De verjaardagstaart oor het kabinet somt uit Broeten Tuinbouw moet omwille van export af van veilingsysteem Werkgevers en werknemers moeten water in de wijn doen UNNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 DECEMBER 1979 PAGINA 9 UTOYEREN Is eerste willen wij even vermelden het CDA-kamerlid eef Weijers deze week kamervoorzitter ck Dolman aardig op vingers werd getikt en deze op een wat al amicale toon zijn op- nent Jaap van der ief van de PvdA om rduidelijking van zijn tech vroeg. „Jaap, nou moet je toch eens uitleggen it je bedoelt als je het over...viel bij liman niet in goede rde. Hij wees het ka- erlid terecht met de lorden. :„Ik wijs de er Weijers erop dat in dit huis de ge tinte is elkaar met u te spreken en niet e voornaam te noe- En ook Dolman inst daarvan niet af ytijken, mag overigens dui delijk zijn dd de twee Kamerleden buiten de politieke arena goede vrienden zin. Trou wens, over het alge meen kun je rustig stel len dat de sons scherpe partijpolitieke tegen stellingen :ich niet doorzetten ii de per soonlijke omgang. Zo zagen wi laatst ook de PvdA-er Jaap van Der Doef (ilweer) en VVD-er Rucolf de Kor te broederlijc naast el kaar gezeten in de VVD-bankei gezellig met elkaar keuvelen. Een onomsuitbaar be wijs van het hiervoren- gestelde, wint de twee waren eikair kort daar voor nog h de haren gevlogen teen het ging over de koitingen op de sociale uitkeringen. SNEEUW van de publieke tribu ne. Drie uitkeringstrek kers, deel uitmakend van een respectabele stoet van welgeteld 41 demonstranten tegen het wetsontwerp over de kortingen op de soci ale uitkeringen en het minimumloon, hadden op de publieke tribune plaatsgenomen. Onder hun kleding - want tas sen zijn op de tribune om veiligheidsredenen niet toegelaten - hadden zij dikke stapels met ge stencilde nep-bankbil- jetten verborgen. Op de in alle kleuren van de regenboog uitgevoerde biljetten prijkten de veran t woordelijke be windslieden uit het ka binet. Naast het prtret van Van Agt stond bij voorbeeld: „De hon derdjes die het ons kun nen schelen, als dat niet voorkomt!". Toen Rudolf de Korte (alweer), een van de felste voorvechters van de kortingen en door minder grote fans hier van daarom ook wel eens „Rudolf de Kor ting" genoemd, het spreekgestoelte beklom men had, dwarrelden vele honderden van deze biljetten als een te vroege sneeuwbui op de volks vertegen woordi- gers neer en bedekten vervolgens het groen en rood van de vergader zaal met alle kleuren van de regenboog. De Korte „kortte" ech ter onverstoorbaar door en de Rijkspolitie ver wijderde de drie anti- korters van de tribune. De zaalbodes spoedden zich in hun rok - wel licht in de veronderstel ling dat het pier om echte biljetten ging, ten slotte komt al het goede van boven - om al dit geld te 'verzamelen en binnen enkele minuten was alles dan ook weer opgeruimd en netjes. LOLBROEK Gijs van Aardenne, onze minister van Eco nomische Zaken, staat in Haagsche Kringen nou niet bekend als zijnde de grootste lol broek van het kabinet. Integendeel, de man is behept met een immen se droogheid, die zich uit in een licht ironi sche toon gecombineerd met soms bijtend cynis me. Nu en dan doet de bewindsman echter een goedbedoelde poging om althans de glimla chers op zijn hand te krijgen. Het PvdA-kamerlid mevrouw Epema-Brug- man had hem schrifte lijke vragen gesteld over het feit dat een bank, die door hem of ficieel was geopend, een advertentie had ge plaatst waarin enkel 9 heren werd gevraagd het telefoonnummer van dit kantoor te note ren. Kortom zij beschul digde Gijs van on emancipatoir gedrag. Epema schreef toelich tend: Vragenstelster gaat er niet van uit dat mannen dommer zijn dan vrouwen, zodat de heren via een adverten tie nog eens extra op dit feit gewezen moeten worden, terwijl de