i Oppascentrale gehandicapten zoekt vrijwilligers Filmgroep Tiem maakt „Leids Leven 1979" Roofoverval op bank in Leidse Sitterlaan Herinrich ting Saaihal loopt danig uit de hand Beheer daklozencentrum moet in één hand zijn" FILM VOOR EN DOOR LEIDENAARS LEIDEN Het fotogenieke uiterlijk van Leiden blijft boeien. Dat vindt ook de drie man sterke filmgroep „Tiem", die de Sleutelstad en haar minstens even karakteristieke bewo ners andermaal als doelwit heeft ge kozen voor haar onvermoeibare drang naar beeldende documentatie. „Leids leven 1979", zo heet de elfde film van Tiem: een kleurrijk verslag van de „zachtere nieuwsfeiten" uit het laatste gedeelte van de jaren zeventig. „En vooral", zo zeggen de makers, „een film over vele manifestaties voor en door Leidenaars, zowel binnen als buiten. Het geheel vermengd met een vleugje stadsvernieuwing. Dit alles om te laten zien dat Leiden een brui sende stad is met een enthousiaste, ac tieve bevolking." Onderwerpen De drie Tiem-leden, Virginia Guillen, Bernard Guillen en Reinout van Gulick, laten het mor genavond tijdens de traditionele nieuwjaarsre ceptie op het stadhuis (iedere Leidenaar is dan welkom) aan hun stadsgenoten over om te oor delen of hun film geslaagd mag worden ge noemd. Bij de voorvertoning gisteren in het stadhuis werd door enkele aanwezigen al min of meer bevestigd, dat het allemaal wel dik voor elkaar zal komen. Tiem heeft in de nim mer aflatende stroom van nieuwsfeiten een se lectieve greep gedaan. Maar liefst 77 Leidse on derwerpen passeren in een uur tijd de filmre vue. Korte beelden met bijgaand een geactuali seerde gesproken tekst (zelfs een recente Wim Kan-witsch ontbreekt niet) geven een goede in druk over de belangrijkste gebeurtenissen van afgelopen jaar. Het begint allemaal met de nog vers in ons geheugen liggende strenge winter van '79: schaatsende Leidenaars, ijspret, dicht gevroren singels. Overzichten van diverse fees telijke openingen, zoals bijvoorbeeld van de Taffehtempel door Claus en Beatrix, het Hee renlogement en de Hooglandse kerk. Maar ook sluitingen ontbreken niet: het badhuis aan de Lindestraat, militairen die de Morspoortkazer- ne verlaten. Kris kras door de film zijn de gek ke, de bijzondere en dwaze kanten van de stad te zien: de opzienbarende bowlingmarathons en het wereldkampioenschap kinderwagenzitten. Verder aandacht aan de voorjaarsmode van verleden jaar, de verfilming van Kort Ameri kaans en aan tientallen andere typisch Leidse evenementen. De ene helft van de stad kan morgen vanaf 's avonds half tien in de Raadzaal van het stadhuis naar zijn illustere we derhelft kijken. Tiem heeft het Leids le ven in 1979 treffend weten te vereeuwi gen. Zogenaamde zondagsfilmers die hun vak uitstekend verstaan en die het dagelijkse gezicht van Leiden een steeds professioneler aanzien geven. PÉTER VIERING Poli tiem uziek Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap geeft vrijdag 1 februari een jubileumconcert ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan. Het concert wordt gegeven in de Leid se Stadsgehoorzaal. Medewerking verlenen Meindert Boekei als gastdirigent en de organist Gerard Bréas. Op het programma staat onder meer het concert voor orgel en brass-band, gecomponeerd door Meindert Boe kei. Werktheater Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 vertoont vrijdag 11 januari de film „Opname" van toneelgroep Werktheater. De film, die is geregisseerd door Erik van Zuylen, handelt over iemand die voor een onderzoek naar het ziekenhuis gaat en