Deel Leidse warenmarkt Iverhuist naar Botermarkt Na winter '79 wordt distributie strooizout beter geregeld ■Jubilerend L.C.K.V. biedt jongeren klit jaar weer keur an vakantiekampen WALMUREN WORDEN HERSTELD JjSTAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 JANUARI 1980 PAGINA 3 20.1 it d iag >vei LEIDEN Marktbezoekers in Leiden zullen er de 'run eerstvolgende twee jaar aan moeten wennen, dat er nogal wat ingrijpende veranderingen zullen plaats vinden op het hun zo vertrouwde marktterrein langs de Nieuwe Rijn. Morgen zal in verband met de vernieuwing van de walmuren en de riolering lure aan de Nieuwe Rijn een gedeelte van de markt tus- Scc sen Hoornbrug en Karnemelksebrug in spiegelbeeld verhuizen naar de overkant: de Botermarkt. De eer ste fase van het herstel van de walmuren zal naar me verwachting een half jaar in beslag nemen en zo lang zal de Botermarkt dan ook op woensdag en za- )oc terdag als warenmarkt (zoals dat in de jaren zestig aua nog het geval was) in zijn oorspronkelijke functie hersteld worden. Er bestaat een kans, dat de Boter markt ook tijdens fase 2 (het herstel van de kade muren tussen Hoornbrug en Hoogstraat) als voorlo- pig marktterrein gehandhaafd blijft. i Ongeveer 20 kooplieden verhuizen morgen naar de over- zijde van de Nieuwe Rijn. Het zijn voornamelijk planten en bloemenhandelaren die hun hele hebben en houden za terdags naar de Botermarkt zullen verkassen. Op woens- Br dag betreft de marktnegotie in hoofdzaak de verkoop van Le fruit, groente en aardappelen. De kooplui staan nu niet be- roc paald van blijschap te trappelen om hun marktkramen op J2- nieuwe maar net zo goed nog onbekende grond neer te zet ten. De planten- en bloemenhandelaren zijn daar heel dui delijk over: „Een oude plant kan je maar beter niet verpot- vo< ten." Begrip voor dit standpunt is er zeker ook van ge- meentezijde. Een woordvoerder van de dienst haven- en warenmarkten zegt er het volgende over: „De kooplieden nbl vrezen, dat ze hun klanten zullen verliezen, nu de loop er helemaal uit is. De marktbezoeker is gewend om bij een vaste kraam zijn inkopen te doen. Dat is nu eenmaal ie- mands gewoonte en dat heeft veel te maken met de wijze De groentemarkt: naar de overzijde van de Nieuwe Rijn. waarop men over de markt zijn route aflegt. Maar ik moet dan wel zeggen, helaas het kan niet anders. En wie weet dat het allemaal wel meevalt. De marktmensen hebben er overigens wel begrip voor, dat het karwei eens moest ge beuren." Oude situatie Nu de markt aan de Nieuwe Rijn in etappes wordt overge zet naar de Botermarkt en elders, gaan er binnen de Leidse ambulante handel ook stemmen op om nu niet alleen heel consequent de reconstructie van de walmuren aan te pak ken, maar ook die van het totale marktterrein. Beoogd wordt een volstrekt nieuwe inrichting van de locale wa renmarkt. Voorstander daarvan is bijvoorbeeld de voorzit ter van de Leidse afdeling van ambulante handelaren, Jan Verplancke. Hij vindt, dat de oude marktsituatie van zo'n 18 jaar geleden in ere hersteld moet worden. Want, zo zegt hij, vroeger kon je de markt in een rondje aflopen, toen had je de markt aan de kant van'de Nieuwe Rijn en aan de kant van de Botermarkt, Aalmarkt en Vismarkt. Ver plancke: „Nu is er veel meer sprake van een zogenaamde iintmarkt: het langgerekte stuk Nieuwe Rijn, met daarop loodrecht de uitlopers tot aan de groentemarkt op de Hoog- landsekerkgracht. Er zit minder eenheid in dan destijds. Zoals het vroeger was voldeed de warenmarkt beter: je kon de markt toen in een keer doorkruisen." Niet onwelwillend Van gemeentewege zou men naar verluidt niet onwelwil lend tegenover dit plan staan, ware het niet dat