Betere voorlichting over Westland op scholen GR0EIMTE FRfFIT ÉËMEN B#LLEN Nederland gaat steeds meer Belgische markt beheersen Man met paraplu vervult belangrijke rol in bollen vak Film en diaserie in de maak GEWASSEN ONTWIKKELEN ZICH BLOEMKWEKERS GAAN MET ENIG OPTIMISME 1980 IN :AND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 7 JANUARI 1980 PAGINA 9 JD7 yAT SNIJBLOEMEN EN POTPLANTEN BETREFT: DEN HAAG Nederland gaat Se snijbloemen- en potplanten- markt in België steeds meer be heersen. Ons marktaandeel steeg yan 74 procent in 1974 tot 86 pro- jent in 1978 en ook over 1979 kan ;en stijging worden verwacht. Vooral de anjers namen in bete kenis toe namelijk van 19 tot 66 procent en de rozenmarkt is vrij- ivel geheel in Nederlandse han- ien. /an de overige bloemen levert Neder- and nu 91 procent tegen 84 procent in 974. >e invoer van Nederlandse bloembollen tornt voor 99 procent uit Nederland en tijgt nog steeds en beliep in 1978 ruim ,5 miljoen gulden. >e Nederlandse invoer van bloemen in ïelgië bedroeg in 1978 ruim 45 miljoen >ij een totale Belgische import van ruim ■2 miljoen. frankrijk staat met ruim 5 miljoen als weede. >e produktiewaarde van de Belgische ierteelt bedroeg over 1978 457 miljoen [ulden met een export ter waarde van 93 niljoen. Hiertegenover staat een invoer fan ruim 124 miljoen Het belangrijkste ixportprodukt is de knolbegonia, waar nee evenwel de laatste jaren akelige er varingen zijn opgedaan, als gevolg waar van de teelt nu in ernstige moeilijkheden terecht is gekomen. De afnemers blijken namelijk heel slech te betalers te zijn en er moeten nu nog rekeningen van leveringen in 1977 wor den voldaan. De organisaties hebben daarom aan de regering om overbrug gingskredieten gevraagd voor de bedrij ven die van een en ander de dupe zijn geworden. Men wil ook overschakelen op andere teelten, hoewel men meent dat er nog wel mogelijkheden bestaan voor de begoniateelt. Reclame De Belgische Landbouwraad voert thans een scherpe reclame in Engeland door middel van t v.-uitzendingen en het Bel gische blad „De Boer" is daar vol lof over. Als geheel neemt de export van de Belgische bloembollen toe. Men is uitgegaan van de gedachte dat de bloembol overal ter wereld verbonden is met Nederland en men wil nu vooral Belgie als het land van de bolbegonia be kend gaan maken. Gratis beplantingen in diverse landen, vooral Frankrijk, West-Duitsland en Engeland vormen de hoofdmoot van het programma terwijl een spéciale persdienst zorgt voor folders etc. Volgens de jongste mei-telling loopt de eigen teelt van bloemkwekerijprodukten in de open grond wat terug. Onder glas blijft de produktie stabiel. Maar de anjers hebben voor een kwart gedeelte plaats moeten ruimen voor an dere bloemen. Er is 527 ha open grond en 514 ha onder glas of plastic. Met de bescheiden overheidsgelden wordt gewoekerd middels demonstraties, curussen bloemschikken, decoraties, fol ders, artikelen in dag- eh weekbladen, houden van tentoonstellingen, trefdagen in het buitenland en dergelijke. De teelt van boomkwekerijprodukteh breidt zich regelmatig uit, totaal tot 2.303 ha. Brussel Hiervan leverde Nederland in 1978 nog 86 procent van de niet-geénte vruchtbo men, het dubbele van 1974, maar Frank rijk levert de meeste vruchtbomen. Voor invoer van woudbomen en heesters heeft Nederland met 63 procent de lei ding genomen, maar Beigié exporteert veel. Wat de eigen bevolking betreft, met de bijna tien miljoen inwoners werd in 1978 voor 4,50 per ge2in aan bloem bollen besteed waarvan 18 procent bij grootwinkelbedrijven en 29 procent op de markten werd gekocht Er werd voor een totaal bedrag van 420 miljoen gulden aan losse bloemen besteed met