NWU gaat betalingen ian amateurrenners ritisch begeleiden >avis Cup weer voor Amerikanen Hockeyteam boekt winst en verlies Arnouts wel talent, nog geen routine Wieler- kalender letschuk ivolgster ider ZIJDELINGS Killanin wil nog twee jaar blijven i=>i=f=n=nroa- LEIDSE COURANT MAANDAG 17 DECEMBER 1979 PAGINA (Van onze verslaggever) iNIK In een poging om het betalen van te hoge premies amateurwielrenners tegen te gaan, heeft de sportcommis- van de KNWl' na overleg met de leden van de belangenve- Iging amateursponsors (BVAS) een serie maatregelen ge- nneer In 1980 ook maar K0.n het gerucht ontstaat dat een zogenaamde gastren- Jen svereniging teveel wordt aald, zal een diepgaand on- zoek worden ingesteld. Dat worden gedaan door een iimissie ad hoe onder lei- van een onafhankelijk bestuurslid. In die com- zullen voorts leden van sportcommissie alsmede de BVAS zitting hebben, londe van Wim Roozen- voorzitter van de sport- issie van de KNWU, aangekondigd dat even- il harde sancties zullen len genomen, ns de in Bunnik gehouden nkomst werd eveneens loten de premies enigszins aan te passen. Zo zal voor een overwinning in een klassieker met ingang van 1980 een be drag worden uitgekeerd dat ligt tussen de driehonderd en zeshonderd gulden. Tot op he den was dat officieel driehon derd gulden. Een tweede plaats is goed voor tweehon derd gulden beloning, terwijl de derde goed honderdvijftig gulden oplevert. De vierde en vijfde prijswinnaars zullen voortaan minder incasseren. Die bedragen worden met vijf entwintig gulden teruggebracht tot respectievelijk vijfenzeven tig en vijftig gulden. Ook voor een zege in een cri terium mag meer worden be taald. De tot op heden toege stane vijftig gulden werd ver- W. Roosenburg, de voor zitter van de sportcommis sie KNWU: „1980 wordt gezien als een proefjaar". dubbeld. Ten aanzien van de Ronde van Nederland en de nationale titelstrijd werden geen bedragen vastgesteld. Besloten werd dat de sport commissie zou ingrijpen wan neer het te gek wordt. Dat het de KNWU ernst is deze problematiek aan te pakken de affaire is aan het rollen ge komen door geruchten over betalingen aan Herman Snoeyink en Gerrit Möhlmann maakte Wim Roozenburg duidelijk. „Wanneer er klach ten binnen komen, schriftelijk met aanwijzingen respectieve lijk gegevens over overtredin gen, zal de commissie snel bijeen komen en binnen zes weken uitspraak doen. Indien er ook maar enige twijfel over de goede trouw bestaat, volgt een openbare waarschuwing terwijl de aanvraag voor een li centie voor het jaar daarna ui terst kritisch zal worden beke ken. Indien de klacht wordt be wezen, zijn de met deze spon sor verbonden renners direct .'J Gerrit Möhlmann. vrij om een andere gastren- nersvereniging te zoeken. Cou reurs, die erbij betrokken zijn, wacht een fikse straf, en/of zullen worden verplicht over te gaan tot de rijen der professio nals. 1980 wordt beschouwd als een proefjaar. Daarna zul len we bekijken wat er eventu eel verder moet gebeuren." (Van onze verslaggever) BUNNIK Ook in 1980 zal het nationale wieleraeizoen talrijke klassiekers tellen. Dat bleek tijdens de in Bun- nik gehouden vergadering, waar de kalender werd sa mengesteld. Er werd beslo ten in de maand maart één entwintig ploegen de kans te geven met vijf coureurs aan de start te verschijnen. Op' deze manier wordt getracht do belangen van de gastren- norsvoreniging en de spon sors beter te behartigen. De kalender voor Zuid-Holland luidt als volgt: Amateurs: 15 maart: Ronde van Zuid-Hollarfd; 26 maart: Ronde van de Glazen Stad; 14 april: Proloog Sealink-race in Rotterdam; 15 april: Eerste etappe Sealink-race van Rot terdam naar Hoek van Hol land; 17 mei: Omloop van de Haarlemmermeer; 26 mei tot en met 3 juni: Olympia's Ron de; 21 juni: Nederlands kam pioenschap voor amateurs; 9 augustus: Omloop van de Krimpenerwaard; 7 septem ber: Kampioenschap voor clubsponsors; 13 september: