£eidóe (Sou/tont Het echte a vontuur is de grote afwezige TOUROPERATORS voor 1980 gematigd optimistisch Vraag naar verbrande koppen, zonnige stranden en kale hotelbedden blijft groeien Waar zijn ze gebleven, de onverschrokken ontdekkingsreizigers, die huis en haard verlieten om zich over verraderlijke zeeën en dwars door regenwouden en woestijnen een weg te banen naar onbekende verten? Jaren lang soms vernam het thuisfront taal noch teken van hen en als ze eindelijk weer boven water kwamen vermagerd, vervuild, rillend van kwaadaardige malariakoortsen en overdekt met zweren, waarvoor nog geen zalf was gebrouwen luisterde het volk met eerbied en afgunst naar hun ongehoorde verhalen over vreemde aardbewoners en natuurverschijnselen. Waar zijn ze gebleven, die mannen van Stavast, zendelingen, missionarissen en koene piloten, die het noodlot telkens opnieuw onverschrokken tartten en na hun terugkeer steevast verrast werden met een ereboog aan het begin van de straat en de plaatselijke fanfare vóór de deur van het ouderlijk huis? Helaas, die mooie tijden zijn voorgoed voorbij. Onze wereld is al lang niet meer de geheimzinnige bultenaar, die schijnbaar doelloos door het zwerk doolt. Elke plooi van zijn jas is in de loop der jaren systematisch uitgekamd, afgegraasd en uitgevlooid. En wij zitten nu met de brokstukken van die massale speuracties: op de drempel van 1980 is er voor een reiziger nauwelijks meer iets nieuws onder de zon. Het is allemaal al eens eerder vertoond, eerder ontdekt, eerder in kaart gebracht. Er zijn altijd mensen, die ons zijn voor geweest en hun penetrante reuksporen hebben achtergelaten. We boeken nu op een achtermiddag onze geheel verzorgde veertiendaagse droomreis naar gebieden, die nauwelijks twee generaties terug ontdekt zijn ten koste van veel scheurbuik en wondkoorts. Maar wee het gebeente, als ter plekke mocht blijken, dat de warme kraan in onze vierpersoonsbungalow met zeezicht niet functioneert. Dan kan de touroperator zijn borst beter gelijk nat maken. Want zo'n grove nalatigheid pikt de moderne globetrotter allang niet meer. Hij wenst de wereld op een comfortabele wijze te ontdekken en is derhalve niet bereid om zijn eigen welvaart twee dagen op de tocht te zetten teneinde tien kleurendia's van een pygmeeënstam te kunnen schieten. De warme reizenbakker zal daar terdege rekening mee moeten houden en tijdig in donker Afrika enige rappe negers dienen te ronselen, die straks achter de palmboom met hun koeltas vol frisdranken wachten, totdat wij zijn uitgefilmd. En 's avonds bij de rituele paringsdans op het dorpsplein stellen we als uitdrukkelijke voorwaarde, dat er na afloop hapjes worden geserveerd. Want het driegangen- Op de drempel van 1980 is er voor een reiziger nauwelijks meer iets nieuws onder de zon. Er zijn altijd mensen, die ons zijn voor geweest en hun penetrante reuksporen hebben achtergelaten... diner is tegen die tijd alweer voldoende gezakt. Een krokante loempia of zo'n geinige maiskoek met dik boter erop zal er dan ook zeker opperbest in gaan. We zullen er echt aan moeten wennen: Anno 1980 is het avontuur De Grote Afwezige in onze samenleving. De geringste oprisping aan de andere kant van de aarde wordt immers per omgaande door satellieten naar onze huiskamer gekaatst. En daar kunnen we het lekker lui onderuit in onze Berend Boudewijnstoel, allemaal op ons dooie gemak bekijken. Rampen, revoluties, stervende kuddes mariboes en zeldzame zwaluwen, die met de ondergang bedreigd worden, vullen constant onze beeldbuis. En mochten we op een gegeven moment de buik vol hebben van die indianenstam op Nederland Eén, dan is één druk op de knop voldoende en zitten we weer Nog geen 25 jaar geleden stonden de voorpagina's van alle kranten bol van de laatste berichten over de dubbele loepings, die dappere KLM-vliegers maakten tijdens hun reis naar Biak op Nieuw-Guinea. Hun tocht over de oceanen duurde te lang om hem irt één keer te kunnen voltooien. En daarom was noodgedwongen een tussenlanding op het eiland Mauritius ingelast. Halen ze het of zullen ze voortijdig neerstorten in de golven? Dat was de bange vraag, die als een Chief Whip op ieders droge lip kleefde. Vandaag de dag boekt u om de hoek een reis naar Mauritius en kunt u desgewenst ook alvast het aantrekkelijke excursiepakket betalen. Aan de overkant van de zeeën