Slechte beursstart in 1980 Handel in goud ééngrote chaos Beurs van Amsterdam binnenlandse obligaties buitenlands geld beurs van New York actieve aandelen AKZO 20 23.40 23.00 ABN 100 320.00 308.00 Amro 20 66.80 65.80 Doll-Mll 750 87.50 85,60 Dordteche 20 186,00 183,20 Oordtsche Pr 184.50 181.70 Helneken 25 Helneken H. 25 Hoogov. 20 HVA-MIJen eert KNSM een 100 KLM 100 Kon. Olie 20 Nat. Ned. 10 Nedlloyd 50 binnenlandse aandelen e kroon<l00) Noorae kroon* 100) 36.75 Oeenae kroon* 100) 33.75 Ooetenr.acti.*100) 15.27 Spaanae pee.* 100) 2.66 Grtekae drachme* 100) 3.85 Rnee mark* 100) 49,50 JoegosJ. dinar* 100) —ECONOMIE LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 JANUARI 1980 AMSTERDAM De start op de Amsterdam se beurs is niet erg ge lukkig geweest. En voor al na de wat vriendelij ker stemming op de laatste beursdag van het vorig jaar, vielen de overwegend lagere koer sen op woensdag nogal tegen. Donderdag was het, door een daling in Wallstreet en een zwak ke dollar (J 1,89) nog erger, waardoor het Al gemene ANP-Indexcijfer met 82,7 nog onder het laagste peil van vorig jaar dook (13 december werd het 82,9). Nu had de effectenwereld ook niets om zich aan op te trek ken. Bij de vele economische problemen is nu ook nog de feitelijke bezetting van Afgha nistan door Rusland gekomen, een politieke gebeurtenis van de eerste orde. De tegenstellin gen in de wereld dreigen nu ook het conflict tussen Iran en de Verenigde Staten naar een climax toe groeit steeds gevaarlijker te worden. Dit heeft niet alleen Wallstreet woensdag behoorlijk onder druk gezet, maar ook een nieuwe vlucht in goud en zil ver doen ontstaan. De prijzen rezen de pan uit. Woensdag deed goud in Londen al 559 dollar per ounce (31,1 gram) en zilver 40 dollar per ounce. Maar donderdag was er al een prijs voor goud van 633 dollar. 'Ook metalen als tin, lood, zink en koper zaten behoorlijk in de lift. Voor eigen land heeft profes sor Rutten, de secretaris-gene raal van Economische Zaken, in een artikel in het weekblad Economische Statistische Be richten nog eens de vinger op de wonde plek gelegd. Onze produktie en ons nationale in komen zullen dit jaar bijna niet groeien, maar de bevol kingsgroei gaat wel door. Te gen die achtergrond gezien is loonmatiging een gebiedende eis. Dit is natuurlijk niet te rij men met de wensen tot hand having van koopkracht, betere beloning van onaangenaam werk en verkorting van ar beidstijd. Daarom dat profes sor Rutten de mogelijkheid van overheidsingrijpen op het gehele terrein van de inko mens niet uitsluit. (Minister Albeda pleitte deze week over igens al voor een loonpauze van drie a vier maanden). De hooggeleerde topambtenaar heeft nog vele andere wensen en suggesties om de economi sche problemen dit jaar de baas te worden, maar sociaal en politiek gezien strijken zij wel tegen de haren van vak bondsbestuurders en politici. De conflicten op sociaal ter rein zullen dan eerder toe dan afnemen en daar zal ook de beurs zijn weet van hebben. De bedrijven zijn gebaat bij een verlaging van het kosten- peil, verbetering van de con currentiepositie, verbetering van de winstmarges, stabiele wisselkoersen, maar onder het huidige sociale en economische klimaat lijken dit vrome wen sen. Ook aandeelhouders voe len dit aan en blijven aandelen voor belegging daarom voorlo pig wantrouwen. Het is ook te kenend dat voor het tweede achtereenvolgende jaar de om zet in obligaties en pandbrie ven groter is geweest dan in aandelen: vorig jaar was de to tale aandelenomzet 18,7 mil jard gulden en de omzet in obligaties en pandbrieven 20,5 miljard gulden. Niettegenstaande de totale aandelenomzetten verleden jaar met bijna 9 procent daal den, kon de totale koerswaar de volgens de deze week be kend gemaakte cijfers in 1979 met goed 6 procent tot 55,5 miljard