Ze zijn weer terug, die pronk juwelen langs de Schie en de Vliet, van Delfshaven tot Leiden Badplaats past zich snel aan eisen toerist aan ÜUD/REGIO „VERDWENEN WINDMOLENS IN ZUID-HOLLAND" estolen rookwaren eruggevonden NIEUWE BROCHURE OVER NOORDWIJK; LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 JANUARI 1980 PAGINA 5 ils je op een bepaald punt - i het polderland van onze oede en mooie provincie en luid-Holland je ogen de de ost geeft, zie je rondom Deen gaat molenpanorama, lijvoorbeeld ten et-oordoosten van Leiden, ar-/aar in de buurt van Oud ditide, Rijpwetering en ijn loogmade en tot ver aaromheen als om de iaverklap de prachtigste nolens in allerlei >te erschijningsvormen staan n8e pronken. Veelal in ziekend bedrijf ook. Dan ienk je al gauw, dat het in ïolland best meevalt met jat molenbestand. Vergeet iet maar. Sinds mevrouw L J. Marrenga-Stapff haar ioek „Verdwenen windmolens in Zuid- lolland, van Delfshaven pt Leiden langs de Schie In de Vliet" geschreven leeft en sinds Bura Boeken Eindhoven op de goede [edachte kwam het uit te ;even, weten we wel beter. Iet beschreven gebied heeft bt zo'n kleine honderd jaar [eleden vol gestaan met nolens, de ene nog mooier n groter dan de andere. Ze lachtoffers van stoomkracht n oliemotor. Tot veler erdriet. Ook mevrouw larrenga heeft dat ervaren n ze rustte niet voordat zij ia onderzoekingen bijna weehonderd exemplaren lad „teruggevonden", lesultaat: een elangwekkende publikatie d het terrein van de molinologie", de lolenkunde. r lolens langs een euwenoude vaarroute ussen Maas en Oude Rijn. iowel poldermolens als idustriemolens, bij ndermeer Delfshaven. )verschie, Delft, Den Haag, -eidschendam en Leiden. Van de hand van de auteur open we even de route angs om er een paar narkante specimina uit te lalen en in het geheugen je rug te roepen. Nu en dan tomen we nog molens tegen ^ie aan de ondergang zijn )ntsnapt, zoals de achtkante holen van de pchaapweipolder, niet ver /an de Plaspoelpoldermolen. In 1960 volledig gerestaureerd. We hebben Delft maar links laten liggen, maar daar hebben iok de wallen zoals in Hke Hollandse stad vol vindreuzen gestaan. Op weg haar het „Haagse" werden kn kruitmolen, oliemolens, /olmolens en papiermolens nagetrokken, tot nabij Rijswijk, waar sprake is van pnder andere „Het Lam", [De Stier", de trasmolen ,Het Fortuin" (later de Dlarissa Maria geheten), „De Hoop" en de korenmolen bij 3e Hoornbrug, in 1921 gesloopt. Deze molen genoot 'anouds grote bekendheid, vant op deze plaats werden al van vooraanstaande >ersonen, helemaal 'ooraanstaand ook wel, ipgewacht. Gezanten die lun eerste officiële bezoek >ij de Staten-Generaal :wamen afleggen, rriveerden er met een V' Voorschoten, de korenmolen de Oranjeboom, binnenjacht vanuit Delft en werden op de molenwerf welkom geheten. Het volk keek dan toe vanaf de molentrans. Ook de Spaanse veldheer Spinola maakte hier zijn entree en werd door prins Maurits (waarschijnlijk met gemengde gevoelens) opgewacht. Karei de Tweede, op doorreis naar Engeland om daar koning te worden, heeft ook nog bijgedragen aan de glorie van deze verdwenen korenmolen. Ook Den Haag, dat nooit veel industrie heeft gekend, was in het bezit van talrijke molens. We noemen er een paar: de Korenaar in Loosduinen, een gortmolen aan het Oosteinde, de Noord - Leliemolen, de Mallerriolen aan de Javastraat en de papiermolen Ooijevaar op de hoek van Zuidwest - Binnensingel en Prinsegracht, waarvan de romp tot ongeveer 1930 intact is gebleven waarna het restant moest plaatsmaken voor een belastingkantoor. De Loosduinseweg is een paar eeuwen lang zowat omzoomd geweest met molens. Daarbij vergeleken is de beroemde Kinderdijk maar een pietepeuterige verzameling van molens, zo ongeveer. Langs de Vliet bij Leidschendam en Voorschoten hebben eveneens heel wat molens gestaan. Aan de Dam en Het Hert, de Salamander. Je had er zaagmolen de Hoop, de Pelikaan te Veur en de Oranjeboom, die ook een roemrijke geschiedenis had tot de molen in '38 werd gesloopt. Al wat overbleef was een gevelsteen die door de vereniging Oud-Leiden voor nog geen dertig gulden werd gekocht en ingemetseld in een woonhuis aan de Oranjeboomstraat op enige afstand van de oude standplaats van de molen. Verderop, richting Leiden, worden we door mevrouw Marrenga herinnerd aan de