Wintersporter loopt ernstiger letsel op dan voorheen Hels vuur kwam Komende jaren economisch wellicht nog veel moeilijker Collectieve pensioenregeling waarschijnlijk onuitvoerbaar ximinaliteit in Amsterdam toegenomen sssse Huishouden dat veel energie gebruikt moet meer betalen JINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 JANUARI 1980 PAGINA 9 Man brengt /rouw om ïn pleegt selfmoord DIKWIJLS TE WEINIG CONDITIE EN TEVEEL BRAVOUR 'URMEREND (ANP) De 5-jarige S.P. uit Purmerend eeft op oudejaarsavond of e daarop volgende nacht de and aan zichzelf geslagen adat hij, waarschijnlijk op 7 december, zijn evenoude rouw van het leven had be- oofd. Kt heeft de politie van Pur- ïerend gisteren meegedeeld, lij trof P. op Nieuwjaarsdag in ijn woning dood aan. Nabij ijn stoffelijk overschot lag een riefje waarop stond dat hij ijn vrouw om het leven had ebracht en haar daarna met 6n auto in het Noordhollands lanaal had gereden. Op de angegeven plaats heeft de po- |tie wel de auto teruggevon- len, maar niet het lijk van de rouw. Omdat de klep van de iadbak van de auto open- tond, wordt aangenomen dat e stoffelijke resten in deze »adbak hebben gelegen en ijn weggedreven. Na de erstdagen had P. aangifte ge- aan van de de vermissing an zijn vrouw. Hij vertelde >en dat zij was weggelopen na en echtelijke ruzie. Het echt- aar had drie kinderen. )nkruil slaags met tossche politie |eN BOSCH (ANP) Ruim onderd leden van de anti- jiltairistische actiegroep On- ruit zijn gistermiddag op ver killende plaatsen in Den bsch slaags geraakt met de plitie. De actievoerders pro feteerden tegen het gevangen ouden van de totaal-dienst- Ieigeraar Dick Klabbers. Om p aandacht te trekken klcm- len ze op het dak van het uis van Bewaring, bezetten pn uur lang de hal van het aleis van Justitie en sloten tn straat af voor het verkeer. Je Bossche politie maakte ge bruik van de Mobiele Eenheid Jn aan de acties een eind te kaken. foor ton aan fhilderijen gestolen ilSTERDAM (ANP) i Oudejaarsnacht zijn uit woning aan de Apollo- n in Amsterdam vijf hilderijen met een totale aarde van 100.000 gulden (stolen. daders, van wie nog ieder oor ontbreekt, kwamen de loning binnen via een achter- ur. Bijzonderheden omtrent schilderijen zijn nog niet kend. 'iscus wil teer weten IN HAAG Op de aan- 'tebiljetten voor de in- mstenbelasting 1979 en knieheffing volksverzeke- igen 1979 zal de fiscus vra- |n stellen over spaarbewij- n, zo heeft het ministerie in financiën meegdeeld. ivraagd zal worden naar het «koopgedrag van deze iarbewijzen (kasbiljetten, larbiljetten, rentespaarbrie- in). Ook zal de fiscus vragen ellen over onroerend goed en bmt de vraag aan de orde of jen giro- en bankrekeningen keft en wat de totaaltegoeden arop zijn. De bedragen moe- n worden vermeld naar de jestand van december 1979. /asunie blijft ertrouwen ip Algerije tONINGEN (ANP) De isunie blijft er van uit an dat het vloeibare gas Algerije volgens contract worden geleverd. Dit eft ir. G. Kardaun giste- gezegd in zijn nieuw- trsrede voor het personeel. Gasunie hecht grote waar aan dit contract, ondermeer idat het in vloeibare vorm ngevoerde gas 200 miljoen Iden per jaar goedkoper is t wanneer het per pijplei- ig zou worden geleverd, ik met Nigeria zijn inmid- Is besprekingen begonnen er de aankoop van vloeibaar i. Verder zal worden gepro- ird gas te betrekken uit sland en Noorwegen. De sunie heeft vorig jaar 93',6 ljard kubieke meter aardgas [eleverd. Daarvan werd 49,2 ljard kubieke meter geëx- ■teerd. Onder de bottenbrekers, die op een brancard uit het vliegtuig moesten wor den gedragen, bevonden zich vier kinderen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIPHOL Een groot aantal mensen is dit jaar weer begonnen met het halen van een wit voetje op de (overigens goed) besneeuw de hellingen van de Alpen en de Dolomieten. Gisteren moesten er met de eerste gips-vlucht van dit seizoen echter af 22 mensen wor den opgehaald, die bij het skiën een been of een arm hadden ge broken, dan wel hun kniebanden hadden gescheurd. Eén jonge man moest zelfs met een schedelbasis- fractuur uit zijn winterse vakan tie-oord naar huis worden ge bracht. De gips-vlucht werd vanuit Mün- chen uitgevoerd door de „Prinses Margriet", een Fellowship van Martinair, in opdracht van de SOS- centrale. Deze centrale werd in de cember 1978 opgericht door de ver zekeringsmaatschappijen Schlenc- ker, Elvia en de Europeesche, die op hun beurt nog een elftal andere verzekeringsmaatschappijen verte genwoordigen. Sinds half december beschikt deze centrale over een post in Igls (vlakbij Innsbrtlck), waar de eerste behandeling van de opgelo pen kwetsuren kan worden ver richt. Jaarlijks breken zo'n vierduizend Nederlandse wintersporters ledema ten. De ziekenhuizen in de sneeuw- gebieden puilen in deze tijd uit van de patiënten en alleen al in het uni versiteitsziekenhuis Innsbrück wor den dagelijks twee- tot driehonderd gebroken armen en benen gespalkt. Het aantal breuken neemt welis waar niet toe, maar de verwondin gen zijn vaak wel ernstiger dan voorheen. Volgens dr. Leo van Ro zelaar van de SOS-centrale komt dat onder meer door de verbeterde skis en de geprepareerde pistes, waardoor vooral de gevorderde skiërs een hogere snelheid bereiken. Het verbeterd materiaal brengt met zich mee, dat de breuken „naar bo ven" opschuiven. Gecompliceerde enkelbreuken komen bij Alpine- skiërs niet veel meer voor door de hogere en steviger schoenen en de bindingen die beter zijn afgesteld. Maar wel ontstaan er nu meer knie- fractureh en zelfs dijbeen- en heup- breuken. Bij langlaufers komen evenwel weer veel enkelbreuken voor. Deze wintersporters onderschatten hun sport blijkbaar sterk. Een slechte conditie en vaak ook overmatig drankgebruik tijdens de après-ski, die dikwijls uitloopt tot na het mid dernachtelijk uur, zijn mede-oor zaak van de ski-ongevallen, aldus dr. Van Rozelaar, de enige arts die in vaste dienst is van de SOS^-cen- trale. Deze „ophaaldienst van va- kantiekneuzen' kan echter putten uit een groot aantal artsen die zich vrijwillig opgeeft voor het begelei den van patiënten. Desondanks is dit geen ideale situatie. VASTE ARTSEN Daarom zijn met de Vrije Universi teit in Amsterdam onderhandelin gen op gang gebracht om vaste art- Ondanks de vroegtijdig afgebroken vakantie, kon er bij de meesten toch nog wel een lachje af. sen te krijgen, die zich kunnen vrij maken voor het ophalen van de in het buitenland ziek geworden Ne derlanders. Het gaat hierbij vooral om specialisten van allerlei aard. Ie mand met een gebroken arm vergt een andere begeleiding dan een va kantieganger, die een hartinfarct heefdt gekregen. Hartaanvallen blijken ook tijdens de wintersport vergallers van het va kantiegenoegen te zijn. „Veel men sen, die thuis vaak zelfs voor het boodschappen doen de auto pakken, trekken in de bergen onmiddellijk de wandelschoenen aan en zetten er flink de pas in. Ze vergen te veel van zichzelf met alle fatale gevol gen vandien", aldus dr. Van Roo- zendaal. Hoewel het wintersportseizoen maar pas is begonnen zijn bij de SOS-centrale al zeventig meldingen binnengekomen van ernstige ver wondingen. Sommige pechvogels zijn al eerder met een KLM-lijn- vlucht of met een ambulance terug naar huis gebracht, maar inmiddels is het aantal gewonden dat gelijktij dig naar huis kon worden vervoerd zo