Piet Kleine vreest mislukking Jan Peters voorlopig uitgeschakeld Bolh uis: Nooit gezegd ik zou stoppen 99 Monsterzege Pakistan WEER WINST VOOR OKKER EN FIBAK SCHAATSER BEGINT VRIJWEL rjZEKER AAN LAATSTE SEIZOEN 11 LOTTO/TOTO Olym pische medailles verlies post PORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 JANUARI 1980 PAGINA 13 a J )p POELDIJK Een plaats bij de eerste vier. Met dat doel voor ogen stapt Piet Kleine zaterdagmiddag bij de Nederland- se kampioenschappen op het kunstijs van de Haagse Uithof. Maar de 28-jarige °P Drentse postbode ziet de afloop niet zon- der zorgen tegemoet. „Mijn vorm is er nog niet en er zijn in Den Haag veel kapers op de kust. Van der Duim natuurlijk, Kra- Pol, Schalij, Van Helden, maar ook Klaas Vriend en Joop Pasman mogen ze- n Li ker niet onderschat worden. Nee, die eer- ztoste grote meerkamp van dit seizoen zal voor mij verschrikkelijk moeilijk wor den. Het zou misschien zelfs wel tevens Bwi, mijn laatste kunnen worden". I o. De vrees voor een mislukt kampioenschap is begrijpelijk, omdat juist dit weekeinde voor ieelPiet Kleine zo verschrikkelijk veel op het 'ricspcl staat. Het is vrijwel zeker, dat de Drent aan zijn laatste seizoen bezig is en natuurlijk wil hij graag met opgeheven hoofd straks de i^schaatsarena verlaten. Maar dan zal hij er wel in Trondheim (EK). Lake Placid (Win terspelen) en Heerenveen (WK) bij moeten zijn, want op die plaatsen valt de komende 'weken roem te vergaren. „Soms heb ik mij afgevraagd of ik er niet veel beter aan had gedaan om in 1976 te stop pen. Ik had in Innsbrück bij de Olympische Winterspelen het goud op de tien kilometer behaald en was in Heerenveen wereldkampi oen geworden. Mooier kon het toch niet. Maar ik was nog maar vierentwintig en dan JC]edenk je nog niet aan stoppen. Ik had nog een ]at<hele schaatstoekomst voor mij" prjVier jaar later moet Piet Kleine echter con- vistateren, dat hij het niveau van dat „gouden" en seizoen 1975/76 nooit meer heeft kunnen be- wcjreiken. „Onbegrijpelijk, want ik heb er van alles aan gedaan. Keihard getraind, zomer en ititlwinter, er alles voor laten staan. En toch wil- kide het niet echt meer lukken. Ik heb er geen didee van waar dat aan gelegen moet hebben. de teleurstellende prestaties van het af- ïringelopen seizoen is er wel een verklaring. heVviak voor het Nederlands kampioenschap pejwerd ik ziek en daar heeft mijn vorm gewel- adig onder te lijden gehad. Maar bij de voorbe reiding op dit olympische iaar heb ik niet met problemen te kampen genad en toch voelde ik mij bij de landenwedstrijd in Groningen tegen Noorwegen zo slap als een vaatdoek. Ik hoop maar niet dat mij dit weekeinde hetzelf de overkomt.". Bloedserieus Op „De Uithof" in Den Haag wordt de strijd van dit weekeinde bloedserieus. De eerste vier kunnen er hun startbewijs voor de Europese kampioenschappen van veertien dagen later in Trondheim verdie nen en krijgen bovendien riante uitzich ten op deelneming aan de Olympische Winterspelen. Al heeft het NO<Q, dat de se lectienormen ditmaal aanzienlijk strenger lijkt te hanteren dan vier jaar geleden voor Innsbrück het geval was, wel als ex tra voorwaarde gesteld, dat bij die Euro pese titelstrijd ook nog eens goede resulta ten op een van de vier afstanden moeten worden behaald. „Veel zal zaterdag van mijn sprint afhangen", zegt Piet Kleine, die zoals altijd met angstig kloppend hart voor de kortste afstand zal aantreden. „Als die 500 meter goed is verlo pen, valt er een enorm last van mij af. Ik heb nu al het gevoel, dat ik een rugzak met een kilo of tachtig aan inhoud meedraag". Na een zwakke sprint zal het voor de Drent echter ongetwijfeld enorm moeilijk worden om zich uiteindelijk toch nog bij de eerste vier van het eindklassement te gaan voegen. „Ik zal natuurlijk verschrikkelijk teleurgesteld zijn als ik het niet haal. Maar de kop laten han gen doe ik