marc Zend-hobbyïsten kunnen vanaf maart 1980 vrij babbelen op 27 Mc-ban Kerst recept van kok Kurhaus- hotel HALF WATT GENOEG VOOR BEREIK 5 TOT 20 KILOMETER OF MEER DEN HAAG Iedere Ne derlander van 14 jaar en ouder kan met ingang van 3 maart 1980 en tegen betaling van 35 gulden per jaar een zendmachti ging krijgen, waaraan geen examen is verbon den. Met deze machtiging kan worden gezonden op 22 kanalen in de 27 Mc- band, met apparatuur die door de PTT is goedge keurd en die binnenkort voor een paar honderd gulden bij de radiohandel te koop is. Wanneer men binnen de ruime grenzen van de goede zeden blijft, zal men kunnen babbelen zo lang men wil en waar over men wil. Omroepje spelen plaatjes draaien wordt echter niet toe gestaan. Mevrouw Neelie Smit-Kroes, staatssecre taris van verkeer en wa terstaat, die dit allemaal regelde voor de één mil joen toekomstige liefheb bers: „Ik wil de mensen die van zenden een hobby willen maken, maar daarvan tot nu toe werden weerhouden door examens, een handje hel pen. Dat omroepje spelen niet is toegestaan, ligt voor de hand; dat is in de omroepwet vastgelegd en daar hebben we de zen ders in Hilversum voor". Handel verkooj intussen apparatuur waarmee oma de Sahara kan worden toegesproken., EENVOUDIG TE BEREIDEN, MAAR BIJZONDER EXCLUSIEF In wat voor Den Haag wel bijna het „Jaar van het Kurhaus" kan worden genoemd kan het jaarlijkse kerstrecept ditmaal eigenlijk van geen andere chef kok komen dan van die van het Kurhaushotel, de heer J. Hekkelman. Hij stelde speciaal voor de lezers van onze krant een kerstmenu samen, dat een betrekkelijk eenvoudige berei dingswijze paart aan een bij zonder exclusief karakter. Het menu, dat vier gangen omvat, is niet zwaar; het vertoont in vloeden van de Nouvelle Cuisi ne, de aan de moderne smaak aangepaste variatie op de Franse Cuisine van Escoffier. Chef-kok Hekkelman is uitge gaan van vier personen. De bereidingswijze beschreef hij uitvoerig, het dresseren van de verschillende gerechten laat hij graag aan de smaak van de huisvrouwen (en wat te denken van de mannen!) zelf over. Het menu ziet er als volgt uit: Garnalensalade met groene boontjes en champignons Verse Venkelsoep Hazenrugfilets, gebraden, met een romige frambozen- azijnsaus met bosbessen- garnituur, struikjes witlof en gebakken partjes peren. (Het is vooral de saus die het menu karak ter kan geven). Bitterkoekjesvla met si- naas appel De ingrediënten voor de ver schillende gerechten zijn de volgende (denk eraan dat u deze ingrediënten zoveel mo gelijk vers koopt): Voor de garnalensalade: 400 gram Hollandse garnalen (Stel- lendammers); 100 gram verse champignons, 100 gram verse Franse boontjes (haricots verts); walnotenolie; een klein kropje sla. Voor de verse venkelsoep: 300 gram kippenpoulet; 2 venkel knolletjes; een halve prei en een stukje winterwortel; 2 sja lotjes; een takje tijm; gehakte bieslook; een borrelglas Per nod Voor de hazenrugfilets: 2 volle hazénruggen (tijdig vers be stellen bij de poelier) ze wegen ongeveer 900 gram per stuk met been; 3 sjalotten; een hal ve prei; een stukje winterpeen; 25 jeneverbessen; kruiderij: basilicum, marjoraan, oregano, laurier; 2 tomaten; 1 fles rode wijn; frambozenazijn; bekertje crème fraiche; 50 gram room boter Voor de bitterkoekjesvla: 100 gram bitterkoekjes; 3 sinaas appelen; een halve liter melk; 2 eetlepels witte basterd, 3 eet lepels suiker; 30 gram