Kaboel lij kt op Russische stad deTijd Steun vakbeweging voor stakers Britse staalindustrie Patriottisch Front: geen extra tijd voor verzameling troepen IlSi&LRS Samenzwering tegen Waldheim verijdeld Aartsbisschop beroofd en gewond NEDERLANDERS M AKEN HET GOED BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 JANUARI 1980 PAGINA 8 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het sociale conflict in de Britse genationaliseerde staalbedrijven is algemeen. Meer dan 100.000 arbeiders heb ben het werk gestaakt om een opslag te ei sen van 17 tot 20 procent. De algemene di rectie van de staalnijverheid zegt, dat ze niet hoger kan gaan dan 6 procent, gekop peld aan een forse stijging van de produc tiviteit Het ziet er dan ook naar uit dat de staker- sposten van de staalarbeiders lang in de kou zullen moeten staan. En dit ondanks het feit dat heel de Britse vakbeweging haar steun toegezegd heeft. Door de Britse spoorwegen zal geen staal vervoerd worden afkomstig van Britse privé-staalbedrijven, die ongeveer 20 procent van de nationale productie voor hun rekening nemen. Groot-Brittannië importeert ongeveer een kwart van het staal dat zijn industrie nodig heeft. Verwacht wordt, dat Nederland en West-Duitsland in de komende dagen grote vrachten staal naar het Verenigd Koninkrijk zullen sturen. Om die import te kunnen dwarsbomen, werd door de Britse vakbeweging een beroep ge daan op de Internationale Federatie van Transportarbeiders, die nu van plan is een to tale boycot van staalexport naar Groot-Brit- tannië te organiseren. In vakbondskringen wordt gehoopt, dat de bazen van de Britse ge nationaliseerde staalbedrijven sneller door de knieën zullen gaan wanneer de fabrieken van hun klanten stilvallen. Het ziet er even wel niet naar uit, dat dit gauw zal gebeuren. Stakende Britse metaalarbeiders warmen zich, bij de poorten van een metaalbedrijf in Yorkshire, aan een vuurtje. Meer dan 100.000 Britse staalarbeiders hebben het werk gisteren neergelegd. Kardinaal Vicente Scherer, aartsbis schop van Porte Alegre (Brazilië). RIO DE JANEIRO De aartsbisschop van de Zuidbrazili- aanse stad Porto Alegre is op oudejaarsavond met een mes gestoken, ontkleed en achtergelaten op een eenzame weg omdat zijn overvallers ontevreden waren met de buit. Kardinaal Vicente Scherer was door twee mannen buiten de stad gebracht die zijn auto hadden aangehouden. Hij gaf zijn horloge en 1480 cruzeiros (75 gulden) maar de overvallers staken hem enige malen met een mes alvorens hem te dwingen zich uit te kleden op een verlaten weg. De politie heeft de aartsbisschop overgebracht naar een ziekenhuis waar hij wordt behandeld voor lichte steekwonden. De daders zijn ontkomen. Directeur EL AL in Istanbul doodgeschoten ISTANBUL Onbekenden hebben gisteravond de directeur van het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al in Istanbul doodgeschoten. Volgens de politie werd de directeur, Abraham Elazar, neerge schoten toen hij zijn auto bij zijn woning wilde parkeren. De aanslag is opgeëist door een terroristische organisatie, die zichzelf de „Marxistische-Leninistische Gewapende Propagan- da-eenheid" noemt. Een Iraans jongetje wordt, tijdens een bijeenkomst van slachtoffers van de Savak (de geheime politie uit de tijd van de sjah), door zijn vader opgetild. Het jongetje mist beide armen. Deze zouden door de Savak zijn af gehakt om het kind tot spreken te dwingen. VOLGENS IRAANSE MINISTER GHOTBZADEH: TEHERAN - De Iraanse minister van buitenland se zaken Ghotbzadeh heeft gistermiddag verklaard, dat een samenzwering tegen het leven van secreta ris-generaal van de Verenigde Naties Kurt Wald heim is ontdekt en verijdeld. Een woordvoerder van Waldheim wilde het bericht niet tegenspreken of bevestigen. Hij verklaarde echter wel, dat hei voorgenomen bezoek van de secretaris-generaal aan slachtoffers van het bewind van de sjah, op verzoek van de minister Ghotbzadeh, om „veiligheidsrede-, nen" was afgelast. De rest van het bezoek van Waldheim aan Iran zal in het ge heim worden afgehandeld. Terwijl de VN-secretaris-generaal gistermorgen gedurende drie uur met minister Ghotbzadeh sprak, werd door 1.500 studenten gedemonstreerd tegen de Ver enigde Staten én Waldheim, die op spandoeken voor spion werd uitgemaakt. Aan het eind van het onderhoud verklaarde minis ter Ghotbzadeh dat het bezoek van Waldheim niet zal leiden tot de vrijlating van de gijzelaars in de ambassade. De Iraanse juristenvereniging, die een belangrijke rol heeft ge speeld bij de val van de sjah maar nadien herhaaldelijk door de radicale geestelijkheid is aangevallen, heeft een lijst met aan klachten tegen de sjah opgesteld en aan Waldheim gestuurd. De juristen schrijven dat internationale overeenkomsten de uitleve ring van de sjah rechtvaardigen. Zij beschuldigen de verdreven monarch van misdaden tegen de mensheid, waarbij zij zich base ren op rapporten van Amnesty International, de VN en het In ternationaal Press Institute. Iran heeft gisteren, uit voorzorg tegen een mogelijke economi sche boycot, een deel van haar tegoeden bij banken in Europa overgeboekt naar banken in andere landen. Om welke bedragen het gaat is niet bekend, maar het totaal van de Iraanse tegoeden in Europa bedraagt ongeveer 26 miljard gulden. In Beiroet verklaarde de Iraniër Montazeri, dat hij duizenden Iraanse vrijwilligers naar Libanon zal sturen om de PLO te hel pen in de strijd tegen Israël. Inmiddels krijgen 300 Iraniërs een opleiding in een guerrillakamp bij de Syrische hoofdstad Da mascus. Of zij ooit in Libanon aan zullen komen is nog de vraag. De Libanese regering heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat de Iraniërs niet welkom zijn in Zuid-Libanon. Dodental brand Canada tot 44 gestegen MONTREAL Het aantal doden als gevolg van de brand in het clubgebouw „Opemiska" in Chapais in de Canadese staat Quebec is gisteravond gestegen tot 44. In de loop van de dag bezweken twee ernstig gewonden aan hun' verwondingen. Tijdens een oudejaarsviering kwamen 42 perso nen om het leven en raakten ongeveer 50 mensen gewond, na dat brand uitgebroken was als gevolg van slordigheid van een van de feestgangers die met zijn aansteker een kerstboom aan stak. Vice-voorzitter van Sinn Fein gearresteerd BELFAST Gerry Adams, de vice-voozitter van de Sinn Fein, de politieke vleugel van het Ierse republikeinse leger, is gistera vond door de Noordierse politie gearresteerd. Volgens een woordvoerder van de Noordierse politie werden Adams een andere man, wiens identiteit niet is bekendgemaakt, aangetroffen in een huis waarvan men dacht dat het leeg was. De twee mannen zijn overgebracht naar Andersonstown waar zij worden ondervraagd. SCHIPHOL/KABOEL De Ne derlanders in de Afghaanse hoofdstad Kaboel maken het naar omstandigheden goed. Dit heeft een uit Leiden afkomstig echt paar, dat overigens zijn naam niet bekend wil maken, gisteravond op Schiphol verklaard na aan komst uit Kaboel. Volgens bun informatie wonen in de Afghaan se hoofdstad vijftien Nederlan ders, die zij, op twee priesters na, goed kennen. De twee uit Leiden afkomstige Nederlanders zijn de eerste landgenoten die Kaboel se dert de omwenteling hebben ver laten. De man is bioloog, verbon den aan een internationale orga nisatie. Volgens hen is Kaboel haast „ingenomen" door Russische troepen. „Overal zie je Ru- sissche soldaten patrouilleren, terwijl in de hele stad Russische legervoertuigen rij den. Bij het vliegveld hebben we zware Russische tanks en ongeveer vijftig lichte re tankvoertuigen zien staan", aldus hun relaas. Direct bij het vliegveld hebben ze ook een groot tentenkamp waargenomen, dat onderdak aan duizenden Russische soldaten zou bieden. Hoewel de situatie in Kaboel al dreigend was, kwam de val van president Amin van Afghanistan en de Russische inter ventie volgens het echtpaar toch vrij on verwacht. „Op kerstavond