Trofee Timmerman-Van der Heide; 20 september: Club kampioenschappen in Dron- ten. Junioren: 17 mei: Omloop van de Haarlemmermeer; 5 juli: Nationaal Kampioenschap; I FRANCISCO Het team van de Ver- jgde Staten heeft zaterdag in San Fran- [co de Davis Cup veroverd. Door de- winning van 6-4, 12-10 en 6-2 van Stan liith en Bob Lutz op Adriano Panatta en lolo Bertolucci nam de Verenigde Staten (de finale een niet meer in te halen voor rong van 3-0 op Italië. I Verenigde Staten wonnen het toernooi, dat in 1900 voor het eerst werd gespeeld, voor de 26e maal. Het is vermoedelijk de laatste maal dat Smith en Lutz samen een dubbel vormden in een Davis Cupwedstrijd. De Amerikaanse captain Tony Trabert heeft aangekondigd dat volgend jaar John McEn roe en Peter Fleming het Amerikaanse dub bel zullen vormen. Het Amerikaanse team nam vrijdag al een voorsprong van 2-0. Vitas Gerulaitis won de openingspartij, doordat zijn tegenstander Corrado Barazzutti zich in de tweede set met een enkelblessure moest terugtrekken. Op dat moment stond Gerulaitis voor met 6-2, 3-2. In het tweede enkelspel zegevierde John McEnroe met 6-2, 6-3, 6-4 over Adria^ no Panatta. De Amerikaanse Tracy Austin won het da- mestoernooi in Tokio. Zij versloeg in minder dan een uur de tweevoudige wereldkampioe ne Martina Navratilova in twee sets: 6-2, 6-1. De finale herenenkelspel van de open Zuid- Australische kampioenschappen in Adelaide is gewonnen door Kim Warwick. De Austra liër versloeg met 7-6, en 6-4 de Zuidafrikaan Bernie Mitton. De Fransman Yannick Noah won het toer nooi van Luzern. Hij won in de finale in twee sets van de Spanjaard Jose Higueras: 6-3, 7-5. Tom Okker werd vrijdagavond in de kwartfi nales van het toernooi uitgeschakeld door de als eerste geplaatste Brian Gottfried. De Amerikaan won met 6-2, 6-2. OCK Bij de Oost- te bekerwedstrijden in 25-meterbad van Ros- r# ck heeft de 16-jarige Ca ll Metschuck van de plaat- lijke club SC Empor Ros- ck zich aangediend als de ivolgster van Kornelia En- r. Ze won drie van de vijf iderdelen en versloeg op 100 meter vrije slag zelfs ereldkampioene Barbara ause: 55.10 tegen 55.24. de heren was de Rus Si- irenko veruit de sterkste. uit twee zwemmers en ie zwemsters bestaande iderlandse afvaardiging leelde geen rol van beteke- s. Albert Boonstra werd aalfde, Frans Debets vij- ntwintigste, terwijl bij de imes Ingrid Esser en Mirjam mstra beslag legden op ictievelijk de elfde en ze- twintigste plaats. Inge Lange startte niet op de meter wisselslag, maar i in plaats daarvan de meter vlinderslag, haar was 2.23.85. ijdens de Westduitse kampi- inschappen voor clubs in gj, ilklingen (25-meterbaan) n dit weekeinde enkele uit rende prestaties geleverd, won Gerald Moerken de meter schoolslag in 4°.' .0, een tijd die de evena- ng betékent van het offi- euze wereldrecord, eds op zijn naam staat, irken keerde in de on- estopteBrigitha och in actie OTTERDAM Enith Brigi- ia heeft zich dit weekeinde eer eens in het zwempak difctoken. Aanleiding vorm- b de kleurentelevisies, die on gulle gever als eerste "js beschikbaar had ge leld bij sprintwedstrijden in 'et zwembad Rotterdam Vest (50-meterbaan). Enith, '<e inmiddels officieel is ge topt, bleek niet veel aan nelheid te hebben inge lost. •'i zegevierde in 27,4 secon- 'en voor Mariska van der inden, die voor deze gele enheid buiten haar speciali se (schoolslag) was getre- fen. Voor „specialiste" Ineke «n was er niet meer wegge ld dan een derde plaats, flie werd gewaardeerd met *n bungalowtent. Enith Bri- ,uia was niet eens veel lang- 'er dan in haar beste tijd, ^loen zij een tijd maakte van sfa <'.08 seconden. 