custard- poeder; 2 eierdooiers; 1 bor relglaasje rum, 1 dl slagroom, 50 gram walnoot Bereidingswijze De garnalensalade: Kook de Franse boontjes in kort water „a dente" (knappend). Laten afkoelen en in stukjes van cir ca 2 centimeter snijden. De champignons wassen en in schijfjes snijden. Beide ingre diënten vermengen met de garnalen en met een scheutje walnotenolie aanmaken. Op smaak brengen met peper uit de molen en eventueel met wat zout. De verse venkelsoep: Driehon derd gram kippenpoulet opzet ten met een halve liter water. Wanneer dit aan de kook is takje tijm, stukje prei, stukje wortel en een sjalotje toevoe gen en dit geheel 20 minuten laten meetrekken op klein vuur. Vervolgens dit bouquet verwijderen (langer meekoken zou de smaak nadelig beïn vloeden). Daarna twee goed gewassen venkelknolletjes hal veren en circa 25 minuten in de bouillon gaar koken. Eruit halen en af laten koelen. Het kippenpoulet zal nu ongeveer ook gaar zijn en de bouillon kan gepasseerd worden. Fruit nu in weinig boter het gesnip perde sjalotje licht aan en voeg de in dobbelsteentjes gesne den venkel toe met wat gesne den kippenpoulet en doe hier de bouillon op. Aan de kook brengen en op smaak brengen met zout en aromat en gehakte bieslook. >De Hazenrugfilets: Haal de fi lets van het karkas (of laat dit de poelier doen) alsmede de haasjes en breek op hak het karkas in drie stukken. Hiervan maken we de fond voor de saus. Het welslagen van de saus is voornamelijk van deze fond afhankelijk. Neem een ruime braadpan (in houd tenminste 4 liter) en doe hier circa 30 gram boter en een scheut slaolie in en kleur de karkassen op een levendig vuur. Na het kleuren, dat onge veer tien tot vijftien minuten duurt, 2 sjalotten, een halve prei en een stukje peen toe voegen met 25 stukgedrukte jeneverbessen, een vinger greep (snufje) basilicum, mar joraan en oregano alsmede 2 gekwetste tomaten en een half blaadje laurier. Dit 5 minuten laten meekoken en vervolgens een halve fles rode wijn toe voegen alsmede 2 liter water. Breng dit aan de kook en laat het geheel reduceren tot er on geveer 2 deciliter overblijft. Dit vergt ongeveer een uur. Deze fond, die u in de fijnste zeef die u bezit (of beter nog door een passeerdoek) passeert, is het geheim voor uw hazensaus. Braad na peperen en zouten de hazenrugfilets in een koeke- pan in zo schraal mogelijk bo ter in minder dan 5 minuten rosé. Haal ze uit de pan en houd ze warm. Voeg een ge hakt sjalotje toe, fruit dit aan en verwijder dan alle overg bleven braadboter. Doe in koekepan een scheutje fran bozenazijn en de twee deciliti hazenfond (uw trots). Aan d kook brengen, wat crème fra che toevoegen, ongeveer 10 cc zure room (verkrijgbaar l o.m. De Bijenkorf) inkoken c dikte, vooral niet tè dik. V<x het opdienen enige balletjf roomboter door de saus ra ren om hem nog wat te verf nen alsmede naar believen ei kele druppels cognac. Bosbe sen, in heel kort water met st ker afgekookt, struikjes, witli en gebakken partjes van pere kunnen als garnituur dienen. De Bitterkoekjesvla met s naasappel: Pers de 3 sinaa appelen en zet de in stukji gesneden bitterkoekjes in sap in de week. Breng de mei (onder achterhouding van ee kopje) aan de kook met d helft van de suiker en roer mf de achtergehouden melk d custard aan met de rest vand suiker plus 2 eierdooiers. Dr minuten laten doorkoken oi der regelmatig roeren (li - voorkoming van