bovenaan het lijstje gerbera en aniers. De hoogste bestedingen worden in Brussel ert direc te omgeving gedaan. Opvallend is dat de meeste Belgen hun bloemen kopen in de bloemenwinkels, dit in Tegenstelling met de Nederlanders. De invoer van vaste planten loopt regel matig terug, er komt nogal wat uit Zuid en Midden-Amerika. estland Hoewel er de laatste tijd Het is een eigen produktie, waarvoor in al veel is verbeterd, mankeert er nog de afgelopen maanden opnamen zijn ge- wel het een en ander aan de voorlich- maakt en die in het voorjaar in premiere r.w.. ting over het Westland op de scholen, zal gaan. Het draaiboek voor de film is een tekort aan arbeidskrachten. Dit allés ,In het Westland teelt men druiven, flie per schuit naar de veiling worden gebracht" is zo'n zin, die in heden daagse schoolboekjes nog voorkomt. In Den Haag zetelt een instantie, die ei gentijds lesmateriaal voor scholen sa menstelt en distribueert: de stichting Ne derlands Instituut voor Audio-visuele aan tuinders, worden Media, kortweg de NIAM genaamd. Bin nenkort zal via de NIAM de regiofilm .Glastuinbouw in het Westland" aan on derwijsinstellingen wórden aangeboden. land, waarbij ook problemen worden aangestipt, zoals planologische, energie- milieuproblemen en problemen door is afgestemd op het bevattingsvermogen van 10 tot 12 jarigen. in overleg met de Stichting Westland Promotion samengesteld. Via een histo risch overzicht, dat begint bij de eerste In de film „ólastu inbouw in het West- vorm van fruitteelt in het Westland, be- land" zijn uiteraard beelden te zien van landt de film bij het hedendaagse geau- een veiling. De groente- en bloemenvei- tomatiseerde warenhuis. Om af te reke- ling maakt immers een wezenlijk onder- nen met het misverstand dat de teelt van deel uit van de struktuur van een tuin- groenten en bloemen alleen werk biedt bouwgebied. Maar wat er precies op de aan tuinders, worden in de film verder veiling gebeurt komt niet goed uit de diverse aktiviteiten gevolgd, die indirekt verf. Om dat te ondervangen heeft de met de tuinbouw te maken hebben, stichting een diaserie samengesteld, met In de periode van Kerstmis tot op heden is het vrij somber en donker weer ge weest. Er is veel neerslag in de vorm van regen gevallen. In de nacht en ochtend kwam net tot lichte vorst of temperaturen die net om het vriespunt lagen. Voor de vroeg van sUirt gegane stookteelten is het daarom niet direkt geweldig weer ge weest De gewassen ontwikkelen zich moeizaam. Het zou geen overbodige luxe zijn als de zon zich wat meer zou laten zien. Sla Vlak voor en in de periode na Kerstmis trokken de prijzen aan. Ook na nieuwjaar bleven de prijzen aantrekkelijk. Op don derdag 3 januari werd er gemiddeld 40 cent per krop betaald. Een belangrijk ge geven bij dé prijsvorming vormt de im port van West-Duitsland. In de week voor de Kerst importeerde West-Duitsland 2.117 ton sla uit Nederland, daarnaast was er een import van 275 ton uit Italië, Belgie en Frankrijk. Hieruit blijkt dus dat de concurrentie van beperkte omvang was. Het is wél zo dat alle feestdagen niet di rekt een normaal marktbeeld veroorza ken. Verder is ook de informatie over de marktgegevens enigszins verstoord. In de nu komende week zal het beeld weer méér overzichtelijk zijn. Wintergroenten De groentewassen die voor een typisch winterse pot in aanmerking komen, zijn goed in trek. Het mag dan nog wel niet di rekt echt winteren, maar temperaturen om het vriespunt bevorderen de vraag. Spruiten bleven goed aan de prijs, deze lag tussen de 1,12 en 2,34 per kilo. Bij vriezend weer mag men op goede prijzen blijven rekenen. Prei hoort ook in het rij tje thuis van goed betaalde