begon de inva sie van Russische materieel en troepen. De hele nacht en de eerste kerstdag vloegn grote transportvliegtuigen over de stad. Tweede kerstdag 's avonds begon het schieten. Vanuit ons huis konden we zware rookwolken zien. De volgende dag toen de rust weergekeerd leek, vlogen on afgebroken Russische Migs over de stad". De schade in de stad is volgens hun waar neming echter niet zo groot. Alleen het presidentieel paleis en het hoofdpostkan toor waren vernield. Telex- en telefoon verkeer was na de Russische invasie niet meer mogelijk. Het echtpaar had de indruk dat het over grote deel van de bevolking anti-Russisch gezind is. Sinds enkele maanden zijn op markten verscheidene Russen vermoord. „De Afghanen kunnen echter nauwelijks een Rus van een Westeuropeaan onder scheiden, waardoor je grote risico's loopt". Met name de publicatie van een lijst met twaalfduizend mensen die de vorige presi dent Amin heeft laten executeren, heeft de Russische stemming sterk aangewak kerd. Vanuit de Indiase hoofdstad wordt ge meld dat een Russische divisie keurtroe pen een algeheel offensief is begonnen om de verzetshaarden van de Afghaanse re bellen ten zuiden van Kaboel uit de weg te ruimen. De rebellen opereren vooral in berggebieden rond de stad Paktia. In Ka boel zijn alle strategische punten door Russen ingenomen. Afghaanse legereen heden zijn kennelijk ontwapend. In het zuidwesten, bij de Iraanse grens, is de stad Herat door de rebellen op de Russen heroverd. Volgens Afghanen die naar Pa kistan zijn uitgeweken, zijn ongeveer drieduizend doden onder de Afghanen ge vallen in de eerste twee dagen van de strijd met de Russen. Men had 80 vracht wagens met lijken van Afghaanse militai ren geteld. Leger El Salvador verwerpt ultimatum SAN SALVADOR De strijdkrachten in EI Salvador heb ben gisteren het ultimatum verworpen als „onaanvaard baar" dat de regering van het land 31 december (dus maan dag en niet zondag red.) had gesteld. Het kabinet eist dat de strijdkrachten zich uitspreken ten gunste van de democrati sering die na de staatsgreep in oktober was toegezegd. Het ultimatum dat door bijna het voltallige kabinet was gesteld, werd ook gesteund door twee van de drie burgerleden van de iunta die het land sinds de staatsgreep regeert. Naast de drie burgers hebben twee militairen zitting in de junta. Eerder woensdag had een gematigd linkse partij in het land, de Nationale Democratische Unie, al haar ministers uit de regering teruggetrokken uit protest tegen „de invloed van het leger op de politieke besluitvorming". Schandaal rond Israëlische minister JERUZALEM - De Israëlische minister van landbouw, Ariel Sharon, is betrokken bij een financieel schandaal dat giste ren veel publiciteit heeft ge kregen in de pers van het Het schandaal vormt een nieuw probleem voor de rege ring-Begin die te kampen heeft met politieke en econo mische moeilijkheden. De zaak kwam dinsdag aan het licht in de commissie voor financiën van het parlement Sharon wordt ervan beschul digd tegen advies van het mi nisterie van financiën in op staatskosten een omheining te hebben gebouwd rondom een aanzienlijke landbouwneder zetting die hij bezit in de Ne- gevwoestijn. Turks leger waarschuwt regering ANKARA De militaire lei ders in Turkije hebben de re gering gewaarschuwd, dat het snel uit moet zijn met de on rust in het land. JDe waarschu wing was in dermate harde taal vervat, dat deze ongeveer gelijk staat met het dreigen met een staatsgreep. De waarschuwing aan de Turkse regering van Demirel werd gistermiddag voor de ra dio voorgelezen. De militaire leiders vragen de politieke partijen om „gezamenlijk alle maatregelen te treffen tegen activiteiten, die aansturen op ondermijning van de staat". SALISBURY/LUSAKA (Rtr- UPD De Britse gouverneur van Rhode- sië, lord Soames, heeft woensdag een verzoek van de leiders van het Patri ottisch Front afgewezen om meer tijd voor het bijeenbrengen