velvormin tot een gladde massa. Kon droeren en op het laatste mo ment de rum doorroeren rffl I de in sinaasappelsap gedrenl te bitterkoekjes en in bijvoof beeld een glazen kom doei Slagroom opslaan, opspuiU en garneren met walnoten. Wijnen Bij de garnalensalade kan will wijn worden geserveerd. het hoofdgerecht de hazen rugfilets, is een rode Bourgo< ne uitstekend op zijn plaats Veel succes bij het klaarmaM I en vooral: smakelijk eten! Chef-kok J. Hekkelman bij zijn smakelijke creaties. PTT-woordvoerder G. de Voogd: „Ik heb gesproken met de mensen die per span doek lieten weten dat de 27 Mc vrij moest. Met de goedgekeurde apparatuur (code woord hiervoor is MARC, Machtigingsre geling voor Algemene Radio Communica tie) kan men straks frequentie gemodu leerd (FM) zenden, met een uitgangsver mogen van een half watt. De 27 Mc'ers riepen meteen, dat dat halfje maar niks was. Ze wilden meer, want ze hadden ge hoord van de honderden watts van echte zenders. Maar toen ze naar onze argu menten hadden geluisterd en merkten dat ze met die half watt tot twintig kilometer ver konden komen en, als ze maar hoog genoeg zaten, wel veertig kilometer, had den ze er vrede mee. Er zijn zo veel ge ruchten, die op onjuistheden berusten, maar toch worden rondverteld". Voor deze geruchten zorgen de betrokken belangstellenden zelf. Ook zij, die radio grafisch auto's laten rijden, bootjes laten varen of modelvliegtuigen de lucht in krij gen. De handel draagt een steentje bij, door apparatuur te verkopen waarmee oma in de Sahara kan worden toegespro ken. Deze apparaten dragen de aandui ding „alleen voor export", omdat de wet het gebruik en het particulier in bezit heb ben van deze zenders in ons land niet toe staat. Staatssecretaris Neelie Smit-Kroes: „Ik wil mensen met een hobby een handje helpen". Staatssecretaris Smit, politiek beminnelijk: „Of ik zo'n bakje heb? Nee. Ik heb zo'n ding ook nog nooit in handen gehad. Maar ik ben op de hoogte met het bestaan er van". Een Haagse handelaar: „Als mevrouw •Smit, die bij ons haar lampen koopt, een paar meter was doorgelopen en naar links had gekeken, had ze gezien, waar ze het over had". Mevrouw Smit moet om deze opmerking glimlachen, maar de glimlach van een tij gerin heeft niets ontwapenends. „Ik koop m'n lampen overal, maar zo veel zijn het er nu ook weer niet. Het doet er ook niet toe. De handelaar is niet strafbaar, de ge bruiker wel. Dat zal bij controle wel blij ken". Een aanwijzing hoe groot die con trole is, of in de toekomst wordt, kan er niet af. „Die zal niet minder worden", is het enige. Ir. Koutstaal, hoofd radiocontroledienst van de PTT: „De politie heeft meer werk aan het inbeslagnemen van zendappara tuur dan wij, zij krijgen de meeste klach ten. Want hoe zit het: zelfs de toekomstig toegestane apparatuur kan storing in ge luidsapparatuur bij anderen veroorzaken, hoewel minimaal". De staatssecretaris: „De clandestien gebruikte zenders veroor zaken ongelooflijk veel meer storing. Daar komen klachten van. Stel, dat door het vrijgeven van de 27 Mc per 3 maart 1980 clandestien gebruik sterk toeneemt. Dan zullen de gewone gebruikers, die zich wel aan de spelregels houden, daar tegen in opstand komen. Dat heeft met buurt of mentaliteit niets te maken; men zal tot de ontdekking komen, dat het alleen goed gaat, als men zich massaal aan de spelre gels houdt. Overigens staan de zendama teurs die al jaren in de