Hockeyteam faalt Astrid Jansen prolongeert titel Bongerszet doorbraak vanjeugd luisterbij Angst in Engeland wegens rugbytrip Vermoeidheid kost Okker hoofdprijs [SPORT-TRIBUNE ZIJDELINGS 4-ï I0UWMAN KRIJGT SCHULD VAN JEDERLAAG TEGEN WEST-DUITSLAND )8J KUNSTRIJDEN OP BESCHEIDEN PEIL jF^stüv 7-/)uitZ. Vermin deelt koppositie in damstrijd "V LEIDSE COURANT MAANDAG 7 JANUARI 1980 PAGINA 15 ak g rXW* wt tui Td r-,.0f ^7 15» ra^derik Bouwman (rechts) mist een van zijn kansen. Links met nummer 14 Ron Steens ne[ ^RACHI Beschuldigend wees Wim p Heumen, coach van het Nederlandse f eam, na de nederlaag tegen uitstand (6-4) in de richting van Bouman, de jeugdige rechter- in de nationale ploeg. „We speel- idaag zonder rechtervleugel. Als derik niet zoveel kansen had gemist, |is)dden we van de Westduitsers gewon- ien". Keihard formuleerde Van Heumen urn tekst. „Ik had Wouter Leeters op- acht gegeven Roderik dikwijls aan te litfelen. Daar was een groot gedeelte van ze taktiek op afgestemd. Dat lukte k, maar Roderik heeft gefaald". in Heumen had in zijn wedstrijdanalyse echts gedeeltelijk gelijk. Bouwman speel- inderdaad niet al te sterk, maar het niet juist om de nederlaag van 6-4 te en aarstrivaal West-Duitsland volledig op I schouders van HGC-er af te wentelen, oderik Bouwman zelf voelde de uitspra- n van Van Heumen als een onterecht irwijt. ,,De trainer mag mij gerust aanre- tnen dat ik kansen heb gemist, maar dat nog niet zeggen dat ik als zondebok lor de hele ploeg moet worden aangewe- n. Voor hetzelfde geld kan ik zeggen dat i hele verdediging heeft gefaald. Door ove fouten in de achterhoede kwamen Dutisers op goedkope manier aan twee doelpunten. En het middenveld heb ik ook niet gezien. De hele ploeg heeft gefaald. dat de Duitsers 9oed van positie wissel- Bovendien waren de Duitsers beter en fel- den- Ier". Strödter, Krul en weer Strödter leidden De equipe van Van Heumen liep soepele met hun treffers de voor Nederland nade- uit naar een voorsprong van 2-0 Ties rende ondergang in. Een trend die na de Kruize (strafbal) en Paul Litjens (strafcor- Pauze werd voortgezet door Blöcher. die ner) waren de spelers, die Oranje oqen- een fraaie sol° bekwaam afrondde. De Ne- schijnlijk in een fauteuil plaatsten Het derlandse ploeg leek hierna te vervallen in overwicht en de serie goede kansen die aPa,hie Even was er een lichte opleving het Nederlands elftal zich daarna wist te na een door U1)ens ingeschoten strafcor- scheppen. deden het beste voor het team ner (4-3). maar daarna heersten de Duit van Van Heumen vermoeden Roderik sers Wolfgang Strödter bewees dat zijn Bouwman (twee keer), Tom van 't Hek en strafcorner zeker even gevaarlijk is als die Wouter Leefers benutten de mogelijkhe- van Litiens- d00r twee keer achtereen kei den echter niet. En dat kan niemand zich hard 'n te knal!en- De ,raaie tegentreffer tegen een Westduitse ploeg permitteren van Van 'x Hek mocht niet meer baten. De Duitsers voegden aan hun goede spei OPn'euw verloor Nederland het prestige- weer de bekende strijdlust toe en aarze- duel te9en West-Duitsland. Een gevolg lenden niet om er keihard tegenaan te daarvan kan ziln dat de als finale geplande gaan. De hoogblonde Blöcher ginq daarbij wedstrijd Pakistan-Nederland in het water nogal eens over de schreef maar hij was drei9t te vallen- 'mmers, als de Pakistani zo verstandig