Ook zonder SALT II plaatsing kernraketten onvermijdelijk Grootmoeders"in Wenen stellen orde op zaken Patiënten in Italië moeten flessen eigenbloed naar ziekenhuis meebrengen Gemiste kans bij wapenbesluit Conferentie over Noord-Ierland gaat moeizaam verder Mugabe beklaagt zich over schendingen akkoord Ambtenaren vrij op 5 mei Opstand ii Nicaragua onderdru BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 JANUARI 1980 PAG^ 9? WENEN Wie met snode bedoelingen door Wenen dwaalt moet rekening houden met de grootmoedertjesvan de Oostenrijkse hoofdstad. En er is niets liefelijks aan de matrones die de straten van Wenen bewaken als surveillerende agenten. Wee de roekeloze voetganger die de straat tegen het rood in wil oversteken; uit de schaduw snellen de witharige vigilantes op hem toe, zwaaiend met hun paraplu's om de would-be overtreder de les lezend op een wijze die hem doet wensen door de aarde verzwolgen te worden. Bemoei-je-er-niet-mee-oudje, mes of vuurwapen vermag de grootmoederbrigade geen vrees in te boezemen. Een man die onlangs een supermarkt wilde beroven, moest het hazepad kiezen in een regen van appelen, blikken soep en salamiworsten uit de wagentjes van de oude dametjes. Wee ook degene die gratis op de tram meerijdt en voor de conducteur het smoesje heeft dat hij er net op gesprongen is en nog geen kaartje heeft kunnen kopen. De vrouwtjes met hun onvermijdelijke veren hoeden weten precies waar de zWarte rit begonnen is. De vrouwen op leeftijd hebben het in Wenen voor het zeggen omdat ze met zo velen zijn. Ongeveer 40 procent van de 1.600.000 Weners is boven de 50 en vrouwen vormen een grote meerderheid. De tweede wereldoorlog is voor deze scheve demografie verantwoordelijk. In de moeilijke hongerjaren die begonnen zijn met het instorten van het Derde Rijk en die pas zijn geëindigd bij het vertrek van de geallieerde bezettingstroepen in 1955, kregen weinig vrouwen kinderen. Het resultaat is een merkbaar tekort aan Weners in de leeftijdsgroepen tussen 25 en 38 jaar. Een ander gevolg is dat de gerimpelde bejaarden van Wenen weinig tijd hebben voor of geduld met jongeren. In het elegante stad park worden de oude mevrouwen beschermd tegen fietsende, hollende, gillende kinderen door een hek rondom hun eigen „bejaardenplein". Kinderen die er één keer binnengedrongen zijn, doen het geen tweede keer. Scholieren en studenten gaat het weinig beter af. De meest verhitte kwestie die zich in 1979 op de Weense scholen voor deed, was het verzoek van de leerlingen en studenten dat zij in een van de vel parken van de stad op het gras zoi mogen gaan zitten. Studenten van universiteit lieten een petitie rondg maar zij kregen meer berispingen i handtekeningen. „Eerst willen ze op het gras zitten; binnen de kortst mogelijke tijd rok er stickies en daarna wordt het vri zei een boze oude dames. Wij moet een stokje voor steken voor het uit hand loopt". DOOR GROOT TEKORT AAN BLOEDDONORS (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Wanneer men van plan is in Rome of in het deel van Italië ten zuiden van de hoofdstad een opera tie te ondergaan, doet men er goed aan wat flessen eigen bloed mee te nemen of er voor te zorgen, dat er voldoende bloeddonors in de buurt zijn voor het geval een bloedtransfusie nodig is. De kans is namelijk groot dat men in het ziekenhuis te horen krijgt: „Scusi - geen bloed, geen operatie". Wanneer de patiënt niet over voldoende familiele den en vrienden beschikt die zich be reid verklaren om, indien nodig, bloed af te staan, dan kan het gebeuren dat de operatie niet doorgaat. I Zo moest Carla Stramacci, een winkelier ster uit het