnde minaret zien. Hij ver telde me dat er die morgen zeker 200 mannen en 100 vrouwen bijeen waren ge komen voor het gebed. In de smalle straatjes rond de moskee zag ik nog vele vrouwen in de zwarte sluier, de chadour. Dit in tegenstelling tot Bakoe dat alle te kenen vertoont van een moderne Russi sche stad. Mannen en vrouwen stromen in grote ge- talen de universiteit in en uit en in de smalle straatjes in het oude heuvelachtige gedeelte van de stad aan de Kaspische Zee wemelt het van de nieuwe Russische Fiat- jes, „de Zhiguli's". De meeste Westerse waarnemers zijn van mening dat de le vensstandaard hier in het algemeen hoger is dan in nabijgelegen landen als Iran en Turkije. De islamitische priester vertelde me dat de nationale godsdienstige gewoonten nog sterk leven onder de bevolking. Meer dan 90 pet. van de jongens die in Azerbeidzjan worden geboren, worden nog besneden en velen (hij wilde niet zeggen hoeveel) laten zich nog op islamitische wijze begraven. Opleiding imams Hij gaf toe dat maar een handje vol mos lims toestemming krijgt om naar Mekka te gaan voor de jaarlijkse pelgrimstocht. Dit jaar zijn er vijf geweest. Ze behoorden allen tot het kleine groepje van vooraan staande moslimleiders die dé Sovjet-Unie vertegenwoordigen op moslimbijeenkom sten en conferenties in het buitenland. Hoewel in Bakoe één van de vier „geeste lijke directoraten" van de moslim is ge vestigd, heeft de stad geen school om jon ge imams op te leiden. De twee officieel erkende scholen liggen beide in het ge bied rond Tasjkent waar driekwart van de moslims wonen. De moslimleiders in de Sovjet-Unie voe ren het liberale programma van de islami tische wedergeboorte uit: zij pleiten er voor om de geestelijke autoriteiten niet langer blind te gehoorzamen en zijn voor stander van een herstel van de „ijtihad", het recht om de Koran zelf te interprete ren. In het algemeen willen zij het blinde geloof door een rationeel geloof vervan gen en zo een verzoening tot stand bren gen tussen de islam en wetenschappelijke vooruitgang, zodat de islam ook in de mo derne wereld kan blijven voortbestaan. Men komt tot de conclusie.dat de islamiti sche gemeenschap in de Sovjet-Unie gelo vig is, maar aan grenzen gebonden, vooral in de steden en op de scholen. In de mo derne wereldlijke staat worden de natio nale tradities en de talen getolereerd, zo lang ze niet in conflict komen met de offi ciële Soyjetleer. Het valt onmogelijke vast te stellen welke druk er op de gelovigen wordt uitgeoefend om hun geloof niet te beleiden. Officieel onderhoudt de Sovjet-Unie for meel uitstekende betrekkingen met de ay atollah Khomeiny, maar in Bakoe of in Moskou hebben ze geen goed woord voor hem over. De Sovjet-Unie hoopt echter Iran uiteindelijk als bondgenoot voor zich te winnen. Hoewel de Iraans-Amerikaan- se betrekkingen onmogelijk nog slechter kunnen worden, is de Sovjet-Unie bang dat ze op den duur toch wel weer zullen verbeteren. De Sovjets brengen daar tegen in dat een wetenschappelijk socialisme en de islam verenigbaar zijn, hoewel „de gedachten van gelijkheid en populisme beter tot hun recht komen in het marxisme dan in de islam". Een Arabisch diplomaat in Moskou zei on langs: „Of men nou een radicale politiek voert, zoals in Irak en Libië, of een reacti onaire politiek, zoals in Saoedi-Arabië, in het Midden-Oosten zijn godsdienst en po litiek onverbrekelijk met elkaar verbon den. Hier is er een absolute scheiding aan gebracht tussen kerk en staat. In de Sov jet-Unie is de mosliminvloed op de rege ring nihil". (Copyright The Guardian7 WOORDVOERDER VAN WITTE HUIS: WASHINGTON/TEHERAN Ayatol lah Khomeiny heeft geen enkele in vloed meer op het handelen van de be zetters van de Amerikaanse ambassade in Teheran. De woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, heeft dit gis teravond verklaard. Volgens Powell is de groep bezetters de afgelopen tijd van samenstelling veranderd en „volgt de groep een tamelijk radicale en zeker marxistische lijn". In Iran zelf werd gemeld dat Khomeiny moe is en hij zich aan het eind van deze week voor 15 dagen in volledige afzonde ring zal terugtrekken. Het bericht volgde nadat bloedige botsingen tussen geestelij ke en etnische groeperingen in een aantal Iraanse steden maandag veel slachtoffers hadden