wintergroen- NfmÊ. Sla wordt duur betaald. ten. Een kilo bracht namelijk gemiddeld f 1,31 op. Voor boerenkool werd er ge middeld 66 cent per kilo betaald. Voor deze beide gewassen geldt hetzelfde als voor de spuiten winterweer bevordert een vaste prijsontwikkeling. Overige gewassen In deze periode van het jaar wordt andij vie slechts in beperkte hoeveelheden aan gevoerd, vandaar dat er ook hoge veiling- prijzen betaald worden. Er kwam een ge middelde prijs van 2,75 per kilo tot stand, in ue loop van januari zal het aan bod groter worden. Een groente als spina zie. die eigenlijk in het voorjaar thuis hoort wordt nog steeds in kleine partijtjes aangevoerd. De prijs die er betaald wordt liegt er niet om, want deze ligt tussen de f 2,75 en 4,60 pier kilo. Radijs werd v\ot verkocht, dit bleek uit de gemiddelde prijs van 91 cent per bosje. Peterselie werd met een prijs van 77 cent per bosje uitstekend betaald. Selderij was goedkoper, de ge middelde prijs lag op 32 cent per bosje. Rettich bracht/ 1,24 per stuk op. Raapste len vormen eigenlijk een uitzondering omdat dit gewas tot de goedkopere groen tesoorten gerekend mag worden, er werd slechts gemiddeld 15 cent per bosje be taald. Dit eerste weekoverzicht van de CCWS begint met een cijfermatig jaaroverzicht. Dat wil zeggen, de veilingomzet bedroeg in 1979 totaal 581.972.178,22 tegen 520.347.145,39 een toename dus met 61.625.032,83 of 11,84 procent. Hieraan moet nog worden toegevoegd de acht mil- ioen gulden voor de administratieve ver- coop via de veiling. Het meest opvallende is de sterke groei van de potplantenomzet namelijk van 48 miljoen gulden naar ruim 67 miljoen of met bijna 40 procent. Bij de snijbloemen bedroeg het stijgingspercenta ge 9,3 procent, hetgeen voornamelijk een gevolg is van de grotere aanvoer. Als ge heel is 1979 niet slecht geëindigd na een moeilijk en koud begin. Aan deze cijfers dient te worden toegevoegd, dat de be dreigingen uit 1979 ook voor de bloemen teelt naar 1980 worden meegenomen, door de stijgende verwarmings- en arbeidskos ten, welke voor iedere kweker kunnen verschillen. Om het cijfermateriaal over 1979 verder te completeren, in de maand december werd voor 49.470.333,43 aan snijbloemen omgezet tegen 43.335.325,72 in december 1978, een vermeerdering met 6.135.007,71 of ruim 14 procent Aan potplanten werd in die maand omgezet voor 6.128.816,58 tegen 4.715.114,71 in 1979, vermeerdering 1.413.701,85 of bij na 30 procent En met deze cijfers is ook de Westlandse bloemenveiling, in het afgelopen jaar her doopt in: „Coöperatieve Centrale West landse Sierteeltproduktenveiling" het nieuwe jaar in gegaan. De eerste week Wat nu die eerste week betreft deze gaf een opvallend verloop te zien, vooral wat het prijsbeeld betreft. Bij een aanvoer van totaal 23.550.568 bos of stuks bedroeg het omzetcijfer f 11.889.102,31 tegen een aan voer van 19.159.707 in dezelfde week van het vorig jaar en omzet van 6.699.802,28 en dat geeft dus een optimistisch beeld over deze eerste week. Een méér aanvoer van ruim vier miljoen bos of stuks resul teerde in een hoger opbrengst van ruim vijf miljoen. Het verschil is overigens niet ver te zoe ken, denk maar aan de afschuwelijk kou de dagen en nachten van die tijd! Het hui dige beeld is dus wel wat overtrokken. Maar goed, de prijzen waren gemiddeld dan ook wel beter. Opvallend is dat alleen de leliekelken en cymbidium groot, een gemiddeld mincijfer te zien geven, alle andere produkten een pluscijfer, waaro ver straks meer. Zelfs de potplanten ble ven in aantal op vrijwel een gelijk peil met de eerste week vorig jaar met ruim 200.000 stuks, maar met rond de 100.000 gulden ruimer opbrengst van 552.106,31. Tekenend beeld