jCBA geeft dikke onvoldoende an college voor bouwbeleid Litteris ïacrumgoed )p dreef Joop Riethoven gaat door Bestuur Leidse Jeugd Actie dreigt op te stappen 3 ™0ok integraal economisch beleidsplan laat te lang op zich wachten tuisvuil Katwijk helpt Ulcinj" brengt meer dan een ton op Botenloods mag in Herensingel Lombard brengt Residentie Orkest tot grote hoogte egpenning voor 'fWillem'van Oranje' Linkse partijen en YYD uiten ongezonde kritiek op beleid college Voorschoten Woonschepen van W ilhelminabr ug weer naar een andere ligplaats Overval op winkel aan Haarlemmerstraat TAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 DECEMBER 1979 PAGINA 3 EIDEN De grootste oppositiepartij in e Leidse gemeenteraad, het CDA, wil tij- jens de behandeling van de begroting voor twee dikke onvoldoendes aan het huidi- p college van b en w uitdelen. De eerste on- jldoende geldt voor het gevoerde econo- isch beleid. De andere is voor het bouwbe- Ren< id dat in 1979 is gevoerd met betrekking t het realiseren van nieuwe woningen. i een motie spreekt de heer W. Bleijie zijn af- J2"(si !ur'nê over het uitblijven van een inte- "w aal economisch beleidsplan dat al in 1976 ge- ed had moeten zijn. „In zo'n plan kunnen we ionijntje ussen als raad uitgangspunten vaststellen voor wat we op economisch gebied met de stad willen. Met name met oog op het feit dat binnenkort enkele voor het economische beleid belangrijke bestemmingsplannen, zoals voor de Pieterswijk en voor Pancras-Oost moeten worden goedge keurd, kan dat beleidsplan eigenlijk niet wor den gemist", aldus de heer Bleijie in een toe lichting. De tweede motie van afkeuring behandelt het bouwbeleid van het college. Het CDA stelt dat er met betrekking tot dit punt sprake is van een falend beleid, aangezien het college bij lan ge na niet het aantal nieuwbouwwoningen haalt, dat het zichzelf voorgenomen heeft te bouwen. In het collegeprogram is sprake van 1200 woningen per jaar, terwijl er slechts 273 werden opgeleverd in de eerste tien maanden van 1979. Onder invloed van de stadsvernieu wing is de woningvoorraad in dezelfde periode slechts met 123 toegenomen. „Wij vinden dat er moet worden gebouwd voor de Leidse woning zoekenden. Waar kan ons niet schelen, als het maar gebeurt", aldus de heer M. Ham in een toelichting. Hij wijst met een beschuldigende vinger naar de wethouder van stadsontwikke ling, C. Waal, die niet zorgt dat er op tijd be- Hoewel onder protest, heeft de CDA-fractie in totaal 24 moties voor bij de begrotingsbehande lingen, geproduceerd. Zoals bekend heeft het CDA ernstige bezwaren tegen de regeling dat de moties tien dagen voor de begrotingsbehan delingen moeten zijn ingeleverd. De fractie heeft de Kroon verzocht deze regeling te schor sen dan wel te vernietigen. Zij vindt dat zij door deze regeling als oppositiepartij monddood wordt gemaakt. 12»c/ït "k 11DEN Leden van de rei- Ki gingsdienst Leiden die gis- 'ar"*~niorgen hun gebruikelijke door de Jan Vossestceg akten hebben tussen de tilniszakken een konijntje vonden. Vermoedelijk is het 319 estje als oud-vuil bij de zak- onifn gezet omdat „dierenlief- bbers" het beestje beu wa- fet konijntje zat namelijk op i 'n wijze tussen de zakken kneld dat het langorige we- intje dit nooit uit eigen bewe- ng voor elkaar zou hebben kregen. De mannen van de tinigingsdienst hebben het onijn na de vondst aan de Jeuterschool ..De Gouds- 'oem" aan de Maresingei ge- honken. waar het een meer i ndachtige toekomst tege- •t