fiet de Visser boos over late afgelasting duel Scheidsrechter Weerink beïnvloedt duel in de Kuip slachtoffer van zelfoverschatting xcelsior Iaat Ajax voetballen UD KROL: „Aanwinst voor eredivisie" FEYENOORD IETS ACHTER OP JEZEKS SCHEMA MAANDAG 17 DECEMBER 1979 ,44 f0' (Van onze verslaggever) EVENTER/DEN HAAG - Piet de Visser, trainer van FC Den Haag, was gisteren linig ingenomen met de afgelasting van wedstrijd tegen Go Ahead Eagles. Na- t de spelersbus van FC Den Haag in eventer was gearriveerd besloot ;heidsrechter Oetelmans dat het zijns ziens onverantwoord was om het duel irgang te laten vinden. „Ik heb nog ge- robeerd Oetelmans tot andere gedach- n te brengen", aldus de Haagse oefen- eester. „Te meer, omdat ik zijn argu menten niet sterk vond. Zo zei hij dat het veld grote schade zou oplopen als er ge speeld zou worden. Maar dat is een zaak waar niet de scheidsrechter verantwoor delijk voor is, maar de gemeente. En de consul had het veld in de ochtenduren goedgekeurd. Bovendien zei de scheids rechter dat het gevaarlijk voor de spelers zou zijn. Maar het is nogal logisch dat het veld glad is wanneer het heeft geregend. Onder zulke omstandigheden wordt er wel vaker gespeeld. Het veld was inder daad verre van optimaal, maar volgens mij had er wel gespeeld kunnen worden. Als er wordt afgelast moet dat vroegtijdig gebeuren. Dan weet je tenminste op tijd waar je aan toe bent en hoef je die reis niet meer te maken". De Visser betreurde het zeer dat het Haagse gezelschap voor niets de reis naar Deventer had gemaakt, waarvoor men al vroeg op pad was gegaan en onder meer onderweg een ha pje had gegeten. Voor deze kosten zal overi gens een claim bij de KNVB worden inge diend. Maar los hiervan achtte De Visser de afgelasting voor Go Ahead het minst nadelig. Manager Maaskant van Go Ahead verklaarde inderdaad zich te kunnen vinden in het oor deel van Oetelmans. „Maar ze verwachtten kennelijk niet zo gek veel publiek vanwege het slechte weer", meende De Visser. Tot donderdag blijft FC Den Haag in training om vervolgens een week vakantie te houden. Op zondag 6 januari volgt dan de bekerwed strijd uit tegen SC Amersfoort. „Ik heb die ploeg een paar keer zien spelen", vertelde De Visser. „Het is een grillig team, dat vooral te gen sterkere tegenstanders tot goed spel komt. Dat bleek in de gewonnen uitwedstrijd tegen FSC en de uitschakeling van De Graaf schap in de vorige bekerronde. We zullen ons dan ook serieus op die bekerwedstrijd voor bereiden". I dat vrij normaal was voor hen die gisteren naar het betaald voetbal gingen. Toch overdekt op de on tdekte tribune van Ajax. TERDAM Thijs Li- Excelsior8 trainer, ide het verschil in klas oorzaak. Ajax is beter de middenmoters en de kleinere ploegen uit de visie. Maar Excelsior n ieder geval een tegen- Ier, die weigerde zich in iven. De Rotterdammers talden vrjj en blij, uiterst ;t bovendien en hand- len die speeltrant ook bijzonder ongelukkige die al in de eerste tien ten twee treffers ople- overtreding van de Rotter dammers te bestraffen. Ajax overtrad de regels veel va ker. Nadat kort voor de rust Bon- sink de voorsprong tot 30 had uitgebouwd, begon Tijl de tweede helft met het missen van een unieke kans. Nog in dezelfde omloop van de se condewijzer toonde Tahamata aan hoe het wel moet. Lerby en Ling bepaalden de eind stand op 6—0. De voor beide ploegen zware slotfase - ook Ajax had zijn deel van het werk moeten le veren - werd opgefleurd met een schitterend afstandsschot van Waslander. De poging was het doelpunt waard dat Excelsior verdiende, maar de bal kwam van de paal terug. Scoreverloop: 3. Lerby (strafschop) 1—0; 9. Pattinama (eigen doel) 2—0; 37. Bonsink 30; 50. Tahamata 41 0; 62. Lerby 5—0; 71. Llng 6—0. Scheidsrechter: Van der Laar. Toe schouwers: 7200. Ajax: Schrijvers; Meutstege. Zwam- born, Krol, Everse (Boeve); Schoena ker, Jensen, Lerby; Bonsink, Llng, de Munnik, Pattinama, Ridderhof; Struis (Ouwehand), Waslander, Kraay; Ernst, Tijl (Pot), Piasmans. scoorde uit een strat en Pattinama schoot bij ongevaarlijke situatie in doel. Het ongelukkige i kwartier van Excelsior voltooid met een door nans gemiste strafschop, kon alleen maar echt ■allen omdat Excelsior de enheid daartoe bood. ploeg is zonder meer een inst voor de eredivisie", Jdeerde Ruud Krol. moet ik anders doen?", Libregts