Beroering rond verhuur pand Toussaintplein in Alphense raad Burger been heeft geen om op te staan Tegels voor bijzondere Warmonders Suggesties voor welzijnsplan gevraagd „Fietspad langs Stationsweg dringend); noodzakelijk" „Samenleving wordt steeds meer onsamenhangend Inbraken in Katwijk KORTWEG REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 JANUARI 1980 PAGINA 4 ALPHEN AAN DEN RIJN Het aannemen van een motie in deze ge meenteraad is een farce". Dat zei gisteravond de fractievoorzitter van de PvdA, J. H. van der Vlies, nadat een voorstel van hem was verworpen. Van der Vlies wilde dat er onderzocht zou worden of een ge meentelijk pand aan het Toussaint plein geschikt zou zijn als huisves ting voor instellingen. Van der Vlies kreeg behalve steun van zijn fraktie (inklusief wethouder Don ker) slechts de tweemansfractie van het PCA mee. De voltallige fracties van het CDA en VVD zagen geen brood in het voorstel van Van der Vlies. Het college van B. en W. heeft het pand per 1 december verhuurd aan een particulier. Opmerkelijk was dat het voorstel pas giste ren diende. Na een warrige discussie werd het voorstel vooralsnog aangehouden. Het verwijt van Van der Vlies was vooral gericht aan het adres van het CDA. Deze fractie had het accommodatiebeleid van wethouder Donker (PvdA) tijdens recent gehouden algemene beschouwingen vrij fors bekritiseerd. Dat had uiteindelijk geleid tot een motie waarin werd vastgelegd dat het college alles in het werk zou stellen om de accommodatienood van instellingen te leni gen. Een motie die uiteindelijk unaniem door de raad was aangenomen. Van der Vlies begreep er dan ook niets van dat zijn simpel voorstel om een onderzoek in te stellen werd verworpen. Hij diende dat in toen bleek dat B. en VV. (inclusief wet houder Donker!) slechts bereid was om „alle consequenties" van een andere bestemming van het pand in de commissie ROSO te be spreken. Deze consequenties zouden volgens wethouder Haanstra nog ingrijpender zijn. En zo stelde Haanstra verder, mocht de commissie ROSO dan toch tot de slotsom komen het pand anders te bestemmen dan kon er altijd nog kontakt worden opgeno men met instellingen. Haanstra stelde ech ter een moeizame procedure in het vooruit zicht. Waagmeester (PCA) noemde het ruimtelijke ordeningsaspect „een hypocriet argument". „De gemeente heeft het pand destijds aange kocht om het op termijn toch af te breken. En ook dan wordt het onttrokken aan de woonruimte", zei hij. Het pand werd destijds aangekocht voor ruim 300.000,- om „grip te houden op ont wikkelingen in het centrum". Toen bleek dat de raad zich moeilijk kon verenigen met deze vage argumentatie van B. en W. werd toegezegd dat de raad van elke verdere stap op de hoogte zou worden gehouden. Niets bleek minder waar. Het pand werd ver huurd zonder de raad daarvan tijdig in ken nis te stellen. Ongelukkig Het college was eigenlijk zelf schuldig aan de onverwachte pittige discussie gisteren. De betreffende wethouders hielden een nogal warrig verhaal dat zeker niet op el kaar aansloot. Vooral de wethouder voor Sociaal Culturele Zaken, mevrouw Donker moet zich met de afkeuring van haar beleid nog vers in het geheugen, zo ongelukkig hebben gevoeld als een vogel met hoogte vrees. Dat was ook te merken in haar be toog. Ze begon te verklaren dat drie instel lingen het pand hadden bekeken maar het niet geschikt hadden gevonden. Daarna had zij van haar collega Haanstra te horen ge kregen dat een eventuele verhuur aan in stellingen in strijd zou zijn met het bestem mingsplan. Daarna had ze afgezien van kontakten met andere instellingen. Later evenwel verklaarde ze weer, dat het ver bouwen van het pand een vrij kostbare aan gelegenheid zou worden, zonder het bedrag te kunnen noemen. Ze wist ook niet waar om het verhuren aan de particulier niet