Oeganda aan de rand van de afgrond Klaas Beuker: actie 'Trouw aan paus' bij gewone katholiek geweldig aangeslagen 31 l mmnm DPR l Rotterdam over synode t Veel belangstelling voor Lodewijk van Deyssel b Korte metten BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 4' JANUARI 1980 PAGINA Onder literaire curatele van Harry M. G. Prick, die zich al vele jaren beijvert om de literaire nalatenschap van Lodewijk van Dey8sel steeds opnieuw door te wroeten, om te ploegen, is nu weer een stoot van literatuur van en over de merk waardige „Tachtiger" verschenen. Een uitvoerig tijdschrift nummer vol be schouwingen, een bundeltje herinne ringen van de leer ling aan de meester en zowaar een no velle, die in de ver getelheid dreigde te raken. „Blank en geel" heet dat ver haal. Het is ooit uit gegeven onder de ti tel „Kruising van rassen" een waar curiosum, dat onder het waakzaam oog van Harry Prick 85 jaar na eerste publi- katie opnieuw is uit gegeven door Bert Bakker. Een fraai boekje. „Thijm heeft opgeschreven waarom hij niet schreef' Toen Harry Prick de grote en laatste der Tachtigers voor het eerst ontmoette (in 1945), was de 20-jari- ge bewonderaar van de legendarische au teur (61 jaar ouder), daar bij voorbaat reeds zeer van onder de indruk. Er was ook het een en ander aan voorafgegaan: reeds drie jaar cor respondeerden de heren, logeerpartijen waren niet doorge- „Vergeten nOVOlle gaan en uitgesteld. Het boekje „Herinne ringen aan Lodewijk van Deyssel" van Harry Prick opent met dit gevoel van spanning om de komende logeerpartij, die tien dagen zal duren en een grote invloed zal hebben. Harry Prick keert weliswaar terug naar Vaals, maar zal zijn leven en vooral zijn werk in het teken plaatsen van het oeuvre van Lodewijk van Heruitgave van Deyssel, wiens onbetwistbare kenner hij geworden is. In een vertrouwen, dat Van Deyssel zelf „roekeloos" noemt, leverde de meester zichzelf en zijn werk uit aan de jonge bewonderaar, echter niet zonder daarbij aan te tekenen: „Daarvoor zult gij mij dienen tot het einde uwer dagen". Het is natuurlijk nooit kompleet, zo'n boek je herinneringen, dat zo'n vijftig pagina's telt. Er valt ongetwij feld nog eens veel meer van Prick te verwachten. Zeker als je de laatste afle vering van Bzzlietin bekijkt, waar onder redactie van o.a. Harry Prick een macht aan informatie en materiaal over en van Van Deyssel bijeen is gebracht. Op het omslag: de prachtige foto van de oude meester, achter zijn werktafel. In een sardonische grimas van dédain over de lachwekkende wereld trekt hij zijn rechter oog dicht. Het Van Deyssel- nummer van Bzzlietin heeft heel wat te bie den. Het bevat een groot aantal artikelen uit een reeks van lite raire tijdschriften, die voor een groot deel niet meer bestaan. Binnendijk en Mari Andriessen over Van Deyssel in de Kroniek van Kunst en Kuituur uit 1952; de toe spraak van Anton van Duinkerken bij de begrafenis van de auteur en andere herdenkingsartikelen bij die gebeurtenis in 1952. Voor intimi: Oom Karei Ook nieuwe bijdragen aan de literatuur rond Karei Alberdingk Thijm, zoals Van Deyssel heette. (Door Intimi liet hij zich wel Riank nppl Oom Karei noemen, voor iedereen was hij D d verder meneer Thijm; Adriaan Roland Een voorbeeld van een „werkelijk boek" Holst was de enige grote uitzondering, die ligt tegelijk ook op tafel: Een nieuwe uitga- mocht Oom Lodewijk zeggen. Maar dit ve van een novelle uit 1894, waarin een terzijde). voorval In de onmiddellijke kennissenkring In Bzzlietin bevalt mij zo'n artikel als dat van Thijm