Leiden behandelt begroting *80 Bouw- produktie van 6000 ^woningen nog erg onzeker hond zoekt huis Karim, een eenza LEIDS VIJFJARENPLAN OP DE TOCHT STAD LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 DECEMBER 1979 PAGINA 5 leiden begint eau üe be handeling van de begro ting voor 1SS0. Maandag avond om acht uur ralt het startschot. Het be leid van hei cottage MOtdt dan onder vuur genomen door de diver se fractievoorzitters in nun algemene beschou wingen. Verwacht wordt niet, dat deze beschou wingen ongemeen vurig zulten zijn. Karakteri seerde de grootste op positiepartij, het CDA, zich vroeger nog ala een groepering die keihard kon uithalen, thans heeft deze tractie het 'lief zijn voor de naaste' hoog in het vaandel geschreven. Zo hoog mogelijk in elk geval in de hoop del men straks, na de nieu we raadsverkiezingen niet nog eens uil de boot valt bij het vormen van een college. De besprekingen zullen de hele volgende week duren. Aan de voora vond van de begrotings behandeling is nu al dui delijk, dat de woning bouw en de daarmee sa menhangende volks huisvesting het centrale mikpunt van de opposi tiepartijen zal worden. Meer nog dan de porte feuille 'Economische aangelegenheden'. Wel licht omdat het feilen van het college, en dan vooral wethouder C. Waal van stadsontwikke ling die een meer dan stevige invloed heeft op de portefeuille van de zieke wethouder Ver boom, nadrukkelijk en nogal eenvoudig is aan te tonen. Oe aantallen woningzoekenden en de sterk achterblijvende woningproduktie spre ken hierover boekde len.... De Stevenshofjespolder. Volgens wethouder Waal voorlopig nog niet aan de beurt om bebouwd te wor den. (L.C.-luchtfoto Frans Rombout) ?A*EIDEN Zesduizend nieuwe wonin- |tn bouwen binnen vijf jaar. Waarvan 100 binnen de bestaande bebouwing «pen gaten), 1500 in de Merenwijk, l'aardeiland, Boekhorst en Koppel- itein, 1900 in de Leeuwenhoek en 600 in Roomburg. Dat was het beleidsuit- ioi [angspunt (bijstellingsnota volks- J0 Da* huisvestingsbeleid '78) van het Leidse iwijtollege van b en w in februari van dit aar. Jaarlijks zouden er derhalve 200 woningen in de stad moeten wor- ien gebouwd om aan het doel te kun- llcolll «en beantwoorden. In 1979 zijn er tot ian. Di iusverre in de Sleutelstad circa 400 «ieuwe woningen opgeleverd. Om het .',t|[emiddelde van 1200 woningen alsnog Ie kunnen halen zou er in de jaren achtig (de komende vier jaar) een enorme bouwstroom in gang gezet moeten worden om in te lopen wat tot dusverre niet binnen de gemeente Lei den aan woningbouw gerealiseerd is. Er moet welhaast een wonder gebeu ren ren wil het vijfjaren-plan in Leiden dic «og met succes van de grond komen. den nog slechts bouwmogelijkheden zijn voor 3950 woningen: wat een gemiddelde betekent van 990 woningen per jaar. Het merendeel daarvan zal dienen te worden verwezenlijkt binnen de bestaande bebouwing (deels vervan gende nieuwbouw), in de zogenaamde open ga ten van de stad. Vervangende nieuwbouw doet de woningvoorraad langzaam stijgen, omdat het hier gaat om woningen die gebouwd worden in de plaats van gesloopte panden in de stad. De rest van de nieuwbouw zal plaatsvinden in het kader van de stadsuitbreiding op grotere loca ties, zoals de Merenwijk, Waardeiland en Boek horst/ Koppelstein. 1981 top-jaar f' liet!' A I verwacht de gemeente een totaal van woningen op te kunnen leveren. Een absoluut top-jaar zou 1981 moeten worden met een oplevering van 1830 woningen (1250 als vervangende nieuwbouw in de open gaten van de stad en 575 in stadsuitbreidingsgebie- den). In '82 en '83 gaat het om de bouw van 800 huizen. Wat de (vervangende) nieuwbouw in de open gaten van Leiden betreft bestaat er on zekerheid over het welslagen van een groot aantal van de circa 70 verschillende uit te voe ren projecten. Veel grond is in handen van par ticulieren of projectontwikkelaars. Het is dan ook een grote vraag of 1981 werkelijk een top jaar zal kunnen worden. Het is daarom even eens nog lang niet zeker of het uitgangspunt, gemiddeld „45% sociale woningbouw" (1600 wo ningen in de woningwetsfeer, 1940 premiekoop of -huur en 809 woningen in de vrije sector), zonder meer binnen het vijfjaren-plan gehaald Leeuwenhoek Voor het verwezenlijken van zijn doelstellingen zal het college, naar het zich laat aanzien, snel uit moeten kijken naar andere bouwlocaties, ze ker omdat het op zijn minst twijfelachtig is dat terreinen als bijvoorbeeld de Leeuwenhoek (de uitslag van de risico-analyse voor dit gebied wordt komende