Coppola maakte de grote anti oorlogsfilm van deze generatie Nostalgie naar de jaren zestig 'Die Haghebent' in de Schakel Ontspannen geweld in een Moordbandiet DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN s-.; Ladolcevita opnieuw verkend Katten in De Sluis Een schilderij van Joyce Brouwer-IJpes. Leidschendam Kunst kring „Die Haghebent", bestaande uit 5 schilderes sen, exposeert morgen in Leidschendam, vier in het centrum de Schakel in Leidsenhage en één aan de Damlaan 66. De kunstena ressen, Coby Kabel-van Peyvelde, Joyce Brouwer- Ypes, José Kruik, Marijke Rietbroek-Isbrücker en Tine Korff de Gidts-van Deursen, werken allen op de Vrije Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag en hebben zich aan eengesloten om samen hun olieverfschilderijen, aqua rellen en pentekeningen te exposeren. Zij deden dit eerder in Panorama Mes dag in Den Haag, „De Nieuwe Doelen" te Gorin- chem, „Het Kunsthuis" te Amsterdam en voor „Arti et Pectini" van de Shell en „Gouden Handen" te 's Heerenberg. Coby Kabel heeft vier jaar les gehad van een bekende Haagse kunstschilder en be haalde de 2e prijs op de lan delijke personeelstentoon- stelling van dq, Shell. Joyce Brouwer fotografeerde eerst maar kreeg tijdens een lang durig verblijf in Italië les van de schilderes Guglielmo Drepama in Genua. Haar schilderijen ontstaan vaak door de indrukken die zij op haar vele reizen opdoet. Ma rijke Rietbroek begon te schilderen nadat zij tijdens haar huwelijk acht jaar had gevaren. Zij kreeg de 2e prijs bij een Libelle-zelfportret- wedstrijd. Tine Korff de Gidts kreeg lessen van een schilder en graficus. Vol gend jaar mei exposeert zij in Panorama Mesdag in Den Haag. José Kruik maakt aquarellen, olieverf- en ma terieschilderijen, etsen en pastels waarvoor zij inspira tie opdoet in de natuur. Zij is tevens lid van de Rijswijkse Kunstenaarsvereniging Ar tisjok. De tentoonstelling in de Schakels duurt tot en met 31 januari en is open maan dag van een tot vijf uur en de overige dagen van elf tot vijf uur. Een van de kunste naressen is altijd aanwezig. De toegang is zoals gewoon lijk vrij. Capt. Willard (Martin Sheen, rechts) en Chef (Frederic Forrest) op zoek naar vers fruit in de Vietnamese jungle. LIDO I: Apocalypse Now (16) met Martin Sheen en Marlon Brando. Regie: Francis Coppola. Wat King Vidor's The big parade" in de tijd van de zwijgende film en Lewis Milestone's „Van het Westelijk front geen nieuws" in de beginjaren van de geluidsfilm waren voor dege nen die de Eerste Wereldoorlog hadden over leefd, wat „The story of G.I. Joe" en „A walk in the sun" als film betekenden voor de vetera nen van Wereldoorlog II, is „Apocalypse now" voor deze generatie. De anti-oorlogsfilm in op tima forma. Vier jaar lang zwoegde Francis Ford Coppola na „The godfather" op de Philippijnen in de jungle, geteisterd door typhonen en alle rampen die een filmploeg op lokatie maar kunnen teis- teren-zoals een hoofdrolvertolker, die een hart aanval krijgt - en soms wanhopend of hij ooit zijn film nog voor vertoning gereed zou kunnen krijgen. Door de vele voorpubliciteit loop je dan tevens het gevaar dat de film al doodgeschreven is nog voor de premièredatum maar in het geval van „Apocalypse now" kan je maar één conclusie trekken: Vergeet de voorpubliciteit en gaan zien. Van de eerste filmbeelden- zonder titels - af, weet Coppola je in een wurgende greep.te hou den. Een gestadig neerdruisende regen, een dicht oerwoud dat met zijn vreemde geluiden weinig goeds voorspelt, bepalen meteen de sfeer, waarin de jonge kapitein Willard de op dracht krijgt de afvallige