zijn overtredingen niet in de blijven winnen, is het duel tegen Oranje buurt van de arbiters te maken. In deze <door het veel betere doelgemiddelde van periode stapelde Oranje de taktische fou- Pakistan), van geen enkel belang meer. ten opeen. In het centrum van de verdedi ging vielen enorme gaten en het midden veld werd zoek gespeeld. Ron Steens. Ewout van Asbeck, Ties Kruize en Wouter Leefers bleven volharden in ruimtedek king, wat geen enkel effect sorteerde om- HARRY VERMEULEN Overige uitslagen: West-Duitsland-Groot-Brittannië 7-5. Pakistan-Australie 7-1. Spanje-lndia 2-2 Stand 1 Pakistan 3-6 (19-3). 2. West-Duitsland 3-6 (15-10), 3. Australië 3-3 (7-11). 4. Nederland 2-2 (8- 7). 5. India 3-2 (6-12). 6. Spanje 3-1 (4-9). 7. Groot- Brittannie 3-0 (7-14) GRONINGEN Astrid Jansen in de Wal (19) heeft zaterdag in Groningen de nationale titel kunstrijden zonder moeite geprolongeerd. Zij won het duel met de zeventienjarige Rudina Pasveer, die tweede werd, met ruim elf pun ten verschil. De pas van een knieblessure herstelde Groningse verspeelde haar kansen tijdens de korte Kür, die geheel mislukte. De vrije Kür ging haar heel wat beter af. Zij toonde meer souplesse dan de heersende kampioene, wat overigens niet in de jurywaar dering tot uitdrukking kwam. Zoals dikwijls bij kunstrijwedstrijden reageerde het publiek, 1200 man sterk, fel op de in zijn ogen onjuiste beslissingen van de commissie van beoorde ling. De waarderingscijfers die Rudina Pasveer kreeg waren volgens de toeschouwers aan de lage kant. Li Tsja Wang, een clubgenote van Rudina Pasveer, eindigde als derde. De wedstrijden om de nationale titel bij de da mes toonden eens te meer aan dat het kunstrij den in Nederland op een bescheiden peil staat. De kwaliteit was gering en bleef duidelijk onder Olympisch niveau. Ook kampioene Astrid Jan sen in de Wal behoeft zich te dien aanzien geen illusies te maken. Bij de heren legde Gerard van Hattem moeite loos beslag op het kampioenschap. Zijn broer Koos eindigde op ruime achterstand als twee de. Het peil bij de heren lag, relatief gezien, nog lager dan bij de dames. kfó t. Nationaal kampioene Astrid Jansen in de Wal bezig aan haar vrije oefening DORDRECHT In Dordrecht zijn dit week einde de halve finales begonnen van het Ne derlands damkampioenschap. De eerste vier van elk van de twee groepen plaatsen zich voor de finale, die op 30 maart begint. Titel verdediger Hans Jansen, wereldkampioen Harm Wiersma, Jannus van der Wal en Jan de Ruiter hebben zich op grond van hun presta ties in de titelstrijd van vorig jaar direct ge plaatst voor de eindstrijd. In groep 1, waar de zieke (geelzucht) Johan Mathijssen werd vervangen door Gerrit Bere- poot, behaalde de Wassenaarder Hans Vermin drie punten uit twee partijen. Hij deelt daardoor de koppositie met Berepoot, Boulonois, Clerc en Bies. In de andere groep kwam de Leide- naar Evert Bronstring niet verder dan twee re mises. Hij deelt de derde positie met vier ande- WOLLE Voor de tweede achtereenvolgende keer is de na- onale biljarttitel in het anker kader 47/2 aan de neus van Piet et voorbijgegaan. Was er vorig jaar in Zwaag sprake van een iglementaire dwaling van bondswege, in de Buitensociëteit Zwolle bleef Jos Bongers gistermiddag in de boeiende fina- met minieme hulp van vriend Jan Arnouts op de been en Toverde hij ongeslagen zijn