Hebt u uw spaarpremie van de overheid al aangevraagd? «Val kabinet over kernwapens onvermijdelijk geworden Film doet discussie over doodstraf weer oplaaien De Zilvervloot. Spaareffecten. 'OLITIEKE UITWEGEN VOOR KABINET EN KAMER GEBLOKKEERD Sparen heeft zin voor het hele gezin! INNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURAN ZATERDAG 8 DECEMBER 1979 risissfcer 'elen hadden er al da- >nlang naar uitgeke- >n: naar het debat van tnderdag over de A VO-plannen tot aan- aak van nieuwe kern- apens. Eindelijk zou <t in de Kamer weer >ns „lekker spannend" orden. Welnu, de lief- ■bbers van een crisiss- ertje zijn ruim aan in trekken gekomen, p dit moment zindert ■t debat van donder- ig nog na in het Cats- iis, waar het kabinet ertsachtig vergadert 'er het standpunt dat )lgende week in het AVO-topberaad te vssel moet worden genomen. En daar ijlt het niet bij. We \llen er nog meer van )ren. lat is dat nou, zo'n cri- isfeer? Hoe voelt dat Waar uit zich dat in? We zullei ons best doen, in kct bestek daarvan een indruk te geven. Het begon alop woens dag, toen in en balori ge bui enig collega- journalisten op een groot meedelingen bord in één Ier perska mers van iet parle mentsgebouw een bizar „crisis-draaibek" had den neergealkt. Dat zag er als vigt uit: Donderdag: 12.00 Aan vang debat 22.00 kabinescrisis 22.30 Alinistr Scholten springt in Hf vijver Vrijdag: 8.3 Van Agt naar Soestdk 9.15 Van A,t naar Eu- f2.30 Staatsreep Luns verijdeld 16.00 Near land in Warschau-Fict 18.00 EersteSS-20 raket in Nederlanl opgesteld. Crisissfeer De werkelijkheid is gans anders. Bij het be gin van het kernwapen debat ademt het Ka mergebouw nog een ze kere rust uit. Aan de gespannen gezichten van tientallen Kamerle den is echter al wel te merken dat het niet om een spelletje ganzebor- den gaat. Na het eerste antwoord van Scholten, waarin hij op dramati sche wijze een motie van PvdA en D'66 naar de prullenbak verwijst, wordt het toch echt me nens. Er wordt ge schorst voor intern be raad van de fracties. Overal in het gebouw struikel je over groepjes driftig discussiërende en speculerende journa listen, fractiemedewer kers, personeelsleden en andere Kamerbewo ners. Hier en daar ver schijnt alweer een Ka merlid in de wandel gangen. Langzaam lek ken er gegevens over de opstelling der diver se fracties uit. Geruch ten duiken op, worden schouderophalend aan gehoord of juist smaak voller doorverteld. De Kamer krijgt weer het woord. Ook het CDA dient een motie in. Opnieuw schorsing. Nu wordt het echt spannend. Strakke ge zichten bij het CDA. Nauwelijks iemand aan spreekbaar. CD A-er Pam Cornelissen arri veert na een dodemans- rit uit Parijs in het Ka mergebouw. Het ge rucht gaat nu zelfs dat het CDA met het oog op de ongetwijfeld span nende stemmingen, zelfs zijn met hernia te bed liggend fractielid Ben Hennekam uit Bre da naar Den Haag wil laten transporteren. La ter blijkt dat dit plan inderdaad heeft be staan, maar dat het als „te dol" is verworpen. Bovendien had die ene stem toch niets uitge maakt. Weer de ministers aan het woord. Weer een schorsing. De VVD heeft geen behoefte meer aan beraad. Ter wijl PvdA, CDA en D'66 koortsachtig bijeen zitten, trekt een groep liberalen in het Kamer- restaurant een paar flessen wijn open. Crisissfeer Toch wordt er ondanks of misschien wel dank zij de spanning tijdens het debat ook af en toe bevrijdend gelachen. PSP-er Fred van der Spek tegen Van der Klaauw: „Het is toch al lemaal wat mistig rond die reisjes van Van Agt naar zijn collega's. Hij vliegt maar rond door Europa en morgen weer naar Washington. Heeft u nog wel contact met hem? Waar is-tie mo menteel eigenlijk?". Van der Klaauw, direct in z'n microfoon dui kend: „Hij is zojuist ge land in Londen". Van