een en an der dan wel nog de nodige studie zal vereisen. Het hele wegenbeloop, de totale verkeersafwikkeling moet dan grondig herzien worden en dat is een materie waar het ambtenarenapparaat, de politie en de burgerij toch al de grootste moeite mee hebben. Ook met de directe belang hebbenden, de winkeliers aan de Botermarkt, zou er uit voerig van gedachten moeten worden gewisseld, wil het f)lan enigszins kans van slagen hebben. Voorlopig dus al- een nog maar een stukje functieherstel aan gene zijde van de Nieuwe Rijn: voor de een bittere noodzaak en voor de ander zelfs iets met een vleugje nostalgie omgeven. Een overzicht van de markt die in verband met herstel van de walmuren (tijdelijk?) naar de Botermarkt zal verhuizen. Molen wandeltocht De wandelkring Leiden houdt zaterdag 9 februari een molenwandeltocht van respectievelijk tien en vijftien kilometer. Aan de deelnemers wordt als herinnering een tegel overhandigd met daarop een afbeelding van een van de molens langs de route. Het inschrijfgeld be draagt f 2.50 per persoon. Van negen tot een uur kan bij het VVV aan het Stationsplein gestart worden. Bij het VVV kunnen tevens nadere inlichtingen worden verkregen (tel 146846). Ombudsgroep De 'Patiëntenraad' in de Merenwijk gaat binnenkort be ginnen met een nieuwe activiteit, die men 'Ombudsgroep' noemt. Deze nieuwe groep zal als een soort luisterpost gaan fungeren om klachten en opmerkingen van patiënten over de werkers in het Gezondheidscentrum aan te horen. Het is niet de bedoeling om bij het vernemen van die klachten een oordeel uit de spreken. Wel heeft de ombudsgroep tot taak bij klachten te trachten het verstoorde contact tussen hulpverlener en patiënt te herstellen. De Ombudsgroep is tot stand gekomen in overleg met de werkers in het Ge zondheidscentrum. De leden van de groep zijn voorlopig te bereiken op dinsdag en vrijdag van tien tot elf en van ze ven tot acht uur onder meer via de telefoonnummers 213455 en 125289. Vrijwilligers De Vrijwilligerscentrale Leiden gaat een boekje uit brengen waarin alle mogelijkheden zijn vervat om als vrijwilliger actief te zijn in de grote vakantie. Daartoe is men begonnen met een inventarisatie van de behoef te aan vrijwilligers. Organisatoren van vakantie-acti viteiten kunnen zich in verbinding stellen met de Leid se centrale aan de Langegracht 246a om ook te worden opgenomen in het boekje, dat landelijk wordt ver spreid. Voor inlichtingen tel. 071 - 149064. Voor diege nen die belangstelling hebben voor het vrijwilligers werk houdt de Leidse Vrijwiligerscentrale een aantal cursussen. Eind januari wordt begonnen. Nadere uitleg over de cursussen wordt gegeven tijdens een informa tieavond op 18 januari, aanvang acht uur. Vischfontein De restauratie van de Vischfontein aan de Vismarkt is vol tooid. Burgemeester dr. A.J. Vis en wethouder mr. C.J.D. Waal zullen woensdag 9 januari om half vijf de fontein weer officieel in bedrijf stellen. Vesperdienst In de St. Lodewijkskerk aan de Leidse Steenschuur 19 wordt zondag 6 januari een latijnse vesperdienst ge zongen. De dienst begint om half vijf. Economisch wel en wee Aan de Haarlemmerweg 24 is het schildersbedrijf van A. J. Peer v/h Fa. M. J. Heus opge heven. Aan het Noordeinde 21 is „Elga b.v.", winkel in huis houdelijke artikelen, opgehe ven. Aan de Kraaierstraat 30 wordt de slijterij van Wakka opgehe ven. Aan de Haarlemmerstraat 259 is in de v.m. winkel in kasten en bedden „Reza Discount", het uitzendbureau TISU-uit- zending b.v., gevestigd. Aan het Noordeinde 51a is in het v.m. Marokkaanse restau rant „Le Mouton Blanc" het Spaanse restaurant „Don Pan- cho" gevestigd. De auto was niet kapot LEIDEN Een 