eerste kampioenschap in het ka- erspel. Piet Vet restte slechts de troost, dat hij zijn nationale tcord algemeen gemiddelde van 123.50 (Zwaag, maart 1979) ^schroefde naar 126.00. Jos Bon gers, de nieuwe kampioen in het an kerkade 47/2. Dor Piet Vet was de afloop in het toernooi in de Overijs- Ise hoofdstad bijzonder hlemielig. Voor het tweede chtereenvolgende jaar be- ees hij in het 47/2 op eenza- le hoogte te staan, maar we erom ontglipte hem de bekro- ing in de vorm van het kam- ioenschap. Vorig jaar in waag maakte hij drie partijen i een beurt uit en verbeterde ij twee nationale records. De eprolongeerde serie bracht ij op 801 en het algemeen ge- liddelde op 123.50. Deson- anks ging de titel 'naar Louis lavermans, die ruim 40 pro ent achterstand in moyenne lad, maar de hoogste eer reeg op basis van een over winning in het onderlinge duel. n Zwolle was Piet Vet de afge- open dagen opnieuw een klas- ie apart. Als enige deelnemer scoorde hij de 400 caramboles in de eerste beurt, waarmee hij binnen een tijdsbestek van dertien maanden zijn totaal op vier bracht en Hans Vultink in zicht kreeg. Als enige deelne mer ook eindigde Vet ruim bo ven de honderd algemeen. Zijn 126.00 is van internationale al lure. Het is ruim vier punten boven het wereldrecord, dat sinds 1967 op naam van de Fransman Marty staat en dat uitsluitend wordt overtroffen door de eenmalige prestatie van de Belg Dielis, die in 1976 in Maubeuge 162.43 realiseer de. De titel ontglipte Piet Vet za terdagmiddag. In de vijfde ronde verloor hij onverwacht van Jos Bongers, die met een reeks van 265 het duel in de vierde beurt naar zich toe trok. Door dat resultaat werd de 31-jarige Berkhouter af hankelijk van de verrichtin gen van Bongers. De Nijme- genaar hield zich in de laatste twee partijen staande. Tegen Havermans bewees hij zijn mentale veerkracht door uit geslagen positie (312—88) in een serie van 312 de con frontatie winnend naar zijn hand te zetten. In de eindstand daarentegen speelde hij zeer geforceerd. De psychische druk had een verlammende uitwerking op zijn stootarm. De blokkade werd nog vergroot door de verrichtingen van Vet op de belendende tafel, die met een explosie van 333 Ha vermans in twee beurten af droogde. Bongers' tegenstan der, vriend en clubgenoot Jan Arnouts, hield hem op de been. De jongste deelnemer (21) was door de prestatie van Vet op slag kansloos voor het kampioenschap en volgde zeer relaxed de strijd. Zo ontspan nen, dat hij Bongers in de zes de beurt aan een goede positie hielp, die dankbaar werd aan gegrepen. De kloof van 280 caramboles overbrugde Bon gers in één ruk. Met de triomf van Bongers wordt de onmiskenbare op mars van de jeugd in het klein ste kaderspel luister bijgezet. De doorbraak van Bongers en Arnouts weerspiegelt zich in de hoge eindgemiddelden van de verschillende kadertoernooien. In Zwolle ontbraken Vultink en Van der Smissen, de twee voornaamste coryfeeën van de Nederlandse biljartbond. Zon der dit gerenommeerde duo handhaafden Bongers, Vet, Ar nouts en Havermans zich op het hoogste plan en doorston den zij de toets met hun con currenten in het buitenland. LONDEN De laatste partij van het masterstoernooi dubbels in Londen, gewon nen door Brian Gottfried en Raul Ramirez tegen Tom Okker en Wojtek Fibak, is ook de boeiendste geweest. Drie uur is er gestreden om de