Gandhi en de prijs voor uien bij verkiezingen in India bepalend rok tegen Russen in Kaboel neemt toe VN gaan schendingen mensenrechten tijdens bewind sjah onderzoeken Beschuldigingen opgesteld tegen moordenaars Moro ENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 JANUARI 1980 PAGINA 11 Dutschke in West-Berlijn begraven Er was veel droefenis in West-Berlijn toen daar gisteren op het kerkhof in de Berlijnse wijk Dahlem de voormalige studenten leider Rudi Dutschke begraven werd. Dutschke is op de avond voor kerstmis in het Deense Aarhus overleden, waarschijnlijk aan de gevolgen van zijn verwondingen, die hij enige jaren ge leden bij een aanslag in West-Berlijn opgelopen had. Hij werd toen driemaal in het hoofd geschoten. Crisis in El Salvador SAN SALVADOR El Salvador is in een politieke crisis beland na het ontslag van twee burger-leden van de regeren de junta en van alle ministers op één na. De twee junta-leden en ministers zijn heengegaan nadat de mili taire leiders hun eisen voor uitzetting van de zakenman Maria Andino uit de vijf leden tellende junta verworpen hadden. An- dino en enkele officieren werden beschuldigd van een zwenking naar recnts die zou kunnen leiden tot burgeroorlog. Ook werd het leger ervan beschuldigd dat het tussenbeide kwam in ar beidsgeschillen. Axel Springer jr. beneemt zich het leven HAMBURG Axel Springer junior, de oudste zoon van de grootste uitgever van West-Duitsland, heeft gisteren in Hamburg zelfmoord gepleegd. De 38-jarige Springer die onder het pseudoniem Sven Simon een carrjère als journalist en fotograaf had opgebouwd, werd met schotwonden in het hoofd aangetroffen in een park dicht bij zijn woning, zo deelde de Hamburgse politie mee. Een pistool lag naast het slachtoffer. Volgens een verklaring van het Springerconcern leed Springer junior na een ziekte aan depressies. Italië beperkt „olie uitvoer" DEN HAAG Italië heeft zeer onverwacht de uitvoer van dieselolie in de brandstoftank van auro's drastisch beperkt, zo heeft de EVO (eigen vervoerders en vervoeronderne- mers) gisteren gemeld. Vrachtauto's en autobussen mogen niet meer dan vijftig liter uit voeren, personenauto's mogen maar tien liter mee de grens over nemen. Aan de Italiaanse grens wordt scherp op deze maatregel gecontroleerd. Over het teveel aan brandstof in de tank moet 2,50 per liter worden bijbetaald. Overtreders lopen bovendien kans op een ex tra boete die van 600 gulden tot 2500 gulden kan oplopen. Mankementen aan Belgische kerncentrales BRUSSEL De maatschappij in België die de kerncentrales be heert heeft gisteravond in een communiqué een bericht beves tigd dat op 18 december was verschenen in het dagblad „La Cité", volgens hetwelk er scheurtjes waren opgetreden in druk vaten van kerncentrales in Tihange in Wallonië en bij Antwer pen die in aanbouw zijn. In het communiqué staat dat de betrokken centrales Aiet vóór eind 1981 in bedrijf worden genomen en dat men daarom over alle tijd beschikt om te repareren wanneer dat nodig mocht blij ken. taboel Russische militaire helikopters liegen dag en nacht boven de Afghaanse oofdstad Kaboel en militaire konvooien eheersen het straatbeeld sinds de met steun fin het Kremlin uitgevoerde staatsgreep ^n een week geleden. Ik heb iets van deze ctiviteit met eigen ogen gezien sinds ik roensdag uit Moskou in Kaboel aankwam. Imdat ik niet meteen weer het land kon rorden uitgezet, werd ik onder bewaking vergebracht naar een hotel aan de rand an de stad en werd het mij verboden de iraat op te gaan. Vandaag (donderdag) 'erd ik uitgewezen. en westerse diplomaat vertelde dat de 700.000 