zal gaan. KATWIJK De actie „Katwijk helpt Ulcinj" heeft in to taal meer dan 125 duizend gulden opgebracht. Dit bedrag werd gisteravond door de inspirator van de actie wethouder drs. J. Bergman bekend gemaakt, tijdens een feestelijke bij eenkomst in het Katwijkse theater Tripodia. Waar dit be drag precies aan besteed gaat worden, is nog niet bekend, maar in ieder geval komt er in het Joegoslavische dorpje Ulcinj een kleuterschool, met, als het ministerie van Ont wikkelingssamenwerking instemt, een medisch centrum. De slotavond van de actie „Katwijk helpt Ulcinj" betekent dat een bekend beeld van de Katwijkse straten gaat verdwijnen. Meer dan twee maanden lang hebben op de belangrijkste kruis punten in het dorp spandoeken gehangen die de actie van de dorpbewoners aanbeval. Dat is ook niet voor niets geweest. In totaal verzamelde de Katwijker f 125.018,71 bijeen. Tijdens de slotavond zette de volksdansgroep zijn beste beentje voor. LEIDEN De bo tenloods in de Her ensingel mag daar voorlopig, de ko mende tien jaar in ieder geval, blijven staan. De commis sie voor de beroep schriften verklaar de een bezwaar schrift van de eige naar van de loods, de heer H. van Eg- mond, tegen de weigering van de vergunning door b en w gegrond. Wel werd de heer Van Egmond gewezen op de mogelijkheid dat ook het hoogheemraadschap voor Rijnland zijn goedkeu ring aan het bestaan van de loods moeten hechten. De commissie is gebleken dat de botenloods al bijna vijftig jaar op deze plaats ligt. Aan elke nieuwe eigenaar is altijd persoonlijk een vergunning verleend. Volgens de commissie moet de weige ring van b en w op een misverstand berusten. Vlak naast de be treffende botenloods, die in goede conditie verkeert, ligt er een klein bouwsel in het water, dat geen eigendom is van de heen Van Egmond en dat nogal is verwaarloosd. In ieder geval wordt aan de heer Van Egmond vergunning ver leend tpt 31 december 1989. De vergunning kan alleen worden ingetrokken wanneer de bestemming van de Herensingel dat vereist of wanneer de heer Van Egmond de loods laat verkrot ten. LEIDEN Zes dagen voor zijn Leidse verjaardagsconcert, was het Residentieorkest te horen in de Stadsgehoorzaal in het tweede van de serie concerten. Het programma had een vertrouwde struktuur, maar door de keuze van componisten en vooral door de uitwerking konden we genieten van een opmerkelijk muzikale avond. In de virtuoze Ouverture bij de opera Semiramide van „Mon sieur crescendo" Rossini was het al gelijk raak en gaf het RO een geïnspireerde en inzetvolle warming-up. Zoals al eerder bleek kan Lombard dit orkest iets extra's geven. In alle gespeel- de werken wist hij de musici tot grote hoogte op te stuwen. In het concert voor twee piano's en orkest van Poulenc is het or kest voor een groot deel verantwoordelijk voor de unieke sfeer die de componist weet op te roepen - en die sfeer was er - zoals dë socialisten in de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor de weergeving van een aantal markante stemmingen, b.v. tijdens de verstilling bij de gamelan-parafrase. De gebroeders Anthony en Joseph Paratore vielen echter in de eerste plaats op door trefzekerheid en geperfektioneerd samenspel; niet zozeer door stemmingsgevoeligheid. Ook voor niet-Tsjaikofskyliefhebbers was de vierde symfonie gisteravond een ontdekking. De hele expositie en de uitwerking van de motieven, de opwerking tot de machteloze woede in het moderato, de hele vertaling van deze partituur dwong