model stond voor het verhaal, van Boudewijn Büch uitstekend. Hij denkt in de volgende ter men over Van Deys sel: „Thijm Is een lij der geweest aan wat wij heden zouden noemen „het proce durele trauma". De procedureel-trauma- ticus houdt zich bezig met het schrijven van enveloppen, het ma ken van prachtige postpakketjes, het zeuren over een ko peren naamplaatje, maar juist niet met de inhoud van de brief, met wat het pakketje moet bevat ten, met wat er op een naambordje moet komen te staan. Op zich schuilt daar ook veel schoonheid in. Het uiterlijk opsmukken van een postpakketje wordt recent tot „kunst" gerekend. Thijm was zo: hij heeft opgeschreven waarom hij niet schreef". En verder: „Het leven van Thijm is een wonder. Hoe komt een mens zijn leven door met het be schrijven van bijkans niets te doen. 1. Door zelfvergroting (Ande re mensen dus deni greren) 4. Door zeuren. Het construe ren van bijzinnen en uitweidingen was voor Thijm belangrijker dan het schrijven van een werkelijk boek". Aldus Boudewijn Büch, in een tijdschriftaflevering, die je niet mag laten liggen voor dat prijsje (f 16.50). Lodewijk van Deyssel op het omslag van BZZLLETIN. De dochter van de beroemde architect Cuypers brengt bepaalde kringen In Am sterdam in opschudding als ze In 1883 verliefd wordt op een Chinees. Ze zal met hem trouwen. Het lijkt me een aardige illustratie van de stelling van Boudewijn Büch: Van Deyssel De biografische gegevens van Van Deyssel wijzen uit, dat hij het verhaal over zijn nichtje niet om kon smeden tot een novel le, voor het zes jaar later was en hijzelf rust had gevonden van zijn veeleisende relatie met een be roemd actrice. Van Deyssel schreef over zichzelf en zijn direc te omgeving, gaf daar bij tijd en wijle iets van uit en liet de rest aan Harry M. G. Prick, die hem dan ook tot het einde van zijn dagen zal moeten dienen. Wat is het boekje „Blank en geel" ei genlijk? Een novelle over een meisje, dat temidden van ter ha- rer glorie gegeven feesten, wegkwijnt. Ze is immers verliefd op een Engelsman, zou zo weer terug willen keren naar En geland, waar ze net van terug is. In de beste Couperustradi tie schildert Van Dey ssel het kwijnende leed van deze bleke May, die in melan cholie en zelfkwelling ongelukkig is, tot ze ergens een Chinees tegen het lijf loopt. Haar hele hart richt zich vgnaf die eerste blik op hem, ze spreekt hem aan, zonder dat verder enige poespas plaats vindt, wordt ze zijn vrouw. Het kan zo wel gegaan zijn in het Amster dam van 1883, het lijkt me dat alleen ver melding van die feiten en een aantal zoge naamde psychologische uitweidingen die inzicht moeten geven in de psyche van May, toch een onvoldoende basis is voor de roman, die Van Deyssel zich gedacht had, maar waartegen we niet uit piëteit I genover meneer Thijm, dan wel „Oom rel" zonder meer ja hoeven te roepen. L kunt best een merkwaardige kerel zi met allerlei eigenaardigheden, waar me' dan 25 jaar na je dood nog een dik literij tijdschrift mee te vullen is, daarmee is n| niet elke pen die je op papier gezet het van dezelfde kwaliteit. Want het nivei van „Een liefde" of „De Kleine Rep" bliek", daar komt „Blank en Geel" bij la ge na niet aan toe. Als curiosum boeiend, zoals het ook is g presenteerd door Bert Bakker, in e( fraaie ouderwetse letter en bladsplegi- met uiteraard boeiende en onthullen! toelichtingen van uiteraard Harry Prick. Het zou dit jaar bijna een Van Deyssel-ja moeten zijn, als je zo bekijkt wat er v€ schijnt. Toevallige samenloop van omsta digheden of ligt het in de lijn der