SCHITTERENDE ANWB-FIETSTOCHT Peddelen over Europa's wegen Langs landgoederen van de Achterhoek: zalig domein voor de stille genieter ZUTPHEN Minister Frans Andriessen heeft gelijk: je kunt ook binnen Nederland een prachtvakantie doorbrengen en bovendien weinig of geen energie vermorsen: de 60 kilometer langs de landgoederenroute per fiets door de Achterhoek bewijst het. De fietstrip slingert zich langs zes, zeven landgoederen. Huize De Voorst in Eefde en de landgoederen Ampsen, Oolde, Verwolde, Dort en Joppe zijn de bekendste. De fraaie fietstocht mijdt elke drukke(re) verkeersweg, baant zich juist een weg door de uitgestrekte landgoederen, langs bos- en weidelandschappen en fietspaadjes van soms amper 50 centimeter breed. Fietsen door de Achterhoek, een ontspanning voor de eenling en het hele gezin, betekent contact met de zalige stilte waarin het ruisen van bladeren slechts nu en dan verstoord wordt door motorgeronk. De stille genieter die de concentratiepunten van de vaderlandse recreatie liever niet bezoekt, kan op deze route zijn hart ophalen. De officieel 57 km lange tocht is uitgezet door de ANWB; de jongens van de Algemene verdienen er een pluim mee, de aanwijzingen zijn vrijwel vlekkeloos. De tocht kan overal „opgepakt" worden. Vanuit Zutphen gereden is Huis de Voorst het eerste landgoed. Het ontvangst en conferentiecentrum van de Heidemij maakt een statige indruk, hoewel de ommuring langs de slotgracht verwaarloosd aandoet. In Almen trekt natuurlijk de historie van De Hoofdige Boer de aandacht. De geschiedenis berijmd door de dichter C. W. Staring wordt u in het gelijknamige hotel graag verstrekt. Het veertiende eeuwse Almense kerkje bewaart in zijn catacomben de aan velen nauwelijks bekende mummies. Het kerkje zelf is in de zomermaanden (9-18 uur) geopend voor „hen die de stilte zoeken". Tussen 22 en 29 juli is er in het Achterhuis van de Hoofdige Boer een expositie van inwoners van Almen; schilderijen, aquarellen, tekeningen, wandkleden en keramiek zijn er dagelijks van tien tot vijf uur te zien. De Dikke Boom Na Laren voert de trip naar landgoed Verwolde waar de Dikke Boom met zijn omtrek van 7.15 meter al zo'n 400 jaar triomfantelijk zijn kroon de lucht in priemt. Wie geluk heeft treft er baron M. P. v.d. Borch-van Verwolde zelf, de eigenaar van het 560 hectaren metende landgoed. De baron vertelt u de geschiedenis van de Dikke Boom; in 1793 is er op het landgoed een andere eik geplant waarvan de tors nu 4.60 m. bedraagt. In datzelfde jaar is ook de Dikke Boom gemeten en hij had. twee eeuwen geleden al, de omvang die zijn jongere broer nu heeft. Maar met de Dikke Boom heeft de baron nog heel wat te stellen: er is 10.000,- voor nodig om de houtkolos te behouden. Het brengt de baron tot de deerniswekkende verzuchting: „Je zou er bijna een geldpotje bijzetten, want waar haal ik zelf tien mille vandaan? De mensen kijken tegen je op. Maar ik ben slechts rijk in grond en arm in geld". Ponytram De speurende fietser maalt de trappers daarna rond over de Olde Diek, langs de pas opgeheven Verwoldse school, de Allardhoeve en de inderdaad schilderachtige Henrikahoeve aan de oude Holterweg. Op het proper schoongeschrobde erf stapt de oude bëwoonster op smetteloos witte klompen rond. Vele kilometers later, nadat Huize Dorth al achter de rug ligt, wacht dè attractie voor kinderen: de ponytram van Joppe. Eigenaar Johan Montenberg (73) zal u graag vertellen over zijn lijn, zijn pony, zijn kinderen. maar ook zijn zorgen. Want