Monteverdi- kwartier in Rome, moest eerst een half dozijn familie leden bereid vinden om als bloeddonor te fungeren, eer haar moeder in het zieken huis San Camillo kon worden geholpen. Voor degenen die nu toch nog van plan zijn in Italië een operatie te ondergaan hebben we een tip. Maak eens 'n discreet praatje met de bloemenhandelaar bij de ingang van het ziekenhuis of met de par keerwacht. Zij weten wel iemand die be reid is om tegen betaling van een vriende lijk bedrag bloed af te staan. In Rome en Zuid-Italië heeft zich een „zwarte bloedmarkt" ontwikkeld. Voor 150 tot 250 gulden kan men daar een liter tje menselijk bloed bemachtigen. Dit komt onder meer omdat het Italiaanse Rode Kruis en de AVIS, de Associazione Volon- tari Italiani Sangue, er steeds minder in slagen om voldoende donors te vinden voor het afstaan van de 625.000 liter bloed, die de Italiaanse ziekenhuizen jaar lijks nodig hebben. Verleden jaar verza melden zij slechts 373.000 liter bloedplas- ma. Dr. Giovanni Battisti Conforti van het Italiaanse Rode Kruis heeft onlangs ver teld waar de oorzaak van het tekort aan donors onder meer een gevolg van is: het bijgeloof, dat vooral in Zuid-Italië nog al tijd sterk verbreid is. Veel mensen gelo ven, dat het lichaam ernstig verzwakt wanneer bloed wordt afgetapt. Sommige vrouwen menen dat ze daardoor alleen nog maar miskramen zullen krijgen. An deren denken dat ze, wanneer ze eenmaal als donor hebben gefungeerd, verplicht zijn om te pas en te onpas bloed af te staan. In Noord-Italië doen zich daarentegen bij na geen problemen voor bij het verkrijgen van voldoende bloedplasma. Dit heeft het vermoeden gewekt dat het tekort aan zuidelijk bloed ook iets te maken heeft met de manier, waarop het geven van bloed is georganiseerd. Het is namelijk een bekend feit dat naarmate men verder naar het zuiden van Itali doordringt de organisatie van het alledaagse leven losser is, de mentaliteit anders wordt en het (bij- )geloof steeds dieper. Dit is de plaats in Milaan waar gisteren drie politiemannen in hun auto door leden van de Rode Brigaden zijn doodgeschoten. De auto, waarin het drietal de dood vond, is met een doek bedekt. Moord agenten opgeëist door Rode Brigades (Van onze correspondent) school in Milaan, is opgeëist door de Rode Brigades. MILAAN De moord op drie Italiaanse De moordpartij voltrok zich tijdens mistig politie-agenten die gisteren met mitrailleur- weer in een rustige buitenwijk van Milaan, schoten werden gedood toen ze per auto een Italiaanse arbeiders hebben uit protest te- routinerondje reden in de buurt van een £en de moordaanslag een uur gestaakt. (Van onze correspondent Mare de Coninck) BRUSSEL De NAVO in Brussel probeert de plaatsing van nieuwe kernraketten in West-Europa veilig te stellen, ook als het SALT Il-akkoord tussen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie als gevolg van de Afghanis tan-crisis niet tot stand komt. Zoals bekend heeft een aantal NAVO-lan- den waaronder Nederland de be krachtiging van het SALT II-verdrag door de Amerikaanse Senaat als ba sisvoorwaarde gesteld voor de toela ting van Pershing- en kruisraketten op het eigen grondgebied. De Sovjet-interventie in Afghanistan heeft Salt II (waarin de beide grootmachten een beper king van hun atoombewapening overeenko- -men) echter alsnog op de helling gezet. Daar mee is ook de start ongewis geworden van een FABER (CDA): HARDENBERG „Ook al was er maar een muizegaatje-kans, dan nog vind ik dat die kans benut had moeten worden om te probe ren met de Russen in onderhandeling te ko men", zei gisteravond in Harden berg de vice- voorzitter van het