Iwoners van Kaboel in een shock-toestand erkeerden als gevolg van de stroom van Rus- sche troepen, hoewel de schijn bestaat dat het prmale leven terugkeert. Gisteren was het jstig in de stad, veel winkels waren weer pen. Volgens westerse kringen is er sinds maandag niet meer gevochten in Kaboel en leek het erop dat het verzet van de zijde van soldaten die wa ren trouw gebleven aan de afgezette en terech tgestelde president Amin was gebroken. De diplomaat zei dat er bijkans een vakantie stemming had geheerst onder de Afghanen op de dag die volgde op Amins afzetting, wiens or thodoxe marxisme de mohammedanen had af geschrikt. Het volk prees de intentie van de nieuwe president, Babrak Karmal, te streven naar een verzoening met opstandige stammen. Maar het optimisme verdween als sneeuw voor de zon toen de omvang bekend werd van de Russische betrokkenheid bij de staatsgreep.„Als Karmal Amin had kunnen verdrijven zonder de Russen, dan zou hij een held geworden zijn", verklaarde een diplomaat. Hij zei dat de Russische troepen de dag na de staatsgreep het straatbeeld van Kaboel waren gaan beheersen, Het betrof overwegend Tadz- jiks, die nauwe etnische banden met een deel van het Afghaanse volk hebben, onder Russi sche officieren. Volgens de diplomaat neemt het ressentiment tegen de Russen toe en hij haalde onbevestigde berichten aan volgens welke in de bazar van Kaboel in het begin van de week drie Russi sche civiele adviseurs om het leven waren ge bracht. „Vandaag waren er geen Russische soldaten te zien op de straten tussen mijn hotel en het vliegveld. De enige controlepost die ik moest passeren werd bemand door twee Afghaanse soldaten die verouderde geweren met bajonet droegen". Maar in de nacht vlogen helikopters regelmatig boven het oude deel van de stad. De lichten van lange militaire konvooien konden worden waargenomen tot ver na het ingaan van het uitgaansverbod om elf uur. De westerse diplomaat deelde mee dat aanhan gers van Karmals Parchamvleugel van de de mocratische volkspartij, de Amerikaanse am bassade in Kaboel in de gaten hielden en het niet-diplomatiek personeel moeilijk maakten. Hij zei dat er geen slachtoffers waren onder het buitenlandse diplomatieke personeel, maar dat enkele westerse ambassades hun personeel aan rieden niet meer op straat te komen drie uur voor het ingaan van het uitgaansverbod. Karmal is sinds de staatsgreep niet in het open baar gezien, maar westerse kringen zeiden dat werd aangenomen dat hij in Kaboel was aange komen. Maandagavond was hij op de televisie om zijn voorganger uit te maken voor „schijn heilige beulsknecht". De Afghanen met wie de diplomaat in contact kwam leken hem zenuwachtig te zijn en zij wil den geen gesprek over de politieke toestand aangaan. „Onze regering heeft het te druk om zich nu met u te kunnen bemoeien", zei een ambtenaar tijdens mijn uitwijzing. „Kom maar eens terug over een dag of tien, twaalf". TEHERAN Secretaris-generaal Kurt Waldheim an de Verenigde Naties is vanmorgen onverwacht lit Teheran naar New York vertrokken. Hij arri- eerde afgelopen dinsdag in Iran om te bemiddelen n de crisis tussen de Verenigde Staten en Iran, die s ontstaan door de gijzeling in de Amerikaanse jnlbassade. Of de besprekingen van Waldheim met riinister Ghotbzadeh van buitenlandse zaken resul- aten hebben opgeleverd is niet bekendgemaakt. Valdheim kondigde gisteren wel aan, dat de VN en onderzoek zullen instellen naar de schendingen ran de mensenrechten in Iran tijdens het bewind [an de sjah. De secretaris-generaal kwam tot deze belofte na een emotievol bezoek, gistermiddag, aan