wie neemt „straks" de zorg voor de ponytram op zich? De landgoederenroute stuurt u tenslotte nog langs het aristocratische huis Joppe (350 hectare). In Eefde sluit Huis ten Dam de imponerende tocht langs enkele van de Achterhoekse huizen die de Ridderschap in de Graafschap Zutphen ons heeft nagelaten. De route kan desgewenst ingekort worden door een „bocht" in de tocht bij Laren af te snijden. Maar zelfs dan blijft er nog genoeg te genieten over. Meer informatie Fietsen door de Achterhoek is een sportieve én goedkope ontspanning. Het boekje „15 routes in de Achterhoek" met daarin onder nummer dertien de hier beschreven landgoederenroute koopt u voor 4,40 bij het VVV- kantoor. Fietsen huren kunt u op vele plaatsen. Vóór in de gids staan 21 adressen. Op de trein of op de auto Fiets en trein zijn vervoermiddelen die elkaar prima aanvullen, zo stelt de Stichting: Fiets! en verwijst daarbij naar de mogelijkheden die veel stations bieden om een fiets te huren (er is een brochure met ruim 1000 fiets-verhuuradressen in Nederland). De ANWB zet echter vraagtekens bij de service die de Spoorwegen op dit terrein verlenen: het meenemen van de eigen fiets in de trein is aan heel wat beperkingen onderhevig, en bij beschadigingen of vermissing zal het moeilijk zijn de geleden schade vergoed te krijgen. Voor veel mensen zal dit ook aanleiding zijn de fiets met de auto mee te nemen. Het gebruik van een aanhangwagentje ligt dan voor de hand, zeker als het gaat om drie of meer fietsen. Er zijn wagentjes die speciaal voor het vervoer van fietsen zijn ingericht. Daarnaast kan ook een imperiaal op de auto worden gebruikt, waarbij de keuze afhankelijk is van de bolling van het autodak. Is er immers te weinig ruimte tussen dak en fietsendrager, dan is de kans op beschadiging bij een hobbelig wegdek niet denkbeeldig. Er zijn verschillende methoden toe te passen, waarbij dë beste is: stuur en zadel op de imperiaal, de wielen omhoog. Ook fietsenrekken voor op de achterzijde van de auto zijn verkrijgbaar. Goede planning en voorbereiding van fietstochten vormen een belangrijke factor voor het uiteindelijk plezier. Het uitstippelen van het traject met behulp van een goede kaart en een toeristische gids, het plannen van afstanden en rustpauzes, de zorg voor de inwendige mens, de manier van het inpakken en meenemen van bagage (desnoods in een aanhangwagentje), de keuze van de kleding en het onderhoud van de fiets zijn zaken die vóór en niet tijdens de tocht moeten worden overwogen. De Stichting: Fiets! te Amsterdam (tel. 020—440944) geeft in de Fietsotheek een serie brochures uit die de aanstaande toerist goed van pas kunnen komen. érnSmm&s Nederlanders behoren tot het slag mensen die in de ogen van andere Europeanen eerder leren fietsen dan lopen. Hoewel achter zo'n mening tegenwoordig enkele vraagtekens gezet kunnen worden, zijn er toch veel landgenoten die het fietsen als een vorm van vrije- tijdsplezier blijven zien, al dan niet gecombineerd met wat sportieve genoegens. En dan denken we niet aan het kijken naar, maar aan het zelf doen. De zomervakantie is daarvoor uiteraard de aangewezen gelegenheid. In de meeste ons omringende landen bestaat volop gelegenheid voor een fietsvakantie of voor een aantal fietstochten. In een aantal gevallen is het mogelijk in Nederland al een arrangement te bestellen, waarbij reis- en verblijfkosten zijn inbegrepen. De verscheidenheid aan mogelijkheden is echter zo groot dat we daarop in onderstaand overzicht