'Komende maanden geen verhoging van de lonen' 10,01% CcidócSomcmt Ook EEG en Canada stoppen hulp aan bevolking van Afghanistan Gedrag in huis bespaart meer energie dan isolatie woning Beperkte acties Van melkrijders Minister Albeda doet voorstel aan sociale partners Y ederopbouwplan roor Nicaragua Koude oorlog of détente Een lucratieve spaarvorm: De NMB-Spaarbrief aan toonder met beursnotering. VS ontwikkelen toch een nieuwe jager Regionale centra voor voorkomen criminaliteit Gevechten in San Salvador Majoor Haddad dreigt met beschietingvan havenstad Libanon felNNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 JANUARI 1980 PAGINA 7 (Van onze sociaal-economische redactie) HAAG Minister Albeda (Sociale aken) wil tijdens het gesprek met de socia- partners op 10 januari voorstellen, nog een definitieve besluiten te nemen over de in 1980. Volgens Albeda een nieuwe „adempauze" van enkele taanden in het overleg noodzakelijk, ge len het feit dat de nieuwste vooruitzichten oor de economische ontwikkelingen in dit uir uiterst somber zijn. Daarom moet er srst ruimte worden geschapen voor geza- lenlijk overleg tussen regering, werk- evers en werknemers over de wijze waarop ntwoord kan worden gegeven op de ernsti- c problemen waar Nederland voor staat. olgens Albeda is het alternatief van een iempauze in het overleg het van regeringswe- afkondigen van een loonpauze: een tijdelijke blokkade van alle loonstijgingen. Minister Al beda schrijft dit in een gisteren verzonden brief aan de sociale partners. In die brief schetst de bewindsman een weinig opwekkend econo misch beeld van 1980, gebaseerd op de jongste voorspellingen van het Centraal Planbureau. De CPB-gegevens wijken in sterk negatieve zin af van de vorig najaar voorziene economische ontwikkelingen voor dit jaar. De onlangs aan gekondigde stijgingen van de olieprijzen en de stagnatie van de wereldhandel zijn hier debet aan. Samengevat komen de voorspellingen neer op: - stijging van de werkloosheid in 1980 met 15.000; - stijging van de prijzen voor gezinsconsumptie met 1,75 procent ten opzichte van 1979; - stijging van de algehele inflatie met 8 procent; - stijging van de loonkosten tot de „recordhoog te" van 1975, welk jaar ai als een rampjaar voor het bedrijfsleven wordt beschouwd. De loon kosten kunnen dit jaar zelfs nog zwaarder gaan drukken gezien de slechte financiële situatie van veel bedrijven en de toeneming van de rentelast; - steeds verder voortgaande stijging van de col lectieve (overheids-) uitgaven. „Nu de economische situatie voor 1980 zich aanmerkelijk slechter laat aanzien dan ver wacht", zo schrijft Albeda, „lijkt het meer dan ooit gewenst en noodzakelijk het matigingsbe- leid te verstrakken". Albeda illustreert dit met de stelling, dat de werkgelegenheid sterker zal dalen naarmate de loonkosten voor het be drijfsleven verder omhoog gaan en dat een der gelijke ontwikkeling dan weer grote invloed zal hebben op de stijging van de overheidsuitga ven. Die overheidsuitgaven zullen enerzijds stijgen doordat er meer werkloosheidsuitkerin gen moeten worden betaald en anderzijds om dat er dan ook (door de wettelijke koppelingen) extra geld moet worden gegeven aan ambtena ren, trendvolgers, uitkeringstrekkers en mini mumloners. Volgens minister Albeda is matiging in de in komens zelfs niet voldoende om de economi sche moeilijkheden het hoofd te bieden. Ook op de collectieve uitgaven moet verder worden be zuinigd. „Onder de huidige omstandigheden zullen, zelfs bij een duidelijk gematigde loonontwikkeling, aanzienlijke ombuigingen onvermijdelijk zijn aldus de minister. De werkgeversorganisaties VNO en NCW heb ben zich inmiddels achter de voorspellingen van het Centraal Plan Bureau gesteld. Ook de FNV onderschrijft dat de situatie dit jaar aan zienlijk zorgelijker zal zijn dan was verwacht. HAAG Het isoleren van huizen is weliswaar een middel in het streven naar energiebesparing, ^aar veel meer energie wordt bespaard als mensen er in ais döordachter mee omgaan. Wie in een geïsoleerde wo- ing woont, en de thermostaat laag houdt, maar bijvoor ;eld de deur naar de gang open laat staan, doet weinig met jn voordeel van isolatie. En er zijn veel meer mensen die ïze fout maken, dan wordt gedacht, zo blijkt uit een onder »ek van