maandag gepubliceerd) en Roomburg binnen het vijfjaren-plan zonder uit stel of zonder beperkingen uitgevoerd kunnen worden. Los van de uitslag van de risico-analyse voor de Leeuwenhoek, is er ook nog het probleem op te lossen welke partij nu eigenlijk aanspraak mag maken op de 40 ha grond achter het Aca demisch Ziekenhuis Leiden: de Universiteit, de gemeente of het AZL? Het touwtrekken hiero ver tussen de drie giganten zal vermoedelijk volgend jaar weer in alle hevigheid losbarsten. Stevenshof De overgebleven bouwruimte is wat Leiden be treft nog te vinden in de Stevenshof (4000 wo ningen) en de Coebel (500 woningen). Twee ge bieden waar eveneens grote onzekerheid over bestaat of hier binnen de eerstkomende vier jaar woningbouw kan verrijzen. De Stevenshof zou volgens wethouder Waal (PvdA) pas hal verwege de jaren tachtig bouwrijp moeten wor den gemaakt, terwijl het CDA telkens bepleit aan de bebouwing in deze polder voorrang te verlenen boven alle andere genoemde terrei nen. Over de bebouwing van een deel van de Coebel gaapt er tussen Rijk, gemeente en de projectontwikkelaar, tevens eigenaar van de grond Polyzathe Eurowoningen, ook nog een kloof van verschillende opvattingen over wat nu precies goedkope woningen voor de Leidse bevolking zijn. Tragiek Wethouder C. Waal (stadsontwikkeling) heeft het in zijn brevier staan om dikwijls over de „tragiek" van de stedebouw te spreken wan neer het gaat om de bouwmogelijkheden die Leiden nog resten. „De beste locaties zijn in middels al vergeven. Het is voor iedere stad een feit, dat het vinden van goede terreinen steeds moeilijker wordt." De grote vraag voor Waal is of Leiden halverwege de jaren tachtig niet over haar grenzen zou moeten kijken om de woningnood te kunnen bezweren. Voorlopig is dat nog niet zo ver. Leiden zal, zoals de za ken er nu voorstaan, de komende jaren nog ge noeg werk binnen haar eigen stadsmuren te doen hebben. PETER VIERING Hersenschudding LEIDEN Binnen de politiek, maar ook binnen het amb tenarenapparaat van de gemeente Leiden, rijst steeds meer twijfel over de haalbaarheid van het vijfjaren-plan i gen t^ bouwen. Zelfs de minst zure kritiek op het PvdA- wethouders-duo smaakt al lichtelijk naar azijn. De kritiek van de grootste oppositie-partij in Leiden, het CDA, op het gevoerde bouwbeleid vormt zelfs met wat korreltjes zout erbij genomen al helemaal een weinig begeerde kost voor beide regenten. Wethouder Waal kan in ieder geval verze kerd zijn van een „dikke onvoldoende" in zijn collegerap port. Dit brengt het gemeenteraadslid mevrouw M. Kokx- hoorn (CDA) volgende week tijdens de behandeling van de begroting tot uitdrukking in een motie van afkeuring op het gevoerde collegebeleid ten aanzien van woningbouw. Waarschijnlijk zal het hoofd van mr. Waal deze keer bij voorkeur als kop van Jut fungeren, want het arme hoofd van wethouder Verboom wordt thans nog te zeer gepijnigd door een recente ongelukkige val tijdens de ochtendgym nastiek: Verboom zal dan ook naar ver wachting niet bij de begrotingsbehan delingen aanwezig kunnen zijn. Sparen De grootste oppositie-partij was trou wens toch al van plan de om gezond heidsredenen aftredende Verboom dit f jaar te sparen. „Kritiek op hem is wel", zei laatst een raadslid van CDA, „maar het heeft weinig zin hem vlak voor zijn vertrek nog e keihard aan te pakken". (Meededogen Wethouder Waal van het CDA öf politiek, wie zal het zeggen?) Iets wat verleden jaar omstreeks deze tijd nog wel gebeurde. Wethouder Verboom kreeg toen zelfs van zijn eigen PvdA de Joker toegespeeld. Bizar Er wordt hier en daar in de wandelgangen van het stad huis ook gefluisterd, dat wethouder Verboom door zijn ei gen partijgenoten en naaste collega's uit het politieke zadel zou zijn gelicht. Te bewijzen is dat natuurlijk niet, maar het zal ongetwijfeld bij deze of gene de nodige inspiratie opgeleverd hebben voor de voorbereiding van het aan staand begrotingsdebat. Het is haast geen toeval meer te noemen, dat al een maand geleden (nog voor Verboom's hersenschudding) door sommige mensen, onder wie enkele hoge ambtenaren, werd geopperd dat de geplaagde wet houder medio december maar beter even ziek zou kunnen worden om de begrotingsbehandel ,ngen niet mee te hoe ven maken. Je zou bijna gaan denken aan een psycholo gisch complot met nogal bizarre th iller-effecten, nu we de afloop kennen. Bijstellingsnota Overigens is het ook een heel ongelukkige samenloop van omstandigheden, dat toen de heer Verboom in februari van dit jaar