Vervanging twee woningen door drie in Stomp wijk hoogst twijfelachtig Zoeterwoude: optimisme voor het nieuwe jaar Rompslomp van formaliteiten maakt het moeilijk om iets te bereiken" Inbraken in Alphen Politie hond nam wraak Gemeentelijke bokaal voor Maaike Persoons Woningbestand neemti komende 10 jaar met 6.000 woningen toe KORTWEG REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 JANUARI 1980 PAGINA LEIDSCHENDAM - De heren A. en C. Overdevest maken weinig kans him twee woningen aan de Stompwijkseweg te verbouwen in drie nu de grootst mogelij ke meerderheid van burgemeester en wethouders geadviseerd heeft de raad ook voor de toekomst geen toezeggingen te doen. Het college vindt dat wijziging van de bestemmingsplan-bepalingen in dit stadium zal leiden tot een precedent werking waarvan de gevolgen nauwe lijks zijn te overzien. Het perceel waarop de twee woningen zijn gebouwd is door het gemeentebestuur in het bestemmingsplan „Landelijk gebied" bewust voor twee eengezinswoningen aangewezen omdat een van de doelstellingen van het plan het tegengaan van een verdere burger- bebouwing in het landelijk deel van de ge meente is. Het plan om drie woningen te bouwen is afgewezen waarna de heren Overdevest een bezwaarschrift indienden. In een toelichting voor de commissie voor o- penbare werken en ruimtelijke ordening heeft de heer C. Overdevest aangevoerd dat het bebouwingsvlak voor de drie nieuwe woningen kleiner zou worden dan dat van de bestaande woningen. Verder zouden de twee woningen zodanige gebreken hebben dat zij binnen vijf jaar onbewoonbaar wor den. De herbouw is ook financieel slechts haalbaar als drie woningen worden ge bouwd. Zij zouden in de huursector worden gebouwd en, aldus de heer Overdevest, het ingediende bouwplan is al door het wel standscollege goedgekeurd. Formeel is het mogelijk voor het stukje grond een voorbereid ingsbesluit te nemen waardoor een bouwvergunning kan worden afgegeven als gedeputeerde staten een ver klaring van geen bezwaar hebben gegeven. Het bestemmingsplan is echter pas kort ge leden tot stand gekomen waarbij veelvuldig gebruik is gemaakt van de mogelijkheid tot inspraak. De indieners van het bezwaar schrift hebben daarvan echter geen gebruik gemaakt, aldus het college. Drie van de vier wethouders wijzen het wekken van ver wachtingen af omdat in de nabije toekomst ongetwijfeld nog meer bouwaanvragen zul len worden ingediend waartegen misschien geen bedenkingen bestaan maar die niet in overeenstemming zijn met de voorschriften van het bestemmingsplan. Voor al die aan vragen zou dan telkens weer een voorberei- dingsbesluit moeten worden genomen, een gang van zaken die niet juist wordt geacht, nog afgezien van de vraag of gedeputeerde staten hieraan medewerking zullen verle nen. In de commissie werd in november be treurd dat geen voorbereidingsbesluit in het vooruitzicht werd gesteld. Mevrouw K. P. Bregman-Lugtigheid (CDA) zei dat de meerderheid van haar fractie een dergelijke oplossing voorstond. Ook de woordvoerders van PvdA en Gemeentebelangen meenden dat een bestemmingswijziging moest worden beloofd. Alleen de VVD meende dat men de indieners van het bezwaarschrift niet „blij moest maken met een dooie mus". Als de verhoudingen a.s. maandag in de gemeente raad dezelfde zouden zijn maken de heren Overdevest nog een kans te mogen bouwen al zal de eindbeslissing dan nog bij gedepu teerde staten liggen. BURGEMEESTER BONNIKE IN NIEUWJAARSREDE: NOORDWIJK „De komst van een