zich af, „een voor het doel optrekken toch nog een doelpunt krijgen. Wij willen het positief benaderen. Ik wel een boodschap aan lubliek. Dan kan het na- jk wel eens gebeuren dat deruit gaat". en respect ilijk is Excelsior niet onderuit gegaan. De heeft „hoog" verloren pech, maar in de eerste i omdat er respect was het welzijn van de te- tander. De uitstekende idsrechter Van der Laar lefte niet één ernstige Van Tour en Struis slaagden er niet in Tahamata te stoppen. Zij wilden daartoe ook geen onoirbare maatregelen gebruiken. Excelsior speelde zoals het meer zou moeten gebeuren: aanvallend en zonder geweld. Dat Tahamata op weg is naar 40 voor Ajax deerde de Rotterdammers dan ook niet. ROTTERDAM Weer heeft een scheidsrechter het verloop van een wed strijd beïnvloed. Ditmaal Henny Weerink, die in de Kuip niet waarnam wat 22.210 wei zagen. Jan Pe ters, maker van het enige doelpunt van Feyenoord in deze bar slechte wed strijd, duwde doelman Van Gerven opzij voordat hij scoorde. Dat het ten slotte nog 1-1 werd door een treffer in de laatste minuut van Twente's beste man, Hallvar Tho- resen, mocht gerechtig heid heten. De onterech te voorsprong van Feye noord weas er in elk ge val door teniet gedaan. De kritiek op het scheidsrech- terskorps neemt met de week toe. Het is volkomen terecht want wat de heren er de laat ste tijd van maken is bar en boos. Is het nou zo moeilijk om de zeventien regels voor het scheidsrechteren te leren en uit te voeren? Weerink kon het in elk geval niet, bestrafte waar dat niet nodig was in sim pele gevallen „trappen" waar bij de spelers zich lieten vallen en deed of zijn neus bloed de als er wel iets ernstigs aan de hand was. Zo torpedeerde Martin Jol de naar het doel spurtende Jan Peters. Weerink deed niets, zeer tot opluchting van Jol die al een gele kaart had gekregen omdat hij Van Deinsen te fors had aangepakt. Het wordt de allerhoogste tijd dat de KNVB bij deze belang rijke categorie orde op zaken gaat stellen en eisen gaat stel len aan de spelleiders die zich nog altijd ver boven alle voet- balgewoel geplaatst achten. De winterstop kan wellicht in alle geledingen tot een vorm van inkeer leiden. De voetbal lers die „zo moe zijn", het pu bliek dat tot zichzelf kan ko men, want ook gisteren ge droeg het zich schandalig. Het zou van durf hebben ge tuigd als Weerink de wed strijd had gestaakt nadat hij had laten omroepen: „Alt er weer voorwerpen worden ge gooid, staak ik de wedst-ijd onherroepelijk". Er w> >rd prompt daarop weer gegooid Scheidsrechter Weerink, die een toch al slechte wed strijd nog meer degradeerde door te blunderen. maar de slappeling deed niet wat hij had laten omroepen. Het is geen populaire maatre gel, maar wie A zegt moet B uitvoeren. Het doelpunt van Peters wekte de woede op van de Twentse ploeg, waarin overigens vrijwel geen Twentenaar meer speelt. Het oostelijke vreemdelingen legioen drong op naar Weerink die nota bene als uitleg gaf dat een eigen ploeggenoot Van Gerven omver had geduwd. De doelman begaf zich naar de grensrechter, die verklaarde dat hij de treffer zou hebben afgekeurd. Maar de eigenwijze Weerink per definitie blijken scheidsrechters arrogant, ei genwijs en beterweters leg de de verklaring van zijn grensrechter naast zich neer. Het voorval bracht na een slechte eerste helft wat leven in de brouwerij, maar ook ru wer spel dat het kijken naar de wedstrijd steeds onaantrekke lijker maakte. Bij Feyenoord ging het wat teter nadat de aan zijn oog geblesseerd ge raakte Troost was vervangen door V.d. Lem, waardoor Jan sen, die ook een gele kaart had mogen hebben toen hij Jol pakte, laatste man ging spelen. Er kwam wat meer organisatie. Beide aanvallen waren toon beelden van zwakheid, met als uitzondering Thoresen bij Twente, een waardevolle en zeer goede speler. Voorts bleef Heini Otto zich in het geweld „artistiek" bewegen. Feyenoord was zonder meer slecht. Wim Jansen grossierde weer In verkeerde passes, Pe- tursson is totaal uit vorm, kort om, er deugde niet veel van. Omdat ook Twente een zwak ke ploeg heeft, brak het pover- se spel Feyenoord niet op. Het kwam zelfs op 1-0 door dat onterecht toegekende doel punt. Derde keer Twente's manager Ton van Dalen: „Dit is de eerste keer in een uitwedstrijd dat ons dat overkomt. Bij FC Den Haag benadeelde Van Dijken ons, bij AZ deed