:Raad Voorhout vindt opening ïin omstreden bouw postkantoo „dus geen tegen; S Protestbij eenkomst tegen energie-aanslag Rijnland De beste wensen zijn altijd welkom! Gemeentelijke gids huis aan huis verspreid ««GRONDEIGENAAR KRIJGT VERZOEK OM VERKOOP UIT TE STELLEN v kjkj i iuul fc jPosÜ* oor ,'lw Ml. i lib" Minister wijst Leidse scholen aan als ontwikkelingsscholen VERGELUKING PRUSPEIL LEVENSMIDDELEN- BEDRIJVEN Voorschoten wil betere voorlichting 18.03 tv REGIO LEIDSH COURANT ZATERDAG 15 DECEMBER 1979 (S) Elpêfr lyle. 220 (si jsn VOORHOUT Het gemeentebestuur van Voorhout zal de Stichting Be jaardencentrum Voorhout officieel ÏFN verzoeken de grond voor het bejaar- dentehuis Sint Agnes niet te verko- J pen tot 1 juli 1980. Op deze wijze pro- tïïfl beert Voorhout de grondverkoop aan de PTT en daarmee de bouw van een postkantoor pal voor huize Sint Ag- nes enige tijd uit te stellen. In die ó'.igeSï tijd moet gezocht worden naar een voor alle partijen aanvaardbare op- ££53 lossing. Als het stichtingsbestuur ,i'h,,a (peigert op het collegevoorstel in te paan, zal de gemeenteraad zich deze maand nog moeten uitspreken over :"o« de gevolgen van deze weigering. Een en ander kan gezien worden als het resultaat van het ongenoegen dat er bij raadsleden en Voorhoutse be jaarden bestaat over de bouw van een postkantoor op het voorteijrein van 'Sint Agnes'. De bouw van zo'n kantoor zou de betrokken bejaarden niet alleen een tuin, maar ook het uitzicht op de Herenstraat ontne men. De raadsvergadering werd opgeluisterd door met spandoeken gewapende Voorhouters die gebruik ma kend van het spreekrecht, hun kritiek spuiden 'op het bestemmingsplan. Sprekers stelden dan ook voor „een postkantoor te bouwen op de plaats waar nu nog de Ag- nesschool gevestigd is. Óm de argumentatie kracht bij te zetten, werd aan het college van b en w een petitie met ruim 2000 handtekeningen overhandigd. Het raadslid mevrouw Wijling-Schellingerhout (PPR) die de zaak in de Voorhoutse raad heeft aangekaart, stelde voor een voorbereidingsplan te ontwerpen om zodoende verkeerde ontwikkelingen tegen te gaan. La ter in de vergadering gingen in alle raadsfracties met uitzondering van de VVD, dergelijke geluiden op. CDA-woordvoerder IJdo wist te vertellen dat er met de provincie nog wel te praten valt over de invulling het bestemmingsplan. Een teken des tijds; Voorhoutse bejaarden grijpen naar het spandoek. 11» LEIDEN De onlangs opgerichte iparadt 'e'dse „Initiatiefgroep tegen de hoge ios nergie-aanslag" zal op maandag een nanifestatie op het Stadhuisplein or- aniseren die is gericht tegen de ener- pe-aanslag van het Energiebedrijf -Jlijnland. Op de bijeenkomst, die om tpodiuS 9.00 uur begint zullen diverse sprekers jo Nwi het woord voeren. Het Energiebedrijf dagmiSen gemeentebestuur zullen gecon- OrkM fronteerd worden met een aantal eisen musö van de initiatiefgroep. )e eerste eis van de "initiatiefgroep is dat Ie voorschotbedragen die Rijnland half november aan alle Leidenaars in reke- ling heeft gebracht worden herberekend in gespecificeerd. Volgens de groep zijn veel Leidenaars door Rijnland zwaar „overschat" bij de bepaling van het ener giegebruik. De tweede eis is dat de ener gie-aanslag over een jaar wordt gespreid met ingang van 1 november 1979 en dat de nog niet geïnde vijfde periode even eens over dat jaar wordt gespreid. Volgens de initiatiefgroep hebben met name de Leidenaars met lage inkomens enorm veel moeite met een hoog bedrag dat ineens betaald moet worden omdat het gaat om een bedrag dat ruim een derde uitmaakt van het inkomen over één maand. De derde eis is gericht tot de Leidse ge meenteraad. De initiatiefgroep wenst dat de raad duidelijk stelling neemt tegen de verhoging van de energie-l gens de groep gaat de verhoging van de tarieven met tien procent per januari 1980 lijnrecht in tegen het gestelde maximum van drieëneenhalf procent. De gasprijs gaat van 28 