zeer veel bewondering af. ARIE DE RU I. 17JI O »o lurgemeester M. A. v.d. Have (rechts) reikte gistermiddag in de !?jaadzaal van het Leiderdorpse gemeentehuis de zilveren legpen- ling van de Federatie van Oranjeverenigingen in Nederland uit lan de heer W. D. C. v.d. Wijngaard (links). De heer Van Wens- 'een van het Federatiebestuur overhandigde de bijbehorende torkonde waarin de verdiensten van de heer v.d. Wijngaard roor de Oranjevereniging Leiderdorp staan vermeld. )e heer v.d. Wijngaard, die zijn bijnaam Willem van Oranje lankt aan de vele activiteiten voor het oranjewerk, ontving deze inderscheiding voor zijn 25-jarig bestuurslidmaatschap waarvan 3 jaar als voorzitter. De heer Hendriksen bood namens de leden 1 wee boeken van dr. L. de Jong aan getiteld „Erfgoed van Oran- EIDEN In „De goede lens van Sczuan" wil Bertolt trecht aantonen dat het in kapitalistische maat- happij onmogelijk is een :d mens te zijn zonder uit buit te worden. Slechts door iddel van slechtheid blijft ■en op de been. Brecht laat 'ie goden op zoek gaan naar in goed mens, die een mens- aardig bestaan leidt. Die denken de goden te vinden in de prostituee Shen Te, die hen zottonderdak verschaft. Zodra gefl Shen Te echter met hun geld netteen winkel opent, blijkt ze eel niet opgewassens-tegen haar ®{j omgeving, die op haar parasi teert. Om zichzelf te bescher men doet Shen Te zich voor als haar kwade neef Shui Ta, 1. e. die zorgt dat de dingen niet dj! uit de hand lopen. Maar ten- rgty slotte is het haar niet meer mogelijk zich uit die rol te be vrijden. Litteris Sacrum heeft onder regie van Jan Chr. Bartelsman gisteravond in de Schouwburg een uitstekende voorstelling gegeven. De hoofdrollen wa ren zonder uitzondering sterk bezet, en het spelen verliep vlot en soepel. De enkele ha peringen werden goed opge vangen, wat mogelijk was door de sterke spelbeheersing van de acteurs. Helaas was de tekst niet altijd even verstaanbaar. Regisseurs schijnen nog wel eens de stelling te hanteren: Brecht wil het publiek iets le ren, dus mag het niet leuk zijn. Gelukkig had men niet voor deze opvatting gekozen, en was de humor wel degelijk aanwezig. Bovendien had men de liederen ingekort, waardoor het stuk aan vaart won. Het décor was zeer mooi, en werd voor de ogen van het pu bliek aangerold en neergela ten, wat een apart effect gaf, en het publiek sterker bij het stuk betrok. „De goede mens van Sezuan" is een lang stuk; pas om half twaalf staat men weer buiten. Voor wie dit geen bezwaar is, kan ik de voorstel ling van dinsdag 11 december aanbevelen. Het maatschappij kritische hoeft niemand af te schrikken. Ook voor degenen die daar niet aan willen, is het een plezierige voorstelling. '"JACQUELINE MAHIEU GEMEENTERAAD BESLIST MAANDAG OVER FUSIE MET WELZIJNSRAAD LEIDEN Als de gemeenteraad maandag akkoord gaat met het voorstel van het Leid se college van b en w om de Leidse Jeugd Actie en de Welzijnsraad onder te brengen in één ondersteuningsinstituut voor het so ciaal-cultureel werk zal het voltallige be stuur van de Stichting Leidse Jeugd Actie aftreden. Het bestuur heeft dit voornemen in een brief aan het Leidse gemeentebestuur bekend gemaakt. Aanvankelijk zouden Leidse Jeugd Actie en Welzijnsraad ieder voor zich worden omge vormd tot een ondersteuningsinstituut. De ge meenteraad ging daarmee akkoord op 20 juni 1978 en de Leidse Jeugd Actie kon zich redelijk goed verenigen met dat besluit, ook al beston den er in die situatie nog de nodige