van hun guerrillastrijders op de vastgestelde verzamelpunten. Over twee dagen loopt de tijd van een week af die hiervoor was overeengekomen in het vredesakkoord van Londen. Een woordvoerder van de gouverneur zei dat „de periode van zeven dagen en de bepaling over de verzamelpunten centrale elementen zijn van een plech tige en bindende overeenkomst. Deze kunnen nu niet worden gewijzigd". Hij sprak in antwoord op uitlatingen van leiders van het Patriottisch Front dat de ene week veel te kort is om al hun manschappen in het oerwoud op de hoogte te brengen van de wapenstil stand. Volgens het vredesleger van het Gemenebest, dat toezicht houdt op de naleving van het akkoord van Londen,- hebben zich tot dusver 4.100 van de ge schatte 16.000 guerrillastrijdens gemeld sedert het bestand van kracht werd. Tijdens een persconferentie in Lusaka had frontleider Joshua Nkomo, hoofd van de ZAPU, er bij de Britse autoritei ten op aangedrongen zijn manschappen meer tijd te gunnen. Hij riep zijn troe pen in Rhodesië op zich te melden. Nkomo zei dat de hele operatie twee maal zo lang of nog langer zou kunnen duren dan was voorzien tijdens de vre desconferentie in Londen. Hij voegde eraan toe dat wegens het gebrek aan radio's en kaarten de guerrillastrijdens meer tijd nodig hebben zich te melden. Ook de andere leider van het patriot tisch front, Robert Mügabe liet zich in gelijke zin uit. Volgens de Britse woordvoerder Nicholas Fenn kan de tijdslimiet alleen uitgesteld worden als alle ondertekenaars van het akkoord van Londen het daarmee eens zijn. In politieke kringen wordt betwijfeld of oud-premier Abel Muzorewa ermee zou instemmen. De twee leiders van het Patriottisch Front zullen dit weekeinde terugkeren in Rhodesië. In De Tijd roept de parlemen taire journalistiek Lubbers uit tot politicus van het jaar. „Hij overbrugt tegenstellingen met een brug, die niet bestaat, maar waar iedereen overheen loopt". Premier Van Agt is tweede. „Omdat hij ver buiten de grenzen van de om zijn per soon getekende karikatuur is getreden. Heeft zich goed her steld na een periode van mat heid en bewezen een goed teamleider te zijn en, in tijden van spanning, een uitstekend crisisbeheersefr". In het politie ke hoofdartikel komt men het duo weer tegen en wel zo: „Onder leiding van Lubbers zijn in de kernwapenkwestie tekentjes van hoop gegeven over de politieke mogelijkhe den van het CDA. Maar als die door Van Agt zo de kop wor den ingedrukt, kan het niet anders of het CDA gaat er als1 geheel onderdoor". Elders de vraag waar Rome toch zo bang voor is. „Een Kerk die aan de uiterst gewichtige vragen van de politieke en bevrijdingsthe ologie niet toekomt, omdat zij, teneinde een verloren gezag te herwinnen, eerst nog een ap peltje met Küng wenst te schillen, maakt een nogal be klagenswaardige indruk". De rest van het blad is gewijd aan literatuur. Het omslagartikel van Elsevier gaat over onze economie. Prof. Zijlstra wenst (en verwacht ook), dat de gulden sterk zal blijven, dat de rentestand om laag gaat en dat de inflatie niet zal toenemen. Over de door hem verlangde stabiliteit van de internationale monetaire verhoudingen is hij somber der. Ook een gesprek met de scheidende directeur dr. Mein- sma van het Kankerfonds. „Wat ik bijvoorbeeld nu erg belangrijk vind, is een onder zoek naar de geneeskansen van kankerpatiënten, geogra fisch gezien bijvoorbeeld. Ik bedoel daarmee: heeft een kankerpatiënt in andere ste den van ons land evenveel ge nezingskansen als bijvoorbeeld een Amsterdammer? Ik wil onderzoeken of dat zo is". Voorts wordt gesproken met de uit elkaar gevallen pop groep The Cats uit Volendam. „Ik dacht: zijn we zo afgeta keld? Ja, dat waren we. En dan moet je stoppen. Nee, ru zie is er niet. Vriendschap? Kom je mekaar tegen, dan drink je samen een pilsje. Maar we zien elkaar nauwe lijks meer". De nieuwe gevol machtigd minister van de An tillen, Casseres, zegt in een in