27-jarige Rotterdammer stond gis teravond wel vreemd te kijken, toen hij de auto wilde komen ophalen die hij de avond ervoor had achter gelaten op een parkeerplaats aan de Europaweg. Hij was maar met de trein naar huis gegaan, omdat zijn voertuig het verder ver tikte. Met geen moge lijkheid was de vierwie ler meer aan de praat te krijgen. Toen hij echter gisteravond met gereed schap ter plekke arri veerde, bleek het voer tuig te zijn verdwenen. Onbekenden hadden hem wel aan de praat ge kregen en gestolen. I LEIDEN De Leidse Chris telijke Kampeervereniging viert dit jaar haar 60-jarig en ter gelegenheid daarvan maakt dit jaar ook jeen jubileumkamp van hel omvangrijke programma uit. Zeilen, kamperen, efietsen, noem maar op, er is e volop keus voor de kinderen uit de Leidse regio, die ko- mende zomer van een fijne a en niet dure vakantie willen genieten. r Ieder jaar weer moeten talloze i kinderen uit Leiden en omge- teleurgesteld worden om- dat de kampen waarvoor zij wilden inschrijven reeds vol- I geboekt waren. Een unieke si- atuatie eigenlijk voot een plaat selijke kampeervereniging. 1 Tekenend is dat ook voor het i succes van deze afwisselende vakanties, die geheel zonder i winstbejag worden georgani seerd, ongeacht godsdienst of achtergrond. Soms is het zelfs zo, dat de vrijwillige, niet be- taalde leiders uit eigen zak een deel van de financiering voor 'hun rekening nemen. Om alles in goede banen te leiden, heeft de L.C.K.V. een algemeen be stuur, dat bestaat uit negentien leden, waarvan er elf het da gelijks bestuur vormen. Door het grote aantal vrijwilligers is het voor de L.C.K.V. mogelijk om tot een voor de deelnemers Voordelige kampprijs te ko men. Slinderen waarvan de ouders e volledige kampprijs niet kunnen betalen, laat het L.C.K.V. niet in de kou staan. Voor hen is het mogelijk tegen een sterk gereduceerde prijs mee te gaan. Dit jaar kunnen ongeveer vijfenveertig kinde ren van de reductiemogelijk heid gebruik maken. Vorig jaar gingen maar liefst 1352 kinderen met de L.C.K.V. de boer op, terwijl dit jaar voor ongeveer 1400 kinde ren plaats is. De vrijwillige lei ding bestaat uit vierhonderd personen, die een week van hun vakantie voor het leiden van een kamp uittrekken. Programma De allerjongsten (8-11) kunnen dit jaar naar een boerderij in Renkum. Iedere deelnemer kan dan proeven, dat het le ven op de boerderij- duidelijk met dat van de stad verschilt. Kinderen in de leeftijd van negen tot zestien jaar kunnnen op vier verschillende plaatsen in Nederland aan een oerge zellig tentenkamp deelnemen. De jongeren (15-17 en 17 en ouder) hebben de mogelijkheid een week lang te zeilen. De Friese meren nabij Langweer zijn de plaatsen van actie voor de waterminnende deelnemer. Voor wie het meer droog wil houden, is een fietskamp mis schien wel iets. In de Achter hoek, in Meddo, zullen de deelnemers aan dit fietskamp hun tenten opslaagn. Tenslotte zijn er nog de nodige buiten landse reizen; Luxemburg, Duitsland en Oostenrijk zijn de plaatsen van bestemming. In het kader van de jubileum viering wordt er dit jaar ook een kamp voor gehandicapte kinderen van het Rotterdams Zeehospitium in Katwijk geor ganiseerd. Ongeveer vijftien kinderen krijgen een kamp- week op het eiland Terschel ling aangeboden. Belangstel lenden wordt aangeraden zich zo spoedig mogelijk op te ge ven. De Leidse Christelijke Kampeervereniging is geves tigd aan de Nieuwe Rijn 91. Met.z'n allen aan de waterpomp. GEMEENTEN EN PROVINCIE SLAAN NIET MEER ZOUT IN DAN VROEGER LEIDEN/REGIO Er is dit jaar niet meer strooizout inge slagen dan voorgaande jaren. De depots zijn nagenoeg nog geheel gevuld. Pas een keer of drie, vier