'ij de heren bleken de Olym- P'sche kandidaten teveel IC 'uurwerk te hebben gedaan s Wl s el te gaan. Winnaar ii,H Werd hier Edward Maasdijk vj voor Berend Jan Havinga. ^ze laatste was in de series "et sneist geweest. Dielis Europees kampioen eenstootskader TERNEUZEN Een inciden trijke anti-climax was de fi nale van het toernooi om het 21e Europese kampioen schap anker kader 47/1 voor Nederland. Geen van de twee Nederlanders ver scheen op het erepodium, dat werd bezet door de Belg Ludo Dielis, de Fransman Francis Connesson en de Westduitser Thomas Wild- förster. Bovendien plaatste alleen Hans Vultink zich voor de strijd om de wereld titel, in maart in Bottrop. De- buttant Jan Arnouts, na vier ronden trots lijstaanvoerder, verloor in het weekeinde zijn drie resterende partijen. Slechter kon het eigenlijk niet voor de nationale af vaardiging. Wat de spanning op de laat ste dag ook niet bevorderde, was de samenloop van om standigheden waardoor titel verdediger Dielis zijn laatste partij tegen de futloze Oos tenrijker Stenzei moest spe len. Dielis won zijn derde Eu ropese titel in het eenstoots kader eigenlijk zaterdag al in de partijen tegen Cornesson en Arnouts. De laatste partij tegen Stenzei was een forma liteit. Zeker ook door de on verwachte remise van Con nesson tegen de Vlaamse ko miek Willy Wesenbeek. Moest Dielis tegen Connesson en Arnouts in respectievelijk vier en vijf beurten urenlang zijn klasse bewijzen, de tegen stand van Stenzei had niets te betekenen. Dielis was in zeven beurten bij de 300, de Oostenrijker had op dat mo ment pas 36 caramboles. Dat Arnouts in het weekeinde ten onder dreigde te gaan, was min of meer te verwach ten. De 21-jarige Brabander is echter een groot talent. Dat etaleerde hij ook in de eerste vier ronden met klinkende overwinningen. Talent ge noeg, maar nog geen routine. Tegen de Europese top maakte hij een paar kleine fouten, die door Dielis en Connesson genadeloos wer den afgestraft. Ze kostten de debutant een plaats in het wereldkampioenschap. Hans Vultink versperde Ar nouts de weg. Hij herstelde zich knap van zijn knoeiwerk op de openingsdag. Vultink won vier partijen op rij, was de enige deelnemer die de 300 caramboles in één beurt bijeen tikte en was op de slui tingsdag bij een overwinning op Wildförster theoretisch nog kanshebber. Vultink, die zijn deelneming in Bottrop ook nog niet zeker wist, was hard op weg de Westduitser te vermorzelen. Vultink speel de als in zijn beste dagen en was bijna uit toen de West duitser nog moest beginnen. De Grollenaar was in hoog tempo op weg naar de finish, bij 185 in de serie zag arbiter Duparant een misser. Vultink ontkende en werd bij zijn protest gesteund door het publiek en zijn tegenstander. Duparant bleef echter onver murwbaar. Vultink moest gaan zitten en Wildförster kreeg de ballen in ideale po sitie aangeboden. Het resul taat was een reeks van 229. Vultink kreeg echter nog wel een paar beurten, maar hij was zo van slag af dat hij niets meer presteerde. Uitslagen: Vijfde rortde: Arenaza (Spaj-Vultink (Ned) 67-300 (4 beurten), Stenzei (Oos)-Wesenbeek (Bel) 79-300 (13), Wildförster (Wdl)-Arnouts (Ned) 300-176 (8), Connesson (Fra)-Dielis (Bel) 290-300 (4). Zesde ronde: Vul- tlnk-Stenzel 300-91 (5), Arenaza- Wildförster 148-300 (3). Arnouts- Dielis 169-300 (5), Wesenbeek-Con- nesson 300-300 (8). Zevende ron de: Vultink-Wlldförster 268-300 (10). Arenaza-Wesenbeek 300-186 (15), Arnouts-Connesson 144-300 (5), Dielis-Stenzel 300-136 (7). Eind stand: 1. Dielis 12 (punten)-38.75 (algemeen gemiddelde). 2. Connes son 11-38.00, 3. Wildförster 10- 33.13, 4. Vultink 8-36.43, 5. Arnouts 8-33.11, 6. Wesembeek 3-18.47, 7. Stenzei 2-15.30, 8. Arenaza 2-14.27. Rugbyploeg verliest in Joegoslavië LJUBLJANA De Neder landse rugbyploeg heeft gisteren te Ljubljana de eerste wedstrijd in de B- groep van de FIRA-com- petitie tegen Joegoslavië met 10—6 verloren. In de eerste helft nam Ne derland een voorsprong van 3—0 door een penalty van Van Rooyen. Na rust zakte Nederland weg en kon Joegoslavië scoren door middel van twee try's van Panic Zeleznikar. Te- pic benutte een conversie, waarna Bas Kasteel uit een penalty de stand nog