cent per kubieke meter naar 35 cent per kubieke meter, een schril con trast vergeleken met het buitenland waar men voor hetzelfde uit Nederland geïm porteerde gas 14 cent moet betalen, vindt de initiatiefgroep. Ook vindt de groep het niet nodig dat het Energiebedrijf Rijnland tien miljoen gulden winst maakt. De initi atiefgroep vreest verder nog dat de verho ging van de energieprijzen zal worden doorberekend in de prijzen van andere goederen, zodat de klap extra hard zal aankomen. eerste 'wegwijzer voor Leiden' wordt overhandigd aan burgemeester A.J. Vis. LEIDEN Burgemeester A.J. Vis heeft gisteren het eerste exemplaar van de „Wegwijzer voor Leiden" uit handen van fle heren Vestering (kontaktman tekst) en Van Vollenho ven (financieel directeur). Het boekje is in opdracht van de J»efneente tot stand gekomen en wordt binnenkort gratis uit Ruis aan huis verspreid. Het Bureau Voorlichting van het o'- §emeentehuis en de Stichting Welzijnsraad hebben voor het redactionele gedeelte van de gids zorg gedragen. Het is de bedoeling dat een dergelijke wegwijzer jaarlijks ver fijnt. De gratis uitgifte van de wegwijzer wordt mogelijk ge haakt door Leidse adverteerders. De „Wegwijzer voor Leiden '9/80" geeft een overzicht van de maatschappelijke en gemeen- pf'jke organisaties. In de nieuwe gids is tevens de „Sociale üids" opgenomen, waardoor een totaalbeeld is ontstaan van de 1 Mogelijkheden die Leiden biedt. Ingestoken is verder een ener- Til' Ê'eregistratiekaart waarop de stand van de meter thuis geno- eerd kan worden om zo zelf na enige tijd na te kunnen gaan of er inderdaad energie is bespaard. Uiteraard ontbreekt ook de plattegrond van Leiden niet. LEIDEN Acht scholen van de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden zijn door de minister van Onderwijs aangewezen als ontwikke- lingsschool om te komen tot de nieuw te vormen basi- school'. Deze 'basischolen' moeten in augustus 1983 in geheel Nederland van start gaan. De vier koppels van lagere en kleuterscholen Alphons Ariën- i de Timorstraat kleuterschool 't lan de Bonaires- traat de H. Hartschool met de H.Hart kleuterschool, beiden aan de Lusthoflaan; De Paus Johannes de XXIII school met de gelijknamige kleuterschool, beiden aan de Donizettilaan; de kleuter- en lagere school 't Waterhoen aan het Valkenpad. zijn: d school met d Klompje koppels die per 1 augustus 1980 als ontwikkelingsschool is aangewezen. Vorig jaar zijn de eerste 25 koppels in ons land van start gegaan. De bedoeling is naar een basisschool te groeien voor leerlingen van vier tot twaalf jaar en een on derwijssysteem te creëren waarin de leerlingen zich con tinu kunnen ontwikkelen. Aangezien het project de nodi ge inspanning van de leer krachten vergt, krijgen de aangewezen scholen steun in de vorm van extra mankracht, begeleiding en subsidie. Dit waarborgt dat alle activiteiten die binnen de betrokken scho len extra aandacht kregen in de toekomst gewoon door zul len gaan. Op het oog verandert er voor de kinderen niet veel, maar het onderwijs zal inhou delijk waar nodig worden ver- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiimiiii 29 van de goedkoopst aanwezige merken (100 s goedkoopste bedrijf) Dirk van den Broek/ Bas van der Heijden/ Dirkson/Digros 100 Edah 101 Jac. Hermans Prijsslag 106 Fred v.d. Werff 108 J. de Boer/Miro Profimarkt 110 Simon 111 V D/Vendel Albert Heijn Vivo Centra/Co-op 11 Végé/Spar 12 4 6 12 A 8. O 12 Tot liefst 22%verschil! 