dan ook niet. Ik hoop dat mij dan nog de kans geboden wordt om in Davos te gaan bewijzen, dat ik er in Lake Placid wel degelijk bij hoor. Want ik ben er van over tuigd, dat ik op de vijf en tien kilometer nog altijd bij de besten van de wereld behoor". Hoewel Piet Kleine in heel wat titeltoernoo- ien heeft geschitterd en in 1976 dus zelfs we reldkampioen werd, heeft hij als schaatser toch bovenal grote roem als stayer verwor ven. Vooral naarmate de 500 meter meer en meer zijn achillespees als allrounder werd, Piet Kleine: „Mijn vorm is er nog niet". leek specialisatie op de lange afstanden een van de beste mogelijkheden om zijn carrière in Lake Placid succesvol af te sluiten. De schaatser uit Kerkenveld heeft echter niet voor die weg willen kiezen. „Zo'n specialisa tie wordt eentonig, maar kan ook erg gevaar lijk zijn, omdat je uiteindelijk dan helemaal uit de boot kunt vallen. Bovendien kun je je afvragen hoe de bond zou reageren, als ik ze had laten weten voortaan alleen nog voor de langere afstanden te willen trainen. Ik geloof niet dat ze om zo'n schaatser zitten te sprin gen". Afscheid Als Piet Kleine straks afscheid van de schaatssport neemt, zal dat ongetwijfeld vrij onopgemerkt aan de massa voorbij gaan. De lange Drent heeft ondanks zijn successen nooit de populariteit van bij voorbeeld Ard Schenk of Kees Verkerk kunnen bereiken. „Ik ben niet zo'n publi- citcitsman", zegt hij er zelf van. „En als ik geen clown ben, kan niemand mij dat kwalijk nemen. Ik ben gelukkig zoals ik nu ben. Veel belangrijker is, dat ik mijn sport met enorm veel plezier heb bedreven en dat ik er ook nog een goede baan bij de PTT aan heb overgehouden. En dan mag je zeker niet mopperen, want ik zou al die sportmensen die doordat zij de top net niet haalden maatschappelijk met lege handen achterbleven niet graag de kost willen geven". Maar voorlopig wil Piet Kleine nog niet aan een naderend afscheid worden herinnerd al kost het de Drent kennelijk wel steeds meer moeite om de motivatie op te brengen. „Ei genlijk heb ik het na zoveel jaar topsport wel een beetje gezien. Op het reizen ben ik al lang uitgekeken en Inzeil "ken ik intussen net zo goed als Hoogeveen waar ik postbode ben. Ik zou het wel eens prettig vinden om kerst en oud en nieuw normaal thuis te kunnen De lange reis die Piet Kleine als schaatser al heeft gemaakt, wil hij dit weekeinde echter niet op „De Uithof" beëindigen. „Eerst nog Trondheim, Lake Placid en Heerenveen. Daarna zullen de mensen mij waarschijnlijk alleen nog als wielrenner in actie zien. Want de Drentse titel die ik afgelopen zomer heb behaald, moet natuurlijk verdedigd wor den....". STEVEN TEN VEEN MOEITELOZE OEFENZEGE FEYENOORD TEGEN BLAUW ZWART WASSENAAR Feyenoord, dat gisteravond een oefenwed strijd bij Blauw Zwart met 8-1 won, zal spits Jan Peters on geveer zes weken moeten missen. Gisteren liep Peters in een training een dermate ernstige enkelblessure op, dat de genezing veel langer zal duren dan aanvankelijk werd ver ondersteld. Trainer Vaclav Jezek experimenteerde tegen Blauw Zwart on middellijk met Troost in de punt van de aanval. Niet zonder suc ces, want het jeugdige talent speelde een opvallende wedstrijd (evenals Van der Lem) en scoorde bovendien twee keer. Voor 1200 toeschouwers liep Feyenoord, dat in de negentig minuten achttien selectiespelers gebruikte, voor de rust uit naar 4-0. Al- bertsen, Wijnstekers en Troost (2) zorgden voor de treffers. De score wfcrd vervolgens regelmatig opgevoerd door Notten, Van der Lem en Jansen voordat Blauw Zwart door invaller Ban He- mert iets kon terugdoen (7-1). Dat de Wassenaarse amateurs niet eerder doelpuntten, lag voor een belangrijk deel aan Feyenoords tweede doelman Hiele, die in de eerste helft voor uitstekende reddingen zorgde. Notten hielp Feyenoord (zonder de aan zijn lies geblesseerde Petursson) uiteindelijk aan 8-1. DEN HAAG De lotto van zondag 30 december heeft één winnaar opgeleverd van de eerste prijs. Die ontvangt bru to 546.813,20. De uitslagen van de sportprijsvragen zijn: Lotto 30 december 1979: Inleg 3.289.102,00. Prijzenbe- drag 1.562.323.45. Ie prijs 1 winnaar, die bruto 546.813,20 ontvangt. 