eerste prijs van ruim 160.000 gulden. Okker en Fi bak, die als verliezers de helft kregen, hadden de beste start. Gedeeltelijk door eigen kwaliteit, deels doordat vooral Gottfried de winnaars van 1978 wat non chalant tegemoet trad in de eerste set. Okker en Fibak haalden die eerste set bin nen met 6—3. Gottfried, die tot de finale alle partijen be trekkelijk gemakkelijk ge wonnen had, realiseerde zich dat het duo Okker/Fi- bak, snel en goed op elkaar ingespeeld, van de tegen stander volledige inzet verg de. Gottfried veranderde zijn instelling en daarmee de wedstrijd. Het overwicht dat Okker en Fibak hadden werd teniet gedaan en de volgende twee sets waren voor de Amerikaans/Mexi caanse combinatie. Okker en Fibak kwamen nog een keer terug, haalden de vierde set binnen en begon nen de beslissende met een doorbraak op de service van Gottfried. Dat leidde tot een voorsprong van 3—1. Toen sloeg de vermoeidheid bij Okker en Fibak hard toe. Gottfried en Ramirez, jonger en lichamelijk sterker hadden nog voldoende reserves over. Zij haalden vijf games achter elkaar binnen en daarmee 160.000 gulden. Uitslagen: Halve finales: Gott fried/Ramirez— Hewitt/M cMillan (ZAf) 7—5, 6—4, 6— 3; Okker/Fibak—Riessen- /Stewart 6—1, 7—5, 6—7, 4—6, 6—4. Het Nederlandse tennisteam heeft zijn eerste wedstrijd in het toernooi om de Koning sbeker met 21 van Bulga rije verloren. De Bulgaren wonnen in Sofia de beide enkelspelen, waarna Koek en Van Boeckel de broers Pampoelov in het dubbel spel versloegen. De wedstrijd werd meer be paald door de partijdige arbi trage dan door de kwaliteit van de spelers. Na de neder laag van nationaal indoor- kampioen Huub van Boeckel tegen de sterkste, Pampoe lov, verloor Sanders de eer ste set van Genov. De Neder lander kwam echter terug, won de tweede set met de zelfde cijfers (6—3) en kwam in de beslissende set op winst: 5—2. Van dat moment kon Sanders geen goed meer doen bij de scheidsrechter en lijnrechters. Alle twijfelballen werden in het voordeel van Genov geteld. Zelfs zekere slagen voor Sanders werden aan de Bulgaar gegeven. Sanders kon daar niet tegen op, raakte uit zijn concentra tie en verloor de derde set met 7—5. Louk Sanders was zo aangeslagen door de on rechtvaardige nederlaag dat coach Fred Hemmes hem voor het dubbelspel verving door Huub van Boeckel, die samen met Martin Koek het punt voor Nederland binnen haalde. De uitslagen zijn: Pampoe lov—Van Boeckel 6—3, 6— 4; Genov—Sanders 6—3, 3—6, 7—5; Pampoelov/Pam- poelov—Van Boeckel/Koek 4_6, 5-7. De Israëlische tennisser Shlo- mo Glickstein, die pas acht maanden professional is, heeft zijn 22ste verjaardag gevierd met de verovering van de Australische titel ver harde banen. In een door de regen opgehouden finale won hij in Hobart (Tasmanië) met 7—6, 6—4 van de Ameri kaanse amateur Robert van 't Hof. Glickstein verdiende met deze overwinning achtdui zend dollar. Voorbeeld? Indien Saoedi Arabië zijn beslissing gestand doet. zal het niet vertegen woordigd zijn op de Zo merspelen van Moskou. Dat zal aan het aantal deelnemers nauwelijks te merken zijn maar Saoedi Arabië zou wel een voor beeld kunnen zijn voor an dere Islamitische staten. Voorts hangt de Spelen altijd nog de waarschu wing van de Afrikaanse landen boven het hoofd, die niet zullen tolereren dat naties die sportieve betrekkingen onderhou den met