Diploma Cafébedrijf. euh ■Particuliere Ambulancevervoerders fel tegen Leidse Kroonprocedure „Inspraak gemeente stelt niets voor" LEIDSE GARAGEHOUDER BIJ RAAD VAN STATE: Leidschendam bouwt veertig nieuwe woningen NIEUWE VERVOERSREGELING VOLDOET i Onveilig fietspad Afscheid Leiderdorpse tuinman ieuwjaarsreceptie eunie van 'Het Vierde' Ksbrof. Pott ridder in de orde /an de Nederlandse Leeuw Volkenkunde" - directeur STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 JANUARI 1980 PAGINA 3. LEIDEN „De inspraak, waar het Leidse college zo de mond van vol heeft, stelt hele maal niets voor. Het is ondoenlijk alle stre ken van de gemeente Leiden te bespreken. Ik ben er de dupe van geworden en een econ- mische bedrijfsvoering wordt mij nagenoeg onmogelijk gemaakt". Aldus verklaarde de heer N.G. Blonk gisteren voor de Raad van State. De garagehouder is twee jaar geleden bij de Raad van State in beroep gegaan te gen het besluit van burgemeester en wethou ders van Leiden, die in de wijk Pancras- West een aantal verkeersmaatregelen vast stelden. Het algemeen belang van de bevol king heeft voorrang, zo meent de gemeente. De staatsraad (lid van de Raad van State), mr O.W.A. van Verschuer, kreeg gisteren nogal te genstrijdige visies op de zaak. C. van Zonne veld, de afgevaardigde van de gemeente Lei den, verklaarde dat de maatregelen behalve het algemeen belang, ook het bedrijf van Blonk dienen. „Dat in de wijk éénrichtingsverkeer is ingevoerd, dient het algemeen belang. De wijk is beter bereikbaar en de verkeersmoeilijkhe den, die we er vroeger meemaakten, zijn nu tot een minimum beperkt. De politie onderschrijft dat volledig. Doordat de stromen auto's niet meer tegen elkaar inrijden, verloopt de afwik keling veel soepeler. Oók voor het garagebe drijf aan de Nieuwstraat. Hulpverleners kun nen gemakkelijker en sneller terplaatse zijn. De situatie is er bepaald beter op geworden". Blonk daarentegen beweert, dat door deze maatregel een toegangsweg naar zijn garage is vervallen. Via de Hartesteeg namelijk verlaat het verkeer de wijk. Vóór de gemeentelijke maatregelen liep het éénrichtingverkeer juist de andere kant op. „Grote vrachtwagens kun nen de Nieuwstraat niet indraaien; er hebben verkeersovertredingen en opstoppingen plaats. Bovendien wordt de Hartesteeg veelvuldig als sluiproute gebruikt en dat schept een wanorde lijke en gevaarlijke toestand. Bewoners van de Hartesteeg hebben borden 'verboden parkeren' weggehaald en ondanks aandringen heeft de gemeente geen nieuwe borden geïnstalleerd. Ook brandweer en GGD kunnen er niet uit de voeten". Paaltjes Scherpe kritiek had Blonk ook tegen het feit, dat de gemeente tijdens de zaterdagse marktdag paaltjes plaatst, ter afsluiting van de markt. Volgens Blonk lijdt het bedrijf onder de afslui ting door de paaltjes. De maatregel heeft de ge meente genomen, omdat de ingang van de markt anders 'dichtgeparkeerd' wordt en het marktfestijn in dat geval in een complete ver keerschaos ontaardt. „Als we de maatregel niet genomen zouden hebben, kon Blonk tijdens de zaterdag helemaal geen kant meer uit. Nu wel, want hij heeft een sleutel waarmee één van de paaltjes verwijderd kan worden, waardoor de weg vrijgemaakt wordt", aldus Zonneveld van de afdeling verkeerszaken van de gemeente. Voorts maakte Blonk aan de staatsraad zijn misnoegen kenbaar over de ruil, die de ge meente zou hebben voorgesteld. „De