Carter pakt Russen "hard" aan Toudpnjs m lager YS willen 15.000 Iraanse studenten kwijt Veiligheidsraad vanmiddag bijeen over Afghanistan 26 In Cambodjaans kamp honderd doden en gewonden VITESSE f?- Meubelfabriek feSr Oisterwijk toonaangevend in eiken Qowva/nt othekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas 3f-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes f4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: artaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 5 januari 1980, 70e jaargang no. 21546 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Robert Stolz Vanavond om 21.55 uur op Ned. I „100 jaar Robert Stolz" en om 21.05 uur „Antarctica" een film van prins Bernhard. Om 20.52 uur op Ned. II „Son- Ja" Morgen om 20.00 uur op Ned. I „Muziek uit duizenden" en om 20.40 uur op Ned. II levensver haal Erich von Stroheim, waarna om 21.55 uur zijn film „Foolish Wives". Enkele buien Opklaringen, maar ook enkele buien. Middagtemperatuur van 6 gra den aan zee tot 3 graden in het binnenland. Matige wind tussen zuid en west, aan de kust nu en dan krachtig. éindelijk Sir Alfred" )LLY\VOOD Het was al een Ije bekend, maar gisteren is het eindelijk officieel geworden. rred Hitchcock, in de filmindu- ie de pater familias van de grie- mag van de Britse koningin voor zijn naam zetten. De nu jarige regisseur weet het aan ïzorgvuldigheid'dat deze titel n pas zo laat was toegekend, chcock zal binnenkort naar nden reizen om tot ridder gesla- te worden. Geraamte uit de bronstijd ABOE DHABI Op een terrein bij Doebai is een volledig ge raamte gevonden dat dateert uit het bronzen tijdperk en dat 2.500 oud is. Het is het eerste complete geraamte dat in de Verenigde Arabische Emiraten en vermoe delijk zelfs in het hele gebied van de Perzische golf is gevon den. Het skelet is twee meter tien lang; in de buurt lagen va ten van brons, albast en spek steen. Droom h ospi taal in Venetië ROME Het gemeentezieken huis op het Veneziaanse lagune- neiland Saccasessola moet wel haast het ziekenhuis zijn waar ie dere patiënt van droomt. Het is niet meer in staat om alle technie ken bij te houden, moet daarom sluiten en heeft sinds november vorig jaar een patiënten stop. Er zijn echter nog veertien patiënten en die koesteren zich nu in de be langstelling van 187 artsen en verpleegsters. Kosten per zieke: i miljoen lire per dag. Triest record in Belfast BELFAST In een verval len huis in Belfast heeft de politie gisteren het lijk aan getroffen van een jongen van ongeveer 21 jaar die was doodgeslagen. Hij was zo toegetakeld dat hij slechts door tatouages op zijn armen en borst kon worden her kend. De katholieke jongen bleek het tweeduizendste slachtoffer van tien jaar bloedvergieten in Noord-Ier- Geen cel wegens dienst UTRECHT Een 20-jarige jon gen uit Naaldwijk is gisteren door de Utrechtse rechtbank niet veroordeeld wegens in to taal 24 inbraken omdat hij ko mende dinsdag in diensjt moet. Hij had in bejaardenthuizen ver spreid over het hele land in to taal veertigduizend gulden buit gemaakt. De officier eiste een celstraf van zes weken. Deze was echter gelijk aan zijn voor arrest. De rechter vonniste con form de eis. Bezwaren tegen uitbreiding rijkswegen DEN HAAG Het landbouwschap heeft be zwaren tegen plannen voor de aanleg van en kele nieuwe hoofdverkeerswegen in de Rand stad, zoals de overheid die medio vorig jaar aan het parlement heeft aangeboden. Zo vindt het landbouwschap dat de A-3 (Rijksweg 13) Amsterdam-Roterdam van het schema geschrapt moet worden omdat die weg het „grone hart" zal aantasten