der Spek: „Zo zo, ik wou dat de minister ons altijd zo supersnel op de hoogte bracht van het wereldgebeuren Terwijl Van der Spek spreekt, stroomt het in middels donker gewor den Binnenhof bar stensvol met 2000 vrou wen uit alle windstre ken, die op indrukwek kende wijze, met fak kels in de hand demon streren tegen de kern- wapenwedloop. Inmiddels gonst het door de wandelgangen dat 10 CDA-ers de op positiemotie zullen steu nen, waardoor die zal worden aangenomen. De namen zijn tot in elke uithoek te horen. Nerveuze stemming in de perskamers. De och tendkranten moeten over een paar uur al van de persen. Alle te lefooncellen bezet. „Hoe zal het kabinet reage ren Weddenschappen worden afgesloten: een fles cognac als het kabi net het Kerstreces haalt. Even naar Den Haag Vandaag kijken. Gelach om de opmer king van Ton Planken: Van Agt vliegt niet met een Fokkervlieg tuig maar met een Con corde naar Washington. Het gaat dan ook om hogere politiek". Nog even en er wordt gestemd. De publieke tribunes zijn afgeladen. In de vergaderzaal schieten fotografen het ene sfeerplaatje na het andere. Een zeer zorge lijk kijkende Lubbers in gesprek met Jan Ter- louw, een mokkend rondlopende Rietkerk, Den Uyl breed geba rend naar CD A-er Frinking. Hoofdelijke stemming. Doodse stilte. De voorspelde tien CDA-ers gaan mee met de oppositiemotie. Voorzitter Dolman mag nog even hard en snel hameren om een spon taan applaus van een aantal toeschouwers te smoren. Scholten en Van der Klaauw zitten, duidelijk aangeslagen, met rode hoofden ach ter de regeringstafel. Het kabinet zal zich zaterdag beraden". De laatste hamerklap. Het is gelukkig niet koud buiten. Sint Bij al die crisissfeer zou je haast vergeten dat de Goedheiligman deze week ook nog een jaar tje ouder is geworden Dat heugelijke feit placht tijdens het kabi net- Den Uyl op gepaste wijze ook in de Tweede Kamer gevierd te wor den, compleet met een echte Sinterklaas die de dames en heren volks vertegenwoordigers op zijn knie nam en de les las. Helaas, het Kamer lid dat voor Sint speel de, Jacob Vellenga, heeft zijn PvdA-zetel verlaten en niemand voelde zich kennelijk geroepen, hem als Sin terklaas op te volgen. Dit jaar dus weer geen scherts en luim, helaas, maar gelukkig is voor zitter Dolman er nog. Sinds hij de voorzitters hamer hanteert is dui delijk geworden dat poëzie hem na aan het hart ligt en dat bleek ook op 5 december. Op de valreep trachtte men in de Kamer vlak voor sluitingstijd nog met een grote omhaal van woorden tot nut van het algemeen wat mazen in de inkomstenbelasting te dichten. Om 16.00 uur mocht iedereen naar huis om de pakjes te gaan openen en te kijken wat er in de schoen bij de kachel zat. Zuchtend hoorden de volhouders de woorden stroom van de financië le specialisten aan, tot dat Dick Dolman de verlossende woorden sprak, geheel in de hem en ook Sinterklaas zo geliefde stijl: „Dan verzoek ik nu niet meer te zeuren Ik stel voor het verslag goed te keuren van de vorige vergade ring vol verwachting van de nadering van de avond voor klei nen en groten de vergadering is GE SLOTEN." lEN HAAG Vandaag zitten ii het atshuis vijftien heren en één dare in imbere stemming bijeen. Op tafe ligt :n uitspraak van de meerderheicvan Tweede Kamer, waarin staat dt de ederlandse regering aanstande oensdag tijdens het NAVO-topbraad l Brussel niet akkoord mag gaai met :n besluit tot produktie en opsttling 1 West-Europa van nieuwe kernaket- :n, ter vervanging van veroudere ty- es. Eerst moet, volgens de teks van motie, „getracht worden een nuleai- bewapeningsrace in Europa te/oor- omen door het op zo kort moglijke irmijn beginnen van onderhanlelin- en terzake met de Sovjet-Unie". [et kabinet-Van Agt maakt, elf lagen zijn tweede verjaardag, een