slechts globaal kunnen ingaan. Over specifieke gegevens omtrent rijwielvervoer, verhuur, douaneproblemen, de plaats waar je je vermoeide leden strekt en eventueel de verlossende bezemwagen, verwijzen we naar de ANWB en de bij elk land vermelde nationale verkeersbureaus, die doorgaans uitstekend informatiemateriaal beschikbaar hebben. Ook toeristische informatie over de streek die men verkiest, is daar verkrijgbaar. Prijzen worden doorgaans niet vermeld, het aanbod is te uiteenlopend. België en Luxemburg De mogelijkheden om bij onze zuiderburen een geslaagde fietsvakantie door te brengen, zijn zonder meer goed te noemen. Sinds enige jaren beschikt België over een tamelijk uitgebreid en van goede wegwijzers voorzien net van fietspaden in rustige streken ook vaak gewone, maar doodstille weggetjes die de fietsers langs en door de mooiste plekjes van de streek voeren. De wegen zijn over het algemeen goed te berijden, maar men moet beducht zijn voor de zogenaamde „kinderhoofdjes", die vooral met vochtig weer gevaarlijk glad kunnen zijn. Verder moet in de Ardennen, waar geen fietspaden zijn, rekening worden gehouden met steile hellingen, die de vakantiegangers met zwaar beladen fietsen er toe kunnen dwingen uit het zadel of zelfs van de fiets te gaan. Voor de mensen die al dat klimmen en dalen niet zien zitten, i§ het goed toeven in de Belgische kuststreek. Daar vindt men, in de omgeving van plaatsen als Knokke en Oostende, volop mogelijkheden voor interessante en niet al te zware fietsvakanties. De provincie Antwerpen heeft een aantal fietsroutes, zoals het Smokkelaarspad van Baarle- Hertog naar Turnhout. Tot slot iets over de verhuur. In de badplaatsen en op 26 stations door het hele land kan men, tegen een vergoeding van ongeveer zes gulden per dag, tweewielers in bruikleen krijgen. Bij het Belgisch Verkeersbureau. Leidseplein 7 in Amsterdam, (020-251251) kan men terecht voor nadere informatie. Voor Luxemburg, het kleinste Beneluxland, geldt grotendeels wat al over de Belgische Ardennen is geschreven. Daar worden echter bij geen enkel station fietsen verhuurd. Frankrijk Frankrijk, voor veel Nederlanders hét ideale vakantieland, biedt de fietsers de meest uiteenlopende mogelijkheden. In de dalen van rivieren en langs de kusten kunnen de niet-klimmers hun hart ophalen. Meer naar het Oosten, met als uiterste de Franse Alpen, zullen de sportieve klimgeiten zich opperbest thuis voelen. De meest geschikte gebieden voor een fietsvakantie zijn echter Bretagne, het dal van de Loire, de Dordogne, de Auvergne en de Vogezen. Waar in Frankrijk men echter ook gaat, handremmen en versnellingen zijn, zeker voor degenen die bagage met zich meenemen, noodzaak. Speciale arrangementen, inclusief busvervoer vanuit en terug naar Nederland, zijn mogelijk. Bij de Fèdèration de Cyclotourisme in Parijs (8 rue Jean Marie Jègo, 75013 Paris) zijn vouwbladen met overzichtskaarten en beschrijvingen van fietstochten in bijna heel Frankrijk te verkrijgen. Voor het huren van fietsen geldt dat, of het nu op een station of bij een particuliere verhuurder is, de huurder meerderjarig (21 jaar) moet Zijn en een flinke borgsom wordt gevraagd. Op de Boulevard Anatole France/hoek Avenue Charles de Gaulle en Avenue de la Libertè in Parijs zijn zogenaamde „cyclo-bussen" te vinden, waar men voor èèn of meerdere uren een fiets kan huren. Voor verdere informatie kan men terecht bij het Frans Verkeersbureau, Prinsengracht 670, Amsterdam (tel. 020-247534). Duitsland Ook