daar moet blijven omdat hij onge neeslijk ziek blijkt te zijn. In het ziekenhuis wordt hij ont kend en verzwegen. De film wordt tweemaal vertoond en wel om acht uur en om elf uur. De toegangsprijs is vier gulden vijftig en twee gulden vijftig voor leden van het Leids' Gesprekscen trum. Postzegelverzamelaars De Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars bestaat binnenkort veertig jaar. Ter gelegenheid daar van geeft het bestuur dinsdag 22 januari een receptie in het restaurant van zwembad „De Zijl" aan de Para- maribostraat 66. De ontvangst duurt van vijf uur tot half zeven. Lezing Rozekruizers Het Rozekruizers Genootschap organiseert dinsdag 22 janu ari een lezing met het thema De nieuwe zielewording in de Gnosis'. De lezing, die voor iedereen toegankelijk is, be gint om acht uur in 't Parlement aan de Oude Rijn. LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 JANUARI 1980 PAGINA 3 gevel gepleisterd. Geen fraaie oplos sing, maar een in die tijd uit Frankrijk overgewaaide modieuze ontwikkeling. De grootste verandering onderging het interieur van de kerk. Giudici, die zo'n dertig jaar eerder de Rotterdamse Rosa- liakerk had gebouwd naar het voor beeld van de hofkapel in Versailles, bouwde zo'n zelfde soort interieur bin nen de van oorsprong gotische ker kruimte aan het Steenschuur. Hij liet achter de toegangsdeur allereerst de boogopeningen tussen de pijlers van de toren dicht zetten. De ruimten naast een op die manier ontstaan portaal werden ook van de verdere kerkruimte afgescheiden door middel van deuren. De kerk binnenkomend was rechts een ruimte, die in verbinding stond met de pastorie (Steenschuur 17), terwijl links een vanuit de kerk onzichtbare trap werd geplaatst naar de galerijen. Over de hele breedte van de kerk werd bo ven die afscheidingen een galerij aan gebracht, die aan de voorkant kwam te rusten op vier Ionische zuilen. Boven die galerij kwam, eene Hoxaal" voor orgel en zangkoor. In de kerk werden halve zuilen aange bracht en een houten vloer gelegd. Het priesterkoor kwam bijna een halve me ter hoger te liggen dan de kerkzaal zelf. In het koor werden drie mahonie houten deuren geplaatst, waarvan er één loos was omwille van de symme trie. De steenhouwer legde een vloertje in het kerkportaal met de best uitko mende tegels van het oude gebouw.' Naar het gebruik van de tijd wordt het houten tongewelf met muren en ko lommen wit geschilderd, na eerst be pleisterd te zijn. Ofschoon men het eigenlijk zou ver wachten, werden de kapitelen op de kolommen niet door de handwerkslie den gemaakt, maar rechtstreeks uit de fabriek aangevoerd, om daarna door de stucadoor te worden bewerkt. Tegen het einde van de achttiende eeuw werd het mogelijk om zich voor interieur-de coratie te bedienen van gegoten orna menten. Die ornamenten waren ont worpen door architecten en decorateurs en konden makkelijk worden aange bracht, ook door doe-het-zelvers als het ware. Ze waren even duurzaam als steen en aanmerkelijk beter dan stuc of hout, want het ene wordt aangetast door de inwerking van de lucht en het ander door de wormen, zoals een cata logus over dergelijke ornamenten ons in die tijd laat weten. Wat voor de kapitelen geldt, geldt ook voor de rozetten, die baansgewijs tegen de kapronding zijn aangebracht Lever de steenhouwer Paternotte de drempels en aanverwante werken, de versiering van het interieur is èangebracht door de stucadoor. Jammer genoeg onderging de altaarop stand, die H. Masker uit eikehout maakte, ook het lot van de witkwast