de Gasunie en de DSM. et Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, dat het onderzoek o- inbaar maakte, concludeert dat ook de energieberijven meer in het stimueleren van een zuinig enérgieverbruik kunnen >en. Zo is gebleken dat mensen die niet geregeld een gasreke- krijgen, maar bijvoorbeeld betalen door middel van hen gelegde voorschotrekeningen, veel minder bewust met gas om an, dan mensen die een gewone rekening krijgen. Ook zou het llgens het bouwfonds uitmaken als op de rekening tevens het 'drag zou voorkomen dat in het voorgaande jaren in dezelfde riode is betaald. an onze sociaal-economische redactie) PMEER De melkchauffeurs van de CV Noord Holland Opmeer hebben gisteren besloten eventuele acties op te [horten totdat het spoedonderzoek dat thans wordt ver- :ht naar een functiewaardering, is afgerond. De directie .n de Melkunie heeft beloofd de resultaten van dit onder- Cek dinsdag bekend te maken. resultaten van het spoedonderzoek zullen moeten uitwijzen de looneis van 15,20 van de Melkunie-chauffeurs gerecht- ardigd is. Niettemin zullen de chauffeurs in Amsterdam tot en ït dinsdag iedere ochtend een werkonderbreking houden van geveer vier uur. In deze actie worden zij gesteund door CMC- auffeurs in Rotterdam. Door de prikacties in Rotterdam en nsterdam zullen vertragingen ontstaan in de leveranties van ?lk aan verschillende winkelcentra in ons land. i INAGUA (DPA) Vijf maanden na de val van dictator astasio Somoza heeft de regering van Nicaragua een am- leus programma bekendgemaakt voor de wederopbouw de economie in 1980. Een van de belangrijkste oogmer- p van het plan is het scheppen van 90.000 nieuwe arbeids- door een sterke uitbreiding van de aanplant van x>en. zal zestig procent van de werklozen in. Nicaragua weer "de slag kunnen. Tegelijkertijd wil de regering maatregelen "hen om de zeer hoge inflatie tot een aanvaardbaar niveau te- ri te brengen. Nicaragua hoopt in 1980 voor 565 miljoen dollar ICxporteren. Er zullen dit jaar investeringen worden gedaan een bedrag van 421 miljoen dollar. Daarvan gaat 374 miljoen ar naar de publieke sector en 47 miljoen dollar naar de parti- ^ere sector. lapentransport onderschept ■LDA (AP) Douane en Politie hebben gisteren onge- r 10.000 pistolen en revolvers in beslag genomen die jasten worden afgeleverd in Libanon, zo heeft een open- e aanklager in Fulda, in het centrum van West-Duits- d bevestigd. J wapens zijn in Amerika gemaakt, vertegenwoordigen een irue van rond de achthonderdduizend gulden en kwamen H een vrachtwagen uit Oostenrijk het land binnen. Voor wie Jorecies bestemd waren is niet bekend gemaakt jaude bij verkiezingen India DELHI (reuter) De Indiase kiesraad heeft gisteren j onderzoek gelast naar beweerde onrechtmatigheden in drietal kiesdistricten, waaronder ook het district waar (.mier Singh kandidaat is. 'k tellen van de stemmen, waarmee morgen zou worden be nnen, is in die districten uitgesteld. Het onderzoek moet uit- 3lien of in deze gebieden nieuwe verkiezingen moeten worden puden. Volgens onder meer de congrespartij van Indira ^ndi zou zeker in honderd dorpen sprake zijn van fraude, zouden mensen gehinderd zijn bij het uitbrengen van hun Honger staking De stichter van „Terre des Hom mes", de organi satie die hulp biedt aan jeugdi ge vluchtelingen,* de Zwitser dr. Ed- mond Kaiser zet zijn met Kerstmis begonnen hon gerstaking nog voort. Met de ac tie wil hij bereiken dat Zwiterserland stopt met het ex porteren van wa pens. Hij vind het schandalig dat een land dat zelf al eeuwenlang niet in een oorlog betrokken is ge weest wapens maakt en expor teert. Kaiser drinkt alleen wa ter met daarin wat zout. De Sovjetrussische interventie in Afghanistan lijkt Moskou voorlopig slechts windeieren te bezorgen. Tijdelijk hebben de 50.000 man Russische troepen bereikt dat de pro-Moskou-lijn van het regiem in Kaboel niet werd omgebogen en dat veel harder kan worden opgetreden tegen de islamitische opstan delingen in het land. Maar de prijs die Moskou voor enige terreinwinst in een bijna middeleeuwse staat moet betalen is niet gering. NlET alleen is de sfeer van détente die nog geen jaar gele den uitmondde in de ondertekening van het SALT-akkoord en een hartelijke omhelzing tussen Carter en Brezjnjev vrij wel