2e prijs 10 winnaars, die elk bruto 15.623,20 ontvangen. 3e prijs 142 winnaars, die elk bruto 1.650,30 ontvangen. 4e prijs 7.249 winnaars, die elk 43,10 ontvangen. 5e prijs 26.207 winnaars, die elk 11,90 ontvangen. Toto - normaal systeem no. 52: Prijzenbedrag 127.134,70. In leg 267.652,00. Ie prijs geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/3 deel naar de jackpot van week 2. Het overige 2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m de 3e prijs. 2e prijs 34 winnaars, die elk bruto 1.433,30 ontvangen. 3e prijs 422 winnaars, die elk 145,60 ontvangen. Jackpot bestemd voor week 2 16.951,30. Toto-gelijk no. 52: Prijzenbedrag 20.890,03. In leg 43.979,00. le prijs geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van week 2. Het overige 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs. 2e prijs 1 winnaar, die bruto 2.402,30 ontvangt. 3e prijs 42 winnaars, die elk 119,30 ontvangen. 4e prijs 1098 winnaars, die elk 7,80 ontvangen. 5e prijs 441 winnaars, die elk 7,80 ontvangen. Jackpot bestemd voor week 2 1.357,85. Schaaktitel voor Tsjernin GRONINGEN Tsoerab Atsmajparasjvili uit de Sovjet- Unie heeft zijn afgebroken partij uit de twaalfde ronde van het toernooi om het Europees schaakkampioenschap voor de jeugd in Groningen tegen de Zwitser Giancarlo Franzoni verloren. Hierdoor werd Aleksander Tsjernin, eveneens uit de Sovjet-Unie, winnaar van het toernooi. Hij behield namelijk zijn voorsprong van anderhalve punt. Van daag wordt in Goningen nog de laatste ronde van het toernooi gespeeld. Stand na twaalf ronden: 1. Tsjernin (Sov) 10 punten; 2. Atsmaj parasjvili (Sov) 8 1/2; 3. Negulescu (Roe) en Rivas (Spa) 8; 5. Elyoseph (Isr.); Plaskett (Gbr) en Franzoni (Zwi) 7 1/2. Heefers eist rol van spelbepaler op André Bolhuis (links), wiens terugkeer in de nationale hockeyploeg nogal wat negatieve reacties heeft opgeroepen. IRACHI André Bolhuis kan It er verschrikkelijk boos over ken dat zijn terugkeer in de nati- ile selectie door sommige mensen ""jatief wordt uitgelegd. De voor- lt"pper van Kampong en van Oran- vindt dat zijn standpunt nauwe- ,.cs wordt belicht en dat bij voor al de sympathie uitgaat naar' le'out van Asbeck die door hem uit keurkorps van Van Heumen zal *"rden verdrongen. „Wanneer 'out en ik er niet nuchter onder iaiden blijven", zo legt Bolhuis uit, zou er grote kans bestaan dat ^volop ruzie in de ploeg zou uitbre- Sn. Er is een aantal figuren dat heeft trachten wijs te maken t Van Heumen hem een rotstreek '"ift geleverd door aan mij de voor aar te geven. Zoiets vind ik onzin- ,_fe praat. Ewout heeft inderdaad I jaar vast in Oranje gestaan, lar dat wil toch niet zeggen dat i ander daar niet kan spelen. Bo- ■odien moet je het geval ook eens ti mijn kant bekijken." „Ik heb in feite nooit officieel gezegd dat ik zou stoppen. Na de WK in Bue nos Aires zou ik gewoon meegaan naar de Europese kampioenschappen in Hannover. Dat is er niet van gekomen omdat ik last kreeg van hernia. Het heeft heel lang geduurd voor dat over was en bovendien zat ik met proble men in mijn tandartsenpraktijk. Die neemt veel tijd in beslag. Op een gege ven moment ben ik gaan trainen en toen vroeg Van Heumen of ik weer zin had om in het Nederlands elftal te spe len. Ik heb daar geen nee op gezegd. Waarom zou ik ook? Ik zeg niet dat ik beter ben dan Ewout. Ik vind dat die jongen het erg goed heeft gedaan. Van Heumen denkt daar echter anders over en toevallig geeft zijn mening wel de doorslag. Ik weet ook dat echter veel mensen hem nu verwijten dat hij niets aan de opbouw van zijn ploeg doet. Maar daar