Churchills kleinzoon door verhouding in opspraak SMAAKT GOED. RUIKT LEKKER. Belgische premier door eigen partij in het nauw gebracht Sterke Yerke in gezicht Ij van einddoel[r gezonken e Meer bevoegdheden nationale ombudsman BRANDARIS,OMDAT-IE GOED ZWAAR IS. Nieuw recreatieplan voor Oost-Groningen nee'i. CVP (TINDEMANS) EIST WIJZIGING REGEERAKKOORD BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT Soraja Khasjoggi was getrouwd met Saoedische wapenhandelaar (Van onze correspondent ROGER SIMONS) LONDEN Het schandaal, waar van de 39-jarige Winston Churchill kleinzoon van wijlen de Britse oorlogsleeuw Sir Winston het middelpunt is, zal de politieke car rière van deze conservatieve afge vaardigde van een kiesdistrict in Manchester geen goed doen. De par tijleden van Stretford zeggen wel, dat ze Churchill trouw zullen blij ven, zodat hij niet hoeft te vrezen voor zijn Lagerhuiszetel. Maar zijn kansen om het nog ver te schoppen in de politiek zijn aanzienlijk ver minderd. Premier Thatcher, die hem precies een jaar geleden, toen ze nog oppositieleidster was, als tweede conservatieve zegsman van defensie ontslagen heeft in verband met de sancties tegen Rhodesië, zal er nu ze ker niet meer aan denken deze af stammeling van de grote Churchill een belangrijke functie toe te ken nen. Het is allemaal begonnen met een re cent Old Bailey-proces, waarin ene me vrouw Soraja Khasjoggi (37) drie poli tiemannen beschuldigde van chantage. De beklaagden werden zwaar gestraft. Het spreekt vanzelf, dat de rechter, voor hij zijn uitspraak deed, wilde we ten op welke manier de drie chanteurs geprobeerd hadden het aantrekkelijke mevrouwtje af te zetten. ..Als ik hen geen 6.000 pond gaf, zou den ze ruchtbaarheid geven aan mijn verhouding met een prominente figuur uit de politieke wereld", zei Soraja. De rechter hechtte kennelijk belang aan die onthulling, want hij verzocht Soraja de naam van haar vriendje op een stukje papier te zetten en hem dat te geven. Enkele journalisten van Fleet Street kwamen er spoedig achter, dat de naam op het briefje die van Winston Chur chill was. Churchill werd door de jour nalisten in het nauw gedreven en viel door de mand. Hij is gehuwd sinds 1964 en vader van vier kinderen. Z'n vriendschap met mevrouw Khasjoggi eindigde ongeveer een jaar geleden. Deze dame heeft al twee echtscheidin gen achter de rug. Haar relatie met Churchill zou echter veel minder dei ning hebben veroorzaakt als haar eer ste man niet de beruchte, schatrijke Sa- oedi-Arabische wapenhandelaar Ad- nam Khasjoggi was geweest. Zijn ex- echtgenote bevindt zich momenteel in Los Angeles, waar ze in een proces de, Het Britse Conservatieve Lagerhuislid Winston Churchill, kleinzoon van de ver maarde Britse leider tijdens Wereldoorlog II. record-uitkering van 1.135.000.000 pond (4,5 miljard gulden) van hem eist. Smeergeld Tijdens het Lockheed-schandaal van 1975 werd onthuld, dat die firma aan Khasjoggi in zeven jaar 106 miljoen dollar (ruim 200 miljoen gulden) smeer geld had betaald. Momenteel is hij in een proces gewikkeld tegen nog een andere Amerikaanse vliegtuigfabri kant, Northrop, die hem een „commis sieloon" van ruim 600 miljoen gulden schuldig zou zijn op de levering van vliegtuigen aan Saoedi-Arabië. Zijn gewezen vrouw was vroeger een eenvoudig Engels meisje, afkomstig uit de stad Leicester, dat in die tijd Sandra Jarvis-Daley heette. Overdag werkte ze als typiste en 's avonds als telefoniste. Negentien jaar oud won Sandra in een wedstrijd van de Londense Daily Mir ror een reisje voor twee personen naar Parijs. In de Franse hoofdstad leerde ze een 25-jarige Saoedi-Arabische vrachtwa genverkoper kennen. Adnam Khasjog gi was toen