Zuid-Afrika tot Moskou worden toegela ten. Anders gezegd: ko men die wel, dan blijven wij weg, zodat Moskou een tweede Montreal dreigt te worden toen Nieuw-Zeeland wel contacten met Zuid-Afrika er was en de Afrikaan se landen en bloc opstap ten. Daarentegen blijkt dat men in de Verenigde Na ties over het algemeen geen boycot wenst. De opmerking van de voorzit ter van het Olympisch Co mité dat een boycot een boemerangeffect zou kun nen hebben op de Spelen van Los Angeles 1984, moet als zwak worden ge kenmerkt, omdat hij riekt naar eigenbelang. Voor de voetballers is het nieuwe jaar niet bijster goed ingezet. Op de eer ste competitiedag van 1980 werden alle wedstrij den afgelast. Maar niet alle velden bleken onbe speelbaar. Allerwege wer den oefenpartijen ge speeld. De vraag mag ge steld worden of niet al te vroeg tot algehele afge lasting is overgegaan. Veelal wordt tot het laat ste moment gewacht, dit keer werd op vrijdag al een beslissing genomen. Omdat het, wat de ama teurs betrof, om een in haalprogramma ging, zou het wellicht beter zijn ge weest te spelen wat te spelen was. Dan was dat al vast ingehaald. In de omringende landen be halve Duitsland waar een winterstop is werd in het betaald voetbal ge speeld. Ook daar lagen de velden er niet brand schoon bij maar ze bleken bespeelbaar, zowel in Bel gië als in Engeland, toch ook geen landen die met een gunstig klimaat zijn bedeeld. De marge voor het betaald voetbal is toch al klein met het toernooi om de Europese titel in het verschiet. Ook hier geldt: wat gespeeld is, is meegenomen. Het lijkt dat tot afgelasting is besloten omdat de vrees bestond dat het publiek het zou la ten afweten. Dat zou een onjuiste gedachtengang zijn geweest. Rechteloos Ook voor Mircea Petescu, de trainer van Sparta, is het nieuwe jaar slecht be gonnen. Hij Werd ontsla gen, zij het met behoud van salaris en toekennen van ..smartegeld". De oude stelregel ging ook in dit geval weer op: slechte resultaten, veroorzaakt door slecht spel, maar de trainer is de schuldige. Dat Sparta jaar na jaar zijn beste spelers moet verkopen, is in de beslis sing niet betrokken. En wat roepen de spelers nu in koor? „Het was ook onze schuld en niet alleen die van Petescu." Derge lijke uitspraken komen al tijd nadat het leed is ge schied. Het bewijs is eens te meer geleverd dat aan de positie van de trainer hoognodig iets moet wor den gedaan. Hij is altijd het slachtoffer, terecht soms. maar dikwijls ook ten onrechte. Omdat hij rechteloos is. .ONDEN Het besluit van de Engel- de Olympische sporten menen dat al len van Moskou. belang dat een groot aantal sportmen- is rugbybond een toernee in 1980 het mogelijke moet worden gedaan om Dennis Follows, voorzitter van het Brit- sen j<an deelnemen aan de spelen van laar Zuid-Afrika te laten doorgaan, de rugbyers van hun plan af te brengen, se Olympische Comité, vertelde: „Wij Moskou dan dat een handvol rugbyers heeft bij andere Brits? sportorganisa- Men vreest dat als de reis doorgaat, zullen alles doen om te verhinderen dat wedstrijden speelt in Zuid-Afrika". lies een zekere angst doen ontstaan. zwart-Afrika zal aandringen op uitslui- de rugbyers naar Zuid-Afrika gaan. )e meeste en zeker de bonden van ting van Groot-Brittannië voor de spe- Voor Groot-Brittannië is het van meer

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15