voor een fietsvakantie in Duitsland zijn goede remmen en een aantal versnellingen een „must". Zelfs tijdens tochten door de dalen van de Rijn en de Moezel zal de niet zo ervaren fietser het op sommige hellingen knap moeilijk hebben en af en toe de tocht naar boven lopend moeten voltooien. Verder is er op veel wegen druk verkeer. Dit hoeft echter geen reden te zijn, om van een fietsvakantie in Duitsland af te zien. Want voor wie de rustige binnenwegen opzoekt of in de rivierdalen de rustige oever kiest, is succes bijna bij voorbaat verzekerd. Er zijn arrangementen mogelijk van bijvoorbeeld een Rijn- of Moezeltocht, inclusief logies aan boord van een schip, of tochten waarbij de bagage wordt vervoerd. Het huren van fietsen levert in de Bondsrepubliek weinig of geen problemen op. Wanneer op de stations (in totaal 250) geen rijwielen meer te krijgen zijn, heeft elk VVV-kantoor zijn eigen adressen, waar men alsnog een stalen ros, voor een prijs van ongeveer acht gulden per dag, zal kunnen huren. Ook het Duitse Reis- en Informatiebureau, Spui 1-24 in Amsterdam (tel. 020-241293), kan verder helpen. Denemarken Evenals in Nederland, wordt in Denemarken veel propaganda gemaakt voor het fietsen. Het land leent zich er dan ook bij uitstek voor: veel goede wegen, fietspaden en geen hellingen van betekenis. Vooral voor het maken van dag en weekendtochten is Denemarken geschikt, maar ook volledige arrangementen zijn tevoren te besprekl| inclusief maaltijden, logies, fietsenhuur, overvaarten, routekaarten, etc. U kunt kiezen uit 23 verschillende tochten van tot 9 dagen, met keuze uit overnachtin hotels of jeugdherbergen. Veel van de; tochten zijn ook voor kinderen geschik een dagtocht is vaak niet langer dan 3( km. Daarnaast kan elke plaatselijke VV de toerist helpen aan adressen, waar fietsen kunnen worden gehuurd. Van a tot oktober kan men tevens bij alle stati van de Deense Spoorwegen terecht. Wi Denemarken gaat fietsen moet overigei rekening houden met enkele afwijkend* verkeersvoorschriften. Nadere informati bij het Deense Verkeersbureau aan de Keizersgracht 518 in Amsterdam (tel. 0 226717). Noorwegen Van de Scandinavische landen leent Noorwegen zich het minst voor het mal van „gewone" fietsvakanties. Maar voo ervaren en zeer sportieve fietsers, die avontuur nooit uit de weg gaan, is het fietsen door het schitterende Noorse landschap een bijzondere uitdaging. Fietspaden zijn in Noorwegen nauwelijks vinden en hoe noordelijker men komt, i te ruiger wordt het landschap. Een hee bijzondere en avontuurlijke route is die tussen Myrdal en Haugastol: door een uniek en verlaten landschap, waar mos steenslag en sneeuw geen uitzondering zijn. Bij het rijden door de vele, vaak n verlichte tunnels in Noorwegen is voorzichtigheid ten zeerste geboden. Vd het huren van fietsen is informatie te krijgen bij het Noorse Nationale Verkeersbureau, Leidsestraat 74, Amsterdam (tel. 020-222545). Zweden Zweden is een land, dat zich goed leen| voor het maken van fietsvakanties. Het! fietsen is ook bij de Zweden zelf populj geworden. De vakantiegangers moeten echter goed in de gaten houden, dat df afstanden vaak groter zijn dan men deij Daar staat dan weer tegenover, dat heti Zweden bijna overal is toegestaan om Ij achterop meegevoerde tentje neer te zetten. Zuid- en Midden-Zweden bieden vooral een glooiend landschap. Meer n} het Noorden wordt het landschap woesl en de afstanden tussen de plaatsen grol In elk deel van het land is er wel een aarj speciale