in de daarvoor bestemde raadscommissie was behandeld. Haar fraktiegenoot F. Gijbeis vroeg zich af in hoeverre de drie instellingen die neen hadden gezegd representatief genoemd zou den kunnen worden. Gijbeis drong aan op „een totaal onderzoek". Van der Vlies sloot zich hierbij aan en stelde dat er eerst een onderzoek zou moeten komen voor het pand definitief te verhuren aan een particulier. Hij meende dat eventuele schadeclaims dan maar voor lief moesten worden genomen. Waagmeester („Ik begrijp er niets meer van") noemde het laatst aangedragen argu ment van wethouder Donker van de kostba re verbouwing „oneigenlijk". „Eerst mocht het niet worden onttrokken aan de woon ruimte en nu zijn er weer te hoge kosten". Wethouder toe, nadat Van As (VVD) dit had gesteld, dat het exploitatietekort jaarlijks zo'n f 25.000,- zou bedragen. Van Leeuwen bleef bij zijn verklaring dat het pand noodzakelijk was om de ontwikkelingen in het centrum te kunnen bijbenen. Nadat er twee keer was geschorst werd het voorstel aangehouden. In de commissie ROSO zal de zaak verder worden uitgediept en mogelijk aan de orde worden gesteld in de commissie Sociaal Culturele Zaken. Ge durende die tijd zal ook een optietermijn van vijf jaar nog eens nader worden beke ken. Voorgesteld werd om het pand te ver huren voor vijf jaar met een optie voor een zelfde termijn. Van der Schilden (VVD) stelde dat het dan eigenlijk om een termijn van tien jaar ging. Inmiddels zit de huurder er al in. Een huur der die zo bleek gisteren, eerder een pre miekoopwoning in Ridderveld 2 verliet, die niet zijn eigendom was. Nadat Van Leeu wen dit aan Van der Vlies schoorvoetend had toegegeven concludeerde de laatste: „Wij bouwen dus premiekoopwoningen om te verhuren...." BURGEMEESTER PAATS IN NIEUWJAARSREDE: ALPHEN AAN DEN RIJN „Wat dreigt is, dat we niet langer kunnen spreken van een samenleving in de ver trouwde zin van het woord, maar dat er steeds meer sprake is van een onsamenhangend geheel van samenlevingsfrag menten. Dit kan betekenen dat veel mensen zich geheel op zichzelf teruggeworpen voelen". Dat zei gisteravond burge meester M. Paats van Alphen aan den Rijn in zijn nieuw jaarsrede. Paats memoreerde dat voorheen de culturen een collectief ka rakter hadden. „Als jongere wist je wat van je werd verwacht. Er waren gemeenschappelijke doeleinden, symbolen, normen en interpretaties. We hebben nu te maken met een veelheid van werkelijkheidsbenaderingen. We kennen geen overkoepelende wereldbeschouwing meer. onze tradities en toekomstverwach tingen lopen sterk uiteen", aldus Paats. Volgens de burgemees ter zou dit, met de economische onzekerheid kunnen leiden tot „een groeiende intolerantie". Paats zei dat het voor het gemeen tebestuur daarom goed zou zijn er naar te streven „ontmoetings plaatsen" te realiseren. „Samen organiseren, samen bidden, sa men sporten, samen protesteren, samen lachen, samen zingen en samen luisteren kan bevrijdend werken als de last van het werk te veel wordt. Intolerantie en vernielzucht manifesteren zich hoofdzakelijk in situaties die als bedreigend en leeg worden er varen", aldus Paats. Matthias-jubilaris Ter Wiel (rechts) neemt de Warmondse tegel in ontvangst. WARMOND De traditionele nieuwjaarsreceptie kreeg gisteravond in het vernieuwde Warmondse gemeentehuis een extra feestelijk tintje. Burge meester De Vreeze reikte onder grote belangstelling speciale tegels van Makkumer aardewerk met het Warmondse gemeentewapen uit aan verschillende Warmonders die zich op de een of andere manier verdienstelijk hebben gemaakt. De nu 83-jarige heer Ter Wiel kreeg uit handen van de burge meester een tegel vanwege zijn zestig-jarig actief lidmaatschap van muziekvereniging „Sint Matthias". Dat Warmond toch een echte watersportgemeente is, blijkt wel uit het feit dat vervol