stijgen. Dit was te dan ken aan een koersstijging van de groep internationale fond sen, banken en verzekering smaatschappijen alsmede be leggingsmaatschappijen. De koerswaarde van de groep handel en industrie ging daar entegen met bijna 16 procent naar beneden, die van de groep scheep- en luchtvaart zakte met iets meer dan 13 procent. Er kwam de afgelopen dagen alsmede eind vorige week wat nieuws los dat voor de beurs wel van belang was. Uit een enquete van de Nederlandse Kredietverzekerings Maat schappij onder 25 bedrijven die aktief in Iran waren, we ten we nu dat door de zwaar getroffen bedrijven de Aanne mingsmaatschappijen Ballast Nedam en Bredero behoren. Het is dan ook niet zo ondui delijk dat de aandeelkoersen al enige tijd onder druk staan. Geen informatie werd er ver strekt door Koninklijke Shell, Philips, Fokker en Algemene Bank Nederland. Vooral de laatste is op de beurs in ver band met Iran nog al eens ter sprake geweest. Men tast ech ter in het duister hetgeen aan de fikse koersfluctuaties van de laatste maand ook wel te zien is. Afgelopen donderdag werd het 303,- tegen 322,- eind vorig jaar en 314,- op 14 december. Negatief nieuws kwam ook van papierfabriek Van Gelder. Het bedrijf heeft geld nodig voor een uitgebreid investe- rings- en herstructurerings plan. De directie wil nu de af lossingsverplichtingen van 9 procents obligatielening ver schuiven van 1980 tot en met 1982 naar 1984 tot en met 1986. Natuurlijk viel dit voorstel op de beurs niet in goede aarde. De koers werd donderdag f 21,- tegen vorige week vrij dag nog 29.- Maar er was gelukkig ook be ter nieuws. Uit de verzeke- ringshoek kwam het bericht dat Nationale Nederlanden over 1979 een nettowinst per aandeel hoopt te maken die 10 procent groter is dan die over 1978. En Stad Rotterdam an nonceerde een 8,6 procent ho gere winst over 1979 met een dividendverbetering van f 4,50 tot 5.- plus een onver anderd gehouden 10 procent agio-bonus. En als we het toch over divi dendverbeteringen hebben, dan noemen we in één adem de Nederlandse Middenstands Bank, die het tussentijdse divi dend van 4,50 op 5,- bracht, maar de aandeelhou ders kunnen ook kiezen voor een onveranderd gehouden agiobonus van 5 procent. Op grond van wederom goede re sultaten kan een hoger slotdi- vidend dan de 7,50 over 1978 worden verwacht. De koers stond desondanks wat onder druk. Donderdag werd het 236,- ex-dividend tegen 251,- vorige week vrijdag. Woensdag was de beurs nogal ingenomen met het bericht ^an Ahold dat de omzet vorig jaar bijna 8 procent was geste gen en aai de directie niet on tevreden was over de behaalde resultaten. De koers steeg hierop 4,50 tot 83,- maar donderdag ging er weer 2,50 af. Met uitzondering van Hoogo vens verlieten donderdag alle internationale fondsen de markt lager dan eind vorige week. Hoogovens was een fractie hoger, wat werd toege schreven aan de staalstaking in Engeland. Of Hoogovens hierdoor inderdaad extra or ders zal krijgen, valt nog te be zien. De banken en verzekering smaatschappijen kwamen ook lager af. Bij de uitgeverijen was de stemming verdeeld met winst voor ICU en verlies voor de Telegraaf (min tien gulden tot 80,-). Verliezen ook in de scheepvaarthoek en bij de zware industrie. Eén fonds stond echter wel in de belangstelling. Dat was het be leggingsfonds in goudmijn- waarden Gold Mines. De enor me goudprijsstijging spreekt zó tot de verbeelding, dat de koers van Gold Mines in twee dagen 160,- steeg tot 990,- op donderdag. De obligatiemarkt trok deze week iets aan wat op een lich te druk op de rente kan wij zen. In hetzelfde vlak ligt de verhoging van de afgiftekoer- sen van de pandbrieven door de hypotheekbanken. Lager kwam deze week ook de geld markt af: voor éénmaandsgeld betaalden de banken in het be gin van de week 13 procent en voor zesmaandsgeld 12 pro cent. Overigens altijd nog een behoorlijke prijs als we die vergelijken met de kapitaal markt. Nieuw is daar een 9,75 procents lening van de repu bliek Finland, waarvan vol gende woensdag de uitgifte- koers bekend wordt gemaakt. VA verkoopt elangen in j vrodukten- ipehandel amsterdam verenigde I.V.A.