is cfat de 116.190 import- bloemen nu 87.659,80 opleverden tegen de 260.141 voor 56.268,65 vorig jaar. Mo gelijk dat de afremmingen nu een rol spe len. Dan wat gemiddelde prijzen met tus sen haakjes die van de eerste week vorig jaar: Amerikaanse anjers 52 (29), trosan- jers 37 (19), anthurium 2,25 (1,34), snij- groen 24 (15), jaarrond troschrysanten 57 (41), iedem geplozen 77 (66), normaal tros 2,25 (1,23) idem geplozen 30 (28), freesia 26 (20), gerbera 81 (55), irissen 34 (20), lekie- kelken 68 (78), lelietakken 95 (71), grote cymbidium 92 (1,02), idem klein 34 (29), grote rozen 68 (49), idem klein 43 (30), so ma 59 (44), belinda 52 (29), red garnette 28 (20), tulpen 31 (16). Dan waren er bijna 300.000 importanjers met prijzen van 31 tot 44, grote importro zen 66-1,56, idem klein 54-1,21 en import- sta tice 76 tot 1,30. Als totaal wel bemoedigende prijzen aan het begin van 1980, en de toekomst wordt in kwekerskringen toch wel met enig Op timisme tegemoet gezien, al zal beheersing nodig zijn om problemen weg te werken. In kringen van kopers is men over de gang van zaken rond de kerstverkopingen wel tevreden en dat is ook bij kwekers van de kerstartikelen het gevaL Er is dan ook geen sprake van een rustpe riode in de bloemenhandel en dat is een goed teken! er onder de paraplu. Een opname van zo'n twintig jaren geleden, maar I vandaag nauwelijks anders. LISSE De man met de paraplu.» Op gezette tijden ziet men hem in voorjaar en zomer door dc bol- en knolgewassen gaan. De ziekzoeker, zoals hij in bollenjargon wordt ge noemd, doet zijn werk trouwens lang niet altijd onder de paraplu. Maar bij felle zon verleent het scherm wel uitstekende diensten, omdat de virusverschijnselen in de schaduw veel beter „tekenen". Ziekzoekers behoren in het bloembol lenvak tot de hoger gekwalificeerde medewerkers. Zij moeten hun vak tot in de puntjes verstaan en ze zijn van daag meer nodig dan ooit. Om te be ginnen om de virusziekten de baas te blijven. Er zijn trouwens nog veel meer aantastingen en plagen die het leven van de bollen kweker zuur kun nen maken. Het zou geen enkele moeite kosten om enige Kolommetjes te vullen met narigheden waarmee de bollenman geconfronteerd kan wor den. Soms dragen die aantastingen schilderachtige namen. Uiterst elegant is wel de benaming „scheurkonten", een aantasting die in hyacintenbollen kan voorkomen. Maar welke leek zou kunnen verklaren wat „rotkoppen" zijn of zwartrand. of kurkstip, of zil ver of vlieg? Welk bolgewas men ook teelt: tulpen, narcissen, hyacinten, gladiolen, crocussen. irissen, dahlia's, lelies en noem-maar-op, altijd bestaat de kans dat de teler te maken krijgt met een hoop doffe ellende. Vroeg aan de slag Het is de ziekzoeker die moet probe ren die plagen te voorkomen. Onder meer door al in het heel prille voor jaar het veld in te gaan op zoek naar viruszieke tulpen. Vroeger werd vaak gewacht tot de tulpen bloeiden om aan de bloem te zien welke exempla ren aangetast waren en welke niet. Vandaag weet men in een veel vroe ger stadium de zieke planten er uit te pikken. Althans van een aantal culti- vars. Men kan dus vroeg aan de slag om zieke bollen te verwijderen. En zo veel te vroeger dat kan gebeuren, zo veel te beter net is. Want als het koud is, vliegen de luizen niet en die zijn het die virusziekten overbrengen. De tulpenteler die zijn hoek bollen dus vroeg heeft opgezuiverd, kan de lui zen met een gerust hart zien komen. Want als ze geen viruszieke planten kunnen „aanprikken", kunnen ze Ook geen besmetting overbrengen. Mits ook de buren maar hebben gezorgd voor een tijdige opzuivering... Selectie Selectie en nog eens selectie... dét is het antwoord op de vele