nog geen miljonair. Sandra bekeerde zich tot de islamitische gods dienst en trouwde hem. Ze nam daarbij de voornaam Soraja aan. In het begin leefde het jonge echtpaar op kamers. Maar Adnam deed goede zaken, dank zij uitstekende contacten in het Mid den-Oosten (zijn vader was de lijfarts van wijlen koning Ibn Saoed) en het westen. Na verloop van tijd dreef Khasjoggi handel in olie, vliegtuigen en wapens. Hij werd multimiljonair en heeft mo menteel meer dan twee miljard pond achter zich. Adnam dankt daarvan een groot deel aan de goede neus van zijn Engelse gewezen echtgenote voor lu cratieve zaakjes. Bij het begin van de jaren zeventig be gon hun huwelijk mis te lopen. Hoewel ze vijf kinderen hadden, werd het in 1974 ontbonden. Adnam zei tegen vrienden, dat Soraja hem al te vaak on trouw was geweest. Hij woonde toen in Cannes en bezat niet alleen een luxe- jacht, de Khildia van 85 miljoen gul den, maar ook een eigen Boeing. Soraja van haar kant verbleef in Lon den, waar ze aan Eaton Square een prachtige woning gehuurd had. Later schafte ze zich een duur landhuis aan in Somerset. V riendschappen Soraja Khasjoggi is bevriend met meer dan een Brits Lagerhuislid. In dat ver band werd evenwel alleen de naam Churchill openbaar gemaakt, omdat hij een gewezen conservatieve zegsman van defensie is. Sommige Britse socia listen proberen nu een officieel onder zoek uit te lokken naar de mogelijk heid, dat Winston Churchill de veilig heid van de Britse staat in gevaar ge bracht zou kunnen hebben door om te gaan met de gewezen vrouw van een notoire Arabische wapenhandelaar. Door de conservatieve regering wordt evenwel ontkend, dat Churchill des tijds inzage heeft gehad van Britse staatsgeheimen in verband met de de fensie. Voor de regering-Thatcher zal dit schandaal dan ook geen politiek staartje krijgen. Zij zit er veel minder mee dan Churchill zelf, die zich mo menteel met vrouw en kinderen ver borgen houdt op het Engelse platteland. Toch zijn er parallellen met de zaak Profumo in 1963, de toenmalige onder minister van defensie, die een verhou ding had met het fotomodel Chrstine Keeler, die op haar beurt bevriend was met de Russische marine-attaché in Londen. Soraja Khasjoggi werkt inmiddels aan memoires, waarin ze gaat onthullen, dat haar ex-echtgenoot Adnam zelf ook geen engel was. Maar ze komt te laat. Haar gewezen huishoudster in Londen heeft al alles over haar verteld aan de boulevardkrant Daily Mirror, die er momenteel een boeiende feuilleton van maakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nationale om budsman, die in de toekomst gedra gingen van de centrale overheid of haar ambtenaren tegenover burgers moet kunnen onderzoeken, zal dit ook moeten kunnen voor klachten over het optreden van bedrijfs- en produktschappen. In de toekomst zou hij ook klachten over proviciale en gemeentebesturen en waterschap pen moeten kunnen onderzoeken. De ombudsman zal daarbij ook de be voegdheid" moeten krijgen klachten te toetsen aan rechtmatigheid en doelma tigheid. wat vooral van belang is als de klacht slaat op de inhoud van een be paald besluit die door de genoemde in stellingen of personen zijn genomen. Dit hebben de ministers Wiegel (bin nenlandse zaken) en De Ruiter (justitie) de Tweede Kamer "laten weten in een wijziging op het in oktober 1976 uitge brachte wetsontwerp op de ombuds man. De ministerraad is vrijdag ak koord gegaan met de wijzigingen. In hun besluit de toetsing van de om-, budsman niet nu meteen ook te laten slaan op besluiten van provincies, ge meenten en waterschappen stellen de ministers, dat dit onverstandig zou zijn vanwege het gevaar van overbelasting bij de ombudsman. Woon wagenbewoners