verwac^ tingen na de „herontdekking" van de a teur in recente jaren? Hoe dan ook, hier een schrijver van voor de eeuwwlsselii aan het woord, die op heel actuele mani boeiend blijft, al is het maar in een bot briefje aan zijn slager, waarin een stuk w zijn karakter blijkt: ,,De biefstuk, door u gisteren, 24 - juni, geleverd aan Mevrouw Alberdingk Thijm, Waldeck Pyrmontiaan 8, Alhier, was een paardenbiefstuk. Dit moet op i een misverstand berusten, daar bedoeld was te bestellen een 1 runderbiefstuk. Maar de heer Alberdingk Thijm stelde er prijs op i hiervan toch in kennis te stellen, d Baarn 25-Vi-'14". r d JAN VERSTAPPEN Harry G.M. Prick: „Herinneringen aan Li k dewijk van Deyssel". Uitgeverij Bzztos Prijs 10.-. v d Bzzlietin aflevering 69, nummer gewi n aan Lodewijk van Deyssel, redactie o. Harry G. M. Prick. Prijs 16.50. T Lodewijk van Deyssel: „Blank en Geel F Met een nawoord van Harry G. M. Prics] Uitgeverij Bert Bakker. Prijs 17.50. a OUDE STAMMENSTRIJD STEEKT KOP WEER OP (Door Ronnie Mutebi, zoon van de Kabaka van Boeganda en nu student in Londen) KAMPALA Toen de overeenkomst van Moshi (op 26 maart, in het noorden van Tanzania) werd geslo ten, voorspelden somber ge stemde kooplieden dat het Oegandees Nationaal Bevrij dingsfront (UMCF) na de val van Idi Amin spoedig uiteen zou vallen en dat chaos zou volgen. Ze lijken gelijk te krijgen. Zes maan den na de „bevrijding" ba lanceert Oeganda aan de rand van complete anarchie; de begrippen eenheid en va derlandsliefde die het Front in het begin van haar be staan kenmerkten, hebben nu plaats gemaakt voor on derlinge verdeeldheid en stammenstrijd. Achtenzestig dagen na zijn in stallatie werd president Yusu- fe Luie, tesamen met een aan tal van zijn kabinetsleden, ge dwongen zijn functie neer te leggen. Er werden officieel twee redenen opgegeven voor zijn ontslag: de belangrijke be slissingen had hij niet voorge legd aan de raad van overleg eh bij de belangrijke benoe mingen toonde hij voorkeur vpor een speciale stam. Men beschuldigde hem van dicta tuur en stammenvoorkeur, de twee spookbeelden die Oegan da in haar politieke verleden hebben achtervolgd. Ik zal in dit artikel niet verder ingaan op de goede en slechte punten van Lule's beleid en evenmin op de nogal dubieuze manier waarop Luie aan de kant werd gezet. Veel belan grijker is dat sinds zijn vertrek de spanningen in het verdeel de land zijn opgelopen en dat de leiders bij een groeiende onrust onder de bevolking niet in staat lijken de juiste maatre gelen te treffen. In de Nationale Raad van Overleg is de verdeeldheid het duidelijkst waarneembaar. Het idealisme en de dienstbaarheid aan het vaderland, eens dier baar gekoesterde idealen van Moshi, zijn vervangen door stammenstrijd en bittere twis ten. De leden beschuldigen el kaar in het openbaar van wan gedrag en wreedheden en hieruit blijkt heel duidelijk hoe groot de rivaliteit binnen de raad is. De zittende raad die aanvan kelijk uitsluitend was samen gesteld uit bannelingen, heeft nu ook leden opgenomen die tijdens de regering van Amin in Oeganda zijn gebleven en zijn schrikbewind hebben overleefd. Het systeem volgens welk nieuwe leden worden be noemd, moest zogenaamd voorkomen dat Amin-gezinde elementen zich een plaatsje in de raad verwierven. In feite is het echter overduidelijk dat de ene partij zo probeert te voor komen dat de andere partij een zetel krijgt in de raad. Geen vertrouwen Tot nu toe heeft de bevolking nog niet veel vertrouwen ge toond in de activiteiten van de raad. Het valt nog te bezien of