kolonel Kurtz, die diep in de jungle een eigen maatschappij heeft opgebouwd, te liquideren. Een gevaarvolle tocht per boot over een zich door Vietkong-ge- bied slingerende rivier. Vreemde ontmoetingen onderweg, zoals die met de bikkelharde luitenant kolonel Kilgore, die met zijn uit een klassieke western overge houden cavaleristenhoed met helicopters - on vergetelijk beeld - inheemse dorpen aanvalt en na het bloedbad nog sentimenten bij het kamp vuur kan zingen. Meedogenloze gevechten met de zich overal verschuilende Vietkong. Coppola baseerde dit overdonderende epos op Joseph Conrad's „Heart of darkness" en hoewel hijzelf het meest tevreden is over het slot van de film, viel voor ons juist in het laatste half uur de film twee delen uiteen. Het is natuurlijk een kwestie van persoonlijke smaak, maar na de aangrijpende tocht door het oerwoud met werkelijk schitterend camerawerk van Berto- lucci's vaste man Vittorio Storaro^is de con frontatie met de lang gezochte Kurtz een soort anti-climax. Het is alsof je uit de harde realiteit plotseling James Hilton's Shangri La binnen stapt, maar din in negatieve zin. In de reeds veelbesproken Kurtz herken je on danks het kaalgeschoren hoofd en het feit dat hij zich voortdurend in de schaduw beweegt de mummelende Marlon Brando. Ik weet dat ik nu de woede van de Brando-fans op mijn nek haal, maar ik had toch liever in die rol een minder bekend acteur met minder bekende maniertjes gezien. Wat Orson Welles destijds als Harry Lime in Carol Reed's „The third man" wel lukte - een figuur te spelen, waar de hele film over gepraat wordt maar die pas laat in het beeld verschijnt en dan aan de verwach tingen van de toeschouwer beantwoordt - kan Brando voor ons in „Apocalypse now" niet. Het blijft Marlon, die weer eens een typetje maakt. Maar nogmaals, dat is een kwestie van persoon lijke smaak. Laat het u daarom beslist niet weerhouden deze werkelijk overdonderende film te gaan zien Hoewel Brando dus sterk zijn stempel drukt op het laatste half uur, wordt de film eigenlijk ge dragen door de acteerprestatie van Martin Sheen als kapitein Willard, een ijzersterk rolle tje van Robert Duvall als de onverstoorbare Kilgore en natuurlijk door de actie, die op de meest onverwachte momenten als het ware uit het oerwoud opduikt. Zonder daarbij de zinloosheid van het bloedige Amerikaanse Vietnam-avontuur ook maar een moment te verbloemen. Want Coppola mag zijn „Apocalypse now" dan een war-adventurestory noemen, zijn bedoelingen achter de beelden zijn duidelijk. MILO TRIANON: 'n Moordbandiet met Jean Paul Belmon- do en Marie Laforet. Regie: Georges Lautner. 'Belmondo opnieuw in daverende (en vrolijke) actie'. Zo luidt de reclametekst waarmee deze nieuwe Belmondo- film wordt aangeprezen. En dat klopt helemaal. Belmondo is weer eens ouderwets op dreef in de rolprent 'n Moord bandiet. Het spreekt vanzelf dat Belmondo ook in zijn cre atie als bandiet/commissaris het geweld niet schuwt. Ge weld dat overigens op een zeer 'ontspannen' manier in beeld wordt gebracht. Voeg daarbij een serie zeer verma kelijke scènes en het zal duidelijk zijn dat 'n Moordbandiet goed is voor een vrolijk avondje-bioscoopbezoek. Districtscommissaris Borowitz (Belmondo) krijgt opdracht een einde te maken aan de corruptie die heerst in het poli tiecorps van de Franse stad Nice. Onder de naam Cerutti vertrekt Borowitz naar de Zuidfranse kust. Hij doet zich voor als een bandiet die de dood van zijn zusje komt wre ken. Zijn opzet is echter twee bendes tegen elkaar op te zetten. Die opzet slaagt volledig. Binnen 'de kortste keren hebben de