Verdeelde reacties in VS Grootse overwinning voor Indira Gandhi Man bekent schuld aan brand met elf doden mm, ^lEUW ONDERZOEK OORD KENNEDY pOVJETS NIET VAN PLAN TE BUIGEN öp Carters graanmaatregel JR., I 191 Soma/nt thekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas 7 ^redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes (A,69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: rtaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. DAGBLAD VOOR ZÜID-HOLLAND fSHINGTON Het Amerikaanse ministerie van justi- ieeft alsnog besloten een onderzoek te heropenen naar de aspecten van de moord op president John Kennedy 963. Het ministerie volgt daarmee de aanbeveling op een speciale commissie uit het Congres, die ruim een geleden tot de conclusie kwam dat met name een na- akoestisch onderzoek gewenst is naar de mogelijkheid, juU destijds in Dallas een tweede schutter is opgetreden, sou het vrijwel zeker maken, dat Kennedy het slacht- r is geweest van een samenzwering en dat Lee Harvey niet alleen zou hebben gehandejd. Lee Harvey Oswald STANKMELDING: GROOTALARM CAPELLE A/D IJSSEL Politie en brandweer van Capelle aan den IJssel verkeerden gisteren in staat van „verhoogde paraatheid", nadat enkele politiemannen onwel waren geworden toen ze, na een „stank melding", gingen kijken bij een vrachtwagen met een lekkend vat chemicaliën. Aanvankelijk dacht men dat het om chloorgas ging. Het bleek echter een ongevaarlijk, maar fors stinkend produkt te zijn, dat aan aardgas wordt toegevoegd. Reis Sterke Yerke definitief voorbij WILLEMSTAD De reis van het vlot Sterke Yerke III is definitief ten einde. Na zes keer vergeefs te hebben ge poogd het gezonken vlot te bergen, heeft de bemanning besloten het vaartuig maar te laten liggen waar het ligt. Za terdag hopen de vier Friezen op Schiphol te arriveren. Dat is dan bijna een half jaar na hun vertrek uit Hoek van Hol land. VROUW TREKT MAN VAN DAK AF KAAPSTAD Een Zuidafrikaan is zaterdag ernstig gewond geraakt toen zijn vrouw wegreed om te gaan winkelen en hij van het dak getrok ken werd, waarop hij pannen recht legde. Alvorens op het dak te klimmen had de man veiligheidshalve een touw om zijn middel gebonden en aan een jongeman gevraagd het an dere einde ergens aan te bevestigen. De jongeman koos daarvoor de bumper van de auto uit. Maandag 7 januari 1980, 70e jaargang no. 21547 Music Gallery Op Ned. II om 22.10 uur „Mu sic Gallery" met o.a. Nancy Wilson en om 20.27 uur „Tele- Bingo". Om 21.30 uur „Televi- zier-magazine" over Iran en Afghanistan. Op Ned. I om 20.37 uur „Ver- scnijning in lichtblauw ge waad" en om 21.55 uur „Roald Dahl". Kouder Veel bewolking en mogelijk wat regen of sneeuw. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Temperaturen om het vriespunt. Matige noordoosten wind. Morgen zon: 8.45 - 16.44. Schev. hoogw.: 6.47 en 18.45. Laagw.: 2.10 en 14.54. BIJ VERKIEZINGEN IN INDIA .•>iJV4SD. o-A Saoedi-Arabié boycot Olympische Spelen RIAD Het Olympisch Co mité van Saoedi- Arabië heeft gis teren besloten de Olympische Spelen van Mos kou te boycotten uit protest tegen de Russische in terventie in Af ghanistan. Door de Saoedische staatsradio wordt inmiddels de kritiek op de Russische ingreep constant voortgezet. „Wat in Af ghanistan gebeurt, levert niet alleen gevaar op voor dat land maar voor de gehele Islamitische wereld, die duidelijk stelling zal moeten nemen en praktische maatregelen ten uitvoer zal moeten brengen", aldus de Saoedische staatsradio. De leiders van het Olympisch Comité van de Verenig de Staten hebben zich wederom uitgesproken tegen een eventuele boycot van de Spelen in Moskou, een mogelijkheid tot protest die door president Carter werd genoemd. „Met een dergelijke stap is niemand gediend", aldus Don Miller, de directeur van het Ame rikaans Olympisch Comité. „Een boycot kan gevolgen hebben voor de Winterspelen van Lake Placid maar ook voor de Zomerspelen van 1984 in Los Angeles", zei hij. „Het kan zelfs leiden tot vernietiging van de moderne Olympische Spelen. Wij straffen bovendien onze sportmensen die wij niet als pionnen mogen la ten gebruiken in het spel van de politici", aldus Don Miller. Terwijl de voetballers nu toch echt op non actief stonden... Want pas na drie uur vergade ren werd de ploeg voor de Olympische winterspelen be kend. Het contingent schutters, dat Nederland telt, bevat een aantal militairen. De bondstrainer, Ad Smout, heeft zich laten ontvallen dat die militairen als staatsama- teurs moeten worden be schouwd. En dat is een zwaar be laden woord in Nederland. Een aantal schutters heeft dan ook het