Van Agtwil politiek topoverleg Dver mogelijke loonpauze £cidóc(3omant Premier Van Agt: boycot van Spelen in Moskou geen taak van overheid Binnenland fCONOMISCHE SITUATIE STEEDS MOEILIJKER Te weinig vrouwelijke vuurtorenwachters KWAKKEL WINTER Boycot O.S. in Moskou leer b ui tenlandersge weigerd Schoolhoofd werkt te hard Bloemenveilingen: 10% meer omzet Celstraf geëist tegen schietende wachtmeester SPORTLIEDEN MOETEN ZELF BESLISSEN LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 JANUARI 1980 PAGINA 9 Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Aan de vooravond in het gesprek over een mogelij- t loonpauze van enige maanden It een kabinetsdelegatie donder- ig 10 januari zal hebben met erkgevers en werknemers zal emier Van Agt volgende week llitiek topberaad houden met de iders van beide regeringsfracties, jbbers (CDA) en Rietkerk TVD). De Federatie Nederlandse kkbeweging (FNV) zal zich nog >ór het overleg op 10 januari be unen op wat haar te doen staat. De FNV meent dat de situatie thans ernstiger is, dan in eerder overleg over de lonen het geval was. Dit temeer, omdat de olieprij zen op de internationale markt da nig uit de hand dreigen te lopen. Bij dit alles komt bovendien het drin gend beroep dat professor dr. F. W Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, gisteren op overheid en sociale part ners heeft gedaan, om een dringend noodzakelijke matiging in acht te ne men. Zo niet, dan zal de situatie nog moeilijker worden, dan zij al is, aldus professor Rutten. Minister Albeda van Sociale Zaken, die in het vakbondskrant van de FNV aankondigde, dat de regering plannen heeft voor een loonpauze van enkele maanden, wees dedson- danks op de mogelijkheid voor ar beidstijdverkorting in bijvoorbeeld sterke bedrijfstakken. Bovendien krijgt een aantal arbeidsbureaus een subsidieregeling voor het bevorderen van deeltijdarbeid. De ambtenaren krijgen een extraatje dankzij een pre mievoordeel bij de ziektekosten. Op woensdag 9 januari zal een extra ministerraad zich buigen over be leidsvoorstellen voor de door minis ter Albeda al aangekondigde mogelij ke loonpauze en over de in deze situ atie verantwoorde hoogte van de ge- meenschaposvoorzieningen. Dit ge beurt aan de hand van eerder uitge werkte ideeën van de ministers van Sociale Zaken, Economische Zaken en Financën met hun topambtena-' ren. Van werkgeverszijde is tijdens het laatste gesprek met de kabinets delegatie sterk aangedrongen op een heroverweging van de collectieve uitgaven die voor 1980 gepland zijn. Op deze wijze zou de overheid moe ten bijdragen aan een lastenverlich ting voor het bedrijfsleven. Volgens premier Van Agt zal het ka binet volgende week donderdag niet met een „compleet ingevuld dossier" naar de sociale partners gaan, maar evenmin als een „onbeschreven blad". „Er zullen duidelijke hoofdlij nen plus een aantal alternatieven op tafel liggen. We zullen planmatig te werk gaan. Niet star, maar flexibel", aldus Van Agt. IINISTER TUUNMAN ERKENT: EN HAAG (ANP) Nederland telt weinig vrouwelijke buschauffeurs, einbestuurders, vuurtorenwachters, ivenloodsen, vliegverkeersleiders, pi- ten van de regeringsfriendship, brug- achters, sluiswachters, havenmees- rs en chauffeurs van ministers, inister Tuijnman van verkeer en water- Sat heeft dit erkend in de antwoorden schriftelijke vragen die over deze ma rie waren gesteld vanuit de PvdA- Tweede kamerfractie. De minister is dan ook van plan na te gaan in hoeverre hij activiteiten kan ondernemen waardoor meer vrouwen in deze banen kunnen worden aangeworven. Ook wil hij bezien in hoeverre aan de bereidheid