114 115 118 HAAL HEI BU DIGROS lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VOORSCHOTEN De ge meenteraad geeft het college van burgemeester en wethou ders de vrijheid om door mid del van een extern bureau te laten onderzoeken op welke wijze de beste voorlichting aan de burgerij verstrekt kan worden. Het maximale be drag, dat voor dat onderzoek wordt uitgetrokken is 20.000,-. Het begrip gemeen telijke voorlichting wordt door de diverse fracties niet gelijk beoordeeld. PvdA en D'66 moet eerst bepaald wor den wat „voorlichting" moet inhouden, maar VVD en CDA willen graag over de gemeen tegrenzen heen laten kijken. Het CDA vindt echter een be drag van 20.000,- te hoog en ziet liever een bedrag van 12.500,-. De Bloemwijkse Bosch geest krijgt het eigen clubhuis aan de Sixlaan in Boschgeest. De gemeente betaalt de aanleg- kosten e.d. tot een bedrag van 18.000,-, terwijl de buurt door middel van zelfwerk zaamheid de overige werk zaamheden zal verrichten. Er is een voorlopige vergunning voor de keet, die als buurthuis zal gaan fungeren. Zodra blijkt dat uit de omgeving geen be komen, wordt een de finitieve bouwvergunning ver strekt. Omdat er nog wat geld over is, kreeg de gemeente raad een lijstje van kleinere werkzaamheden, waardoor de beschikbare financiële ruimte voor 1978 wordt opgemaakt. Vanuit de prioriteitenlijst voor 1980 werden alvast de brand weervoorzieningen en een vleugje voor het Cultureel Centrum beschikbaar gesteld. Wethouder Marselis heeft aan de exploitante van het Green- way Theater niet beloofd dat dit theater al spoedig een on derkomen zou kunnen krijgen in het Cultureel Centrum. De gemeenteraad geloofde de wethouder, die daarna ver klaarde dat eerst in 1980 be slissingen gedaan kunnen wor den ten aanzien van een Cul tureel Centrum. Volgens een onderzoekcommissie ten dien ste van het openbaar lager on derwijs zou in het Cultureel Centrum ook een school ge plaatst kunnen worden. De ge meenteraad wil trachten rond juni 1980 een definitieve be slissing gereed te hebben over het C.C. Die beslissing is niet te bespoedigen ook al zou in derdaad de huidige huisves ting va het theater verkocht worden ten behoeve van een d isco-gelegen heid Werk- t(h eater slaat andere wegen in LEIDEN Het Werkteater is vele jaren geleden opgericht door een groep acteurs en ac trices die het toneelspelen op een heel andere manier wil den benaderen. Zij wilden het acteren persoonlijker beleven, meer vanuit zichzelf, hun ei gen gevoelens en ervaringen, en minder vanuit een tekst, waarin woorden en emoties door een ander zijn vastge legd. Tot nu toe ontstonden hun stukken geheel door im provisatie, en werden onder werpen aangesneden die de acteurs zelf raakten. Humor was en is altijd een belangrijk bestanddeel van hun voorstel lingen, hoe schrijnend het on derwerp ook mag zijn. De lach dient om de ernstige mo menten te relativeren. De mensen van het Werkteater zijn beroemd geworden door hun vermogen mensen met verschillende karakters in al lerlei situaties, niet alleen ge loofwaardig, maar ook sym pathiek neer te zetten. Alle kracht komt uit het spel; de cor en verlichting spelen een minimale rol. Ook muziek, al thans ingeblikte, werd voor heen weinig gebruikt. Met de stukken „Etiketten plakken", dat vorige maand in het LAK speelde, en „Mar en Sien op Kattengat 10", dat gis teravond in het LAK te zien was, lijkt het Werkteater nieu we dingen uit te proberen. Beide stukken bestaan uit kor te flitsen, en vertellen hun verhaal nogal schematisch; de overgangen moet de toeschou wer zelf maken. In „Etiketten plakken" maakte men gebruik van een techniek, die vor- mingsgroepen vaak gebruiken, nl. het herhalen van de in houd van een scène, of het weergeven van de gedachten van een personage d.m.v. een lied. Bij vormingstoneel heeft dit een afstandscheppende, le rende functie; bij het Werktea ter wordt niet duidelijk waar het zingen toe dient, daar de groep geen echte vormings- groep is. Bij „Mar en Sien op Kattengat 10" speelt de belich ting een belangrijke rol. Er wordt veel gewerkt met lich twisselingen en gerichte spot jes. De requisieten worden niet meer voor de ogen van het pu bliek verwisseld, maar in het donker. Bovendien klinkt er veel muziek uit de luidspre kers, die helpt de sfeer te be palen. Er wordt een show-ele ment ingebracht door de speci ale aankondiging en de grap pige „sexy" dans van Mar