virusproble men, maar uitgerekend de selectie- werkzaamheden vormen een bottle neck in de bloembollencultuur. Door de kennelijk onstuitbare schaalver groting worden steeds grotere hoe veelheden bloembollen per man ge teeld. Maar het aantal mensen dat die bollen moet nalopen, is uiterst be perkt. De bloembollenkwekers zullen mede in hun eigen belang steeds meer met hun neus op de noodzaak van se lectie worden gedrukt. Dan desnoods maar wat minder telen, maar wel erg goed. Dwang Het Bloembollenkwaliteitsbesluit dat in de maak is en dat de Bloembollen ziektewet gaat vervangen, zal de kwe kers gaan dwingen de grootst mogelij ke aandacht aan selectie en gezond heid te geven. En hierin past dan weer de Bloembollenkeuringsdienst- nieuwe-stijl die binnen afzienbare tijd van start gaat. Voor de grote rassen tulpen wordt een verplichte deelname aan de selectiekeuringen in het voor uitzicht gesteld. Tót nu toe was dat een zaak die op basis van vrijwillig heid gebeurde. Stap voor stap zullen ook voor andere bol- en knolgewassen strengere bepalingen in het leven worden geroepen. Vrees Voor de extra werkzaamheden zal de BKD-niéuwe-stijl meer mensen nodig hebben en in het vak bestaat dan ook de vrees dat de BKK een aantal ziek zoekers uit het vak zelf zal wegzui gen. De BKD zelf ziet dat zo zwaar niet in. mede omdat men plannen heeft zelf een aantal jonge mensen voor die funktie te gaan opleiden. De ziekzoeker vervult dus een uiterst belangrijke funktie in het bollenvak. Maar het eigenlijke werk wordt maar een beperkt aantal maanden per jaar gedaan. Immers: van september tot maart valt er in de bollen niet veel ziek-te-zoeken. Dan draaien deze mensen dus gewoon mee in het routi newerk. Speurwerk Het eigenlijke ziekzoeken bestaat dus uit het opsporen van zieke planten. Deze worden door de ziekzoekers nog hoogst persoonlijk uit de grond ge haald. Het is de vraag of dat nodig is. Men zou het voorbeeld van de aardap- pelselekteurs kunnen gaan volgen. Die zoeken de zieke planten op en 'merken die met een „schot" verf uit de verfspuit. Ongeschoold personeel kan de aldus gemerkte planten uit de grond halen en afvoeren. De bollen- ziekzoeker zou op deze manier meer tijd voor zijn hoofdtaak krijgen. Aan bel trekken Aan goede ziekzoekers is gebrek. Maar het zou geen kwaad kunnen als de vakgenoten er zelf meer aan gin gen doen om dit probleem op te los sen. Het is op deze aardkorst nu één maal zo dat de oplossing vaak op het financiële vlak ligt. Gewoon een kwestie van duiten of zo men wil: een zaak van betere beloning. Waarom trekt het vak zelf niet meer aan de bel? Waarom niet ingehaakt op de grotere belangstelling van de jeugd voor het agrarisch onderwijs? Niet dat alle leerlingen van de agrarische scholen nu stuk voor stuk gemoti veerd zijn. maar een deel is dat stellig wel. Uit die kringen moeten de ziek- zoekers-van-de-toekomst gerecruteerd worden. Maar dan moet men die jon gelui wel attent maken op de moge lijkheden die men biedt. Mogelijkhe den die ook moeten inhouden: een be tere beloning dan elders, betere voor zieningen en nog een paar pluspun ten. Een van de mogelijkheden die men kan bieden is het geven van ex tra vakantiedagen in de wintermaan den. Waarom schakelt men de directeuren van lagere tuinbouwscholen niet in? Zij zullen graag hun medewerking verlenen als het er om gaat hun leer lingen aan een goed betaalde job te helpen. We willen maar zeggen: het vak zelf zal ook voor dit onderdeel veel meer aan de weg moeten gaan timmeren. En dan kan men wellicht gelijk ook van de mogelijkheid ge bruik maken om het niet altijd even beste imago van het vak op te vijze len!

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9