de voormalige officiersclub in Tehe ran, die nu in gebruik is als Museum van de Islamitische Revo lutie. Daar werd hij geconfronteerd met honderden verminkte mensen, die verklaarden het slachtoffer te zijn van de onder drukking tijdens het bewind van de sjah. Waldheim moest tien minuten lang kreten van verontwaardiging aanhoren. De inva liden, die de VS aansprakelijk stellen voor hun leed, zwaaiden met krukken en kunstledematen en schreeuwden „weg met Carter, weg met de sjah". Waldheim zei door de ontmoeting diep ontroerd en geschokt te zijn en beloofde de slachtoffers van het bewind van de sjah „genoegdoening te geven". Later op de dag sprak Waldheim nogmaals met minister Ghotb zadeh en 's avonds met leden van de Revolutionaire Raad. Maar ofschoon Waldheim en Ghotbzadeh gewag maakten van „voor uitgang in de besprekingen", lijken de Iraanse autoriteiten en de bezetters van de ambassade vast te blijven houden aan hun eis dat de sjah aan Iran moet worden uitgeleverd, voordat de Ame rikaanse gijzelaars worden vijgelaten. Waldheim heeft géén ont moeting gehad met de Iraanse leider ayatollah Khomeiny omdat deze hem, ondanks andersluidende geruchten, niet wilde ont vangen. Vanmorgen zei een woordvoerder van Waldheim, dat het plot selinge vertrek van de secretaris-generaal uit Iran een gevolg was van de binnen enkele dagen te houden bijeenkomst van de Veiligheidsraad over de situatie in Afghanistan. Waldheim is van mening, dat zijn aanwezigheid daarbij ten zeerste gewenst to or alle Iraniërs, zowel volwassenen als kinderen, is de Amerikaanse ambassade in 'eheran een bedevaartplaats geworden. Iedere dag komen mensen uit het hele land laar het gebouw, om anti-Amerikaanse leuzen te schreeuwen. Secretaris-generaal Kurt Waldheim had in Teheran een ontmoeting met slachtoffers van het bewind van de sjah. LOME De procureur-generaal te Rome, professor Guido iuasco, heeft gisteren een 196 pagina's tellende acte van be- Chuldiging uitgebracht tegen 22 terroristen, hoofd- zakelijk eden van de Brigate Rosse, die tussen juni 1977 en mei 1979 |egen moorden hebben gepleegd alsmede een aantal aansla an. Dertien van hen zijn volgens de beschuldigingsacte be rokken geweest bij de ontvoering en de moord op Aldo loro. Vermoedelijk moet hun aantal met nog drie worden lermeerderd, van wie nog niet vaststaat of en in welke liate zij betrokken zijn geweest bij de zaak-Moro. Onder ien is prof. Toni Negri van de Universtiteit van Pazza. rof. Negri wordt er sterk van verdacht, het laatste telefoonge- prek te hebben gevoerd met de echtgenote van Aldo Moro, aan Ie vooravond van diens executie in mei 1978, in een laatste po- ing hem te ruilen tegen enkele gedetineerde kopstukken van e Brigate Rosse. 'rofessor Negri wordt beschouwd als een van de belangrijkste ieologen achter terreur-organisaties als de Autonoma Operaia n de Brigate Rosse. Het zal moeilijk zijn om hem daarvoor te eroordelen, omdat moeilijk te bewijzen valt in hoeverre hij ter- jristen tot hun daden heeft aangezet. eeds eerder stond de „eerste generatie" van de Brigate Rosse iet als hoofdbeschuldigde Renate Curcio in Turijn terecht. Aldo loro werd ontvoerd in een vergeefse poging van de Brigate osse, Curcio c.s. vrij te krijgen. De eerste generatie zit thans ingdurige gevangenisstraffen uit. Ie tweede generatie zit thans, op een tweetal voortvluchtigen a, in voorarrest. Dat is ook het geval met een derde generatie, nder wie de laatste weken van het afgelopen jaar door de poli- e op grote schaal is huisgehouden. [ito in ziekenhuis IELGRADO President Josip Broz Tito is gisteren in het iekenhuis