groot, dat het eerste gips-toestel van Martinair moest worden inge zet. Vorig jaar moest de centrale vijf van dergelijke vluchten uitvoeren. Hoeveel het er dit seizoen zullen zijn, hangt af van „hoeveel de men sen drinken, hoe goed ze zich heb ben voorbereid en hoe de conditie van de sneeuw is". Buurtbewoners: We hebben de gemeente gewaarschuwdniet onverwacht (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM (ANP) „We hebben de gemeente en de politie meerdere ma len gewaarschuwd. De situatie in dat huis vroeg om een ongeluk en daarop hebben we nadrukkelijk gewezen". Aldus de bittere reactie van tal van bewo ners van de Oleanderstraat, waar een hel se vuurzee gistermorgen een meer dan 50 jaar oud pand in de as legde. Elf van de in totaal 16 personen die in het pand verble ven, kwamen om het leven. Tien van de slachtoffers behoorden tot de uit Surina me afkomstige familie Oosterwolde, die de eerste en de tweede etage alsmede de zolder van het pand bewoonde. Het elfde slachtoffer is de 53-jarige heer W. Slabbe- koorn, de bewoner van de begane grond. Het drama heeft de buurtbewoners te meer geschokt omdat velen de familie persoonlijk kenden. Zeker de kinderen waren bekend. Omgekomert zijn, wat de Surinaamse familie betreft: de 51-jarige grootmoeder A.A. Oosterwolde, haar dochters N.W. Liefde-Oosterwolde (31) en L.Oosterwolde (23), vier kleinzoons van 14, 12, 8 en 6 jaar, twee kleindochters van 6 en 4 jaar en tenslotte een neefje van 8 jaar. Gered werden de hoofdbewoners van het het huis, het echtpaar A.R. Oos terwolde, hun 2-jarig dochtertje Natasja, een nichtje van 16 en een neef van 25. Het onderzoek naar de precieze oorzaak van de brand is nog gaande, maar volgens de brandweer staat vast dat het vuur op de begane grond is ontstaan. De hier won dende heer Slabbekoorn stond bekend als' een een zonderling die niet ten volle over zijn verstandelijke vermogens beschikte. Hij leefde zeer geisoleerd, verzamelde al lerhande ogenschijnlijk nutteloze zaken als kinderwagens en versleten koffers en vertelde aan wie het maar horen wilde dat hij op het punt stond te verhuizen. De ruiten van zijn woning had hij uit de sponningen geslagen. Andere bewoners van de straat vonden het onmverant- woord dat de heer Slabbekoorn zelfstan dig woonde en waarschuwden om die re den de gemeente en de politie. Echt onge rust begon men zich te maken toen onge veer een jaar geleden een brandje op de parterre ontstond, dat overigens binnen de kortste keren geblust was. „Toen al waren we bang, dat er eens een echte brand zou uitbreken", aldus winkelier P. van der Velden. „De huizen hier zijn nou eenmaal 50 jaar oud. Er is veel hout in verwerkt. Je hebt maar een klein vlam metje nodig om binnen de kortste keren een enorme vuurzee te doen onstaan. Maar van alle instanties die we gewaar schuwd hebben, kregen we nul op het re quest. De situatie rond de heer Slabbe koorn werd niet gevaarlijk geacht". Dankzij het snelle ingrijpen van de 25-jarige Dirk Boom, konden de vijf mensen die op de eerste etage verbleven, worden gered. Boom smeet eerste enkele stenen door de ramen en trapte vervolgens de toegangsdeur in. Zijn pogin gen om via het dak de zolder te bereiken, faalden doordat de dakpannen beijzeld waren. Eerste burgemeester Drs. J. P. A. Gruyters, de eerste burgemeester van Lelystad, oud-minister en lid van D'66, is gisteren op een bijzonder feestelijke wijze in zijn functie geïnstalleerd. Landdrost Lammers hing hem de nieuwe keten om, in het bijzijn van ver schillende regerings- en andere autoriteiten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De jaren tachtig kunnen economisch nog veel moeilijker worden dan de jaren zeventig. Het is namelijk een il lusie te menen dat de nationale economie nu voorgoed een draai in de goede richting heeft geno men. Het zal de grootste moeite kosten om de Nederlandse econo mie in de komende jaren binnen goede banen te brengen en te houden. Aldus professor dr. F. W. Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van Economi sche Zaken in het blad Econo- raisch-Statistische Berichten. In zijn gebruikelijke jaarlijkse be schouwing in het blad stelt pro fessor Rutten vast, dat de over heid en de sociale partners niet aan een bijstelling van de be- leidskoers kunnen ontkomen. „Wij moeten ons voorbereiden op het overwinnen van ernstiger ontwikkelingen dan zich sinds de Tweede Wereldoorlog hebben SECRETARIS-GENERAAL PROFESSOR DR. F. W. RUTTEN MEENT: voorgedaan. In de komende de cennia zal het behoud van het evenwicht op de betalingsbalans een doelstelling van de eerste orde zijn. Versterking van deze betalingsbalans is voor ons land in de komende jaren onmisbaar". De secretaris-generaal van het ministerie van Economische Za ken acht, om dit te kunnen berei ken, het volgende noodzakelijk: - verlaging van het relatief kos- tenpeil, - verbetering van de winstmarges in de internationale handel. Daarmee kan het marktaandeel op de binnen- en buitenlandse markt worden vergroot. Maar men moet de invoer niet willen afremmen door protectionistische maatregelen. Dat is volgens pro fessor Rutten geen aanvaardbare weg. Wel kan het noodzakelijk zijn om door middel van een be perkend monetair en budgetair beleid de invoer van goederen af te remmen en de invoer van ka pitaal te stimuleren. Voor de werkgelegenheid acht hij het echter van belang dat de vereiste aanpassing gevonden wordt door het versterken van de Neder landse concurrentiepositie op de internationale markt en door verlaging van ons kostenpeil. Dat acht professor Rutten beter dan het beperken van de bestedingen en van de invoer. DEN HAAG (ANP) Het plan voor een pensioenregeling voor alle werknemers, waaraan de staatssecretaris van sociale za ken samen met de Stichting van de Arbeid werkt, is waarschijnlijk onuitvoerbaar. Dit valt op te maken uit de nieuwjaarsrede die de hoofddirecteur van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds, mr. dr. N. H. Wiardi, gisteren heeft uitgesproken. Hij gelooft dat er eenvoudig geen geld is om het filan uit te voeren. De bewuste pensioenrege- ing gaat ervan uit dat iedere werknemer aan het eind van zijn loopbaan 70 procent van zijn laatstgenoten löon als pensioen krijgt, ongeacht het aantal keren dat hij van werkkring is ver anderd. De uitkering zou dan moeten worden uitbetaald door het pensioenfonds waarbij de werknemer tijdens zijn laatste baan was onder gebracht. Volgens de heer Wiarda moet men zich realiseren dat, om voor alle particuliere werknemers samen met de zelfstandigen een pensioen van zeventig procent te garanderen, vandaag al een besparingstekort aanwezig is van ruim 150 miljard gulden. Doorvoering van de plannen lijkt hem daarom nauwelijks vere nigbaar met het streven de collectieve belasting van onze nationale economie terug te dringen. Maar desondanks dient er naar zijn mening wel een nationale pensioenregeling te komen, die orde schept in de warwinkel van duizenden af zonderlijke regelingen. ISTERDAM De criminaliteit in hoofdstad is het afgelopen jaar in [enstelling tot de twee jaren daar or weer gestegen. Die stijging wordt oral veroorzaakt door misdrijven die maken hebben met het gebruik van iggs, zoals berovingen, zakenrollerij diefstal uit auto's. Hoofdcommissa- Sanders van de Amsterdamse poli zei dat vanmorgen in zijn laatste !uwj aars rede. Sanders