Mogelijk kort geding tegen Arnhem ARNHEM (ANP) Een aantal woonwagenbewoners uit het regionaal kamp in Arnhem overweegt een kort geding tegen de gemeente. Zij vinden dat de sociale dienst van Arnhem ten on rechte kortingen toepast op de sociale uitkeringen van 55 gezinnen op het kamp. Volgens de Arnhemse sociale dienst kunnen deze mensen niet „hard maken dat zij naast hun uitkeringen geen andere inkomsten genieten". Van zes tien andere gezinnen is de so ciale uitkering enige tijd gele den al helemaal stopgezet om dat zij volgens de sociale dienst onjuiste opgaven zouden heb ben gedaan van hun inkom sten. Als het college voor de verlening van bijstand, dat zich deze week over de zaak zal buigen, volhardt in de af bouw van de uitkeringen, dan zullen de woonwagenbewo ners een kort geding aanspan nen tegen de gemeente. Praktisch geen gruis, mooi lang gesneden, prima smaak en prettige geur... Zouden er daarom elke week een paar zwareshag-rokers op Brandaris overstappen? GRONINGEN Om het toerisme naar Oost-Gronin- gen te bevorderen moet er naar worden gestreefd om zo veel mogelijk kanalen in dit deel van het land bevaar baar te maken. In de huidige vorm zijn de kanalen niet geschikt voor recreatie als gevolg van een aantal obsta kels (stuwen, lage vaste bruggen, hoge oevers etc) en de kwalitiet van het water. Dit staat in het vandaag in Groningen gepresenteerde rapport „Toekomst in toeris me", dat is opgesteld door een viertal doctoraal studenten so ciale geografie aan de rijksuni versiteit Groningen en een „KANALEN BEVAARBAAR MAKEN" student landschapsarchitec teuur aan de Landbouwhoge school in Wageningen. De stu denten hebben zich bij het op stellen van hun rapport laten informeren door de plaatselij ke bevolking. De studenten stellen in het rapport dat het toerrijden per auto niet verder gestimuleerd moet worden, maar dat er wel meer fietspaden moeten wor den aangelegd. Ze menen dat de ontwikkeling van de vaar- recreatie in Groningen een ontlasting kan bètekenen voor overvolle recreatiegebieden el ders in Nederland. Stimule ring van de recreatie in Oost- Groningen zou ook een impuls tetekenen voor de werkgele genheid. op. s i un rach (D, WILLEMSTAD Het zeilende vlot Sterke Yerke in het gezicht van de haven, gezonken aan de nooi kust van Bonaire. De bemanning van vier man is veiligheid en per vliegtuig naar Willemstad op Cur ?ao, het einddoel van de Sterke Yerke, overgebrac! De vader van schipper Guus Schweigmann is evenr in Willemstad aangekomen. Het vlot was in de nacht van vrijdag op zaterdag op d noordkust van Bonaire vastgelopen. In de loop van zatei dagochtend werd het door een sleepboot van de Bonairs Petroleum Company losgetrokken. Aanvankelijk was héRD de bedoeling om het te slepen naar de baai voor hotel B< G naire, waar men het technisch zou onderzoeken. Nauwt te lijks was men evenwel aan de sleeptocht begonnen of hi iesi vlot verdween in de golven tussen Lac en Spelonk voor c rtji noordkust van Bonaire. not Alk met al is de bemanning toch zeer tevreden met he ete geen gepresteerd is. Vooral het feit, dat het voornaams d doel van de reis is bereikt, namelijk milieuonderzoek, geefen. de bemanning grote voldoening. Uiteraard hoopt men no (om veel materiaal dat tijdens de tocht werd verzameld en dl n. nu op de bodem voor de Bonairse kust ligt, toch nog ivo kunnen redden. Bioloog Frits Riemersma heeft constanwi monsters genomen van het water op de zee. Enorme hex veelheden vuil werden steeds opgehaald in het net, dat bi is r na iedere dag twintig uur lang achter het vlot werd g zin sleept. Soms had men binnen een uur een emmer vol m ste olieklontjes opgeschept, wat aantoont dat de oceaan b zot hoorlijk