vrouwelijke bevolking blijkbaar al genoeg heeft aan het bericht in de krant over de ope ning, om dit tot zich door te laten dringen. De bewindsman repli ceerde de aantijging als volgt: „Ik wil niet tre den in de beweegrede nen die de betrokken bank ertoe hebben be wogen zich ditmaal in het bijzonder tot man nen - en meer speciaal tot heren - te richte- nIn hoeverre daarbij wellicht toch ook de overweging heeft mee gespeeld dat sommige mannen dommer zijn dan sommige vrouwen kan en wil ik niet be oordelen." Aangepaste bescheidenheid dus, maar een kort bezoekje aan een emancipatie werker zal ook deze man geen kwaad doen. „ABSANT!" Als je aan het Binnen hof wilt lachen, moet je daarvoor doorgaans niet naar de Eerste Kamer gaan. Maar er zijn mo menten waarop de waardige Senatoren zich een gulle lachbui veroorloven. Zoals afge lopen dinsdag, toen er gestemd moest worden over een VVD-motie, waarin stond dat Zuid- Afrika best mee mag doen aan de Olym pische Spelen voor Ge handicapten en dat de regering, ook als de Zuidafrikanen komen, de Spelen met geld en goederen moeten steu nen. De indienster van de motie, Haya van Some ren, had voorzitter Thurlings om hoofdelij ke stemming gevraagd. In de Tweede Kamer gaat het bij hoofdelijke stemming zo, dat een griffier de namen van de aanwezige Kamerle den opleest, maar in de Eerste Kamer geldt daarvoor een ander sce nario. De namen van alle leden, ook degenen die niet aanwezig zijn, worden daar door de Senaa ts voorzitter hoogstpersoonlijk voor gelezen en als de heer Thurlings dan na het van een naam geen reactie uit de, zaal krijgt, roept de griffier met luider stemme: „Absent!". Hij pleegt zulks op ietwat bekakte wijze te doen, zodat het woordje altijd klinkt als „Absant!". Kostelijk om te horen. Nu moet u eerst even weten dat in de Eerste Kamer onder anderen zitting hebben de heren Kloos (voormalig VAR A-voorzitter) en Nagel (voorzitter van de VARA -ondernemings raad en Kloos'grote op ponent). De VARA van de ruzie. Hebben we dat? Terug naar de stem ming in de Senaat. Een maal aangekomen bij de K sprak Thurlings op die typische, altijd wat schuchtere toon: „De heer Kloos". Er klonk geen voor of tegen, maar de griffier had het al in de gaten. „Ab sant!", donderde hij door de zaal. Thurlings vervolgde het ledenlijs tje en kwam al spoedig bij de N. „De heer Na gel", klonk het. Nu was het een hele tijd stil. Vragende gezichten in de richting van de PvdA-bankjes. En toen, als een logisch vervolg op de afwezigheid van Kloos, klonk uit de mond des griffiers op nieuw het „Absant!", harder nog dan hij het ooit had gedaan. Hierop barste werkelijk de ge hele Senaat in een bul derende lachbui uit. De enige die niet lachte was de griffier. Uiterst verbaasd keek hij om zich heen, want hij dacht werkelijk dat zijn uitroep de bron van vermakelijkheid was. Je zag hem diep naden ken om de diepere zin van de vrolijkheid te ontdekken, maar hij kwam er niet uit en met een schouderopha len boog hij zich weer over zijn papieren. ARJEN BROEKHUIZEN DICK VAN RIETSCHOTEN FRANS WEERTS EN HAAG Aanstaande voensdag 1 het precies twee jaar geleien zijn, it Van Agt als verse premier glunde- nd naast Koningin Juliam op de tppen van paleis Soestdijk ïtond, te- idden van zijn pas beëdigde kabinet, pt kabinet viert woensdag dus zijn reede verjaardag, maar het ziet er lar uit dat Van Agt, die zoals bekend geneugten van een goede heildronk (et schuwt, komende woensdag nau- elijks gelegenheid zal hebben, die irjaardag met zijn regeringsploeg uit- Indig te vieren. Het zal een spannen- dag worden, want het kabinet moet ïh verantwoorden over de houding e zij heeft ingenomen tijdens de AVO-ministerraad, waar werd btslo- i om 572 verouderde atoomraketten vervangen door de allermodernste pes en die op Westeuropees gronige- d