is hij toch ook niet voor aan genomen. Als verantwoordelijke trai ner moet hij gewoon prestaties leveren en dat doet hij al vijf jaar lang. Het is niet zijn taak om ons voor te bereiden op de Olympische Spelen van Los An geles maar op die van Moskou". André Bolhuis hecht bijzonder veel waarde aan het toernooi in Pakistan. „Het is niet zo maar een toernooitje. Het is nog nooit gebeurd dat de zeven sterkste hockeylanden van de wereld bijeen zijn voor een vriendschappelijk toernooi. Het is een verkapt wereld kampioenschap. Bovendien zijn de wedstrijden voor onze ploeg van bijzon der groot belang. Je kunt bepaald niet stellen dat we al een eenheid zijn. In de samenstelling waarmee we vandaag te gen de Britten uitkomen, hebben we ei genlijk nog nooit gespeeld". De manier waarop Bolhuis deze problematiek aan roert mag men als zeer voorzichtig be stempelen. De discussies over de wijze waarop zou worden gespeeld, waren zelfs gisteravond nog niet helemaal af gerond. Waarbij bepaald niet kon wor den gezegd dat de standpunten eenslui dend waren. De centrale vraag hierbij was hoe er vooral op het middenveld moet worden gespeeld. Wouter Leefers eist de rol van spelbepaler op. Eigenlijk is daar niemand op tegen, maar men is tevens de mening toegedaan dat de bij zondere balvaardige Leefers de bal eer der moet afspelen. Bolhuis: „Inderdaad moeten we nog naar een bepaalde spelopvatting toe groeien. Daarover bestaan verschillen de meningen, maar het is niet zo dat we elkaar niet zullen vinden. Iedereen heeft er verschrikkelijk veel zin in. Vandaar dat het wel zal lukken als we eenmaal op het veld staan. Alleen voor die Pakistani ben ik verschrikkelijk bang. Die hebben een enorme indruk gemaakt". Bolhuis kijkt lichtelijk ver baasd wanneer hij hoort dat Wim van Heumen er anders over denkt, omdat er naar zijn mening bij de Pakistani niet veel veranderd is. En laat er dan lachend op volgen: „Dat hoeft toch ook niet wanneer je alles wint wat er te winnen valt. En dat zal volgens mij ook hier in KLarachi het geval zal zijn. HARRY VERMEULEN KARATSJI Wereldkampioen Pakistan heeft op de eerste dag van het hockeytoernooi om de Champions Trophy laten zien dat het er geen (kunst) gras over wil laten groeien. De Pakistani rekende voor 15.000 enthousiaste supporters in Karatsji op onbarmhartige wijze af met aartsrivaal India. Na een nerveus begin, waarin India zelfs via een benutte strafcorner door Daviinder Singh de leiding kon nemen, kwamen de Pakistani pas goed los in de tweede helft. Het werd uiteindelijk liefst 7-1, mede door drie treffers in de re bound van Hanf Khan en twee prachtige doelpunten van spitsspeler Safdar Abbas. Toch was de Nederlandse bondscoach Wim van Heumen niet al te zeer onder de indruk van de monsterzege en het vertoonde spel van Pakistan. „Ik heb eigenlijk niets nieuws gezien", zei hij nuchter. „De Pakistani speelden volgens bekende patronen, net zoals ze het altijd op natuurgras doen. Er is geen sprake van dat zij het middenveld overslaan, zoals in Europa tegenwoordig op kunstgras gebeurt. Op Poligras, dat ook tijdens de Olympische Spelen in Moskou wordt gebruikt, krijgen de Aziatische ploegen daar in nog sterkere mate mee te maken". De andere winnaars van de openingsdag waren Europees kam pioen West-Duitsland en Australië. De Westduitsers, die pas in de vroege ochtend in Karatsji waren gearriveerd, versloegen Spanje moeizaam met 2-1. Australië, dat tijdens de vliegreis sticks en ballen was kwijtge raakt, zegevierde met 3-1 over Groot-Brittannië. Beide duels waren van matige kwaliteit. Groot-Brittannië, vandaag de eerste tegenstander van Nederland, hield het een helft vol tegen Aus tralië. Catt'Rall gaf de Britten in de twintigste minuut uit een strafcorner zelfs de leiding. Drie minuten later was het echter door Irvine eveneens uit een korte hoekslag, weer gelijk. Smith, gaf Australië in