de nieuwe leden van de raad zullen aandringen op de nood zaak tot eenheid. Als ze hun collega-raadsleden ervan kun nen overtuigen dat de belang rijkste taak van de raad is om het land naar vrije verkiezin gen te leiden en niet om te bakkeleien over ideologische meningsverschillen, dan is het mogelijk dat de mensen in de raad gaan geloven. Zo niet, dan blijft de raad een droeve afspiegeling van de verdeeld heid en doelloosheid waaron der Oeganda gebukt gaat. Het pijnlijkste aspect in het Oeganda van vandaag is de to tale ineenstorting van orde en gezag en de toenemende one nigheid onder de bevolking. In de afgelopen twee maanden zijn er in Kampala per dag ge middeld vijf moorden ge pleegd, soms zelfs wel 12 a 13 mensen per nacht. Over het algemeen zijn het politieke moorden; slechts in sommige gevallen is er sprake van roof moord. Vooraanstaande bur gers zijn ten overstaan van hun gezin in koelen bloede vermoord; hele gezinnen zijn uitgeroeid enkel en alleen om dat zij de moraal van de men sen in het algemeen zouden ondermijnen. De regering heeft dappere po gingen ondernomen om de si tuatie onder controle te krij gen. De soldaten die de bur gers constant lastig vielen, zijn teruggeroepen naar hun ka zernes en op dit moment krijgt een aantal politiefunctionaris sen in Londen een speciale training, opdat zij de basis kunnen gaan vormen van een nieuwe Oegandese politie macht. Er is ook een avond klok ingesteld. Maar het is verontrustend om te zien dat het grootste aantal moorden wordt begaan door mensen die, verkleed als agent, in poli tieauto's door de stad rijden en opereren achter de dekmantel van de avondklok. Er zijn bo vendien geen arrestaties ver richt en geen processen ge voerd. De man in de straat heeft geen vertrouwen in het veiligheidssysteem en bekijkt elke politieagent met argwaan. Ineenstorting De ineenstorting van de maat schappij, die al onder Amin is begonnen, gaat onverdroten voort. De bevolking is nog steeds ingesteld op een crisissi tuatie; elke nacht kan men wel schoten horen vallen in Kam pala en vele slapen in de open lucht, omdat ze bang zijn in hun bed vermoord te worden. Het leven is een voortdurende strijd. De winkels in Kampala heb ben geen ramen, laat staan koopwaar. De enige manier om aan de dagelijkse levensbe hoefte te komen is de zwarte markt, waar de prijzen exorbi tant hoog zijn. Een kilo suiker kost ongeveer 20 gulden. Voor een brood dat vroeger 1.20 gul den kostte, moet men nu bijna 34 gulden betalen. Op de markt kan men niets onder de vier gulden kopen. Er is een constant gebrek aan benzine en reserveonderdelen voor auto's zijn schaars. De ex portartikelen van Oeganda, zoals koffie, thee en katoen kunnen niet van de plantages naar de verkoopcentra worden vervoerd. Derhalve stromen er geen buitenlandse valuta meer in de staatskas en de boeren voelen zich niet geroe pen om marktgewassen te ver bouwen. Hier lijdt het hele land weer onder. De jonge mannen en vrouwen die nodig zijn voor de weder opbouw, zijn gedesillusioneerd. Ze hebben geen vertrouwen in hun politici en voelen er niets voor om naar huis terug te ke ren en hun steentje bij te dra gen. De studenten van de Ma- kerere universiteit die Amin hebben overleefd, zijn van plan om hun studie in het bui tenland voort te zetten. Stu denten die toevlucht hebben moeten zoeken in het buiten land, blijven zitten waar ze zit ten. Ze lijken niet van plan om hun leven op het spel te zetten voor een droom die nog niet eens vaste vormen heeft aan genomen. De enkeling die wel is teruggekomen, is