nieuwjaar noopt tot nadenken over gisteren en vooruitdenken op mor gen", merkte burgemeester mr. Bon- nike gistermiddag op in zijn toe spraak ter opening van de traditio nele nieuwjaarsreceptie voor het ge- meentepersoneel in het dorpshuis „De Kuip". „Wij leven in een maat schappij, die steeds sneller vooruit wil in het welzijn en daarmede het gevaar loopt zichzelf te overhollen." Ondanks die wil om iets te bereiken, maken we het ons moeilijk door het scheppen van een rompslomp aan formaliteiten", aldus de Noordwijk- se burgemeester. In dit verband sig naleerde hij een wel eens overdreven bescherming van de enkeling ten op zichte van het belang van de ge meenschap. Daardoor wordt het wel eens moeilijk om resultaten te berei ken, vooral daar waar het hard no dig is, zoals op het gebied van ruim telijke ordening en de volkshuisves ting. Noordwijk telt momenteel 785 woning zoekenden, onder wie £09 alleenstaan den. Aan hun toekomst wordt gewerkt, mr. Bonnike attendeerde op de plan nen voor het Vinkenveld, 't Stille Zuie, de Grashoek en het Middengebied- Noord maar 't gaat te langzaam. Een gevolg daarvan is steeds meer kritiek, zich toespitsend op het toewijzingsbe leid en zich manifesterend met span doeken, ook in de raadzaal. „Het spuien van massa's kritiek zonder enige posi tieve bijdrage tot een oplossing van de problemen, is niet meer dan kretologie, betoogde de burgemeester. Bij het ver lenen van de vergunning tot het hou den van een demonstratie voor het raadhuis, had hij de initiatiefnemers verzocht nu eens te komen praten. „Hierop zijn de demonstranten niet in gegaan." Mr. Bonnike liet vervolgens de (voorlo pige) cijfers van het verloop van de be volking de revue passeren. Volgens de laatste gegevens telt Noordwijk thans 23.333 inwoners, een toename van de bevolking met 391 mannen en vrou wen. „Het hoogste sinds 1971, maar daarbij zijn wel de 120 Vietnamezen ge teld", deelde mr. Bonnike mee. Hij maakte verder melding van het klein ste vestigingsoverschot (1131) sinds 1962. Het aantal geboorten (282) loopt na het dieptepunt van 1974 weer wat op, terwijl het aantal^ gevallen van overlijden (179) ongeveer gelijk is ge bleven. De vestigingen (1419) richtten zich hoofdzakelijk op Noordwijk aan Zee (Dura, Huis ter Duin en Duinpark- hoog). Het aantal huwelijken vertoont een dalende lijn (148) tegen 241 in 1974) en het aantal echtscheidingen bleef met 32 constant. Uit de opsomming van de burgemeester bleek verder dat in de Grashoek 110 woningen in de sociale sector gereed gekomen waren. In deze nieuwe woon wijk was geen enkel geval van import. Burgemeester mr. Bonnike liet vervol gens een groot aantal werken de revue passeren, waarmee het gemeentebe stuur en het ambtelijk apparaat zich in het afgelopen jaar hadden bezig gehou den. Hartverwarmend noemde hij de aktie voor Boven-Volta, dat door de spontane medewerking van de burgerij een suc ces was geworden. Het personeelsbestand van de gemeente bestaat uit 335 mannen en vrouwen, waaronder 44 part-timers. Dank bracht de burgemeester aan de vrijwilligers van de Brandweer en het Korps Reser- vepolitie. „Wij vertrouwen op uw aller inspan ning en volharding bij grote en kleine tegenslagen. Optimisme is daarbij on misbaar", aldus mr. Bonnike. „Met op timisme kan je zelfs verwachten dat perebomen van de Himalaya aan de Noordwijkse boulevard nog vruchten zullen dragen", zei de burgervader gek scherend naar een eerder initiatief van de plantsoenendienst. „Mógen wij met