Drie beelden werden ervan gevrij waard, in zoverre, dat ze lichtgeel wer den geschilderd, hetgeen voor achttien de eeuwse houten beelden (Maria en Jozef komen uit de schuilkerk mee) uiteraard een doodzonde is. Op het oxaal achter in de kerk bouwde de firma wed. A. Christianen een or gelkas, waarin de Leidse firma Loh- man het pijpwerk plaatste van het or gel, dat uit de schuilkerk kwam. Het op zichzelf sobere interieur maakte van de kerk toch een feestkerk, ook al waren er wezensvreemde elementen binnen geslopen. Het marmeren ante- pendium bijvoorbeeld is kennelijk voor een andere kerk gemaakt en om de kosten te drukken tweedehands over genomen. Een franciscaner monnik loopt statisch als een vreemde eend in de bijt vol priesters van de orde van Petrus rond. Pastoor Ocke behoorde als wereldheer tot die Petrusorde, maar zal er zich niet aan gestoord hebben. Toch liep de hele inrichting van de kerk aar dig de portefeuille uit In plaats van f 37.000,- kostte het geheel66.753,58. Daar zouden nog wel eens een paar problemen uit tevoorschijn kunnen ko men. t Vrouw slaat flessen bier op auto kapot LEIDEN Een onbe kende vrouw heeft gisteren twee liter flessen bier op de 'motorkap van een auto kapotgeslagen, "1 nadat de bestuurster '"van de auto een paar maal van de claxon gebruik had ge maakt. De bestuurster van de auto wilde wegrijden bij het op groen springen van de verkeerslichten op de Schuttersveld weg, toen de onbekende vrouw op de weg sprong en gebaren maakte dat de autobes tuurster moest stoppen. De bestuurster toeterde daar na een paar maal om de vrouw erop te wijzen dat ze beter op de stoep kon gaan staan. De onbekende vrouw haalde daarop een fles bier tevoorschijn die zij op de motorkap van de auto kapot sloeg. Een tweede fles volgde daarna de weg naar de motorkap. Nadat de vrouw op deze manier haar agressie had uitgeuit, zette zij het op een lopen. Elk gezin krijgt zijn eigen oppas toegewezen, waardoor er een band tussen het gehandicapte kind en de vrijwilligster kan ontstaan. LEIDEN De Stichting Oppascentra le voor Gehandicapten kampt met een vrijwilligeTstekort. De vraag naar vrijwilligers die een poosje op een ge handicapte zoon of dochter willen pas sen wordt steeds groter. Veel ouders van gehandicapte kinderen, die eerst een beetje de kat uit de boom keken bij de oprichting van de centrale zo'n ander half jaar geleden, zijn nu zeer enthousiast en zouden ook graag ge bruik van de oppascentrale maken. Helaas is dit nu door het ontbreken van voldoende mankracht niet altijd mogelijk. „De Stichting, die onderdeel is van de landelij ke Vereniging Oppascentrale Nederland, zorgt ervoor dat elk gezin met een gehandicapt kind een eigen oppas heeft. Het is dus niet, zoals met een baby-oppascentrale, dat er steeds andere vrijwilligers in een gezin oppassen. Elk gezin heeft een eigen oppas. Daarom vragen wij wel aan de vrijwilligers of zij van plan zijn het een tijdje vol te houden. Het liefst hadden we naast de oppas in het gezin nog een reserve-oppas die zo af en toe eens invalt, maar waarmee het ge zin toch ook een band heeft. Maar ja, dat is na tuurlijk nog toekomstmuziek. Voorlopig zijn we allang blij als er voor elk gezin één vrijwilliger is. Momenteel maken ongeveer 45 gezinnen in Leiden en de Bollenstreek gebruik van onze centrale. Echt vaak hoeft er meestal niet opge past worden. Over het algemeen wordt maar een paar keer per maand gebruik gemaakt van de centrale. Dan wordt dat over het algemeen onderling met de vrijwilligster geregeld", aldus