Tekkel Ivor heefteen lift nodig e Bestemmingsplan plassengebied Nieuwkoop verder weg dan ooit Agrariërs houden hardnekkig voi Raad van State worstelt met vijftig taaie bezwaar schriften STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 JANUARI 1980 PAGIN/V I 1< NIEUWKOOP Het bestem mingsplan voor het landelijk ge bied rond Nieuwkoop is verder weg dan ooit. Het plan, dat al bijna vier jaar geleden door de Nieuwkoopse koopse koopse ge meenteraad raad eraad werd goedgekeurd, is blijven steken in ingewikkelde en tijdrovende nde procedures en zal daardoor zijn rechtskracht misschien nog vele jaren moeten ontberen. De streek is daardoor qua bescher ming de eerste jaren nog aange wezen op een meer dan veertig jaar oude, sterk achterhaalde verordening. Het plan is vanwege de „zeer ingewik kelde" aard van 49 bezwaarschriften die momenteel bij de Raad van State liggen, terecht gekomen in de mallemolen van juridische procedures die de overheid, onder meer door toepassing van de wet administratieve rechtspraak overheids- beslissingen (AROB), zelf op gang heeft gebracht. En dat maakt het Nieuwkoop- se gemeentebestuur, dat voor dit plan de complimenten van Gedeputeerde Staten mocht ontvangen, onderhand toch wel wat ongerust. Nog vóór de behandeling door de Nieuwkoopse gemeenteraad in februari '76 werden 250 bezwaarschriften op het plan ingediend, het merendeel afkomstig van agrariërs in het 1500 hectare meten de plangebied, dat globaal wordt be grensd door de gemeenten Alphen aan den Rijn, Zegveld, Kamerik, Wilnis en Noorden en de Meije-streek. De bezwaren van deze kant richtten zich voornamelijk tegen de beperkingen die erin zijn aangebracht voor het bouwen van (toren)silo's, het graven van sloten, het aanleggen van boten en het leggen van beton-paden. Maar ook de zogeheten dierveredeling (ook wel: bio-industrie of intensieve veeteelt) werd erin aan ban den gelegd. De bedrijven mochten dit of ficieel nog slechts als onderdeel (tot ma ximaal de helft van hun bedrijf) van hun agrarische arbeid beoefenen. De achter gronden hiervan waren dat intensieve veeteelt het landschap er niet bepaald fraaier op maakt (meestal een maximale, goedkope bebouwing) en afvalstoffen en stank voortbrengen. Voor de agrarische gronden, overwegend ten zuiden van Nieuwkoop, bepaalt het plan voorts dat bemesting en het werken met chemische bestrijdingsmiddelen niet verder geïn tensiveerd mogen worden, een voorzorg maatregel die de tendens bij de boeren tot meer rationaliseren en mechaniseren moet intomen. „Te ingrijpend" Vooral deze straffe voorschriften vielen bij de agrariërs in verkeerde aarde. Men zegt: het plan is te ingrijpend, er wordt te weinig ruimte gelaten voor een be hoorlijke groei van ons bedrijf. En dat nota bene terwijl wij juist het karakter van het plangebied hebben gemaakt. Bij de gemeente Nieuwkoöp wordt dat ook wel beaamd, een woordvoerder zegt:„De boeren hebben met hun indeling van de landerijen het gebied mede tot land schappelijk waardevol gemaakt. Maar het gaat er juist om het waardevol te houden, het landelijke karakter optimaal te maken. Het accent in een nieuw be stemmingsplan moet dan ook komen te liggen op behoud van het natuurlijke schoon". Het merendeel van de bezwaarschriften werd dan ook ongegrond verklaard. Maar eenmaal bij de provincie keerde ongeveer de helft (125) toch weer terug. En eenmaal daar ongegrond verklaard, richtten de boeren zich tot de Kroon, waarvoor de Raad van State momenteel vijftig bezwaren op hun geldigheid uit pluist. Voedselgebied Landbouw en veeteelt zijn juist ten gun ste van flora en fauna opzettelijk be perkt. De verscheidenheid hieraan, in het geïndustrialiseerde Holland, is bijna onvoorstelbaar. Verschillende soorten orchideeën schijnen in dun riet goed te gedijen, maar ook veel rietvogels, waar onder het wouwaapje, schijnen zich hier op hun gemak te voelen. Naast het Naar- dermeer is Nieuwkoop het enige gebied in ons land waar men nesten van de purperreiger aantreft. In Nieuwkoop zijn er tenminste