crisis oor zoals het die nog niet eerdei heeft leegemaakt. Voor het eerst is ep en ge ronde reden, ernstig te twijfelen an het oortbestaan van de regeringsploe. Aan •n kabinetscrisis is in theorie niï meer ontsnappen. Het leven van het abinet an nog een aantal dagen gerekt \orden, laar veel langer zal het niet dusn eer et de geest geeft. OLITIEKE MOED feet politieke wegenstelsel ligt opgbroken en afgesloten. Voor het kabinetlijkt er Rauwelijks meer een uitweg te bdenken om aan een spoedige val te ontkmen en voor de 10 CDA-leden die naar ec en ge lveten de motie van PvdA en 166 aan een meerderheid hielpen is er, 'ederom Elf dagen voor de tweede ver jaardag van het kabinet Van Agt lijkt een serieuze crisis niet meer te verijdelen theoretisch gesproken, geen weg meer te rug. In de eerste plaats overheerst op dit mo ment de vraag: Welk standpunt moet het kabinet „nu op de NAVO-vergadering gaan innemen? Het strekt Van Agt, Van der Klaauw en Scholten tot eer dat zij zich, tegen de eigen opvatting in, zo heb ben uitgesloofd om de NAVO-partners over te halen naar het CDA-,,vertrek punt": een besluit nemen tot beperkte produktie van de nieuwe Pershing 2- en Tomahawk-raketten, daarna met het Warschau-Pact gaan onderhandelen over wederzijdse vermindering van kernwa pens en pas als die onderhandelingen bin nen twee jaar geen succes opleveren, als nog besluiten de nieuwe raketten op Westeuropees grondgebied te stationeren. Het getuigt zonder meer van politieke moed dat Van Agt, wetend dat de kans op succes minimaal zou zijn, de afgelopen week nog in gesprekken met zijn Italiaan se, Belgische en Engelse ambtgenoten en zelfs met president Carter heeft gepro beerd begrip voor het CDA-standpunt te kweken. Zijn missies waren inderdaad te vergeefs. Geen zinnig mens heeft ooit an ders gedacht, zeker niet na de reacties die minister Scholten enkele weken geleden in de vergadering van NAVO-defensiemi- nisters te Den Haag heeft ontvangen. Het kabinet wilde echter tonen tot op het laatste moment bereid te zijn, zich voor een gescheiden produktie- en plaatsing sbeslissing sterk te maken. Dat zou zeker indruk maken op het CDA en het zou te vens in CDA-gelederen tot meer begrip leiden voor een eventuele uiteindelijke kabinetsbeslissing om toch maar met een algeheel moderniseringsbesluit akkoord te gaan. Het Kamerdebat van afgelopen donder dag gooide het hele draaiboek in de war. Voor tien CDA-ers, waarvan negen af komstig uit de ARP en één uit de KVP was de gewetensmaat vol. Te lang al had den zij zich tegen hun principes in, maar om wille van de eenheid in de fractie, neergelegd bij de CDA-vertrekpunten. De oppositionele motie dwong hen ertoe, te kiezen voor wat zij werkelijk voorstaan. Voor negen van de tien moet de ARP- partijraad van afgelopen zaterdag in Ede al voor een extra geladenheid hebben ge zorgd, hoewel dit misschien minder geldt voor atoompacifist Hans de Boer. Voor KVP-er Stef Dijkman, een der voormalige loyalisten, wiens kernwapen-standpunt lange tijd onzeker was, hebben kennelijk de impulsen uit Ede deze week definitief de doorslag gegeven. Uitgerekend in het ARP-partijblad „Nederlandse Gedachten" kondigde hij zich eergisteren ook als dissi dent aan. WONDER? Voor het kabinet lijken er op dit moment slechts drie keuzemogelijkheden, die ech ter zoals de zaken er nu voorstaan alle drie tot een definitieve kabinetscrisis zul len leiden. Een besluit om de nu aangeno men motie in Brussel uit te voeren is in ieder geval al onaanvaardbaar voor de VVD en waarschijnlijk ook voor de meer derheid van de CDA-ministers. Het kabi net klapt dan vandaag intern al in elkaar. Een beslissing om mee te gaan met het NAVO-standpunt dat er nu tot produktie en stationering van nieuwe kernwapens