0ou%a/itt IB Carter vraagt Senaat uitstel debat SALT-2 Toeslag voor zuivel- chauffeurs Van Grieken Steunfraude van 120.000 gulden VEILIGHEIDSRAAD SPOEDIG BIJEEN OVER AFGHANISTAN Regering hoeft Paralympics niet te steunen Nederland kan zelf voldoende zeevis kwekèn JW Meubelfabriek Kr Oisterwijjk toonaangevend in eiken Almanak SHELLSLUIT CONTRACT MET IRAN ^othekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas üef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes f4,69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: wartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Vrijdag 4 januari 1980, 70e jaargang no. 21545 Lichte dooi Hallo medemens Om 20.10 uur op Ned. I Werk- teater met „Hallo medemens" en om 21.55 uur „Tele-arena" over kinderen. Om 22.25 uur Cubaanse film „Het Laatse Avondmaal". Om 19.25 uur op Ned. II de groep „Pussycat" en om 20.35 uur „Geheim kommando". Vanavond en vannacht nog af en toe regen of natte sneeuw. Morgen opklaringen en moge lijk een enkele bui. Min. temp. rond het vriespunt Middag- temp. van 6 graden aan zee tot 3 graden in het binnenland. Matige, aan de kust morgen weer krachtige wind uit zuid west tot west. Morgen zon: 8.47 - 16.40. Schev. hoogw.: 4.43 en 16.49. Laagw.: 0.29 en 12.55. 'rivierpolitie Rotterdam —al ook „staakbonus" OTTERDAM -- De Rotterdamse rivier- pitie is een beetje bedroefd. B en W van Maasstad hebben de mensen van de ïvendienst, de havenloodsdienst en de apiteinskamer namelijk een gratificatie jn 800,- gegeven. Dit uit waardering '*x>r de manier waarop zij bij de haven- gepaking van vorig jaar hun werk hebben jen5daan. De rivierpolitie meent dat het be- 'aren van de openbare orde toen ook ——gen sinecure was. En dus evenzeer het ëlonen waard. STANKGOLFIN RIJNMOND ROTTERDAM De meldkamer van Rijnmond heeft gisteravond vele tien tallen telefoontjes moeten verwerken met klachten over „gaslucht" en „vre selijke stank". De telefoontjes kwamen uit Vlaardingen, maar ook uit Den Haag en omgeving. Onderzoek wees uit dat de stank werd veroorzaakt door een lekke afsluiter op het chemisch be drijf Vondelingenplaat in Pernis. Het euvel werd toen ras verholpen. MAASTRICHT De politie van Maas tricht heeft een 31-jarige ongehuwde vrouw uit die plaats aangehouden, omdat ze tien jaar lang „in de bijstand zat", ter wijl ze een baan had. Zo zou ze ten on rechte zo'n 120.000 gulden aan uitkerin gen hebben opgestreken. Haar 42-jarige vriend met wie ze samenwoont, kreeg een wao-uitkering, maar hij werkte óók. Volgens de politie is de fraude in zijn ge val klein. Bewijs van (niet zo) goed gedrag EINDHOVEN Een 21-jarige Eindhove- naar vervoegde zich gisteren bij de politie in zijn woonplaats voor een bewijs van goed gedrag. Hij wilde in Egypte zijn rij bewijs halen, had daarvoor een paspoort nodig en daarvoor is weer zo'n bewijs no dig. Op het bureau ontdekte men echter dat de man gezocht werd wegens openlij ke geweldpleging. Hij werd ter plekke aangehouden. Bij hem thuis vond de poli tie ook nog een pistool plus munitie. Radio-actieve algen in Frankrijk CHERBOURG In de buurt van het Franse centrum voor wederop wekking van nucleair afval in La Hague in het westen van Frankrijk zijn in een baai radio-actieve algen aangetroffen. Vermoed wordt dat de geconstateer de straling in de baai terug te voeren is op en defecte koelwaterleiding. De schade zou kunnen zijn ontstaan door de orkaanachtige winden van de laatste tijd. Moskou dreigt NAVO-landen MOSKOU „Als de NAVO-landen, in weerwil van het gezonde verstand en de goede wil dat wij tonen. Europa ver anderen in een basis voor Amerikaanse raketten, zullen zij een krachtig ant woord