gemeente heeft mij een brief geschreven waarbij zij ver zocht om mijn garage aan de Haarlemmerstraat aan de gemeente over te doen. Tergelijkertijd bood de gemeente een vervangend terrein aan de Hooigracht, aan. Ik stemde daarin toe. Maar toen ik na verloop van tijd wilde weten hoe het ermee stond, vernam ik taal noch teken. Ieder een moet naar de pijpen van de gemeente dan sen en wie niet mee wil dansen, zal wel voe len", aldus Blonk. De Raad van State zal te zijner tijd advies uit brengen aan de Kroon. LEIDSCHENDAM Het Leidschendamse bouwbureau 'Bohemen B.V.' is van plan om in de Zeeheldenwijk 40 een sgezinswoningen te bouwen. Tevens is de mogelijkheid aan wezig om op een gedeelte van het terrein een buurtgebouw voor de Vereniging 'Wijkcommissie Oud-Zuid' op te richten. De huizen komen te staan op het terrein waarop totvoor- kort het staalverwerkend bedrijf Koop/Stookwerk B.V. was gevestigd. Voor de bouw van de woningen is een wijziging van het funge rend bestemmingsplan nodig waaraan door burgemeester en wethouders reeds medewerking is toegezegd. De gemeenteraad beslist maandag over de plannen van het college om steun aan de bouwplannen te verlenen. De Leidschendamse handbalvereniging E.H.C. heeft de gemeen te subsidie gevraagd voor de bouw van een clubgebouw. De ver eniging maakt momenteel gebruik van het clubgebouw van een naburige vereniging. De totale kosten van het nieuwe onderko men bedragen ruim 290.000 gulden. De gemeente is van plan 68.500 gulden voor haar rekening te nemen. OEGSTGEEST Als maandag de scholen weer beginnen wordt het voor de vele scholieren die dagelijks over het fietspad langs de Haarlemmerstraatweg fietsen extra uit kijken. De reconstructie van genoemd pad stagneert name lijk door het uitzonderlijk slechte weer van de laatste da gen. Was het pad over een groot gedeelte slechts voor de helft in ge bruik, thans is door de regenval het geheel praktisch onberijd baar geworden. Tevens komt er nog bij dat de nieuwe over steekplaats nabij de Groene Kerk nog niet van knipperlichten en lichtmasten is voorzien zodat tijdens de donkere uren 's avonds een overstekende fietser niet direkt door een automobi list wordt opgemerkt. Zowel voor automobilisten als voor de vele en veelal jeugdige fietsertjes is het opletten. De wethouder van openbare werken, de heer J. J. Thorn deelde gisteravond desgevraagd mede dat men er naar zal streven de situatie in ie der geval zo veilig mogelijk te maken. Leiderdorp heeft gistermiddag grootscheeps afscheid genomen van 'tuinman' J. van Wijck, chef van de afdeling groen voorziening van de gemeente Leiderdorp. Een rij van sprekers met burgemeester M.A. van der Have voorop, roemde de kwaliteiten van de scheidende tuinman. Zelfs oud-wethouder en thans burgemeester E. Drenth had de reis uit het hoge noorden ondernomen om de heer Van Wijck toe te spreken. Voorts werden de scheidende afdelingschef gisteren in de kantine van de gemeentewerf aan de Simon Smitweg vele geschenken aangeboden. kele honderden Leidenaars hebben gisteravond van de gele- nheid gebruik gemaakt om het burgemeestersechtpaar Vis- het allerbeste voor 1980 toe te wensen. Een gedeelte n de zalen op de tweede etage was ingericht als receptieruim- In de Burgerzaal verwelkomde burgemeester A. Vis de recep- gangers. In zijn welkomswoord constateerde de burgemeester t het de laatste jaren Leiden weer yoor de wind gaat. ,,Na een