Corsicaanse en Marseillaanse bendeleiders grote -ruzie met elkaar. Een en ander heeft tot resultaat dat de twee bendeleiders én de twee corrupte politie-ambtenaren, zij het met veel complicaties, van het toneel verdwijnen. Vooral het slot van de film toont hoe rigoreus commissaris Borowtitz te werk is gegaan. K.V.H. EN VERDER CAMERA Ben Hur (12) Imposante spektakelfilm met Charlton Heston en Jack Hawkins, (reprise, eerste week) LUXOR De vier vuisten op safari (a.l.) Terence Hill en Bud Spencer opnieuw als het Trinity-duo. Ditmaal in Afrika. Deze aflevering van regisseur Italo Zingarelli is duidelijk zwakker dan de voorgaande filmische avonturen, (derde week) LIDO II Jungle boek (a.l.) Het voortreffelijke laatste werkstuk van Walt Disney met Nederlands gesproken tekst. Alleen in de matinees en eerste avondvoorstelling (derde week) Hair (16) Indrukwekkende verfilming van de gelijknamige musical, die ongeveer tien jaren geleden menigeen boeide. Alleen in de tweede avondvoorstelling (achtste week). STUDIO Manhatten (a.l.) Een schitterende film met de bekende subtiele humor "van hoofdrolspeler/regisseur Woody Allen over het verknipte artiestenleventje van New York. (vierde week) REX De meiden van de pornohoeve (16) Pornofilm. Mods en Rockers komen tot een handgemeen. Het hoogtepunt uit Franc Roddam's Quadrophenia. „Quadrophenia" is de titel van een in 1973 door de rockgroep The Who ge schreven en uitgevoerde musical en hoe wel The Who zich in de film „Quadro phenia" van Franc Roddam zich op de geluidsband volledig mag uitleven kan men Roddam's film onmogelijk een rockmusical noemen; eerder een brok nostalgie voor dertigjarigen die de tijd dat Mods en Rockers op Bank Holiday heel Brighton op stelten zetten, bewust hebben meegemaakt. Hoofdfiguur in „Quadrophenia" is de twintigjarige Jimmy. Hij is een Mod, wat wil zeggen dat hij tot de groep keurig ge knipte jongeren behoort, meestal met kantoorbaantjes, die hun zakgeld beste den aan keurig passende kleding en die er 's avonds met hun scooters en opge fokte brommers op uit trekken om ge sterkt door de nodige peppillen de avond dansend door te brengen. Vergeleken bij de Rockers op hun zware motoren en ge huld in hun lederen jacks zien de Mods er eigenlijk heel onschuldig uit en als het Lido lil: Quadrophenia (12) met Phil Daniels en Leslie Ash. Regie: Franc Roddam tot schermutselingen komt tussen deze twee groepen jongeren, die het thuis niet meer zien zitten maar nog niet op eigen benen kunnen staan, zijn de Mods - ten zij ze over een numerieke meerderheid beschikken - de geboren verliezers. Franc Roddam schetst het sfeertje, dat tenslotte in Brighton tot een massale uit barsting komt, met vaste hand en ont hult ondertussen de problemen van Jimmy, die zich uit de grauwe middel maat wil opwerken en denkt dat te kun nen bereiken door bij de Mods een op vallende rol te spelen. Maar na het - knap geënsceneerde - gewelddadig tref fen tussen de Mods en de Rockers stort Jimmy's wereldje in elkaar. Het meisje van zijn dromen - dat hij dacht te heb ben „versierd", tijdens de rellen met de Rockers en de politie, gaat er met zijn beste vriend vandoor en zijn idool, de koelbloedige Ace, blijkt daags na de veldslag weer gewoon aan het werk te zijn als piccolo in een luxueus hotel. Op dat moment heeft The Who nog een hoop muziek over en heeft regisseur Roddam duidelijk moeite nog beelden bij de geluidsband te vinden. Aan de lange rit over de witte klippen van Dover schijnt geen einde te komen en is eigen lijk een anti-climax na de zorgvuldig op gebouwde spanning daarvoor. De zeer jonge rolbezetting