moet worden besloten, zal onmiddellijk tot een motie van wantrouwen van de op positie leiden. De tien dissidente CDA-ers kunnen hun steun daaraan niet onthou den, anders zouden ze hun standpunt van afgelopen donderdag op grove wijze ver loochenen. Tenslotte: een kabinetsbesluit om toch nog aan de vertrekpunten van het CDA vast te houden en in Brussel te laten aantekenen dat Nederland niet ak koord gaat met een stationeringsbeslis- sing, zal eveneens tot een motie van wan trouwen leiden met hetzelfde resultaat als hiervoor genoemd. Tenzij...., tenzij er nog een wonder gebeurt, het wonder bijvoor beeld van een NAVO-besluit tot uitstel van de moderniseringsafspraak op voor stel van Nederland, Denemarken en Noorwegen en misschien ook wel België. Het klinkt te miraculeus om bewaarheid te kunnen worden, maar we moeten nooit iets voor totaal onmogelijk houden. En an ders mag Van Agt volgende week voor de laatste maal roepen dat zijn kabinet voor de duvel niet bang is. DICK VAN RIETSCHOTEN FRANKRIJK I1NBAN VAN „DE RODE TRUI" (Van onze Parijse correspon dent) PARIJS - Op 28 juli 1976 werd de 22-jarige Christian Ranucci in Marseille ont hoofd wegens ontvoering van en moord op de negen jarige Maria-Dolores Ram- bla. Enige tijd daarna ver scheen van de hand van de bekende letterkundige Gil les Perrault een boek, geti teld „Le Pull-over Rouge' (De Rode Trui), waarir aan de hand van een serit voorvallen en feiten word aangetoond, dat er twijfe over bestaat of Ranucci in derdaad de moordenaa van het meisje is geweesl Vooral de politie wordt e in het boek van beschul digd, de gearresteerde jor geman tot een bekenteni te hebben gedwongen, hiei mee gevolg gevend aan d onder het volk levende ei tot wraak, die in de per weerklank vond. De ondei zoeksrechter wordt in hc boek verweten, dat hij 2 het ontlastende bewijsm? teriaal over het hoofd za hebben gezien, met nam het feit dat een gevonda rode trui (de ontvoerde was in een rode trui g* zien), Ranucci enkele m- ten te groot was. In Frank rijk is de discussie over e doodstraf weer eens opg- laaid. Het boek van Perrault wed door de cineast Michel Drah verfilmd. Deze film is de2r dagen in de Franse bioscopn gaan draaien. Vóór het zovr was, hadden de ouders vn het slachtoffer geëist, dat le film zou worden verbodn, maar de rechtbank wees lit verzoek van de hand. Zij is- te echter wel, dat een vietal scènes uit de film werd je- haald, die beschouwd komen worden als inbreuk maknd op het privé-leven van het slachtoffer en de outers. Maar deze laatsten heiben zich niet bij die beslising neergelegd en gaan roort met hun actie om de ilm he lemaal verboden te krijgen. Maar niet alleen de ouders, ook de politie is kwaad. Zij is verbolgen over de wijze, waarop haar rol in de affaire door Drach wordt uitgebeeld. Een aantal burgemeesters van gemeenten in de omge ving van Marseille waar de moord werd gepleegd is er toe overgegaan de film te verbieden, omdat deze in hun steden „waar de herin nering aan de weerzinwek kende misdaad nog levendig is", onlusten zou kunnen ver oorzaken. De Nationale Unie van Artistieke en Culturele Beroepen heeft daartegen ge protesteerd. „Vandaag een film verbieden, betekent morgen een krant verbieden en daarna een boek; een vreemde opvatting van de mocratie", aldus de Unie. Politieke rel De hele zaak is echter ook op een politieke rel uitgelopen. Aan de ene zijde staan dege nen, die een herziening eisen van het proces dat Christian Ranucci naar het schavot heeft geleid. Onder hen be vinden zich veel tegenstan ders van de doodstraf en mensen die menen, dat een grondige hervorming van justitie- en politie-apparaat hard nodig is. Tegenover hen staan de justitie, die zich aan gevallen en belasterd voelt, en de politie. Tijdens