iden in last, kunnen we nu beter spreken van een Leiden in rstel", aldus de burgemeester. In de raadszaal werd de film eids leven '79" van de Leidse filmgroep „Tiem" vertoond. De ffiekamer was het terrein van een dixieland bandje. Hier open burgemeester Vis de dans. De laatste vakantiedag De Voorschotense schoolvakantie is gistermiddag waardig afge sloten met een jeugdschaaktoernooi voor basisscholieren ,een toernooi voor middelbare scholieren van 12 tot 15 jaar en een competitie voor de oudere jeugd. Vanaf half tien werd er driftig geschaakt in 'De Werf' nabij de Gereformeerde Kerk van Voor schoten. Op de foto buigt een aantal deelnemers zich over het flrof. dr. Pieter H. Pott, directeur in het rijksmuseum voor Volken- ;jjinde in Leiden, is gistermiddag westelijk „omhooggestoken" tij- ens de viering van zijn 25 - jarig rectoraatsjubileum. Op een bij- inkomst in de aula van het mu- sum kreeg de heer Pott door de aatssecretaris van CRM, de heer gallis de Vries, een koninklijke on derscheiding opgespeld vanwege jn didactische en museologische waliteiten. Hij werd Ridder in de de van de Nederlandse Leeuw. waren vele sprekers die de heer ott verguldden en ook materieel acteerden. Zo kreeg de zilveren fjseumdirecteur van de staf van ledewerkers een feestbundel aan- Bboden, getiteld „Van veldonder- lek tot vitrine"; een nog te druk- :n geschrift vol behartigenswaar- ge bijdragen over een museumle ven. De Vrienden van het Rijksmu seum voor Volkenkunde vertegen woordigd door dr. Claessen, schon ken een Liber Amicorum, een al bum vol meelevende handtekenin gen. en een antieke speeldoos uit de Zwitserse Jura. uit de tachtiger jaren der vorige eeuw, met tien me lodieën. waaronder de Mikado en de Moord bij Raamsdonk. Prof. Pott was uiteraard verrast en dat bleek uit zijn dankwoord, waarin hij bovendien een intellectuele schets gaf van 25 jaar „Volkenkunde", een kwart eeuw woekeren met de be schikbare mogelijkheden. In de voormalige kazerne de Morspoort, waar de entourage werd gevormd door een grote expositie- opstelling van leerlingen van de Reinwardt Academie over 25 jaar „Volkenkun de" (met Pieter Pott ook in ver schillende verschijningsvormen), kreeg het feest een informeel einde. LKENBURG Ex-militairen van het 4e Regiment In- terie worden zaterdag 26 januari verwacht op een reünie het Marinevliegkamp Valkenburg. (Jok in Uw omgeving begint medio januari weer de avondcursus café-bedrijf van de SVH. Het opleidingsinstituut voor wie straks wil voldoen aan de vakbekwaamlieidseisen voor liet cafébedrijf. Want de SVH organiseert haar horecacursussen al bijna Jó jaar. Ze komt rechtstreeks uit de horeca voort.'légen betrekkelijk lage cursusgelden krijgt U de beste opleiding die in Nederland mogelijk is: een cursus van dè vakmensen. Na 14 avondlessen, kunt u het officiële examen afleggen voor het diploma cafébedrijf. Cursusgeld: f817.- (incl. lesmateriaal). Bel 070-469674. yoor een prima vak. t bekende regiment was van 1860 tot 1940 in Leiden gelegerd. 