geëist. De Iraanse regering heeft daarop de opstandelingen in de provincie Koerdistan „een laatste waarschuwing" gegeven. Wanneer het verzet niet op houdt, zal men worden gestraft. Overigens was het gisteren in Iran rustig. Voor vandaag werden echter weer nieu we demonstraties verwacht. Daarom be trokken leden van de Revolutionaire Gar de stellingen rond de woonplaats van Khomeiny, de heilige stad Qom. Men is bang dat de betogingen van vandaag weer uitlopen op een confrontatie tussen aan hangers van de ayatollah's Khomeiny en Sjariat Madari. De Iraanse ambassade in Brussel heeft gisteren een uit 1977 stammend rapport van het Rode Kruis gepubliceerd, waarin verslag wordt gedaan van de martelingen op grote schaal door de SAVAK, de geheime politie tijdens het bewind van de sjah. Het Internationale Rode Kruis heeft het bestaan van het document, dat tot nu toe niet openbaar was gemaakt, bevestigd. In het rapport worden zeventien vormen van marte lingen beschreven. Ongeveer 95 procent van de ondervraagde gevangenen (3.087 mannen en vrouwen, waarmee meestal onder vier ogen kon worden gespro ken) hadden verklaard dat zij werden geslagen en geschopt en dat zij werden bedreigd met represailles tegen fami lieleden. Volgens het rapport zijn 124 gevangenen aan de gruwelijke marte- lingenbezweken. Gesprek met ex-sjah (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - KRO-tv heeft vóór de TROS. de AVRO en de VARA het recht verworven als eerste in aanmerking te komen voor overname uit Amerika van het tv-interview, dat David Frost dezer dagen zal hebben met de ex-sjah in Panama. De ex-sjah heeft in dit gesprek toegestemd gezien de naar zijn mening tal van onjuis te beweringen, die momenteel over zijn politiek en zijn persoon de ronde doen. Mocht het tot uitzending komen, dan hoopt de KRO dit gesprek in het komende weekeinde op het scherm te brengen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het handelsverkeer van ons land met Iran bestaat in finan ciële termen uitgedrukt voor het over grote deel uit het kopen en verkopen van olie. Het land levert momenteel zo'n tien procent van de olie (waarde circa 1,5 miljard gulden), die Neder land jaarlijks nodig heeft. Voor de re volutie was dat zelfs een kwart, maar aangezien Iran momenteel ruim de helft minder produceert dan onder de sjah, is het Nederlandse aandeel in de afname vrijwel hetzelfde gebleven. De olie beslaat 95 procent van de totale Nederlandse import uit Iran. De aanvoer van deze grondstof naar Rotterdam wordt grotendeels verzorgd door Shell en BP, die onlangs nog nieuwe contracten met de staatsmaatschapij NIOC hebben gesloten. Beide overeenkomsten gelden voor negen maanden en betreffen de afname van res pectievelijk 125.000 (BP) en 95.000 vaten per dag, tegen een prijs van dertig dollar per eenheid. De export van Nederland naar Iran be staat momenteel voor het merendeel uit agrarische producten, met name boter en eieren. Omdat levensmiddelen niet onder de goederen vallen, waarvan Iran versto ken zou moeten blijven, heeft de regering er geen bezwaar tegen dat deze leverin gen gewoon doorgaan. Dat geldt niet voor de verkoop van zogenaamde kapitaalgoe deren (bijvoorbeeld industriële machines) en luxe goederen. Hierbij dient echter- be dacht te worden dat de export van deze producten sinds de omwenteling enorm is teruggelopen, vooral omdat de Nederland se Credietverzekeringsmaatschappij (lees: de Staat) niet meer bereid is dergelijke contracten te garanderen. De leveringen, die nog wel worden gedaan, geschieden volgens overeenkomsten, afgesloten toen de sjah nog regeerde. Op het ministerie van Economische Za ken staat men overigens niet te trappelen om maatregelen tegen Iran te treffen. Dit vanwege de onmogelijkheid om daarmee iéts materiëels te bereiken en omdat het vaderlandse bedrijfsleven nog vele bezit tingen heeft in Iran, vooral nogal wat ves tigingen, die bij een boycot vrijwel zeker door het régime van Khomeiny genaast zouden worden. Met de kantoren, die de grote banken in Teheran hadden, is dat al gebeurd. Als echter ook de andere lidsta ten van de NAVO en de EEG tot econo mische sancties tegen Iran besluiten, zal Nederland niet achterblijven, zo verwacht men in politiek in Den Haag.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15