te plaatsen. ;lk verjaardagscadeau zal de Tweede mer het kabinet geven? Er liggen vol- ïde week twee presentjes klaar, hge- tt en wel, maar slechts één daarvan zal rden overhandigd: öf het wordt een rt met twee kaarsjes waarop in fiaaie groomletters staat geschreven „Op naar derde jaar", óf het wordt een zorfyul- verpakte bom, die het kabinet doet [ploffen. De keuze tussen de beide pak- tjes wordt pas op de verjaardag zeil ge- lakt en ook de vraag wie het cadeau ig gaan aanbieden zal op de dag zeil pas rden beantwoord. Een voorzichtige latting van de kansen: 65 procent /oor taart, 35 procent voor de bom. kernwapenkwestie zorgde afgelopen ek opnieuw voor een nerveuze, gesnan- i sfeer in politiek Den Haag. Het gela- i woordje „crisis" rolde over vele ton- De lucht boven het Catshuis verduis- de en toen het er woensdag na het iVO-beraad in Brussel even op leek dat bui zou gaan overdrijven, diende zich niddellijk een nieuwe depressie aan. chtans mag gesteld worden, dat de ant- wikkelingen van deze week ertoe hebben geleid dat een crisis niet meer zo onver mijdelijk is als zij zeven dagen geleden nog leek. ONVERENIGBAAR Dinsdag, na roerig fractieberaad van CDA en VVD, vergaderde het kabinet de hele avond over het standpunt dat de ministers Scholten (Defensie) en Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) in Brussel zouden moeten innemen. Men kwam er niet uit. De motie-Stemerdink-Brinkhorst tegen een besluit tot produktie en stationering van nieuwe kernwapens, door de Kamer aangenomen met steun van tien CDA-le- den, leek onverenigbaar met de vertrek punten van het CDA (beperkte produktie en nog geen plaatsing) en het standpunt van de VVD, dat identiek is aan dat van de NAVO. Woensdagmorgen, nog maar enkele uren voordat het Brusselse beraad zou gaan beginnen, deden Van Agt en de zijnen een laatste wanhoopspoging om tot een vergelijk te komen, hetgeen wonder wel lukte. De wil om het kabinet in stand te houden was sterker gebleken dan de onwil om compromissen te sluiten. De crisissfeer was echter nog niet uit de lucht. In CDA-kring werd zelfs een plan netje gesmeed om, als het er naar uit zou gaan zien dat het kabinet over de kernwa pens zou vallen, de regeringsploeg al eer der naar huis te sturen via een geforceer de crisis over de aan de orde zijnde wets voorstellen tot aanpassing van de sociale uitkeringen en vakantietoeslagen. Dit om een breuk in het CDA over de kernwa pens te voorkomen. DOORWROCHT Tot 's avonds half negen moest de Tweede Kamer wachten voordat men kon horen tot welk compromis het kabinet was geko men. Premier Van Agt kwam hoogstper soonlijk in de Kamer meedelen welk standpunt de Nederlandse delegatie in het NAVO-overleg had ingenomen. Het bleek een doorwrocht compromis te zijn, dat neerkwam op: we zijn ervan overtuigd, dat er een antwoord moet komen op de versterkingen van het Russische kernwa penarsenaal, maar we zijn ook overtuigd van de noodzaak tot wapenbeheersing. Daarom toch eerst maar proberen, met de Russen te onderhandelen over wederzijd se wapenvermindering en nog niet ak koord gaan met een besluit tot statione ring van 48 kruisraketten op Nederlands grondgebied. Eind 1981 zien we dan aan de hand van de onderhandelingsresulta ten wel verder. En wat de produktie van de nieuwe raketten betreft, daar helpt geen lieve moeder aan, want dat is een louter Amerikaanse zaak. In Brussel was alleen de stationering aan de orde. „Mijn ergste bezorgdheden zijn weggeno men", sprak Lubbers verlicht ademha lend. „Dit roept nog wel een paar vragen op", zei Rietkerk knorrig, maar distan tieerde zich nadrukkelijk van zijn fractie genoot Ploeg, die spontaan „onaanvaard baar" had geroepen. En CDA-dissident Jan Nico Scholten beweerde tegenover ie dereen die het maar horen wilde, dat hij zeer tevreden