Carter maakt vuist tegen Soviet-Unie Voorlopig compromis bereikt bij Melkunie Weinig problemen door gladheid AMBASSADEUR TERUGGEROEPEN: Sjah lijdt aan bloedziekte &Móe(2owta/nt ^othekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas [hef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes M.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: (cwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 3 januari 1980, 70e jaargang no. 21544 IJzel Meneer Mazure Om 20.27 uur op Ned. II blij spel „Meneer Mazure" en om 18.59 uur „Het beste uit de Top 50". Om 23.00 uur „Soap". Om 19.55 uur op Ned. I „Een oude liefde" met o.a. Katheri- ne Hepburn en om 21.55 uur documentaire „Het archief". Zwaarbewolkt met sneeuw, gevolgd door ijzel, regen en mogelijk mist. In het noorden van het land lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. Elders lichte dooi. Mati ge tot krachtige wind uit zuid oost tot zuidwest. Morgen zon: 8.47 - 16.39. Schev. hoogw.: 4.03 en 16.10. Laagw.: 12_19. Ruud Lubbers 'WtM politicus van 7t jaar OEN HAAG CDA -tra c ti eleider Ruud Lubbers is door de parlementaire 'ournalisten uitgeroepen tot politicus ran het jaar 1979. Lubbers had een roy- Ile voorsprong op Van Agt die tweede verd. Fractievoorzitter Terlouw van 0'66 en oppositieleider Den Uyl eindig- jen op een gedeelde derde en vierde ilaats. Den Uyl kreeg de titel vijf jaar ich tereen, van '73 tot en met '77, in '78 verd Aantjes eerste, nu dus zijn opvol- ter. MEXICO VERHOOGT OLIEPRIJS MEXICO Mexico heeft gis teren zijn olieprijs verhoogd. Voortaan kost een vat (169 li ter) hoogwaardige ruwe olie 32 dollar. De prijs kan, aldus het com muniqué, „op ieder moment gewijzigd worden vanwege de onzekere toestand op de we reldmarkt. Verder maakte de maatschappij bekend dat ze geen olie zou verkopen op de vrije markten. Eerder deze week verhoogde Nigeria de ruwe olie van 31 tot 34 dollar per vat. Zie ook de pagina eco nomie. Nederlands oudste oma Mevrouw G. Huren kamp-Bosgoed uit Twello (hier samen met haar kleindoch ter Monique) hoopt zaterdag haar 110e verjaardag te vie ren. Als alles goed gaat, is zij op 5 maart a.s. de oud ste Nederlander al ler tijden. Zij woont bij haar zoon op de boederij. Van een bejaardenhuis wil zij niets weten. Spreidingsbeleid: Schuiven met lege stoelen DEN HAAG Het spreidingsbeleid is voor het ministerie van on derwijs en wetenschap pen „overplaatsen van lege stoelen", met an dere woorden: Ver plaatsen van vacatures .die toch niet vervuld worden. Dat komt doordat verhuizing van rijksdiensten naar Gro ningen niet gepaard gaat met gedwongen verhuizing van ambte naren. Aldus secreta ris-generaal Scholten van dit ministerie, in zijn Nieuwjaarsrede. VARA en VPRO verliezen elk 7000 leden HILVERSUM - In het afgelopen jaar verloren de VARA en de VPRO elk ruim 7000 leden. Zij staan nu resp. op 537.635 en 186.485 leden. De NCRV sloot het jaar af met een ledenwinst van 24.228 en komt op 521.625. De KRO won 5660 le den en staat op 609.789. ^VNWB vreest :haos bij lersonen- ^ervoer 'EN HAAG De ANWB is rnstig bezorgd over de lannen van de regering oor het personenvervoer oals die in een meerjaren- lan zijn neergelegd. Deze lannen zijn volgens de ond totaal onvoldoende. Nu zijn honderdduizenden weggebruikers dagelijks on- erantwoord veel tijd kwijt: reinen zijn overvol en sterk erouderd en iedere dag reedt op meer dan 400 km utosnelweg filevorming op ie drie of vier uren duurt. Iet voeren van een werkelijk oeltreffend beleid vereist vol- oende financiële middelen, ie de ANWB in geen enkele egroting kan terugvinden, annmeer de regering vas- oudt aan haar bestaand be id, ontstaan in de komende en enorme verkeersproble em Over de gigantische par ierproblemen in de steden 1 op korte termijn een be- dsnota moeten verschijnen n op de begroting moet nu al en pro memorie-post voor arkeervoorzieningen komen, ld us de ANWB. )odelijk >ngeval Alphen LPHEN AAN DEN RIJN 33-jarige Jacoba Maria [eemskerk-Captein uit Ter ar is gistermorgen om- (reeks negen uur op de West- anaalweg te Alphen aan den I ,ijn dodelijk verongelukt. Zij Jvermoedelijk door de glad heid, met haar auto in een slip eraakt en daarna in de sloot eland. 