enkele tientallen bekend. Dat die uitgerekend hier te vinden zijn, is niet verwonderlijk: het plassengebied is een enorm voedselgebied, waarin het De agrariërs vinden dat de groei van hun bedrijven door het bestem mingsplan Plassengebied wordt belemmerd. bovendien rustig verblijven is. Er zijn veel soorten weide-vogels en ook de el ders in Nederland uitgestorven visotter schijnt in De Haeck nog wel eens op te duiken. Hier ook zie je nog stille einders en wat de dichter verder aan verbale pracht over de Hollandse natuur heeft opgelepeld. De Vooruitgang heeft er ge nade getoond met het landschap. Toch is in het plan vooral in de 900 hectare plassen en rietlanden, naast het belang van natuurbehoud rekening ge houden met een economisch belang van de streek: de belangrijkste producten zijn hier immers het riet, de ruigt (voor de bedekking van landbouwgronden) en verschillende mossen. Nu voor het laat ste produkt de markt enigszins aan het aftakelen is, heeft de rietproductie weer aan belangrijkheid gewonnen. De acht rietsnijders rond Nieuwkoop maken de streek tot het op één na belangrijkste wingebied van riet in Nederland, na Overijssel. Aandoenlijk De zompige gronden rond Nieuwkoop lenen zich uitstekend voor de rietgroei: rijk aan veelsoortige voeding, beetje brak-achtig. Het „oogsten", zo'n twee maal per jaar, heeft bovendien een be langrijke functie in het onderhoud van de vaarwateren. De hiervoor verant woordelijken zouden zich geen raad we ten als het rietsnijden niet meer renda bel zou worden en het onderhoud door de rietsnijders dientengevolge achterwe ge zou blijven. Het afsteken van de slootkanten is trou wens een karwei waar de mens uit de grote stad veel genoegen in schijnt te be leven. De rietsnijders krijgen dan ook herhaaldelijk vriendelijke verzoeken bij het snijden te mogen assisteren. Er zijn in het Nieuwkoopse plassengebied deze zomer zo'n veertig vrijwilligers aan het werk geweest. Het resultaat van die landschappelijke zorg is op veel plaatsen aandoenlijk: het Nieuwkoopse plassengebied is een weel de op zich aan rust en natuurschoon. En op een vierde verdieping zonder 1 Ivor mag namelijk niet veel en v; n trappen lopen. Een verdiepinkje g nog wel, worden het er echter m< dan moet Ivor gedragen worden. Var dat trappen lopen, gaat zijn rug kajV( Maar dat geldt natuurlijk voor alle ti y kels, die door hun lange rug een lift i a dig hebben om een gezond flatlevenjp kunnen ondergaan. Josefien en Puck De twee poezen die vorige keer in d Q rubriek werden voorgesteld hebben fc j( de een nieuw tehuis gevonden. De Er jarige Josefien ging als gezelschapsda er voor een andere poes naar een wonim in Leiden. Puck bleef ook in de Sleut d£ stad. Overigens heeft asielbeheer! iv Will Tiele momenteel geen enkele i bleem om poezen aan een thuis te I pen. Met de grotere honden (herdrii bijvoorbeeld) gaat het heel wat moei te mer. D' het mag dan zijn dat de meeuwenkolonie van De Rot en het rustend watergebroed in het Schippersgat, de Wijde van de Vliet (ongeveer een derde van het totale natuurgebied) niet toegankelijk zijn, er gaat een bekoring van uit die zelfs tot in de bebouwde kom van Nieuwkoop voel baar is. Recreatie Er bestaat veel belangstelling voor het plassengebied. Vooral van de kant van de recreatie: de plezierboten, de sportvis- sërij, maar ook van de kant van natuur vorsers. Hoewel het met die belangstel ling de laatste jaren wel meegevallen is (het gebied is bij het toerisme niet zo heel erg goed bekend en de weg ernaar toe wordt als nogal „moeilijk" ervaren), worden op de plassen wel steeds meer plezierjachten gezien. Een milieu-ambtenaar in dienst van de gemeente Nieuwkoop:„Rond de Nieuw koopse plassen tref je nu al zo'n 300 „particuliere" stukjes grond aan: min of meer verscholen plekjes waar bootrecre anten een tentje opzetten een grasveldje aanleggen en een bloempotje hebben neergezet. Dat zijn ware nederzettinkjes geworden. Dit verschijnsel wordt in het bestemmingsplan rigoureus de kop inge drukt. De bedoeling