en niet echt noodzakelijk is. Ook heeft het land bouwschap bedenkingen tegen de A-4 (Rijks weg 19) Den Haag en Schiedam. Het gaat hier om het gedeelte tussen Rotterdam en Gouda. WASHINGTON (UPI/AP) Opschorting van de verkoop van geavanceerde technologie en strategisch materiaal; een scherpe beperking van de visrechten in de wateren van de VS, een strikte uitvoering van de akkoorden over de verkoop van graan tot een maximum van 8 mil joen (was 25 miljoen) en bevriezing van alle economische en culturele uitwisselingen die nog in voorbereiding zijn. Met dit pakket van „har de" maatregelen, dat president Carter vanmor gen om drie uur Nederlandse tijd in een televi sierede ontvouwde, willen de Verenigde Staten hun ongenoegen duidelijk maken tegen de Rus sische inmeninging in Afghanistan. Tot een boycot van de Olympische Spelen die volgend jaar in Moskou zullen worden gehouden, wil Amerika niet overgaan. Carter wees er in zijn rede wel op dat „voortgezette agressieve actie" van de Sow jet-Unie de deelname in gevaar brengt. De VS zullen voorts militaire steun, voedsel en andere hulp geven aan het aangrenzende Paki stan, waar zich inmiddels 400.000 Afghaanse vluchtelingen bevinden. In Wasghinton werd overigens wel duidelijk dat Amerika zich wil houden aan hetgeen in de overeenkomst voor beperking van de strategische bewapening Salt-2 is overeengekomen. Eerder deze week besloot president Carter deze overeenkomst voorlopig niet ter goedkeuring aan de Senaat voor te leg gen. Hoewel men het er in regeringskringen- over eens is dat de Amerikaanse sancties voor de Sovjet-unie een gevoelige klap zullen betekenen, wordt het vasthouden aan Salt-2 als een duidelij ke afzwakking gezien van het besluit om het de bat in de Senaat voorlopig uit de weg te gaan. In een besloten zitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is gisteravond besloten dat vanmiddag om vijf uur het debat moet begin nen over Afghanistan. Om dit debat is gevraagd door China en nog 41 andere landen. Rusland heeft zich tegenstander verklaard van de bijeen komst. Het is dan ook vrijwel zeker dat het een veto zal laten horen als de resolutie in stemming komt waarin om terugtrekking van de Russische troepen in Afghanistan wordt gevraagd. Amabssadeur Abdoel Hakiem Tabibi, de op één na belangrijkste diplomaat van Afghanisatan in de Verenigde Naties is gisteren afgetreden uit protest tegen de interventie van de Sovjet-Unie. In een verklaring sprak hij van een „schending van de soevereiniteit en de onafhankelijkheid van mijn land" en zei hij voorts dat de Sovjet- Unie de troepen zou moeten terugtrekken. Zijn land is overigens ook tegenstander van het debat in de Veiligheidsraad, zo meldde althans het Russische persbureau Tass. De waarnemende Indiase premier Sing heeft president Carter per brief laten weten bezorgd te zijn over het Amerikaanse plan voor militaire streun aan Pakistan. Daardoor zullen de span ningen volgens Sing alleen maar toenemen. Pa kistan is bereid te hulp aan te nemen, maar pre sident Zia heeft wel gezegd, aldus krantenpubli caties, dat hij er vertrouwen in heeft dat de Sov jet-troepen de grens met zijn land niet zullen overschrijden. Op een groot aantal plaatsen in de wereld is gedemon streerd tegen de invasie van Russische troe pen in Afgha nistan. Zo ook in Jakarta, waar gisteren ongeveer hon derd Islamiti sche studenten bijeenkwamen voor een pro test bij de Rus sische ambas sade. elf-y 1 3? ba^STERDAM (Reuter) De prijs van goud is gistermid- 07): bij de fixing op de markt voor edele metalen in Londen Itgesteld