twijfels. Het college wil nu dat de gemeenteraad op dat be sluit terugkomt en lijkt verzekerd van voldoen de steun van de verschillende raadsfracties om dat gedaan te krijgen. „Bijzonder teleurgesteld hebben wij kennis ge nomen van het collegevoorstel om Welzijnsraad en Leidse Jeugd Actie samen te voegen tot één ondersteuningsinstituut en van de ommezwaai van een aantal raadsfracties die dat voorstel heeft mogelijk gemaakt", stelt de Leidse Jeugd Actie in de brief. „Zonder enige inhoudelijke discussie of evaluatie stelt het college de raad voor om op het besluit van 20 juni 1978 terug te komen om van het „gedoe" af te zijn. Het colle ge heeft systematisch geweigerd het raadsbesl uit van vorig jaar uit te voeren en de LJA een eerlijke kans te geven. De LJA heeft nooit de kans gekregen zich om te bouwen tot onder steuningsinstituut. De beheerstaken zijn nog niet van de LJA overgenomen, we hebben geen eigen statuten mogen vaststellen en de beslis singen over de personele bezetting zijn einde loos gerekt. Het is typerend voor de Leidse po litieke verhoudingen dat bijna alle raadsfracties deze handelwijze slikken en zelfs honoreren. Als stoute jongens vragen zij het college hen de kans te geven hun leven te beteren. Het college' slaagt er nota bene nog in de indruk te wekken alsof alle protesten van de LJA tegen deze sa botage en woordbreuk erop wijzen dat het de LJA is, die steeds moeilijkheden zoekt en de sa menwerking blokkeert. De Welzijnsraad ziet bij dit alles zwijgend toe, laat als „onafhankelijk instituut" zijn statuten door de gemeente ma ken en wijst nog zeer onlangs het verzoek van de LJA om overleg te beginnen over de samen werking zonder meer af, omdat ze de kans ruikt dat raad en college hun woordbreuk for meel lijken te gaan bevestigen", aldus de Leidse Jeugd Actie, die verder stelt dat verdere discus sie nu zinloos lijkt, omdat de raad toch zelden enige belangstelling toonde voor haar grieven. „Wij staan voor een zo goed mogelijke verzeke ring van een gezamenlijke belangenbehartiging in plaats van een ieder voor zich en het college voor ons allen. Wij willen een zo democratisch mogelijke vormgeving, onafhankelijk van de gemeente met duidelijk onderscheid tussen overheid en particulier initiatief. Wij staan voor een zo herkenbaar mogelijk instituut met identiteit in plaats van een willekeurig samen raapsel. Van ons kan niet gevraagd worden mee te werken aan een constructie die geba seerd is op principes die haaks staan op onze ideeën en op de belangen van de deelnemers", aldus de Leidse Jeugd Actie. Het bestuur van de LJA verwacht niet dat het raadsbesluit ten voordele van de LJA zal wor den genomen en houdt al rekening met aftre den. Dat betekent niet dat de LJA vanaf maan dag stuurloos wordt, want het bestuur zal de ta ken blijven uitvoeren, doch werkt alleen niet meer mee aan de fusie met de Welzijnsraad. De bij de LJA aangesloten organisaties hebben zich unaniem achter de Stichting gesteld. Bij de Leidse Jeugd Actie bestaan al plannen om de voortzetting van het werk te verzekeren en na de opheffing als particuliere vereniging terug te komen. De eerste aanzet daartoe zal gegeven worden op de „discussiedag sociaal-cultureel werk" die op zaterdag 15 december in club huis Morschwijk aan de Topaaslaan vanaf half tien wordt gehouden door het Leids Comité So ciaal Werk. VOORSCHOTEN Bij de algemene be schouwingen rond de gemeentebegroting en het beleidsplan voor 1980 zijn de fracties zeer kritisch ten