meestal diep teleurgesteld terugge keerd naar zijn toevluchts oord. Het cruciale woord is vertrou wen. De jonge Oegandezen zien dat de oude politieke ri valiteit de kop weer opsteekt en voelen het hart in de schoe nen zinken. De botsingen tus sen het Oegandese Congres en de Democratische Partij, die zo karakteristiek waren voor de jaren zestig, zijn in verhevigde vorm teruggekeerd. De oude politici die verantwoordelijk waren voor de rampen na de onafhankelijkheid, zijn terug gekeerd op het politiek toneel zonder dat ze zich reajizeren dat ze niets voor de mensen hebben gedaan. Na twaalf jaar van despotisme en schending van de mensenrechten is het nodig dat het politieke verle den, en nog belangrijker de toekomst, aan een kritisch on derzoek wordt onderworpen. Het zou wel bijzonder tragisch zijn als de politici hun fatale olunders van een aantal jaren geleden ongestraft konden herhalen. Vredesmacht Er is nu behoefte aan eenheid; men moet oog hebben voor de behoeften en de wensen van het volk. De mensen willen in de eerste plaats leiders die ze kunnen geloven en een veilig heidssysteem dat ze kunnen vertrouwen. Op dit moment meent de ge middelde burger dat hun lei ders opportunisten zijn die zo veel mogelijk geld willen sle pen uitde ellende van het land. De achtergrond van de huidige ministers en ambtena ren geeft voedsel aan dit idee. Het Tanzaniaanse leger dat Amin ten val bracht en ach terbleef om de vrede te bewa ren, heeft aan prestige inge boekt. De bevolking is ervan overtuigd dat Tanzania erop uit is om Oeganda in te lijven. Of dit nou wel of niet waar is, het is duidelijk dat het leger niet meer zo populair is. Om de gemoederen in Oeganda te bedaren is het dringend nood zakelijk dat het Tanzaniaanse leger wordt vervangen door een Internationale Vredes macht. Verder is het buitengewoon belangrijk dat er zo spoedig, mogelijk eerlijke en vrije ver kiezingen worden gehoude^ zodat de mensen kunnen lat!b weten of ze nog langer prV stellen op de instellingen vist het verleden. De verschillenjst groeperingen moeten alle wan den erkend en worden opga! nomen in een nieuw constitiw tioneel raamwerk. Men ktdi niet langer voorbijgaan aan iic politieke wensen en verwaclV tingen van welke groepering! dan ook. De Oegandezen heVv ben de macht van de wapeiw leren kennen; ze zullen ze ad: ker gebruiken als hun wenst geen gehoor vinden. Om veP der bloedvergieten en com pi te anarchie te voorkom(0 moeten alle mannen en vroi wen van goede wil hun ste laten horen en gesprekki over een nieuwe grondwet gang brengen. (Copyright The Guardian) PAARDENMARKT DEN 808CH OE BOSCH - 03/01 Aanvoer. 253 stu waaronder 128 veulens. Prijzen In gutd< per stuk: luxe paarden 1525-3050, voliar 1350-2025, 2.5-jarige, luxe (merrl 1600-2450. 2.5-jarige. luxe (hengst 1600-2450. 1.5-jarige luxe (merrl 1225-1725, -J— - 1225-1550. 625-1000. veulens. I hitten 800-100, SN 175-300. Shetlandse 250-500. Prijzen In gulc slachtpaarden 4,05-5,90. oude slachtpa_ den 4.75-5.85. De handel was redelijk go De actie „Trouw aan de paus", uitgaande van de R. K. Titus Brandsma Stich ting, waarvan wij gisteren mededeling hebben gedaan, is volgens de voorzitter van de actie, het oud-lid van de Tweede Kamer Klaas Beuker, op een ge weldige wijze aangeslagen. Tijdens een toelichting op de actie gisteren in Rijs wijk zei hij, dat al duizen den spontaan hebben gerea geerd. „Op onze actie is ge wacht door de gewone ka tholiek". In een verklaring zei hij on der meer: „We hebben moe ten vaststellen, dat er een hetze tegen de paus op