-Maatschappijen NV infcna®6'* met C. Czarnikow Ltd. dai Londen overeenstemming rjne]ereikt over de overneming e i'pet ingang van vandaag 'peJoor Czarnikow van de be- jingen van H.V.A. in de pro- Gol-uktenhandel, die zijn on- kerjergebracht in Mirandolle, en Co. BV in Amster- am en Cantzlaar en Schalk- ijk BV in Rotterdam. Deze irerdracht past volgens in de reorganisatie er£jjan de maatschappij, die ge- kericht is op concentratie van 'je activiteiten op de agro-in- ustriele sector, este e je aansluiting van de twee roduktenmaatschappijen bij 1 zarnikow, een grote interna tionale handelsmaatschappije suiker en andere produkten iet een over de gehele wereld ertakte organisatie, wordt ;n basisverbreding verwacht, ie de activiteiten van Miran- olle, Voute en Co. en Cant- aar en Schalkwijk gunstig an beinvloeden. veneens als onderdeel van de mcentratie op de agro-indus- iele activiteiten heeft H.V.A. aar aandelenbelang van ca. I pet in Heybroek en Co's iandel Maatschappij NV in msterdam verkocht aan Cal- c Holding BV in Rotterdam, aldic Holding omvat een aan- U werkmaatschappijen die ch bezig houden met de fa- ricage van en de handel in hemische produkten. Iet de deelneming in Hey- roek streeft Caldic Holding aar een verbreding van haar ,l u asis. Volgens de directie van ®n!eybroek ziet Caldic Holding it in de eerste plaats als een c"" iversificatie op andere gebie- en dan op die van de chemie, laar ook in de chemische sec- ar ziet Caldic Holding vooral n de positie van Heybroek op et gebied van vertegen woordigingen in chemische pecialiteiten een verbreding an haar belangen. De fusieco- le is volgens H.V.A. bij de wee transacties in acht geno- inen. go Het AGO verzeke- ingsconcern heeft in 1979 de ®zet, blijkens voorlopige cij- rs, met 23,4 pet zien toene- len tot 1.540 min (1978: min). In deze cijfers is oor de eerste maal begrepen e omzet van het eind 1978 tot )GO toegetreden schadever- «keringsbedrijf Nezifo-Ne- am. Zonder deze invloed zou omzet met 10,8 pet zijn ge- tegen. )e premies en koopsommen (vensverzekering stegen met :t tot 557 min 520 iln), aldus het concern, voor et collectieve levenbedrijf be- roeg de stijging 5,8 pet en oor het individuele levenbe- rijf 9,3 pet. Het bij de AGO erzekerde kapitaal leven am met 11,4 pet toe van 26,3 liljard tot ƒ29,3 miljard. De remies schadeverzekering tegen met 60 pet tot 501 min '313 min). Zonder Nezifo-Ne- am was de premiegroei 13,1 ct. De beleggingsopbrengsten n andere baten namen met 1 pet toe van ƒ415 min tot 482 min. 1ERO NV Hero Conserven eeft in 1979 de totale omzet iet ruim 10 pet kunnen ver ogen. Hoewel de exacte cij- irs nog niet bekend zijn, stel- president-directeur R.Aeg. ïmermans in zijn jaarrede het personeel vast, dat ero in 1979 een volgende ap heeft gezet op de moeilij- e weg naar een verdere ge- indmaking van de onderne- ling. Hij stelde ook voor 1980 in aantal investeringen in et vooruitzicht, zoals de bouw an een nieuwe hal voor de roduktie van industriële pro- ukten en een aantal milieu- chnische maatregelen, e omzet van de groentecon- ;rven bleek ook in 1979 da- n, terwijl de concurrentie an Franse zijde zich in deze ;ctor steeds sterker laat voe- Hoewel Hero het areaal oor landbouwprodukten vo- g jaar verder heeft ver- leind, kon toch zowel in Ne erland als in Engeland de )ntracteelt van zwarte bessen mogelijk gemaakt door me- ïanisering van de oogst - reer worden opgenomen. DAH Edah BV (super- t larktketen) gaat' in Zaltbom- iel een nieuw distributiecen- um