de tweede helft een voorsprong en nieuweling Bagch maakte er 3-1 van. Stand na de eerste dag: 1. Pakistan 2. Australië 3. West-Duitsland 4. Nederland 5. Spanje 6. Groot-Brittannie 7. India 1 1 0 0 2 7-1 1 1 0 0 2 3-1 1 1 0 0 2 2-1 0 0 0 0 0 0-0 10 0 10 1-2 10 0 10 1-3 10 0 10 1-7 Tom Okker en -itek Fibak hebben gisteren hun tweede wedstrijd in WCT-Masterstoernooi de dubbelspelen gewon- De Nederlands-Poolse Jbinatie won in Londen 7-6, 3-6, 7-6, 7-6 van Buster jttram (Eng) en Ilie Nasta- jRoc). i Hewitt en Frew McMU- Ian (Zaf), die woensdag van Okker en Fibak verloren, ver sloegen in vier sets Peter Fle ming (Vst) en Tonias Smid <Tsj): 6-4, 2-6. 6-4, 6-1. Okker en Fibak, die al hun zes gewonnen sets in twee dagen Masters-dubbelspel met 7-6 binnen haalden, werden ge confronteerd met een werke lijk onuitstaanbare Nastase. De 33-jarige Roemeen haalde al zijn listen en lagen uit. Hij vertraagde het spel geregeld en toonde vervolgens staaltjes die de schijn van opmerkelijke sportiviteit moesten ophouden om zijn tegenstanders uit hun spel te halen. Hij trad herhaal delijk in discussie met de lijn rechters en gebruikte vrijwel jjlle bekende scheldwoorden tegenover scheidsrechter Peter Smith. Op een gegeven ogen blik mengde toernooidirecteur John Macdonald zich in de strijd. Hij schreeuwde Nastase toe: „Gedraag je en speel ten nis". Ook buiten de baan erge rden velen zich aan het gedrag van Nastase. De Olympia-hal, waar de wedstrijden worden gespeeld, werd overstelpt met telefoontjes van tv-kijkers, die Het Masterstoernooi van de dames, waar de beste acht speelsere van het afgelopen jaar 250.000 dollar verdelen in het enkelspel, is in Landover (Maryland) begonnen met klinkende overwinningen voor de favorieten. Martina I&avratilova, de Tsjechische, die spoedig hoopt het Ameri kaans staatsburgerschap te verwerven, versloeg de Aus tralische Kerry Reid met 6-3, 6-0. De als eerste geplaatste Chris Lloyd-Evert had het op het zeer snelle tapijt tegen Dianne Fromholtz moeilijker dan de uitslag; 6-1, 6-4 doet vermoe den. ^an die snelheid profiteerde wel Evonne Cawley Goola- gong. De Australische, die geen partij meer had gespeeld, sinds haar toernooi-zege in Tampa (Florida) van begin ok tober, won met 6-1, 6-1 van de Tsjechische Regnia Marsikova. De vierde winnares van de avond was de jonge Ameri kaanse Tracy Austin. Zij ver sloeg de Australische Wendy Tijrnbull rtiet 6-1, 6-0. NEW YORK - De ande re kant van iedere gou den en zilveren medail le, die bij de Winterspe len in Lake Placid wordt gewonnen, is een aanzienlijke verlies post Niet alleen voor de deelnemers die niet in de top-prijzen vallen, maar vooral voor bet bedrijf dat twee jaar geleden de opdracht aanvaardde de medail les voor Lake Placid te ontwerpen en te fabri ceren. Toen de juweliers- en goudsmidafdeling van Tiffany's in New York tot overeenstemming kwam met de organisa toren (in 1978) lag de goudprijs (gouden me dailles zijn overigens niet van goud, maar zijn vergulde zilveren plakken) op ongeveer 370 gulden per ounce (28 gram). Nu is die prijs gestegen tot onge veer 1100' gulden. Voor zilver geldt een nog grotere prijsstijging, van elf gulden per oun ce naar zeventig. Be drijfsleider William (Bill) Christopher van Tiffany's stelde dan ook spijtig vast dat de opdracht, waar het be drijf aanvankelijk blij mee was, tot een be hoorlijke schadepost is geworden. Sportwereld MILAAN Volgens het Mila nese dagblad II Giorno zou Kevin Keegan een driejarig contract hebben getekend bij Juventus. TOKIO De Japanner Shi- geo Nakajima is de nieuwe wereldkampioen boksen in het papiergewicht (WBC-versie). Hij versloeg titelhouder Kim Sung Jun uit Zuid-Korea op punten. MANNHEIM Het T^echi- sche ijshockeyteam heeft een kleine overwinning geboekt op West-Duitsland: 3-1 na de geriodestande 2-0, 0-1 en 1-0.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13