aanzien van de voortgang van de werkzaamheden. De VVD meent dat het college van burgemeester en wethouders niet voldoet aan de eis dat „regeren vooruit zien" is. D'66 klaagt: „Zolang bezonnen, aan niets begonnen". De PvdA richt zich ook tot de gemeenteraad met de vraag: „Wordt er beleid gevoerd of gewoon potverteren en worden belangrijke zaken niet steeds voor uitgeschoven?" Het CDA is minder kritisch, maar veegt wel vrijwel de gehele prioriteitenlijst van uit te voeren werken voor 1980 van tafel. Fantasie ontbreekt bij het college van b. en w. om te ko men tot een financiële meerjarenplanning, waardoor niet aan allerlei kleinigheden gelden worden beschikbaar gesteld en de grote werk zaamheden gewoon naar later verschoven wor den. Weinig goede woorden voor de burgemeester, die thans met ziekteverlof is. De VVD vraagt naar de gezondheid van de burgemeester. PvdA heeft ook het afgelopen jaar de burge meester weer gemist bij de gezamenlijke com missievergaderingen en belangrijke hoorzittin gen zoals bij het woonwagenprobleem. Het CDA rept met geen woord over de burgemees ter. Het CDA maakt zich zorgen over de feitelijke sterkte van de politie. De fungerend burge meester moet prioriteiten verstrekken aan de groepscommandant en zo nodig bereid zijn om assistentie te vragen van buiten het dorp. Blij zijn alle fracties dat in het beleidsplan is opge nomen de verantwoordingsplicht van de burge meester ten aanzien van het politionele beleid. Alle fracties zijn ernstig teleurgesteld in het feit dat dit jaar en ook het komende jaar niet een aanvang gemaakt is en wordt ten aanzien van het accommodatievraagstuk. Het CDA acht voor een goed funktioneren van het sociale en culturele leven in het dorp van essentieel be lang dat er een aanvang gemaakt wordt met het oplossen van de chronische ruimtenood, waardoor vele verenigingen gefrustreerd wor den in hun aktiviteiten. Het CDA ziet het Cul tureel Centrum nuttig en kostendekkend door een grondige verbouwing, waardoor de bio scoop een onderdak zou kunnen krijgen. De VVD constateert dat er werkelijk niets is ge daan om het accommodatievraagstuk daadwer kelijk op te lossen. De Bloemenwijk heeft een gebouwtje gekregen omdat de buurtvereniging zelf met de oplossing kwam aandragen. Maar de VVD wil beslist niet dat het Cultureel Centrum bioscoopzaal wordt. De VVD meent dat de particuliere ondernemer van de bioscoop zelf moet zorgen voor ruimte en wanneer de huidige ruimte door de exploitant verkocht wordt, dan nog ligt het niet op de weg van de gemeente Voorschoten om de exploitatie over te nemen. Ook PvdA en D'66 zien weinig heil in een gemeentelijke aanpak van het bioscoop probleem. Zoals bekend wil de exploitant een betere ruimte en de huidige bioscoopzaal wordt verkocht ten behoeve van een disco-gelegen heid. LEIDEN De bewoners van de woonschepen de 'Twee gezusters' en de 'Nocht', die thans nabij de Wilhelminabrug in Leiden liggen, zijn bereid, na de ge meentelijke en provinciale dwang die op hen is uitgeoe fend, naar een tijdelijke an dere ligplaats te zoeken. Ze voelen zich hoogst onzeker en hopen dat de uitspraak van de commissie voor be roepsschriften, hun laatste strohalm, uiteindelijk in hun voordeel zal uitvallen. Genoemde woonschepen wer den zoals bekend op 7 novem ber met politiedwang van hun ligplaats aan de Boshuizerwe- tering verdreven. Dit terwijl een bezwaarschrift tegen de weigering van een ligvergun- ning in de gemeente Leiden door b en w nog in behande