van meest onbekende acteurs en actrices heeft zich dan al zo uistekend geweerd, dat men de indruk krijgt dat in Engeland het talent voor het grijpen ligt. „Quadrophenia" mag dan speciaal de jeugd uit de jaren zestig aanspreken, ook diegenen,die in 1964 al tegen de veertig liepen zullen zich bij dit verzorgde rumoerige tijdsbeeld niet ver velen. MILO „DE DRAAIDEUR", ROMANDEBUUT VAN PATRIZIO CANAPONI De jonge Nederlandse auteur, die zich onder het welluiden de pseudoniem Patrizio Canaponi manifesteert, debuteerde in 1979 met een intrigerende verhalenbundel: „Een Gondel in de Herengracht", waarna nu dan zijn eerste roman is verschenen. Voor zover je van een roman mag spreken, ook al vermeldt de uitgever dat met ruim uitgemeten letters op de omslag. Het verhaal „De Draaideur" stond al eerder in De Revisor, waarna het is uitgebreid of uitgegroeid tot deze „roman,,. De draaideur, waar de titel in eerste instantie op doelt is die van Americain, het beroemde etablissement op het Leidse- plein, waar het Nederlandse snob- en „cultuur"wezen zich verzamelt. In die draaideur ontmoet de ik van het verhaal, een jonge man die van het ene bed naar de andere „scène" holt, een Amerikaan, die zegt hem al eerder ontmoet te hebben bij drie gelegenheden. Het verhaal vertelt over die door de ik niet herkende ontmoetingen, over allerlei relaties en festij nen die de ik met of zonder deze Amerikaan daarvoor en daarna doormaakte. De draaideur van de titel is dus tevens te vergelijken met de twee spiegeltjes in dat eenvoudige kinderspeelgoed, dat ka- leidoskoop heet. Je kijkt in het kokertje naar allerlei kleuri ge steentjes of glasstukjes, die door twee spiegels een won derlijke geometrische figuur vormen. Een gering tikje doet die formatie weer geheel veranderen. Met een nieuw geom etrisch verband. Dat geometrische verband ontbreekt totaal in het verhaal van Canaponi. Het verhaal komt immers in allerlei flarden naar boven in een soort monoloque interieure. Het verhaal over sexuele avonturen met voornamelijk personen van het zelfde geslacht (in dit geval mannelijk) en de daarbij beho rende wereld, bijvoorbeeld die van travestieten, waar de Amerikaan van de draaideur hem mee naar toe neemt. Het eerste deel van het verhaal heet „Amsterdam", het tweede „Rome" en in feite is dat de enige constructie die het verhaal, dat is opgeklopt tot een erg lichtschuimige roman, kent. Wel allerlei onderlinge verwijzingen tussen flarden van herinneringen, beschrijvingen van avonturen en leed en liefde van de ik. Het leest wel makkelijk, maar het blijft ook danig aan de oppervlakte. Campert heeft het bohemienmilieu van het Leidseplein indertijd veel indringender beschreven; Reve was tien jaar geleden al veel verder met het verhaal over nood en eenzaamheid van de homosexueel; Cremer was al lang veel verder met zijn hartekreten over eenzaamheid op allerlei gebied; kortom, velen zijn Canaponi reeds voorge gaan in zijn beschrijvingen van het Amsterdamse en Ro meinse Dolce Vita. JAN VERSTAPPEN LEIDSCHENDAM Als 'ets van de maand' biedt Galerie De Sluis in Leidschendam deze maand voor 125 gulden een kat in vrolijke bui van Ella van Schaik. Deze ets is gemaakt in een oplage van 30 stuks. In de gang van de galerie zijn ook andere etsen met katten van Van Schaik te zien. In januari exposeren in De Sluis voorts de kunstenaars Wil lem Kloppers, Phil van de Klundert, Henk van der Plas, Ad Timmermans en Fred van de Walle. Zij exposeren onder de Bj gemeenschappelijke titel 'aandacht voor de structuur'. Kat In vrolijke bui.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7