zijn de strooiwagens de weg op gegaan. Dit jaar is er niet meer zout ingeslagen dan in andere ja ren. Deze verwachting leek ge rechtvaardigd na de ervaringen tijdens de vorige winter, toen zo wat iedere instantie met tekor ten te kampen had. Meer zout in slaan dan ook nu weer is ge beurd, is niet mogelijk omdat er voorlopig niet meer en grotere opslagplaatsen aanwezig zijn. Wel is na de strenge koude van vorig jaar een betere toelevering van het zout geregeld. Het rijk, de provincie en de gemeenten, die het strooizout van de AKZO betrek ken, hebben nu een reserve van 50 pro cent' achter de hand voor het geval het weer een zeer gladde winter mocht wor den. In voorgaande jaren kregen de in stellingen hun strooizout tijdens de zo mermaanden en vulden daar hun depots mee. Als men later nog zout nodig had, moest dit apart worden besteld. Doordat vorig jaar de meesten niet voldoende strooisel bezaten, ontstond een stortvloed van extra aanvragen, waaraan niet mak kelijk meer gehoor kon worden gegeven. Nu is het zo geregeld dat een gemeente al een vaste reservevoorraad bij de leve rancier heeft liggen. Voor Leiden de helft van hetgeen men al heeft laten aanvoeren. Hierdoor zijn moeilijkheden bij de toevoer later in het jaar wellicht uitgesloten. Geen paniek Toch is er door de bank genomen al heel wat strooizout ingeslagen. De gemeente Leiden, die jaarlijks een silo met 600 ton zout achter de hand heeft, had zelfs ook vorige winter genoeg aan haar hoeveel heid strooisel. Geen reden voor paniek dus. In Leiderdorp heeft men haar depot met 200 ton zout gevuld. Vorig jaar was dit niet voldoende om de gladheid geheel te bestrijden en moest nog 100 ton wor den bijgekocht. In Oegstgeest wordt jaar lijks 100 ton zout ingeslagen. In normale winters wordt hiervan maar 50 ton ge bruikt, maar vorig jaar moest de hoe veelheid bijna worden verdubbeld. Voorschoten heeft voor deze winter wat meer zout ingeslagen en heeft nu ook wat meer manschappen beschikbaar om bij gladheid in te zetten. De zoutvoor- raad in Voorschoten was vorig jaar 25 ton, nu het dubbele. Door de oude op slagplaatsen aan te passen, kon de nieu we hoeveelheid zout worden opgeslagen. Bij de provincie zijn alle depots tot aan de nok toe gevuld, evenals de voorgaan de jaren overigens. In het district Rijn streek dat ongeveer van de provincie grens Noord-Holland tot Den Haag en Boskoop loopt, zijn 7 steunpunten met strooizout ingericht. In totaal wordt hier in een hoeveelheid van 1700 ton opgesla gen. In strenge winters is deze hoeveel heid niet voldoende en is extra aanvoer noodzakelijk. Dat er vorig jaar meer aangevoerd moest worden, is natuurlijk duidelijk. Toen was maar liefst 2500 ton nodig: 2500.000 kilo zout om slechts 75 kilometer provinciale weg en 34 kilome ter fietspad één winter ijsvrij te houden. Veel zout dus om de wegen berijdbaar te houden. Met het zout wordt meestal een zelfde hoeveelheid zand gebruikt. Zout is voor het milieu zeer schadelijk en ook heeft zout bij temperaturen lager dan 7 graden onder nul geen effect meer. Het zout komt bij dooi in de riolering terecht. Hier tast het de bacteriologische werking aan, waardoor de afbreking van schade lijke stoffen wordt verminderd. Het zout komt in open water terecht waardoor het leven in het water wordt aangetast. Natuurlijk is zout niet gezond voor de bomen en planten langs de weg. Om de schadelijke effecten zoveel mogelijk te gen te gaan wordt het zout met zand vermengd. In Leiderdorp wordt bij mati ge gladheid alleen op de hoofdwegen ge strooid en op de wat drukkere kleine straatjes om zo het milieu zoveel moge lijk te sparen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3