Keizer dat en nu weer Weerink". Tegen het eind kwam Feye noord, waarin Notten weer sterk speelde en Troost goed werkte, onder druk. Men zag de gelijkmaker aankomen. Van Staveren, uiterst zwak, kopte net naast en Jol richtte bij een vrije trap iets te onzuiver. Toen Thoressen op simpele wijze Wijnstekers uitspeelde nadat Nielsen mis had gekopt, werd Van Engelen met een magni fiek schot verslagen. Terecht oordeel Jezek dat de kansen die Feyenoord in de eerste helft had gekregen cadeautjes waren geweest en niet zelf „ontworpen" mogelijkheden. Maar Peters en Petursson ble ken niet in staat ervan te profi teren. Twente schiep met verre passes kansen maar daar was ook al geen „killer" aanwezig. Feyenoord snakt naar rust maar op 28 december vertrekt de selectie naar Cairo om twee wedstrijden te spelen tegen het Egyptische elftal en een se lectieteam. Jezek; „Geestelijk hebben de spelers evenwel twaalf dagen rust. Ze hoeven daar niet te winnen, het is meer een aangename onder breking want getraind moet er tcch worden. Ik ben overigens niet tevreden over de eerste helft van deze competitie, vooral niet over de laatste wedstrijden. We liggen iets achter op mijn schema. Ik had gerekend op 25 of 26 punten. Maar de spelers hebben zelf gevraagd om in de winterstop wedstrijden te spelen en dat vind ik toch wel een positief punt". HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 58. Peters 1-0, 89. Thoressen 1-1. Scheidsrechter: Wee rink. Toeschouwers: 22.210. Feyenoord: Van Engelen; Wijnste kers, Nielsen, Troost (v.d.Lem), Van Deinsen (Brard); Albertsen, Jansen, Notten; Budding, Peters, Peterusson. FC Twente: Van Gerven; Scheve, Jol, Overweg, Zondervan; Klta (Dllllng), Bos, Otto; Thoresen, Gritter (Bleu- mlng), Van Staveren. •fj rade Een miserabele af- ing van 1979. Dat mag men in v rade gerust concluderen na lederlaag van Roda JC in de ^-nte thuiswedstrijd van ae eer- /Competitiehelft tegen Willem ■^-r^loda JC, slecht gestart, had door een imponerende reeks winningen, afgesloten met loge van 1—0 op Feyenoord, ^Jjwerkt tot de subtop. Die aan- 'ing had tegen Willem II defini- Kennelijk had de overwinning op Feyenoord de Limburgse ploeg een onoverwinnelijk gevoel bezorgd. Een andere uitleg is er nauwelijks voor de vertoning van gisteren. Roda is nu eenmaal een team, dat het voornamelijk moet hebben van werklust en die ontbrak tegen Wil lem II volledig. Een geval van zelfoverschatting, en dat brak het team op tegen Willem II. De Tilburgse debutant vertrouw de op de hechte defensie, (acht man sterk) en liet het aanvallende gedeelte voornamelijk over aan Ne lemans en Van Mierlo. Een taktiek die succes opleverde. Vooral de snelle van Van Mierlo was een voortdurend gevaar voor de onze kere defensie van Roda. Op de nederlaag kan niemand iets OndGMlit afdingen. Roda mocht zich gelukkig prijzen dat het bij die score bleef, want Van Mierlo verscheen liefst vijf keer vrij voor Jongbloed. Boven dien miste Huijbregts nog een ge weldige kans voor open doel. Uit blinker Van Mierlo deed het beter. Na een solo van Nelemans kreeg hij de bal geheel vrij voor Jongbloed: 0—1. In de tweede helft verscheen Van Mierlo drie keer achtereen voor Jongbloed, die tweemaal redde, maar de laatste keer, moest Marijt hem te hulp snellen. Roda's voor stopper haalde Van Mierlo echter onderuit in het strafschopgebied. Uit de strafschop schoot Haver- mans via de vuisten van Jong bloed en de onderkant van de lat raak: 0—2. Hierna trok Willem II zich massaal terug voor het doel van Hultermans, de vervanger van de geblesseerd geraakte Samardzic. Roda verkreeg een groot veldoverwicht maar de zonder overleg uitgevoerde storm lopen leverden welhig. op. Pas in blessuretijd kon Nanninga na een voorzet van De Wit de eer redden. Meer zat er voor de ploeg van Bert Jacobs niet in. 29. Scoreverloop; Van Mierlo 0—1, 63. Ha- vermans (strafschop) 0—2, 90. Nanninga 1—2. Scheidsrechter: Van Dijken, toe schouwers: 9000. Roda JC: Jongbloed. Degens. Marijt (Rlemens), Ehlen, broeks (De Wit); Meuser, Nielsen. De Jong, Kolding, Nanninga. Ver meulen. Willem II: Samardzic (Hultermans); Kosic, Roemgens, Huijbregts, Havermans; Van de Ven, Hoofd, Hoyer; Broeken, Van Mierlo, Nelemans (Bastlaanse). ii II. TOiTMlilflillïfflMïf MlffiM I ill Will Billlir^-^1^-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13