kijkt de hartelijke reisleider ondertussen al reikhalzend uit naar uw komst. Hij heeft de kamerindeling reeds gemaakt en zal er straks persoonlijk op toezien, dat uw gezonde eetlust niet bedorven wordt door enige uitgehongerde bewoners van het eiland, die tijdens de lunch en het diner achter de geopende ramen van de eetzaal zwijgend opduiken. Het complex, waar u in deze dromerige oase logeert, wordt trouwens streng bewaakt door mannen met knotsen, die de opdracht hebben om er op los te slaan, zodra ze in het schemerduister van de tropennacht iets verdachts zien bewegen. Voor de rest is er geen centje pijn op Mauritius. De excursiebus is voorzien van air-conditioning en om het uur is een bezoek voorzien aan een inheemse pottenbakkerij of een collectieve weverij. Zo komen ook de deelnemers met een kwetsbare blaas volledig aan hun trekken. U kunt er verder op pi ran a's vissen met werphengels, die voor een gering bedrag te huur zijn, of een halve dag vertoeven in een kannibalenkraal. De prijs is met opzet laag gehouden en behoeft niemand de kop te kosten. Nee, alles is vandaag de dag mogelijk. Niets is te dol, te ver of te gevaarlijk. Een rondje Maladiven, een sightseeing door het Stenen Tijdperk, een all-in-tocht naar de Noordpool, China, Buiten-Mongolië: u zegt het maar en de Touroperator wil aan uw verlangen met alle liefde een fraai rugpand breien. Alleen het Echte Avontuur is volledig uitverkocht. Bij gebrek aan nieuwe ontdekkingsmogelijkheden zullen we ons dus nu wel moéten behelpen met de grondig afgekloven beenderen, waaruit nauwelijks meer een pikante reissoep kan worden getrokken. Maar toch blijven we óns blijmoedig inschepen voor een cruise, die de kapitein boven op de brug met zijn ogen dicht kan uittekenen, omdat hij hem om de veertien dagen in hoog- en laagseizoen maakt. En ook checken we blijmoedig in bij balie 15 op Schiphol voor een deportatie met logies en ontbijt op Majorca, Malaga, Rimini of Rhodos Hangend in de lucht dromen we, dat we Icarus zijn, die als eerste, los van de aarde, door het zwerk zweeft. En straks na de landing maken we onszelf weer wijs, dat we Robinson Crusoë zijn, wiens ogen de exclusieve filmrechten hebben verworven voor het Hervonden Paradijs. Met zulke illusies op je bult blijf je rondsjouwen, totdat je op een middag in een dampend oerwoud in Tanzania die boom ziet, waar een hart in is gekerfd. Daaronder staat: Annie en Henk, 11 mei 1931". Misschien zijn die twee indertijd nog net op tijd geweest om een echt avontuur op aarde te kunnen beleven. De jaarlijkse uitputtingsslag om de gunst van het reislustige volk van Nederland is dit jaar vroeger dan ooit in alle hevigheid losgebarsten. Lang vóór Sinterklaasavond gingen de postbodes al gebukt onder de eerste vrachten reisgidsen, waarin de welvaart in bonte kleuren van de pagina's spat. Dik, dikker, dikst; bloot, bloter, blootst, is het motto van de touroperators, wier enig verlangen het lijkt om uitgerekend uit de trijpen leunstoel te scheuren. Toerisme is mèt de eigen auto onbetwist het gouden kalf van de natie geworden. Laat daar vooral geen misverstand over bestaan. Ondanks alle recessiestuipen, oliecrisissen en prijsverhogingen met vele procenten, blijft de vraag naar verbrande koppen, zonnige stranden en kale hotelbedden almaar groeien. De periodieke volksverhuizing van vakantiegangers bracht vorig jaar bijna 200 miljoen wereldburgers op de been, die in grote eensgezindheid ruim 20 miljard dollar stuk sloegen op verre bergtoppen en aan veel bezongen brandingen. Nederland leverde een contingent van 8 miljoen toeristen, van wie krap veertig procent in eigen land bleef en het overgrote deel de kanen er op een buitenlandse stek uitbraadde. Daarmee werd voor een negatief saldo van ruim vijf miljard gulden op onze toeristische betalingsbalans gezorgd. Staatssecretaris Hazekamp heeft inmiddels aangekondigd, dat hij in de komende vijf jaar een extra bedrag van 25 miljoen heeft gereserveerd om van Nederland weer een aantrekkelijk reisdoel voor buitenlanders en vaderlanders te maken. Het gevecht om de verdeling van deze poet is inmiddels in alle hevigheid ontbrand en daarbij maken de belanghebbende partijen elkaar volgens goed Hollands gebruik over en weer de fraaiste verwijten. Recron, de organisatie van recreatie-ondernemers in ons land meent bijvoorbeeld dat