gang is gebracht. Wij vreesden dat vele katholieken zich zouden laten meeslepen. Daarom dan ook zijn wij met deze actie gestart, vanuit een rooms-ka- tholieke stichting, die tot doel heeft het bewaren en bevor deren van het rooms-katho- liek geloofsleven in Neder land." De heer Breuker zei, dat overal propagandisten zich aanbieden voor het versprei den van affiches en folders, waarvan er zeventig- tot tachtigduizend zijn uitgezet Ook zijn er circulaires, ver krijgbaar op postbus 1870, 2280 DW Rijswijk-ZH, voor zien van een strook, waarop men zijn handtekening kan zetten. Het resultaat van de actie zal omstreeks 12 januari worden voorgelegd aan de pro-nuntius in Nederland, mgr. Wüstenberg, en aan mgr. Tomko, de secretaris van de bijzondere bisschop pensynode, die op 14 januari in Rome begint. Men heeft met de actie niet willen wachten op de resulta ten van de synode. De heer Beuker verklaarde dit met te zeggen, dat hij van deze sy node zodanige maatregelen verwacht, dat een hetze niet zal uitblijven. Om deze bij voorbaat de wind uit de zei len te nemen wordt de actie nu gehouden. Hij zei aanwij zingen te hebben, dat bepaal de maatregelen nu al vast staan, onder meer het benoe men van meer bisschoppen, zodat het contact met de ge estelijkheid kan worden ver beterd. Ook zei hij, dat in Rome dui delijk was gesignaleerd, dat vijf of zes bisschoppen „ont hand" waren. Zij zijn hun normale gezagsuitoefening kwijtgeraakt, doordat zij deze in goed vertrouwen hebben overgedragen aan vicarissen, functionarissen, raden en commissies, die nagenoeg al lemaal sterk zijn doordron gen van een modernistische geest. Deze maken de dienst uit en de bisschoppen kun nen dit niet meer terug draaien. Ook hier verwachtte de heer Beuker op kortere of langere termijn maatregelen. Hij maakte vooral ernstig be zwaar tegen de tendens om het zó voor te stellen, alsof deze paus plotseling „180 gra den is omgedraaid" en ineens weer uiterst conservatief zou zijn. Er is slechts één katho liek geloof en slechts één ka tholieke zedenleer, waaraan alle katholieken zich moeten houden, aldus de heer Beu ker. Het is zonder meer voor katholieken noodzakelijk zich aan de paus als plaats bekleder van Christus op aarde te onderwerpen. Daar is het hele fundament van het katholicisme op gebouwd. De Diocesane Pastorale Raad Rotterdam zal maandag weerjl* bijeenkomen op de gebruikelijke plaats: Adelberthof, Rönt-' genweg 9D te Delft en op de gebruikelijke tijd: 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer het punt „synode". Hierbij^ zal worden gesproken over de komende bijzondere synode,ol van de Nederlandse bisschoppen, die 14 januari in Rome be-, j, gint. Dit zal gebeuren aan de hand van de definitieve synode-'^ agenda, zoals die op 20 december is gepubliceerd. ,D| Voorts vermeldt de agenda de rapportage over het jaarthema, en het punt „onderlinge informatie", waartoe ter vergadering,,, zijn uitgenodigd de dekenaten Leiden en Rotterdam, de de-vo kensvergadering, de groep Warmond/KTHA, de afdeling,, Den Haag van het NKV en de Katholieke Bond van Bejaar-^, den en Gepensioneerden Haarlem en Rotterdam. Op de vergadering van de DPR van 3 maart zullen de finan-»f{ ciën van het bisdom aan de orde komen. De daaropvolgende^ vergadering is vastgesteld op 28 april. Eind mei zal er een stu-^ diedag worden gehouden. gelson, die ervan werd be-j schuldigd illegaal deviezen! in zijn bezit te hebben ge had. De arrestatie geschied de in Tallinn, maar Regel- son zou intussen naar zijn woonplaats Moskou zijn overgebracht De