terview: „Ik vind de houding van de Nederlandse bevolking tegenover de hier wonende Antillianen bijzonder stuitend en soms weerzinwekkend". Elders tenslotte merkt bis schop Bluyssen op: „Als U be doelt te vragen of mgr. Gijsen de eigenlijke zondebok van onze crisis is, zeg ik: nee, zo zie ik het niet. In al wat hij be pleit en verdedigt, zie ik hem als iemand die optreedt binnen een bestaande problematiek. Een problematiek die dus niet zou worden opgelost, als de paus bij wijze van spreken de Roermondse bisschop zou overplaatsen naar de Duitse kerkprovincie". De Haagse Post praat met ka merlid Van Houwelingen. „Ik heb geen behoefte om de eeu wige loyalist of dissident bin- 'nen de CDA-fractie te blijven. Ik ben een volwaardig kamer lid en wil met al miin politieke opvattingen voluit binnen dat CDA kunnen blijven functio neren. Als in de komende maanden blijkt, dat sommige mensen dat niet mogen, dan moeten we er maar uitstappen. Ik vind het politiek onaan vaardbaar dat het CDA in een soort rechts bondgenootschap zou belanden. Werknemers, iongeren, mensen die in de kerken actief zijn, die mogen we, die kunnen we niet kwij traken. En dat dreigt nu". Een interview ook met de Rhodesi- sche guerrillaleider Nkomo. „Er zijn mensen die geloven, dat, als de Sovjet-Unie je steunt, ze je ook gaan vertellen wat je moet doen en laten. Laat ik jullie dit vertellen: kijk naar wat er in Egypte en So malië is gebeurd. De Russen hebben zichzelf uit die landen teruggetrokken, totaal. Dat kan je niet van alle .westerse landen zeggen. Als die ergens weggaan, laten ze altijd wel wat eieren in de mand achter, die voor problemen kunnen zorgen". Vrij Nederland praat met Max van der Stoel, die ten striide trekt tegen zijn eigen PvdA. „De partij zal zich er reken schap van moeten geven, dat de denkbeelden van haar kie zers vaak minder vergaand zijn dan in kringen van leden van de partij. Ik vraag me af of een uitspraak dat Neder land uit de NAVO moet, de kansen op een tweede kabinet- Den Uyl zou versterken. In te gendeel, zo'n uitspraak zou zeer wel een tweede kabinet- Den Uyl kunnen blokkeren". Voorts een profiel van de „doorbraakpriester" uit de vijftiger jaren, Simon Jelsma. „Een kerk die in de loop der eeuwen zo fout is geweest, ■waarvan de structuur zo fout is, daarvan kun je ie alleen maar distantiëren. De paus heeft al ongelijk nog voordat hij begint te praten. Het evan gelie? Over oorlog en vrede en over een eerlijke verdeling van de welvaart kan ik ook uit andere bronnen veel destille ren. Zoals het marxisme en het socialisme". Het thema van de kleurenbijlage is justi tie en verkrachting. Hervormd Nederland tekent bij „De nacht van Van Agt" aan: „De eerste aanzetten tot verloedering zijn te zien ge weest. Zoals het er nu voor staat, lijkt er nog maar één kans over iets van het ideaal te behouden. De historische verantwoordelijkheid daar voor ligt bij de ARP. Die kan besluiten nu tot het CDA toe te treden". Voorts een inter view met secretaris Van der Veen van de Nederlandse zen dingsraad. „Ik vind dat de christenen in Nederland in de minderheid zijn. Het is duide lijk, dat de dynamiek van onze samenleving niet wordt be paald door het christelijke maatschappelijke denken en hopen. We zijn geen christelij ke natie, maar een deel van een laat-kapitalistisch sy steem". Een ander artikel con stateert, dat een falende kerk leiding in Rome tegenover „kerkvader" Hans Küng zijn gezag heeft misbruikt. Een in terview tenslotte met Leo Mesman van het secretariaat Levensbeschouwing en Vak beweging van de FNV. „Er zijn mensen, die met een zeke re scepsisch naar dit werk kij ken. Nog steeds lopen er heel wat mensen rond, die trauma tische ervaringen hebben met hun Kerk. We moeten er mee rekenen, dat mensen het mis schien makkelijker vinden over levensvragen te praten in het verband van de vakbewe ging dan in kerkelijk ver-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8