krijgen", zo meldt de Pravda van vandaag. Het Russische partijblad noemt het NAVO-besluit gevaarlijk voor de veiligheid van de Europese landen. „Zij die de wapens zwaaien, kunnen verwachten dat deze op een dag zullen afgaan", aldus de Pravda. WASHINGTON President Carter van de Verenigde Staten heeft de Amerikaanse Se naat gisteren gevraagd het aanstaande de bat over de ratificatie van het SALT-2-ver- drag over de beperking van de strategische bewapening voor onbepaalde tijd uit te stel len naar aanleiding van de Russische mili taire inmenging in Afghanistan. Carter acht het debat op het ogenblik niet opportuun vanwege de installatie van een pro-Russi sche president in Afghanistan met behulp van 50.000 man Russische troepen. In Washington werden nog meer aankondigin gen door het Witte Huis verwacht, en een rege ringsmedewerker verklaarde dat de reactie van Washington op de ernstige misrekening van Een overzicht van het tentenkamp bij het vlieg veld van Kaboel waar de Russen een deel van hun 50.000 man sterke interventiemacht gele gerd hebben. Om de tenten in een groot carré tanks en gevechtswagens. Moskou de Amerikaans-Russische betrekkin gen voor de duur van tien jaar zou kunnen be ïnvloeden. Carter heeft de Senaat gevraagd om wettelijke maatregelen om op de crisis te reage- Nederland heeft zich vannacht gevoegd bij de landen die onder leiding van de Britten aan dringen op een spoedbijeenkomst van de Vei ligheidsraad over Afghanistan. Letterlijk vra gen 43 lidstaten „de toestand in Afghanistan en de gevolgen ervan voor de internationale vrede en veiligheid te beoordelen". Vandaag voert de Franse voorzitter van de Veiligheidsraad over leg met de leden van de raad, waarna de raad achter gesloten deuren bijeen zou kunnen ko men. Vanavond of morgen zou de Veiligheids raad dan een openbare zitting kunnen houden. De Veiligheidsraad is echter formeel nog niet compleet. De Latijnsamerikaanse zetel is nog steeds inzet van een al langdurig touwtrekken tussen Cuba en Columbia. Wel is vrijwel zeker dat de Sovjet-Unie de voorgelegde resolutie over Afghanistan met zijn veto zal treffen. Daarna bestaat de kans dat de Algemene Ver gadering de kwestie zal behandelen. De Russen hebben van hun kant president Car eer gisteren beschuldigd van „oorlogszuchtige en gemene" opmerkingen over de gebeurtenis sen in Afghanistan en „boosaardige aanvallen" op de Russische politiek. Het persbureau Tass zegt dat Amerikanen, Britten en Chinezen op standelingen hebben opgeleid tegen de regering in Kaboel in kampen die in Pakistan gevestigd waren. Saoedi-Arabië bereidt een conferentie van isla- mitsiche landen voor ter bespreking van de Russische interventie in Afghanistan. Riad heeft alle Arabische en islamitische landen op geroepen een front te vormen om de opstande- ligen in Afghanistan te steunen. De meeste Arabische machten die Moskou doorgaans goed gezind zijn, Algerije, Syrië en de PLO, hebben er voorlopig het zwijgen toe gedaan. Irak, grote klant van de Russische wapenindustrie, noemt evenals Iran Moskou even slechts als de Verenigde Staten, omdat het probeert kleine landen de wet voor te schrijven. Grote schade op Azoren De aardbeving die begin deze week de Azoren trof. heeft op verschillende eilanden grote schade aan gericht. Op het eiland Terceira werd met name in de stad Angra Do Heroismo grote schade aange richt en verspert het puin van ingestorte huizen de straten. (Inzet) Een Amerikaanse militair troost een oude vrouw, die door de aardbeving haar huis is kwijtge raakt. RAAD VAN STATE: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Raad van State heeft het verzoek van mr. Van Heijningen tot