en Sien. Beide laatste program ma's, die Leiden hebben aan gedaan, tonen dat Werkteater nieuwe dingen uitprobeert. Ook het Oom Wanja-project, waarbij uitgegaan wordt van de tekst van Tsjechov, wijst daarop. Echter, het Werktea ter blijft een eigen noot toe voegen; zo worden de verschil lende eigenschappen van Wanja door twee verschillende personen uitgebeeld. Het ko mend seizoen belooft zeer boeiend en afwisselend te wor den. JACQUELINE MAHIEU Zoeterwoude krijgt eigen politiebureau Na bijna een jaar opont houd is nu toch de eerste paal voor een postbureau van de Rijkspolitie nabij het Zoeterwoudse gemeen tehuis in de grond gesla gen. De bouw van het bu reau met twee dienstwo ningen zal officieel een jaar in beslag nemen, maar de Katwijkse bouwer pro beert met het oog op het geleden tijdverlies, de zaak in zes maanden af te ron den. Na de bouw zullen 7 politiemensen het 700.000 gulden kostende bureau betrekken. Grandioos concert van Rotterdams Philharmonisch LEIDEN De laatste weken kent Leiden een druk muziek leven met in twee weken tijd vier maal een groot orkest. Gisteren was dat het Rotter dams Philharmonisch in de meesterserie van K&O en we derom konden we de gebroe ders Paratore horen. Nu in een heel ander werk dan vori ge week, toen ze een concert Van Poulenc vertolkten. In het concert voor twee pia no's en orkest in Es, op. 365 van Mozart verhouden de pia nopartijen zich ook heel an ders. Hier is het een ware krachtmeting die misschien nog het best te vergelijken is met een aanzienswaardige ten- nispartij, vol ingenieuze sla genwisselingen en technische hoogstandjes van beide kan ten. Het samenspel tussen An thony en Joseph en ook met het orkest bereikte een hoog tepunt in het rondeau, met een ongehoord mooie uitwerking van een prachtig thema. Dit keer trof niet alleen de per- fektie van het samenspel van de Paratores, maar ook de mu zikale zeggingskracht. Dirigent Zinman verdient apart genoemd te worden. Zijn musiceervreugde en inzet stak het orkest van de eerste tot de laatste maat aan en met dit materiaal is men dan natuur lijk verzekerd van waar voor zijn geld. De Ouverture La gazza ladra van Rossini was een opening met vaart en im poneerde omdat alles zo over tuigend werd neergezet. De 96e (eigenlijk de 93e) symfonie van Haydn was relatief nog het minst enerverende pro gramma-onderdeel van de avond, waarmee niet gezegd wil zijh, dat we niet zeer ge charmeerd waren van de Hay- dniaanse hobo en viool die op momenten naar voren gehaald worden. Meest verrassend was toch de uitsmijter, Till Eulenspiegel van Richard Strauss. Dit stuk zit zo vol geniaals alleen de opening al van de violen en de hoorns en is zo beeldend verteld door Strauss, dat een tekst en dus een opera over de wederwaardigheden van deze schelm niet meer nodig is. Het slot is verrassend als het hele epos: een weemoedige versie van het „Er was ereis" in het begin, die toch plotseling weer in juichende slotmaten om slaat. Alles perfekt weergege ven door dit ARIE DE RU HAZERSWOUDE De be kende popgroep BZN komt za terdag 15 december naar jon- gerensociëteit „Plein 68" in Hazerswoude. Voorafgaande aan hun optreden zal een par tijtje zaalvoetbal worden ge speeld tussen de leden van de band BZN en het bestuur van „Plein 68". Deze voetbalpartij begint om 18.00 uur en wordt gehouden in sporthal 'De CLandvliethal" in Hazerswou- de-dorp. Het optreden van BZN begint om 21.00 uur. De entreeprijs bedraagt 15 gulden. ZOETERWOUDE Voor de eerste maal in de geschiedenis verzorgen de drie plaatselijke muziekverenigingen Sint Jans fanfare, drumband VIOS en drumfanfare De Rijntamboers een gezamenlijk concert. Het optreden vindt op zaterdag 15 december plaats in Sporthal „de Eendenkooi" en begint om 20.15 uur. De toegang bedraagt 2.50 gulden. Na afloop van het concert zal een Dixieland- bandje voor de nodige aflei ding zorgen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3