om meer vrouwen in dergelijke beroepen aan te stellen meer bekendheid kan worden ge geven. De bewindsman wil in verband hiermee dat overheid maatregelen treft waardoor deeltijdarbeid wordt bevorderd. ORREDIJK (ANP) De dooi zal het wel winnen; zowel op korte als op lange ter- lijn. Tot deze voorspelling kwam gisteren weerman Hans de jong in Gorredijk die larbij niet alleen af ging op zijn eigen oordeel maar ook op dat van Duitse weerkun- igen die eveneens rekening houden met een zachte winter. erlijnse specialisten menen te weten dat na een zeer warme eerste tien dagen van de- [mber, bijna altijd en zachte winter is gevolgd. De kou van de laatste dagen wordt mo- enteel verdreven door een depressie ten westen van Schotland die als motor van de boi werkt. De depressie duikt niet de Golf van Biskaje in, maar trekt naar het zeege- ed ten zuidoosten van IJsland. De wind wordt daardoor vrij algemeen zuidwestelijk, e zachte en wat koudere lucht zullen de komende dagen, ook na het weekeinde, om e voorrang strijden. De kans op neerslag blijft aanwezig en alleen in het noordoosten i en dan vorst waarschijnlijk. Dag auto! Dag huis! Doordat hij met te hoge snelheid de A-17 afsloeg, verloor de chauffeur van deze vrachtcombinatie de macht over het stuur en reed hij in Moerdijk het huis van de familie Lodders binnen. Het kostte vijf uur voordat de wagen uit de gevel kon worden getrokken. Auto en huis zijn total loss. De chauffeur kwam met de schrik vrij. PREMIER Van Agt heeft er gisteren opnieuw blijk van ge geven, dat hij en met hem zijn kabinet eigenlijk de ei gen, weliswaar door de Tweede Kamer afgedwongen, beslis sing betreurt om geen overheidssteun te verlenen aan de Olympische Spelen voor gehandicapten In Arnhem. Hij deed dat door te stellen, dat de overheid in feite geen taak heeft als een beslissing moet worden genomen de komende Olym pische Spelen in Moskou te boycotten in verband met de re cente inval van Rusland in Afghanistan. Dat is een besluit dat sportlieden en sportorganisaties maar moeten nemen, niet de overheid, aldus Van Agt. Overtuigingskracht is niet de sterkste zijde van dit kabinet, zo blijkt dus weer. Want welke overtuiging gaat er nu uit- van een regeringsploeg, die eerst zich niet wil be moeien met de Paralympics in Arnhem, later toch Zuidafri- kaanse deelname aan die spelen onmogelijk wil maken, en vervolgens meedeelt dat de overheid zich met dit soort zaken eigenlijk niet behoort bezig te houden? HEEFT de regering geen stem bij een eventuele beslissing de Olympische Spelen in Moskou te boycotten? De geschie denis lijkt premier Van Agt gelijk te geven. Bij de Russische inval in Hongarije in 1956 heeft het Nederlands Olympisch Comité, en niet de regering, het besluit genomen de Olym pische Spelen in Melbourne te boycotten. Maar, los van het feit dat met de Paralympics een andere weg is ingeslagen, wij menen dat het wel degelijk een zaak óók voor de rege ring is. De stellingname van de heer Van Agt gaat ervan uit dat sport en politiek niets met elkaar te maken hebben. Dat zou zo moeten zijn, maar de werkelijkheid is helaas anders. De Olympische Spelen van Berlijn hebben daar in 1936 al een duidelijk bewijs voor geleverd en sindsdien zijn topsport en politiek steeds duidelijker met elkaar verweven. De Nederlandse regering moet dan ook, zoals NAVO-secre- taris-generaal Luns deze week al suggereerde, wel degelijk met de andere partners in het bondgenootschap een boycot van de Olympische Spelen in Moskou mede in de overwegin gen betrekken. Zo'n politiek uiterst belangrijke beslissing kan men niet als politiek