schor sing van het kabinetsbesluit, geen medewer king aan de Paralympics te verlenen als Zuid-Afrika zou meedoen, afgewezen. De gronden van afwijzing zullen pas over enke le weken bekend worden. In een spoedprocedure voor de afdeling Recht spraak van de Raad van State, aangespannen door de Zuidafrikaanse sportvereniging voor gehandicapten en vijf anderen, had mr. Van Heijningen gisteren gesteld dat het besluit van de regering het karakter van discriminatie draagt. „Zo worden gehandicapten inzet van politieke strijd". De ministerraad besloot de Paralympics geen steun te verlenen, nadat de Tweede Kamer in oktober vorig jaar de motie Ter Beek (PvdA) had aangenomen. Volgens Van Heijningen was de regering gezwicht voor een „toevallige com binatie in de Tweede Kamer". Landsadvocaat jhr. mr. Van der Does wees gis teren Staatsraad mr. Van der Hoeven erop dat de voorzitter van de anti-apartheidscommissie van de VN een brief aan minister Van der Klaauw had geschreven. Daarin stond dat de Zuidafrikaanse sportvereniging voor gehandi capten een volledig blanke organisatie is. Zwar ten worden alleen om propagandistische rede nen toegelaten. Anders dan mr. Van Heijnin gen betoogde mr. Van der Does dat de regering, ook als zij er niet toe verplicht is, zoveel moge lijk het verlangen van het parlement behoort te eerbiedigen. IN ZEEUWSE STROMEN, WADDENZEE EN EEMS (Van een onzer DEN HAAG Het kwe ken van zalm, forel, aal en tong in bijvoorbeeld de - al dan niet verwarmde Zeeuwse stromen, de Wad denzee en de Eems is niet alleen aantrekkelijk, maar ook op commerciële basis haalbaar. Deze teelt kan zelfs uitgroeien tot een pro- duktie van 4000 ton per jaar. Daarmee zijn in het beginstadium honderd tot 150 arbeidsplaatsen en op verslaggevers) de duur in totaal zelfs om en nabij 5000 arbeidsplaat sen gemoeid. Aldus een rapport dat in opdracht van de stichting De Neder landse Visserij is uitge bracht en vandaag is aan geboden aan minister Van der Stee van Landbouw en Visserij. Het rapport wijst erop, dat andere Westeuropese lan den-ons al zijn voorgegaan met het op commerciële basis kweken in eigen ge bied van zalmsoorten. Men is ermee al ver. gevorderd. Daarom ook heeft De Ne derlandse Visserij het on derzoek naar mogelijkhe den in het Nederlands zee gebied laten verrichten, mede met het oog op de dreigende schaarste van enkele vissoorten in Ne derland. De kweek van Atlantische zalm en regenboogforel kan in zee in onverwarmd water plaatsvinden, zowel in netten als in zogenaam de kooicultures. Zij is al rendabel bij een minimale jaarproduktie van vijftig tot honderd ton. Voor klei ne bedrijven kan deze kweek, aldus het rapport, zeer aantrekkelijk zijn. De kweek van aal moet in verwarmd water - bijvoor beeld met behulp van af valwater van enerigecen- trales - gebeuren. Maar men moet tot een minimale jaarproduktie van 600 ton komen, om de kweek lu cratief te maken. Bij tong ligt het voorlopig nog moeilijk, dit in ver band met kweektechnische belemmeringen. Het gaat hierbij vooral om de voed selvoorziening in de eerste levensfase van de tong en om de voortplanting. Bo vendien zou de produktie minimaal 600 ton per jaar moeten zijn. Emancipatie Ie Nederlandse vrouw heeft >p het ogenblik vele ogelijkhe- 1en. DEN HAAG (ANP) De Haagse zuivelondernemer Van Grieken is overgegaan tot het uitbetalen van toeslagen voor het werken in nachtelijke en onaangename uren door chauf feurs die normaal gesproken in dagdiensten rijden. In een telegram aan Van Grieken heeft de voedingsbond FNV gevraagd om deze toeslag nu ook in de CAO op te nemen. De di rectie van het zuivelverwerkende bedrijf Nestle in Rotterdam wil dertig