op 588 dollar per ounce (31,1 gram), nadat de no- donderdag ruim boven de zeshonderd dollar lagen. York is de notering vervolgens weer gestegen tot 375 0 610 dollar aan het slot van de ochtendhandel, 25 dollar ger dan de laagste notering van de ochtend. Dyode Europese markten dede zich gisteren wederom aanzienlij- 89.schommelingen in de goudnoteringen voor. De slotnotering 630 dollar per ounce van donderdag kon door verkopen van culanten die de winst wilden binnenhalen niet worden ge- idhaafd. In Zurich daalde de notering tot 575 dollar. wisselkoers van de dollar herstelde zich op de Europese wis- narkten enigszins nadat de munt ten opzichte van de West- tse mark donderdag lager genoteerd werd dan ooit. fieuw bod van werkgevers i Britse staalindustrie NDEN (Reuter) De werkgevers in de Britse staalin- >trie hebben gisteravond een nieuw bod gedaan om zo een de te maken aan de nationale staking in deze genationa- ;erde bedrijfstak. Aanvankelijk werd een loonsverho- g geboden van zes procent, nu zijn de werkgevers bereid tot acht procent te gaan. sen eerste reactie verklaarde de leider van de bond van Brit- staalwerknemers ook dit bod nog te laag te vinden, maar ode hij zich wel bereid er maandag met zijn bestuur over te n praten. De bonden hebben een eis op tafel gelegd van ze itien procent meer loon. Wordt die eis ingewilligd dan zou Jike zijn van een volledige compensatie van. de inflatie. Het |t echter slecht in deze bedrijfstak. Verwacht wordt dat er dit 50.000 arbeiders moeten afvloeien. enduizend meldingen in Rhodesië JSBURY Bij het verstrijken van de termijn voor melding guerillastrijders in Rhodesië gisteravond om elf Nederland- jd. waren bij de posten in het land meer dan tienduizend na- geregisteerd, zo heeft een officiële woordvoerder meege- ,d. Vermoed wordt dat er nog zesduizend ontbreken. In het dagen oude bestand hebben zich 196 incidenten voorgedaan rbij 39 doden vielen. uziekprijs voor Fischer-Dieskau NCHEN De Westduitse iton Dietrich Fischer-Dies- heeft de Muziekprijs van stichting, Ernst-von-Sie- s" voor 1980 gekregen. De i bedraagt 150.000 Zwitser- F ranken ongeveer 5.000). particuliere stichting die in tserland is gevestigd, werd in 1973 in het leven geroepen om het werk van verdienstelij ke musici te bekronen. Vorige winnaars waren de componis ten Benjamin Britten en Oli vier Messiaen, de violoncellist Mstislav Rostropowitsj, de diri gent Herbert von Karajan, de pianist Rudolf Serkin en de di rigent Pierre Boulez. Scheveningse haven geblokkeerd Werknemers van de met sluiting bedreigde Sleephelling Maatschap pij Scheveningen (SMS) hebben vrijdagmiddag gedurende ruim een uur met een luid toeterende kotter de toegang tot de Scheveningse haven versperd. Met deze actie, die werd gesteund door de industrie bonden FNV en CNV, gaven de werknemers uiting aan hun wens tot behoud van de werf en de werk gelegenheid. De noodlijdende SMS gaat, aldus de actievoerders, eind volgende week definitief dicht als het ge meentebestuur niet voor die tijd in grijpt. Daarmee zouden de dan nog - resterende 21 werknemers (van de oorspronkelijk 48 personeelsleden) op straat komen te staan. Een woordvoerster van de gemeente deelde desgevraagd mee, dat bin nen het college volop beraadslaagd wordt over de kwestie SMS. In het belang van die besprekingen kon den evenwel nog geen details be kend worden gemaakt. BANKGOK (AFP/UPI) Bij vechtpartijen tussen ri valiserende Cambodjaanse groepen in het vluchtelin genkamp 007, een bolwerk van de anti-communistische Khmer Serei in Thailand zijn gisteren zeker honderd