verantwoordelijke overheid overla ten aan sportorganisaties, die immers heel andere belangen hebben. BlJ het afwegen van de stappen die de vrije wereld moet zetten als reactie op de Russisache inval in Afghanistan moet er overigens wel voor worden gewaakt, dat de hele ontspan- ningspolitiek in één keer tot op het bot verkilt. Die uitspraak van premier Van Agt onderschrijven wij volledig en met na druk. Zo goed als men ook geen bewonderaar van allerlei buitenparlementaire acties behoeft te zijn om, evenals pre mier Van Agt gisteravond in TROS Aktua deed, verbaasd te constateren dat de Russische actie in Afghanistan al een paar dagen oud is, maar dat de demonstranten, die in ons land in dat soort zaken altijd zo actief zijn, tot nu toe verstek hebben laten gaan. ZEVENAAR (ANP) De ma rechaussee aan Ne derlands belang rijkste grensover gang Bergh-auto- weg heeft vorig jaar ruim 13.000 buitenlanders de toegang tot ons land ontzegd. i Dat is 1500 meer dan in 1978. De ge weigerde vreemde lingen - vooral Duitsers en ook we'l Turken - hadden in de meeste gevallen geen geldige papie ren of te weinig geld op zak. Vol gens het jaarover zicht van de mare chaussee in Zeve naar werd Bergh- autoweg vorig jaar gepasseerd door ruim zes miljoen personenauto's, waarin 23,5 miljoen mensen werden vervoerd. In 1978 telde de marechaus see 800.000 gren spassanten méér. De daling wordt in ver band gebracht met het koude weer in de eerste drie maan-, den van 1979. Ruim 1100 mensen wer den vorig jaar aan de grensovergang Bergh-autoweg ge arresteerd vanwege nog uit te zitten ge vangenisstraffen en dergelijke. Dat aan tal bedroeg in 1978 bijna 750. NIJMEGEN (ANP) Een hoofd van een lagere school maakt een 50- tot 55- urige werkweek. Van het voor hem geplande lesprogram ma moet het school-' hoofd ongeveer 20 procent laten vallen in verband met an dere zaken. Aldus het onderzoekrapport „Hoofden van lagere scholen: taken en werkbelasting" dat vandaag is uitge bracht door studen ten in de psychologie en de onderwijskun de aan de Nijmeegse universiteit. Volgens de onderzoekers heeft het hoofd van een lagere school in wezen nooit vrij. Op elk moment yan de dag kan er een be roep op hem worden gedaan. Vaak moet hij werk waar hij op school niet aan toe komt, thuis afmaken. Minder dan de helft van de werktijd be steedt een school hoofd aan het geven van onderwijs. Als hij voor de klas staat moet hij zijn lestaak ook nog eens regel matig onderbreken om telefoontjes aan te nemen, bezoek te ontvangen of drin gende klussen te doen. De onderzoe kers vinden dat hun rapport moet leiden tot een inventarisatie van de (over-)belas- ting van schoolhoof den op korte termijn. DEN HAAG (ANP) De totale omzet van de twaalf bij de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland (VBN) aangesloten veilingen is in 1979 met tien procent gestegen tot bijna 1,8 miljard gulden. Volgens voorzitter drs. G. Hogewoning van de VBN is de omzet stijging hoofdzakelijk het gevolg geweest van de sterk toegeno men aanvoer. Deze werd weer veroorzaakt door de omschake ling van veel glasgroente-telers op de teelt van bloemen en planten. De financiële resultaten in de glasgroentesector waren de afgelopen jaren nog lager dan de toch al verre van rooskleu rige resultaten in de snijbloemsector. Lchtjarig lachtoffertje irand Rotterdam eborgen OTTERDAM (ANP) et elfde slachtoffer van de •and in een huis in Rotter- im is gisteren geborgen, et is de 8-jarige Mario ■encwiel. e recherche van de Rotter- mse politie en de brandweer n nog steeds bezig met het iderzoek naar de oorzaak in de rampzalige brand. Arnhem