opgewektheid en vreugde in de arbeid onder Gods zege de tachtiger jaren be treden", zo besloot burgemeester mr. Bonnike zijn nieuwjaarsrede. Daarna bestond er gelegenheid om bur gemeester en mevrouw Bonnike de wethouders en de gemeentesecretaris geluk te wensen voor 1980. Demonstratie voor de'Drie van Noordwijk Noordwijkse jongeren hebber gistermiddag voor het raadhui geprotesteerd tegen het woningbouwbeleid in deze gemeente. De demonstratie vond plaats tijdens de nieuwjaarsreceptie van het college van b en w. De actievoerende jongeren warer niet alleen op de been gekomen om het huisvestingsbeleid van Noordwijk aan de kaak te stellen, maar ook om hun solidariteit te betuigen met dt 'Drie van Noordwijk'. Dit zijn leden van de plaatselijke Kraakbond die vandaag voor de Haagse strafrechter moeta verschijnen in verband met een demonstratieve kraakactl aan het begin van het vorige jaar. „Niet vervolgen maar bouwen", gaven de demonstranten het gemeentebestuur gisteren in overweging. ALPHEN AAN DEN RIJN Uit de winkel van de fa. Wer- neke aan de Julianastraat te Alphen aan den Rijn is een onbekend aantal perzen gesto len. De daders zijn binnenge komen door een ruit uit de achterdeur te nemen. De inbraak moet zijn gepleegd tussen 29 december en giste ren. In diezelfde tijd kreeg ook de boetiek Pomp-Pom in het winkelcentrum De Aarhof be zoek van inbrekers. Er werd voor een bedrag van bijna 1.000,- ontvreemd en een bandrecorder. Hier werd de deur opengewrikt. Vrachtwagen met sigaretten gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Een DAF-vrachtwagen gela den met 728 dozen sigaretten van het merk Camel, ter waarde van 350.000,- is gis termorgen omstreeks 6 uur ge stolen van het terrein van het transportbedrijf Rutges te Al phen aan den Rijn. De wagen, een camel(!)-kleuri- ge met het kenteken 52 DB 57, stond geparkeerd met de sleu tel in het contact en de portie ren open. Gisteravond was er noch van de dader(s) noch van de auto een spoor gevonden. NOORDWIJK Het treite ren van een politiehond is een jonge Noordwijker slecht be komen. Juno hield samen met z'n baas een oogje in het zeil, toen een groepje jongelui in de late avonduren op de Hoofdstraat op de baldadige toer ging. Er werd met vuurwerk ge gooid en brandjes gesticht, ter wijl een van de relschoppers de politiehond als doelwit koos. Hij smeet naar Juno met rotjes en dergelijk knaltuig, waardoor de vacht van het dier schroeide. Ook bekogelde hij de aangelijnde hond met flessen. De bouvier gromde dreigend en de begeleider waarschuwde nog de hond niet te tarten. De knaap ging niettemin door tot Juno op een gegeven moment de kans zag wraak te nemen.- Feilloos zocht hij uit de tientallen jon geren z n belager op en liet hem een paar maal stevig de tanden voelen. Tot „leringh" van zijn kwelgeest en tot „ver- maeck" van diens kornuiten, die het overigens toch beter vonden de aftocht te blazen. TER AAR De 16-jarige Maaike Persoons uit Ter Aar is gisteravond tijdens de Nieuwjaarsreceptie in het gemeente huis in het zonnetje gezet. Volgens het gemeentebestuur was het deze scholiere die in het afgelopen jaar Ter Aar uit stekend heeft gediend door een aantal sportieve prestaties. In 1979 werd Maaike Nederlands jeugdkampioene op de 1500 m. Ze verbeterde het toen bestaande jeugdrecord door de afstand af te leggen in 4.37,3 seconden. Dat was op 3 februari. In juni kreeg ze voor haar hardloopprestaties de Coupe der Nationale Neder landen, terwijl Maaike in september haar