de zit ting van het Hof van Appèl verklaarde de Officier van Justitie „verontwaardigd en geschokt te zijn door de tallo ze aanvallen op de institu ties". Hij vond het „pijnlijk en onduldbaar in deze film de politie, de onderzoeks rechter en de rechtbank ge discrediteerd en gehoond te zien". De leider van de socia listische kamerfractie, Gas ton Defferre, heeft op zijn beurt gezegd dat de steden waar de film „moeilijkheden heeft", rechtse burgemeesters hebben, die voorstander zijn van het handhaven van de doodstraf. Daar staat tegen over, dat een functionaris van de gemeente Marseille een comité van steun voor het gezin Rambla heeft opge richt, waarbij zich al meer dan duizend sympathisanten hebben aangesloten. Onschuldig Michel Drach heeft al ver klaard, dat hij niet van plan was aan te tonen dat Christi an Ranucci onschuldig was, maar alleen, dat er rond diens schuld twijfels bestaan en bestonden. „Mijn film wil de slordigheid van het onder zoek aantonen en het feit dat met zekere gegevens geen re kening gehouden werd. En alle bijzonderheden zijn au thentiek", aldus Drach. In de pers heeft de rel grote weerklank gevonden. De conservatieve, rechtse „Figa ro" en de socialistische „Ma- tin" kwamen tot het eenslui dende oordeel, dat Michel Drach de zaak heeft over trokken. De socialistische krant zei, dat de film „uiterst onvolledig en verschrikkelijk simplistisch" is. De commu nistische krant „Humanité" was het daarentegen volledig met Drach eens, vond de film „volkomen juist", zei dat er in het proces beslissende fei ten verwaarloosd zijn en dat Ranucci bekende „onder voorwaarden die niet be paald vleiend voor de poltie zijn". Het weekblad „Le Point", tot slot, vond de film nuttig in de campagne voor het afschaffen van de dood straf. Opiniepeilingen hebben in middels uitgewezen, dat het overgrote deel van de Fran sen voor handhaving van de doodstraf is. Hierbij wordt echter gelijk opgemerkt, dat het moeilijk is zich een be trouwbaar beeld van de o- penbare mening te vormen, omdat een peiling korte tijd na een weerzinwekkende misdaad een zeer hoog per centage voorstanders van de doodstraf oplevert en een peiling in een kalme periode een veel lagere. Als u hebt meegedaan aan de Zilvervloot of spaareffecten bezit, dan weet u ook dat u recht kunt hebben op belastingvrije premie van de overheid. Die u wèl zelf moet aanvragen (d.w.z. 31 december op z'n laatst). Als u dat dit jaar al gedaan hebt, hoeft u niet verder te lezen. Anders: doen! Want 't gaat om geld waar u recht op hebt. Als u meevaart op de Zilvervloot is het in uw eigen belang om nü direct na te kijken wanneer u daarmee bent begonnen. Want was dat in 1970, dan hebt u uiterlijk tot het eind van deze maand de tijd om uw spaarpremie aan te vragen. U weet wel: die 10 procent (belastingvrij) overspaarbedrag-plus- rente. U moet de premie aanvragen bij de instelling waar u hebt gespaard. Doe dat. Nü! Natuurlijk, de Zilvervloot blijft varen. Alle jongeren van 15 t/m 20 jaar kunnen aanmonsteren. Vraag een folder aan bij "De Zilvervloot", postbus 51, 2500 RR Den Haag. Publikalie van het ministerie van Sociale Zaken. Kijk even na of u in 1972 spaar effecten kocht, want u kunt nog tot het eind van deze maand spaarpremie daar over aanvragen. U weet wel: de 35% spaar premie (belastingvrij) over maximaal f 250,- van het aankoopbedrag uit 1972. Ook hier moet u de premie aanvragen bij de instelling waar u hebt gespaard. Voor dit jaar voorbij is! Tussen haakjes: u kunt ieder jaar opnieuwdeelnemen aan de spaareffectenregeling. En nu een spaarpremie over f 500,- van de gekochte spaareffecten verdienen. Vraag de folder "Sparen in spaareffec ten" aan bij postbus 51,2500 RR Den Haag.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9