het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag op te royale voet leeft. „Onzin", is het antwoord van NBT- directeur Joop Strijkers, „als men denkt, dat die 25 miljoen extra alleen door ons worden opgesoupeerd, is men fout geïnformeerd. Volgens de nota van de heer Hazekamp krijgen wij slechts 10 miljoen extra en de rest van het geld zal worden gebruikt voor het verbeteren van accommodaties en infrastructuur, het opvoeren van de serviceverlening, die in Nederland hier en daar duidelijk te wensen overlaat, en aan het verrichten van wetenschappelijk werk". Joop Strijkers vindt overigens wel, dat hoe dan ook voorkomen dient te worden, dat de extra subsidie versnipperd wordt over de 450 VVV's in ons land. „Alleen de goede, reële plannen, die ook van nationaal belang zijn", stelt hij vast, „verdienen financiële steun". Meer vrije tijd Alle reisexperts zijn het er overigens hartroerend met elkaar over eens, dat de behoefte aan vakanties buitenshuis in de komende jaren zal blijven groeien. „Mensen krijgen steeds meer vrije tijd", zegt René Klawer, algemeen directeur van Neckermann Reizen in Amstelveen, „en het logische gevolg daarvan is, dat men ook meer geld uitgeeft aan nuttige bestedingen in die periode. Ik üen er ook van overtuigd, dat het aandeel van de touroperators groter zal worden in de komende tijd. De groei van dergelijke organisaties zal alleen niet meer zo spectaculair zijn als in het begin van de jaren zeventig. Neckermann Reizen is nu tien jaar bezig en in die periode hebben we steeds meer passagiers naar hun vakantiedoelen gebracht. Dat waren er 28.000 in 1971 en dat zullen er dit jaar ruim 136.000 zijn". „Ons streven zal overigens blijven om een uitgekiend kwaliteitsprodukt aan te bieden voor een zo laag mogelijke prijs. We gaan beslist niet op het terrein van de doe-het-zelvers opereren, die in eigen beheer hun vakanties in elkaar knutselen. Daar geloven we beslist niet in. Ruim tachtig procent van de Nederlanders regelt zijn reizen zelf en heeft ons dus kennelijk niet nodig Dat kun je als touroperator terecht een vervelende situatie vinden, maar je moet die niet proberen op te lossen door met reizen op de markt te komen, die de klant van begin tot eind toch weer zelf dient op te bouwen. Daarmee span je het paard achter je eigen wagen". Met die uitspraak heeft Neckermanns Klawer duidelijk zijn concurrent Andrè Verlinden van Christoffel Reizen in Rotterdam op de korrel genomen. Verlinden lanceerde kortgeleden in Rotterdam Hilton zijn zomergids voor 1980 met variabele reismogelijkheden. „Een revolutionaire doorbraak", voorspelde hij zelf. „Een doodgeboren kind", meenden zijn concurrenten. Met het systeem van de variabele reismogelijkheden is Verlinden afgestapt van het totaalpakket met vaste tijden van vertrek en terugkeer. In de tabellen zijn nu de prijzen per dag aangegeven. En door aandachtig optellen en aftrekken kan men de reissom achterhalen, die men bij Christoffel betaalt. Gevreesd moet wel worden, dat klanten, die geen directe familieleden van het rekenwonder Pascal zijn hun berekeningen pas voltooid hebben, als de vakantie alweer achter de rug is. Commentaar van André Verlinden: „Alles, wat nieuw is, moet in het begin wennen. Maar ik ben er voor meer dan 100 procent van overtuigd, dat binnenkort alle touroperators zijn overgestapt op de variabele reismogelijkheden. De klant eist het van ons. En de klant is nog steeds koning in de reiswereld". Neckermanns Klawer voorspelt voorts, dat het vliegtuig op de Europese vakantiemarkt terrein zal verliezen aan trein en bus. „Een kwestie van prijsontwikkeling", verduidelijkt hij, „vliegen naar verre bestemmingen wordt relatief steeds goedkoper, maar voor reisdoelen dichter bij huis is het exact omgekeerd. Dan zijn trein en bus opeens een geduchte concurrent van het vliegtuig". Klawer is ook een fervent voorstander van een zo groot mogelijke vakantiespreiding. „Die is van onschatbare betekenis, met name voor de prijsontwikkeling. Bij een verlenging van het hoogseizoen met vier weken zal de reissom in de piekperioden per persoon met honderd gulden dalen. En dat lijkt me de moeite van het proberen meer dan waard". Met rug tegen muur Vliegreizen worden ook in 1980 weer duurder. Oorzaak bekend: de stijgende olieprijzen. „En 83 procent van onze kosten", zegt Klawer, „wordt nu al gevormd