vertrouwen in de bondscoach op gezegd. Dat zijn Willy Hillen, Jack Achilles. Theo Dohmen, Chris van Velzen en Ed Groothedde. Op het technisch vlak hebben zij geen kritiek op de bondstrainer, wel op het men selijk vlak. Daarin schiet hij volledig UBHBS te kort, aldus het vijftal. vrouw Gandhi lijkt daarmee hard op weg te zijn naar een herovering van het eerste-mi- nisterschap, dat zij bijna drie jaar geleden in een stembus slag verloor. Daarna kreeg zij met enkele processen te ma ken en een vrijwel onafgebro ken stroom kritiek vanwege vermeende excessen tijdens haar persoonlijke bewind van 21 maanden. In haar langdurige verkiezingscampagne van vier maanden heeft mevrouw Gandhi de voormalige Janata- partij gehekeld wegens het verslechteren van de binnen landse situatie vooral waar het orde en rust betreft en het in de hand houden van de prij zen. Daarbij verweet zij de tus sentijdse regering van premier Charan Singh en zijn Volks partij dat zij geen enkele con trole op de prijzen had gehou den. Een hoge vertegenwoord iger van de Janata, het ver bond van partijen dat Gandhi in 1977 opvolgde, erkende gis teren tegenover de pers dat de Janata had verloren door in tern gekibbel. Een breuk in de Janata leidde tot een politieke crisis en vervroegde verkie zingen. Overigens heeft maar ongeveer de helft van de 360 miljoen stemgerechtigde In diërs aan de verkiezingen deelgenomen. De geringe op komst is toegeschreven aan hevige kou en apathie. Afzwaaier an onze correspondent DICK TOET) =%HINGTON Presi- t Carters maatregel om 4-eactie op de Russische ■Al in Afghanistan de le ning van 17 miljoen ton ^■n aan de Russen stop te heeft in de Verenigde 0||en sterk verdeelde reac- in opgeroepen. Terwijl hij A |e commentaren van bij- Bille grote kranten gepre- wordt, hebben met één jondering al zijn tegen- Ivers in de presidentsver ingen fel tegen de maat- :1 geprotesteerd. 'Mkringen van boerenorgani- kwamen eveneens ver- Ie reacties, maar waarne- constateerden een vrij al- ne, zij het zeer voorzich- instemming van de boe- President Carter [t beloofd de boeren zoveel lelijk te zullen helpen het ies van de gigantische or- icm te compenseren door scha- es'jjosstellingen, het zenden meer graan naar honger- ïden in de wereld en het n van een sterke stimu- voor het produceren van bol", een mengsel van al- £>1 en benzine, dat als auto- lidstof een groeiende popu- leit geniet. 3i|Bident Carters Democrati- B tegenstrevers, Kennedy reageerden sterk tegen het gedeelte- t graanembargo, de belang de van een serie tegen- itregelen, die Carter vrij- ■jivond had aangekondigd, ^taten daarmee op een lijn I vijf van de zes Republi- presidentskandidaten, zaterdagavond in Iowa een ebat voerden. In deze staat >p 21 januari de eerste offi- verkiezingstest plaatsvin- Alleen John Anderson, congreslid uit Illinois, ■nde de graanmaatregel. De ^ren, 3aker, Bush, Con- Crane en Dole, kwamen I (Van een onzer verslaggevers) [IOTTERDAM De Rotterdamse litie heeft gisteren een 57-jarige aangehouden, die nadien bekend de brand te hebben eroorzaakt in een huis aan de Oleanderstraat in Rotterdam. Bij die brand kwamen in de nacht van 1 op 2 januari elf mensen om het leven. Bij het verhoor zei de man dat hij „uit balorigheid" een brandende si- garettepeuk door het (kapotte) raam van de benedenverdieping had ge gooid. De peuk kwam op een matras terecht. De politie is ervan overtuigd - en wordt daarin gesteund door de resultaten van het onderzoek door het gerechtelijk laboratorium - dat deze peuk de fatale brand heeft ver oorzaakt. De man werd aangehou den op grond van verklaringen van buurtbewoners. Hij is vanmorgen voorgeleid. De slachtoffers van de brand zullen - als uitzondering - pas vrijdag wor den begraven. De burgemeester van Rotterdam heeft hiervoor toestem ming gegeven, omdat enkele Suri naamse familieleden pas donderdag in Nederland kunnen zijn. Ria Visser lost beloftes snel in DEN HAAG Ria Visser heeft afgelopen weekeinde op het kunstijs van De Uithof haar toch al snelle ontwikkeling nog meer reliëf gegeven. Nauwelijks twee jaar na haar ontdekking veroverde zij, als achttienjarige, de nationale titel bij de dames. Als Ria Visser in hetzelfde tempo haar beloftes blijft in lossen, heeft trainer/coach Ab Krook misschien dit seizoen al, maar zeker de komende jaren eindelijk weer eens een troef in handen voor internationaal aansprekende successen. Voorlopig kan het vraag teken op het spandoek achter Ria Visser (links) wel weg. Naast de kampioene Ina Steenbruggen en Ine ke Kooiman (tweede en derde). Zo florissant staat de zaak er bij de heren niet