volledig verknoeid. SALT is voorlopig van de baan, de NAVO ziet zich gerechtvaardigd in haar kernwapenbesluit, de Arabische wereld heeft al opgeroepen tot een heilige oor log, de Verenigde Staten staan niet meer alleen aan de Iraan- se schandpaal, £n zo zijn nog meer argumenten op te som men. HET Westen moet echter voorzichtig zijn in zijn kritiek. Sinds de laatste wereldoorlog leefde Afghanistan al min of meer onder Russische invloed, en het Westen liet het zo. Er ging geen ontwikkelingshulp uit het Westen in de richting van Kaboel: er werden geen natuurlijke rijkdommen ontgon nen, geen projecten opgezet op het gebied van onderwijs of gezondheidszorg, geen industrieën gevestigd. Het klagen van nu is achteraf. Dn* wil uiteraard geen rechtvaardiging zijn voor het Russi sche geweld van de laatste weken. Maar iets onvermijdelijks lijkt daar toch ook aan te kleven. De geschiedenis van de laatste jaren vertoont enige gelijkenis met die van Vietnam in de jaren van Amerikaanse betrokkenheid: een ontwikke ling van materiële steun naar steeds meer militaire hulp. En toen dit niet hielp, stond Moskou voor de keus tussen ingrij pen of afgaan. WANNEER eindigt een dergelijk avontuur? De Verenigde Staten zwichtten in Vietnam onder druk van de publieke opinie en de wereldopinie. Moskou heeft zich daarvoor altijd minder gevoelig getoond. Bovendien lokt het bezit van een warm-waterhaven in West-Pakistan, in een gebied dat al lang streeft naar aansluiting bij Afghanistan of onafhanke lijkheid. Maar ook de bewoners van dit gebied zijn strengt, islamieten die geen Sovjet-invloed zullen toejuichen. Het valt te hopen dat de Sovjets de gelegenheid krijgen zich spoedig zonder al teveel gezichtsverlies terug te trekken uit dit Afghaanse avontuur. Opnieuw blijkt een supermo gendheid kwetsbaar. Als het Westen zich, wijs geworden door eigen ervaringen, matigt in zijn kritiek is een bemidde lende rol denkbaar. En dan kan het woord „koude oorlog" weer in de ijskast (Vervolg van pagina 1) BRUSSEL/BONN/WASHINGTON AP/Reuter/AFP) Het is vrijwel zeker dat de EEG het voedeselhulprogramma, zoals dat voor een bedrag van 2,6 miljoen gulden was opgezet voor Afhganistan, zal stop zetten. Volgende week woensdag wordt daarover officieel in Brussel een besluit ge nomen. De EEG wil op die manier haar on gerustheid en ontevredenheid uitspreken over de acties van Russische troepen in dat land. Ook de Canadese regering is van plan alle hulp aan Afghanistan stop te zetten. Dat scheelt het land zes miljoen gulden aan steun. De ambassa deur van West-Duitsland in de Afgaanse hoofd stad Kaboel is gisteren door de regering van de bondsrepubliek teruggeroepen voor overleg. Hij zal vermoedelijk dit weekeinde in Bonn aanko men. Zijn ambassade zal gewoon open blijven. Een aantal medewerkers en hun gezinnen heeft van de regering echter het advies gekre gen het land „tijdelijk"te verlaten. Het CDA-Tweede Kamerlid Jan Nico Scholten heeft er bij de Nederlandse regering in schrifte lijke vragen op aangedrongen ook onze ambas sadeur terug te roepen. In Bonn is gisteren door ongeveer 700 Afghaan se studenten een demonstratie gehouden tegen de Sovjet-Unie. De Russische leider Brezjnjev werd een moordenaar en fascist genoemd. Ook in Washington, Kopenhagen en in Dacca, de hoofdstad van Bangladesj werden anti-Sovjet betogingen gehouden. De Portugese socialistische partij heeft zich na drukkelijke gedistantieerd van de Russische houding; de Italiaanse communisten lieten we derom een verklaring in het partijblad L'Unitè afdrukken, waarin de invasie werd veroor deeld. De president van de Filippijnen heeft de vrees voor een nieuwe oorlog in Zuid-OOst Azië uitgesproken en onderhoudt voortdurend contact met de ambassades van de VS, Pakistan en de Sovjet-Unie over de gang van zaken. De Franse president Giscard D'Estaing heeft gezegd niet te geloven in een interventie met voorbedachte rade. Hij zei gisteren een bood schap te hebben ontvangen van Brezjnjev, maar deelde de inhoud ervan niet mee. De Russische bevolking heeft gisteravond op de televisie voor het eerst beelden te zien gekre gen over de situatie in Afghanistan. Er was geen soldaat te zien, alles zou rustig zijn, zo werd gesuggereerd. Een bouwvakker werd on dervraagd en zei zeer gelukkig