heeft een brand ■stermiddag voor drie ton hade aangericht in een wo- ng. De vijf kamerbewoners het pand bleven ongedeerd. ;n brandweerman liep lichte •rwondingen op. Het vuur itstond doordat op de boven- irdieping tijdens het bakken _in frites de vlam in de pan "oeg. inderzoek naar rduistering in PI-Eindhoven [NDHOVEN (ANP) De indhovense politie stelt n onderzoek in naar de aktijken van een 42-jarige id-medewerker van de ijkspsychiatrische Inrich- ig (RPI) in Eindhoven, ij wordt ervan verdacht kgeld van de patiënten te ibben verduisterd. ilgens een voorlopige schat- ig gaat het om een bedrag in ongeveer tienduizend gul- in gaan, dat de man zich in st afgelopen jaar zou hebben egeëigend. De directie heeft :m medio vorige maand ont- igen en bij de politie aangifte daan van de verduistering. i fraude was ontdekt door idere personeelsleden. Slagroomtaart voor Vonhoff Burgemeester Vonhoff van Utrecht is gisteren tijdens een nieuwjaarsreceptie met een slagroomtaart be kogeld, door actievoerders die vonden dat de ge meente Utrecht te weinig geld uittrekt voor huisves ting en cultuur, terwijl er wel „dure recepties" wor den gegeven. Op het mo ment van de taarten-goo- ierij stonden er nog zo'n honderd mensen te wach ten om Vonhoff een geluk kig nieuwjaar te wensen. De burgemeester ging na de grootste klodders room van zijn pak en gezicht te hebben geveegd, gewoon door met handen drukken. Op de foto wordt de taar- tengooier afgevoerd. BREDA (ANP) De officier van justi tie bij de rechtbank in Breda heeft giste ren twee maanden gevangenisstraf, waarvan een voorwaardelijk, en een proeftijd van een jaar geëist tegen een 20- jarige wachtmeester van de rijkspolitie uit Oirschot. De officier achtte poging tot zware mishandeling bewezen. In maart vorig jaar reed hij, toen hij in zijn eigen wagen op weg was naar huis, een auto klem die hem had ingehaald. De bestuurder daarvan dacht met een agressieve automobi list te maken te hebben en ging er vandoor. De wachtmeester loste daarop twee schoten, een in de lucht en de ander gericht op de banden. Hij zette de achtervolging in, reed de automobilist weer klem, die er opnieuw vandoor ging. En wederom loste de agent twee schoten op de auto. De achtervolgde automobilist raakte bij een en ander licht gewond. Eredoctoraten voor hoogleraren RU-Groningen GRONINGEN (ANP) Twee hoogleraren aan de Groningse Rijksuniversiteit krijgen dit jaar enkele ere doctoraten uitgereikt. Het zijn prof. mr. dr. A. M. Don- ner, hoogleraar staatsrecht, en prof. dr. F. H. L. van Os, emeritus-hoogleraar in de farmacognosie. Prof. Donner ontvangt het er edoctoraat van de universiteit van Edinburgh en van de uni versiteit van het Duitse Frei burg wegens zijn werkzaam heden die hij uitvoerde als president van het Hof van Justitie van de Europese Ge meenschap in Luxemburg. Prof. Van Os ontvangt zijn er edoctoraat van de Rijksuniver siteit van Gent wegens zijn grote verdiensten op weten schappelijk gebied en vanwege zijn grote belangstelling voor de Gentse universiteit. VAKANTIEMOGELIJKHEDEN CARA-PATIENTEN GERING DEN HAAG (ANP) Van de 1,3 miljoen cara-patiënten in Nederland, mensen die een chronische aandoening hebben aan de luchtwegen zoals astma en bronchitis, zouden er on geveer 700.000 op vakantie kunnen gaan, als zij vantevoren zouden weten dat hun vakantieverblijf vrij is van de stof fen waar zij niet tegen kunnen. Het Bureau Toeristiek in Oostwoud heeft deskundigen een on derzoek laten instellen naar tweeduizend accommodaties in elf landen rond de Middellandse Zee. Gekeken werd naar vloerbe dekking, gordijnen