voor, waar Hilbert van der Duim een verwachte, maar niet werkelijk impo nerende kampioen werd. Opvallender waren de val partijen van de familie Valentijn bij het sprinttoer- nooi. Eerst viel Haitske en even later haar man Jos. Het kostte beiden een hoge klassering, maar niet de uitzending naar de WK en de Olympische Winter spelen. Hennie Kroeze in trainingskamp voorijsspeedway DEN HAAG Hennie Kroeze,een van Nederlands beste speedwayers wil zich ook op glad ijs gaan be geven. Kroeze die jarenlang professional in Enge land is geweest, is op het ogenblik in training in Zweden voor ijsspeedway. De KNMV heeft daar een trainingskamp. Na het trainingskamp zal Kroeze be slissen of hij al dan niet ijsspeedway gaat beoefe nen. De man uit Twente wil in geen geval afgaan op het ijs. De kwartfinales van het toernooi om de we reldtitel ijsspeedway zijn is op 26 en 27 januari in het schaatscentrum De Uithof. De halve finales wor den gehouden in Inzeil op 2 en 3 februari, en 9 en 10 februari in Assen. De eindstrijd is 23 en 24 februari in Moskou. Als Hennie Kroeze gaat ijsspeedwayen, dan komt hij evenals de viervoudig oud-wereldkam pioen ,de Rus Tarabanko, op De Uithof in actie. De Nederlander Roelof Thijs komt voor het eerst tij dens het wereldkampioenschap in Assen aan de start. De Amerikaanse ambassadeur McHenry. De Russische ambassadeur Troyanovsky. net als Kennedy en Brown tot een bijna eensluidende conclu sie: de Amerikaanse boer mag niet het slachtoffer worden ge maakt van een falende buiten landse politiek. Iowa is een van de belangrijkste Ameri kaanse landbouwstaten. Uit een opiniepeiling van Newsweek blijkt dat Carters kansen zijn gestegen en dat Kennedy's ongeïnspireerde campagne en het ongeluk in Chappaquiddick hem parten spelen, al achten vele kiezers hem een beter leider dan Car ter. Newsweek schrijft ook dat een onderzoek zal worden in- steden in handen kunnen krij gen, zelfs als ze een troepen macht van meer dan 100.000 man zouden inzetten. De hui dige sterkte van de Russische invasiemacht wordt geschat op 80.000 man. In de stad Herat zouden mannen en vrouwen met stokken en stenen de Rus sische tanks te lijf zijn gegaan. Voor een interview van onze speciale verslaggever Harry Vermeulen met dr. Kahn, se cretaris-generaal van het Wereld Moslim Congres in Pakistan, over het probleem van de Afghaanse vluchte lingen, zie pag.7 NIEUW DELHI Het heeft er alle schijn van dat mevrouw Indira Gandhi een triomfante lijke terugkeer in de In diase politiek zal maken door een grootste over winning in de kamerver kiezingen. Haar Congrespartij had vol gens de laatste tellingen al 77 van de 104 verdeelde zetels in de zondag geëindigde verkie zingen in twee fasen en zij stond aan de leiding in de meeste andere kiesdistricten waar men met de telling was begonnen. De 62-jarige me- gesteld naar het falen van de CIA in de Afghaanse crisis. De Sovjet-Unie heeft dit weekeinde duidelijk gemaakt niet te zullen buigen voor de druk van Carter. Zowel via het persbureau Tass en het partijblad Pravda als in de Veiligheidsraad werd Carters graanmaatregel een „hopeloze onderneming" genoemd, die niet van invloed zal zijn op het Russische beleid. De Amerikaanse VN-ambassa- deur McHenry reageerde op de Russische rechtvaaridiging van het ingrijpen in Afghanis tan met de opmerking: „Moe ten wij geloven dat president Amin om Sovjet-troepen heeft gevraagd om daarmee zijn ei gen val en zijn eigen executie te veroorzaken? Een dergelijke voorstelling is een belediging voor de intelligentie van de wereldgemeenschap". De Vei ligheidsraad is driemaal bijeen geweest, en er ligt een ontwer presolutie klaar waarin wordt opgeroepen tot terugtrekking van „alle vreemde troepen" uit Afghanistan. De Russen hebben ook ge waarschuwd voor de mogelijk heid van een militair bondge nootschap tussen de VS en China. China heeft de Russi sche inval in Afghanistan ver oordeeld als „een perverse daad" en een „gewetenloze on derdrukking van het Af ghaanse volk". In Afghanistan gaat het verzet tegen de nog steeds in kracht toenemende Russische troepen door met wisselend succes. De Russische verliezen worden geschat op 9000 man, die van de onderling vërdeelde verzet sorganisaties op een veelvoud daarvan. Het verzet rekent erop dat door een uitputtings strategie de Russen slechts de ira Ghandi begroet een jonge supporter buiten haar huis in Nieuw Dehli. De ex-pre- den genoeg om te lachen, nu uit de verkiezingsuitslagen blijkt dat zij op weg is naar erwinning. Beeld van de bijeenkomst van de Veiligheidsraad.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1