op 6—10 bracht. Speedy Volita kandidaat titel draver van het jaar (Van onze sportredactie) HILVERSUM Speedy Voli ta, de Amerikaanse merrie in Nederlands bezit en "Dra ver van het jaar" 1976 en 1978, maakt weer een goede kans om ook te worden uit geroepen tot de beste dra ver van 1979. Gistermiddag won de merrie van de Zaan- 8e stal Meijn voor de 23e keer dit seizoen. Alleen dit jaar al won de zevenjarige merrie al bijna 180 duizend gulden en zit met zijn totale winsom nu bijna aan de ne gen ton. Een tweede kandidaat voor deze titel is Kees Verkerk. In het Hilversums Winterkampi oenschap gistermiddag op de draversbaan van Hilversum zegevierde Speedy Volita. In de eindstrijd zag hij Kees Verkerk, die tweede werd, niet staan en zegevierde over de 2440 meter in een kilome- tertijd van 1.20.6. Achter Kees Verkerk eindigde in het veld van slechts zeven paar den Nathan Olivier op de der de plaats. Een derde kandi daat voor de verkiezing Dra ver van het jaar is Totem Vo lita, een broer van Speedy Volita, een tweejarige bruine hengst die inmiddels op rust staat en Europees recordhou der is bij de tweejarige dra vers. Finaleplaats wk- dammen voor Petra Polman (16) SNEEK Na de achtste ronde in de strijd om het wereldkampioenschap dam men voor dames gaan de 16-jarige Nederlandse Petra Polman (remise tegen Mi- chailovskaja) en de Russin Ludmilla Sotsjnenko samen aan de leiding. Beide speel sters zijn zeker van een plaats in de eindstrijd, die morgen begint. Ook Elene Altsjoel zal zich vrijwel ze ker kwalificeren. Daarvoor dient zij vandaag remise te spelen met de Belgische Yvonne Hupez. Voor de nog beschikbare vierde plaats zal de strijd gaan tussen de Nederlandse kampioene Le- nie Geurts en titelhoudster Michailovskaja. In de strijd om de wereldtitel bij de junioren gaan Weltman en Skliarov op kop. Weltman verloor zaterdag min of meer verrassend van Tjeerd Hars- ma, die een dag later ook Fiol versloeg. Daardoor kwam de speler uit Borculo op de ge deelde derde plaats. Stokkel viel terug. Zaterdag verloor hij van Skliarov en gisteren moest hij tegen Salome ge noegen nemen met een punt. DEN HAAG De selectie voor het Nederlands herenhoc keyteam heeft twee oefenwedstrijden gespeeld in het kader van de voorbereiding op het toernooi om de Champions Trophy, dat van 3 tot en met 11 januari in Karachi wordt ge houden. Zaterdag wonnen de pupillen van bondscoach Wim van Heumen in Wassenaar op kunstgras met 5-4 van HGC, maar een dag later kwam Oranje in Utrecht wederom op kunstgras, tegen Kampong duidelijk te kort: 3-6. Opvallend was het aandeel dat international Roderik Bouw man zaterdag in de score van zijn club HGC had. Hij maakte alle vier doelpunten. Gisteren verzilverde Paul Litjens voor Kampong drie strafcorners. Ook Leefers (HGC) op zaterdag, en Van 't Hek en Bolhuis (Kampong) gisteren speelden bij hun club mee. Van Heumen: „Opvallend was het bijzonder sterker spel van Litjens en Bolhuis". Er is nog geen beslissing genomen over het al of niet mee gaan van Theodor Doyer naar Pakistan. De speler van Bloe- mendaal is na een langdurige blessureperiode de afgelopen week onder leiding van Kees Koppelaar (die tot Moskou con ditietrainer van de hockeyers wordt) weer voorzichtig met de conditietraining begonnen. „In principe gaat Theo mee", aldus Van Heumen. „Hij zal in twee weken een heel zwaar program ma afwerken. Als het voorspelbaar is dat hij toch niet kan spelen blijft hij thuis. Ik vind het op zich erg belangrijk dat hij er bij is, al was het maar om de teambesprekingen bij te wo nen. Hij hoort gewoon bij de ploeg". Het komende weekeinde speelt de nationale selektie opnieuw twee oefenwedstrijden. Zaterdag 22 december weer op het kunstgrasveld van HGC tegen Klein Zwitserland en zondag 23 december in Laren, ook op kunstgras, tegen de Boekaniers. De laatste oefenpartij voor het vertrek naar Pakistan is op za terdag 29 december in Laren