veertigja-| rige fysicus, vader van zesL. kinderen, werd internatio-T; naai bekend door de brief» over de godsdienstige situ atie in de Sovjet-Unie, die|r hij samen met Jakunin had' samengesteld en aan de al gemene vergadering van defï Wereldraad van Kerken inf. Nairobi in 1975 had ge?Lr stuurd. f» De Romano Guardini-prijs lhoO is toegekend aan Her mann Dietzfelbinger, oud bisschop van de evange- lisch-lutherse kerk in Beie ren. Hij krijgt de prijs van wege zijn aandeel in de toe nadering 'tussen de protes tantse en de katholieke kerk in Beieren en ver daarbuiten. Eerder werd dé prijs toegekend aan onder anderen de theologen Karl Rahner en Hans Urs von Balthasar, de sociaal-ethi cus Oswald von Nell-Breu- ning, de fysicus Werner Heisenberg, de componist Carl Orff en de burgemees ter van Jerusalem, Teddy Koliek. De prijs zal wor den uitgereikt in het voor jaar wanneer de 350ste ver jaardag van de Augsburgse Confessie (Confessio Au- gustana) zal worden ge vierd. Volgens het Braziliaanse blad „Jornal do Brasil" moet nu ook de Braziliaanse theoloog Leonardo Boff er rekening mee houden, dat hem de ker kelijke leerbevoegdheid door de congregatie voor de ge loofsleer zal worden ontno men. De franciscaan Boff, hoogleraar aan de theologi sche faculteit van Petropolis, is auteur van het boek „Jezus Christus Bevrijder" en wordt gezien als een van de briljantste verdedigers van de bevrijdingstheologie. Vol gens het blad heeft tot nu pas een van de zes Braziliaanse kardinalen, namelijk de aart sbisschop van Porto Alegre, Alfredo Vicente Scherer, de theologie van Boff veroor deeld, terwijl de aartsbis schop van Sao Paulo, kardi- naai Paulo Evaristo Arns, haar zou hebben onder steund. Boff is, net als Küng en Schillebeeckx, lid van het directorium van het interna tionale tijdschrift voor theo logie „Concilium". De minister voor weten schappen van de Duitse deelstaat Baden-Württem- berg, Helmut Engler, gaat volgende week met de in Tubingen docerende Zwit serse théoloog prof. Hans Küng praten over diens véroordeling door de con gregatie voor de geloofs leer. Deze is, als bekend, de kerkelijke bevoegdheid om aan de universiteit te doce ren ontnomen. Een woord voerder zei, dat men de be slissing overhet geval Küng „samen jfnet alle be trokkenen" zal voorberei den. Mgr. Georg Moser, bis schop van Rottenburg, heeft eerder het ministerie laten weten, dat Küng zijn functie moet opgeven, om dat zijn faculteit zowel een kerkelijke als een over- heidsstatus heeft. Hij vroeg het ministerie een vervanger te zoeken in overeenstemming met de bepalingen van het West- duitse „Reichskonkordat". Küng zei niet van plan te zijn aan de eis van de bis schop te voldoen en zono dig naar de rechtbank te zullen gaan om uit te ma ken of de uitleg van de kerk juist is. De katholieken in de Bonds republiek hebben in 1979 een nieuw record geboekt bij hun giften aan de vijf grote ka tholieke hulporganisaties (Adveniat, Missio, Misereor, Caritas en hetBonifatius- werk voor de diaspora). In totaal brachten zij daarvoor 415 miljoen Mark bijeen. Vo rig jaar werd 405 miljoen Mark bijeengebracht. Met wat ook uit de kerkbelasting nog aan soortgelijke doelen is besteed, komt het totaal op ongeveer 900 miljoen Mark (bijna een miljard gulden). Na de arrestatie Van de lei der van het „comité voor de rechten van de gelovi gen", de orthodoxe priester Gleb Jakunin, is nu een an der vooraanstaand lid van genoemd ondergronds co mité aangehouden. Het is de natuurkundige Lev Re-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12