Cambodjanen gedood of ge wond. Volgens berichten uit Aranyaprathet, in het grens gebied van Thailand en Cambodja is het kamp aan gevallen door strijders van de Rode Khmer. Duizenden mensen zijn nu uit het kamp gevlucht en trekken verder Thailand in. In kamp 007 zijn meer dan honderdduizend vluchtelingen ondergebracht. Het vermoe den bestaat dat de vechtpar tijen werden veroorzaakt door als Rode Khmer verklede aan vallers van de Khmer Serei. Westerse diplomaten menen dat de aanleiding van de vechtpartijen een geschil was over het gratis uitdelen van voedsel door de Verenigde Na ties. Daardoor kelderden de prijzen die de Khmer Serei voor hun rijst kunnen vragen TEHERAN/WASHINGTON (Reuter/AF- P/AP) Als gevolg van een onderzoek dat president Carter heeft gelast naar aanlei ding van de gijzelingsactie in Teheran moe ten meer dan 15.000 Iraanse studenten de Verenigde Staten verlaten. Van de ruim 56.000 studenten die zich vrijwillig binnen de gestelde termijn bij de Amerikaanse im migratiedienst hadden gemeld, bleek een kleine zevenduizend ander werk te doen dan waarvoor zij bij hun aankomst een visum hadden gekregen. Zij zullen om die reden worden uitgewezen, zo ook 9.000 anderen die zich niet hebben gemeld. Tot nu toe zijn vol gens offciële bronnen 12 studenten het land uitgezet en zijn er 55 vrijwillig vetrokken. In de heilige stad Qom zijn gisteren straatge vechten geleverd tussen aanhangers van de voornaamste twee religieuze leiders in Iran. Leden van de revolutionaire garde gebruikten traangas om de mensen uiteen te drijven. De gevechten gingen tussen Khomeiny-gezinden en aanhangers van diens opposant de ayatollah Kazem Sjariat-Madari uit de provincie Azer- beidsjan. Toen de berichten over het treffen de hoofdtsad van Azerbeidsjan, Tabriz bereikten, werd daar het radio-station bezet door tegen standers van Khomeiny. Bij de bezetting zou den geen doden of gewonden zijn gevallen. La ter op de dag werd het station echter weer heroverd door revolutionaire gardisten. Daarbij Radio Teheran heeft gisteren laten weten dat Panama wel degelijk bereid is de daar onderge doken sjah uit te leveren en dat de regering daar hoopt dat het opperste gerechthof vol doende gegevens kan verzamelen die tot de uit levering kunnen leiden. De plaatsvervangend leider van de Palestijnse verzetsbeweging El Fatach is gisteren in Tehe ran aangekomen om daar de conferentie over bevrijdingsbewegingen bij te wonen die de be zetters van de ambassade hebben georgani seerd. Die conferentie begint vandaag. Wie er aan deelnemen is onduidelijk. De bezetters hebben de uitlevering geëist van de Amerikaanse zaakglastigde Bruce Laingen die al twee maanden op het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken wordt vastgehouden. Zij willen hem ondervragen over een aantal do cumenten dat op het ministerie gevonden is. De partij van de Islamitische republiek, die op de hand is van Khomeiny, heeft voor vandaag een algehele staking afgekondigd uit protest tegen de ongeregeldheden van gisteren in de heilige stad Qom. In een radio-uitzending werd de oproep gedaan om alle openbare diensten, winkels en particuliere ondernemingen dicht te houden Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. Zondag 6 Januari VERONICA DRIVE IN SHOW m.m.v. Johan Timman Aanvang 20.30 uur. Blesse Paard Stompwijk. donderdag 10 januari Toegansprijs 10.- Aanvang 20.30 uur. STADSGEHOORZAAL, LEIDEN Voorverkoop adres: Gé Hoflnk Haarlemmerstraat 66, Leiden. Tel. 071-121980. w». PALOMINO C0S-Z SHERRY

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1