tegen de Batavieren. Paul Litjens, de uitblinker tijdens de oefenwedstrijd tussen Kamppng en het Nederlands elftal. Scheids rechters De Nederlandse scheidrech- ters mogen dan in het buiten and goede rapporten krijgen, n eigen land blijkt steeds Neer dat zij van middelmatige <waliteit zijn, over het alge meen genomen. En het lijkt steeds erger te worden. Lei den zij alleen in opperste con centratie buiten de grenzen? jt ziet er wel naar uit. En als de „toppers" al falen, wat mag dan nog van mindere go den worden verwacht. Wim Meuleman, voorzitter van de KNVB, sprak er in de bonds vergadering van afgelopen za terdag ook over. „De scheids rechters moeten consequent de zeventien regels toepas sen". Zij doen dat dus niet, anders had hij het niet hoeven opmerken. En daaraan man keert het dan ook juist. Er wordt inconsequent, warrig en niet volgens de regels geflo ten. Het kan zeer vervelend zijn als de scheidsrechter „volgens de richtlijnen" gaat fluiten maar het kan wel een bijdrage zijn tot het inperken van de spelverruwing die lang zamerhand de spuigaten uit loopt. Als Wim Jansen op merkt: „Je weet nu eenmaal dat ze expres daar trappen waar je een blessure hebt en daar moet je dan maar mee leren leven", loopt het niet meer de spuigaten uit maar wordt het een onhoudbare si tuatie. De scheidsrechter die daartegen niet of onvoldoende optreedt, is verregaand mede schuldig. Dat Meuleman ook de oefenmeesters en de spe lers noemde als partijen in de strijd tegen de spelverruwing, was aardig maar niet door slaggevend. Een oefenmeester moet bij veel clubs helaas al leen naar resultaten kijken an ders gaat hij de laan uit en spelers zal eerst zelfbeheer sing moeten worden bijge bracht en meer techniek. Ga er maar eens aanstaan. Dat er iets moet gebeuren, is duide lijk. Maar als de voorzitter van de KNVB een klaagzang moet aanheffen en er kennelijk niets aan kan veranderen, mag he laas ook weinig worden ver wacht van medebestuurders die de woorden van hun prae- ses „niet praten maar doen" al zo lang aan de laars lappen en tevreden op hun stoelen zitten, en blijven zitten. Want dat lijkt hun voornaamste doel. Amateurisme Tussen neus en lippen wil Wim Meuleman nog wel eens belangrijke zaken meedelen. Zoals de opstelling van veel landen ten opzichte van de amateurbepalingen. Een ieder weet hoe daarmee in diverse landen de hand wordt gelicht. Nederland evenwel houdt zich er strikt aan en schakelt daar door zichzelf constant uit. De vraag rijst of het, zo lang Ne derland consequent blijft, zin heeft deel te nemen aan kwali ficatietoernooien (Europees kampioen, Olympische Spe len) als vaststaat dat er door de houding van pouleconcur renten geen kans is op plaat sing. Overigens onthulde Meu leman terloops dat niet alleen in de voetbalsport wordt ge knoeid met amateurbepalin gen maar ook in verscheidene andere sporten. Als Nederland toch overal commissies, stu diegroepen, werkgroepen en andere groeperingen voor in stelt, zou het zinvol kunnen zijn ook op papier te zetten hoe de zaken in het buiten land liggen. Daarbij mag het eigen land niet vergeten wor den, want wij kennen ook sporten die verre van brand schoon zijn. Na zo'n inventati- satie kan ook beslist worden waar het nutteloos is om deel te nemen. Dan kah geld, irrita tie en excuses achteraf („dat waren geen amateurs") ge spaard en bespaard worden. DUBLIN Lord Killanin, de voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité (IOC), heeft in Dublin ver klaard, dat hij na de Olym pische Spelen van Moskou nog eventueel twee jaar wil aanblijven. „Ik zou die taak geen vier jaar meer aankunnen, maar als ie dereen in het IOG zou willen, dat ik nog twee jaar blijf, moet ik dat voorstel wel in overwe ging nemen", aldus de 66-jari- ge Ier. Lord Killanin heeft een niet al te beste gezondheid. Vorig jaar had hij een lichte hartaanval.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15