Wordt Afghanistan het Vietnam van de Russen? tminstens één opzicht is de door de Sovjet-Unie rganiseerde staatsgreep in Afghanistan een actie die de Ifgelopen jaren niet eerder is vertoond: voor het eerst ebben de Russen duizenden poldaten ingezet om een hun instig gezinde regering in het idel te helpen in een land dat niet ligt binnen hun vloedssfeer zoals die aan het eind van de Tweede Wereldoorlog stilzwijgend is toegewezen (Boedapest en Praag vielen wel onder die invloedssfeer). Een gepantserd personeelsvoertuig van de Sovjets bij de luchthaven van Kaboel. Op de achtergrond Russische vrachtwagens en een tank. Bij het vliegveld is een Russisch tentenkamp ingericht hen in staat stellen hun vloot in de Indische Oce aan uit te breiden. Gwadar is gelegen in het histo risch woelige Baluchistan in Pakistan. Het is heel goed mogelijk dat Baluchistan zich een goede dag losmaakt van Iran en Pakistan om een protecto raat van de Sovjet-Unie te worden. Een dergelijke stap vergt veel diplomatieke voor bereidingen en het is daarom niet waarschijnlijk dat de Russen met hun aangeboren voorzichtig heid deze stap in de nabije toekomst zouden willen nemen. Het is veel waarschijnlijker dat de Russen slechts de politieke situatie in Afghanistan willen stabiliseren met zo min mogelijk schade aan hun positie in de rest van de Islamitische wereld. Socialisme—islam Het liefst zouden de Russen willen aantonen dat het Sovjet-socialisme en de islam verenigbaar zijn, en in ieder geval beter samengaan dan de Islam en de modernisering volgens Westers model. Als men van deze theorie uitgaat dan ligt het voor de hand dat de Russen zich terugtrekken als ze zich verzekerd hebben van voldoende politieke contro le. Maar er is een scala van mogelijkheden. Het mili taire prestige van een supermacht zou wel eens zo verstrikt kunnen raken in de beslissingen die in het Kremlin worden genomen dat een militair terug trekken onmogelijk wordt. De gezondheid van pre sident Brezjnjev gaat steeds verder achteruit en in de strijd om de macht zou misplaatste ambitie wel eens tot onverwachte resultaten kunnen leiden. Als de Chinezen Vietnam kunnen binnenvallen en zich met betrekkelijk weinig politieke schade kun nen terugtrekken, waarom zou de Sovjet-Unie dan niet hetzelfde kunnen doen in Afghanistan. Je hoort ze het In Moskou denken. Het definitieve antwoord op alle vragen zal nog wel geruime tijd op zich laten wachten. (Copyright The Guardian) JONATHAN STEELE Vuurpeloton Als dat de bedoeling was, dan is het wel helemaal fout gelopen. Kort nadat Tarakki was terugge keerd in Kaboel, kwam het tot een conflict tussen hem en zijn plaatsvervanger Hafizullah Amin. Amin was een voorstander van de harde lijn en Tarakki wilde hem ontslaan. Die plannen liepen echter he lemaal verkeerd af en Tarakki eindigde zijn leven voor een vuurpeloton. Het gefrustreerde Kreml.in had weinig andere keus dan Amin in het openbaar te steunen, maar achter de schermen werd hard gewerkt aan zijn ondergang. Als de KGB net zo slinks was geweest als de CIA in zijn beste jaren, dan had men hem wat handiger aan de kant gezet. Maar de Sovjet-Unie heeft nog steeds een betrekkelijk arbeidsintensieve .econo mie en het Kremlin moest 5000 man inzetten en zwaar oorlogsmaterieel overvliegen om de taak te volbrengen. Twee vragen zijn nu van belang: Wat wil de Sovjet- Unie op de lange termijn bereiken? En: zal er een einde komen aan de burgeroorlog als de nieuwe regering een zachtere lijn gaat volgen met betrek king tot de islamitische opstandelingen? De twee de vraag is paradoxaal; nu de Sovjet-Unie zo'n grote troepenmacht in Afghanistan heeft gelegerd, zou ze heel goed in de verleiding kunnen komen om een militaire oplossing te verkiezen boven een politieke oplossing. In dat geval zou ze de vergelij king met Vietnam die nu nog niet helemaal opgaat, waarmaken. Nu Afghanistan al twee jaar lang een protectoraat is van de Sovjet-Unie, zouden de Russen het wel eens onmogelijk kunnen vinden om tot de status quo terug te keren. De politieke waarnemers die de geografische lig ging van Afghanistan In de gaten houden, voelen zich aangetrokken tot de theorie dat het ingrijpen van de Sovjet-Unie in Afghanistan een