was. Het begon er inder daad op te lijken, dat het kabinet gered zou kunnen worden. Het groepje van tien Zal het vandaag in Dronten voor premier Van Agt opnieuw een zege worden? andersdenkende CDA-ers zou ongetwij feld nog wel iets slinken, zodat alleen de VVD nog wat omgebogen zou moeten worden maar dat zou, onder druk van Wiegel, wel kunnen lukken. SCHANDE Een uur later was het politieke decor ech ter totaal gewijzigd. Inmiddels was be kend geworden, dat het voorbehoud van Nederland in het slotcommuniqué van het NAVO-beraad niet uitdrukkelijk werd ge noemd. Jan Nico Scholten draaide weer 180 graden om, Lubbers eiste genoegdoe ning, de VVD begon zich opeens in de handen te wrijven en de oppositie riep nog harder dat het allemaal een schande was. De crisiskansen stegen weer en ook donderdag, toen Van Agt op verzoek van de Kamer een aanhangsel van de NAVO- notulen publiceerde, waarin het afwij kend Nederlands standpunt werd ver woord, bleef de depressie hangen. De ver warring was groot en is nog steeds groot. „Het debat van aanstaande woensdag wordt goochelen met NAVO-procedures en jongleren op de komma's", zo voorspel len vele Kamerleden. Waarom is er dan toch een grote kans dat het kabinet volgende week mag blijven zitten? Wie daarop een aanschouwelijk antwoord wil hebben, moet vandaag naar „De Meerpaal" in Dronten gaan, waar het CDA-congres vergadert. Op deze bijeen komst zullen de tien CDA-dissidenten duchtig de oren worden gewassen en on der zware druk worden gesteld om zich volgende week jegens het kabinet loyaal op te stellen. Het deel van de ARP-achter- ban, dat zich met kracht tegen modernise ring van kernwapens verzet, is op het CDA-congres een heel kleine minderheid geworden. Premier Van Agt zal met luid gejuich worden onthaald en bedolven worden onder de complimenten. De roep om eenheid zal tot ver in de Flevopolder klinken. Je moet als CDA-dissident wel heel sterk in de schoenen staan, om deze psychologische druk te kunnen weer staan. Stef Dijkman, de enige KVP-er uit de CDA-fractie die zich voor de motie- Stemerdink uitsprak, heeft echter al laten weten, dat alleen hijzelf en niet het con gres zijn opstelling voor het debat van woensdag zal bepalen. ZWAAR ARP-er Sytze Faber zei deze week echter, het congres niet volkomen te kunnen ne geren. De andere dissidenten spraken deze week in termen als „afwachtende houding", maar Willem de Kwaadsteniet gaf al toe dat het „bijzonder zwaar" zal worden. Eén ding is in ieder geval zeker op de zijkant van de verjaardagstaart voor het kabinet zal „Made in Dronten" staan. Maar zoals gezegd: het is nog steeds niet helemaal zeker of het gebak aanstaande woensdag uitgereikt zal worden. DICK VAN RIETSCHOTEN an onze elementaire redactie) IN HAAG Werknemers •eten minder selectief •rden in het zoeken naar nieuwe baan en werk ers minder kritisch bij werven van personeel, ar zij thans nog te vaak hoge of niet ter zake doen- eisen stellen voor een be- alde vakature. Dat irijft minister Albcda ociale Zaken) in een noti- over knelpunten op de "Ismarkt die dezer da- naar de Tweede Kamer gestuurd ter voorberei- >g van een debat in janua Albeda komt met een eigen suggesties om de kloof tussen vraag en aanbod op de ar beidsmarkt te overbruggen na dat gebleken was dat werk gevers en werknemers op dit punt niet tot een gezamenlijk oordeel zijn kunnen komen. In zijn notitie ziet de bewindsman de beroepsbevolking in de ko mende periode sneller toene men dan de groei van de werkgelegenheid. Daardoor zal ér een steeds groter tekort aan werkgelegenheid (lees: een steeds grotere werkloos heid) ontstaan. Herverdeling van arbeid en een verandering van het denken over arbeid zijn daarom meer dan ooit noodzakelijk. Wat de aanbodzijde betreft wil Albeda komen tot een betere afstemming van