gens vier persoenen een tegel kregen die een bijzondere presta tie in de zeilsport hebben geleverd. De wereldkampioen solo-zei len Cees van Grieken, de gebroeders Sjoerd en Erik Vollebregt met hun successen in de FD klasse en de heer G. Bakker die voor Nederland deelneemt aan de Olympisch Spelen zeilen, werden gisteren nog eens in het zonnetje gezet. Wethouder Van Schagen reikte gisteravond tegels uit aan Astie Oskamp en Tina Bunsma. Beiden behaalden goede prestaties op atletiekgebied. Bedrag per leerling aanzienlijk lager dan vorig jaar LEIDERDORP Het bedrag dat de lagere scholen in Lei-i derdorp dit jaar per leerling krijgen toegewezen is aanzien- I lijk lager uitgevallen dan dat van 1979. Werd vorig jaar nog 400,15 per leerling uitgetrok ken. voor 1980 is een bedrag van 347,52 vastgesteld. Dit als gevolg van de toegepaste bezuinigingen op het onder- V houd van de schoolgebouwen en de inschakeling van WSW- ers bij schoonmaakwerkzaam- heden. De raadscommissie onderwijs bleek gisteravond nogal wat moeite te hebben met de haast waarmee wethouder J. Ver- dier (CDA) een raadsbesluit i wilde uitlokken. Uitstel van de beslissing betekent dat de bij- zondere scholen in financiële moeilijkheden zullen komen, zo hield wethouder Verdier de ost 2' commissieleden voor. De^n 2a raadscommissie ging overstag lijvoo na de toezegging van de wet- oordc houder dat het bedrag zal wor- /aar i den bijgesteld wanneer ditide, I noodzakelijk zal blijken te zijn loogn aan de hand van nadere gege- aaror vens. In de maand maart zal laverl de raadscommissie onderwijs nolen zich opnieuw over de hoogte ersch het bedrag per leerling e pro rieke beraden. „Hernieuwde kennismaking' met burgemeester Van der Haar •oek idndr lollai ot L( VOORSCHOTEN De tra- ';"dt ditionele nieuwjaarsreceptie je(jac 'even Voorschoten betekende |p, voor de burgerij een her- nieuwde kennismaking met burgemeester J. van der r Haar, die met zijn echtgeno- te en het voltallige aantal wethouders, de goede wen- sen in ontvangst nam. Dit g jaar was voor de eerste maal de receptie niet uitgeschre- f ven door het burgemeester- j" sechtpaar, maar door het voltallige college van burge meester en wethouders. Het aantal bezoekers was dit jaar minder dan voorgaande jaren, maar daar kunnen de weersomstandigheden de oor zaak van zijn. Onder de aan wezigen bevonden zich de oud-commissaris der koningin mr. J. Klaaszens, oud-burge meester L. de Kool, ere-burger dr. M. van "der Stoel en afvaar digingen uit het verenigingsle- BEZWAARSCHRIFTEN TEGEN ONROEREND GOEDBELASTING DEN HAAG/LEIDEN De jaar lijkse verhoging of bijstelling van de onroerend goedbelasting geeft in vele gemeenten aanlei ding tot discussies waarin zowel de plaatselijke bestuurders als burgers hun onteveredenheid vaak niet onder stoelen of ban ken steken. In verschillende ge vallen, dit jaar bijvoorbeeld in de gemeente Voorschoten, worden de plannen van het college van burgemeester en wethouders om de onroerend goedbelasting te verhogen door de gemeenteraad gedwarsboomd en gaat de verho ging niet door. Wanneer de ge meentebesturen echter eenmaal akkoord zijn gegaan met de ver hoging van deze belasting halen protesten van de burgerij weinig meer uit. In de meeste gevallen, waarin de burger een bezwaar schrift indiént tegen de verho ging van de onroerend goedbelas ting, „heeft hij geen been om op te staan". Bezwaarschriften tegen de tarieven zelf zijn vruchteloos, omdat die tarieven bij de wet ge regeld zijn. „Gemeenten kunnen alleen een berekeningsfout ge maakt hebben, door aan de wo ning een verkeerde waarde toe te kennen. Maar de burger heeft daarin zelden of nooit gelijk". Aldus jhr. mr. W.L.M. van de Poll, belastingdeskundige van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. In tal van gemeenten zijn tegen de voor genomen verhogingen