wordt met in gang van 1 juli opgevolgd door de huidge commissaris van Enschede J.Valken. In zijn rede toonde Sanders zich zeer be zorgd over de toegenomen criminaliteit onder jongeren. Sinds 1974 is sprake van een verdubbeling van de jeugdcriminali teit. Ook vroeg hij speciale aandacht voor de zogenaamde kleine criminaliteit „waarvan het overweldigende aantal hij vele burgers een gevoel van onveiligheid en onvrede kweekt", aldus de hoofdcom missaris. Sanders haalde fel uit naar sommige niet met name genoemde parlementsleden en publiciteitsmedia, die volgens hem het vertrouwen in de politie proberen te on dermijnen door oneerlijk veel aandacht te besteden aan bijvoorbeeld klachten over agressief optreden door de politie. visberScht voorjportvlM.r, in het binnenwater LAHOcTtjrÓvFRTKKT Üg «FpTn.TeTJTLT, TT.— OF IM VERBINUMft miMnc KANSEN IN WATEREN BIJ T RAL E S (WA AM WATF «S T ftrï.U: »L E N VAN ELEKTAICITEITSCEN- SNOEK O SNOEKBAARS O BAARS AAL KARPER BLANKVOORN RUISVOORN BRASEM WINOE DEN HAAG (ANP) De Alge mene Energieraad, die de rege ring advies geeft voor haar ener giebeleid, vindt dat een hogere prijs voor het gebruik van ener gie boven een bepaalde hoeveel heid (een progressief tarief) een extra aansporing zou kunnen zijn om in huishoudens op energie te besparen. Een dergelijk tarief zou ook tot ge volg hebben dat een eventuele prijs stijging van de steeds schaarser wordende energie, in mindere mate zou worden afgewenteld op mensen die er zuinig mee omspringen. De raad zegt dit in een advies dat is uit gebracht naar aanleiding van de nota over energieverbruik die de regering enkele weken geleden aan de Tweede Kamer heeft toege stuurd. De Nederlandse afhankelijkheid van olie moet volgens de raad on verwijld worden teruggedrongen. De huidige opbrengsten uit aardgas moeten daarbij een essentiële rol spelen. Meer dan tot nu toe moet dit geld besteed worden aan het ver sterken en ombuigen van de stuc- tuur van onze energievoorziening en ons energieverbruik. De raad denkt daarbij aan meer subidies voor projecten die leiden tot ener giebesparing. De Energieraad vindt ook dat de overheid te zuinig is als zij met een bedrag tot zeshonderd miljoen gul den per jaar wil bijdragen aan de investeringen voor energiebespa ring. Er kan wel meer geld beschik baar worden gesteld als men in aan merking neemt dat de aardgasbaten van de overheid gaan oplopen tot ongeveer 14 miljard gulden per jaar. DE BILT - Het heeft de afge lopen nacht in ons land op veel plaatsen gevroren. Het varieerde daarbij van om het vriespunt vlak aan zee tot 10 a 11 graden in het noorden en oosten van het land. Daarbij vormde zich op tal van plaat sen dichte mist zodat er rijp- vorming optrad. Intussen is boven Ierland en Engeland een oceaanfront aangekomen. Het brengt in Ierland en Schotland regen, maar in En geland viel de neerslag meer in de vorm van regen en natte sneeuw terwijl er op veel plaatsen ijzel is gevormd. Dit oceaanfront trekt de komende 24 uur in de richting van ons land en kan morgen neerslag brengen in de vorm van sneeuw en regen en mogelijk iizel. De temperaturen zuilen daarbij geleidelijk iets stijgen. Ook in de rest van Europa heeft het de afgelopen nacnt gevroren zelfs in Rome en op Corsica. Vooruitzichten voor zaterdag: Eerst lichte tot matige vorst. Later kans op neerslag en minder koud. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp. omstreeks -3 gra den Max. temp. omstreeks 1 graad Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal 40 procent Elndhovan luchih. R'dor Innsbrück Klagan furt Kopennagan Malaga MaUorca Münchan zonen Caaabiana

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9