ling was bij de commissie be roepsschriften. Nadat de boten naar Provinciaal vaarwater nabij de Wilhelminabrug wer den versleept, werd er door de provincie geprotesteerd bij de gemeente. Er werd zelfs met een proces gedreigd als de ge meente niet snel een einde aan deze onrechtmatige situatie maakte die zij zelf had ge creëerd. Het college reageerde echter niet direct op de aan maning van de provincie, maar sloot waarschijnlijk een compromis waarvan de fines ses niet bekend zijn. De pro vincie spande tegen Leiden in ieder geval geen proces aan. De gemeente sommeert de be woners van de woonschepen nu ook het provinciale water te verlaten. Zij geeft echter wel aan dat de schepen wel licht enige tijd, in afwachting van de uitspraak van de com missie beroepsschriften, een plaats kunnen vinden aan de overzijde van hun huidige lig plaats. De woonbootbewoners voelen zich nu meer dan ooit in een onzekere positie gemanoeu vreerd. Zij dachten eerst enige steun van de provincie te krij gen, maar ook dat bleek ijdele hoop. De schippers zien niets in een tweede politie-aanval en zullen op eigen beweging een tijdelijke andere ligplaats zoeken in afwachting van de uitspraak van de commisie be roepsschriften. LEIDEN Twee jongemannen van rond de achttien jaar hebben gisteravond een over val gepleegd in de winkel van Jamin op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Vrou- wensteeg. Omstreeks half zes betraden de jongemannen de winkel. Terwijl de een de cassière bedreigde met iets dat op een vuurwapen leek, deed de ander een greep uit de kassa. Dit leverde de overvallers naar schatting vijfhonderd gulden op. Voordat degenen die zich in de winkel bevonden alarm konden slaan, waren de overvallers al weer verdwenen. Van de daders ontbreekt voorlopig nog elk spoor. LEIDEN Wat iedereen ei genlijk al verwacht had, werd gisteravond op zijn af scheidsavond bewaarheid: Joop Riethoven zal wieler vereniging Swift, en daar mee heel Leiden, blijven steunen bij alle komende wieleractiviteiten. Waarom dan toch een af scheid? Omdat Riethoven de verantwoording die een voor zitter nu eenmaal draagt niet langer op zijn schouders wilde nemen. En dat Is dan ook de enige reden. „Swift heeft mijn hart gestolen, en daarom wil ik doorgaan." De hem opvol gende voorzitter Cock van der Hulst, zelf nog actief en suc cesvol wielrenner, staat geen Hphte taak te wachten: hij zal een vernieuwd Swift in góede banen moeten leiden. Hij krijgt te maken met het nieu we parcours met toebehoren, een zaak waarover de laatste woorden nog niet gevallen zijn. Toch ziet hij de zaken op gewekt tegemoet, waarbij zijn openheid („Je moet zeggen wat er op het hart ligt.") een grote rol zal spelen. Joop Rie thoven verklaarde dan ook een groot vertrouwen in zijn opvolger te bezitten, die altijd op zijn reeds verworven ken nis terug kan vallen. Natuurlijk waren er op deze afscheidsreceptie vele dank woorden en werden geschen ken aangeboden. Eén ge schenk Vas echter tekenend ,voor de band van Riethoven met de stad Leiden. Wethou der Tesselaar bood namens de Leidse gemeenteraad een gra vure van de stad Leiden aan als symbool van de hechte band tussen Riethoven en de hele stad Leiden waarvoor hij al zoveel evenementen georga niseerd heeft, met natuurlijk als meest .opvallende daad het organiseren van de Tour de France in en om Leiden. Eén van de zaken die Riethoven opnieuw voor Leiden zal pro bberen te organisern.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3