overspannen in bed lag, zijn collega's Waal en Van Dam (financiën) hem inplaats van bloemen een zoge naamde bijstellingsnota van het volkshuisvestingsbeleid 1978 cadeau gaven. Een nota die buiten Verboom's inbreng om werd opgesteld, maar waar wel goeddeels in werd ge dicteerd aan welk beleid hij zich in de dagen die hem als wethouder nog resten zou dienen te houden. Juist op deze nota wordt nu de laatste tijd zoveel kritiek uitgeoefend, met name door het CDA. Doordat wethouder Verboom nog met een hersenschud ding te kampen heeft en voorlopig niet op het stadhuis verschijnt, zal het CDA zijn gevoerd huisvestingsbeleid ook om die reden al volgende week moeilijk kunnen becritice- ren. Blijft dus over wethouder Waal, de man die destijds door afwezigheid van Verboom, verantwoordelijk is ge weest voor het schrijven van de bijstellingsnota '78. Monddood Het is trouwens te betwijfelen of het CDA en andere oppo sitiepartijen (D'66, PSP, PPR en CPN) veel greep op de zaak zullen kunnen krijgen. Door middel van een nieuwe bepaling, waarin wordt gesteld dat de moties voor de be groting tien dagen tevoren moeten worden ingeleverd, heeft de wethouder van stadsontwikkeling zich al enigs zins weten in te dekken voor aanvallen van oppositiezijde. Immers, tijdens de begrotingsbehandelingen mogen nu al leen nog maar moties worden ingediend, wanneer de meerderheid van de gemeenteraad van mening is dat er sprake is van een nieuw feit. De meerderheid (PvdA en VVD) zal, indien een van de oppositiepartijen vindt, dat zij niet juist of volledig antwoord heeft gekregen van de wet houder, bij een stemming over deze vraag altijd tegen stemmen, waardoor de oppositiepartijen in feite monddood worden gemaakt. Wekelijks verschijnt in de i.eidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven hon den zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afge staan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Diere nasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. LEIDEN De hazewind hond Karim is bijzonder ge steld op mensen. Dat gaat telfs zo ver dat Karim nau welijks alleen kan blijven, to dat is dan ook gelijk de teden waarom Karim on langs weer in het asiel te rugkeerde. i anderhalf jaar oude reu Karim kwam vier maanden geleden voor de eerste keer in asiel terecht. Hij werd toen gebracht door iemand die hem had gevonden in de duinen van Noordwijk, waar Karim doelloos en eenzaam aan het rondschichten was. Éénmaal het asiel bleek Karim, een raszuivere whippet, een vrij populaire hond te zijn, zeer ge tapt bij zijn blaffende collega's. Particulieren en ook windhon denverenigingen toonden be langstelling voor hem en Ka rim verdween spoedig naar wat oudere mensen, alles leek dik in orde. Zijn nieuwe eige naren kwamen er spoedig ach ter dat het onverstandig was Karim lang alleen te laten. Ze gingen nog wel eens een tijdje weg en de Karim had dan de gewoonte om hun afwezigheid luidkeels uit te janken. De bu ren konden daar weinig en thousiasme voor opbrengen en op een gegeven moment ont stond er een beetje gespannen situatie tussen de afwezige Ka- rim-bezitters en sufgehuilde buren. Dat leidde uiteindelijk tot een enkele reis dierenasiel voor wat betreft Karim. De razendsnelle en gestroom lijnde Karim heeft het moei lijk in het asiel. Hij is nogal nerveus, is zelfs voor een windhond aan de magere kant en heeft nu meer van een vuurpijl dan van een hond weg. Karim blijft niettemin een fraaie hazewindhond met de het karakteristieke beige/z wart/witte vlekkenpatroon, veertig centimeter hoog op ranke poten. Karim heeft een goed karakter. Hij is gehoor zaam, loopt goed aan de lijn, is aardig tegen kinderen en heeft geen problemen met vervoer in een auto. Karim houdt van accelereren is zit binnen een paar seconden boven de 50 kilometer per uur, maar is binnen de kortste keren weer terug als zijn eigenaar hem roept. Op katten heeft hij het als jachthond niet zo begrepen. Karim moet veel worden uit gelaten en aangezien alleen blijven zoals nu is gebleken niet direct zijn sterkste kant is heeft hij veel aandacht nodig. Wie bereid is veel tijd in hem te investeren kan aan Karim een zeer plezierige en speelse hond hebben. Caesar De waardige kat Caesar heeft zich moeiteloos een nieuw huis kunnen verwerven. Zijn nieu we imperium bevindt zich in Noordwijkerhout. Door het keizerlijk toedoen van Caesar katten plaatsen en dat mag e succes heten. Karim kan niet alleen zijn.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5