eigen record verbeter de door de 1500 meter af te leggen in 4.23,3 minuten. Deze sportieve prestaties werden dan gisteravond door de ge meente Ter Aar gehonoreerd met o.a. een wisselbokaal, een oor konde en de notities van haar prestaties in een speciaal register, wat Ter Aar hiervoor heeft aangelegd. Dat register wordt nu voor de eerste maal gebruikt; ieder jaar zal die Ter Aarder of Ter Aarster die het jaar daarvoor extra veel voor de gemeen te heeft betekend worden bijgeschreven in het register. Maaike Persoons te midden van burgemeester Verhoef (rechts) en een' vertegen woordiger van de gedegradeerde voetbalploeg, die de poedelprijs kreeg. BURGEMEESTER KRET IN NIEUWJAARSREDE: SASSENHEIM Burgemeester A. Kret verwacht dat I woningbestand van Sassenheim in de jaren tachtig met 6 woningen zal toenemen. Dit stelde de burgemeester gist* vond tijdens een drukbezochte nieuwjaarsreceptie in Raadhuis. In 1990 zal de gemeente omstreeks 14.000 inu ners tellen. De werkgelegenheid zal door vestiging en uitbreiding van drijven kunnen toenemen, al zal het bollenvak teruglopen in tekenis. Veel belang hecht de Sassenheimse burgemeester a; een diepgaander contact met Voorhout. Dit mede in verbat met de op handen zijnde ontwikkelingen ten aanzien van woningbouw in laatstgenoemde gemeente. De komende tien jaar zal vermoedelijk het Sassenheimse spot park moeten worden opgeofferd aan het verkeer, dat uit nieuwe wijken moet worden geweerd. Deze zaken en een mot lijke halte van de Schiphollijn aan de Menneweg zal een groj wijziging van het oostelijk gedeelte van de gemeente met zii meebrengen. Tenslotte wees de burgemeester in zijn toesprak nog op de spoedige realisering van een omleidingsweg rond 1 ZOETERWOUDE Voor de laatste maal in zijn ambtsperiode hield burge meester Detmers van Zoeterwoude zijn nieuwjaarstoespraak. In zijn rede memo reerde de heer Detmers de belangrijkste ontwikkelingen van het afgelopen jaar en kon tot de conclusie komen dat Zoe terwoude het er niet slecht van af heeft gebracht. Ook de toekomst gaf hem geen aanleiding tot pessimistische gedachten. Zowel de aanleg van rijksweg 11 als de provinciale herindeling zouden naar zijn meneing voor Zoeterwoude goed uit gaan pakken. De burgemeester bracht in zijn rede nog eens duidelijk naar voren dat hij voorstan der is van een zo spoedig mogelijke aanleg van rijksw^j 11. „Het ziet er naar uit dat Zoeterwoude wat dit aspect bereft redelijk optimistisch gestemd mag zijn", aldus de burgemeester. Ook de provinciale herinde ling gaf hem geen anleiding tot pessimisme. De heer Detmers zei te verwachten dat Zoe terwoude niet in een vergroot Leids ver band op zal gaan. Minder positieve woorden waren er voor de vernielingen die door de plaatselijke jeugd zijn aangericht. „Ik zou van harte zien gebeuren dat Zoeterwoude voor nu en in de toekomst voor dergelijke uitingen van een ergelijk vandalisme ge spaard blijft." De burgemeester was niet gerust op de ont wikkelingen rond de gemeentelijke herver kaveling. „De rust hieromtrent in het afge lopen jaar kan als stilte voor de storm wor den beschouwd. In de tweede helft van het komend jaar zal een begin worden gemaa met een omvangrijk intergemeenteli projekt." De burgemeester besloot zi, nieuwjaarstoespraak met de* wens uit spreken dat 'een zelfstandig Zoeterwou het er de komende jaren goed van af z< brengen' waarin hij van harte werd bijg vallen door de nestor van de raad, de hei Straver. Flopbrug De brug in de Aar- landerveense