'e auto kwam aan de bestuur- erszijde onder water te lig- en. Het zoontje (3) van het achtoffer kon op het nipper- e worden gered door twee Dlitieagenten. Het kind is vergebracht naar het Rij- oordziekenhuis. Bases in Midden-oosten, boycot Olympische Spelen en exportstop graan overwogen WASHINGTON President Carter heeft door het terugroepen van de Amerikaanse ambassadeur uit Moskou de ernst van de situatie rond het Sovjetrussische ingrijpen in Afghanistan aangegeven. Am bassadeur Thomas Watson keert vandaag naar de Amerikaanse hoofdstad terug voor overleg, zoals ook ambassadeur Robert Go- heen uit India in verband met de Afghaanse kwestie is terugge keerd. Goheen zal zijn regering wijzen op de bezorgdheid in India over de eventuele hervatting van de Amerikaanse wapenleveranties aan Pakistan, het westelijk buurland van India, dat zich door de Russische invasie in Afghanistan bedreigd voelt. De Amerikaaanse regering heeft ook an- koop van graan ondanks een mogelijk .ti ""'V In Amsterdam zijn gisteren met een vlucht uit Kaboel enkele passagiers uit Afghanis tan aangekomen. De meesten van hen waren op doorreis naar Londen. (Zie pag. 8J dere beslissingen genomen in verband met de „serieuze bedreiging van de vre de" door de toestand in Afghanistan. Maar deze zullen pas bekend gemaakt worden nadat de Amerikaanse regering andere landen daarover heeft geraad pleegd. Washington overweegt ondermeer voor het eerst het aanbod van Israël en Egyp te te aanvaarden om op hun gebied bases' in te richten om zijn aanwezigheid in het gebied van Indische Oceaan en Perzi sche Golf op te voeren. Ook wordt de mogelijkheid overwogen een nieuw te vormen vijfde vloot in de Indische Oce aan te stationeren (er kruisen al twintig Amerikaanse marinevaartuigen, waar onder twee vliegdekschepen, in de Indi sche Oceaan). Eerder dit jaar sloten de VS de mogelijkheid om in het Midden- Oosten bases in te richten uit, omdat de betrokken staten te gevoelig geacht wer den in verband met de toestand in Iran. De Amerikaanse nationale veiligheids raad die gisteravond bijeen kwam rond president Carter heeft ook andere moge lijke acties overwogen, zoals een boycot van de komende Olympische Spelen in Moskou, een opschorting van de han delskredieten en een verbod op de ver- verzet van de Amerikaanse graanver- bouwers in het midwesten van de VS, belangrijke stemmen voor Carter in zijn komende verkiezingsstrijd. De Sovjet- Unie kampt dit jaar met grote graante- korten. Ook wordt waarschijnlijk geacht dat de Veiligheidsraad binnen een of twee da gen in verband met de Afghaanse kwes tie bijeen zal komen. Een groot aantal niet-gebonden, islamitische en westerse landen, zou spoedig tot een bijeenkomst van de raad willen verzoeken. Mocht Moskou in de raad van zijn veto gebruik willen maken, dan behoort een buitenge wone bijeenkomst van de Algemene Vergadering tot de mogelijkheden. In elk geval houden Amerikaanse krin gen rekening met een ernstige verslech tering van de relaties met Moskou. Som migen denken dat er weer een koude oorlog komt. Carter heeft evenwel eer der deze week verklaard dat hij vas thoudt aan het tweede SALT-verdrag ter beperking van de strategische bewape ning, ondanks het toenemend verzet in de Amerikaanse Senaat tegen bekrachti ging van dit verdrag. Ling in het goud namens Forest AMSTERDAM - De Engelse voetbalclub Not tingham Forest heeft in ons land inmiddels meer dan 100.000 exemplaren verkocht van hun hit single „We got the whole world in our hands". Volgens hun manager Brian Clough is de Aja- xied Ling Europa's beste voetballer en daar om mocht hij gisteren voor Forest de gouden plaat uit handen van onze Eurovisiesongfestival zangeres Maggie McNeal, in ontvangst nemen. Vanwege het drukke wedstrijdenschema van de Engelse competitie, konden de Engelsen zelf geen tijd vrijmaken om naar Amsterdam te ko men. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/DRIEBERGEN Een paar dagen later dan vorig jaar is de winter van nacht dan toch ingetreden. Vrijwel overal in het land bevroren de wegen; automobilisten moesten vanmorgen voor vetrek eerst uit bundig de krabber hanteren om het ijs op de ruiten weg te krijgen. Met name in Gronin gen en Drenthe ondervond het verkeer, zo wel op de binnen- als op de hoofdwegen van morgen hinder van gladde wegen, maar vol gens de verkeersdienst in Driebergen heeft het verkeer zich goed aangepast en deden zich nergens ongelukken voor en bleven fi les beperkt tot de in de ochtendspits gebrui kelijke lengte. In Zuid-Holland was door gaans probleemloos te rijden. Wel deden zich hier en daar mistbanken voor, waarbij het zicht plaatselijk niet verder reikte dan vijftig meter. Stoelendans lha's ER eskj voor. -n UimdelopoA oor het Ministerie van Onder ijs en Wetenschappen is de jreiding van Rijksdiensten in kwestie van lege stoelen. IK 6A STRAKS fcVzW> A ertig lege stoelen gaan nu Groningen. de tien ambtenaren, die naar het noorden wilden huizen, mogen er drie mee. Acties melkrijders opgeschort (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM De melkrijders van de distributiecentra van CMC-Melkunie in Amsterdam en Rotterdam zijn van daag wel uitgereden, maar veel later dan nodig was om kruideniers en supermarkts op tijd van verse zuivelproduc ten te voorzien. Vanmorgen werd eerst een vergadering be legd, waarop het compromis is besproken, waartoe hun werkgever zich gisteravond laat bereid had getoond en waarna de nachtritten gewoon doorgang vonden. Dat compromis komt er op neer dat er een onderzoek wordt in gesteld naar de waardering van functies in de zuivelindustrie. Dat onderzoek moet komende dinsdag klaar zijn en kan leiden tot loonsverbetering. In totaal gaat het om driehonderd chauf feurs. De honderd die hun werk vinden in het ophalen van melktanks bij de boeren ^ijn van het onderzoek uitgezonderd. Deze groep vergadert morgen over eventuele acties. De acties begonnen gisteren, nadat een eis om twintig gulden per week bruto meer te krijgen als toeslag voor vuil werk door CMC-Melkunie was afgewezen. De voedingsbonden FNV steun den de actie, die met zich meebracht dat gisteren overdag geen melk werd afgeleverd. De eis van de melkrijders om opwaarde ring van hun functie is een onderdeel van een algehele loonon- rust in de zuivelindustrie, waar in totaal zo'n 220 mensen wer ken. Nijlschip voor Rotterdam Voor het eerst in de geschiedenis is gistermiddag een Egyptische Felouka - de karakteristieke vrachtvaarder van de Nijl - de Rot terdamse haven binnengevaren. De Felouka is van de stichting „Schepen uit verre landen", die een permanente drijvende expo sitie van authentieke schepen uit alle werelddelen wil inrichten. Het schip ligt in de Rotterdamse Leuvehaven. PARIJS De verdreven sjah van Iran lijdt aan de ziekte van Waldenstrom, een als ongeneeslijk beschouwde bloedziekte. Dit heeft zijn echtgenote Farah Diba in een vraaggesprek met het Franse tijdschrift Paris Match verklaard. Volgens de ex-keizerin is de ziekte in 1974 bij een routine- onderzoek bij haar man ont dekt. Een nieuwe operatie waarbij de milt moet worden weggenomen zal in Panama, worden uitgevoerd, aldus Fa rah Diba. Een jaar geleden is de Algerijnse president Bou- mediene aan dezelfde ziekte overleden. Rotterdam heeft nog steeds te weinig politie ROTTERDAM Ondanks forse wervingscampagnes blijft de Rotterdamse politie kam pen met een tekort aan perso neel in administratieve en technische functies. Ook de re cherche blijft mensen te wei nig houden. Er komen onvol doende sollicitanten. Het te kort ontstaat ondermeer door dat Rotterdam van minister Wiegel 85 extra mensen mag aantrekken. En die z(jn er niet. GRENEN louvredeuren, rabat, vloerdelen, hekdelen, triplex, meubelplaten, paneeldeuren, fineer, meubelpanelen, schrootjes, parketvloeren, panelen, kraalschroten enz. enz. tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum ZIjkfijk 22 -Leiderdorp teL 071-899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek. Zaterdags geopend. Illegale kerst- boombrand loopt uit de hand LEIDEN De jaarwisse ling is in Leiden niet uitge vierd. Nog volop werden gis teren overal in de stad brandjes gesticht Het bontst maakte de jeugd het gister avond omstreeks elf uur in de Sitterlaan waar een grote kerstboombrand ontstond waardoor een lichtmast werd vernield. In het vuur in de Sitterlaan werden een aantal autobanden gegooid, waardoor een grote rookoverlast ontstond.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1