vervuild is. Al het materiaal zal nog verwed ika moeten worden. de Voorlopig hopen de vier Friezen nog deze week uit de z< iet te hebben opgehaald. lag De bemanning was verder hogelijk verbaasd over het gro uv< aantal schepen, dat zij vooral des avonds op zee tegen kw rnen en waarvoor uitgeweken moest worden. „Dat b wijst", aldus schipper Guus Schweigmann, zelf stuurma lai op de grote vaart, „hoe gevaarlijk het is om een solozei iese tocht om de wereld te maken. Er moet constant iemand wacht staan". BRUSSEL De Belgische oud-pre mier Leo Tindemans heeft het kabi net van zijn opvolger en partijge noot Wilfried Martens het verder re geren bijna onmogelijk gemaakt. Politieke waarnemers in België noe men de val van de regering een kwestie van tijd. De partij waarvan Tindemans voorzitter is, de Vlaams christen-democratische CVP, heeft gisteren tijdens een speciaal congres de vloer aangeveegd met het regee rakkoord van het kabinet-Martens, een coalitie van christen-democra ten, socialisten en de Frans-Brussel se taaipartij FDF. De CVP stelde definitief vast, dat de staatshervorming in België moet uitlo pen op twee (een Vlaamse en een Waalse) sociaal-economisch en cultu reel onafhankelijke gemeenschappen. De hoofdstad Brussel mag in geen ge val een zelfstandig gewest worden, dient een speciaal „hoofdstedelijk sta tuut" te krijgen en moet bestuurd wor den door Vlaanderen én Wallonië. Het regeerakkoord waarop het kabinet- -Martens tot stand is gekomen gaat echter uit van de opdeling van België in drie economisch en staatkundig au tonome gewesten: Vlaanderen Wallonië en Brussel met omgeving. Daarnaast zouden er twee aparte „gemeenschap pen" komen voor uitsluitend de cultu rele aangelegenheden van Vlaams- en franssprekenden. Ook was in het regeerakkoord vastge legd, dat België in drie fasen naar deze driedeling zou groeien. Om een einde te maken aan de lange kabinetsforma tie is begin dit jaar het wonderlijke be sluit genomen om over de derde en de finitieve fase van de staatshervorming niets tussen de regeringspartijen af te spreken, maar alles aan het parlement over te laten. De tweede fase daarentegen, waaraan men thans begint, heet „voorlopig en onomkeerbaar" te zijn en beoogt de tot standkoming van drie gewesten. Bo vendien wordt vpor deze tweede fase voorzien in een "zogenaamd „dotaties telsel", dat het meer welvarende Vlaanderen dwingt tot financiële on dersteuning van Wallonië. De afgelopen maanden is binnen de CVP het verzet tegen de tweede fase van de staatshervorming snel gegroeid. Men vreest dat een driedeling, op voor Vlaanderen financieel schadelijke voorwaarden, nooit meer terug te draaien zal zijn. Bovendien is er de vrees, dat een zelfstandig Brussel ge heel zal worden ingepalmd door de franstaligen, die nu in de officieel tweetalige hoofdstad al veruit in de meerderheid zijn. De franstalige regeringspartijen (de so cialistische PS van André Cools christen-democratische PSC van van den Boeynants en het Franco |y ne Front van Antoinette Spaak), vi 1 echter van geen wijziging van hel geerakkoord. Zij staan op de afsp dat nu eerst de tweede fase vr staatshervorming volledig wordt gevoerd. Premier Martens staat daarom CVP-er thans vrijwel geïsoleerd verklaarde gisteren als gast op CVP-congres: „De kritiek van soi gen in de CVP doet mii twijfelen de goede wil om een definitieve st hervorming in Belgie tot stand te I jvp gen." f* Martens had in plaats van somn beter iedereen in de CVP kunnen gen. Partijvoorzitter Tindemans, het CVP-verzet tegen het regee koord van harte ondersteunt, wen het slot van het congres vrijwel niem herkozen. be! g 1 4»

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8