CDA, Tweede Kamerlid drs. S. Faber over het NAVO-besluit tot ont wikkeling, prod uk tie en plaatsing van de 572 nieuwe wapensystemen. „In de Sovjet-Unie is bijna een syndroom van de omsingeling die er tegen haar is. Dat ziende is het niet zo on denkbaar, dat dit land misschien wel bereid was geweest tot onderhandeling". Amerika voert een politiek om zich buiten een conflict te houden. SALT II is een Ame rikaans-Russische overeenkomst, waar de modernisering buiten valt en hoe verfijnder het assortiment van de raketten, hoe groter de kans dat het conflict beperkt kan worden tot West-Europa, aldus de CDA-woordvoer- der. SALT Ill-vervolggesprek, waarbij ook de om streden Europese middelange-afstandsatoomra- ketten aan bod zouden komen. Deze week is na een vergadering van de Noordatlantische Raad (dat zijn alle ambassa deurs van de lidstaten bij de NAVO in Brussel) meegedeeld dat de NAVO ondanks de afwijzing door de Sovjet-Unie bij haar aanbod blijft om over beperking van de nieuwe raketten te gaan onderhandelen. Naar thans in NAVO-kring verluidt is de Noordatlantische Raad het er over eens dat de kwestie van de kruis- en Fershing-raketten te genover de Russische SS-20's ook buiten het kader van een algemene SALT III-overeen- komst bespreekbaar moet kunnen worden. Bij voorbeeld als apart akkoord, dan wel als onder deel van de MBFR-gesprekken in Wenen (die tot nog toe alleen over conventionele troepen sterkte in Europa gaan) of in het raam van een voorgestelde speciale Europese ontwapening sconferentie van Oost en West. Waarnemers in Brussel wijzen er tegelijkertijd op dat de Russische weigering om over weder zijdse beperking van de Euroraketten te gaan praten alleen maar zal verharden als Amerika SALT II toch nog afwijst. Ontkoppeling door de NAVO van rakettenk- westie en SALT-problemen worden daarom vooral beschouwd als een vergroting van de druk op landen als Nederland om de projectie len in elk geval toe te laten. Behalve de SALT li-voorwaarde is intussen ook Nederlands tweede beding (pas in december 1981 beslissen over plaatsing aan de hand van de mate van succes in het rakettengesprek met het Oost blok) als gevolg van de „Afghanistan-vertra- ging" sterk in het gedrang gekomen. (Van onze correspondent Roger Simons LONDEN De Britten kunnen het bijna niet gelo ven, dat de nieuwe conferentie over Ulsters politie ke toekomst nog aan de gang is. Na een slecht be gin, dat maandag al de complete ineenstorting van de onderhandelingen had kunnen veroorzaken, heb ben de leiders en vertegenwoordigers van drie van de vier Noordierse politieke partijen, die in het Stortmont-kasteel van Belfast bijeenkomen, giste ren erg hun best gedaan om geen ruzie te maken. Vandaag zou opnieuw worden vergaderd om een herziene ver sie van de agenda te bespreken. De respectievelijke partijleiders hebben bepaalde punten naar voren gebracht, bestemd om opge nomen te worden in dit werkprogramma. De meest controversiële kwesties zijn katholieke medezeggen- Schap in Ulsters bestuur en meer samenwerking met de Ierse re publiek. Ds. Ian Paisley, leider van de Democratische Unionis ten, beschouwt beide punten als het begin van een gecamou fleerde actie om noord en zuid te kunnen herenigen. Maandag heeft hij al te verstaan gegeven, dat daarover met hem niet te praten valt. De Britse minister van Noord-Ierland, Humphrey Atkins, werd er toen door John Hume, leider van de Sociaal-Democratische en Labour-partij op gewezen, dat hij af gelopen jaar beloofd had een bespreking op touw te zetten van wat door de republikeinen „de Ierse dimensie" genoemd wordt. Minister Atkins gebruikt enorm veel diplomatie