Sta tionsweg heet sinds eergisteren „Flop- brug". Nieuwjaars morgen kwamen de Aarlanderveners tot de ontdekking dat de brug, getuige een bordje „Flop- brug - Anno 1979", was omgedoopt. De nieuwe naam slaat op het feit dat de brug er maar voor de sier ligt: hij kan niet meer worden opgehaald. Een deel van de bevolking heeft vorig jaar ge- pleit voor het weg halen van de brug ten behoeve van de plaatsing van een duiker. Zij vinden de brug te hoog, wat lastig is voor oudere mensen. Bovendien zou de brug scheef in de weg liggen. Afscheid van Leiderdorpse tuinman LEIDERDORP De heer J. van Wijck, chef van de Leiderdorpse gemeentelij ke afdeling groenvoorzie ning, neemt morgen offi cieel afscheid als ambte naar wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. De heer Van Wijck stond bekend als 'de tuinman van Leiderdorp'. De heer Van Wijck heeft zijn' gehele leven gewijd aan bloe men, bomen en planten. Al op 15-jarige leeftijd toen hij in dienst trad van een bloemiste rij en hoveniersbedrijf. Later werkte hij zelfstandig als ho venier, todat hij in 1957 in dienst trad van de gemeente Leiderdorp als tuinman. De afscheidsreceptie vindt plaats in de kantine van de Gemeen- tewerf vanaf vijf uur. KATWIJK Poppenthea ter 'Toermalijn' geeft mor genmiddag vanaf twee uur een voorstelling in het Kat- wijkse Tripodia op uitnodi ging van volksuniversiteit K en O. Opgevoerd wordt „Ka- trientje kan zweven". Kinde ren van 4 tot 10 jaar worden vanaf half twee opgevangen door K en O-gastvrouwen. De toegangsprijs is drie gul den vijftig. LISSE In het Lissese 'Huys Dever' is vanaf zater dag 5 januari een tentoon stelling van het Rijksmu seum van Geologie en Mine ralogie te bezichtigen. De ex positie die tot 5 maart in De- ver blijft, geeft een overzicht van de ontwikkelingsge schiedenis van het leven op aarde. Drs. mevrouw E. van der Wilk, hoofd van de edu catieve dienst van het mu seum zal op 24 januari en 14 februari twee lezingen geven in de gerestaureerde ridder hofstede. Met uitzondering van maandag is de expositie dagelijks te bezoeken van twee tot vijf uur. WARMOND In het ge bouw De Meerpunt in War mond start deze maand een cursus 'zijden bloemen ma ken' die geleid wordt door mevrouw Bep Eggen. Deze kunstenares exposeerde eer der met haar zijden bloemen in de slagerij in de Dorps straat. Belangstellenden kun nen contact opnemen met Mevrouw Eggen, Sweiland- straat 30 in Warmond, tel. 01711-10098. WASSENAAR De pluiih- vee- en vogelsportvereniging „Wassenaar" houdt morgen avond vanaf kwart over acht een bijeenkomst in het Je- roenhuis aan de Kerkstra, i Onder meer worden de pr i zen van de jaarlijkse clubtei -4 toonstelling uitgereikt. T vens zal verslag over de o langs door de vereniging g houden clubtentoonstellii 4 worden uitgebracht m LEIDSCHENDAM Cal navalsvereniging „De Dam wabbers" houdt morge 1 avond in „De Witte Kak toe" aan de Damlaan e< bingo-avond die ten do heeft de sociale activiteit* van de vereniging te fina eieren. Leden en niet-led( zijn vanaf acht uur welko voor de toegangsprijs v< AI twee gulden vijftig. Zaterd De 12 januari is in dezelfde za^ de traditionele Boerenkiel j?04 vond waarbij prijzen b®?1 schikbaar zijn voor het mo< ste kostuum. Op de adress Damlaan 47, Sluiskant 11 P.J.W. Frisolaan 329 en Hert 192 kan men zich aa^ melden als lid van de carn^f vakvereniging. Tevens zi dm hier introductiekaarten vopu de boerenkielavond te kirij: gen. rel

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4