toerritten uitgezet, zodat ook niet-trekker aan zijn trekken kan komeij Voor nadere informatie kan men terecht] het Zweedse Toeristenbureau, VijzelgraJ 17. Amsterdam (tel. 020-237341). Finland Van de mogelijkheden voor een fietsvakantie in Finland is weinig bekend, dit land zit de belangstelling voor het fietsen echter sterk in de lift. Fietspadei zijn er alleen in en rond grote steden al; Helsinki; in de rest van het land zal meij het nog moeten doen met de rustige hoofd- en secundaire wegen. Op verschillende plaatsen zijn fietsen, tegei redelijke prijzen, te huur. Bijzondere aandacht verdient het door de Finn Cycl Tour opgezette arrangement, dat een zesdaagse reis, inclusief vliegreis naar van Helsinki, omvat. Het Fins Nationaal Verkeersbureau, Garmantsplantsoen 21 Amsterdam (tel. 020-238713) kan verdef informatie verschaffen. Groot Britannië Een land dat zich goed voor fietsvakantj leent, zij het dat het terrein tamelijk heuvelachtig en in Schotland en Wales i zelfs bergachtig is, is Groot-Brittannië. fJ name het zuiden van het eiland (en dan! vooral het graafschap Devon) wordt al aantal jaren door fietsende Nederlandeii bezocht, maar Groot-Brittannië heeft va meer te bieden, hoewel echte fietspadej ontbreken. Bij dit alles moet men niet vergeten, dat ook de fietsers in Groot- Brittannië op de linkerweghelft moeten rijden. Voor de liefhebbers bestaat er e| Cyclist Touring Club (Cotterell House, 6} Meadrow, Godalming, Surrey GU7 3HS[ waar men allerlei inlichtingen kan krijgej over fietsverhuur, georganiseerde tocht^ kaarten en verzekeringen. Daarnaast bestaat er een brochure „Britain on Tw Wheels", waarin allerlei nuttige informa én de adressen van verhuurders staan vermeld. Het is een uitgave van het Bri Toeristen Bureau, Leidseplein 5, Amsterdam (tel. 020-234667). Ierland Ierland wordt wel het land van de veerl v kleuren groen genoemd. Wie dit eiland de fiets verkent, zal zich inderdaad verbazen over de vele verschillende variëteiten groen, die het landschap herbergt. Fietspaden zijn in het land ee onbekend fenomeen, maar men zal ze nauwelijks missen. De wegen zijn, uitzonderingen als de verbindingswegen) j tussen de grote plaatsen daargelaten, g en erg rustig. Vooral de Wicklow Mountains, ten zuiden van de hoofdsta Dublin, lenen zich uitstekend voor het maken van fietstochten. Dit geldt ook v J de zuidwest-hoek en de hele westkust de Ierse republiek. Daar staat tegenovö dat in het minder voor fietsvakanties /T geschikte Oosten en Zuidoosten van h«v4s| eiland de meeste zon is te verwachten., yj] Verdere informatie bij het Ierse Nation y Bureau voor Toerisme, Heiligeweg 14, Amsterdam (tel. 020-223101). Oostenrijk en Zwitserland Fietsvakanties in Oostenrijk en Zwits blijven goeddeels beperkt tot het rijdei de dalen. Daar moet men echter goed uitkijken voor het drukke verkeer, met name in Tirol. De grote tunnels zijn vo fietsers verboden. Opmerkelijk in Zwitserland zijn de speciale tochten, di| deelnemers over de mooiste en hoogs paswegen voeren. De ritten kennen hoogteverschillen tot 4000 meter en moeten binnen een bepaalde tijd zijn afgelegd. Dat een goede conditie voorj meedoen een eerste vereiste is, spre~ voor zich. In zowel Oostenrijk als Zwitserland bestaan veel mogelijkhede om fietsen te huren. Nadere informatie] het Oostenrijkse Verkeersbureau, Sing 464, Amsterdam (tel. 020-255933), en J Zwitserse Verkeersbureau, Koningsplt 11. Amsterdam (tel. 020-222033).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 24