lucht zijn en daar voor examens afleggen, buiten dit hele verhaal. Zij zitten met andere uitgangsver mogens op een heel andere frequentie en hebben nergens last van". De Voogd, voor de PTT: „Alle MARC-ap- paratuur heeft een ingang voor een micro foon. Als men tot de ontdekking komt, dat je daar ook een platenspeler op kunt aan sluiten, krijgt degeen die dat doet vanzelf narigheid. De buurtbewoners nemen dat niet". In tegenstelling tot sommige handelaren is staatssecretaris mevrouw Smit optimis tisch gestemd. „De veronderstelling van massaal misbruik is academisch. Maar goed; ik weet dat er mogelijkheden zijn om de spelregels, die wij willen invoeren, te overtreden. Wanneer uiteindelijk zou blijken, dat de 27 Mc ten onrechte is vrij gegeven, dan komt dat vanzelf in de volks vertegenwoordiging terecht, in het parle ment, en dan zal er een einde aan moeten worden gemaakt". Ir. Koutstaal: „Met die half watt FM kan men alles doen wat men wil. Ik bedoel niet alleen de mensen die zijn ingesneeuwd en om hulp vragen, of met hun auto zijn ge strand en geen praatpaal kunnen berei ken. Ik bedoel ook de bejaarden, die con tact kunnen leggen, de vissers die aan de oevers van meren en rivieren contact wil len onderhouden, de mensen die op de Oosterschelde met hun bootje in moeilijk heden zijn gekomen. Bedenk zelf de ande re mogelijkheden maar, daar kom je van zelf op, als je zo'n zender/ontvanger hebt. Niet voor niets zijn vrijwel alle apparaten, die ter goedkeuring zijn aangeboden, draagbaar. Veel automobilisten zullen ap paratuur meenemen, bijvoorbeeld om an deren te waarschuwen voor filevorming en dergelijke". Knopje Bij de PTT in Groningen zijn tot half de cember 36 merktypen ter goedkeuring aangeboden, waarvan er 12 tot dus ver zijn goedgekeurd. Philips zit daar met twee typen bij, maar ook fabrikanten uit de Aziatische landen. Alle apparaten heb ben tenminste één knop aan de microfoon gemeenschappelijk: is die ingedrukt, dan kan men zenden, laat men hem los, dan staat het apparaat op ontvangst. De beleidsvoornemens inzake MARC, de beschouwingen en toelichtingen die het ministerie van verkeer en waterstaat in ambtelijke, maar goed verstaanbare taal heeft opgesteld, belichten uiteraard voor namelijk de positieve kanten van het toe komstige 27 Mc-gebruik. En dit gebaseerd op de wettelijke kanten. Voor persoonlijke ondernemingszin van de liefhebbers die straks met de apparatuur gaan spelen ruim één miljoen binnen tien jaar, naar wordt verwacht zijn de richtlijnen minder duidelijk. Staatssecreta ris Neelie Smit houdt zich, begrijpelijk, aan haar spelregels en wie zich daardoor be kneld mocht voelen en de regels over treedt, is strafbaar. Zo eenvoudig is dat. Inmiddels adverteren importeurs van ap paratuur die buiten de regels vallen, al ja ren met aantrekkelijke „bakjes" en ver sterkers daarvoor, de „boosters". De ko pers daarvan blijven strafbaar, net zo strafbaar als zij dat al waren. Ir. Koutstaal: „Het nut van die dingen zie ik niet in. Je hebt wel meer vermogen dan anderen, die je met je watts wegdrukt, maar je kunt dan ook ruzie met de ande ren verwachten. Als die anderen hun ver mogen ook opschroeven, worden ze met z'n allen onverstaanbaar. Wat bereik be treft schiet je met meer watts niet veel op, je komt toch niet veel verder dan de hori zon. Ik kan me wel voorstellen, dat de- handel zo snel mogelijk van de clandestien gebruikte