van Ljubljana, de hoofdplaats van de deelrepu- liek Slowenië, opgenomen voor een onderzoek van de loedvaten in zijn benen. Volgens het officiële persbureau 'anjug deed de 87-jarige dit op advies van een commissie an artsen. )e Joegoslavische staats- en partijleider heeft in zijn lange leven iet veel te klagen gehad over zijn gezondheid. In de herfst van )76 leed hij enige tijd aan een leveraandoening. Voorts heeft hij u en dan last van ischias een pijnlijke zenuwontsteking in het iderdeel van de rug. Ikomo-Mugabe nog niet naar Salisbury .USAKA Joshua Nkomo en Robert Mugabe, de twee leiders 'an het Patriottisch Front van Zwimbabie gaan het komende 'eekeinde nog niet terug naar Salisbury. Nkomo's perschef in usaka liet gisteren weten dat de guerillaleider op verzoek van e Britse gouverneur in Rhodesië lord Soames, niet zondag 6 ja- uari, maar zondag daarop naar Salisbury zal terugkeren. Zon- ag wordt er in Salisbury een betoging gehouden van aanhan- ers van bisschop Abel Muzorewa. In dit verband is de Rhodesi- che politie bang voor moeilijkheden als Nkomo zondag zou te- ugkeren. (Van onze correspondent Peter Niesewand) NEW DELHI De helft van de Indiase bevolking is gisteren naar de stembus ge trokken in de eerste ronde van de algeme ne verkiezingen. Zondag 6 januari trekt de andere helft naar de stembus. De verkie zingscampagnes hebben voor Indiase be grippen een opmerkelijk rustig verloop gehad. In de dagen die aan de verkiezin gen vooraf gingen zijn slechts twee kandi daten vermoord; verscheidene actieve par tijleden zijn doodgeschoten, dood gesto ken of aan stukken gehakt. Er is een aan slag gepleegd op een voormalig minister waaraan hij ternauwernood kon ontko men en in een handgemeen tussen de aan hangers van de verschillende politieke partijen is een aantal mensen gewond ge raakt. Velen in India vrezen echter dat de echte moeilijkheden nog moeten komen. Paramilitaire troepen die worden gesteund door gewapende politie, patrouilleren dag en nacht door de 54 kiesdistricten in de noord oostelijke staat BihaP waar, naar verwach ting, verschillende politieke groeperingen zullen proberen zondag de stemlokalen te be zetten en de kiezers weg te houden met drei gementen en geweld. De politie heeft uit voorzorg meer dan 500 mensen opgepakt die bekend staan als „antisociale elementen en beroepsbezetters". Bihar behoort tot de staten die in de tweede ronde van de algemene ver kiezingen naar de stembus trekken. Meer dan 144 miljoen kiezers in bijna 230 kiesdistricten hebben gisteren hun stem uitgebracht. De verkiezingsprocedure in 's werelds groot ste democratie is ongelooflijk. Er zijn meer dan 350 miljoen kiesgerechtigden en alle stemmen worden met de hand geteld. On middellijk na de sluiting van de stembureaus op zondag begint men met de telling. De stemming tijdens de verkiezingscampagne werd gekenmerkt door apatie en ontgooche ling, wat wel eens tot een lage opkomst zou kunnen leiden. Het gebied in noordelijk India dat zich uitstrekt van Radsjastan tot Bihar, wordt bovendien geteisterd door bittere kou de met zware regenval en soms zelfs sneeuw buien. Naar verluidt, zijn tot nu toe al 48 mensen aan de kou bezweken. Tot de slacht In lange rijen stonden de kiezers gisteren in de hoofdstad New Delhi klaar bij de stembureaus. De eerste verkiezingsdag heeft geleid tot geweldplegingen die aan een tiental mensen het leven hebben gekost. offers behoort een verkiezingsfunctionaris die stembiljetten naar een door sneeuw afge sloten kiesdistrict wilde brengen. Deze week zijn de verkiezingscampagnes be ëindigd om de kiezers de gelegenheid