van de onroe rend goedbelasting nogal wat be zwaarschriften ingediend, omdat een aanzienlijk aantal verhogingen als „exorbitant" werd aangemerkt. Het maximale bedrag dat gemeenten als inkomsten uit de onroerend goed belasting mogen hanteren, bedraagt 15 procent van de uitkeringen uit het Gemeentefonds (dat is een rijksbijdra geregeling voor gemeenten), als het gaat om eigenaars van woningen. Voor gebruikers gaat het om 12 pro cent. Overigens moet van het bedrag dat gemeenten uit het Gemeentefonds krijgen, eerst de bedragen afgetrok-' De waarde van het onroerend goed wordt elke vijt jaar opnieuw be keken. ken worden voor de sociale zorg, voordat de inkomsten uit de onroe rend goedbelasting berekend mogen worden. De meeste gemeenten, artikel 12 ge meenten zoals Leiden uitgezonderd, zijn in het vaststellen van hun onroe rend goedbelasting autonoom; alleen de limiet op basis van de uitkeringen uit het Gemeentefonds en de goed keuringen van de Kroon zijn de enige beperkingen. Leiden heeft zich echter te houden aan het percentage dat de rijksoverheid voorschrijft. Voor 1980 is de Leidse gemeenteraad akkoord gegaan met een verhoging van 5 De verhoging van de onroerend goed belasting wordt jaarlijks door de ge meenteraden vastgesteld. Het ge meentebestuur heeft een grote mate van vrijheid om de mate van de ver hoging te bepalen, of om zelfs geen verhoging in te stellen. De gemeenten Katwijk, Voorschoten en Alphen aan de Rijn hebben de onroerend goedbe lasting voor 1980 niet verhoogd terwijl de gemeenten Warmond, Oegstgeest en en Noordwijk daarentegen de be lasting met 3 1/2 hebben verhoogd. De gemeenteraad van Alkemade heeft voor het komend jaar een ver hoging van 5 vastgesteld. Eenmaal in de vijf jaar worden de waarden van het onroerend goed op nieuw bekeken. In de gemeente Lei den wordt het onroerend goed per 1 januari 1980 opnieuw getaxeerd. Met ingang van 1981 worden de van de hertaxatie afgeleidde verhogingen van kracht. Alkemade volgt een jaar later terwijl de gemeenten Katwijk en Warmond pas in 1983 hertaxeren. Het tijdstip van hertaxatie is afhankelijk van het jaar waarop de onroerend goedbelasting is ingevoerd. Dat er bij deze hertaxaties sterke ver hogingen uit de bus kunnen komen is volgens Van de Poll een gevolg van de sterk gestegen prijzen voor onroe rend goed, ondanks de neiging van veel gemeenten de taxaties aan de lage kant te houden. Sommige ge- prijspeil v; andere trekken van de taxaties nog eens tien of zelfs vijftien procent af om de verhogingen niet al te sterk de pan uit te laten rijzen. „Wij adviseren gemeenten echter al tijd op honderd procent te gaan zitten en niets meer af te trekken", zegt Van de Poll. Omdat op grond van de belas tingwetgeving sprake is van een „ech te" belasting, zijn zaken als prijsbe- heersing op de onroerend goedbelas ting niet van toepassing. „Een en an der wordt geregeld door de gemeente raad; het gaat om politieke keuzes", vindt Van de Poll. In zijn optiek moe ten bezwaarden zich wenden tot de gemeenteraad. Overigens vindt hij wel, dat aan de wijze waarop de onroerend goedbelas ting tot stand komt, best eens gesleu teld mag worden. „Persoonlijk zou ik liever zien, dat gemeenten alleen on roerend goedbelasting berekenden aan eigenaars, omdat die in aantal veel kleiner zijn dan de gebruikers. Neem bijvoorbeeld een flat: tweehon derd gebruikers, maar één eigenaar. Het kan heel wat schelen aan kosten om de belasting te innen, door alleen maar naar die eigenaar te kijken. Dan kan de aanslag ook goedkoper wor den", meent de belastingspecialist van de VNG. „Die inkomsten die gemeenten uit de onroerend goedbelasting krijgen moet niet overdreven worden. Ongeveer zes a zeven procent van de inkomsten komt uit de pot van deze belasting. Burgers kunnen soms wel 60 procent meer moeten betalen, maar