te zijn met de hulp van de Sovjet-Unie aan zijn land. Afghaanse rebellen en overgelopen eenheden van het leger hebben gemeld dat zei de stad Herat bij de grens met Iran drie dagen geleden hebben ingenomen, maar dat deze na een aan vankelijke omsingeling door de Russen nu weer in handen is van ongeveer 5.000 Russische militairen. Bij de gevechten zouden aan beide zijden doden zijn gevallen. Het nieuwe bewind in Afghanisatsn heeft am nestie verleend aan alle gevangenen van de vo rige regering. Effectief rendement d.d. 2 januari 1980. Een waardepapier aan toonder dat op de Effectenbeurs verhan delbaar is. De NMB Spaarbriefis te verkrijgen in coupures van duizend en vijfduizend guldea Gemakkelijk, overdraagbaar, ook als schenking en cadeau. Fis caal voordelig voor hen die straks door pensionering in een lager be lastingtarief vallen de rente is pas na de datum van uitkering belast baar. Verkrijgbaar op alle NMB kan- torea U kunt daar tevens, geheel vrijblijvend uiteraard, de huidige koers en het effectieve rendement opvragea De NMB denkt met u mee Zoete flesvoeding gevaar voor kindergebitten UTRECHT De gewoonte om zuigelingen zoete fles voeding te geven, zoals ge suikerde melk, rozebottelsi- roop en drinkyogurt heeft tot gevolg dat kinderen veel eerder dan nodig last heb ben van aantasting van hun melktanden. Uit een publi catie in het Nederlands tijd schrift voor geneeskunde blijkt dat van de kleuters 95 een aangetast gebit heeft, terwijl dat bij kinde ren van vier jaar nog 65% en van twee tot drie jaar nog maar 10 is. Gevolg is ook dat voortijdig verlies van de bovensnijtan den optreedt, waardoor kinde ren gaan „tongpersen,". Dat nu, heeft weer afwijkende slikgewoonten tot gevolg. Kin deren gaan dan slissen en krij gen spraakmoeilijkheden. Ook ontstaan psychische proble men doordat veel kinderen met rotte tanden daarmee op school worden geplaagd, aldus de publicatie.. WASHINGTON De Amerikaanse re- Dat besluit betekent een ingrijpende wijzi- voor exportdoeleinden. Het gaat om. een gering gaat akkoord met de ontwikke- ging van het standpunt dat twee jaar gele- .jager" van middelgrote omvang en capa- ling van een een nieuw type gevechts- den over deze kwestie is ingenomen en citeit, die geleverd kan worden aan lan-- vliegtuig, dat evenwel louter gebruikt dat er op neer kwam dat geen gevechts- den die Amerika niet de allermodernste zal worden voor export. materieel ontwikkeld mag worden louter toestellen wil leveren. DEN HAAG (ANP) Er komen in Nederland regionale bureau's voor misdaadpreventie, zo heeft minister De Rui ter van justitie besloten. De bedoeling is dat de politie de bevolking moet gaan voorlichten over enerzijds bescher ming tegen criminaliteit, maar ook om het plegen van straf bare feiten te voorkomen. Het politie-apparaat zal voor deze taak extra worden toegerust Op het minsiterie van justitie wordt een centrale documentatie ingesteld voor binnen- en buitenlandse gegevens op het gebied van de misdaadpreventie. Ook zal door het ministerie materiaal ter beschikking worden gesteld voor tentoontsllingen. Voorts is een commissie ingesteld die moet bekijken wat er te doen is te gen criminaliteit en hoe de politie (opleiding) daarop inspeelt SAN SALVADOR (AFP) Bij gevechten in de hoof stad van de Midden-Amerikaanse staat El Salvador zijn gisteren twee guerilla-strijders gedood en twee militairen gewond. De aanval van guerilla's had plaats in het hoofdkwartier van de Nationale Garde. Het is voor het eerst sinds de val van het kabi net afgelopen donderdag dat zich dergelijke ongeregeldheden voordeden. TYRUS (AP) De leider van de door Israël gesteunde Chriselijke Militie, majoor Haddad, heeft gedreigd met het beschieten van de havenstad Tyrus in Zuid-Libanon, omdat Iraanse vrijwilligers zich daar zouden hebben gevoegd bij Palestijsne guerilla-strijders. Haddad waarschuwde gisteren via zijn eigen radio-station „Voi ce* of hope". Na de uitzending verlieten vele families in Tyrus uit angst de stad. Haddad oefent controle uit over een ongeveer tien kilometer brede strook rond de grens tussen Libanon en Is rael. Hij noemt dit gebied „vrij Libanon" en wil het pas overdra gen als alle Palestijnen uit Libanon zijn vertrokken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7