van ca. 13.000 m2 bou ten, waar te zijner tijd onge- j eer 70 mensen zullen kunnen 'erken. De eerste paal is gis- (ren in de grond geslagen. De ouw zal ca. zes maanden in eslag nemen, aldus Edah, die j eel uitmaakt van het V en l I-concern. ABO Ook de Rabohypo- leekbank heeft de afgifte- oers van haar pandbrieven erhoogd. Het gaat hier om de 0 pet-pandbrieven 1979 per i '82 - 1987, die nu worden af- egeven tegen 99,5 pet en om e 9,75 pet-pandbrieven 1979 ie zullen worden afgegeven igen 98,5 pet. De effectieve enten komen daarmee op 0,12 pet resp. 10,09 pet. ZILVEREN MUNTEN KOMEN UIT DE „OUDE KOUS" AMSTERDAM - De goudprijs blijft omhoog vliegen. In één dag tijd werd het edele metaal zo'n vijfduizend gulden duurder. Drijfhout Am sterdam, van wie voor Nederland de noterein- gen komen, hield giste ren adviesprijzen aan van 38.710 gulden bij aankop en 39.410 gulden bij verkoop van een kilo. En dat scheelde ruim vijfduizend gulden met woensdagmiddag. Op de Londense markt werd donderdagmiddag 638 dollar betaald voor één ounce (31,1 gram;. Dat was bijna 78 dollart m.eer dan woensdagmiddag. De handel verliep koortsachtig en handelaren spraken van een „crisis" en van „chaos". In De Londense goudhandelaar Ben Colman (met ooglap) met een tableau Zuidafriklaan- se Krugerrands, een munt die in Nederland niet meer te krijgen is. een aantal landen werd de handel in goud tijdelijk opge schort, zoals in Parijs waar men de handelaren gelegen heid moest geven hun admi nistratie bij te werken. Voor de loketten vormden zich lan ge rijen kleine beleggers voor de aankoop van gouden mun- op dat er bijzonder veel vraag naar goud was uit het Midde n-Oosten. Minister Owen Hor- wood van financiën van Zuid- -Afrika heeft donderdag opge merkt dat de wereld het ver stond de wisselkoers van de dollar onder zware druk. De dollar noteerde 1,6995 West- duitse mark, minder dan ooit. De Bundesbank heeft naar schatting 30 miljoen dollar trouwen in papiergeld heeft kocht om de wisselkoers van verloren. Hij drong aan op in- de Amerikaanse munt te steu- ternationale besprekingen nen. ten. over de rol van het goud. De handel in Londen merkte Op de Europese wisselmarkten Met telefoons, een schoolbord en beeldscxhermen wordt in Zürich de goudhandel be dreven. verwachting van een opleving van de inflatie, aan de crisis in de betrekkingen tussen de VS en Iran en aan de interventie van de Sowjet-Unie in Afgha nistan. Deskundigen menen echter dat de stijging van de prijs van goud zichzelf stand houdt. De slotnoteringen van de dol lar in Londen waren 1,569 (woensdag 1,577) Zwitserse frank en 238,3 (238,4) yen. Terwijl de handel in goud in de loop van de middag kal meerde daalden de koersen. Op Wall Street over het a!_ meen aanzienlijk. In het begin van de handel moest de Dow Jones index van noteringen van industriële aandelen twaalf punten prijsgeven. De koersen van mijnbouwonder- nemingen, vooral van produ centen van goud, zilver en ko per, stegen echter. Niet alleen in goud is een ware hausse ontstaan, ook zilver is zeer gewild. Bij de twee han delsbedrijven in edelmetalen, Schone en Drijfhout wordt door particulieren meer zilver aangeboden dan de Neder landse juweliers willen en kunnen aankopen. Het restant wordt „gedumpt" op de Lon dense markt. De run op de zilverloketten dateert van nog maar enkele dagen geleden. Momenteel brengt een kilo zilver 2285 gulden op. Aangeboden w den onder meer zilveren be stekken, en vooral oude, uit de circulatie genomen zilveren guldens en rijksdaalders. Voor een zilveren gulden betaalt Drijfhout negen (nikkelen) guldens; een zilveren rijks daalder brengt nu 21 gulden op. In 1974, toen de regering de zilveren munten aan de cir culatie onttrok, was de zilve ren gulden al twee gulden waard.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15