dat bete kent geenszins dat de gemeente ook 60 procent meer krijgt. De onroerend goedbelasting is bepaald geen lucratief middel om uit financiële problemen te komen", zegt hij. Volgens hem haalt de rijksoverheid door middel van ver mogensbelasting, huurwaarde-forfait en meer van dat soort zaken, méér uit onroerend goed dan gemeenten kun nen doen. „Het merkwaardige is, dat de inhoud van veel bezwaarschriften tegen de verhoging van de onroerend goedbe lasting meer draait om vragen als: hoe kan dat eigenlijk, en: hoe zit dat? Daar ligt wellicht een taak voor de gemeenten". KATWIJK In twee wo ningen in Katwijk is giste ren ingebroken. Gistermid dag werd er in een woning in de Commandeurstraat in gebroken. De inbrekers zijn via een raam in de bijkeu ken de woning binnengeko men. Ook moesten ze nog de deur van de keuken forceren om de woning verder te kun nen betreden. De dieven doorzochten de woon- en slaapkamer. Uit een geldkistje in de slaapkamer werd een bedrag van 1000 gul den ontvreemd. Uit een wo ning in de Van Baerlestraat werd gisteravond uit een por temonnee 40 gulden gestolen. •De dieven zijn het huis bin nengekomen door het glas van de tuindeur de vernielen. Motor gestolen LEIDEN Uit een schuur tje bij een woning aan de Van Baerlestraat is^ gister nacht een motorfiets gesto len. De dieven zijn de schuur binnen gekomen door de deur te forceren. De motor fiets was vijf jaar oud. KATWIJK De Katwijkse welzijnscommissie, die sinds enige weken in de gemeente werkzaam is met het doel een welzijnsplan te formuleren, wil dat de Katwijkers sugges ties en ideëen aandragen voor dit plan. Al eerder heeft de commissie een enquête gehouden onder alle Katwijkse vere nigingen. In de enquête werd de verenigingen gevraagd op welk terrein van het welzijnswerk zij precies bezig zijn en wat zij voor verbe tering vatbaar achten. Thans is het de beurt aan particuliere burgers om hun inbreng in het welzijnsplan te hebben. De wel zijnscommissie nodigt iedere belangstellende uit zijn suggesties schriftelijk (t.a.v. gemeentebestuur Katwijk, commissie gemeen telijke welzijnsplanning, antwoordnummer 9) of mondeling (maandagavond 7 januari vanaf acht uur in het gemeentehuis) kenbaar te maken. mtsi hole >cha HAZERSWOUDE Leden van tafeltennisvereniging Avanti halen morgen oud papier op in Hazerswoude-dorp en Rhynen- burch. De opbrengst komt ten goede aan de verenigingskas. Zoals gewoonlijk wordt van de bevolking verwacht dat het ma teriaal verpakt gereed gezet wordt. BURGEMEESTER WAGENAAR IN NIEUWJAARSREDE: ZEVENHOVEN „In 1980 zal de aanleg van een fietspad langs de Stationsweg drin gend noodzakelijk worden", aldus burge meester J. Wagenaar gisteravond in zijn nieuwjaarsrede, die hij tijdens een drukbe zochte receptie in het Dorpshuis uitsprak. De burgemeester had een verlanglijstje ge maakt voor het nieuwe jaar: „De gemeenteraad zal een standpunt moeten gaan innemen over een nieuwe brandweergarage. Ook blijven we actief voor het realiseren van een sportzaal, on danks dat dit een moeilijk en ingewikkeld kar wei zal zijn. Verder zullen wij ons blijven be ijveren om de dagelijkse gang van zaken bin nen de gemeente zo goed mogelijk te beharti gen. We willen het gemeentelijke huishouden met een bedrag van 6,5 miljoen gulden in stand houden", aldus de burgemeester. Met enige te vredenheid keek hij terug op het afgelopen jaar: de uitbreiding van het woningbestand met 36 woningen' in Kern Westeinde, de aanschaf van een nieuwe brandweerwagen, grote aanko pen van grond voor onder meer de bouw a nog eens 23 woningen plus nieuw te bouwen woningen in het Noordeinde, het besluit v de bouw van een medisch centrum, de aanschaf van twee noodlokalen voor de beide basisscho len en het opknappen van het Noordse Dorp.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4