matrassen, dekens, hoofdkussens en lakens. Het onderzoek heeft uitgewezen dat er voor cara-patiënten maar weinig vakantiemogelijkheden zijn. Van de 800 vakantieverblij ven in Spanje die in de Nederlandse reisgidsen staan, bleken er bijv. maar 32 geschikt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is niet de taak van de regering een besluit te nemen om dit jaar de Olympische Spelen in Moskou te boycotten als protest te gen de Russische inval in Afghanis tan. Een dergelijk beslissing moet door de sportorganisaties en door de sportbeoefenaren zelf worden geno men. Dit standpunt van het kabinet vertolkte premier Van Agt gisteren na afloop van de wekelijks minister raad. De bijeenkomst was voor een deel» gewijd aan een bespreking van de politieke situatie rond Afghanis tan. Volgens Van Agt is de mogelijkheid van een boycot van de Olympische Spelen, zoals onder andere door NAVO-secretaris-generaal Luns is ge opperd, niet serieus in het kabinetsbe raad ter sprake geweest. „Het zijn geen ministers of ambtenaren die aan de' Spelen deelnemen, maar sportorganisa ties. Het is hun eigen verantwoordelijk heid om al dan niet aan de Spelen mee te doen. Een door de overheid opgelegd verbod om naar Moskou te gaan, zou van paternalisme getuigen. We kunnen trouwens ook geen uitreisvisa weigeren aan sportlieden, want iedereen is vrij ons land te verlaten", aldus de premier. Van Agt zei dat de Nederlandse rege ring zich, evenals zovele andere in West-Europa en elders in de wereld, ernstige zorgen maakt over de Sovjet- bemoeienis met Afghanistan. „Het is inmiddels wel duidelijk komen vast te staan dat er uit Kaboel (de hoofdstad van Afghanistan, red.) geen verzoek om hulp aan de Russen is geweest. Het initiatief voor de Russische interventie lag in Moskou, punt uit", zo zei Van Agt. Volgens de premier moet in NAVO-verband ernstig beraad worden gevoerd over mogelijke acties van het Westen tegen de Sovjet-Unie. „Maar het mag niet zo zijn, dat we doorslaan in het laten vallen van de ontspanning- spolitiek, hoewel de Sovjet-Unie het welslagen daarvan op korte termijn niet vergemakkelijkt", aldus Van Agt, die zich tenslotte uiterst somber toonde over de kansen op spoedige goedkeu ring van. het wapenbeheersingsakkoord SALT II door de Verenigde Staten. DE BILT - De dooi, die van daag inzette, zal morgen voort duren. Het front dat de schij- dingslijn vormde tussen de koude lucht boven West-Euro pa en de zachte Oceaanlucht, bereikte in de nacht van giste ren op vandaag ons land en bracht op veel plaatsen sneeuw. In de oostelijke helft van ons land viel een centime ter of vijf. In de westelijke provincies kwam de meeste neerslag omlaag in de vorm van regen. Omdat de tempera turen van de grond nog onder nul lagen, vormde zich ijzel. Het ziet er naar uit, dat het front verder Europa in zal trekken en ook in een deel van Duitsland de winter gaat verdrijven. In ons land zal het morgen wisselend bewolkt zijn en er vallen enkele buren. De middagtemperatuur ligt rond de vier graden. Vooruitzichten voor zondag: Nu en dan neerslag met vooral in het zuiden en midden van het land dooi. Later weer kou der. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal urén zon 0 tot 3 Min. temp. omstreeks -1 graad Max. temp. omstreeks 1 graad Kans op een droge periode minstens 12 uur: 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal 40 procent Weersgesteldheid van gisteren Weer Mi tei Amsterdam regen De Bilt Ijzel Deelen sneeuw -i Eelde sneeuw Eindhoven n.ontv. Den Heider regen Luchth. R'dam regen Luxemburg Madrid

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9