poedermakers en condenseurs in een hogere functie groep plaatsen. Dit omdat hun werk als vuil en zwaar is aan te merken. Ook deze wijziging moet in de CAO geregeld worden, aldus de voedingsbond FNV die verder ook aan het zuivelbedrijf Domo heeft gevraagd om een gesprek over opwaardering van bepaalkde functies. Met de CMC-Melkunie in Amsterdam en Rotterdam, waar de chauffeurs hebben besloten hun looneis kracht bij te zetten door morgens drie uur later aan het werk te gaan, wordt volgende week verder gepraat. Dat met afzonder lijke ondernemingen wordt overlegd komt door het uitblijven van resultaten van het onderzoek naar functieherwaardering in de hele zuivelindustrie, dat op 1 januari afgerond had moeten ADVERTENTIE BOWLING RESTAURANT 5 Meibad Boshuizerlaan - Tel. 765041 - Leiden Alle dagen geopend van 9.00—24.00 uur. 't is goed 'tis van BLOEMENHAL CENTRAALSTATION ROTTERDAM-DEN HAAG Speelsere aanpak voorlichting energiebesparing UTRECHT Alarmerende voorlichting over energiebe- nanciële) voordeel dat zuinig mededelingen als „Er staat sparing speelser aanpakken, omspringen met energie ople- een nieuwe energiecrisis voor vert. de deur" sorteren geen effect Er staat een grootscheepse ad- En op tv komt een meer. Daarom gaan de electri- vertentiecampagne op stapel, stroom-spaar-spel met zogehe- citeitsmaatschappijen de met met de nadruk op het (fi- ten „bekende Nederlanders" Het eerste exemplaar van de Leidse Universitaire Almanak 1980 rolt donderdag 17 januari van de pers. Het exemplaar wordt officieel uitgereikt aan de rector magnificus van de universiteit prof. dr. A.A.H. Kassenaar in het Academiege bouw aan het Rapenburg om half zes. Overvaller spaarbank nog spoorloos LEIDEN De overvaller, die gistermorgen een greep in de kas van de Leidse Spaarbank aan de Sitterlaan deed, is nog steeds spoor loos. Nader onderzoek heeft aangetoond dat de man geen 15000 gulden heeft meegeno men, zoals gisteren door de overvallen bankemployé werd aangenomen, doch 'slechts' 8000 gulden. De man probeerde gistermor gen om negen uur direct bij de opening van de bank de em ployé, onder bedreiging van een vuurwapen, geld afhandig te maken. Hij moet gezegd hebben: „geld, geen geintjes, vullen", waarna hij de bank bediende een linnen tas over handigde. Het personeelslid weigerde dit, waardoor de overvaller zelf maar een greep in de kas deed, hetgeen hem 8000 gulden opleverde. Daarna verdween de man op een draf het bankfiliaal. Het signalement van de over valler luidt: 1,80 m lang, onge veer 20 jaar, blond krullend haar en gekleed in spijker broek en gruisbruine trui. Geen krant ontvangen? Bel nummer 071-122248 en per krant alsnog gebracht. tussen 18.00 en 19.00 uur speciale koerier wordt de NEW YORK (UPI) De Koninklijke Shell-groep heeft gis teren in New York meegedeeld dat ze, 's-werelds grootste oliemaatschappij op één na, een overeenkomst heeft geslo ten krachtens welke ze gedurende negen maanden 95.000 va ten Iraanse olie per dag kan kopen tegen een gemiddelde prijs van 30 dollar per vat van 159 liter. Naar men in New York aanneemt is Shell de eerste maatschap pij die een contract van lange(re) duur heeft gesloten met de nieuwe Iraanse machthebbers. De olie uit Iran gaat, zo zei de Shell-woordvoerder, „zoals altijd" naar Europa en is niet be stemd voor de Verenigde Staten. Voor de Iraanse revolutie in februari 1979 maakte Shell deel uit van een consortium dat het grootste deel van de Iraanse oliepro- duktie voor zijn rekening nam. Met het aantreden van Kho- meiny verloor het consortium zijn zeggenschap aan de NIOC, de Iraanse oliemaatschappij.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1