apparatuur af wil, omdat men straks legaal kan doen, wat men altijd wil de". Verdeling In navolging van andere landen wordt in Nederland de 27 Mc, volgens de MARC- code, ook aangeduid als de „burger band". Duitsers hebben er de naam „Je- dermannfunk" voor, de Amerikanen „Citi zens Band". Gemeenschappelijk is het vrije gebruik van de ether door burgers en hun hobby. De 27 Mc-band wordt per 3 maart gebruikt voor de MARC-hobbyïsten, die in deze band 22 kanalen ter beschik king krijgen en daarop kunnen babbelen voor wat zij waard zijn. Modelvliegers, eveneens op deze band in de weer, sloeg de schrik in de benen, toen dit bekend werd. „Onze modellen, een kleine duizend gulden waard, worden uit de lucht gekletst", meenden zij. En masse ruilden zij hun apparatuur in voor zenders en ontvangers, werkzaam op andere golf lengten. Behalve de 27 Mc stelde de PTT twee jaar geleden óók vier kanalen op de 40 Mc- band voor modelbesturing ter beschikking en daar kwamen dit najaar acht kanalen op de 35 Mc-band bij. Erg aardig van de PTT, maar de modelvliegers begrepen er niets van. Zij begrepen alleen, gedeeltelijk ten onrechte, dat vliegen op de 27 Mc vra gen om moeilijkheden was. Daarom ruil den zij in. De PTT: „Voor MARC zijn op de 27 Mc- band 22 kanalen beschikbaar gesteld. Voor de modelbesturing zijn andere kana Automobilisten kunnen na 3 maart met len op deze band overgebleven. Wanneer iedereen zich aan de spelregels houdt, is de kans op storing voor modelvliegers straks niet groter dan al het geval was. Wel is het natuurlijk altijd veiliger voor mo delvliegers om naar de 40 of 35 Mc te ver huizen; de kans is groot, dat dit over een aantal jaren wettelijk verplicht wordt. Er speelt nog iets anders een rol: die model vliegers hebben niet alleen voor zo'n dui zend gulden in de lucht, dat model kan ook gevaar opleveren voor derden. Als een modelvliegtuig onbestuurbaar wordt, kan iemand dodelijk worden getroffen, zoals de praktijk heeft geleerd". Als vuistregel kan worden gesteld, dat de 27 Mc voor de MARC-praters is wegge legd, de 40 Mc voor bootjes en auto's en. de 35 Mc-band voor modelvliegers. De PTT: „Hoewel, de 27 Mc hoeft ook na 3 maart niet storend te werken op appara tuur, waarop modelbesturing plaatsvindt, mits men zich aan de beschikbaar gestel de kanalen houdt" elkaar en familie thuis overleg plege Hoe gevoelig de Nederlander is voor spi regels en in hoeverre hij ze met plezi overtreedt, zal de toekomst moeten lere Hij kan op eenvoudige wijze apparatuur handen krijgen, waarmee te werken va maar waarmee ook kan worden geknoe Staatssecretaris Neelie Smit: „Die tuft, watt uitgangsvermogen, de 27 Mc FM, d |j s allemaal precies uitgerekend en eigen? s het heel eenvoudig. Wat straks ge' is precies wat men altijd wilde". Een PTT-medewerkster: „O, het is rvï 8 een jungle, we zitten er tot onze neus ip 8 straks tot over onze haren, maar we ven ademen". Mevrouw Smit: „Natuurlijk. Als je leuks hebt, wil je uitbreiden. Maar niet, het niet hoeft; waarom zou je, als je hets leen voor anderen verknoeit. Ik ben opt mistisch gestemd, anders was ik er n« aan begonnen. Elektrische treinen? M' zoontje heeft een elektrische trein. Hij niets uitbreiden, hij speelt er niet een mee" FRITS BROMBERI Voor MARC-gebruik goedgekeurde zend/ontvangstapparatuur. Huisvlijt wordt om duidelijke redenen niet toegestaan.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 18