1945 zijn nog twee bataljons naar Indonesië gezonden. Na de obilisatie heeft 'Het Vierde' opgehouden te bestaan. Voor- ige soldaten van het 4e regiment worden verzocht contact op nemen met de reünie-commissie: G.A. van der Pluijm, Hoge dijk 15, Zoeterwoude tel. 071-410894 en A. Ouwekerk, Hoog- Kerkgracht 2, Leiden tel 071-126963. S VU Horeca -opleidingen. Johan cle Witllaan 8, 2517 JR Den Haan. De SVH geeft een prima opleiding EipeeJE"!DEN/REGIO De zeven particuliere J^Jmbulancevervoerders uit de Leidse regio 'en lebben nu ook zwart op wit hun verontrus- fng geuit over het beroep dat de gemeente Leiden bij de Kroon heeft ingesteld tegen de ;emecnschappelijke regeling voor het am- Kulancevervoer. De vervoerders hebben in vee verschillende brieven, een aan de Leid- s gemeenteraad en een ander aan Gedepu- eerde Staten, bevestigd het niet met de ge- NOS«chtelijke stappen van de gemeente eens te lostijn* Hoewel de regeling door de vervoer- k vaders zeker niet als ideaal wordt beschouwd, Vrieeft men in de bemiddelende rol die G.S. nu toe hebben gespeeld een groot aantal tositieve elementen ontdekt, die de regeling Hleszins aanvaardbaar maken. De gemeen- Leiden zou met het beroep bij de Kroon joet in het eten gooien en zodoende het be- R0. )eikt accoord tussen de Verschillende par tijen (vervoerders, ziekenfondsen, gemeen ten en hogere overheden) van de baan kun nen vegen. Zoals bekend zou de „Regeling Centrale Post Ambulancevervoer e.o." per 1 februari voor 16 gemeenten in werking moeten treden. In de re geling komt ondermeer te staan welke gebie den de zeven ambulancevervoerders onder hun beheer krijgen, wie er bestuurlijke functies wordt toegedacht (belangrijk voor de besluit vorming), hoe de nieuwe vervoerstarieven wor den vastgesteld en op wiens schouders uiteinde lijk de financiële afwikkeling daarvan neer komt. In eerdere instantie pakte een concept van de regeling nogal voordelig voor de ge meente Leiden uit. Leiden had dan ook bij de opstelling van het concept een dikke vinger in de pap gehad. De definitieve regeling ziet er nu echter wat anders uit en blijkt in de ogen van Zo maakt de gemeente thans bij de Kroon be zwaar tegen het feit dat er besloten is de afzon derlijke gemeenten verantwoordelijk te stellen voor de kosten die er aan de nieuwe opzet van het ambulancevervoer verbonden zijn. Dit is volgens de vervoerders en hun advocaat mr. M. Teekens jr. een tikkeltje vreemd, omdat Leiden immer heeft beweerd dat de vast te stellen ta rieven kostendekkend zouden zijn. ..Maar", zo zegt Teekens, „dat kon Leiden destijds makke lijk zeggen omdat men toen de financiële ver antwoording aan de particuliere vervoerders had over willen dragen. De gemeente hoeft zich dus uiteindelijk nergens zorgen over te maken, omdat zij zelf altijd heeft volgehouden dat de ziekenfondsen voor de volle 100% finan cieel borg zouden staan. We wensen de ge meente Leiden dan ook suCces met haar nieuwe De vervoerders begrijpen ook niet goed waar om de Sleutelstad bij de Kroon een pleidooi houdt voor een gwijzigde bestuurssamenstel ling. In de nieuwe regeling zijn het aantal be- stuursplaatsen via een aanvaardbare verdeel sleutel vergeven. „Een eenzijdige wijziging ten gunste van de gemeente Leiden betekent een volledige verstoring van het toch al zeer labiele evenwicht van de bestuurssamenstelling. De positie van de belanghebbenden (zeven stem men) zou ten opzichte van de gemeenten (thans 16 stemmen) onaanvaardbaar verslechteren." Aldus advocaat Teekens in zijn brief aan de Leidse gemeenteraad. Een en ander is in de brief aan G.S. door de ambulancevervoerders eveneens tot uitdrukking gebracht. Het advies van de vervoerders aan Leiden is dan ook dui delijk: afzien van het beroep bij de Kroon. i

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3