te bie den in alle rust de voor- en nadelen van de verschillende kandidaten te overdenken. De kranten staan echter nog steeds vol met poli tieke advertenties. „Niemand kan beter lie gen dan mevrouw Indira Gandhi", aldus een advertentie van de Janata-partij van Djagdii- van Ram. Het is een ontnuchterende gedach te dat mevrouw Gandhi en Djagdjivan Ram in geval van een onbesliste verkiezingsuitslag die de meeste politieke waarnemers ver wachten naar alle waarschijnlijkheid be sprekingen zullen beginnen over de vorming van een coalitieregering. Maar als dat zo is, zulien de besprekingen op zijn vroegst pas volgende week beginnen. Deze week oefent de Janató-partij nog felle en heftige kritiek uit op mevrouw Gandhi. De kritiek concentreert zich op de kwestie van de prijzen, een hoeksteen in de campag ne van de Congrespartij. De Janata-partij en de Lok Dal-partij (Volkspartij) van de voor malige premier Charan Singh hebben zich in hun verkiezingscampagnes vooral toegelegd op de excessen en het autoritaire gedrag van mevrouw Gandhi toen zij tijdens haar rege ring de noodtoestand afkondigde. De Con grespartij van mevrouw Gandhi daarentegen heeft ingespeeld op het toenemende geweld en de hoge inflatie. Zelfs de allerarmsten In sommige gebieden kan de prijs van de uien, van oudsher een groente die zelfs de al lerarmsten zich nog konden veroorloven, een cruciale rol spelen bij de verkiezingen. De prijs van 1 kilo uien is plotseling gestegen van een paar roepies tot 10 roepies. Mevrouw Gandhi heeft hierop tijdens haar verkiezing sbijeenkomsten veel nadruk gelegd en een gevoelige plek bij de Janata-partij geraakt. In een advertentie met de kop „kosteloze leu gens" zei de Janata-partij: „Tijdens de nood toestand is de prijs van 1 kilo uien opgelopen tot 4.5 roepies (ongeveer 1 gulden). Om een goede naam in het buitenland te krijgen wer den diezelfde uien uitgevoerd voor ongeveer 1.5 roepies. Mevrouw Gandhi liegt daarom niet als zij zegt dat de uien in haar tijd goed koper waren. Dat waren ze ook wel, voor de buitenlandse consumenten". Geweld De Indiase bevolking stelt zich -opvallend koelbloedig op met betrekking tot gebeurte nissen die, zouden zij voorvallen bij Westerse verkiezingen, zouden uitgroeien tot een schandaal en aanleiding zouden zijn tot aller lei onderzoekcommissies. Toen in Manipur een kandidaat van de communistische partij werd neergeschoten en de toestand als gevolg daarvan bijzonder gespannen was, berichtte een landelijke persbureau het volgende: „De moordaanslag op het lid van de communisti sche partij van India betekende het einde van een lauwe campagne...". De andere vermoorde kandidaat was afkom stig uit West-Bengalen. Vorige week gooide een bende bommen naar het verkiezingskan toor in Serampore, drong vervolgens het ge bouw binnen en stak de kandidaat dood. Volgens opiniepeilingen die vooral in India weinig betrouwbaar zijn, heeft mevrouw Gandhi een grote voorsprong op Djagdjivan Ram en de premier Charan Singh. Maar het onderzoek waarop de uitslagen van de peilin gen zijn gebaseerd, is veel te beperkt om ge loofwaardig t.e zijn. Praktisch gesproken moet mevrouw Gandhi waarschijnlijk meer dan 220 zetels halen om op haar voorwaarden een coalitie te vormen met een andere partij. Als zij dat aantal niet haalt, zal Djagdjivan Ram, ook al steunt hij op een smallere basis, waarschijnlijk probe ren zelf een coalitie te vormen, al was het al leen maar om mevrouw Gandhi buitenspel te zetten en zelf als eerste harijan (onaanraak bare) premier van India te worden. (Copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11