om te beletten dat Paisley en Hume elkaar naar de keel vliegen. De minister is er in geslaagd een bespreking aan te gang te krijgen van enkele punten waarover overeenkomst mogelijk is, namelijk de vraag of Noord-Ierland een nieuw eigen parlement nodig heeft en hoeveel kamers dat zal moeten tellen. Ook de manier waarop parlementaire afgevaardigden gekozen zouden worden, is ter sprake gekomen. De drie partijleiders, onder wie Oliver Napier van de Alliance de enige niet-sectarische is, zijn het eens dat Noord-Ierland niet langer rechtstreeks door Londen bestuurd mag worden. Ds. Pai sley heeft zijh afkeer uitgesproken voor „de ouderwetse kolonia le manier" waarop de Britse regering sinds 1972 de zaken van Ulster regelt. Als de afvaardigingen op de Noordierse conferentie het vandaag eens wordeh over hun werkprogramma, zullen ze anderhalve week de tijd krijgen om er verder over na te .denken. Hun eerst volgende bijeenkomst zal pas op 21 januari plaatsvinden. Minis ter Atkins hoopt tegen Pasen bepaalde voorstellen in verband met de Noordierse decentralisatie te kunnen indienen bij het parlement van Londen. JOHANNES BURG Robert Mugabe, een van de twee leiders van het Patriot tisch Front van Zimbabwe-Rhode- sië heeft in een brief aan de Brit se premier me vrouw Thatcher geklaagd over in breuken op de Rhodesische vre desovereenkomst. Mugabe noemt met name de aanwezig heid van Zuidafri- kaanse troepen in het Rhodesische grensgebied en eist de terugtrekking van alle buiten landse troepen. Voorts vindt Muga be het tegen het akkoord, dat inte rim-gouverneur Soames Rhodesi sche regeringstroe pen gebruikt in het oosten van het land, waar zich nog veel guerrillastrij ders zouden bevin den, die zich nog niet op de verza melpunten hebben ge eld. Volgens het akkoord hadden deze troepen tij dens de periode van de wapenove reenkomst in hun kazernes moeten blijven. Mugabe zegt in zijn brief, dat, als er geen ein de wordt gemaakt aan deze schendin gen, hij zijn troe pen ook vrij zal achten het bestand te schenden. Verscheidene dui zenden mensen, die tijdens de bur geroorlog Rhodesië zijn ontvlucht, zijn gisteren, enkele weken voordat op hen was gerekend, naar het land te ruggekeerd. Er is nog geen plaats om hen op te vangen en er zijn ook nog geen voedsevoorra- den om hun te eten te geven. Bedevaart naar graf van Elvis Presley Elvis Presley zou gisteren 45 jaar zijn geworden. Voor bloemen, snoepgoed en verjaardagstaarten. Op de een groot aantal fans een uitgezochte gelegenheid om foto: fans bestuderen het opschrift op zo'n verjaar- zijn graf te bezoeken en geschenken in de vorm van dagstaart. BEIJZELDE STRATEN IN ROME Koudegolf heerst in Italië ROME - Tijdens de kou degolf die sinds een week in grote delen van Italië heerst, heeft Rome gistermorgen het voor de stad zeldzame verschijn sel beleefd van beijzelde straten. In verschillende buitenwijken kwamen in de vroege ochtend gladde straten voor, die de oorzaak waren van tientallen ongevallen. Rond het middaguur liep de temperatuur bij een wolkenloze hemel op tot tegen de 15 graden Celci- us, maar daarna daalde ze weer geleidelijk tot rond het vriespunt. Verschillen de fonteinen in het stads centrum van Rome bevro ren in de nanacht, een verschijnsel dat in geen ja ren is voorgekomen. Ook andere delen van Ita lië beleven een zeldzaam strenge winter. Apulië, in Zuid-Italië, is bedekt met een sneeuwlaag van dertig centimeter. In Bologna (Noord-Italië) viel zelfs een halve meter sneeuw.