onderwijs en arbeidsmarkt op elkaar. Be langrijk is in dit verband ook de wettelijke regeling die het kabinet in voorbereiding heeft om overheid en bedrijfsleven te verplichten ministens vijf procent van hun personeelsbe stand uit gehandicapten te la ten bestaan. Een dergelijke verplichting voor andere kan sarme groepen wordt overwo gen. Verder komt er snel eén experimentele subsidieregeling om deeltijdarbeid te bevorde ren en verdient het volgens minister Albeda aanbeveling dat werkgevers en werkne mers de vijfploegendienst be spreekbaar maken. Om knelpunten aan de vraag zijde van de arbeidsmarkt op te lossen denkt de minister aan het inschakelen van nieu we groepen, bijvoorbeeld vrouwen in functies die tot nog toe hoofdzakelijk aan mannen werden toegedacht. Om de 40.000 moeilijk vervul bare vakatures toch te ver minderen zou ook moeten worden gekeken naar mark ten in andere sectoren, be- drijfsverplaatsingen moeten worden overwogen en aan verandering van functie bin nen het bedrijf worden ge dacht. (Van onze parlementaire redactie) MUNCHEN De Nederlandse tuinbouw zal afmoeten van het veilingsysteem voor groenten en fruit. Dit systeem, waarin door vraag en aanbod een prijs voor het produkt wordt bepaald, werkt niet voor grote afnemers. Zij willen ook in de toe komst een zicht hebben op de aanvoer van bepaalde produkten en tegen welke prijs zij deze kunnen kopen. Het zal daarom noodzakelijk zijn voor de Nederlandse tuinbouw bepaalde partijen produkten buiten de veilingen om te verkopen. Dit met het oog op het behoud van de eigen exportkansen. Dit is de mening van insiders in de export kansen van Nederlandse groenten en fruit in de Zuid Duitse deelstaat Beieren. Volgens deze bronnen ontstaat door het systeem van de veilingen een nadeel voor de Nederlandse exportkansen, waarin de concurrentie vooral uit landen rond de Middellandse Zee meteen zal springen. Deze landen zijn in staat reeds geruime tijd voor levering van de produkten, contracten af te sluiten over de hoeveelheid en de prijs waartegen geleverd zal worden. In het Nederlandse systeem is dit onmogelijk. Zo zijn ook de prijsverschillen die door het vei lingsysteem kunnen ontstaan nadelig voor de markt, aldus Duitse insiders. Op dit moment exporteert Nederland jaarlijks 30.000 ton groenten en fruit naar Beieren. Daarvan gaat 20.000 ton (2,35 procent van de totale aanvoer) via de centrale markt in München. De rest wordt vanuit Nederland per vrachtwagen direct aan de afnemers ge leverd. Het Nederlandse aandeel in de markt voor groenten en fruit in Beieren is in vergelijking met 1978 maar marginaal gegroeid, van 2,17 procent naar 2,35 procent. De export bestaat voornamelijk uit tomaten, komkommers en sla. In Nederlandse landbouwkringen wordt verwacht dat deze export nog zal groeien. Dit vooral omdat in vergelijking met de con currentie in ons land veel wordt gedaan aan kwaliteitsbewaking van de produkten, stipte levering op basis van de eisen van de afne mer en goede dienstverlening. Daarbij kan het gebied bovendien gemakkelijk vanuit Ne derland met vrachtauto's bewerkt worden. In de Zuid Duitse ideeën over een afschaffing van het veilingsysteem zag men weinig. Zo werd erop gewezen dat juist in Nederland het veilingsysteem is ontwikkeld en ook daadwerkelijk functioneert. Andere landen kennen een dergelijk systeem niet. Men geeft wel toe dat aan het systeem bepaalde nadelen kleven zoals door de Duitsers gesignaleerd, maar men achtte het toch mogelijk om ook binnen het veilingssysteem aanvoerverwach- tingen voor een maand van te voren te voor spellen. Op het ministerie van Landbouw en Visserij zag men daarbij ook mogelijkheden om via onderhandelingen met de Duitse af nemers afspraken te maken over de export

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9