door de vlieg- en hotel- appartements-arrangementen. We staan dus letterlijk met de rug tegen de muur". Hotelplan, de Rijswijkse touroperator van Zwitserse- bloede, is tot nog toe de enige reizenverkoper, die de olieprijzen voor het komende zomerseizoen 1980 bevroren heeft. „Mocht de OPEC derhalve in de komende maanden de olieprijs drastisch verhogen", zegt Hotelplan directeur Leo Verburg, „dan wordt die verhoging door ons betaald en niet aan de klant doorberekend". Leo Verburg voorspelt voor 1980 een daling van de duurdere reizen en een sterke opleving van de vakanties dichterbij. „De stagnering in onze economie", meent hij, „heeft wel degelijk nu ook effect op de toeristische bestedingen. Een vliegreis van duizend gulden per persoon is voor een gemiddeld gezin met twee kinderen langzamerhand een onhaalbare zaak geworden. Men wordt dus gedwongen naar goedkopere reismogelijkheden te zoeken. De vakantie laat geen Nederlander zich zonder meer afnemen, maar hij zal in de toekomst wel zorgvuldiger gaan rekenen. Men zal Hotel-plan directeur Leo Ver burg waarschijnlijker vaker op pad gaan voor kortere tijd en de voorkeur geven aan de eigen auto. Hotelplan speelt op die verandering uiteraard in en komt met een Autoplan- programma op de markt, dat groter en gevarieerder is dan ooit tevoren. Ook het aantal bungalowparken, dat we voor 1980 aanbieden, is sterk uitgebreid van acht tot achttien, verspreid over Nederland, de Belgische Ardennen en Duitsland". Hotelplan introduceert in zijn zomergids 1980 de vakantietrein naar de Costa Brava, die 100 gulden per persoon goedkoper is dan de tocht per chartervliegtuig. Hierbij is het ontbijt onderweg en een slaapplaats in een couchette inbegrepen. Wie met Hotelplan buiten de piekperiodes op reis gaat krijgt als aanmoedigingspremie een luxe tas gratis. Veel verwachtingen heeft Verburg ook van een rondreis per bus vanuit Ochrid door Joegoslavië, Bulgarije en Griekenland: 1200 gulden voor acht dagen, inclusief de heen- en terugvlucht naar Ochrid. Men kan desgewenst deze reis verlengen met een verblijf van één week aan het meer van Ochrid. Daarvoor betaalt men dan 290 gulden meer. De razend actieve Arke directeur Ferry Fransen (hij is tussen zijn toeristische activiteiten door ook nog voorzitter van de voetbalclub FC Twente. Toe maar!) verwacht veel van de doe- vakanties, die hij aanbiedt in Griekenland, Spanje, Joegoslavië en op de Canarische Eilanden. Arke (met 200.000 passagiers in 1979 momenteel in grootte de tweede touroperator van Nederland) zal medio 1980 kunnen beschikken over een eigen bungalow- en appartementencomplex Barbacan op Gran Canaria, dat een investering heeft gevergd van 16 miljoen gulden. „Dit was noodzakelijk", aldus Fransen, „omdat de garantieprijzen voor bungalows en appartementen op dit eiland volkomen uit de hand zijn gelopen. Om onze klanten ook in de toekomst een hoogwaardig kwaliteitsprodukt te kunnen aanbieden, moesten we wel overgaan tot de bouw van dit» vakantiedorp". Ook Fransen hoopt vurig, dat de nuttige adviezen, die in de nota „vakantiespreiding een noodzaak voor miljoenen mensen" zijn gegeven, op korte termijn zullen worden gevolgd door wettelijke maatregelen. Hierdoor zal de zomervakantie voor kleuter en lager onderwijs in Nederland eindelijk gespreid worden over een periode van twaalf weken. „In diezeffde nota", zegt Fransen, „staat ook, dat ouders de vrijheid moeten hebben om buiten de officiële schoolvakanties één of twee weken met hun kinderen op reis te gaan. Het is genoegzaam bekend, dat ik dit stokpaardje in de afgelopen jaren vele malen vergeefs de sporen heb gegeven. En het zal dus niemand verwonderen, dat ik verlangend uitkijk naar de dag, waarop de minister ook deze aanbeveling zal overnemen". „1980", voorspelt Fransen tenslotte, „zal voor de touroperators in Nederland beslist geen gemakkelijk jaar worden. Maar ik blijf desondanks optimistisch, want de toerist laat zich zijn vakantie onder geen beding afnemen. In het afgelopen seizoen is weer eens overduidelijk gebleken, dat de toerist ondanks de stijging van de brandstofprijzen toch op reis is gegaan. Als er niets bijzonders gebeurt, meen ik dan ook, dat een gematigd optimisme voor het volgend jaar wat betreft de toeristische ontwikkeling zeker gerechtvaardigd is".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19