eerste stap is op weg naar een algemene doorbraak naar de warmwaterhaven Gwadar in de Arabische Zee. Het bezit van die haven zou hun een grotere macht ge ven over de toegang tot de Perzische Golf en zou De Russische interventie in Afghanistan kan wor den vergeleken met de inval In Tsjechoslowakije in 1968, maar er is een verschil. Het Westen had zich er immers al geruime tijd bij neergelegd dat Tsje choslowakije zich binnen de Russische invloeds sfeer bevond. De Praagse lente werd weliswaar wreed verstoord, maar, naar het oordeel van de wereld, had er' geen belangrijke verschuiving plaats gevonden in het wankele machtsevenwicht in Europa. In Afghanistan ligt de situatie heel anders. Politie ke waarnemers zoeken koortsachtig naar parallel len en sommigen hebben zelfs cynisch geopperd dat Afghanistan het Russische „Vietnam" is. Maar die vergelijking gaat niet helemaal op, omdat Af ghanistan direct aan de Sovjet-Unie grenst en niet een ver land In een ander werelddeel is. Natuurlijk Is dit geenszins een rechtvaardiging voor het Rus sische optreden, maar hef valt wel beter te begrij pen. De Russische invloed in Afghanistan dateert uit de jaren vijftig toen de Russen bereid waren wapens te leveren, nadat een eerder verzoek van de Af ghaanse regering aan Amerika door de Amerika nen was afgewezen. In de laatste twintig jaar lang voordat de pro-Sovjetgroepering onder lei ding van Noor Mohammed Tarakki in 1978 presi dent Daoud verdreef hebben de Russen Afgha nistan meer economische hulp geboden dan welk ander land dan ook. Of de staatsgreep van Tarakki op directe instigatie van Moskou is gepleegd, blijft onduidelijk en het antwoord is ook eigenlijk niet van belang. De Rus sen dienden zich snel aan als de enige beschermer van het nieuwe bewind en sindsdien is het land niet langer een bufferstaat die zich neutraal opstelt in het Oost-West conflict, maar een direct protec toraat van Moskou. Er zijn maar weinig Afghaanse intellectuelen die zullen ontkennen dat er toondertijd dringend be hoefte was aan verandering. Het sociale systeem in Afghanistan was patriarchaal en feodaal. Analfa betisme, grootgrondbezit en het uithuwelijken van jonge vrouwen waren de voornaamste kenmêrken. Als de Russen al een sociaal doel voor ogen had den, dan hoopten ze kennelijk om de wereldlijke modernisering tot stand te brengen die ze ook in hun eigen Centraal-Aziatische republieken hadden weten te verwezenlijken. Het kostte de Russen meer dan vijftig jaar van meedogenloze onder drukking om de collectivisering van de landbouw, het sluiten van de moskeeën en de grootscheepse economische investeringen door te voeren. In Afghanistan wilde Tarakki het proces binnen een tijdsbestek van 12 maanden laten voltrekken en dat op- een moment dat alle buurlanden een Islamistische opleving doormaakten. Daar kwam nog bij het probleem van de grens van Afghanis tan met China een betrekkelijk korte strook waarover Peking wapens stuurde en de grens met Pakistan waar men gevoeglijk kan aannemen dat de CIA een belangrijke rol heeft gespeeld. Dit alles resulteerde in een vicieuze cirkel van onderdruk king door de regering en opstand onder de stam men. In september probeerden de Russen de betrekkin gen met hun protectoraat te verbeteren. Toen Ta rakki, op weg naar de conferentie van niet-gebon- den landen in Havanna, een tussenstop maakte in Moskou, las president Brezjnjev hem stevig de les. Er zijn aanwijzingen dat de nieuwe leider van Af ghanistan, Babrak Kamal, eens Afghaans ambas sadeur in Praag, aanwezig was bij de ontmoeting tussen Tarakki en Brezjnjev om te pogen de twee leiders dichter tot elkaar te brengen en de betrek kelijke harmonie te herstellen van vóór de staats greep van vorig jaar. De Russen vonden blijkbaar dat men een zachtere lijn moest gaan volgen met betrekking tot de godsdienstige onlusten en stam- menopstanden. •ro_(' JABOU ^Q^°Y^lBce AFGHANISTAN Wo( PAK'S-AN Patriarchaal Wat de binnenlandse situatie betreft had de staatsgreep al veel eerder moeten plaats vinden. van aan damonatratla van Afgfiaanaa atudantan tagan da Russlacha inmanglng in hun land, gehouden voor do Sovjetambassade in teheran.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13