molen van de Oostvlietpolder en de Knottermolen aan de Vrouwen vaart, waar de laatste molenaar H. Vogelaar een erg karig molenaarsloontje had en het verder maar voor gezien hield; in 1931 werd hier de windbemaling vervangen door door een ruwoliemotor met schroefpomp en werd de molen grotendeels afgebroken. En dan hebben we nog de trotse molen van de Room- of Meerburgerpolder, een houten achtkante met rietgedekte grondzeilen „de verdekkerde wieken hebben een vlucht van 16.50 meter en het gesloten ijzeren scheprad met éen diameter van 4 meter staat op enige afstand van de niet meer in bedrijf zijnde molen, die goed zichtbaar is aan de oostzijde van de rijksweg van Den Haag naar Amsterdam". En dan de poldermolens tussen de Landscheiding en Op mijn omwegen door stad en land kom .ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. de Rijn op de westoever van de Vliet: van de Rietvinkpolder, de Oostbospolder, de Knippolder, de Starrenburgerpolder, de Binnenpolder, de Zuid- Hoflandse polder en in Leiden, de molens van de Bosch- en Gasthuispolder, de Rodenburger- en Cronesteinsepolder. Veelal afgebrand en herbouwd, dan weer door de bliksem getroffen, waarna men er opnieuw tegenaan ging, zoals met die Rodenburgermolen, tot 1952 nog in bedrijf en na de restauratie van '59 in goede staat verkerend, zij het niet bedrijfsvaardig. Een belangrijke plaats (ook in het boek van mevrouw Marrenga) namen de Leidse stadswatermolens in. Het grachtenwater, vervuild door de vele industrieën, waaronder veel'volderijen, moest al aan het einde der zestiende eeuw ververst worden. De reiniging werd straf ter hand genomen, daar zaten de dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland wel achterheen. Het gebeurde ,.op Roomburg, op Boshuizen, aan de Slaaghsloot". Van de Leidse industriemolens is de Oranjeboom wel één van de bekendste. In 1905 werd de korenmolen gesloopt. Een geweldig gevaarte was het. Hij stond op de vestwal bij het Kalverstraatje; „later werd hier een brede weg aangelegd die naar de molen de „Oranjeboomstraat" werd genoemd". Ja, dat was ver vóór de Cityring... Je had een korenmolen aan de St. Jacobsgracht, omstreeks 1592 getimmerd door Gerrit Dirks, timmerman uit Purmerend. Op de wal. Waarschijnlijk eens bekend als 't Bonte Vereken". In 1648 werd de molen Uitputtend molenboek voor molen- verplaatst naar het bolwerk bij de Zijlpoort en heette toen 't Lam". De verdwenen molens van Leiden. Men vindt ze terug in „Verdwenen windmolens in Zuid-Holland". De Engel of De Spinder, de Vechter (in het bezit van één van de broers van Rembrandt van Rijn, op het Blauwe Bolwerk), de Arck en de Pellecaen, de Romeyn en De Rijn, gerund door Lysbeth Harmensdr., die de grootmoeder zou worden van Rembrandt. Drie van zijn broers hebben op de moutmolen gediend; hijzelf had een atelier in de molenaarswoning aan de Weddesteeg, waar nu geen steen meer op de ander staat. De molen werd in 173C afgebroken, herbouwd in steen door een nieuwe eigenaar en de Lely genoemd; rond 1864 kwam ook voor deze molen het einde. Van de twaalf korenmolens waren er in de tweede helft der 19e eeuw nog maar zes over binnen de omwalling. Heden ten dage rest ons nog slechts één molen: de museummolen De Valk. Dan spreken we nog maar niet van de volmolens, waarvan er thans vijftien bekend zijn: forse achtkante stellingmolens. De laatste verdween in de eerste helft der vorige eeuw. Voorwaar, Don Quichotte de la Mancha had hier eens danig aan de slag gekund. Maar het is te laat, al heeft mevrouw' Marrenga - Stapff met haar boek veel goed gemaakt. Windmolens die het hebben moeten afleggen, terwijl op dit moment al weer gesproken wordt over de windkracht als energietoepassing. Zou er dan toch nog ooit eens geschreven kunnen worden over.... teruggekeerde windmolens in Zuid-Holland Tot dusver is in elk geval dit land danig ontwiekt. Laten we er maar over lezen. Dat kan ook een genoegelijk bezigheid zijn. En kijken we maar eens naar een schitterend bronzen model van een volmolen. Er staat een achtkante binnenkruier, geflankeerd door twee stapels gevold laken, boven de ingang van de Leidse Lakenhal. De verwerking van ruwe wol uit Engeland; daar heeft de zorgenstad Leiden eens op geteerd. „Verdwenen windmolens in Zuid-Holland", uitgegeven door Bura Boeken, Eindhoven, is