is dit soort gebiedjes aan moeder natuur terug te geven". Het aanleggen van de boot voor langer dan vier uur is in het plan verboden. De con trole hierop, door waterwachten, Na tuurmonumenten en de gemeente Nieuwkoop, vindt steeds vaker plaats. Volgens de milieu-ambtenaar wordt het tijd dat de Nieuwkoopse Rietlanden on der een subsidieregeling komen te val len, zoals op bescheiden schaal al het ge val is in Overijssel. „Zo van: twintig gul den subsidie voor het maaien van een onrendabel stukje land. Het maaien zou aan de orde moeten komen in beheers plannen, zoals in De Haeck al het geval is". De gebruikelijke, tijdverslindende procedures bij de Raad van State rond problemen met bestemmings plannen doen de gemeente Nieuw koop vrezen dat het landelijk gebied het voorlopig nog zonder bestem mingsplan moet stellen; een woord voerder van de provincie noemt zelfs een termijn van „eventueel vier tot zes jaar". Gaat het in die tussentijd mis, dan zullen de instanties het plas- sengbied misschien als een tragisch voorbeeld zien van hun vaak veel te omslachtige bedenksels. JOS TEUNISSEN Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek3' „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (ofï* soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver-'-' blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij^1 het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre-P ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitter#™ naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re-m denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol-v< slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die-*'! ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder-dl gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60"r gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen.v< Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden^ Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10P tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. Ivor heeft in zijn nog prille leventje al heel wat baasjes en bazinnetjes gehad. Al drie verschillende tehuizen zijn z'n territorium geweest. Niet zo vreemd eigenlijk, want Ivor heeft wat eigenaar digheden die bij velen kennelijk niet zo goed overkomen. Een deel van die trek jes heeft stellig te maken met zijn leef tijd: amper tien maanden. Maar zijn duidelijk aanwezige nervositeit zal nooit geheel verdwijnen, al zal het wel min-> der worden met het voortschrijden van de jaren. zogenaamd boerenhondje (een telg van het asbakkenras) en een tekkel. Van die laatste ouder heeft hij de lichaamsbouw overgehouden: wat kort op de poten en een lange rug. Belangstelling voor Ivor is er in het asiel genoeg. Het is een hond die thuishoort in de kleine tot middel grote categorie. Kan dus gemakkelijk in een kleinere woning worden onderge bracht. Ivor is ideaal geschikt voor een gezin met opgroeiende kinderei). Voor het kroost is hij een prima speelkame raadje. Altijd klaar voor een spelletje. Langdurige wandelingen behoeven met hem ook niet gemaakt te worden. Aan een uitstapje van zo'n half uur per dag heeft Ivor voldoende. Op die kleine pootjes van hem is dat halve uur genoeg om in een topconditie te raken en te blijven. Gehoorzaam is de zwarte Ivor ook. Slechts het alleen in een kamer achterblijven valt hem zwaar. Ivor kan beslist niet in een woning te recht met veel trappen of naar een huis Belangrijkste handicap voor Ivor is het feit, dat hij volstrekt niet alleen gelaten kan worden. Dan gaat hij janken, pie pen en haalt kattekwaad uit. De nieuwe eigenaar van Ivor zal hem zeker de eer ste maanden om zich heen moeten dul den. Daarna zal Ivor er wat beter tegen kunnen, want hij is dan immers al weer een beetje ouder en zelfstandiger ge worden. Overigens is Ivor een heel lief hondje. Hij is een kruising tussen een ,De zompige gronden rond Nieuwkoop lenen zich uitstékend voor riet- groei. di 4' Op vele plaatsen wordt het riet verwerkt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4