Els- van Minten, lid van het bestuur van de stichting en belast met de telefoondienst. Bij Els, maar ook bij Ursula Pierks in Leiden kunnen vrijwilligers zich opgeven. Els van Minten is te bereiken via telefoonnummer 01719-10489 en Ursula Pierks via telefoonnum mer 071-146724. OLLEGEVAN B. ENW.: EIDEN Het Leidse college van b en w 'aJindt dat het beheer van het op te richten veaklozencentrum in een hand moet zijn. Dit vo: de reden waarom het college vorig jaar et advies van de werkgroep daklozencen- iim niet heeft overgenomen. eze werkgroep stelde voor bij de realisering zin een daklozencentrum in Leiden een ge- heiden beheersvorm te hanteren. Het Leger ïs Heils zou verantwoordelijk zijn voor de im- "•e ateriële zaken en een commissie ex artikel 61 d®3or de materiële zaken. Een en ander ant woordt het college van b en w op vragen van ns; CDA-raadsleden mevrouw C. Kramp en de »er A. van der Waals. Deze vonden het een w ibegrijpelijke zaak dat onlangs een nieuwe niichting „Opbouw onderdak" is opgericht, die Vl ch moet bezig gaan houden met het inrichten »g werkgroep, waarin mevrouw Kramp zitting had, al een pasklaar voorstel aan het college had voorgelegd. De raadsleden stellen door de gang van zaken te zijn overvallen. Dit trekt het college in twij fel, aangezien beide in de raadscommissie, voor maatschappelijke aangelegenheden, waar regel matig mededelingen over de voortgang met het daklozencentrum zijn gedaan, zitten en aange zien de heer Van der Waals tevens zitting heeft in het bestuur van de nieuw opgerichte stich ting. In antwoord op de vragen van de twee CDA- raadsleden delen b en w mee dat aan de stich ting geen richtlijnen zijn verstrekt. De stichting heeft wel de verzekering gegeven dat de hulp verleningsinstanties bij de inrichting van het centrum zullen worden betrokken. uur de deur openmaakte. Vlak nadat hij over de drempel was gestapt, trok de man plotseling een revolver en eiste geld. Hij deed een greep in de kas en bemachtigde op deze wijze on geveer vijftien mille. Hierna rende hij naar buiten en vluchtte de Franchimontlaan op in de richting Kanaalweg. De eigenlijke aanzet tot de opbouw dateert van 18 februari 1808 wanneer B. en W. besluiten om de Saaihal gratis aan de katholieken af te staan en te besluiten, dat al het onderhoud van het gebouw voor rekening van de Appelmarktparochie is, maar dat de toren in gemeentebeheer blijft. Al op vrijdag 26 februari 1808 meldt de Leydse Courant:„Op Maandag den 7 Maart aanstaande zal in een der ver trekken van het Raadhuis publiek worden aanbesteed het opbouwen der voormalige Saaihal tot eene Roomsch Ca tholijke kerk; waarvan bestekken ter lezing zullen liggen in het huis naast de Saaihal voor noemd; zijnde inmiddels nadere in formatie te bekomen bij den Archi tect J. Giudici en den StadsFabryk Uljee". Alles bij elkaar kerk, pastoriehuis, bout, lood, timmerwerk, metsel-, en steenhouwersarbeid leverde dat een totaalsom bij aanbesteding op van f23.100,-. Het terugbrengen van de oorspronkelij ke Jacobskapel tot godshuis begon met het slopen van het huisje, dat tegen de voorgevel was aangebouwd; alle aan bouwsels tegen de westelijke muur werden afgebroken en alle zolders en aangebrachte tussenmuren werden weggehaald. Nadat er twee steunberen tegen de westelijke zijgevel waren bij geplaatst en de timmerman nieuwe raamkozijnen had gesteld, werd de zij- ilmgroep Tiem met van links naar rechts Viginia Guillen, Reinout van Gulick en Ber- iséiard Guillen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3