verkrijgbaar in de boekhandel. De prijs bedraagt 39,50. Zoeterwoude/Leiden, de voormalige houtzaagmolen de Haan en de paltrokzaagmolen de Eendracht aan de Vliet en de Zoeterwoudseweg, rond 1880. N BOSCH De gemeentepolitie van Den Bosch heeft iderdagmorgen met de arrestatie van de 20-jarige C. D. Den Bosch de oplossing gebracht in een diefstal van kwaren in Alphen a/d Rijn. Daar verdween in de nacht dinsdag op woensdag een truck met oplegger van tien met een waarde aan rookwaren van ongeveer vierhon- dduizend gulden. nderdagmorgen werd in Den Bosch een vrachtwagen aange ven. Twee van de drie inzittenden namen de benen. De 20- ige C. D. kon worden aangehouden en de vrachtwagen bleek aden te zijn met een enorme hoeveelheid rookwaren. Uit het lerzoek op het politiebureau in Den Bosch bleek bovendien er in het woonwagenkamp in Den Bosch nog een grote hoe- ilheid rookwaren die van diefstal afkomstig was aanwezig est zijn. samenwerking met de rijkspolitie werd een onderzoek op het onwagenkamp ingesteld en daar kwam uit een caravan een >rme hoeveelheid rookwaren tevoorschijn die samen met de der in beslag genomen partij de volledige buit vormde van de Is tal in Alphen a/d Rijn. buit en de verdachte zijn overgegeven aan de recherche van gemeentepolitie in Alphen a/d Rijn, die het onderzoek voort- Alphense straten krijgen opknapbeurt ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen aan den Rijn krijgt van het ministerie van Volkshuisvesting drie ton subsidie voor het verbeteren van de woonomgeving van een aantal straten. Dat deelde wethouder Van Leeuwen gis teravond mede in de raadsver gadering nadat het CDA- raadslid Alice Haak daarover vragen had gesteld. Van Leeuwen zei dat het be richt van de subsidie een dag eerder was binnengekomen. Met de subsidie en een ge meentelijk krediet, de totale kosten belopen zo'n negen ton, kunnen de Torenstraat, Van Dijkstraat, Hedastraat en de in Zwammerdam gelegen Swa- nenburgerdam worden opge knapt. Volgens Van Leeuwen kan de gehele operatie binnen een halfjaar zijn gerealiseerd. Met de bewoners zal over de uitvoering nog overleg volgen. Noordwijk - De accommodatie in de badplaats past zich snel aan om te voldoen aan de wensen van de toerist. Zo telt Noordwijk momenteel reeds zes hotels met een eigen zwembad, terwijl steeds meer bedrijven over een sauna en solarium beschikken. Dit blijkt uit de zojuist ver schenen Noordwijk-brochure 1980, die door samenwerking van de VVV met het horeca bedrijfsleven tot stand is ge komen. Als nieuwtje vermeldt deze brochure, dat Grand-Hotel Huis ter Duin, na een jaar van stilstand als gevolg van de aangrenzende nieuwbouw, op 1 april a.s. wederom de deuren opent. Men begint met een be stand van 166 bedden. Na de voltooiing van de herbouw in 1981 zal het splinternieuwe hotel over ruim 350 bedden beschikken. Verder over di verse restaurants, een nacht club, een overdekt zwembad, en een congresaccommodatie tot duizend personen. Het informatieboek is één kleurenplaatje van de bad plaats en omgeving. Na alle negatieve verhalen over ver loedering en afbraak, laten reeksen foto's zien hoeveel aantrekkelijks een badplaats in vernieuwing heeft te~ bie den. Meer dan de moeite waard voor het doorbrengen van een vakantie in eigen land. Een boulevard met ap partementenhotels is een beeld, waaraan v<ioral de ou deren moeten wennen, maar de eerlijkheid gebiedt te zeg gen, dat het totale aanzien ze ker meevalt. De Noordwijk-brochure, die in een oplage van 50.000 exem plaren is verschenen, bevat een schat aan informatie. Alle horeca-bedrijven zijn er per categorie in opgenomen. Ver der de congresfaciliteiten in en om Noordwijk, plaatselijk adressenmateriaal, een horeca- 'logiesprijslijst, een plattegrond van de gemeente en een deel- kaartje van Zuid-Holland, waarop aangegeven staat hoe automobilisten Noordwijk kunnen bereiken. Wat inde ling en uitvoering betreft kan deze brochure i.nodel staan voor vele VVV's in het land. Een kritische kanttekening dient te worden gemaakt over het vrijwel geheel ontbreken van informatie over recreatie centra, speeltuinen, instellin gen als Aviodome, en andere recreatiemogelijkheden voor gezinnen met jongere kinde ren. De brochure Noordwijk 1980 is gratis bij de VVV te krijgen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5