- Voor de wintersportgebie den in de Italiaanse Alpen en de Apenijnen zijn het hoogtijdagen. Ook nu de Kerst- en Nieuwjaarstijd voorbij is, zitten de hotels overvol en beleven de ski pistes drukke dagen. DEN HAAG (ANP) Ambtenaren zullen op 5 mei vrij krijgen in verband met de lustrumviering van de be vrijding. Dit heeft minister Wiegel meegedeeld. Overheidspersoneel dat op die dag toch moet werken, zal daarvoor compensatie krijgen. Eerder hebben werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid zich al uitge sproken voor een vrije dag op 5 mei in het bedrijfsleven. Helmond pakt kienen aan HELMOND (ANP) De Helmondse gemeen tepolitie ziet voortaan streng toe bij de gemid deld 50 kienavonden die in deze gemeente per week worden gehouden. Daarbij zal er vooral op wor den gelet of de organisatoren zich houden aan de maximale waarde die de prijzen mogen hebben. Die grens ligt bij der tienhonderd gulden. Tot voor kort lag de waarde doorgaans veel hoger. Soms ging het wel om bedragen van 5000 per avond. MANAGUA In Bo 100 kilometer ten noor j van de Nicaraguaanse stad Managua is gisten der bloedvergieten een tot opstand van een ga onderdrukt, zo heeft d raguaanse minister va)' nenlandse zaken, Torna ge, meegedeeld. Het Sai tische garnizoen van had geweigerd een beW de vice-minister van dei majoor Eden Pastora, volgen en een gevangej te laten. f Aruba wil stat gewijzigd hebl ORANJESTAD t heeft grote bezwaren J het Nederlandse stani dat het statuut in dei gangsperiode van de len naar onafhankelij ongewijzigd zou blij vei is gebleken tijdens de vergadering van de li krijkswerkgroep op hc tilliaanse eiland Arabs tico Croes, de voorzitte) de Arubaanse delegati „Er zijn harde woorde vallen". Aruba ziet niets in een f tief verband met de and landen van de Neder Antillen en is voorstand! een aanpassing van het s waar het deze zaak betr Tijdens de vergadering i sproken dat Aruba op gaat zetten hoe de over ,-periode eruit moet gaai Tevens moet de Arubaai i sie over de eindfase ve worden. Bij de volgend gadering van de konin! werkgroep, in apriL op Maarten, zal Aruba het stuk indienen. De Antilliaanse premier Martina, heeft gisterochtf Willemstad op een confe van Nederlandse diplom vertegenwoordigers op Amerikaans halfrond blijken dat de Antillen inspraak willen in het b lands beleid van het ko rijk dat vaak tegengesteli langen moet verzoenen. „Het Antilliaanse standpi zaken van de buitenland litiek komt nu niet alti zeer tot zijn recht als w wel zouden wensen", Don Martina. Vaak is daarom alleen al niet mo omdat eenzelfde persoo delegatie daarvoor als ware aan beide zijden v; onderhandelingstafel zou] ten plaatsnemen. Ex-minister n guerrilla's in I Salvador SAN SALVADOR De malige Salvadoriaanse n ter van onderwijs, Sail Samayoa, heeft dinsdag kendgemaakt dat hij zich sluit bij het volksbevriidil ger „Farabundo Marti (I De 36-jarige Samayoa deel uitgemaakt van het net dat op 3 januari af is g den uit protest tegen de tieke richting die de regel junta was ingeslagen. Op persconferentie werd Saxx geflankeerd door gewap en gemaskerde leden vai volksbevrijdingsleger, mei hij na afloop naar onbek bestemming vertrok. Toestand Tit ernstiger dar gezegd, BELGRADO Diplon en andere waarnemers ervan overtuigd dat de te van president Tito Joegoslavië ernstiger is de korte bulletins in de goslavische pers, die t baar het publiek moeta rusts tellen, doen vermoed Officieel heeft de 87-jarigi der bloedsomloopmoeilij den in zijn benen. „De stand moet ernstig genoeg om de mensen tenminste d laten weten, om erop voc reid te zijn wanneer het el mocht gebeuren", aldus diplomaat Voor een 87-jJ kan de ziekte fataal zijn. vertoont ook tekenen van lichte hersenbloeding.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14